Презентація відбулася в Укрінформі.
«Найголовніше, що українська мова, і це вже аксіома, в умовах російсько-української війни відіграє надзвичайно важливу роль. Вона перестала бути явищем виключно культуральним. Явище і поняття української мови, так само як і її статус, є поняттям конституційним, яке становить основу нашої безпеки і оборони, підживлює нашу ідентичність, утверджує нашу віру і переконання в єдність і незламність української нації», - заявив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Він нагадав, що книга «Мова і нація» викладачів Дрогобицького університету Василя Іванишина та Ярослава Радевича-Винницького вперше була надрукована ще у 1990 році і відтоді багато разів перевидавалася. Вона не втратила актуальності й сьогодні, адже висвітлює гострі проблеми не стільки філологічного, скільки філософського, безпекового й політичного рівня.
Книга «Мова і нація» присвячена передусім питанням важливості української мови та загрозам, які можуть перед нею поставати. Перший розділ називається «Лінгвоцид», у ньому йдеться передусім про способи знищити українську мову, до яких в різні часи вдавалася Росія: через заборону мови, приниження її статусу й престижу, оголошення мови неприродною, не автохтонною тощо.
Кремінь відзначив, що останнім розділом книги є «Мовні обов’язки громадян», в останньому пункті яких вказано: «Нашому поколінню випало складне і відповідальне завдання — відродження української мови, державності, нації. За нас цього ніхто не зробить. Це наш історичний обов’язок, виправдання нашого перебування на цьому світі. Не перекладаймо цього тягаря на плечі нащадків, бо може бути запізно».
Директор видавництва «Крила» Василь Лабайчук поінформував, що «Мова і нація» надрукована накладом 3 тисячі примірників, але у разі попиту видавництво готове оперативно додрукувати книгу. Доступний також електронний варіант «Мови і нації».
Як повідомляв Укрінформ, в Україні 27 жовтня відзначався День української писемності та мови. До 2023 року його відзначали 9 листопада - у день вшанування пам'яті преподобного Нестора Літописця за юліанським календарем. Коли Україна у 2023 році перейшла на новий церковний календар, то дати всіх фіксованих свят змістились на 13 днів.