Держспецзв'язку переплатило за дрони Autel майже 600 мільйонів гривень – ЗМІ
На закупівлях безпілотників у 2023 році держава, ймовірно, втратила майже 600 мільйонів гривень. Закупівлею займалася Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації, а передача відбувалася у рамках спільного з Міністерством цифрової трансформації проєкту "Армія дронів", йдеться у розслідуванні Hromadske.
Зазначається, що Держспецзв'язку придбала дрони Autel EVO MAX 4T у компанії “Кріон-М”. За даними YouControl ця компанія має статутний капітал 765 гривень та спеціалізується на торгівлі меблями, килимами та лампами тощо.
Загалом із липня 2023 року компанія продала державі майже 3900 безпілотників на 1,5 млрд грн.
За даними журналістів спочатку Держспецзв'язку платила за один дрон майже у 500 тисяч гривень. Водночас Фонд Сергія Притули купував ідентичні дрони по 212 тисяч гривень.
Попри захмарні ціни Держспецзв'язку уклало з “Кріон-М” два контракти. За першим, підписаним у травні 2023 року, компанія поставила 1074 дрони. За підписаним у серпні контрактом, держава отримала 1912 БПЛА.
Згодом, за першим контрактом компанія додатково поставила ще 402 дрони за дещо зниженими цінами. По цьому контракту середня ціна впала із 500 тисяч до 359 тисяч гривень за дрон. По другому контракту держава отримала ще 488 БПЛА. Тут середня ціна опустилася до 393 тисяч.
У “Кріон-М” пояснювали такі ціни наявністю ще одної додаткової батареї. Проте, як засувалося, роздрібна ціна таких батарей становить близько 15 тисяч гривень.
Як з'ясували журналісти, компанія купувала дрони у польської фірми UMO та німецької Danator. Власником німецької фірми є українець Сергій Велічук. У коментарі журналістам Велічук пояснив вартість дронів наявністю спеціальної прошивки. Проте технічний експерт “Фонду Притули” зауважив, що прошивка у цих дронах абсолютно стандартна.
Колишній голова Держспецзв'язку Юрій Щиголь у коментарі журналістам заявив, що взагалі не причетний до процедур закупівель та не пригадує, що підписував сертифікат кінцевого споживача на постачання дронів.
Водночас очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров заявив журналістам з початку заснування проєкту “Армія дронів” особичто не моніторив закупівлі, оскільки його міністерство не займалося їх закупівлями.
За його словами, він дізнався про завищені ціни у вересні 2023 року. За підсумками моніторингу міністерства було звернення до НАБУ.
За цими фактами січні 2024 року НАБУ таки відкрило кримінальне провадження. Але досі ніхто жодної підозри не отримав.
Нагадаємо, Міноборони спільно з Мінцифри за 10 місяців законтрактували 1,6 мільйона різних типів безпілотників. Загальна сума контрактів складає понад 114 мільярдів гривень, З цього обсягу замовлень постачальники вже поставили 1,28 мільйона дронів на понад 81 млрд грн. До кінця року заплановано поставити у війська ще 366 940 дронів.