Гелловін 2024: історія та заборони
31 жовтня, в останній день другого осіннього місяця, у багатьох країнах світу відзначають Гелловін. Цей день вважається найстрашнішим у році. За повір'ям в ніч на 1 листопада по землі гуляє нечиста сила, від якої необхідно захистити себе та свій дім.
Історія свята
Вважається, що Гелловін – це християнізоване свято. В його основі лежать традиції кельтів Ірландії та Шотландії. Ймовірно, свій початок він бере від Савіна – свята, яке відзначали всі народи Британських островів. Назва свята походить від слів Samhain, яке означало «кінець літа».
Кельти ділили рік на світлу та темну частини, коли одна з них змінювала іншу, вони влаштовували свято. Можливо, що уявлення про святкування як про темне та страшне було сформоване ченцями, які описували Савін у Х-ХІ століттях.
Вже з VIII століття кельтські та християнські традиції починають переплітатися, а Савін поступається місцем Гелловіну – переддню Дня всіх святих.
Усі традиції сучасного Гелловіна також мають давнє коріння. Одна з найвідоміших традицій свята – випрошування солодощів, з'явилася у XVI столітті. Тематичні костюми та традиція вирізати голови з гарбуза з'явилася пізніше – у ХІХ столітті.
Що заборонено робити в Гелловін
З давніх часів в цей день дотримувалися певних заборон, які допомагали вберегти себе та близьких від злих сил.
Раніше вірили, що у цей день на землю проникає нечисть, тому потрібно закрити всі вікна та двері, щоб не дати їй проникнути до дому. Також прийнято було запалювати багато вогонів.
Не можна цього дня вбивати павуків. Вони вважаються душами померлих родичів, які проникають у цей світ, щоб захистити своїх рідних.
Не можна відмовляти у милостині та допомоги тим, хто про них просить.
Не можна залишати білизну сушитися на мотузці, вважається, що в неї може забратися нечиста сила.
Якщо за спиною чуються кроки, не можна обертатися.