MY.UAНовини
Волинська трагедія як дискусія формату «про курку та яйце»
Волинська трагедія як дискусія формату «про курку та яйце»

Волинська трагедія як дискусія формату «про курку та яйце»

Готуючи свою «Правду про Волинську трагедію», Акім Галімов поставив перед собою, на перший погляд, нездійснену місію: бути об’єктивним і не підігравати жодній зі сторін.

«Фільм уже тиждень у відкритому доступі на ютуб-каналі “Реальна Історія” і за цей час зібрав майже 1 млн переглядів та понад 6 тис. коментарів. Безперечний рекорд для нас за кількістю глядацьких реакцій за короткий проміжок часу. Тема дуже резонує», — підбиває попередні підсумки прем’єри свого чергового фільму «Правда про Волинську трагедію» Акім Галімов. І наголошує на двох важливих, як на мене, моментах. Причому другий усе ж таки слід зробити першим у переліку. Бо спершу автор інформує про інтерес до стрічки в Польщі, зокрема серед політиків. А потім — про те, що, цитата, довгий час Волинська трагедія залишалася відносно регіональною темою у сприйнятті українців.

Це справді так. Трагедія, яка не дає спокою полякам дотепер і раз по раз озвучується тамтешніми політиками на всю країну, в Україні досі стосується далеко не кожного. При тому, що «Тарас Бульба» Миколи Гоголя — саме про часи, коли гетьманська Україна мала воєнні конфлікти з польською державою, і в історії це протистояння називають Визвольною війною українців проти польського панування. Події XVII століття в Україні широко обговорюють, а в підрадянський час вони взагалі стали ключовими, коли йшлося про шкільний курс нашої історії. Адже саме конфлікт із Польщею змусив гетьмана Богдана Хмельницького шукати союзу з Московським царством — і триста з гаком наступних літ поступове поглинання України подавалося як союз двох народів-братів. Тим часом сучасних поляків ті події зовсім не переймають. Ну воювали й воювали.

Так само мало зачіпають польську сторону значно ближчі події: Листопадовий Чин (він же Листопадовий Зрив) 1918 року, коли українські легіонери підняли у Львові збройне повстання з метою випередити поляків і першими проголосити Східну Галичину вже не австрійською, а українською республікою. Майже місяць вуличних боїв із польськими військовими, відступ українців зі Львова, потім ще рік українсько-польської війни. Але ж ні. Поляки досі ритуально голосять про втрату свого «Львува», проте здебільшого приватно, в кухонному форматі. Загалом не виставляючи рахунків за ті самі запеклі вуличні бої, в яких українці з поляками гинули обопільно.

Проте, за твердженням Акіма Галімова, саме ті події й заклали передумови для Волинської трагедії, яку в Польщі вперто називають різаниною. Тут слід зазначити: автор 80-хвилинної стрічки, хотів він того чи ні, опинився на своєрідній історичній розтяжці між двох радикально протилежних позицій, які зайняли задіяні в фільмі українські та польські історики. Хоча спікерів більше, все ж домінують Володимир В’ятрович і Гжегож Мотика. Обидва не лише давно говорять, але й давно пишуть про події 1943-го на Волині. Йдеться про книжки «За лаштунками Волині-43» В’ятровича та «Від Волинської різанини до операції “Вісла”» Мотики. Причому згадану працю польського історика в Україні перекладено українською. Але праця історика українського є в перекладах англійською, проте в Польщі польською українську версію «різанини» перекладати й поширювати не квапляться.

Я не випадково вжив слово «версія». Адже при нібито однозначності того, що сталося 1943 року на Волині між українцями та поляками кожна сторона інтерпретує це по-своєму, з вигідної саме для своєї країни позиції. Під вигідним саме для своїх небайдужих громадян кутом зору. У Польщі заявляють про геноцид поляків, в Україні — про геноцид українців. Зводячи будь-яку, навіть фахову дискусію, до формату сварок дітей у пісочниці. Коли кожен учасник конфлікту кричить: «Він перший почав!» — і піди розберися, хто вдарив першим, а хто — навзаєм.

Готуючи свою «Правду про Волинську трагедію», Акім Галімов поставив перед собою, на перший погляд, нездійснену місію: бути об’єктивним і не підігравати жодній зі сторін. Бо коли йдеться про Голодомор, депортацію кримських татар, анексію Криму чи всі факти заборони української мови, винуватого видно неозброєним оком. Заперечення прямої участі Росії в цих та інших злочинах є пропагандою та грою на російському боці, тиражування російських наративів. І це поволі починають розуміти українці на всій території держави, а отже, будь-яка тема російського втручання в наше з вами безпечне життя виходить із регіонального на загальнонаціональний рівень. Стає такою, котра торкається кожного свідомого громадянина. Підтвердження тому — впевнене зростання популярності саме історичних ютуб-каналів і негативу до Росії завдяки пропонованому контенту.

Натомість взаємні поборювання українців і поляків у волинських селах справді лишаються для великої частини наших співгромадян суто регіональною проблемою. Адже — так подається цей матеріал — не про трагедію цілого народу (моріння голодом, масові розстріли, депортації), а про — ну так усе виглядає! — бійки село на село з великою кількістю жертв. Зарубаних сокирами, заколотих вилами, спалених живцем, але ж усе одно йдеться не про визвольні змагання, не про війну за державність, а про якусь особисту неприязнь у межах певних повітів.

Припускаю, що частині українських глядачів фільм «Правда про Волинську трагедію» може не сподобатися з тих самих причин, із яких стрічка зацікавила глядачів польських і спричинила здебільшого позитивні відгуки. Акім Галімов як автор не заперечує активної участі українців у абсолютно свідомих і справді жорстоких убивствах поляків, які мали місце у волинських селах 1943 року, особливо влітку. Ба більше: не намагається виправдати українську сторону. Але й із поляків він так само не робить невинних жертв, на яких отак просто взяли й напали з сокирами хижі українці. Виходячи в процесі з’ясування правди про Волинську трагедію на формулу, яка безнадійно вимагає дізнатися, що було раніше: курка чи яйце. Якщо яйце — то хто його висидів. А якщо курка — звідки вона взялася.

Підвалини трагічних подій на Волині заклалися майже відразу по крахові української революції 1917—1921 років, коли завойовану Україну поділили між собою радянська (читай — російська) та польська влади. Проклавши по території України новий державний кордон, поляки та радянці провадили по відношенню одне до одного недружню політику. І разом із тим — утискали в правах українців, котрі як етнос становили більшість на окупованих сторонами територіях. Якщо у сталінському СРСР рух українського опору остаточно придушили Голодомором, на заселених українцями територіях Польської Республіки він саме у 1930-х активізувався. Чим скористалася третя, головна складова україно-польського конфлікту — радянська Росія.

Акім Галімов своїм фільмом намагається, не знімаючи ні з кого провини, вивести спікерів та аудиторію на розуміння, що був, є і буде спільний ворог. Йому вже вдалося вісімдесят років тому спровокувати конфлікти між — у стрічці наголошується не раз! — цивільними селянами, котрі до останнього розглядали вила й сокири як реманент, а не як знаряддя вбивства. Не було попервах жодної команди на зразок: «Вставай і вбивай!» із жодного боку. Натомість Червоній Армії станом на 1943 рік було вигідно сіяти розбрат між двома поневоленими народами в німецькому тилу. Почався контрнаступ, у волинських лісах сформувалася потужна українська партизанська армія, її треба послабити. Підсиливши водночас іншу партизанську армію, польську. Аби спершу спостерігати за процесами, а потім — піти в наступ і скористатися плодами.

Ближче до фіналу Акім Галімов як автор усе ж зосереджується на проблемах руйнування пам’ятників героям УПА в Польщі й ексгумацій в Україні на місцях трагедії. Проте контекст лишається глобальнішим за бюрократичні й політичні перепони. Правда про Волинську трагедію — все ж не в тому, хто перший почав: поляки — кривдити українців чи українці — мститися полякам за кривди. Курка спершу була чи яйце. А в тому, що з різних причин не помічається: в причетності до трагедії Росії. Який би вигляд держава-агресор не мала. І Україні, і Польщі нарешті час визнати це. Бо у самій Польщі нема дискусій, хто винен у масових стратах польських військових у Катині. Добре, хоч тут не шукають українського сліду…

Колаж: Реальна Історія/ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
УкраинаПольща
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Подписчики Nintendo Switch Online получили игру, которая никогда не выходила за пределами Японии
GameMag
2025-01-27T04:58:05Z
Японцы много не потребуют: Раскрыты системные требования шутера Assassin's Creed: Shadows
GameMag
2025-01-27T04:34:18Z
idTech8 требует лучей: Раскрыты системные требования шутера DOOM: The Dark Ages
GameMag
2025-01-27T04:10:03Z
Ученые обнаружили микробов, способных изменить климат на планете
TSN
2025-01-26T21:06:49Z
Кит Дэвид выразил желание вернуться к роли Арбитра в серии Halo
GameMag
2025-01-26T20:52:35Z
Cyberpunk 2077 получила «крайне положительную» оценку от геймеров в Steam — CD Projekt RED в восторге
GameMag
2025-01-26T20:46:03Z
Обойдемся без прорывов: Обзор умной колонки «Яндекс Станция Мини 3»
GameMag
2025-01-26T20:04:44Z
Перестаньте ждать, Alan Wake 2 никогда не выйдет в Steam — глава Epic Games Тим Суини
GameMag
2025-01-26T18:07:41Z
Инсайдер раскрыл протагониста Resident Evil 9
GameMag
2025-01-26T17:43:47Z
Невероятная намазка на хлеб из сливочного масла: готовится за 5 минут - рецепт
GlavRed
2025-01-27T04:27:55Z
«Мою девушку раздражает, что я часто общаюсь со своей мамой»
Marie Claire
2025-01-27T04:16:15Z
Перья будут сочными и ровными - как правильно выращивать лук на подоконнике
Gazeta UA
2025-01-27T03:18:29Z
Таро гороскоп на неделю: кому повезет в любви, а кому в карьере
Comments UA
2025-01-27T03:15:55Z
Переходный возраст: 4 вещи, о которых тревожатся все мужчины в 40 лет
Marie Claire
2025-01-27T03:00:57Z
Как очистить и обеззаразить воду в домашних условиях: простые лайфхаки
Политека
2025-01-27T02:00:41Z
Как хранить рис, чтобы он оставался свежим долгие годы — лайфхак от Марты Стюарт
Marie Claire
2025-01-27T01:01:10Z
Макароны по-флотски: советский рецепт из бабушкиной тетрадки
Marie Claire
2025-01-26T22:01:23Z
Можно ли спасти брак: 6 вопросов, которые помогут понять правду
Знай
2025-01-26T20:51:24Z
Взрывы в Днепре: где произошли "прилеты"
Comments UA
2025-01-27T05:30:57Z
Пассажирский автобус слетел с дороги - 19 погибших
Gazeta UA
2025-01-27T04:57:28Z
"Били около трех часов": украинская писательница обвинила людей ТЦК в избиении сына ради наживы
Знай
2025-01-27T04:06:45Z
Новая версия "сокиабле"? Отец отругал сына за домашку, а мальчик сдал его копам за марихуану
Знай
2025-01-27T03:51:25Z
На военных складах погибли более тысячи человек
Gazeta UA
2025-01-27T03:39:01Z
В Хмельницкой области раздались взрывы, в Ивано-Франковской области снова объявили воздушную тревогу - продолжается атака "шахедов" на запад Украины
ZN UA
2025-01-27T02:28:52Z
В Днепре БПЛА попал в многоэтажку
Корреспондент
2025-01-27T01:24:13Z
В Киеве и области раздались взрывы, продолжается атака "шахедов"
ZN UA
2025-01-27T01:12:45Z
Взрывы раздались в Ивано-Франковске
TSN
2025-01-27T00:51:09Z
"Барселона" разорвала "Валенсию", забив семь голов в матче чемпионата Испании
TSN
2025-01-26T22:36:49Z
Российский врач покалечил чемпионку Европы по гимнастике
Comments UA
2025-01-26T18:51:05Z
Ветераны войны провели благотворительный вечер бокса в Киеве
ZN UA
2025-01-26T17:07:46Z
"Жирона" с Цыганковым за три минуты проиграла конкуренту в борьбе за еврокубки
TSN
2025-01-26T15:36:42Z
Пидручный не финишировал: результаты мужского персьюта на Кубке мира по биатлону в Антхольце
TSN
2025-01-26T14:48:52Z
Российский футболист обвинил Трампа во лжи
Telegraf
2025-01-26T14:39:21Z
"Будьте прокляты": Гордон сцепился с фигуристкой Родниной
Telegraf
2025-01-26T13:45:05Z
Российский врач удалил "спортсменке года" здоровый мениск
Telegraf
2025-01-26T12:57:31Z
Беринчик показал, как готовится к дебютной защите титула
Корреспондент
2025-01-26T11:36:41Z
Ночная атака БпЛА, враг продвигается на фронте: главные новости ночи 27 января 2025 года
TSN
2025-01-27T05:18:51Z
DeepState показал новую карту: у РФ стало еще больше захваченных территорий
Comments UA
2025-01-27T05:18:39Z
Враг продвинулся на Покровском направлении – DeepState
TSN
2025-01-27T04:51:03Z
Долетели до Ивано-Франковска. Россияне снова кошмарили дронами Украину, есть попадания
Telegraf
2025-01-27T04:48:47Z
Вручение повесток: могут ли это делать на блокпосту
ZN UA
2025-01-27T04:04:29Z
Оккупанты продвинулись в Торецке - DeepState
Корреспондент
2025-01-27T03:45:44Z
Бесплатный проезд для пенсионеров: где действуют правила, где свои порядки
Знай
2025-01-27T03:12:24Z
Гороскоп на неделю 17 января-2 февраля для всех знаков Зодиака: одинокие Рыбы, возвращение Дев и спокойствие Раков
Знай
2025-01-27T02:30:23Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 27 января 2025 года
Фокус
2025-01-26T23:30:28Z
"Срываюсь, меня убивает...": у бывшего Анны Тринчер Волошина обострилась "ломка"
Знай
2025-01-27T04:51:39Z
"Проблемы со здоровьем": Алла Пугачева снова переезжает в другую страну
Comments UA
2025-01-26T22:15:47Z
Именины Агнии в 2025 году: все дни, когда Агнюша празднует День ангела
Telegraf
2025-01-26T22:00:31Z
Украинский продюсер попал в скандал с российским актером
Comments UA
2025-01-26T21:51:14Z
Саундтреком DOOM: The Dark Ages занимаются композиторы Borderlands 3 и Halo Wars 2 — Мик Гордон не участвует в проекте
GameMag
2025-01-26T20:58:17Z
"Не знаю, чему радоваться": Анастасия Приходько спрогнозировала окончание войны в Украине
Фокус
2025-01-26T20:45:46Z
Скромное одноэтажное здание возле Бердичева: как выглядит дом легендарного писателя Джозефа Конрада
Telegraf
2025-01-26T20:00:28Z
"Меня домагался режиссер моего первого телешоу": Маша Ефросинина сделала признание
Апостроф
2025-01-26T19:24:52Z
"Мне было 18 лет": Маша Ефросинина рассказала о домогательствах режиссера
Фокус
2025-01-26T19:12:46Z
В Китае лишили премии корги-полицейского: спал на рабочем месте и мочился в миску с кормом
Фокус
2025-01-27T05:36:31Z
Церковный календарь на 2025 год: даты больших праздников
Лига
2025-01-27T05:33:04Z
Более 100 тыс. гривен: украинцы могут получить грант на развитие бизнеса
Знай
2025-01-27T05:21:20Z
Пенсии значительно уменьшатся: почему старики недополучают тысячи гривен
Знай
2025-01-27T04:36:32Z
Подарок Божий: что значит имя Иван, и когда он отмечает именины
Telegraf
2025-01-27T03:51:16Z
Сегодня чтят память жертв Холокоста
Комсомольская правда
2025-01-27T03:33:58Z
Анфиса: что значит это имя и когда все Дни ангела Фисы в году
Telegraf
2025-01-27T01:51:50Z
Что нельзя делать с ножом 27 января и как вылечить зубы сегодня: приметы и запреты на Иоанна Златоуста
Знай
2025-01-27T01:30:36Z
Без суржика: как сказать на украинском «козел отпущєнія»
ZN UA
2025-01-27T01:01:07Z
Что будет, если каждый день съедать по пачке семян подсолнечника
Gazeta UA
2025-01-27T05:03:11Z
Как дрожжи и йод помогают рассаде - полезные советы
Gazeta UA
2025-01-27T04:36:49Z
Бесплатное лекарство для ВПЛ и пенсионеров: кто и как может воспользоваться новой помощью
Знай
2025-01-27T04:21:35Z
Что делать если появился шум в ушах: доктор Комаровский рассказал о причинах и лечении
Политека
2025-01-26T23:31:49Z
Синдром хомяка: почему мы постоянно едим и как это остановить
Gazeta UA
2025-01-26T20:06:52Z
Почему нужно спать в носках: какой эффект даст эта привычка
Gazeta UA
2025-01-26T20:06:11Z
Поздний ужин - ранние проблемы: ученые доказали связь между вечерней трапезой и сердечными заболеваниями
Знай
2025-01-26T19:51:25Z
Орехи, зелень и семечки: какие продукты богаты кальцием
Gazeta UA
2025-01-26T19:15:06Z
Шесть способов, как остановить выпадение волос
UAToday
2025-01-26T19:03:31Z
Кабмин может поднять минимальную пенсию: украинцам назвали условие
Политека
2025-01-27T05:31:33Z
Ценовые рекордсмены: морковь, капусту и болгарский перец продают в разы дороже
Знай
2025-01-27T05:06:12Z
Субсидии и льготы: как подать заявление на получение
ZN UA
2025-01-27T05:04:08Z
ОККО, WOG, Shell и другие АЗС показали цены на бензин, дизель и автогаз в Украине
Хвиля
2025-01-27T03:06:05Z
Украина регулярно устраивает россиянам энергетический Перл-Харбор - Defense Express
TSN
2025-01-27T02:48:50Z
Программа «єКнига»: как получить 908 грн
ZN UA
2025-01-27T02:04:09Z
Все о начисленных субсидиях и льготах: где и как украинцам быстро узнать их наличие
Знай
2025-01-26T21:51:06Z
"Шашлычный" всего по 30 грн: супермаркеты меняют цены на соль, приправы, кетчуп и майонез
Знай
2025-01-26T21:12:37Z
Сколько человек осталось в Украине: демограф назвал реальную цифру
TSN
2025-01-26T20:54:20Z
Отказываемся от бензина. Расходы на зарядку Nissan Leaf в месяц при пробеге в 1000 км удивляют
Telegraf
2025-01-26T17:30:30Z
Первый шедевр из стеклопластика: история украинского автобуса "Старт", таких в 60-х собрали всего пару сотен
Знай
2025-01-26T16:51:46Z
В Украине появился нестандартный седан-кроссовер Toyota с расходом 6,2 л на 100 км
Фокус
2025-01-26T10:21:01Z
Готовь кругленькую сумму: водителям напомнили, сколько придется заплатить за грязные номера
Знай
2025-01-26T09:21:36Z
Toyota обошла всех: какие марки авто предпочитают украинцы в 2025 году
Хвиля
2025-01-26T09:00:39Z
Украинским водителям упростили жизнь: что нужно знать о новых правилах
Знай
2025-01-26T07:54:58Z
Две главные ошибки, из-за которых ломается стиральная машина
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:56Z
Эти "звоночки" подскажут, что время продавать авто: 3 скрытых признака
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:56Z
Назвали самые популярные легковушки года
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:32Z
Новый глава Пентагона рассказал Нетаньяху о политике Трампа по Израилю
Корреспондент
2025-01-27T05:36:36Z
«Вывод ВСУ из Курской области к Пасхе, а мир до 9 мая»: что известно
Comments UA
2025-01-27T05:36:21Z
Война пришла в РФ: в каким областях оккупанты просыпались от взрывов
Comments UA
2025-01-27T05:33:22Z
Путин преследует сразу несколько целей: за какой городок РФ готова положить тысячи россиян
Comments UA
2025-01-27T05:30:27Z
Трамп провел разговор с британским премьером: об Украине в сообщении не упоминается
Лига
2025-01-27T05:25:14Z
Итоги 26.01: Удар по НПЗ и оружие от Израиля
Корреспондент
2025-01-27T05:21:25Z
Трамп хочет завершить войну на выгодных Украине условиях - СМИ
Корреспондент
2025-01-27T04:51:09Z
Это будет крах США: из-за какого решения Трампа на Западе уже хватают за голову
Comments UA
2025-01-27T04:39:56Z
Масштабная депортация мигрантов обрушит ВВП США - Bloomberg
Корреспондент
2025-01-27T03:00:03Z