MY.UAНовини
Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва
Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва

Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва

Пильна увага прикута до ситуації під Покровськом. Знову згадують, що це місто – місце народження всесвітньо відомого "Щедрика". Що за історія їх пов'язує читайте в матеріалі на Освіта 24.

Що зараз відбувається під Покровськом

Покровський напрямок – один з найскладніших для оборони. Місто перебуває під постійними ворожими обстрілами керованими авіабомбами і FPV-дронами. Щодня ворог убиває та травмує цивільних жителів, руйнує будинки, підприємства, енергетичні, газові та інші інфраструктурні об’єкти.

Триває евакуація населення – виїхало уже понад 30 тисяч мешканців. Однак, станом на 29 жовтня, ще залишається 57 дітей у самому місті Покровськ, та близько 12 тисяч населення у самому місті, повідомив очільник Донецької ОВА Вадим Філашкін.

Таким був Покровськ у червні цього року / Фото Вікторії Кульженко, 24 Канал

Прогнози щодо оборони міста невтішні, оскільки Донеччина має найбільшу протяжність лінії фронту – близько 300 кілометрів, яку складно обороняти.

Про Покровськ і "Щедрик", що їх пов'язує

Ситуація під Покровськом нагадує нам про те, що ми втрачаємо не лише територію, а й культуру. Адже все частіше згадується, що це місто пов'язують із "народженням" всесвітнього відомого "Щедрика".

Кожного ранку оновлюю мапу Deep State, щоб перевірити, чи втримається до Різдва місто "Щедрика" (так називають Покровськ). Уявляєте, вже за пару тижнів світ порине у магію "Carol of the Bells", а місто в якому, ймовірно, Леонтович написав цю мелодію, щодня знищують росіяни,
– так прокоментувала ситуацію під Покровськом військовослужбовиця під ніком "Нарвана офіцерка".

Всесвітньо відома обробка "Щедрик" належить до тих, над якими Микола Леонтович працював довгий час. Існує версія, що існувало кілька редакцій твору: перша редакція була написана до 1901–1902 років; друга редакція – в 1906 – 1908 роках.; третя – 1914 року; четверта – 1916 року; п'ята – 1919 року. А також кілька адаптованих версій для чоловічого, жіночого, дитячого та змішаних хорів.

Саме під час другої редакції, з 1904 по 1908 роки, Микола Леонтович перебував з родиною у Покровську – тодішнє пристанційне містечко Гришине. Тут він працює викладачем музики й співів у залізничному училищі Міністерства народної освіти.

Під час революції 1905 року, Леонтович організував хор робітників, який виступав на мітингах та страйках вправляючись у співах. Тому пильна увага до композитора з боку поліції, змусила його покинути місто та повернутися у Тульчин.

Покровськ – місто, що прославляло Леонтовича. Іменем композитора названа одна з вулиць Покровська, дитяча музична школа. А з 2017-го ім’я Леонтовича увічнене в символіці міста: в центрі герба міста та прапора зображена ластівка. Зображення ластівки взяли з музейного предмета – сухарниці, яку колись зробив власноруч батько композитора (вона є експонатом Покровського історичного музею).

У Покровському історичному музеї була експозиція, присвячена діяльності Миколи Дмитровича в цьому місті. Вона представлена фотографіями, документами та спогадами. Було пошито навіть костюми тієї епохи, що відвідувачі могли глибше перейнятися історією, а також спробували зіграти "Щедрика".

А поруч з парком "Ювілейний" у 2018 році встановили скульптурну композицію, присвячену Леонтовичу. На місцевому залізничному вокзалі знаходилась меморіальна дошка-барельєф. А ще збереглась, в автентичному вигляді, будівля залізничного училища, в якому працював Леонтович. Хоча вона не була музеєфікована, але має меморіальну дошку.

Покровськ, Леонтович та "Щедрик" – як воно було / фото з відкритих джерел

У 2018 році в Покровську пройшов Всеукраїнський хоровий конкурс "Щедрик фест". Тоді було встановлено два рекорди, які увійшли до Національного реєстру рекордів України: це найбільша кількість дзвіночків на ялинці та наймасовіше виконання "Щедрика".

Що залишається нам сьогодні, лише дослухатися до новин чи не знищено ворожими обстрілами будівлі пов'язані з ім'ям композитора? Ні, не лише – зберегти експонати, пам'ятники, говорити про наш "Щедрик" та варварство ворога.

Рятуємо пам'ятки пов'язані з "Щедриком"

Скульптуру композитора з центру Покровська, з метою збереження, демонтували у серпні 2024 року. Її перевезено до Вінниці та встановлено у парку імені Леонтовича для тимчасового перебування.

Пам'ятник Леонтовичу з Покровська до Вінниці: дивіться відео

Заступниця начальника Покровської військової адміністрації Маргарита Ідрісова розповіла, що вже евакуювали музейні експонати та цінності, бібліотеки. Пам'ятники намагаються не просто вивезти з прифронтового міста, а й знайти їм місце.

Ми їх демонтуємо. І не просто так, а з якоюсь користю, щоб ці пам'ятники не просто лежали на складах. Ми пам'ятаємо всі, що жив і творив Леонтович в місті Вінниця. І встановлення пам'ятника саме в парку імені Леонтовича – це доречно. І він буде приносити користь і вінничанам, і нашим покровчанам, які релокувалися у місто Вінниця,
– розказала Маргарита Ідрісова.

Сьогодні в Україні є кілька міст, які пов'язаних з творчістю Леонтовича та "Щедриком". Серед них – Тульчин, Вінниця, Покровськ і Кам'янець-Подільський. У цих містах є музеї чи експозиції, пам'ятки, пам'ятники, меморіальні дошки та екскурсійні маршрути пов'язані з діяльністю композитора.

Про Леонтовича та як творився "Щедрик"

Микола Леонтович (1877-1921) – уродженець Поділля, походить з сім'ї священника. Його батько чудово співав, грав на кількох музичних інструментах та деякий час керував хором семінаристів. Мати співала українські народні пісні. Тож у хлопчика було в кого повчитися.

У 10 років Микола навчається у Немирівській гімназії та у Шаргородському духовному училищі. Він опановує спів по нотах та може вільно читати складні партії церковних хорових творів.

З 1892 по 1899 рік, сім років, навчався Микола Леонтович у Подільської духовної семінарії у Кам’янці-Подільському. Там його освіта вийшла на новий рівень: Микола вивчає теорію музики та хоровий спів, опановує скрипку, фортепіано, деякі духові інструменти. Вже тоді він починає обробляти народні мелодії, беручи за взірець обробки Миколи Лисенка. Після навчання Леонтович отримав хороші рекомендації щодо викладання в освітніх закладах, а особливо у роботі із хоровими колективами.

Працював вчителем у сільській школі – селі Чукові Подільської губернії (нині це на Вінниччині). Тут організував самодіяльний симфонічний оркестр, який виконував українські мелодії та п’єси російських і українських композиторів. Згодом видає першу збірку пісень з Поділля, а потім і другу у 1903 році, із посвятою Миколі Лисенку.

Восени 1904 року покинув Поділля і у пошуках роботи переїхав на Донбас, де влаштувався викладачем співу та музики у місцевому залізничному училищі.

У 1909 році Леонтович навчається під керівництвом відомого теоретика музики Болеслава Яворського. У той час створив багато хорових обробок різних пісень.

Із встановленням Української Народної Республіки, Микола Леонтович переїздить із Тульчина до Києва, де починає активну діяльність як диригент і композитор. Низку його творів включили до свого репертуару професійні та самодіяльні колективи України.

Після приходу більшовиків працює деякий час у музичному комітеті при Народному комісаріаті освіти, викладає у Музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка, разом з композитором і диригентом Григорієм Верьовкою працює у Народній консерваторії, на курсах дошкільного виховання, організовує кілька хорових гуртків.

В серпні 1919 року знову повертається до Тульчина та засновує музичну школу.

Основу музичної спадщини Леонтовича становлять хорові мініатюри – обробки українських народних пісень, а їх понад 150, – він по-новому подивився на український фольклор. Ну а найвідомішими є твори "Щедрик" та "Дударик."

Народна обрядова пісня "Щедрик", яка потрапила на очі Миколі Леонтовичу, в його музичній обробці є символом Різдва і Нового року в усьому світі. Дослідники пов’язують текстове джерело з дохристиянською добою – про це свідчать перші рядки цієї щедрівки: "Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка". Адже ластівки прилітають з вирію лише навесні і саме тоді святкували Новий рік. Згодом, коли традицію святкування Нового року перенесли, ця народна пісня теж перекочувала.

Українська публіка на широкий загал вперше почула "Щедрик" 29 грудня 1916 року у Києві на концерті колядок, організованому диригентом Олександром Кошицем у виконанні хору Київського університету. Музична композиція одразу стала популярною.

    "Щедрик" як символ культурної дипломатії УНР

    В добу Української Народної Республіки (1917-1921 роки) і боротьби за відродження і незалежності держави "Щедрик" став одним з інструментів культурної дипломатії.

    Тодішній голова Директорії УНР Симон Петлюра, щоб протидіяти російській пропаганді на міжнародній арені та просувати ідею незалежної України, відправив Українську Республіканську капелу Олександра Кошиці в турне Європою. Капела мала продемонструвати Європі, де на той час проходила післявоєнна Паризька мирна конференція, що Україна самобутня та має право на незалежність.

    Українська Республіканська Капела під проводом Олександра Кошиця в Празі, квітень, 1919 року / Фото: Вікіпедія

    Гастролі капели обійшлися уряду УНР у 1,4 мільйона карбованців та понад 1 мільйон франків.

    Вперше за кордоном "Щедрик" прозвучав у 1919 році у Празі, під час наступу більшовицької армії. Симон Петлюра листувався з Олександром Кошицем, в одному з листів, надісланого з Кам'янця-Подільського, коли там розташовувалась резиденція Директорії УНР. Подаємо цитату з цього листа:

    …Я багато вже гарного чув про концерти Ваші й овації чужинців, що випадають на долю Вашу й всього Українського і з тим більшим почуттям вдячності важка й висока Ваша праця буде записана на сторінках історії нашого Державного й Культурного Будівництва…

    Лист був надісланий 16 вересня 1919 року, коли капела перебувала у Відні.

    Вже тоді, під час гастролів, доводилося на афішах виправляти, що капела не російська, як намагалася донести російська пропаганда, а саме – українська!

    У Нью-Йорку концерт відбувся на головній сцені США – Карнеґі Хол – у жовтні 1922-го. Щедрівку, після тріумфу в Карнегі-Холл, виконували ще кілька років колективи в Америці, У той час як території України вже були окуповані, а Миколу Леонтовича 23 січня 1923 року вбив агент російської ЧК.

    Хор Олександра Кошиця та Українська республіканська капела продовжувала бути культурним амбасадором України і виступали аж до травня 1924 року в найпрестижніших концертних залах.

    За цей час капелу почули у 17 країнах світу, понад 200 містах на трьох континентах, – у країнах Європи, США, Бразилії, Канаді, Мексиці, Аргентині, Уругваї, Кубі та інших, охопивши сотні тисяч слухачів. Про музичний твір багато писали іноземній пресі, а "Щедрик" став музичним брендом України.

    Зрештою, у 1936 році, з’явилася його англомовна версія в аранжуванні Пітера Вільговського – "Carol of the Bells" ("Колядка дзвіночків") і вона стала відомою в усьому світі.

    Найвідоміший новорічний хіт виконувався 140 мовами світу в різних стилях, і так ця мелодія завоювала серця людей. Вона використовувалась у багатьох кінострічках та рекламі. І досі сотні виконавців інтерпретують її на свій лад. Але мелодія "Щедрика" завжди залишається впізнаваною.

    Але ми, українці, маємо знати і доносити усім, що походження цього хіта – українське! А Покровськ, після перемоги, поверне собі "Щедрика"!

    Як звучить "Щедрик" різними мовами світу: слухайте онлайн

    Теги за темою
    Новини культури
    Поділитися
    Поділитися сюжетом
    Джерело матеріала
    Згадувані персони
    Трамп припустив, що може приєднатися до переговорів Путіна та Зеленського в Туреччині, — Білий дім
    Vlasti
    2025-05-12T16:12:50Z
    Німеччина висунула жорсткий ультиматум Путіну: часу – до кінця доби
    Хвиля
    2025-05-12T16:09:44Z
    Зеленський підписав закон про ратифікацію угоди про надра зі США
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T15:54:26Z
    Україна підписала з ЄС меморандум щодо інтеграції оборонної промисловості
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T15:54:13Z
    Ізраїль просить МКС відкликати ордери на арешт Нетаньягу та ексглави Міноборони країни
    Лига
    2025-05-12T15:45:54Z
    Президент США може поїхати до Стамбула на зустріч Зеленського та Путіна
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T15:30:22Z
    Зеленський вручив Малюку «Золоту Зірку»
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T15:12:48Z
    Європейські топдипломати: РФ має без зволікань показати серйозність до "прогресу"
    Европейская правда
    2025-05-12T14:49:01Z
    Росія за «мир», але проти тиску: Пєсков різко відкинув ультиматуми Європи
    Vlasti
    2025-05-12T14:42:49Z
    Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
    Telegraf
    2025-05-11T17:30:58Z
    Стрічка «Україна: Ворог у лісі» отримала телевізійну премію BAFTA-2025
    УкраинФорм
    2025-05-12T15:36:41Z
    Ель Кравчук здивував раритетними фото Могилевської і Данилка епохи 90-х
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T14:13:21Z
    Розчарування року: 3 популярні турецькі актори, які мовчать про війну в Україну і їздять в Росію
    24tv
    2025-05-12T14:09:21Z
    ЮНЕСКО допоможе у відновленні академії Бойчука
    УкраинФорм
    2025-05-12T14:07:37Z
    Зірка «Білого лотосу» Еймі Лу Вуд зіграє дружину Достоєвського у чорній комедії «Ідіоти»
    Детектор М
    2025-05-12T14:01:35Z
    У Луцьку відбудеться V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера»
    Детектор М
    2025-05-12T13:55:41Z
    Супермодель Жизель Бюндхен уперше показала третю дитину
    Фокус
    2025-05-12T13:42:22Z
    Безос і його наречена одружаться на венеціанському острові: хто буде серед гостей
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T13:39:29Z
    На каналах Eurosport створили українську аудіодоріжку
    Детектор М
    2025-05-12T15:00:37Z
    До Дня матері військовий випустив зворушливу пісню-сповідь
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T14:54:20Z
    За час повномасштабної війни понад 110 тисяч українців отримали держнагороди - Зеленський
    УкраинФорм
    2025-05-12T14:30:15Z
    Через протест польських перевізників може бути ускладнений рух у пункті пропуску «Ягодин-Дорогуськ» - ДПСУ
    УкраинФорм
    2025-05-12T14:21:22Z
    Пенсія в 15 тисяч в 60 років. Скільки стажу та зарплати для неї потрібно в 2025
    Telegraf
    2025-05-12T14:18:24Z
    Для Нацгвардії України виготовили РСЗВ на шасі MAN TG-MIL
    AutoCentre
    2025-05-12T14:10:56Z
    Зеленський провів першу розмову з Папою Левом XIV
    24tv
    2025-05-12T14:10:25Z
    Скільки роботодавців готові працевлаштовувати людей з інвалідністю
    УкраинФорм
    2025-05-12T14:10:04Z
    В Україні стартує друга хвиля проєкту «Адреса дитинства»
    УкраинФорм
    2025-05-12T14:06:09Z
    Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
    Gazeta UA
    2025-05-12T13:58:49Z
    Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T13:51:37Z
    Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
    УкраинФорм
    2025-05-12T13:49:22Z
    Чому вії після нарощення випадають: основні причини, які треба знати
    24tv
    2025-05-12T13:36:40Z
    Знижує тиск на 15 пунктів: знайдено новий засіб проти стійкої гіпертензії
    Факти ICTV
    2025-05-12T13:12:18Z
    Акції індійських виробників ліків просіли після заяви Трампа
    24tv
    2025-05-12T13:06:58Z
    Зеленський привітав медсестер з професійним святом
    УкраинФорм
    2025-05-12T12:12:54Z
    Як час прийому їжі допомагає підтримувати і контролювати вагу
    360ua.news
    2025-05-12T12:03:47Z
    Банани стануть розкішшю? Кліматологи б'ють на сполох
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T12:00:41Z
    У Хмельницькому надзвичайники врятували підлітка, якого вдарило струмом на даху вагона
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T14:45:10Z
    На Харківщині п’яний водій наїхав на баки для сміття
    Мій Харків
    2025-05-12T14:14:28Z
    На залізничній станції «Яготин» електротягач смертельно травмував чоловіка на коліях
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T14:13:08Z
    В Індонезії загинули 13 людей під час утилізації старих боєприпасів
    Лига
    2025-05-12T13:30:37Z
    Прокуратура повідомила про підозру киянці, яка намагалася «продати» інсульт за $6 тиc
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T13:24:42Z
    Буковинського правоохоронця затримали за спробу переправлення за кордон ухилянтів та підкупу прикордонника
    Украина Криминальная
    2025-05-12T13:12:09Z
    "Я подумав, що це вибух": у США зняли на відео "пилового диявола"
    24tv
    2025-05-12T13:06:59Z
    У Харкові внаслідок ДТП постраждали два чоловіка
    Мій Харків
    2025-05-12T12:57:21Z
    Під Києвом прощалися із застреленими військовим і його тещею
    24tv
    2025-05-12T12:51:30Z
    Danone купує американського виробника органічних рослинних напоїв
    AgroPortal
    2025-05-12T16:00:31Z
    Тарифи на імпорт з Китаю не повернуться до 145% – Трамп
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T15:09:42Z
    Бджолосімей в Україні поменшало майже на 6%
    AgroPortal
    2025-05-12T15:00:35Z
    Україна у топ-3 постачальників соєвого шроту до ЄС
    AgroPortal
    2025-05-12T14:30:57Z
    У світі знайдене гігантське родовище цінних металів – Bloomberg
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T14:18:19Z
    Світовий банк виділяє Україні ще $84 мільйони для виплат за програмою «єВідновлення» - Шмигаль
    УкраинФорм
    2025-05-12T14:18:18Z
    У клієнтів Нафтогазу виникають борги, незважаючи на оплату: деталі
    Фокус
    2025-05-12T14:16:15Z
    Ціни на квартири в Україні: попит, пропозиція, прогноз
    Gazeta UA
    2025-05-12T14:09:44Z
    Китай покрив сонячними панелями цілу гору․ Дронам не вистачає заряду, щоб облетіти всю її площу
    InternetUA
    2025-05-12T14:01:02Z
    На Сумщині через обстріли РФ евакуюють жителів ще одного села
    УкраинФорм
    2025-05-12T14:19:25Z
    Змусять погасити борг та ще доплатити: комунальники готують удар по неплатниках
    Знай
    2025-05-12T14:13:45Z
    ЗС РФ могли захопити Котлярівку і майже у Дніпропетровській області: що кажуть військові
    Фокус
    2025-05-12T14:13:00Z
    "По полю якась чорна пляма собі повзе": в ЗСУ розповіли, як нищать росіян у "плащах Гаррі Поттера"
    Фокус
    2025-05-12T14:06:56Z
    На Буковині видобували вапняк під виглядом облаштування бомбосховища
    1News
    2025-05-12T14:04:41Z
    Гороскоп на 13 травня: Тельці можуть розбагатіти, а Скорпіонів чекають виклики
    Telegraf
    2025-05-12T14:04:14Z
    Підвищення тарифів на комунальні послуги в Сумській області: скільки доведеться платити
    Политека
    2025-05-12T14:01:42Z
    Прокуратура вимагає захисту для історичної будівлі на Солом'янці через суд
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T14:00:46Z
    Що відбувається на фронті: повідомили новини з передової
    Gazeta UA
    2025-05-12T13:58:49Z
    Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
    24tv
    2025-05-12T14:09:13Z
    Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
    Топ Жир
    2025-05-12T14:03:19Z
    “Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
    Топ Жир
    2025-05-12T14:00:33Z
    Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
    Топ Жир
    2025-05-12T13:45:04Z
    Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
    AutoGeek
    2025-05-12T13:27:59Z
    Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
    Фокус
    2025-05-12T13:21:48Z
    ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
    Топ Жир
    2025-05-12T13:00:04Z
    Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
    AutoGeek
    2025-05-12T12:48:25Z
    BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
    AutoCentre
    2025-05-12T12:16:32Z
    Втратять форму та колір: які речі не можна сушити на мотузці
    GlavRed
    2025-05-12T14:09:55Z
    Як позбутися дрібних мошок на кухні: це дуже просто й легко
    24tv
    2025-05-12T14:09:05Z
    Як одне слово допоможе визначити, що людина бреше
    Знай
    2025-05-12T13:51:58Z
    Як відмити внутрішнє скло духовки: простий, але дієвий домашній засіб
    GlavRed
    2025-05-12T13:30:21Z
    Чому молоко біле, якщо корова їсть зелену траву: знають навіть не всі дорослі
    GlavRed
    2025-05-12T13:27:22Z
    Чайний наліт зникне з чашок за секунди: елементарний лайфхак
    24tv
    2025-05-12T13:18:34Z
    Інтер'єр спальні: яку помилку найчастіше роблять при облаштуванні цього простору
    24tv
    2025-05-12T13:12:44Z
    Їжа майбутнього: що люди їстимуть у 2050 році на думку експертів
    Фокус
    2025-05-12T12:51:20Z
    Як зрозуміти, що у вашому будинку забагато пилу, і що з цим робити
    24tv
    2025-05-12T12:21:31Z
    Побив усіх: названо телефон, який перевершив за потужністю батареї і iPhone, і Samsung
    Фокус
    2025-05-12T13:58:50Z
    Штучний інтелект навчився відтворювати обличчя людини за ДНК
    ITC
    2025-05-12T13:58:05Z
    Не золото і не морські істоти: науковці показали, що виявила камера на дні Маріанської западини
    24tv
    2025-05-12T13:57:21Z
    Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone - WSJ
    InternetUA
    2025-05-12T13:46:25Z
    Краще поміняти: два бюджетні телефони Samsung перестануть нормально працювати
    Фокус
    2025-05-12T13:16:46Z
    Американець хотів зробити прибутковий бізнес за 24 години: чим завершився експертимент
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T13:15:43Z
    15 тисяч відгуків: анімацію Gothic 1 Remake змінили після шквальної реакції фанатів
    ITC
    2025-05-12T13:07:35Z
    Алхіміки були б раді: вчені з'ясували, як перетворити свинець на золото, і навіть вже це зробили
    24tv
    2025-05-12T13:06:13Z
    Розкриті технічні характеристики нових американських дронів SiFly, що перевершують DJI Mavic
    InternetUA
    2025-05-12T13:01:34Z
    Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T15:39:47Z
    Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
    ГЛАВКОМ NET
    2025-05-12T14:36:23Z
    Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
    УкраинФорм
    2025-05-12T14:27:11Z
    Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
    Football.ua
    2025-05-12T14:19:07Z
    Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
    24tv
    2025-05-12T13:57:33Z
    Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
    Football.ua
    2025-05-12T13:46:42Z
    "Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
    24tv
    2025-05-12T13:39:23Z
    "Шахтар" - "Динамо": де дивитися матч і які коефіцієнти
    Gazeta UA
    2025-05-12T13:37:43Z
    Де Брюйне погодився перейти в Наполі – Sky Sports
    Football.ua
    2025-05-12T13:28:08Z