MY.UAНовини
Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва
Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва

Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва

Пильна увага прикута до ситуації під Покровськом. Знову згадують, що це місто – місце народження всесвітньо відомого "Щедрика". Що за історія їх пов'язує читайте в матеріалі на Освіта 24.

Що зараз відбувається під Покровськом

Покровський напрямок – один з найскладніших для оборони. Місто перебуває під постійними ворожими обстрілами керованими авіабомбами і FPV-дронами. Щодня ворог убиває та травмує цивільних жителів, руйнує будинки, підприємства, енергетичні, газові та інші інфраструктурні об’єкти.

Триває евакуація населення – виїхало уже понад 30 тисяч мешканців. Однак, станом на 29 жовтня, ще залишається 57 дітей у самому місті Покровськ, та близько 12 тисяч населення у самому місті, повідомив очільник Донецької ОВА Вадим Філашкін.

Таким був Покровськ у червні цього року / Фото Вікторії Кульженко, 24 Канал

Прогнози щодо оборони міста невтішні, оскільки Донеччина має найбільшу протяжність лінії фронту – близько 300 кілометрів, яку складно обороняти.

Про Покровськ і "Щедрик", що їх пов'язує

Ситуація під Покровськом нагадує нам про те, що ми втрачаємо не лише територію, а й культуру. Адже все частіше згадується, що це місто пов'язують із "народженням" всесвітнього відомого "Щедрика".

Кожного ранку оновлюю мапу Deep State, щоб перевірити, чи втримається до Різдва місто "Щедрика" (так називають Покровськ). Уявляєте, вже за пару тижнів світ порине у магію "Carol of the Bells", а місто в якому, ймовірно, Леонтович написав цю мелодію, щодня знищують росіяни,
– так прокоментувала ситуацію під Покровськом військовослужбовиця під ніком "Нарвана офіцерка".

Всесвітньо відома обробка "Щедрик" належить до тих, над якими Микола Леонтович працював довгий час. Існує версія, що існувало кілька редакцій твору: перша редакція була написана до 1901–1902 років; друга редакція – в 1906 – 1908 роках.; третя – 1914 року; четверта – 1916 року; п'ята – 1919 року. А також кілька адаптованих версій для чоловічого, жіночого, дитячого та змішаних хорів.

Саме під час другої редакції, з 1904 по 1908 роки, Микола Леонтович перебував з родиною у Покровську – тодішнє пристанційне містечко Гришине. Тут він працює викладачем музики й співів у залізничному училищі Міністерства народної освіти.

Під час революції 1905 року, Леонтович організував хор робітників, який виступав на мітингах та страйках вправляючись у співах. Тому пильна увага до композитора з боку поліції, змусила його покинути місто та повернутися у Тульчин.

Покровськ – місто, що прославляло Леонтовича. Іменем композитора названа одна з вулиць Покровська, дитяча музична школа. А з 2017-го ім’я Леонтовича увічнене в символіці міста: в центрі герба міста та прапора зображена ластівка. Зображення ластівки взяли з музейного предмета – сухарниці, яку колись зробив власноруч батько композитора (вона є експонатом Покровського історичного музею).

У Покровському історичному музеї була експозиція, присвячена діяльності Миколи Дмитровича в цьому місті. Вона представлена фотографіями, документами та спогадами. Було пошито навіть костюми тієї епохи, що відвідувачі могли глибше перейнятися історією, а також спробували зіграти "Щедрика".

А поруч з парком "Ювілейний" у 2018 році встановили скульптурну композицію, присвячену Леонтовичу. На місцевому залізничному вокзалі знаходилась меморіальна дошка-барельєф. А ще збереглась, в автентичному вигляді, будівля залізничного училища, в якому працював Леонтович. Хоча вона не була музеєфікована, але має меморіальну дошку.

Покровськ, Леонтович та "Щедрик" – як воно було / фото з відкритих джерел

У 2018 році в Покровську пройшов Всеукраїнський хоровий конкурс "Щедрик фест". Тоді було встановлено два рекорди, які увійшли до Національного реєстру рекордів України: це найбільша кількість дзвіночків на ялинці та наймасовіше виконання "Щедрика".

Що залишається нам сьогодні, лише дослухатися до новин чи не знищено ворожими обстрілами будівлі пов'язані з ім'ям композитора? Ні, не лише – зберегти експонати, пам'ятники, говорити про наш "Щедрик" та варварство ворога.

Рятуємо пам'ятки пов'язані з "Щедриком"

Скульптуру композитора з центру Покровська, з метою збереження, демонтували у серпні 2024 року. Її перевезено до Вінниці та встановлено у парку імені Леонтовича для тимчасового перебування.

Пам'ятник Леонтовичу з Покровська до Вінниці: дивіться відео

Заступниця начальника Покровської військової адміністрації Маргарита Ідрісова розповіла, що вже евакуювали музейні експонати та цінності, бібліотеки. Пам'ятники намагаються не просто вивезти з прифронтового міста, а й знайти їм місце.

Ми їх демонтуємо. І не просто так, а з якоюсь користю, щоб ці пам'ятники не просто лежали на складах. Ми пам'ятаємо всі, що жив і творив Леонтович в місті Вінниця. І встановлення пам'ятника саме в парку імені Леонтовича – це доречно. І він буде приносити користь і вінничанам, і нашим покровчанам, які релокувалися у місто Вінниця,
– розказала Маргарита Ідрісова.

Сьогодні в Україні є кілька міст, які пов'язаних з творчістю Леонтовича та "Щедриком". Серед них – Тульчин, Вінниця, Покровськ і Кам'янець-Подільський. У цих містах є музеї чи експозиції, пам'ятки, пам'ятники, меморіальні дошки та екскурсійні маршрути пов'язані з діяльністю композитора.

Про Леонтовича та як творився "Щедрик"

Микола Леонтович (1877-1921) – уродженець Поділля, походить з сім'ї священника. Його батько чудово співав, грав на кількох музичних інструментах та деякий час керував хором семінаристів. Мати співала українські народні пісні. Тож у хлопчика було в кого повчитися.

У 10 років Микола навчається у Немирівській гімназії та у Шаргородському духовному училищі. Він опановує спів по нотах та може вільно читати складні партії церковних хорових творів.

З 1892 по 1899 рік, сім років, навчався Микола Леонтович у Подільської духовної семінарії у Кам’янці-Подільському. Там його освіта вийшла на новий рівень: Микола вивчає теорію музики та хоровий спів, опановує скрипку, фортепіано, деякі духові інструменти. Вже тоді він починає обробляти народні мелодії, беручи за взірець обробки Миколи Лисенка. Після навчання Леонтович отримав хороші рекомендації щодо викладання в освітніх закладах, а особливо у роботі із хоровими колективами.

Працював вчителем у сільській школі – селі Чукові Подільської губернії (нині це на Вінниччині). Тут організував самодіяльний симфонічний оркестр, який виконував українські мелодії та п’єси російських і українських композиторів. Згодом видає першу збірку пісень з Поділля, а потім і другу у 1903 році, із посвятою Миколі Лисенку.

Восени 1904 року покинув Поділля і у пошуках роботи переїхав на Донбас, де влаштувався викладачем співу та музики у місцевому залізничному училищі.

У 1909 році Леонтович навчається під керівництвом відомого теоретика музики Болеслава Яворського. У той час створив багато хорових обробок різних пісень.

Із встановленням Української Народної Республіки, Микола Леонтович переїздить із Тульчина до Києва, де починає активну діяльність як диригент і композитор. Низку його творів включили до свого репертуару професійні та самодіяльні колективи України.

Після приходу більшовиків працює деякий час у музичному комітеті при Народному комісаріаті освіти, викладає у Музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка, разом з композитором і диригентом Григорієм Верьовкою працює у Народній консерваторії, на курсах дошкільного виховання, організовує кілька хорових гуртків.

В серпні 1919 року знову повертається до Тульчина та засновує музичну школу.

Основу музичної спадщини Леонтовича становлять хорові мініатюри – обробки українських народних пісень, а їх понад 150, – він по-новому подивився на український фольклор. Ну а найвідомішими є твори "Щедрик" та "Дударик."

Народна обрядова пісня "Щедрик", яка потрапила на очі Миколі Леонтовичу, в його музичній обробці є символом Різдва і Нового року в усьому світі. Дослідники пов’язують текстове джерело з дохристиянською добою – про це свідчать перші рядки цієї щедрівки: "Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка". Адже ластівки прилітають з вирію лише навесні і саме тоді святкували Новий рік. Згодом, коли традицію святкування Нового року перенесли, ця народна пісня теж перекочувала.

Українська публіка на широкий загал вперше почула "Щедрик" 29 грудня 1916 року у Києві на концерті колядок, організованому диригентом Олександром Кошицем у виконанні хору Київського університету. Музична композиція одразу стала популярною.

    "Щедрик" як символ культурної дипломатії УНР

    В добу Української Народної Республіки (1917-1921 роки) і боротьби за відродження і незалежності держави "Щедрик" став одним з інструментів культурної дипломатії.

    Тодішній голова Директорії УНР Симон Петлюра, щоб протидіяти російській пропаганді на міжнародній арені та просувати ідею незалежної України, відправив Українську Республіканську капелу Олександра Кошиці в турне Європою. Капела мала продемонструвати Європі, де на той час проходила післявоєнна Паризька мирна конференція, що Україна самобутня та має право на незалежність.

    Українська Республіканська Капела під проводом Олександра Кошиця в Празі, квітень, 1919 року / Фото: Вікіпедія

    Гастролі капели обійшлися уряду УНР у 1,4 мільйона карбованців та понад 1 мільйон франків.

    Вперше за кордоном "Щедрик" прозвучав у 1919 році у Празі, під час наступу більшовицької армії. Симон Петлюра листувався з Олександром Кошицем, в одному з листів, надісланого з Кам'янця-Подільського, коли там розташовувалась резиденція Директорії УНР. Подаємо цитату з цього листа:

    …Я багато вже гарного чув про концерти Ваші й овації чужинців, що випадають на долю Вашу й всього Українського і з тим більшим почуттям вдячності важка й висока Ваша праця буде записана на сторінках історії нашого Державного й Культурного Будівництва…

    Лист був надісланий 16 вересня 1919 року, коли капела перебувала у Відні.

    Вже тоді, під час гастролів, доводилося на афішах виправляти, що капела не російська, як намагалася донести російська пропаганда, а саме – українська!

    У Нью-Йорку концерт відбувся на головній сцені США – Карнеґі Хол – у жовтні 1922-го. Щедрівку, після тріумфу в Карнегі-Холл, виконували ще кілька років колективи в Америці, У той час як території України вже були окуповані, а Миколу Леонтовича 23 січня 1923 року вбив агент російської ЧК.

    Хор Олександра Кошиця та Українська республіканська капела продовжувала бути культурним амбасадором України і виступали аж до травня 1924 року в найпрестижніших концертних залах.

    За цей час капелу почули у 17 країнах світу, понад 200 містах на трьох континентах, – у країнах Європи, США, Бразилії, Канаді, Мексиці, Аргентині, Уругваї, Кубі та інших, охопивши сотні тисяч слухачів. Про музичний твір багато писали іноземній пресі, а "Щедрик" став музичним брендом України.

    Зрештою, у 1936 році, з’явилася його англомовна версія в аранжуванні Пітера Вільговського – "Carol of the Bells" ("Колядка дзвіночків") і вона стала відомою в усьому світі.

    Найвідоміший новорічний хіт виконувався 140 мовами світу в різних стилях, і так ця мелодія завоювала серця людей. Вона використовувалась у багатьох кінострічках та рекламі. І досі сотні виконавців інтерпретують її на свій лад. Але мелодія "Щедрика" завжди залишається впізнаваною.

    Але ми, українці, маємо знати і доносити усім, що походження цього хіта – українське! А Покровськ, після перемоги, поверне собі "Щедрика"!

    Як звучить "Щедрик" різними мовами світу: слухайте онлайн

    Теги за темою
    Новини культури
    Поділитися
    Поділитися сюжетом
    Джерело матеріала
    Згадувані персони
    Втричі дорожчі, ніж раніше: в Україні стрімко зросла ціна на популярний фрукт
    GlavRed
    2025-07-17T16:51:00Z
    Вартість золота падає, а долар зростає: як реагують ринки на політику Трампа
    24tv
    2025-07-17T16:33:06Z
    В Індії ухвалили рішення щодо нафти з Росії - Reuters
    GlavRed
    2025-07-17T16:27:37Z
    Гринчук назвала пріоритети своєї роботи у Міненерго
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:21:46Z
    Апокаліпсис — не сьогодні: чому Росія не зможе запускати по тисячі "Шахедів" щодоби
    Фокус
    2025-07-17T16:21:44Z
    Оборонний стартап Helsing: Масштаби та інновації виробництва дронів в Україні вражають
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:18:21Z
    ПФУ зробив важливу заяву про виплати за липень: що з фінансуванням пенсій, субсидій та лікарняних
    Хвиля
    2025-07-17T16:00:08Z
    Скільки коштує бензин та інше пальне на АЗС України
    УкраинФорм
    2025-07-17T15:54:38Z
    Дмитро Вержиковський: "У преміум-сегменті стандартні рішення масового ринку не працюють"
    Фокус
    2025-07-17T15:51:18Z
    Москва "чекає" на Київ: Кремль знову перекладає відповідальність за відсутність переговорів
    TSN
    2025-07-17T16:51:31Z
    ЄС вчергове закликає Росію визнати провину за збиття МН17
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:51:31Z
    Гелікоптер, гроші на який зібрали чеські активісти, невдовзі передадуть українським розвідникам - посол
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:51:27Z
    Рада пакетом затвердила уряд Свириденко: список
    ZN UA
    2025-07-17T16:51:11Z
    Париж відреагував на ізраїльський удар по католицькій церкві в Газі
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:48:48Z
    Україна отримає системи Patriot протягом найближчих тижнів - Мерц
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:48:43Z
    Суд виніс нове рішення щодо справи екскомандира ОТУ "Харків" Юрія Галушкіна
    24tv
    2025-07-17T16:42:44Z
    У Польщі вилучили з продажу книгу про Дуду із провокаційною назвою
    Европейская правда
    2025-07-17T16:42:29Z
    Небезпечний партнер. Чому Росія легко зраджує своїх союзників
    Лига
    2025-07-17T16:39:52Z
    Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
    TSN
    2025-07-17T16:36:28Z
    Чи корисно пити холодний чай у спеку: експерти дали поради
    GlavRed
    2025-07-17T16:27:09Z
    Як штучні підсолоджувачі можуть змінити гормональний фон підлітків
    24tv
    2025-07-17T16:24:20Z
    Понеділки ламають психіку людей: результати нового дослідження
    Знай
    2025-07-17T16:21:21Z
    У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:10:53Z
    Робот-хірург з ШІ вперше провів операцію без допомоги лікаря
    InternetUA
    2025-07-17T15:52:29Z
    Заражені можуть бути яйця та інші продукти: у чому небезпека сальмонельозу та як його розпізнати
    24tv
    2025-07-17T15:12:46Z
    Три серця за три доби: у Львові 20-річний пацієнт отримав унікальний шанс на життя
    TSN
    2025-07-17T15:06:21Z
    Енергетики можуть сприяти розвитку раку: результати дослідження
    24tv
    2025-07-17T14:54:21Z
    В Одесі демонтують 8 будинків, пошкоджених російськими атаками
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:51:55Z
    В Україні буде справжній Армагеддон: град, шквали та сильні зливи заливатимуть Україну
    GlavRed
    2025-07-17T16:51:08Z
    У Києві на хабарі затримали посадовицю КМДА та директора ринку
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:45:45Z
    Росіяни використали штучний інтелект для створення фейку про оточення ЗСУ на Куп'янському напрямку - ЦПД
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:45:42Z
    Грози та град ніяк не підуть з України: перелік областей, де лютуватиме негода
    24tv
    2025-07-17T16:33:09Z
    Обмеження руху у Рівненській області: жителів проінформували про зміни
    Политека
    2025-07-17T16:30:02Z
    Росіянам не залишили вибору, – боєць ГУР пригадав деокупацію Зміїного
    24tv
    2025-07-17T16:24:10Z
    Ця вулиця в Києві довго мала "сумну" назву: як вона називається зараз і чим цікава
    Telegraf
    2025-07-17T16:21:21Z
    У зоні примусової евакуації на Донеччині залишаються 12 дітей
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:18:09Z
    Атаки по ТЦК не можуть нашкодити даним в реєстрах Армія+ та Оберіг – Міноборони
    Лига
    2025-07-17T16:39:41Z
    Білорусь причетна до удару по "Охматдиту" та вбивства хлопчика на Прикарпатті
    24tv
    2025-07-17T16:39:40Z
    Половина загинула, інші дезертири: ЗСУ знищують армію РФ під Покровськом
    GlavRed
    2025-07-17T16:27:26Z
    Чи можна людям ввечері викидати сміття: запам'ятайте це
    24tv
    2025-07-17T16:27:04Z
    У Польщі увʼязнили лікарів через резонансу смерть жінки, якій не зробили аборт
    Европейская правда
    2025-07-17T16:15:47Z
    Які професії будуть найбільш затребуваними після завершення війни: аналіз ринку
    ГЛАВКОМ NET
    2025-07-17T16:15:43Z
    Скандал у мережі: популярний блогер кинув сина з обриву, щоб навчити сміливості
    Фокус
    2025-07-17T16:06:51Z
    Як оформити статус "Дитина війни" та що він дає
    24tv
    2025-07-17T16:03:47Z
    Серед вступників із ТОТ є запит на українську освіту - проректор Держуніверситету «КАІ»
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:00:55Z
    Презентували постер і трейлер українського трилеру «Медовий місяць»
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:42:47Z
    20-річна донька Олі Полякової вийшла заміж за іноземця і показала перші кадри з весілля
    TSN
    2025-07-17T16:42:27Z
    Гурт Coldplay випадково розкрив зраду директора IT-компанії
    ГЛАВКОМ NET
    2025-07-17T16:18:08Z
    У Німеччині присудили компенсацію моделі, чиї відверті фото надрукували без її згоди
    Европейская правда
    2025-07-17T15:57:01Z
    Третій сезон «Останні з нас» планують випустити у 2027 році
    Детектор М
    2025-07-17T15:39:53Z
    Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
    Фокус
    2025-07-17T15:36:03Z
    Ці купальники є найкращими на літо: їх обожнюють всі
    24tv
    2025-07-17T15:18:44Z
    Літературний фестиваль «Книжкова країна. Плодова» пройде з 25 по 28 вересня у Києві
    Детектор М
    2025-07-17T15:18:29Z
    Унаслідок російської атаки згоріло все майно харківського театру «Арабески»
    УкраинФорм
    2025-07-17T15:16:23Z
    Найгірша річ, яку можна використовувати для прибирання кухні
    24tv
    2025-07-17T16:48:42Z
    Туристам в Іспанії пригрозили штрафами: що не можна робити, аби уникнути проблем
    24tv
    2025-07-17T16:30:56Z
    Українці вражені цим місцем: біля Чернігова протікає озеро, як з казки
    Telegraf
    2025-07-17T16:30:38Z
    Ніжна, ароматна, неперевершена: рецепт ідеальної полуничної "шарлотки", яка завжди виходить
    Telegraf
    2025-07-17T16:30:18Z
    Яйця під градусом: де насправді потрібно їх зберігати – в холодильнику або на полиці
    Знай
    2025-07-17T15:51:13Z
    Зараз таке складно й уявити: як в СРСР жінки доглядали за собою
    Telegraf
    2025-07-17T15:48:55Z
    В українців гине врожай малини. Що відбувається і як його врятувати
    Telegraf
    2025-07-17T15:42:09Z
    Смак Іспанії: як приготувати ідеальний гаспачо
    Gazeta UA
    2025-07-17T15:30:18Z
    Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках з серфером за 23 секунди
    GlavRed
    2025-07-17T15:27:14Z
    Росіяни скинули з дрона вибухівку на Херсон, постраждав чоловік
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:48:32Z
    Пригоди псевдопацієнта: на Закарпатті викрили нову схему ухилянтів
    1News
    2025-07-17T16:45:01Z
    На вокзалі у Харкові чоловік погрожував пістолетом – йому загрожує до 5 років
    Комсомольская правда
    2025-07-17T16:37:50Z
    У Нідерландах під час шкільного виступу поранили вчителя – затримано трьох підозрюваних
    Европейская правда
    2025-07-17T16:34:25Z
    В Одесі викрили фальшивий реабілітаційний центр
    360ua.news
    2025-07-17T16:30:07Z
    Війська РФ атакували Дніпропетровщину, є поранені
    УкраинФорм
    2025-07-17T16:06:48Z
    В Італії рисові поля знищують фламінго
    AgroPortal
    2025-07-17T16:00:56Z
    Поблизу Умані перекинувся Lexus: загинула водійка, ще одна жінка і двоє дітей - у лікарні
    УкраинФорм
    2025-07-17T15:48:27Z
    Столичний сомельє програв у казино 1,7 млн грн, які взяв у інвесторів
    ГЛАВКОМ NET
    2025-07-17T15:07:50Z
    Карбоні переходить до Емполі на правах оренди
    Football.ua
    2025-07-17T16:51:37Z
    Ньюкасл відхилив пропозицію Ліверпуля у 100 млн фунтів за Ісака
    Football.ua
    2025-07-17T16:43:46Z
    Кривбас домовився про оренду опорника Маккабі Хайфа
    Football.ua
    2025-07-17T16:21:10Z
    ПСЖ підписав 19-річного воротаря з Роми
    Football.ua
    2025-07-17T16:10:38Z
    Втратить гроші, – Дюбуа вперше відреагував на ставку зіркового Канело на перемогу Усика
    24tv
    2025-07-17T16:06:03Z
    Зоря – Вараждін: онлайн-трансляція товариського матчу 17.07.2025
    Football.ua
    2025-07-17T15:55:02Z
    Усім винен гроші: Мілевський розлютився через жарт популярного актора, – кумедне відео
    24tv
    2025-07-17T15:45:54Z
    Юнайтед переглянув трансферну вартість Антоні
    Football.ua
    2025-07-17T15:37:03Z
    Гронінген завершує угоду з Мерсерою
    Football.ua
    2025-07-17T15:16:50Z
    iPhone отримає оновлення, про яке мріяли користувачі роками
    InternetUA
    2025-07-17T16:43:10Z
    На Сонці виник «вогняний каньйон» рівний відстані від Землі до Місяця
    ГЛАВКОМ NET
    2025-07-17T16:27:11Z
    Користувачі AirPods в Україні отримали нову корисну функцію: що відомо
    TSN
    2025-07-17T16:19:23Z
    Науковці створили найточніший в історії пристрій для вимірювання часу
    24tv
    2025-07-17T16:06:29Z
    Держспецзв’язку розкриває як російські хакери атакують сектор безпеки та оборони
    ГЛАВКОМ NET
    2025-07-17T16:06:07Z
    Nothing Phone проти Galaxy S25 і iPhone 16: експерти перевірили, який флагман кращий
    Фокус
    2025-07-17T15:30:45Z
    Смартфони та телевізори зміняться назавжди: вчені створили найяскравіші світлодіоди QRLED
    Фокус
    2025-07-17T15:27:13Z
    Злочинна недбалість: археологи звинувачують владу Мальти в знищенні 7000-річного храму
    Фокус
    2025-07-17T15:18:13Z
    Всесвіт нагадує про старі зв'язки: чому колишні повертаються під час Ретроградного Меркурія
    24tv
    2025-07-17T15:12:23Z
    Це може бути найшвидша версія Model Y, про що Tesla мовчить
    Топ Жир
    2025-07-17T16:33:14Z
    Для українських доріг: Nissan створив позашляхову сімейну модель за $19 500
    Фокус
    2025-07-17T16:30:00Z
    Цей Mustang 1967 року не такий, як ви уявляєте, і саме це робить його неймовірно цікавим
    Топ Жир
    2025-07-17T16:03:46Z
    Цей 14-річний фургон не здається і дивовижним чином отримує нові вдосконалення
    Топ Жир
    2025-07-17T15:18:38Z
    Компанія Mercedes-Benz Trucks показала передові вантажівки для будівництва
    AutoCentre
    2025-07-17T15:07:44Z
    Цей покупець отримав легальний позашляховик Lordstown Endurance — і вічне розчарування
    Топ Жир
    2025-07-17T14:48:22Z
    Американській Ford представив електричний Bronco New Energy, але США його не побачать — лише для Китаю
    ITC
    2025-07-17T14:27:09Z
    DAF представляє нове сімейство автовозів
    AutoCentre
    2025-07-17T14:06:20Z
    Ford поділився цікавими фактами з 60-річної історії Transit
    AutoCentre
    2025-07-17T14:03:52Z