Комісія ООН на Генеральній Асамблеї визнала дії Росії в Україні воєнними злочинами
Незалежна міжнародна комісія з розслідування злочинів РФ на окупованих територіях України та у Росії, втретє звітувала перед Генеральною Асамблеєю, виклавши нові висновки щодо катувань, сексуального насильства, атак із застосуванням зброї вибухової дії, що вплинули на цивільних осіб та цивільні об'єкти, а також атак на енергетичну інфраструктуру.
Про це інформує УВКПЛ ООН.
Протягом двох мандатів Комісія послідовно виявляла, що російська влада застосувала катування, які розцінюються як воєнні злочини та відповідні порушення прав людини, проти українських цивільних осіб та військовополонених під час повномасштабного вторгнення в Україну.
Останні висновки Комісії підтвердили, що катування використовувалися російською владою в усіх підконтрольних Росії областях України, а також у слідчих ізоляторах на території Російської Федерації, розслідуваних Комісією. Це свідчить про поширений характер катувань.
Комісія звернула увагу на систематичність цих злочинних дій, а також схожість методів, поширених у самій Російській Федерації і перенесених на територію України в аналогічні установли на окупованих територіях.
Також зібрані свідчення вказують на причетність співробітників Федеральної служби виконання покарань та Федеральної служби безпеки Російської Федерації, а також офіцерів Збройних сил Росії, які відчувають повну безкарність під час виконання наказів про застосування катувань.
Комісія вказала, що російські окупанти застосовують як одну з форм катувань сексуальне насильство. Особливо широко воно застосовується у місцях позбавлення волі, де полоненим найчастіше відмовляють у медичній допомозі - у доповіді наведено показові випадки такого насильства, і це на основі тільки тих досліджень, які змогла зробити Комісія.
Катування, зневага до людської гідності, фізичний вплив, причинення болю, насильство є частиною скоординованої державної політики РФ у ставленні до полонених, зазначається у доповіді.
Комісія також розслідувала атаки з використанням зброї вибухової дії, що завдали шкоди цивільним особам та об'єктам по обидва боки лінії фронту, включно з медичними та культурними установами, захищеними міжнародним гуманітарним правом. Безперервні масовані атаки Російської Федерації на енергетичну інфраструктуру України призвели до блекаутів, які зачіпали мільйони цивільних осіб. Відключення електроенергії, серед інших наслідків, обмежувало доступ до охорони здоров’я та освіти, особливо серйозно впливаючи на дітей, людей похилого віку, осіб з інвалідністю або хронічними захворюваннями.
У своїх висновках Комісія вважає, що РФ чинить в Україні воєнні злочини і наголошує на важливості притягнення до судової та позасудової відповідальності винних осіб, які б посади вони не займали і чиї б накази не виконували.
Воєнний злочин — це серйозне порушення норм міжнародного гуманітарного права, спрямованих на захист цивільного населення від свавілля, яке несе з собою війна. За скоєння таких злочинів передбачено кримінальну відповідальність на міжнародному й національному рівнях. Їх перелік міститься у статті 8 «Воєнні злочини» Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Про те, як Україна розслідує воєнні злочини, - пише аналітик Громадянської мережі ОПОРА, колумніст Радіо Свобода Україна Анатолій Бондарчук у статті "Окуповані. Як Україна розслідує воєнні злочини".