MY.UAНовини
Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва
Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва

Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва

Пильна увага прикута до ситуації під Покровськом. Знову згадують, що це місто – місце народження всесвітньо відомого "Щедрика". Що за історія їх пов'язує читайте в матеріалі на Освіта 24.

Що зараз відбувається під Покровськом

Покровський напрямок – один з найскладніших для оборони. Місто перебуває під постійними ворожими обстрілами керованими авіабомбами і FPV-дронами. Щодня ворог убиває та травмує цивільних жителів, руйнує будинки, підприємства, енергетичні, газові та інші інфраструктурні об’єкти.

Триває евакуація населення – виїхало уже понад 30 тисяч мешканців. Однак, станом на 29 жовтня, ще залишається 57 дітей у самому місті Покровськ, та близько 12 тисяч населення у самому місті, повідомив очільник Донецької ОВА Вадим Філашкін.

Таким був Покровськ у червні цього року / Фото Вікторії Кульженко, 24 Канал

Прогнози щодо оборони міста невтішні, оскільки Донеччина має найбільшу протяжність лінії фронту – близько 300 кілометрів, яку складно обороняти.

Про Покровськ і "Щедрик", що їх пов'язує

Ситуація під Покровськом нагадує нам про те, що ми втрачаємо не лише територію, а й культуру. Адже все частіше згадується, що це місто пов'язують із "народженням" всесвітнього відомого "Щедрика".

Кожного ранку оновлюю мапу Deep State, щоб перевірити, чи втримається до Різдва місто "Щедрика" (так називають Покровськ). Уявляєте, вже за пару тижнів світ порине у магію "Carol of the Bells", а місто в якому, ймовірно, Леонтович написав цю мелодію, щодня знищують росіяни,
– так прокоментувала ситуацію під Покровськом військовослужбовиця під ніком "Нарвана офіцерка".

Всесвітньо відома обробка "Щедрик" належить до тих, над якими Микола Леонтович працював довгий час. Існує версія, що існувало кілька редакцій твору: перша редакція була написана до 1901–1902 років; друга редакція – в 1906 – 1908 роках.; третя – 1914 року; четверта – 1916 року; п'ята – 1919 року. А також кілька адаптованих версій для чоловічого, жіночого, дитячого та змішаних хорів.

Саме під час другої редакції, з 1904 по 1908 роки, Микола Леонтович перебував з родиною у Покровську – тодішнє пристанційне містечко Гришине. Тут він працює викладачем музики й співів у залізничному училищі Міністерства народної освіти.

Під час революції 1905 року, Леонтович організував хор робітників, який виступав на мітингах та страйках вправляючись у співах. Тому пильна увага до композитора з боку поліції, змусила його покинути місто та повернутися у Тульчин.

Покровськ – місто, що прославляло Леонтовича. Іменем композитора названа одна з вулиць Покровська, дитяча музична школа. А з 2017-го ім’я Леонтовича увічнене в символіці міста: в центрі герба міста та прапора зображена ластівка. Зображення ластівки взяли з музейного предмета – сухарниці, яку колись зробив власноруч батько композитора (вона є експонатом Покровського історичного музею).

У Покровському історичному музеї була експозиція, присвячена діяльності Миколи Дмитровича в цьому місті. Вона представлена фотографіями, документами та спогадами. Було пошито навіть костюми тієї епохи, що відвідувачі могли глибше перейнятися історією, а також спробували зіграти "Щедрика".

А поруч з парком "Ювілейний" у 2018 році встановили скульптурну композицію, присвячену Леонтовичу. На місцевому залізничному вокзалі знаходилась меморіальна дошка-барельєф. А ще збереглась, в автентичному вигляді, будівля залізничного училища, в якому працював Леонтович. Хоча вона не була музеєфікована, але має меморіальну дошку.

Покровськ, Леонтович та "Щедрик" – як воно було / фото з відкритих джерел

У 2018 році в Покровську пройшов Всеукраїнський хоровий конкурс "Щедрик фест". Тоді було встановлено два рекорди, які увійшли до Національного реєстру рекордів України: це найбільша кількість дзвіночків на ялинці та наймасовіше виконання "Щедрика".

Що залишається нам сьогодні, лише дослухатися до новин чи не знищено ворожими обстрілами будівлі пов'язані з ім'ям композитора? Ні, не лише – зберегти експонати, пам'ятники, говорити про наш "Щедрик" та варварство ворога.

Рятуємо пам'ятки пов'язані з "Щедриком"

Скульптуру композитора з центру Покровська, з метою збереження, демонтували у серпні 2024 року. Її перевезено до Вінниці та встановлено у парку імені Леонтовича для тимчасового перебування.

Пам'ятник Леонтовичу з Покровська до Вінниці: дивіться відео

Заступниця начальника Покровської військової адміністрації Маргарита Ідрісова розповіла, що вже евакуювали музейні експонати та цінності, бібліотеки. Пам'ятники намагаються не просто вивезти з прифронтового міста, а й знайти їм місце.

Ми їх демонтуємо. І не просто так, а з якоюсь користю, щоб ці пам'ятники не просто лежали на складах. Ми пам'ятаємо всі, що жив і творив Леонтович в місті Вінниця. І встановлення пам'ятника саме в парку імені Леонтовича – це доречно. І він буде приносити користь і вінничанам, і нашим покровчанам, які релокувалися у місто Вінниця,
– розказала Маргарита Ідрісова.

Сьогодні в Україні є кілька міст, які пов'язаних з творчістю Леонтовича та "Щедриком". Серед них – Тульчин, Вінниця, Покровськ і Кам'янець-Подільський. У цих містах є музеї чи експозиції, пам'ятки, пам'ятники, меморіальні дошки та екскурсійні маршрути пов'язані з діяльністю композитора.

Про Леонтовича та як творився "Щедрик"

Микола Леонтович (1877-1921) – уродженець Поділля, походить з сім'ї священника. Його батько чудово співав, грав на кількох музичних інструментах та деякий час керував хором семінаристів. Мати співала українські народні пісні. Тож у хлопчика було в кого повчитися.

У 10 років Микола навчається у Немирівській гімназії та у Шаргородському духовному училищі. Він опановує спів по нотах та може вільно читати складні партії церковних хорових творів.

З 1892 по 1899 рік, сім років, навчався Микола Леонтович у Подільської духовної семінарії у Кам’янці-Подільському. Там його освіта вийшла на новий рівень: Микола вивчає теорію музики та хоровий спів, опановує скрипку, фортепіано, деякі духові інструменти. Вже тоді він починає обробляти народні мелодії, беручи за взірець обробки Миколи Лисенка. Після навчання Леонтович отримав хороші рекомендації щодо викладання в освітніх закладах, а особливо у роботі із хоровими колективами.

Працював вчителем у сільській школі – селі Чукові Подільської губернії (нині це на Вінниччині). Тут організував самодіяльний симфонічний оркестр, який виконував українські мелодії та п’єси російських і українських композиторів. Згодом видає першу збірку пісень з Поділля, а потім і другу у 1903 році, із посвятою Миколі Лисенку.

Восени 1904 року покинув Поділля і у пошуках роботи переїхав на Донбас, де влаштувався викладачем співу та музики у місцевому залізничному училищі.

У 1909 році Леонтович навчається під керівництвом відомого теоретика музики Болеслава Яворського. У той час створив багато хорових обробок різних пісень.

Із встановленням Української Народної Республіки, Микола Леонтович переїздить із Тульчина до Києва, де починає активну діяльність як диригент і композитор. Низку його творів включили до свого репертуару професійні та самодіяльні колективи України.

Після приходу більшовиків працює деякий час у музичному комітеті при Народному комісаріаті освіти, викладає у Музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка, разом з композитором і диригентом Григорієм Верьовкою працює у Народній консерваторії, на курсах дошкільного виховання, організовує кілька хорових гуртків.

В серпні 1919 року знову повертається до Тульчина та засновує музичну школу.

Основу музичної спадщини Леонтовича становлять хорові мініатюри – обробки українських народних пісень, а їх понад 150, – він по-новому подивився на український фольклор. Ну а найвідомішими є твори "Щедрик" та "Дударик."

Народна обрядова пісня "Щедрик", яка потрапила на очі Миколі Леонтовичу, в його музичній обробці є символом Різдва і Нового року в усьому світі. Дослідники пов’язують текстове джерело з дохристиянською добою – про це свідчать перші рядки цієї щедрівки: "Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка". Адже ластівки прилітають з вирію лише навесні і саме тоді святкували Новий рік. Згодом, коли традицію святкування Нового року перенесли, ця народна пісня теж перекочувала.

Українська публіка на широкий загал вперше почула "Щедрик" 29 грудня 1916 року у Києві на концерті колядок, організованому диригентом Олександром Кошицем у виконанні хору Київського університету. Музична композиція одразу стала популярною.

    "Щедрик" як символ культурної дипломатії УНР

    В добу Української Народної Республіки (1917-1921 роки) і боротьби за відродження і незалежності держави "Щедрик" став одним з інструментів культурної дипломатії.

    Тодішній голова Директорії УНР Симон Петлюра, щоб протидіяти російській пропаганді на міжнародній арені та просувати ідею незалежної України, відправив Українську Республіканську капелу Олександра Кошиці в турне Європою. Капела мала продемонструвати Європі, де на той час проходила післявоєнна Паризька мирна конференція, що Україна самобутня та має право на незалежність.

    Українська Республіканська Капела під проводом Олександра Кошиця в Празі, квітень, 1919 року / Фото: Вікіпедія

    Гастролі капели обійшлися уряду УНР у 1,4 мільйона карбованців та понад 1 мільйон франків.

    Вперше за кордоном "Щедрик" прозвучав у 1919 році у Празі, під час наступу більшовицької армії. Симон Петлюра листувався з Олександром Кошицем, в одному з листів, надісланого з Кам'янця-Подільського, коли там розташовувалась резиденція Директорії УНР. Подаємо цитату з цього листа:

    …Я багато вже гарного чув про концерти Ваші й овації чужинців, що випадають на долю Вашу й всього Українського і з тим більшим почуттям вдячності важка й висока Ваша праця буде записана на сторінках історії нашого Державного й Культурного Будівництва…

    Лист був надісланий 16 вересня 1919 року, коли капела перебувала у Відні.

    Вже тоді, під час гастролів, доводилося на афішах виправляти, що капела не російська, як намагалася донести російська пропаганда, а саме – українська!

    У Нью-Йорку концерт відбувся на головній сцені США – Карнеґі Хол – у жовтні 1922-го. Щедрівку, після тріумфу в Карнегі-Холл, виконували ще кілька років колективи в Америці, У той час як території України вже були окуповані, а Миколу Леонтовича 23 січня 1923 року вбив агент російської ЧК.

    Хор Олександра Кошиця та Українська республіканська капела продовжувала бути культурним амбасадором України і виступали аж до травня 1924 року в найпрестижніших концертних залах.

    За цей час капелу почули у 17 країнах світу, понад 200 містах на трьох континентах, – у країнах Європи, США, Бразилії, Канаді, Мексиці, Аргентині, Уругваї, Кубі та інших, охопивши сотні тисяч слухачів. Про музичний твір багато писали іноземній пресі, а "Щедрик" став музичним брендом України.

    Зрештою, у 1936 році, з’явилася його англомовна версія в аранжуванні Пітера Вільговського – "Carol of the Bells" ("Колядка дзвіночків") і вона стала відомою в усьому світі.

    Найвідоміший новорічний хіт виконувався 140 мовами світу в різних стилях, і так ця мелодія завоювала серця людей. Вона використовувалась у багатьох кінострічках та рекламі. І досі сотні виконавців інтерпретують її на свій лад. Але мелодія "Щедрика" завжди залишається впізнаваною.

    Але ми, українці, маємо знати і доносити усім, що походження цього хіта – українське! А Покровськ, після перемоги, поверне собі "Щедрика"!

    Як звучить "Щедрик" різними мовами світу: слухайте онлайн

    Теги за темою
    Новости культуры
    Поділитися
    Поділитися сюжетом
    Джерело матеріала
    Згадувані персони
    Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
    Comments UA
    2025-04-06T16:12:51Z
    Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
    ZN UA
    2025-04-08T00:30:11Z
    ВСУ разрушили все планы Путина нестандартным ходом: неожиданные детали
    Comments UA
    2025-04-08T10:12:51Z
    В Румынии критикуют посланника премьера, советовавшего Трампу игнорировать проукраинские заявления
    Европейская правда
    2025-04-08T07:28:25Z
    Германия столкнулась с "новой непредсказуемостью" в отношениях с США
    Gazeta UA
    2025-04-10T10:06:27Z
    Военный корреспондент указал на предателя Украины на Международной космической станции
    Апостроф
    2025-04-10T10:06:02Z
    Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
    TSN
    2025-04-01T16:13:50Z
    Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
    Gazeta UA
    2025-04-02T06:06:13Z
    Кривой Рог. РФ лжет о "встрече военных" в ресторане – там был форум и день рождения
    Лига
    2025-04-05T14:31:33Z
    Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
    Telegraf
    2025-04-06T21:03:01Z
    Замучили известного композитора и поэта
    Gazeta UA
    2025-04-01T02:39:18Z
    Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
    Comments UA
    2025-04-02T20:45:01Z
    В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
    Апостроф
    2025-04-06T15:09:00Z
    С зимы – сразу в лето: в Украину идет аномальное потепление
    Апостроф
    2025-04-10T10:09:53Z
    Граничит с криминалом: Богдан Кротевич призвал Сырского уйти в отставку, — The Guardian
    Фокус
    2025-04-10T10:03:27Z
    Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
    Знай
    2025-04-05T19:12:10Z
    Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
    Новости Украины
    2025-04-05T09:18:45Z
    В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
    Комсомольская правда
    2025-04-02T05:01:30Z
    Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
    Comments UA
    2025-03-31T20:42:25Z
    Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
    Comments UA
    2025-03-31T20:48:28Z
    "Ночной ужас некоторых инструкторов и звезда курса": журналист Кутепов после мобилизации отчитался о готовности к фронту
    Апостроф
    2025-04-08T10:18:11Z
    "Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
    Новости Украины
    2025-03-31T21:03:37Z
    У ВСУ появятся необычные боевые наземные роботы: в чем их уникальность
    Comments UA
    2025-04-10T10:09:34Z
    Воинский учет женщин в Украине: кого могут мобилизовать
    Comments UA
    2025-04-10T09:57:03Z
    Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
    Comments UA
    2025-04-01T14:54:54Z
    Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
    Фокус
    2025-04-06T00:12:57Z
    Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
    Корреспондент
    2025-04-05T23:57:24Z
    Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
    Telegraf
    2025-04-01T17:03:53Z
    Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
    Comments UA
    2025-04-06T20:42:44Z
    Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
    Апостроф
    2025-04-07T18:09:09Z
    ​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
    Апостроф
    2025-04-06T16:27:50Z
    Первенец Бекхэмов в годовщину свадьбы выложил фото с женой, которых еще не было в сети
    Gazeta UA
    2025-04-10T10:06:35Z
    Умер звезда "Лиги смеха" Александр Чечун
    Gazeta UA
    2025-04-10T10:03:02Z
    Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
    Апостроф
    2025-04-03T15:33:34Z
    Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
    Апостроф
    2025-04-01T16:39:08Z
    Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
    Комсомольская правда
    2025-04-04T16:36:52Z
    В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
    Comments UA
    2025-04-04T11:15:56Z
    Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
    Апостроф
    2025-04-06T10:06:07Z
    Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
    TSN
    2025-04-06T00:30:24Z
    Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
    TSN
    2025-04-06T02:30:06Z
    У 2025 р в Україні знизиться врожай пшениці
    AgroNews
    2025-04-10T10:09:54Z
    Стало известно о госпитализированном в Киеве из-за российской дроновой атаки
    Апостроф
    2025-04-10T09:55:00Z
    Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
    Корреспондент
    2025-04-06T00:27:14Z
    В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
    Gazeta UA
    2025-03-31T19:57:45Z
    Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
    Хвиля
    2025-04-02T06:42:03Z
    Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
    Comments UA
    2025-04-02T10:27:20Z
    Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
    Знай
    2025-04-01T14:30:57Z
    ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
    Апостроф
    2025-04-01T14:45:39Z
    С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
    VGorode
    2025-04-02T00:18:10Z
    Китай опустил юань до уровня времен глобального экономического кризиса
    ZN UA
    2025-04-10T10:12:25Z
    Стабилизаторы напряжения Элекс - лучший выбор для дома
    Gazeta UA
    2025-04-10T10:09:37Z
    В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
    Корреспондент
    2025-04-01T14:30:33Z
    Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
    Хвиля
    2025-04-04T19:54:03Z
    Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
    Апостроф
    2025-04-04T10:30:26Z
    Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
    Telegraf
    2025-04-03T19:06:34Z
    Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
    TSN
    2025-04-01T12:13:34Z
    Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
    Gazeta UA
    2025-04-01T12:03:30Z
    Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
    Апостроф
    2025-04-01T18:27:38Z
    Вербная неделя: что стоит посадить в саду и на огороде
    TSN
    2025-04-10T09:55:52Z
    Выращивание батата на огороде: как получить вкусный и полезный урожай
    TSN
    2025-04-10T09:55:42Z
    Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
    GlavRed
    2025-04-01T16:30:42Z
    Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
    Знай
    2025-04-01T06:51:33Z
    Все о подкормке чеснока весной: как сделать урожай большим и сочным
    TSN
    2025-04-10T09:55:31Z
    Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
    Telegraf
    2025-04-01T09:54:16Z
    В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
    Telegraf
    2025-04-03T15:12:02Z
    Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
    ZN UA
    2025-03-31T22:57:52Z
    Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
    Корреспондент
    2025-04-05T21:12:36Z
    Наименьшие шансы у Реала: суперкомпьютер назвал нового фаворита Лиги чемпионов
    Факти ICTV
    2025-04-10T10:12:54Z
    Вместо мобилизации – спортивные тренировки: в правила бронирования внесли новые критерии
    Знай
    2025-04-10T10:12:08Z
    "Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
    Telegraf
    2025-04-02T16:57:27Z
    Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
    Telegraf
    2025-04-01T14:21:18Z
    Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
    Корреспондент
    2025-04-01T11:24:20Z
    Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
    GameMag
    2025-04-06T21:10:54Z
    Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
    Знай
    2025-03-31T19:30:00Z
    Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
    Telegraf
    2025-04-06T05:21:34Z
    Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
    Фокус
    2025-04-01T11:10:57Z
    Начало конца? Конкурент Starlink отменил запуск своих первых спутников - причины
    Фокус
    2025-04-10T10:12:21Z
    Земля дрожала на протяжении девяти дней: ученые говорят, что землетрясение тут ни при чем
    Фокус
    2025-04-10T09:51:28Z
    "Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
    GameMag
    2025-03-31T19:46:10Z
    Галактики без звезд: важное открытие ученых меняет представление о темной материи
    Фокус
    2025-04-10T09:27:32Z
    Нужна морская вода и солнце: найден способ получить дешевый водород и не только
    Фокус
    2025-04-10T09:21:07Z
    Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
    Gazeta UA
    2025-04-07T19:39:04Z
    Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
    Фокус
    2025-04-06T13:06:28Z
    Распространенные стереотипы о ВИЧ-инфекции: развенчание мифов
    Comments UA
    2025-04-10T10:12:03Z
    В Украине сняли законодательные ограничения с целителей
    Корреспондент
    2025-04-10T10:09:53Z
    Производители лекарств должны активнее приобщаться к снижению цен — нардеп «Слуги народа»
    TSN
    2025-04-10T09:55:38Z
    Минус 20 лет: как правильно умываться солью, чтобы избавиться от морщин и омолодиться
    TSN
    2025-04-10T09:55:20Z
    Мужчина оказался в больнице из-за привычки нюхать грязные носки: что с ним произошло
    TSN
    2025-04-10T09:55:13Z
    Как уберечь любимца от клещей – и что делать, если уж укусили
    TSN
    2025-04-10T09:54:47Z
    Украина присоединилась к европейскому механизму медицинских закупок
    Хвиля
    2025-04-10T09:21:38Z
    Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
    GameMag
    2025-04-02T08:27:40Z
    Украинцы все активнее покупают подержанные Tesla из США
    Корреспондент
    2025-04-10T08:51:43Z
    Семейный премиум: в Киеве засветился редкий британский универсал 2000-х
    Фокус
    2025-04-10T08:42:47Z
    Весеннее похолодание: что делать тем, кто уже «переобулся» на летнюю резину
    Comments UA
    2025-04-08T05:45:11Z
    Водителей ждут штрафы за поворотники: что не так со световыми сигналами
    Знай
    2025-04-07T17:21:29Z
    Tesla убрала возможность заказать Cybertruck с увеличенным запасом хода
    Корреспондент
    2025-04-07T16:51:46Z
    Директор Альпин дал понять, чего ожидает от новичка сезона 2025
    Корреспондент
    2025-04-07T14:00:43Z
    Представлений Hyundai Palisade Highroof
    Portaltele
    2025-04-07T13:43:28Z
    Снимаю шляпу: наставник Макларен оценил триумф Ферстаппена в Японии
    Корреспондент
    2025-04-07T12:51:24Z