MY.UAНовини
Без прорывов, но с успехами: о чем говорят оценки нового отчета Еврокомиссии об Украине
Без прорывов, но с успехами: о чем говорят оценки нового отчета Еврокомиссии об Украине

Без прорывов, но с успехами: о чем говорят оценки нового отчета Еврокомиссии об Украине

30 жовтня Єврокомісія опублікувала Звіт про розширення, в якому оцінила прогрес реформ у всіх державах-кандидатах на вступ.

Серед них – Україна, яка отримала 100-сторінковий документ.

Спробуємо пояснити, у чому полягає значення цього звіту.

А разом із тим – яку оцінку отримала Україна, які успіхи в інших кандидатів.

І головне – що з цими оцінками робити далі?.

Ключовий "аудиторський" інструмент Єврокомісії.

Євросоюз зацікавлений у регулярному моніторингу процесу адаптації права ЄС державами-кандидатами.

Він здійснюється через Пакети розширення (Enlargement Packages) – набір документів, які готує та публікує щоосені Європейська комісія.

Ці документи підсумовують річний прогрес держав-кандидатів та надають чіткі вказівки щодо майбутніх пріоритетів реформування.

Загалом кожен Пакет розширення включає два ключові складники: Повідомлення про розширення та Звіти про розширення.

Повідомлення про розширення (Communication on enlargement) – це ядро Пакета, в якому аналізується загальний прогрес, досягнутий усіма країнами-кандидатами та потенційними кандидатами; виклики, з якими вони зіткнулися; реформи, які ще необхідно провести.

У Повідомленні також наводяться пропозиції щодо подальших дій, які має вжити ЄС, – наприклад, надати країні статус кандидата на вступ, розпочати вступні переговори або, що актуально для України, перейти до відкриття переговорних кластерів.

Звіти про розширення (Enlargement Package Reports) – це документи, в яких Єврокомісія надає докладну оцінку стану реформ у кожній країні-кандидаті за рік, що минув.

Україна вперше отримала Звіт про розширення у 2023 році, після набуття статусу держави-кандидата.

Оцінювання у Звіті деталізоване за переговорними розділами та кластерами і супроводжується рекомендаціями щодо пріоритетів реформ.

Єврокомісія, зокрема, фокусується на двох ключових аспектах:.

Загальний рівень імплементації права ЄС, або те, яку частку від обов’язкового мінімуму acquis communautaire впроваджено у кожній країні.

Можливі оцінки: 1) рання стадія підготовки, 2) певний рівень підготовки, 3) середній рівень підготовки, 4) хороший рівень підготовки та 5) високий рівень підготовки.

Прогрес, досягнутий за звітний період, або те, який обсяг зусиль кожна країна доклала до імплементації права ЄС за конкретний рік.

Можливі оцінки: 1) регрес, 2) відсутність прогресу, 3) обмежений прогрес, 4) деякий прогрес, 5) добрий прогрес та 6) дуже високий прогрес.

Важливо відзначити, що здебільшого інформація, відображена у Звітах про розширення, актуальна станом на кінець червня.

Саме до цього часу країнам-кандидатам дозволено подати оновлені дані про свій прогрес у виконанні рекомендацій за поточний рік.

Оцінки України: прогрес із нюансами.

У Повідомленні про розширення Єврокомісія підтвердила, що Україна виконала всі умови, визначені для набуття статусу кандидата у 2022 році, в тому числі вимоги щодо прав національних меншин.

Також відзначається прогрес у судовій реформі та зміцненні антикорупційних механізмів, а також в імплементації заходів, передбачених Ukraine Plan.

Разом з тим "українські" оцінки у Звіті про розширення досить стримані.

У контексті загального рівня імплементації acquis Україна зберегла оцінки, надані Єврокомісією у 2023 році, за абсолютною більшістю переговорних розділів.

Винятком є розділ 20 "Підприємництво та промислова політика", де Україна змогла просунутись до рівня "певний/середній рівень підготовки".

Що стосується прогресу за звітний період, то, як і у 2023 році, у цій частині Україна не отримала оцінок "регрес" або "дуже високий прогрес" за жодним із переговорних розділів.

За 21 розділом з 35 Україна проробила той самий обсяг роботи, що й минулого року.

За вісьмома розділами країна досягла порівняно більшого прогресу.

За шістьма розділами було досягнуто меншого прогресу, ніж минулого року.

За кількома сферами Україна отримала оцінку "відсутність прогресу".

Йдеться про такі сфери, як свобода пересування працівників, боротьба з неофіційною зайнятістю, реформування адвокатури, розвиток ринків капіталу та небанківського фінансового посередництва, адаптація патентного законодавства, запровадження обов'язкових критеріїв енергоефективності в державних закупівлях та інші.

Основними напрямками, над якими Єврокомісія рекомендує Україні працювати в першу чергу, є:.

– Формування досвіду правозастосування у справах про корупцію на найвищому рівні;.

– Посилення доброчесності, професіоналізму та ефективності судової системи та системи правоохоронних органів;.

– Посилення боротьби з організованою злочинністю;.

– Забезпечення основоположних прав (з урахуванням обмежень воєнного стану, які Єврокомісія визнає пропорційними);.

– Подальша імплементація оновленого законодавства щодо захисту прав національних меншин;.

– Продовження реформ управління та децентралізації, зокрема в державному та енергетичному секторах;.

– Адаптація національного законодавства у світлі ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Ці реформи належать до сфери регулювання кластера "Основи процесу вступу".

Особлива увага до цих напрямків пов’язана із проходженням Україною процесу скринінгу.

Відповідно до методології розширення ЄС, першим кластером, за яким відкриваються переговори після завершення скринінгу, є саме "Основи процесу вступу".

У Звіті про розширення Єврокомісія підтвердила свою готовність до відкриття цього кластера (та потенційно й інших) вже наступного року.

Молдова: темпи, близькі до українських.

Переговорна рамка України побудована на принципі власних заслуг, який говорить про те, що вступні переговори будуть ґрунтуватися на особистих досягненнях України і не залежатимуть від прогресу інших держав-кандидатів.

Разом з тим у своїй політиці розширення ЄС все ще схильний ухвалювати спільні рішення щодо регіональних груп країн.

Під час більшості хвиль розширення новими членами ЄС ставало одночасно декілька країн (за винятком 2013 року, коли Хорватія одноосібно набула членства).

Ця політика впливає і на сучасних держав-кандидатів; зокрема, чітко простежується паралельність ключових рішень ЄС щодо України та Молдови.

Київ та Кишинів одночасно отримали рішення про кандидатство та початок переговорів.

Обидві зараз проходять процес офіційного скринінгу, який Єврокомісія оцінила як "безпроблемний".

В обох випадках ЄС готовий 2025 року перейти до "щонайшвидшого відкриття" перших переговорних кластерів, починаючи з "Основ процесу вступу".

З огляду на це важливо розуміти, як Єврокомісія оцінила прогрес Молдови та як це може вплинути на Україну.

Відповідно до Звіту про розширення для Молдови, країна демонструє схожу з українською динаміку впровадження реформ.

Лише за кластером "Зовнішні відносини" спостерігається суттєвий розрив на користь України (різниця в середній оцінені за рівнем імплементації – 1,75 бала з 5).

Оцінки Молдови за загальний рівень імплементації acquis здебільшого збігаються з оцінками за 2023 року, як і у випадку України, за винятком 5 розділів, де країна покращила свої показники.

Водночас найвищою оцінкою у випадку Молдови є "середній/хороший рівень підготовки" (за одним розділом), тоді як Україна змогла досягти "хорошого рівня підготовки" за чотирма розділами.

У контексті прогресу за звітний період Молдова, як і Україна, не отримала оцінок "регрес" або "дуже високий прогрес" за жодним з переговорних розділів.

За 21 розділом з 35 було виконано той самий обсяг роботи, що і у 2023 році, за сімома розділами – досягнуто більшого прогресу, а ще за сімома – меншого.

Таким чином, попри різні умови та виклики, Молдова та Україна наразі демонструють схожі темпи правової адаптації, що пояснює ідентичність рішень ЄС щодо них.

Збереження та паралельне покращення цієї динаміки може стати додатковим аргументом на користь інтеграції двох країн – особливо у світлі того, що ЄС, як правило, не схильний змінювати власні механізми заради вступу лише однієї держави, якщо інші кандидати в регіоні не демонструють належного прогресу у проведенні реформ.

Висновки для України.

Попри відсутність карколомних проривів, оцінки Звіту про розширення свідчать про те, що Україна зуміла зберегти динаміку реформ і продовжує стабільний рух євроінтеграційним шляхом.

Зменшення динаміки за окремими розділами можна пояснити фокусом на запуск Ukraine Facility та проходженням процесу офіційного скринінгу.

Останній наразі є особливо важливим: хоча Звіт про розширення важливий для моніторингу прогресу, саме скринінговий звіт визначає можливість відкриття переговорів за окремими кластерами права ЄС.

Відповідно, для уряду України можна виділити три ключові напрямки для зосередження зусиль протягом наступного року.

По-перше, це, звісно, робота над рекомендаціями Звіту про розширення, з особливим фокусом на пріоритетних кластерах, переговори за якими Україна прагне відкрити наступного року.

Йдеться насамперед про "Основи процесу вступу":.

На початку 2025 року Україна очікує на скринінговий звіт за цим кластером.

І впровадження рекомендацій з нього має стати пріоритетом уряду.

По-друге, це синхронізація роботи над рекомендаціями з виконанням індикаторів Ukraine Plan.

Це дозволить досягти більшого прогресу за тими розділами acquis, які відображено в Ukraine Plan.

І по-третє, це підготовка Національної програми адаптації законодавства України до права ЄС одразу після публікації скринінгових звітів за кожним з кластерів.

Чим швидше Україна завершить розроблення Програми та системи її моніторингу, тим краще зможе планувати виконання умов за переговорними розділами.

Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями та відображають винятково точку зору авторів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
СБУ задержала кремлевских агитаторов, среди которых – «политэксперт» Медведчука
Comments UA
2024-11-01T16:13:37Z
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
Нужно готовиться: что указывает на подготовку РФ к массированному обстрелу
Comments UA
2024-11-01T16:30:55Z
Более 45 стран обязались вернуть домой пленных и депортированных Россией украинцев
Комсомольская правда
2024-11-01T16:22:04Z
Сикорский ответил Зеленскому по поводу МиГов: Мы сделали больше, чем любая другая страна
Европейская правда
2024-11-01T13:30:58Z
Северокорейские военные начали действовать в Украине, – разведка США
Хвиля
2024-10-29T21:39:41Z
"Это реально": военные США оценили план Зеленского по передаче ракет Tomahawk
Фокус
2024-10-30T19:27:58Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
Россияне ставят на свои БПЛА линзы Люнеберга: зачем они нужны и есть ли такие у ВСУ
Фокус
2024-10-21T14:21:24Z
Умер младший брат Михаила Коцюбайло "Да Винчи" Иван, — горсовет
Фокус
2024-11-01T16:36:32Z
Как украинцев обманывают с выплатой "тысячи Зеленского": что нужно знать
Comments UA
2024-11-01T16:33:46Z
Какие доплаты получат пенсионеры в 2025 году
Знай
2024-10-20T18:36:01Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
Не только мобилизация: какие социальные услуги обязаны предоставлять ТЦК украинцам — список
Знай
2024-10-21T18:06:58Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
В Винницкой области разоблачили еще одну схему вывоза уклонистов за границу
Известия Киев
2024-11-01T16:30:39Z
СБУ ликвидировала новые схемы для уклонистов: задержали чиновников МСЭК
Апостроф
2024-11-01T15:22:01Z
В роССии молотком убили пилота, причастного к ударам по Украине
Известия Киев
2024-10-21T13:50:21Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
Цыбульская уехала за границу с девятилетним сыном
Корреспондент
2024-10-29T11:06:30Z
Премьеры недели: Дантес спел об эмоциональной зрелости в паре, а ROXOLANA сравнила человека с "искусством"
Комсомольская правда
2024-11-01T16:22:19Z
Детское приключение: Lucasfilm показала новый трейлер сериала «Звездные войны: Опорная команда»
GameMag
2024-11-01T15:24:50Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
Актер Руслан Мирошниченко об оккупации Изюма, выезде родных за границу и военной подготовке: интервью для Фокуса
Фокус
2024-10-20T09:15:59Z
5 ошибок в стиле, которые визуально старят даже молодых женщин
Фокус
2024-10-20T06:30:33Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
Что принесет новый день: гороскоп на 2 ноября для всех знаков Зодиака
Comments UA
2024-11-01T16:27:36Z
Запорожское направление: оккупанты почти доехали до передовой. ВИДЕО
Новости Украины
2024-11-01T16:21:06Z
Киевщину ждут массовые отключения электроэнергии: где не будет света по 10-11 часов
Хвиля
2024-10-20T18:15:42Z
Как стоимость пачки сигарет: коммунальщики аргументировали очередное повышение тарифов
Знай
2024-10-26T02:12:28Z
Следующая цель - Запорожье? Прогнозы хода войны
Корреспондент
2024-10-23T19:45:57Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Охматдет готов к работе в осенне-зимний период - глава Минздрава
Корреспондент
2024-11-01T16:36:44Z
Их ТЦК точно не тронет: перечень болезней, освобождающих от мобилизации
Знай
2024-11-01T15:30:38Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Что такое дермапланинг: преимущества и побочные эффекты бритья лица
Marie Claire
2024-11-01T15:01:46Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Утренний ритуал на вес золота: новые цены на кофе, сахар и сливки бьют по карманам украинцев
Знай
2024-11-01T16:21:09Z
Европа не может без российского газа: почему сорвалась сделка с Азербайджаном
Comments UA
2024-11-01T16:18:40Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Контрабанда iPhone в Украине: сколько недополучает государственный бюджет
ZN UA
2024-11-01T16:13:15Z
Китай резко отреагировал на решительный шаг ЕС против их электромобилей
Comments UA
2024-11-01T15:45:29Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Гороскоп на 2 ноября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-11-01T16:30:41Z
108-летняя американка поделилась своим простым секретом долголетия
Фокус
2024-11-01T16:30:22Z
Пара из Британии разочарована самым дорогим завтраком в своей жизни
Фокус
2024-10-29T07:06:17Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Гороскоп на субботу 2 ноября 2024 года
UAToday
2024-11-01T16:03:49Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Солнечные станции станут мощнее: ученые создали новый элемент, поглощающий больше света
Фокус
2024-11-01T16:30:18Z
Место в США, где нет сигналов Wi-Fi и мобильной связи, стало Меккой для электрочувствительных людей
Фокус
2024-11-01T16:27:00Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Стал известен новый главный тренер "Манчестер Юнайтед"
ZN UA
2024-11-01T16:30:42Z
АПЛ: расписание и результаты матчей 10-го тура чемпионата Англии по футболу, турнирная таблица
TSN
2024-11-01T15:34:10Z
Месси рассказал, сыграет ли на ЧМ-2026
UAToday
2024-11-01T15:12:46Z
"Я учусь на "гидеозию" - не могу произнести это слово": игрок Вереса - о мобилизации
Корреспондент
2024-11-01T13:51:34Z
Леннокс Льюис назвал нового короля бокса - бывший соперник Усика
Корреспондент
2024-11-01T11:39:41Z
Основатель Matchroom Boxing назвал фаворита реванша Усик - Фьюри
Корреспондент
2024-11-01T10:33:21Z
Майк Тайсон признался, за кого будет болеть в реванше Усик - Фьюри
Корреспондент
2024-11-01T09:43:33Z
Искусственный интеллект подсчитал: сколько украинцам нужно времени, чтобы купить авто без кредита
Comments UA
2024-11-01T15:03:08Z
Geely выпустили недорогой кроссовер для бездорожья с оригинальным дизайном
Фокус
2024-11-01T14:57:01Z
В Украине сменился лидер продаж новых легковых автомобилей
Корреспондент
2024-11-01T13:03:46Z
Семейный экспресс: тест-драйв нового Mitsubishi Outlander
Фокус
2024-11-01T12:27:46Z
С начала года продажи новых авто в Украине выросли более чем на 20%
Известия Киев
2024-11-01T11:31:38Z
В интернете показали неизвестный родстер BMW с мотором как у Ferrari и Lamborghini
Фокус
2024-10-31T20:15:28Z
Suzuki Jimny получил стильную прощальную модификацию
Фокус
2024-10-31T14:51:56Z
От 20 000 евро: Nissan готовит недорогие электромобили для Европы
Фокус
2024-10-31T13:06:51Z
Раритет из 90-х: в Киеве заметили уникальный лимузин Volvo
Фокус
2024-10-31T10:00:41Z