MY.UAНовини
Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва
Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва

Місто "Щедрика" під обстрілами: чи знали ви, що пов'язує Покровськ та символ сучасного Різдва

Пильна увага прикута до ситуації під Покровськом. Знову згадують, що це місто – місце народження всесвітньо відомого "Щедрика". Що за історія їх пов'язує читайте в матеріалі на Освіта 24.

Що зараз відбувається під Покровськом

Покровський напрямок – один з найскладніших для оборони. Місто перебуває під постійними ворожими обстрілами керованими авіабомбами і FPV-дронами. Щодня ворог убиває та травмує цивільних жителів, руйнує будинки, підприємства, енергетичні, газові та інші інфраструктурні об’єкти.

Триває евакуація населення – виїхало уже понад 30 тисяч мешканців. Однак, станом на 29 жовтня, ще залишається 57 дітей у самому місті Покровськ, та близько 12 тисяч населення у самому місті, повідомив очільник Донецької ОВА Вадим Філашкін.

Таким був Покровськ у червні цього року / Фото Вікторії Кульженко, 24 Канал

Прогнози щодо оборони міста невтішні, оскільки Донеччина має найбільшу протяжність лінії фронту – близько 300 кілометрів, яку складно обороняти.

Про Покровськ і "Щедрик", що їх пов'язує

Ситуація під Покровськом нагадує нам про те, що ми втрачаємо не лише територію, а й культуру. Адже все частіше згадується, що це місто пов'язують із "народженням" всесвітнього відомого "Щедрика".

Кожного ранку оновлюю мапу Deep State, щоб перевірити, чи втримається до Різдва місто "Щедрика" (так називають Покровськ). Уявляєте, вже за пару тижнів світ порине у магію "Carol of the Bells", а місто в якому, ймовірно, Леонтович написав цю мелодію, щодня знищують росіяни,
– так прокоментувала ситуацію під Покровськом військовослужбовиця під ніком "Нарвана офіцерка".

Всесвітньо відома обробка "Щедрик" належить до тих, над якими Микола Леонтович працював довгий час. Існує версія, що існувало кілька редакцій твору: перша редакція була написана до 1901–1902 років; друга редакція – в 1906 – 1908 роках.; третя – 1914 року; четверта – 1916 року; п'ята – 1919 року. А також кілька адаптованих версій для чоловічого, жіночого, дитячого та змішаних хорів.

Саме під час другої редакції, з 1904 по 1908 роки, Микола Леонтович перебував з родиною у Покровську – тодішнє пристанційне містечко Гришине. Тут він працює викладачем музики й співів у залізничному училищі Міністерства народної освіти.

Під час революції 1905 року, Леонтович організував хор робітників, який виступав на мітингах та страйках вправляючись у співах. Тому пильна увага до композитора з боку поліції, змусила його покинути місто та повернутися у Тульчин.

Покровськ – місто, що прославляло Леонтовича. Іменем композитора названа одна з вулиць Покровська, дитяча музична школа. А з 2017-го ім’я Леонтовича увічнене в символіці міста: в центрі герба міста та прапора зображена ластівка. Зображення ластівки взяли з музейного предмета – сухарниці, яку колись зробив власноруч батько композитора (вона є експонатом Покровського історичного музею).

У Покровському історичному музеї була експозиція, присвячена діяльності Миколи Дмитровича в цьому місті. Вона представлена фотографіями, документами та спогадами. Було пошито навіть костюми тієї епохи, що відвідувачі могли глибше перейнятися історією, а також спробували зіграти "Щедрика".

А поруч з парком "Ювілейний" у 2018 році встановили скульптурну композицію, присвячену Леонтовичу. На місцевому залізничному вокзалі знаходилась меморіальна дошка-барельєф. А ще збереглась, в автентичному вигляді, будівля залізничного училища, в якому працював Леонтович. Хоча вона не була музеєфікована, але має меморіальну дошку.

Покровськ, Леонтович та "Щедрик" – як воно було / фото з відкритих джерел

У 2018 році в Покровську пройшов Всеукраїнський хоровий конкурс "Щедрик фест". Тоді було встановлено два рекорди, які увійшли до Національного реєстру рекордів України: це найбільша кількість дзвіночків на ялинці та наймасовіше виконання "Щедрика".

Що залишається нам сьогодні, лише дослухатися до новин чи не знищено ворожими обстрілами будівлі пов'язані з ім'ям композитора? Ні, не лише – зберегти експонати, пам'ятники, говорити про наш "Щедрик" та варварство ворога.

Рятуємо пам'ятки пов'язані з "Щедриком"

Скульптуру композитора з центру Покровська, з метою збереження, демонтували у серпні 2024 року. Її перевезено до Вінниці та встановлено у парку імені Леонтовича для тимчасового перебування.

Пам'ятник Леонтовичу з Покровська до Вінниці: дивіться відео

Заступниця начальника Покровської військової адміністрації Маргарита Ідрісова розповіла, що вже евакуювали музейні експонати та цінності, бібліотеки. Пам'ятники намагаються не просто вивезти з прифронтового міста, а й знайти їм місце.

Ми їх демонтуємо. І не просто так, а з якоюсь користю, щоб ці пам'ятники не просто лежали на складах. Ми пам'ятаємо всі, що жив і творив Леонтович в місті Вінниця. І встановлення пам'ятника саме в парку імені Леонтовича – це доречно. І він буде приносити користь і вінничанам, і нашим покровчанам, які релокувалися у місто Вінниця,
– розказала Маргарита Ідрісова.

Сьогодні в Україні є кілька міст, які пов'язаних з творчістю Леонтовича та "Щедриком". Серед них – Тульчин, Вінниця, Покровськ і Кам'янець-Подільський. У цих містах є музеї чи експозиції, пам'ятки, пам'ятники, меморіальні дошки та екскурсійні маршрути пов'язані з діяльністю композитора.

Про Леонтовича та як творився "Щедрик"

Микола Леонтович (1877-1921) – уродженець Поділля, походить з сім'ї священника. Його батько чудово співав, грав на кількох музичних інструментах та деякий час керував хором семінаристів. Мати співала українські народні пісні. Тож у хлопчика було в кого повчитися.

У 10 років Микола навчається у Немирівській гімназії та у Шаргородському духовному училищі. Він опановує спів по нотах та може вільно читати складні партії церковних хорових творів.

З 1892 по 1899 рік, сім років, навчався Микола Леонтович у Подільської духовної семінарії у Кам’янці-Подільському. Там його освіта вийшла на новий рівень: Микола вивчає теорію музики та хоровий спів, опановує скрипку, фортепіано, деякі духові інструменти. Вже тоді він починає обробляти народні мелодії, беручи за взірець обробки Миколи Лисенка. Після навчання Леонтович отримав хороші рекомендації щодо викладання в освітніх закладах, а особливо у роботі із хоровими колективами.

Працював вчителем у сільській школі – селі Чукові Подільської губернії (нині це на Вінниччині). Тут організував самодіяльний симфонічний оркестр, який виконував українські мелодії та п’єси російських і українських композиторів. Згодом видає першу збірку пісень з Поділля, а потім і другу у 1903 році, із посвятою Миколі Лисенку.

Восени 1904 року покинув Поділля і у пошуках роботи переїхав на Донбас, де влаштувався викладачем співу та музики у місцевому залізничному училищі.

У 1909 році Леонтович навчається під керівництвом відомого теоретика музики Болеслава Яворського. У той час створив багато хорових обробок різних пісень.

Із встановленням Української Народної Республіки, Микола Леонтович переїздить із Тульчина до Києва, де починає активну діяльність як диригент і композитор. Низку його творів включили до свого репертуару професійні та самодіяльні колективи України.

Після приходу більшовиків працює деякий час у музичному комітеті при Народному комісаріаті освіти, викладає у Музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка, разом з композитором і диригентом Григорієм Верьовкою працює у Народній консерваторії, на курсах дошкільного виховання, організовує кілька хорових гуртків.

В серпні 1919 року знову повертається до Тульчина та засновує музичну школу.

Основу музичної спадщини Леонтовича становлять хорові мініатюри – обробки українських народних пісень, а їх понад 150, – він по-новому подивився на український фольклор. Ну а найвідомішими є твори "Щедрик" та "Дударик."

Народна обрядова пісня "Щедрик", яка потрапила на очі Миколі Леонтовичу, в його музичній обробці є символом Різдва і Нового року в усьому світі. Дослідники пов’язують текстове джерело з дохристиянською добою – про це свідчать перші рядки цієї щедрівки: "Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка". Адже ластівки прилітають з вирію лише навесні і саме тоді святкували Новий рік. Згодом, коли традицію святкування Нового року перенесли, ця народна пісня теж перекочувала.

Українська публіка на широкий загал вперше почула "Щедрик" 29 грудня 1916 року у Києві на концерті колядок, організованому диригентом Олександром Кошицем у виконанні хору Київського університету. Музична композиція одразу стала популярною.

    "Щедрик" як символ культурної дипломатії УНР

    В добу Української Народної Республіки (1917-1921 роки) і боротьби за відродження і незалежності держави "Щедрик" став одним з інструментів культурної дипломатії.

    Тодішній голова Директорії УНР Симон Петлюра, щоб протидіяти російській пропаганді на міжнародній арені та просувати ідею незалежної України, відправив Українську Республіканську капелу Олександра Кошиці в турне Європою. Капела мала продемонструвати Європі, де на той час проходила післявоєнна Паризька мирна конференція, що Україна самобутня та має право на незалежність.

    Українська Республіканська Капела під проводом Олександра Кошиця в Празі, квітень, 1919 року / Фото: Вікіпедія

    Гастролі капели обійшлися уряду УНР у 1,4 мільйона карбованців та понад 1 мільйон франків.

    Вперше за кордоном "Щедрик" прозвучав у 1919 році у Празі, під час наступу більшовицької армії. Симон Петлюра листувався з Олександром Кошицем, в одному з листів, надісланого з Кам'янця-Подільського, коли там розташовувалась резиденція Директорії УНР. Подаємо цитату з цього листа:

    …Я багато вже гарного чув про концерти Ваші й овації чужинців, що випадають на долю Вашу й всього Українського і з тим більшим почуттям вдячності важка й висока Ваша праця буде записана на сторінках історії нашого Державного й Культурного Будівництва…

    Лист був надісланий 16 вересня 1919 року, коли капела перебувала у Відні.

    Вже тоді, під час гастролів, доводилося на афішах виправляти, що капела не російська, як намагалася донести російська пропаганда, а саме – українська!

    У Нью-Йорку концерт відбувся на головній сцені США – Карнеґі Хол – у жовтні 1922-го. Щедрівку, після тріумфу в Карнегі-Холл, виконували ще кілька років колективи в Америці, У той час як території України вже були окуповані, а Миколу Леонтовича 23 січня 1923 року вбив агент російської ЧК.

    Хор Олександра Кошиця та Українська республіканська капела продовжувала бути культурним амбасадором України і виступали аж до травня 1924 року в найпрестижніших концертних залах.

    За цей час капелу почули у 17 країнах світу, понад 200 містах на трьох континентах, – у країнах Європи, США, Бразилії, Канаді, Мексиці, Аргентині, Уругваї, Кубі та інших, охопивши сотні тисяч слухачів. Про музичний твір багато писали іноземній пресі, а "Щедрик" став музичним брендом України.

    Зрештою, у 1936 році, з’явилася його англомовна версія в аранжуванні Пітера Вільговського – "Carol of the Bells" ("Колядка дзвіночків") і вона стала відомою в усьому світі.

    Найвідоміший новорічний хіт виконувався 140 мовами світу в різних стилях, і так ця мелодія завоювала серця людей. Вона використовувалась у багатьох кінострічках та рекламі. І досі сотні виконавців інтерпретують її на свій лад. Але мелодія "Щедрика" завжди залишається впізнаваною.

    Але ми, українці, маємо знати і доносити усім, що походження цього хіта – українське! А Покровськ, після перемоги, поверне собі "Щедрика"!

    Як звучить "Щедрик" різними мовами світу: слухайте онлайн

    Теги за темою
    Новости культуры
    Поділитися
    Поділитися сюжетом
    Джерело матеріала
    Згадувані персони
    Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
    Comments UA
    2024-11-16T20:00:53Z
    Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
    Comments UA
    2024-11-19T15:18:34Z
    Военных КНДР перебросили под Харьков - СМИ
    Корреспондент
    2024-11-22T22:22:27Z
    В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
    Апостроф
    2024-11-21T07:00:32Z
    ПВО мало не бывает: начальник КГВА рассказал о защите Киева и куда идти в случае блэкаута
    TSN
    2024-11-23T04:06:07Z
    От +16 до морозов: температурные качели ждут украинцев, появился прогноз погоды на конец ноября
    Политека
    2024-11-23T03:00:09Z
    На 12 часов тысячи одесситов останутся без воды: полный список адресов
    Comments UA
    2024-11-18T09:06:29Z
    В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
    ZN UA
    2024-11-13T11:27:00Z
    Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
    Фокус
    2024-11-17T22:57:29Z
    Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
    Comments UA
    2024-11-21T19:57:44Z
    Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
    Comments UA
    2024-11-22T13:57:41Z
    «Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
    ZN UA
    2024-11-14T22:02:11Z
    Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
    Фокус
    2024-11-13T14:35:03Z
    Итоги 22.11: ЯО Украине и забастовка поляков
    Корреспондент
    2024-11-23T05:19:40Z
    Россия и Беларусь в ближайшее время обновят и синхронизируют свои ядерные доктрины – ISW
    ZN UA
    2024-11-23T05:02:43Z
    Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
    Апостроф
    2024-11-12T16:48:41Z
    После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
    Фокус
    2024-11-21T22:48:41Z
    Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
    Comments UA
    2024-11-12T14:09:13Z
    На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
    Comments UA
    2024-11-11T21:51:15Z
    Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
    GlavRed
    2024-11-14T17:06:51Z
    В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
    Comments UA
    2024-11-16T14:42:23Z
    "Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
    Апостроф
    2024-11-19T09:48:42Z
    Борьба за "Оскар-2025" обещает быть жаркой: Тимоти Шаламе, Деми Мур и Тильда Суинтон – главные интриги церемонии
    Знай
    2024-11-23T04:51:49Z
    В России публично унизили известную певицу
    Comments UA
    2024-11-22T21:21:33Z
    В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
    GlavRed
    2024-11-19T16:45:44Z
    Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
    Апостроф
    2024-11-19T10:39:25Z
    "Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
    Фокус
    2024-11-18T11:07:17Z
    Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
    Фокус
    2024-11-11T09:51:52Z
    Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
    Фокус
    2024-11-16T15:00:35Z
    Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
    Фокус
    2024-11-13T10:36:35Z
    «Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
    Marie Claire
    2024-11-21T03:04:10Z
    Микроволновка может убить? Как печка влияет на здоровье
    Comments UA
    2024-11-23T02:39:25Z
    Убывающая Луна 16-30 ноября 2024 года: что следует сделать и особенности периода
    TSN
    2024-11-23T02:09:14Z
    Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
    Комсомольская правда
    2024-11-19T06:02:12Z
    Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
    Marie Claire
    2024-11-16T19:30:52Z
    Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
    Фокус
    2024-11-15T19:51:31Z
    "Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
    Апостроф
    2024-11-12T19:06:04Z
    Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
    Комсомольская правда
    2024-11-12T10:12:13Z
    "Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
    Корреспондент
    2024-11-19T15:36:14Z
    Макгрегор признан виновным в изнасиловании
    UAToday
    2024-11-23T00:54:17Z
    Тренер Жироны рассказал, когда Цыганков сможет вернуться на поле
    Корреспондент
    2024-11-22T19:52:44Z
    Звездный боец UFC Макгрегор признан виновным по делу об изнасиловании
    ZN UA
    2024-11-22T19:22:46Z
    Конор Макгрегор проиграл дело об изнасиловании и должен выплатить жертве 250 тысяч евро
    Фокус
    2024-11-22T19:15:55Z
    "Что мы можем сделать?": в Федерации волейбола Украины прокомментировали побег игроков "Решетиловки" за границу
    TSN
    2024-11-22T14:54:17Z
    Украинский боксер Захожий проведет дебютную защиту евротитула: бой покажут на Киевстар ТВ
    TSN
    2024-11-22T13:12:22Z
    Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
    Comments UA
    2024-11-12T15:18:16Z
    В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
    Фокус
    2024-11-18T17:23:42Z
    Отменены графики отключений света в некоторых регионах
    Известия Киев
    2024-11-19T18:33:42Z
    Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
    Знай
    2024-11-18T08:07:12Z
    Назначение субсидии: что изменилось в ноябре
    ZN UA
    2024-11-23T05:02:10Z
    В школах введут здоровое меню: какие продукты включат в рацион
    Знай
    2024-11-23T04:36:07Z
    Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
    Знай
    2024-11-18T11:12:37Z
    Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
    Знай
    2024-11-16T20:12:25Z
    Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
    Апостроф
    2024-11-12T14:04:44Z
    Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
    Comments UA
    2024-11-16T19:15:52Z
    В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
    Корреспондент
    2024-11-12T17:58:17Z
    На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
    Знай
    2024-11-15T04:21:06Z
    Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
    Политека
    2024-11-16T19:00:33Z
    Отец заставил своего 13-летнего сына заняться сексом: зачем и чем все закончилось
    Фокус
    2024-11-23T04:03:04Z
    Всеобщая мобилизация: какие основания для отказа в бронировании
    ZN UA
    2024-11-23T04:02:38Z
    В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
    ZN UA
    2024-11-15T18:54:19Z
    В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
    Апостроф
    2024-11-14T13:54:53Z
    Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
    Комсомольская правда
    2024-11-18T14:40:19Z
    Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
    Знай
    2024-11-12T16:51:31Z
    Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
    Политека
    2024-11-19T04:00:53Z
    Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
    Фокус
    2024-11-17T23:15:40Z
    Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
    GlavRed
    2024-11-13T07:28:09Z
    Топ алкогольных напитков, которые действительно "валят с ног"
    Comments UA
    2024-11-23T04:09:27Z
    Главные изменники по знаку Зодиака: кто чаще всего заводит отношения "на стороне"
    Comments UA
    2024-11-22T23:36:22Z
    Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
    Апостроф
    2024-11-18T11:12:39Z
    Нужно найти настоящего убийцу: тест-головоломка на логику и внимательность
    TSN
    2024-11-22T19:06:49Z
    20 лучших тушей для ресниц 2024: выбор редакции Marieclaire.ru
    Marie Claire
    2024-11-22T19:00:10Z
    Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
    Европейская правда
    2024-11-15T12:58:02Z
    Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
    Апостроф
    2024-11-17T07:15:11Z
    Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
    Комсомольская правда
    2024-11-18T10:52:24Z
    Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
    Comments UA
    2024-11-18T11:15:47Z
    В Виннице мужчина хотел взорвать себя гранатой: подробности
    TSN
    2024-11-22T21:51:43Z
    Сначала предлагал $200: уклонист задул баллончиком сотрудников ТЦК и скрылся
    TSN
    2024-11-22T20:06:30Z
    Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
    Корреспондент
    2024-11-20T19:00:44Z
    Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
    Фокус
    2024-11-16T19:54:36Z
    В Харькове мужчина "заминировал" облэнерго из-за отключения света
    Корреспондент
    2024-11-22T18:24:51Z
    "Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
    Фокус
    2024-11-14T15:06:56Z
    Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
    Фокус
    2024-11-18T11:45:32Z
    Убывающая Луна от 16 до 30 ноября 2024 года: что категорически запрещено с точки зрения эзотерики
    TSN
    2024-11-23T05:09:49Z
    Видеоигры помогают строить успешную карьеру: что еще выяснили ученые за 20 лет "подглядывания"
    Знай
    2024-11-23T03:51:58Z
    Гигантские цыплята и боевая система как в Ведьмаке: что известно о возвращении культовой RPG Fable
    Знай
    2024-11-22T20:51:32Z
    "Будет "Фукусима" искусственного интеллекта": какие опасности и проблемы ожидают человечество
    Фокус
    2024-11-22T20:51:04Z
    Для "зеленой" энергии: передовая батарея преобразит старую угольную электростанцию
    Фокус
    2024-11-22T20:37:33Z
    Найти колыбель человечества: почему ученые так и не могут обнаружить отправную точку
    Фокус
    2024-11-22T20:36:57Z
    Hubble зафиксировал уникальную спиральную галактику в созвездии Золотой Рыбы
    Известия Киев
    2024-11-22T20:13:56Z
    Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
    Comments UA
    2024-11-19T01:00:21Z
    За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
    Знай
    2024-11-22T17:21:14Z
    В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
    Фокус
    2024-11-22T11:15:38Z
    Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
    Фокус
    2024-11-22T08:36:02Z
    Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
    Фокус
    2024-11-21T17:57:23Z
    Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
    GameMag
    2024-11-21T13:58:37Z
    Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
    Фокус
    2024-11-21T13:45:35Z
    Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
    Фокус
    2024-11-21T12:06:21Z
    Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
    Фокус
    2024-11-21T10:06:53Z