Інформація про кількість військових в СЗЧ (самовільному залишенні частини) має гриф «ДСК», тому точне число невідоме. Таких випадків точно "дуже багато". Орієнтовна кількість - приблизно 100 тис. осіб, заявила в ефірі телеканалу "Новини. Live" нардепка Анна Скороход.
- СЗЧ, дезертирства — понад 100 тисяч осіб, які самовільно залишили частину. У людей виникає питання, на яке я відповіді дати не можу, коли вони мені запитують. Чому я, місяць тому робітник СТО, зараз маю сидіти в окопі, а великі офіцери всі в тилу? Чого у нас воює від 10 в кращому випадку до 15% від загальної кількості армії, чому? — риторично запитала Скороход.
Вона додала, що через скандали щодо посадовців, які "раптово стали інвалідами чи заброньованими" українці втратили мотивацію і почали боятись служити у війську. Серед причин — проблеми із законом про мобілізацію, який довго переробляли через "політичні рішення" і через те, що "весь час когось щось десь не влаштовувало". Також проблемою є негаразди в армії, коли спецпризначенців застосовують для невластивих завдань, наприклад, для "штурмів посадок".
- Через те, що вони не підготовлені, вони не вмотивовані, вони бояться. Ви не уявляєте собі цифри СЗЧ і дезертирства, ви їх не уявляєте, просто це жах, — заявила політикиня.
- 29 жовтня голова Верховного Суду Станіслав Кравченко відзначив серйозність тенденції збільшення зареєстрованих фактів СЗЧ, дезертирства та невиконання наказів.
- 21 вересня військовослужбовець Сергій Гнезділов написав у своєму Facebook, що самовільно залишив частину, щоб привернути увагу до необхідності встановити терміни служби. 11 жовтня Печерський районний суд Києва відправив Гнезділова під варту на гауптвахті.