MY.UAНовини
Феномен "холодної краплі": чому Валенсія іде під воду, а Європа не готова до вбивчих катастроф
Феномен "холодної краплі": чому Валенсія іде під воду, а Європа не готова до вбивчих катастроф

Феномен "холодної краплі": чому Валенсія іде під воду, а Європа не готова до вбивчих катастроф

Цьогоріч глобальні зміни клімату дали про себе знати в Європі. Рання весна, посухи влітку, катастрофічні повені в Центральній Європі. Наприкінці жовтня негода торкнулася й Іспанії. Місто Валенсія після потужних злив накрила повінь. Щонайменше 158 людей загинуло, десятки пропали безвісти.

Екстремальні зливи, що спричинили руйнівні повені у Валенсії, вкотре продемонстрували вразливість сучасної інфраструктури до змін клімату. Цього разу причиною став природний феномен gota fría або "холодна крапля", коли холодне повітря зустрічається з гарячими водами Середземного моря, які за останні роки прогрілися до небувалих рівнів. Вчені вважають, що глобальне потепління посилює вплив цього явища, збільшуючи кількість вологи в повітрі та інтенсивність опадів, створюючи небезпечні умови для регіону, що все менше відповідає сучасному клімату.

24 Канал розповідає все, що відомо про катастрофічну повінь у Валенсії та що кажуть про її причини науковці.

Найсильніша повінь з 1996 року: що сталося в Іспанії

Валенсія – місто та автономна область на сході Іспанії, розташована на середземноморському узбережжі. Щоосені воно стикається з погодним явищем gota fría, "холодної краплі", коли тепле, вологе середземноморське повітря зіштовхується з раптовим припливом холоднішого повітря з півночі та викликає дуже сильні зливи.

Та цьогоріч "холодна крапля" призвела до ідеального шторму, підсиленого кліматичними змінами. В результаті на Валенсію опустилася найсильніша з 1996 року повінь у масштабах країни.

Місцеві жителі на затоплених вулицях регіону Валенсії / Фото Alberto Saiz / AP Photos

Зараз перед регіоном постають питання щодо посилення захисту від сезонних повеней, які стають дедалі екстремальнішими через людський фактор, пише The Telegraph.

Глобальне потепління, викликане парниковими газами, зберігає тепло, яке живить шторми з більшою енергією. Це означає, що коли настає шторм, він поширюється з більшою силою.

Іспанське метеорологічне агентство Aemet повідомило наприкінці жовтня, що Валенсія пережила "найнесприятливіші похолодання століття" перед руйнівними повенями. Причиною збільшення інтенсивності проливних дощів у чотири рази вважають зміну клімату. За твердженнями Aemet, не тільки опади стали сильнішими, але й екстремальні явища тепер трапляються частіше.

Дані Aemet показують збільшення опадів на 19% у районах, які стикаються з "холодною краплею", у порівнянні з 1960-ми роками.

За нещодавнім дослідженням Політехнічого університету Каталонії, за останні 50 років інтенсивність опадів в Іспанії зросла в чотири рази. Хоча звичним порогом для проливних дощів є 60 міліметрів опадів, у цьому сезоні gota fría випало близько 200 міліметрів загалом і до 400 міліметрів у деяких районах, зокрема в місті Утіель у Валенсії.

Неможливо, щоб температура повітря та моря зростала, а все інше залишалося без змін,
– кажуть іспанські синоптики.

Ще один наслідок кліматичних змін – пересихання ґрунту після літа. Тепер він гірше вбирає воду, і після раптової зливи підвищується ризик повені. Дренажна система Валенсії також не розрахована на такі сильні зливи, навіть попри зусилля з модернізації інфраструктури.

Що кажуть вчені

Хоча зазвичай вчені не беруться 100-відсотково стверджувати, що будь-яке екстремальне погодне явище було спричинене зміною клімату, у випадку з Валенсією ситуація інша, пише BBC. Тут фахівці однозначно вказують на роль глобальних змін клімату у посиленні повені в Іспанії.

Поза сумнівом, ці вибухові зливи були посилені зміною клімату. З кожною часткою градуса спалювання викопного палива атмосфера може утримувати більше вологи, що призводить до сильніших сплесків дощів,
– стверджує доктор Фрідеріке Отто з Імперського коледжу Лондона, яка очолює міжнародну групу вчених.

За словами науковців, зміни клімату безпосередньо вплинули на кількість опадів, які несуть хмари з моря – обсяги збільшуються на 7% на кожен градус потепління.

Окрім екстремальної кількості опадів, ми спостерігаємо більш спекотне літо, яке може прожарити ґрунт і зменшити його здатність поглинати воду. У свою чергу, це посилює більш прямий вплив збільшення інтенсивності опадів, оскільки більше вологи потрапляє у річки,
– додає професор Марк Сміт з Університету Лідса.

Відсутність докладних попереджень про негоду в Іспанії призвела до критики з боку громадськості. Але метеорологи пояснюють, що передбачити шлях інтенсивних гроз, що швидко рухаються – дуже складно.

Попередження можуть врятувати ситуацію, оскільки вони допомагають людям, що треба йти на височини та у безпечні місця перед повінню. Але, як ми бачили сьогодні в Іспанії, неймовірно важко попередити про сильні грози, тому що точне місце найсильніших дощів часто невідоме заздалегідь, – пояснила докторка Лінда Спейт з Оксфордського університету.

За її словами, синоптики та вчені наполегливо працюють над інноваційними рішеннями цієї проблеми, однак це буде нелегкою справою. Проблема й в тому, що мости та вулиці побудовані відповідно до клімату минулого століття, а не того, який ми маємо зараз.

В чому небезпека такого явища

Раптові катастрофічні повені мають спеціальну назву іспанською – це DANA, іспанська абревіатура для "високогірної ізольованої депресії", пише Reuters. На відміну від звичайних штормів або шквалів, це явище може утворюватися незалежно від полярних або субтропічних течій.


Змиті негодою автомобілі / Фото ASA / GC / SM

Коли холодне повітря дме над теплими водами Середземного моря, це призводить до того, що гаряче повітря швидко піднімається вгору та утворює щільні, наповнені вологою хмари. Вони можуть залишатися над однією місцевістю протягом багатьох годин.

За словами метеорологів, ця подія іноді провокує сильний град і торнадо, як це спостерігалося наприкінці жовтня. Східна та південна Іспанія особливо чутливі до цього явища через своє розташування між Атлантичним океаном і Середземним морем. Теплі та вологі повітряні маси та холодні фронти зустрічаються в цьому регіоні, де гори сприяють утворенню грозових хмар і злив.

Рубен дель Кампо, речник національного метеорологічного агентства Aemet, заявив, що DANA цього тижня був одним із трьох найсильніших штормів за останнє століття в регіоні Валенсії.

Прогнози відповідали тому, що сталося. Але в районі між Утьєлем і Чівою у Валенсії кількість опадів перевищила 300 літрів на квадратний метр,
– пояснив дель Кампо.

"У майбутньому ми побачимо більше таких раптових повеней. На це впливатимуть зміни клімату", – зазначила Ханна Клоук, професорка гідрології з Університету Редінга в Англії. За її словами, навіть ранні попередження про сильний дощ, що базуються на надійних прогнозах, мало допомагають запобігти смертельним випадкам, і людям потрібно навчитися розуміти реальну небезпеку.

Просто казати людям, що буде сильна злива, недостатньо... Ми бачили, що люди наражають себе на небезпеку, керуючи автівками у прибуваючій воді,
– додала вчена.

Яка історія явища

До появи терміна DANA на початку 2000-их років будь-яка потужна осіння злива, характерна для середземноморського клімату, в Іспанії та деяких частинах Франції мала назву "холодної краплі".

Цей вираз все ще широко використовується іспанцями у розмовах. Його історія сягає 1886 року, коли німецькі вчені представили ідею kaltlufttropfen, або "краплі холодного повітря", щоб описати атмосферні збурення на великій висоті. Однак іспанські метеорологи вважають, що ця концепція вже застаріла.

Як відреагували в Євросоюзі та місцевій владі

Найсмертоносніші повені в Іспанії за останні десятиліття є ще одним жахливим нагадуванням про те, що Європа не готова до наслідків нагрівання атмосфери, заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у середу, 30 жовтня.

Це драматична реальність зміни клімату. І ми повинні підготуватися до боротьби з цим,
– сказала єврочиновниця.

Великі проблеми з реагуванням однак були й на місцевому рівні. Уряд Валенсії, який відповідає за координацію екстрених служб у постраждалих районах, визнав, що лише через 10 годин після повідомлень про повінь, надіслав текстове повідомлення, попереджаючи жителів про наближення катастрофи.

Це сталося після того, як Національне державне метеорологічне агентство Іспанії (AEMET) оголосило про "надзвичайну небезпеку" в регіоні Валенсії.


Мешканці регіону на затопленій вулиці / Фото Manu Fernandez / AP Photos

На той час, коли влада Валенсії почала вживати заходів, ситуація вже значно загострилася, поділився з Politico чиновник з міністерства екології.

Саме регіональні уряди в Іспанії керують системами попередження та мають повноваження надсилати сповіщення на мобільні телефони громадян, щоб обмежити мобільність, коли це необхідно... Чому сталася ця значна затримка в надсиланні повідомлень попереджень на мобільні телефони, що рекомендують не подорожувати чи їхати на роботу? Не знаю,
– сказав урядовець.

Коротке повідомлення регіонального уряду, яке попереджало про сильні опади та рекомендувало місцевим жителям залишатися вдома, надійшло надто пізно для багатьох жителів регіону. На той момент вони вже опинилися у пастці води, що прибувала.

Для попередження таких катастроф у майбутньому, Іспанія та інші країни Європи мають вдосконалити систему екстреного реагування й забезпечити своєчасне інформування населення. Слід розробити національні протоколи швидкого оповіщення про надзвичайні ситуації, які включатимуть регулярні тренування та координацію між місцевими й центральними органами влади.

Також важливо інвестувати в інфраструктуру, здатну витримати екстремальні погодні явища, та розробляти планування міст із врахуванням нових кліматичних ризиків.

Теги за темою
Испания
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Українок запрошують на безплатну програму БУДЬ, яка допоможе знайти роботу в ІТ та креативних індустріях
Детектор М
2025-04-25T09:37:56Z
Людмила Конозенко: «Якщо медіа маленькі - це не означає, що вони не важливі»
Детектор М
2025-04-25T09:34:57Z
На цвинтар в поминальні дні прийнято носити особливу страву: навіщо і як її приготувати
Telegraf
2025-04-25T09:30:34Z
КНУ імені Тараса Шевченка став першим українським університетом у міжнародному рейтингу URAP
360ua.news
2025-04-25T09:30:27Z
Таких систем мало навіть у світі: які засоби найефективніше збивають балістику
24tv
2025-04-25T09:16:22Z
На «Громадському радіо» стартував проєкт «Чорнобиль. Спогади живих людей»
Детектор М
2025-04-25T09:13:24Z
Як українською назвати рюкзак: маємо свої давні назви
24tv
2025-04-25T09:09:14Z
Півфінали єврокубків почнуться з хвилини мовчання на честь Папи Римського
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T09:09:09Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Чи може Віткофф стати слабкою ланкою в переговорах Трампа?
Vlasti
2025-04-25T09:36:51Z
Наслідки безкарності Путіна. Індія й Пакистан на межі війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T09:36:46Z
Україна нібито попросила Литву не включати у делегацію Сейму представників "Зорі Німану"
Европейская правда
2025-04-25T09:36:25Z
"Він що, вічний?": на сайті з мерчем Трампа з'явилась кепка "Trump 2028"
24tv
2025-04-25T09:30:28Z
Путін хоче більшого: чому "мирного плану" Трампа може виявитися недостатньо
24tv
2025-04-25T09:30:20Z
Трамп помилував свою прихильницю, яка витратила донати на пластичні операції
Фокус
2025-04-25T09:28:54Z
Росіян не лякає цифра у мільйон знищених в Україні окупантів. Політолог назвав три причини
Telegraf
2025-04-25T09:27:24Z
Вихід США з мирних переговорів: Загородній оцінив наслідки для України
GlavRed
2025-04-25T09:25:03Z
"Має неповагу до жінки" - вагітна СолоХа потрапила до лікарні й звинуватила свого колегу-актора
Gazeta UA
2025-04-25T09:25:49Z
Наймодніші сонцезахисні окуляри на літо: вони сподобаються всім
24tv
2025-04-25T09:18:39Z
Фільм «Ти — Космос» переміг у двох номінаціях на фестивалі Hallucinations Collectives 2025
Детектор М
2025-04-25T09:16:42Z
Що дивитись, коли все в житті набридло: 3 feel-good серіали, які рятують після важкого дня
24tv
2025-04-25T09:03:31Z
Відомі режисер та актор зі США відвідали Україну, щоб зняти фільм про війну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T08:54:02Z
Джамала чесно сказала, що думає про гурт Ziferblat, який представить Україну на Євробаченні
Gazeta UA
2025-04-25T08:39:06Z
На Netflix вийшов фінал серіалу «Ти» про психопата-вбивцю Джо Ґолдберґа
ITC
2025-04-25T08:22:44Z
Трейлер четвертого сезону «Любов, смерть і роботи» — дельфін-Ісус, гладіатори на динозаврах і MrBeast
ITC
2025-04-25T08:22:24Z
Клінічна смерть і підтримка України: як зараз виглядає 85-річний Аль Пачіно
Telegraf
2025-04-25T08:06:31Z
Шую в Росії втретє поспіль атакували дрони: що відомо
Факти ICTV
2025-04-25T09:37:47Z
Нацполіція, СБУ та правоохоронці Чехії викрили хакерів, які обкрадали банківські рахунки та криптогаманці іноземців
Украина Криминальная
2025-04-25T09:36:06Z
Засуджено залізничника, який передавав ворогу дані про техніку Сил оборони
InternetUA
2025-04-25T09:28:04Z
Під Москвою ліквідовано високопосадовця російського Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T09:18:22Z
На Закарпатті судитимуть вбивцю жителя селища Королево
Украина Криминальная
2025-04-25T09:18:01Z
Кількість постраждалих внаслідок атаки РФ на Павлоград зросла до 14, серед них - діти
Gazeta UA
2025-04-25T09:15:37Z
На Закарпатті судитимуть шахрая, який ошукав 81-річну пенсіонерку більше ніж на ₴150 тисяч
Украина Криминальная
2025-04-25T08:57:54Z
Довірлива жінка втратила через шахраїв понад 25 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-25T08:28:52Z
Пакистан відкрив вогонь на лінії розмежування з Індією
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T08:21:22Z
Чи варто позбуватися валюти: прогноз, що буде з доларом, гривнею і євро
GlavRed
2025-04-25T09:40:13Z
Темпи скорочення корів в Україні уповільнилися, але агросектор готується до викликів з боку хвороб
Agravery
2025-04-25T09:37:58Z
Шахраї дзвонять від імені «ПриватБанку» і просять скасувати «перекази»
Комсомольская правда
2025-04-25T09:34:20Z
Через атаки РФ видобуток газу впав: Україна змушена збільшити імпорт
Gazeta UA
2025-04-25T09:33:22Z
Сусідня із РФ країна хоче заробити грошей на нових рідкісноземельних металах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T09:30:27Z
Гроші у небезпеці: українців попередили про нову схему обкрадання через ПриватБанк
GlavRed
2025-04-25T09:25:51Z
Більше 8 тисяч гривень: коли українцям чекати підвищення мінімальної зарплати
GlavRed
2025-04-25T09:25:11Z
На об’єктах «Київводоканалу» втретє за місяць провоходять обшуки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T09:21:41Z
Китай "тихо" скасував мита на напівпровідники США
Европейская правда
2025-04-25T09:18:43Z
У людських клітин є «вуха»? Вчені кажуть, вони нас чують і це допоможе скинути зайвий жир
ITC
2025-04-25T08:22:06Z
Інфекції в дитинстві можуть бути пов'язані з раннім раком кишківника
24tv
2025-04-25T08:15:44Z
В якому віці починають проявлятися наслідки від шкідливих звичок
24tv
2025-04-25T07:39:04Z
Маргарин – корисний чи шкідливий: з чого його роблять і як не нашкодити здоров’ю
GlavRed
2025-04-25T07:25:44Z
У Британії у вагітної вийняли матку, щоб видалити ракові клітини, а потім повернули назад
Факти ICTV
2025-04-25T06:01:47Z
Яку каву обирає покоління зумерів? Виробники помітили новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:15:39Z
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності
Комсомольская правда
2025-04-25T05:04:43Z
Чип тверезості: в Китаї перевинайшли "кодування" від алкоголізму
24tv
2025-04-25T04:54:28Z
Довідка про необхідність постійного догляду: як її отримати
ZN UA
2025-04-24T23:42:09Z
Унаслідок російської атаки на Київ зазнала пошкоджень квартира дружини викладача Інституту журналістики Дмитра Теленкова
Детектор М
2025-04-25T09:37:29Z
У Криму був приліт в будинок заступника голови Чечні, це наслідки роботи ППО, – "Атеш"
24tv
2025-04-25T09:36:19Z
Терехов: Комунальні підприємства потребують працівників
Мій Харків
2025-04-25T09:34:40Z
Прогноз погоди в Запоріжжі на 26 квітня: метеорологи попередили про негоду
Политека
2025-04-25T09:31:54Z
Дощі з грозами накриють Україну: у яких областях будуть сильні опади
GlavRed
2025-04-25T09:25:39Z
Біля метро «Почайна» демонтовано понад десяток незаконних кіосків
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T09:12:02Z
У Києві у четвер зафіксували температурний рекорд — ЦГО ім. Б. Срезневського
Khreschatyk
2025-04-25T09:00:13Z
Війська РФ вранці вдарили по Яровій на Донеччині - загинули двоє чоловіків
УкраинФорм
2025-04-25T08:48:55Z
Судитимуть трьох експатрульних із Мелітополя, які працюють на окупаційну владу
Украина Криминальная
2025-04-25T08:36:27Z
Освіжає та хрумтить: цей салат ідеальний для барбекю
24tv
2025-04-25T09:33:48Z
Європейські вина приховують загрозу у вигляді надстійких хімікатів
24tv
2025-04-25T09:03:07Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 25 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-25T09:00:50Z
Барвінок біля дому: що символізує квітка і чи варто її садити
Gazeta UA
2025-04-25T09:00:30Z
Китайський гороскоп на завтра 26 квітня: Тиграм - скорбота, Півням - розчарування
GlavRed
2025-04-25T08:28:36Z
Варіанти ідеального весняного манікюру: не пропустіть ці травневі тренди
24tv
2025-04-25T08:27:04Z
Урожаю не дочекаєтеся, якщо удобрюватимете огірки цими засобами: що не можна лити на грядку
Telegraf
2025-04-25T07:42:51Z
Популярні СПА-курорти Європи опинилися під загрозою зникнення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T07:24:05Z
Весняний соус із листя редиски: спробуйте ідеальну намазку до хрусткого хліба
Gazeta UA
2025-04-25T06:58:08Z
Що їсть Кріштіану Роналду, аби виглядати на 25 у свої 40: улюблена страва легенди футболу
24tv
2025-04-25T09:33:20Z
Люк де Йонг — серед семи найкращих бомбардирів в історії Ередівізі
Football.ua
2025-04-25T09:19:30Z
Вінгер Комо Діао пропустить кінцівку сезону через травму
Football.ua
2025-04-25T09:16:59Z
В Еквадорі невідомі викрали дружину та дитину футболіста, сам він ховався під ліжком
Украина Криминальная
2025-04-25T09:15:10Z
В Італії оцінили виступ Коваленка після дебютного гола в сезоні
24tv
2025-04-25T09:12:33Z
Вперше в історії відбудеться пряма трансляція Конгресу УАФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T08:57:21Z
Тренер Далласа з НБА Кідд став співвласником Евертона
Football.ua
2025-04-25T08:55:14Z
Українці запалюють закордоном: Зубков та Коваленко забили по м'ячу за свої клуби
24tv
2025-04-25T08:51:33Z
Сопіт здобула срібло молодіжного чемпіонату Європи з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T08:51:08Z
Genesis планує додати розкішний позашляховик до своєї лінійки SUV
Топ Жир
2025-04-25T09:30:09Z
Продаватиметься по всьому світу: представлено перший гідридний пікап Nissan
ЗаРулем
2025-04-25T09:25:19Z
BYD представив стильний суперкар на електротязі
AutoGeek
2025-04-25T09:12:57Z
Chery представила новий бренд Himla для пікапів
AutoCentre
2025-04-25T09:03:47Z
В Україні помітили неіснуючий Гелендваген кабріолет із салоном-привидом
Топ Жир
2025-04-25T09:00:25Z
TOM’s Racing випустив спортивний Land Cruiser Prado, який, на жаль, не потрапить до нас
Топ Жир
2025-04-25T08:45:19Z
Новий Jetour X50 дебютує в Україні з привабливими цінами
AutoCentre
2025-04-25T08:34:11Z
Стане флагманом: електричний седан Toyota bZ7 показали офіційно
AutoGeek
2025-04-25T08:15:45Z
Дебютував електропікап Blank Slate від Джефа Безоса за $20 000
AutoCentre
2025-04-25T08:10:37Z
Нові суперкомп'ютери зі ШІ споживатимуть енергію як 9 млн будинків, — дослідження
Фокус
2025-04-25T09:36:10Z
Тонкий iPhone 17 Air отримає одну з найкращих фішок від моделей Pro
24tv
2025-04-25T09:33:53Z
Baidu випустив нову модель ШІ: що відомо
InternetUA
2025-04-25T09:31:48Z
Удар дрона по укриттю ЧАЕС: сгоріло 50% захисної арки над зруйнованим енергоблоком, — експерт
Фокус
2025-04-25T09:30:57Z
Ремастер Oblivion і Clair Obscur: Expedition 33 з’явились в «хмарі» GeForce NOW
ITC
2025-04-25T09:22:23Z
Вчені отримали найкращу фотографію Сонця: ще один крок до вирішення загадки зірки
Фокус
2025-04-25T09:21:58Z
Від Запоріжжя до Silicon Valley: український розробник Юра Абгарян підкорює світову ІТ-сцену
Фокус
2025-04-25T09:15:43Z
Аби тільки не Китай: стало відомо, куди планують перенести складання iPhone для американців
Фокус
2025-04-25T09:12:30Z
Новий режим iOS 19 перетворить ваш iPhone на частково десктопний пристрій
InternetUA
2025-04-25T09:01:20Z