MY.UAНовини
Волинська трагедія як дискусія формату «про курку та яйце»
Волинська трагедія як дискусія формату «про курку та яйце»

Волинська трагедія як дискусія формату «про курку та яйце»

Готуючи свою «Правду про Волинську трагедію», Акім Галімов поставив перед собою, на перший погляд, нездійснену місію: бути об’єктивним і не підігравати жодній зі сторін.

«Фільм уже тиждень у відкритому доступі на ютуб-каналі “Реальна Історія” і за цей час зібрав майже 1 млн переглядів та понад 6 тис. коментарів. Безперечний рекорд для нас за кількістю глядацьких реакцій за короткий проміжок часу. Тема дуже резонує», — підбиває попередні підсумки прем’єри свого чергового фільму «Правда про Волинську трагедію» Акім Галімов. І наголошує на двох важливих, як на мене, моментах. Причому другий усе ж таки слід зробити першим у переліку. Бо спершу автор інформує про інтерес до стрічки в Польщі, зокрема серед політиків. А потім — про те, що, цитата, довгий час Волинська трагедія залишалася відносно регіональною темою у сприйнятті українців.

Це справді так. Трагедія, яка не дає спокою полякам дотепер і раз по раз озвучується тамтешніми політиками на всю країну, в Україні досі стосується далеко не кожного. При тому, що «Тарас Бульба» Миколи Гоголя — саме про часи, коли гетьманська Україна мала воєнні конфлікти з польською державою, і в історії це протистояння називають Визвольною війною українців проти польського панування. Події XVII століття в Україні широко обговорюють, а в підрадянський час вони взагалі стали ключовими, коли йшлося про шкільний курс нашої історії. Адже саме конфлікт із Польщею змусив гетьмана Богдана Хмельницького шукати союзу з Московським царством — і триста з гаком наступних літ поступове поглинання України подавалося як союз двох народів-братів. Тим часом сучасних поляків ті події зовсім не переймають. Ну воювали й воювали.

Так само мало зачіпають польську сторону значно ближчі події: Листопадовий Чин (він же Листопадовий Зрив) 1918 року, коли українські легіонери підняли у Львові збройне повстання з метою випередити поляків і першими проголосити Східну Галичину вже не австрійською, а українською республікою. Майже місяць вуличних боїв із польськими військовими, відступ українців зі Львова, потім ще рік українсько-польської війни. Але ж ні. Поляки досі ритуально голосять про втрату свого «Львува», проте здебільшого приватно, в кухонному форматі. Загалом не виставляючи рахунків за ті самі запеклі вуличні бої, в яких українці з поляками гинули обопільно.

Проте, за твердженням Акіма Галімова, саме ті події й заклали передумови для Волинської трагедії, яку в Польщі вперто називають різаниною. Тут слід зазначити: автор 80-хвилинної стрічки, хотів він того чи ні, опинився на своєрідній історичній розтяжці між двох радикально протилежних позицій, які зайняли задіяні в фільмі українські та польські історики. Хоча спікерів більше, все ж домінують Володимир В’ятрович і Гжегож Мотика. Обидва не лише давно говорять, але й давно пишуть про події 1943-го на Волині. Йдеться про книжки «За лаштунками Волині-43» В’ятровича та «Від Волинської різанини до операції “Вісла”» Мотики. Причому згадану працю польського історика в Україні перекладено українською. Але праця історика українського є в перекладах англійською, проте в Польщі польською українську версію «різанини» перекладати й поширювати не квапляться.

Я не випадково вжив слово «версія». Адже при нібито однозначності того, що сталося 1943 року на Волині між українцями та поляками кожна сторона інтерпретує це по-своєму, з вигідної саме для своєї країни позиції. Під вигідним саме для своїх небайдужих громадян кутом зору. У Польщі заявляють про геноцид поляків, в Україні — про геноцид українців. Зводячи будь-яку, навіть фахову дискусію, до формату сварок дітей у пісочниці. Коли кожен учасник конфлікту кричить: «Він перший почав!» — і піди розберися, хто вдарив першим, а хто — навзаєм.

Готуючи свою «Правду про Волинську трагедію», Акім Галімов поставив перед собою, на перший погляд, нездійснену місію: бути об’єктивним і не підігравати жодній зі сторін. Бо коли йдеться про Голодомор, депортацію кримських татар, анексію Криму чи всі факти заборони української мови, винуватого видно неозброєним оком. Заперечення прямої участі Росії в цих та інших злочинах є пропагандою та грою на російському боці, тиражування російських наративів. І це поволі починають розуміти українці на всій території держави, а отже, будь-яка тема російського втручання в наше з вами безпечне життя виходить із регіонального на загальнонаціональний рівень. Стає такою, котра торкається кожного свідомого громадянина. Підтвердження тому — впевнене зростання популярності саме історичних ютуб-каналів і негативу до Росії завдяки пропонованому контенту.

Натомість взаємні поборювання українців і поляків у волинських селах справді лишаються для великої частини наших співгромадян суто регіональною проблемою. Адже — так подається цей матеріал — не про трагедію цілого народу (моріння голодом, масові розстріли, депортації), а про — ну так усе виглядає! — бійки село на село з великою кількістю жертв. Зарубаних сокирами, заколотих вилами, спалених живцем, але ж усе одно йдеться не про визвольні змагання, не про війну за державність, а про якусь особисту неприязнь у межах певних повітів.

Припускаю, що частині українських глядачів фільм «Правда про Волинську трагедію» може не сподобатися з тих самих причин, із яких стрічка зацікавила глядачів польських і спричинила здебільшого позитивні відгуки. Акім Галімов як автор не заперечує активної участі українців у абсолютно свідомих і справді жорстоких убивствах поляків, які мали місце у волинських селах 1943 року, особливо влітку. Ба більше: не намагається виправдати українську сторону. Але й із поляків він так само не робить невинних жертв, на яких отак просто взяли й напали з сокирами хижі українці. Виходячи в процесі з’ясування правди про Волинську трагедію на формулу, яка безнадійно вимагає дізнатися, що було раніше: курка чи яйце. Якщо яйце — то хто його висидів. А якщо курка — звідки вона взялася.

Підвалини трагічних подій на Волині заклалися майже відразу по крахові української революції 1917—1921 років, коли завойовану Україну поділили між собою радянська (читай — російська) та польська влади. Проклавши по території України новий державний кордон, поляки та радянці провадили по відношенню одне до одного недружню політику. І разом із тим — утискали в правах українців, котрі як етнос становили більшість на окупованих сторонами територіях. Якщо у сталінському СРСР рух українського опору остаточно придушили Голодомором, на заселених українцями територіях Польської Республіки він саме у 1930-х активізувався. Чим скористалася третя, головна складова україно-польського конфлікту — радянська Росія.

Акім Галімов своїм фільмом намагається, не знімаючи ні з кого провини, вивести спікерів та аудиторію на розуміння, що був, є і буде спільний ворог. Йому вже вдалося вісімдесят років тому спровокувати конфлікти між — у стрічці наголошується не раз! — цивільними селянами, котрі до останнього розглядали вила й сокири як реманент, а не як знаряддя вбивства. Не було попервах жодної команди на зразок: «Вставай і вбивай!» із жодного боку. Натомість Червоній Армії станом на 1943 рік було вигідно сіяти розбрат між двома поневоленими народами в німецькому тилу. Почався контрнаступ, у волинських лісах сформувалася потужна українська партизанська армія, її треба послабити. Підсиливши водночас іншу партизанську армію, польську. Аби спершу спостерігати за процесами, а потім — піти в наступ і скористатися плодами.

Ближче до фіналу Акім Галімов як автор усе ж зосереджується на проблемах руйнування пам’ятників героям УПА в Польщі й ексгумацій в Україні на місцях трагедії. Проте контекст лишається глобальнішим за бюрократичні й політичні перепони. Правда про Волинську трагедію — все ж не в тому, хто перший почав: поляки — кривдити українців чи українці — мститися полякам за кривди. Курка спершу була чи яйце. А в тому, що з різних причин не помічається: в причетності до трагедії Росії. Який би вигляд держава-агресор не мала. І Україні, і Польщі нарешті час визнати це. Бо у самій Польщі нема дискусій, хто винен у масових стратах польських військових у Катині. Добре, хоч тут не шукають українського сліду…

Колаж: Реальна Історія/ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
УкраїнаПольша
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Скандального блогера Шавлюка відправили під варту: подробиці
TSN
2024-11-02T18:21:17Z
Зеленський може схилити Трампа на свій бік: WP розкрило, що думають в ОП про вибори у США
24tv
2024-11-02T18:18:10Z
Держдеп засудив вирок колишньому співробітнику консульства США у Росії
УкраинФорм
2024-11-02T18:12:54Z
Є шанс зламати Кремлівську архітектуру фронту: воєнне зведення від Світана
24tv
2024-11-02T18:06:23Z
З Росії безкоштовними автобусами привезли на вибори громадян Молдови - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-02T18:06:10Z
Очільник Пентагону назвав "очевидні причини", чому Україна важлива для безпеки США
TSN
2024-11-02T18:00:55Z
Загубив дрони, вбиті були окупанти: у РФ військовий майже наклав на себе руки
TSN
2024-11-02T18:00:40Z
В Україні засудили зрадників, які наводили ракети на на аеродром в Івано-Франківську – який термін: відео
TSN
2024-11-02T18:00:31Z
Фіцо сказав Сі Цзіньпіну, якого "миру" Словаччина хоче для України
Хвиля
2024-11-02T17:45:54Z
"Мобілізація – неефективна!": військовий пояснив, чому ухилянти не йдуть на фронт
TSN
2024-11-02T18:03:17Z
Військових медиків не переводять у піхоту - Генштаб
УкраинФорм
2024-11-02T18:03:05Z
ЗСУ стримують один з найпотужніших наступів армії РФ - Сирський
УкраинФорм
2024-11-02T18:00:37Z
Пенсіонерка випадково викинула на смітник 50 тисяч євро: що сталося
TSN
2024-11-02T18:00:13Z
Переговори явно готуються: до чого тут Томагавки
GlavRed
2024-11-02T17:57:44Z
Австралія передала Україні партію авіабомб – ЗМІ
ZN UA
2024-11-02T17:57:10Z
Коли та скільки давати дітям на кишенькові витрати: українка розповіла про цікавий підхід німців
Знай
2024-11-02T17:54:23Z
Вони дуже свідомі українці, – Григорій Решетник поділився, як розмовляє з синами про війну
24tv
2024-11-02T17:51:22Z
Під загрозою дві категорії пенсіонерів: частині українців призупинять виплати у 2025 року
Политека
2024-11-02T17:03:25Z
Урожай поб'є рекорди: в які дні садити цибулю на зиму в листопаді - список
GlavRed
2024-11-02T18:18:47Z
У Києві оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-02T18:18:23Z
Доброволець з Тайвані загинув на війні проти Росії, – ЗМІ
24tv
2024-11-02T18:15:49Z
Ключ до донецького фронту: військовий експерт розповів про плани армії рф на сході України
Политека
2024-11-02T18:15:10Z
Росіяни відібрали в «нелояльних осіб» у Криму близько 1200 об’єктів нерухомості
ГЛАВКОМ NET
2024-11-02T18:12:44Z
Ускладнення для ЗСУ біля Курахового, ворог посилив тиск: огляд від DeepState
24tv
2024-11-02T18:03:22Z
6 сіл за 2 тижні: війська РФ закрили напівкотел біля Курахового - BILD
GlavRed
2024-11-02T18:00:09Z
Російська армія зазнала рекордних втрат у жовтні: про що це свідчить — Коваленко
TSN
2024-11-02T17:51:26Z
Влупить мороз і завалить снігом: Україну накриє сильне похолодання
GlavRed
2024-11-02T17:51:15Z
У Києві дрон влетів у будівельний кран: місцеві розповіли про наслідки атаки
24tv
2024-11-02T18:06:24Z
На Рівненщині розшукали пенсіонера, який заблукав у лісі
TSN
2024-11-02T18:00:35Z
Підрив "Північних потоків": німецький водолаз спростував версію про "українських диверсантів"
TSN
2024-11-02T18:00:26Z
У Таїланді банда поліціянтів «перевертнів» вимагала у китайця 10 млн USDT
InternetUA
2024-11-02T17:28:00Z
Удар по Дніпропетровщині - в ОВА розповіли про стан поранених
УкраинФорм
2024-11-02T17:24:51Z
В Ізраїлі затримали підозрюваних у витоку секретної інформації
УкраинФорм
2024-11-02T17:18:25Z
Росіяни скинули вибухівку з дрона на Херсонщині - поранений чоловік
УкраинФорм
2024-11-02T16:39:16Z
В Україні судитимуть інтернет-шахрая, який обдурив 29 людей
InternetUA
2024-11-02T16:28:36Z
У Фінляндії вперше зафіксували ураган, без електрики залишилися тисячі будинків
УкраинФорм
2024-11-02T16:24:32Z
Блєск і срамота претенденток на нового Холостяка. Розбираємо сім годин цього свята жіночої ненависті
Детектор М
2024-11-02T18:07:59Z
Розчулили публіку до сліз: Анна Трінчер заспівала в дуеті з ветераном війни
24tv
2024-11-02T18:00:41Z
Колір волосся, який робить жінок після 40,50, 60 на вигляд молодшими: обов'язково врахуйте ці поради
TSN
2024-11-02T18:00:28Z
«Кременчуцьке «море»: незатоплена пам’ять»: у Чигирині відкрили виставку про переселення придніпровських сіл
УкраинФорм
2024-11-02T17:30:50Z
Любовна лірика Дантеса і драйвовий настрій Parfeniuk: 13 музичних новинок цього тижня
24tv
2024-11-02T17:03:28Z
4 фільми з осінньою атмосферою, які зроблять ваш вечір затишним
24tv
2024-11-02T17:03:19Z
Війна за ритуальний бізнес у столиці: хто захопив надприбутковий ринок? Оприлюднено скандальний фільм
ГЛАВКОМ NET
2024-11-02T17:03:14Z
3 ностальгійні мультфільми, які повернуть вас у дитинство
24tv
2024-11-02T16:33:44Z
Українці Латвії та Естонії взяли участь у світовій прем’єрі фільму «ZLO» про агресію Росії
УкраинФорм
2024-11-02T16:22:08Z
Справжня причина, чому жінкам хочеться шоколаду під час критичних
24tv
2024-11-02T18:15:26Z
Надмірне сидіння може спричинити передчасне старіння, навіть якщо ви займаєтесь спортом
Portaltele
2024-11-02T17:58:58Z
Віруси тварин мають таємного союзника для зараження людських клітин
Portaltele
2024-11-02T17:58:05Z
"Тисячу від Зеленського" українці зможуть витратити на ліки
Комсомольская правда
2024-11-02T17:39:18Z
Чому не можна зберігати яйця у дверцятах холодильника: експерти 2 роки досліджували цю тему
24tv
2024-11-02T16:39:36Z
Назвали прянощі, які допоможуть контролювати рівень холестерину
24tv
2024-11-02T16:18:50Z
Обмеження цукру в дитинстві знижує ризик захворювань у дорослому віці
360ua.news
2024-11-02T16:03:47Z
«Бодіпозитив – шкідливий тренд». Розмова з ендокринологом про війну, стрес, діабет та ожиріння
ГЛАВКОМ NET
2024-11-02T15:21:09Z
Названо 5 найкращих чаїв для поліпшення рівня цукру в крові
AgroNews
2024-11-02T15:19:24Z
Легалізація "гріхів": скільки податків платять американці за свої шкідливі звички
TSN
2024-11-02T18:00:51Z
Яка ціна 1 кіловату електроенергії для бізнесу: чи зросла ціна у листопаді
24tv
2024-11-02T18:00:49Z
Видатки на освіту у проєкті бюджету на 2025 рік скоротили
24tv
2024-11-02T17:36:19Z
Зростання цін чи дефіцит: у Росії починається справжня інфляція
GlavRed
2024-11-02T17:27:59Z
Енергетик оцінила, чи вистачить Україні запасів газу для проходження зими
Хвиля
2024-11-02T17:00:27Z
Німеччина продовжує збільшувати імпорт українського зерна
iPress
2024-11-02T16:52:49Z
Україна ризикує втратити ядро ​​промислового комплексу: експерт розповів про "індустріальний ромб" країни
Политека
2024-11-02T16:30:02Z
В Україні різко зросли ціни на популярні продукти
AgroNews
2024-11-02T16:13:42Z
Тарифи на воду: скільки коштує кубометр води в листопаді
24tv
2024-11-02T16:09:35Z
7 цікавих фразеологізмів, якими ви вразите співрозмовників
24tv
2024-11-02T18:06:50Z
Ось 5 несподіваних способів використати лимон у прибиранні: він надзвичайно корисний
24tv
2024-11-02T17:30:03Z
Можуть зіпсувати інтер'єр: комбінації кольорів, які ніколи не слід використовувати в оселі
24tv
2024-11-02T16:15:53Z
4 знаки зодіаку, в яких у листопаді почнеться нове життя
24tv
2024-11-02T16:03:58Z
Експерти назвали найбільш недооцінені міста Європи, які точно варто відвідати у 2025 році
24tv
2024-11-02T15:48:37Z
Перевірений бабусин метод: для чого хитрі господині кладуть фольгу до крупи
GlavRed
2024-11-02T15:27:04Z
Користуватися чи викинути: наскільки безпечна мікрохвильова пічка
Фокус
2024-11-02T14:36:48Z
Смачнюща закуска з тіста філо за 5 хвилин: кулінар дала геніальний рецепт
Политека
2024-11-02T14:33:27Z
Від замків до готелів: 5 найбільш відвідуваних привидами місць у Європі
Фокус
2024-11-02T14:30:28Z
Шахтар ледь обіграв Чорноморець напередодні матчу Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-02T18:18:17Z
"Ліверпуль" за три хвилини оформив камбек проти "Брайтона" та став лідером АПЛ
TSN
2024-11-02T18:00:43Z
Борнмут із Забарним обіграв Манчестер Сіті
Football.ua
2024-11-02T18:00:26Z
АПЛ. Ліверпуль вирвав перемогу у Брайтона, Ноттінгем Форест розгромив Вест Гем та інші матчі
Football.ua
2024-11-02T17:22:31Z
"Манчестер Сіті" сенсаційно програв "Борнмуту" із Забарним, втративши лідерство в АПЛ
TSN
2024-11-02T17:03:39Z
Немає підстав: в УЄФА відповіли на закиди про бажання Чеферіна покарати Вінісіуса та Реал
24tv
2024-11-02T17:00:29Z
Стартував Підсумковий турнір WTA-2024
УкраинФорм
2024-11-02T16:45:24Z
Неймар втече від саудитів: клуб другого бразильського дивізіону анонсував гучне повернення
24tv
2024-11-02T16:33:31Z
Ексгравець Реала ледь не побився зі своїм тренером: відео інциденту
24tv
2024-11-02T16:03:05Z
Чому мобільні пристрої потребують перезавантаження: пояснення від експерта
GlavRed
2024-11-02T17:43:15Z
Нова технологія витягує воду навіть із найсухішого повітря в пустелі
InternetUA
2024-11-02T16:49:49Z
Найбільші ведмеді на Землі вдерлися в місто: чому вони тут і куди прямують
Фокус
2024-11-02T16:45:19Z
Скоріш за все, ви це робили не так: експерти розповіли, як правильно пилососити
24tv
2024-11-02T16:18:55Z
До Землі наближається 88-метровий астероїд
УкраинФорм
2024-11-02T16:16:27Z
На морські вітряні станції відправлять підводні човни-дрони: що через це зміниться
InternetUA
2024-11-02T16:01:49Z
Як обрати плитоноску: ключові фактори для надійного захисту
Portaltele
2024-11-02T15:59:40Z
У Всесвіту є "дзеркальний двійник": існував до Великого вибуху і час там рухається назад
Фокус
2024-11-02T15:15:01Z
У Швеції знайшли цвинтар вікінгів із похованнями в "кам’яних човнах"
24tv
2024-11-02T15:03:22Z
Toyota bZ3X: Доступний електрокросовер, який підкорить ринок
360ua.news
2024-11-02T16:51:36Z
Як 372-тонний кар’єрний самоскид проїхав Лас-Вегасом
AutoCentre
2024-11-02T15:28:08Z
Захищений гігант: General Motors показали найдорожчий американський позашляховик
Фокус
2024-11-02T14:12:43Z
Хто кому має дати дорогу: цікава задача з ПДР для досвідчених водіїв
GlavRed
2024-11-02T10:27:38Z
Вперше показали прототип компактного електромобіля Kia EV2
Portaltele
2024-11-02T09:55:30Z
Розсекречено електричний кросовер Toyota за $28 000
AutoCentre
2024-11-02T08:16:32Z
Просто та доступно: як зробити незамерзаючу рідину для омивача авто
GlavRed
2024-11-02T06:27:11Z
Більшість здивується: що означає логотип BMW та як він розшифровується
GlavRed
2024-11-02T04:27:07Z
На українському ринку нових авто змінився лідер: які марки були найпопулярнішими
ITC
2024-11-01T21:16:59Z