MY.UAНовини
Феномен "холодної краплі": чому Валенсія іде під воду, а Європа не готова до вбивчих катастроф
Феномен "холодної краплі": чому Валенсія іде під воду, а Європа не готова до вбивчих катастроф

Феномен "холодної краплі": чому Валенсія іде під воду, а Європа не готова до вбивчих катастроф

Цьогоріч глобальні зміни клімату дали про себе знати в Європі. Рання весна, посухи влітку, катастрофічні повені в Центральній Європі. Наприкінці жовтня негода торкнулася й Іспанії. Місто Валенсія після потужних злив накрила повінь. Щонайменше 158 людей загинуло, десятки пропали безвісти.

Екстремальні зливи, що спричинили руйнівні повені у Валенсії, вкотре продемонстрували вразливість сучасної інфраструктури до змін клімату. Цього разу причиною став природний феномен gota fría або "холодна крапля", коли холодне повітря зустрічається з гарячими водами Середземного моря, які за останні роки прогрілися до небувалих рівнів. Вчені вважають, що глобальне потепління посилює вплив цього явища, збільшуючи кількість вологи в повітрі та інтенсивність опадів, створюючи небезпечні умови для регіону, що все менше відповідає сучасному клімату.

24 Канал розповідає все, що відомо про катастрофічну повінь у Валенсії та що кажуть про її причини науковці.

Найсильніша повінь з 1996 року: що сталося в Іспанії

Валенсія – місто та автономна область на сході Іспанії, розташована на середземноморському узбережжі. Щоосені воно стикається з погодним явищем gota fría, "холодної краплі", коли тепле, вологе середземноморське повітря зіштовхується з раптовим припливом холоднішого повітря з півночі та викликає дуже сильні зливи.

Та цьогоріч "холодна крапля" призвела до ідеального шторму, підсиленого кліматичними змінами. В результаті на Валенсію опустилася найсильніша з 1996 року повінь у масштабах країни.

Місцеві жителі на затоплених вулицях регіону Валенсії / Фото Alberto Saiz / AP Photos

Зараз перед регіоном постають питання щодо посилення захисту від сезонних повеней, які стають дедалі екстремальнішими через людський фактор, пише The Telegraph.

Глобальне потепління, викликане парниковими газами, зберігає тепло, яке живить шторми з більшою енергією. Це означає, що коли настає шторм, він поширюється з більшою силою.

Іспанське метеорологічне агентство Aemet повідомило наприкінці жовтня, що Валенсія пережила "найнесприятливіші похолодання століття" перед руйнівними повенями. Причиною збільшення інтенсивності проливних дощів у чотири рази вважають зміну клімату. За твердженнями Aemet, не тільки опади стали сильнішими, але й екстремальні явища тепер трапляються частіше.

Дані Aemet показують збільшення опадів на 19% у районах, які стикаються з "холодною краплею", у порівнянні з 1960-ми роками.

За нещодавнім дослідженням Політехнічого університету Каталонії, за останні 50 років інтенсивність опадів в Іспанії зросла в чотири рази. Хоча звичним порогом для проливних дощів є 60 міліметрів опадів, у цьому сезоні gota fría випало близько 200 міліметрів загалом і до 400 міліметрів у деяких районах, зокрема в місті Утіель у Валенсії.

Неможливо, щоб температура повітря та моря зростала, а все інше залишалося без змін,
– кажуть іспанські синоптики.

Ще один наслідок кліматичних змін – пересихання ґрунту після літа. Тепер він гірше вбирає воду, і після раптової зливи підвищується ризик повені. Дренажна система Валенсії також не розрахована на такі сильні зливи, навіть попри зусилля з модернізації інфраструктури.

Що кажуть вчені

Хоча зазвичай вчені не беруться 100-відсотково стверджувати, що будь-яке екстремальне погодне явище було спричинене зміною клімату, у випадку з Валенсією ситуація інша, пише BBC. Тут фахівці однозначно вказують на роль глобальних змін клімату у посиленні повені в Іспанії.

Поза сумнівом, ці вибухові зливи були посилені зміною клімату. З кожною часткою градуса спалювання викопного палива атмосфера може утримувати більше вологи, що призводить до сильніших сплесків дощів,
– стверджує доктор Фрідеріке Отто з Імперського коледжу Лондона, яка очолює міжнародну групу вчених.

За словами науковців, зміни клімату безпосередньо вплинули на кількість опадів, які несуть хмари з моря – обсяги збільшуються на 7% на кожен градус потепління.

Окрім екстремальної кількості опадів, ми спостерігаємо більш спекотне літо, яке може прожарити ґрунт і зменшити його здатність поглинати воду. У свою чергу, це посилює більш прямий вплив збільшення інтенсивності опадів, оскільки більше вологи потрапляє у річки,
– додає професор Марк Сміт з Університету Лідса.

Відсутність докладних попереджень про негоду в Іспанії призвела до критики з боку громадськості. Але метеорологи пояснюють, що передбачити шлях інтенсивних гроз, що швидко рухаються – дуже складно.

Попередження можуть врятувати ситуацію, оскільки вони допомагають людям, що треба йти на височини та у безпечні місця перед повінню. Але, як ми бачили сьогодні в Іспанії, неймовірно важко попередити про сильні грози, тому що точне місце найсильніших дощів часто невідоме заздалегідь, – пояснила докторка Лінда Спейт з Оксфордського університету.

За її словами, синоптики та вчені наполегливо працюють над інноваційними рішеннями цієї проблеми, однак це буде нелегкою справою. Проблема й в тому, що мости та вулиці побудовані відповідно до клімату минулого століття, а не того, який ми маємо зараз.

В чому небезпека такого явища

Раптові катастрофічні повені мають спеціальну назву іспанською – це DANA, іспанська абревіатура для "високогірної ізольованої депресії", пише Reuters. На відміну від звичайних штормів або шквалів, це явище може утворюватися незалежно від полярних або субтропічних течій.


Змиті негодою автомобілі / Фото ASA / GC / SM

Коли холодне повітря дме над теплими водами Середземного моря, це призводить до того, що гаряче повітря швидко піднімається вгору та утворює щільні, наповнені вологою хмари. Вони можуть залишатися над однією місцевістю протягом багатьох годин.

За словами метеорологів, ця подія іноді провокує сильний град і торнадо, як це спостерігалося наприкінці жовтня. Східна та південна Іспанія особливо чутливі до цього явища через своє розташування між Атлантичним океаном і Середземним морем. Теплі та вологі повітряні маси та холодні фронти зустрічаються в цьому регіоні, де гори сприяють утворенню грозових хмар і злив.

Рубен дель Кампо, речник національного метеорологічного агентства Aemet, заявив, що DANA цього тижня був одним із трьох найсильніших штормів за останнє століття в регіоні Валенсії.

Прогнози відповідали тому, що сталося. Але в районі між Утьєлем і Чівою у Валенсії кількість опадів перевищила 300 літрів на квадратний метр,
– пояснив дель Кампо.

"У майбутньому ми побачимо більше таких раптових повеней. На це впливатимуть зміни клімату", – зазначила Ханна Клоук, професорка гідрології з Університету Редінга в Англії. За її словами, навіть ранні попередження про сильний дощ, що базуються на надійних прогнозах, мало допомагають запобігти смертельним випадкам, і людям потрібно навчитися розуміти реальну небезпеку.

Просто казати людям, що буде сильна злива, недостатньо... Ми бачили, що люди наражають себе на небезпеку, керуючи автівками у прибуваючій воді,
– додала вчена.

Яка історія явища

До появи терміна DANA на початку 2000-их років будь-яка потужна осіння злива, характерна для середземноморського клімату, в Іспанії та деяких частинах Франції мала назву "холодної краплі".

Цей вираз все ще широко використовується іспанцями у розмовах. Його історія сягає 1886 року, коли німецькі вчені представили ідею kaltlufttropfen, або "краплі холодного повітря", щоб описати атмосферні збурення на великій висоті. Однак іспанські метеорологи вважають, що ця концепція вже застаріла.

Як відреагували в Євросоюзі та місцевій владі

Найсмертоносніші повені в Іспанії за останні десятиліття є ще одним жахливим нагадуванням про те, що Європа не готова до наслідків нагрівання атмосфери, заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у середу, 30 жовтня.

Це драматична реальність зміни клімату. І ми повинні підготуватися до боротьби з цим,
– сказала єврочиновниця.

Великі проблеми з реагуванням однак були й на місцевому рівні. Уряд Валенсії, який відповідає за координацію екстрених служб у постраждалих районах, визнав, що лише через 10 годин після повідомлень про повінь, надіслав текстове повідомлення, попереджаючи жителів про наближення катастрофи.

Це сталося після того, як Національне державне метеорологічне агентство Іспанії (AEMET) оголосило про "надзвичайну небезпеку" в регіоні Валенсії.


Мешканці регіону на затопленій вулиці / Фото Manu Fernandez / AP Photos

На той час, коли влада Валенсії почала вживати заходів, ситуація вже значно загострилася, поділився з Politico чиновник з міністерства екології.

Саме регіональні уряди в Іспанії керують системами попередження та мають повноваження надсилати сповіщення на мобільні телефони громадян, щоб обмежити мобільність, коли це необхідно... Чому сталася ця значна затримка в надсиланні повідомлень попереджень на мобільні телефони, що рекомендують не подорожувати чи їхати на роботу? Не знаю,
– сказав урядовець.

Коротке повідомлення регіонального уряду, яке попереджало про сильні опади та рекомендувало місцевим жителям залишатися вдома, надійшло надто пізно для багатьох жителів регіону. На той момент вони вже опинилися у пастці води, що прибувала.

Для попередження таких катастроф у майбутньому, Іспанія та інші країни Європи мають вдосконалити систему екстреного реагування й забезпечити своєчасне інформування населення. Слід розробити національні протоколи швидкого оповіщення про надзвичайні ситуації, які включатимуть регулярні тренування та координацію між місцевими й центральними органами влади.

Також важливо інвестувати в інфраструктуру, здатну витримати екстремальні погодні явища, та розробляти планування міст із врахуванням нових кліматичних ризиків.

Теги за темою
Испания
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
Хулахуп для талии: крутить или не крутить? Разбираемся, действительно ли он помогает похудеть в животе
Знай
2025-07-20T06:51:17Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Ретроградный Меркурий 2025: популярные приметы и предрассудки, в которые до сих пор верят
TSN
2025-07-20T09:09:41Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Генеральный директор Astronomer, обнимавшийся на концерте с коллегой, ушел в отставку
Лига
2025-07-20T09:12:45Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Какие овощи и фрукты нельзя консервировать, но некоторые хозяйки заготавливают их на зиму
TSN
2025-07-20T08:18:37Z
Гороскоп несовместимости: кому звезды рекомендуют держаться подальше друг от друга
TSN
2025-07-20T07:18:00Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z