MY.UAНовини
Як природа та культурна спадщина може стати капіталом громад
Як природа та культурна спадщина може стати капіталом громад

Як природа та культурна спадщина може стати капіталом громад

Як природа та культурна спадщина може стати капіталом громад

Коли ми говоримо про капітал громад, то зазвичай маємо на увазі фінансовий капітал. Але забуваємо про капітал територіальний, який може стати не менш важливим ресурсом для розвитку міста, села і країни. Ми живемо в країні з багатою історією, унікальною природою, де кожен куточок пронизаний культурною та природньою спадщиною, і це і є її територіальний капітал.

Теорія територіального капіталу, запропонована в 1990-х роках італійським економістом Роберто Каманьї та випробувана багатьма громадами в країнах ЄС, стверджує, що територіальний капітал — це унікальні риси та характеристики території, які вирізняють її серед інших, формують конкурентні переваги й сприяють сталому розвитку. Капітал — це клімат, ландшафт, ліс і річка, археологічна спадщина, музей, замок чи палацово-парковий ансамбль, унікальне місцерозташування на острові, традиційне місцеве виробництво чи закинутий металургійний комбінат.

Ключова концепція полягає в тому, що села, міста, цілі регіони розвивають конкурентоспроможність, коли використовують специфічні та унікальні для них ресурси у спосіб, що важко повторити на інших територіях. Орієнтуючись на ці особливості, кожен регіон розробляє індивідуальні програми розвитку, що відповідають потребам місцевих громад.

Інвестиції в покращення та посилення територіального капіталу створюють точки тяжіння — місця, які приваблюють людей, інтереси й стейкхолдерів, де цікаво бувати, працювати, жити, вести бізнес і куди вигідно інвестувати. Водночас розвиваються точки зростання — умови, які сприяють заробітку й економічному розвитку як членів громади, так і третіх сторін.

В роботі з розвитком територіального капіталу основними показниками є «не як громада буде заробляти», а які вигоди — соціальні, екологічні, культурні та економічні, отримають люди, що живуть та працюють на території зі спадщиною.

Здавалося б, як ліс, річка, руїни чогось там, археологічна спадщина чи закинутий металургійний комбінат можуть перетворити бідну, депресивну територію на квітучу та розвинену?

Давайте ми з вами умовно проїдемося територією України та подивимося навколо. Обов’язково їхати будемо регіональними дорогами, через села. Навколо побачимо безкінечний приватний сектор різного рівня достатку, покинуті хати, занепад об’єктів культурної спадщини, деградацію публічних просторів, відсутність молоді в селі, бо немає роботи. І городи, городи, городи. На яких гарують люди, щоб виростити щось навіть не на продаж, а для того, щоб себе прогодувати.

Подивіться на музеї в регіонах— в більшості з застарілими експозиціями, схожі між собою як близнюки, нецікаві. І навіть якщо ми реставруємо палац чи інвестуємо в розбудову музейного комплексу — не обов’язково отримаємо економічні, соціальні та культурні впливи на розвиток громад.

Для того, щоб територіальний капітал почав працювати на благо людей, в нього потрібно не просто інвестувати, але інвестувати грамотно. Українські громади в переважній більшості намагаються віддати власний територіальний капітал якомусь інвестору, підприємцю. Однак існує величезна різниця між приватними інвестиціями та інвестиціями громад (коли частина бюджету йде на розвиток, під яким мають на увазі соціальні, культурні, екологічні та економічні покращення територій).

Як тільки підприємець отримає в користування ваш замок, палацово-парковий ансамбль, ваш ліс — він буде заробляти на цьому. І ваша громада від такої ситуації може навіть нічого не отримати, бо цей бізнес може бути зареєстрований в іншому місці, де й буде сплачувати податки. Кількість робочих місць та заробітна плата може бути мізерна. Від такої інвестиції громада отримає лише рекреаційне навантаження на свою територію.

З іншого боку, громада може самостійно інвестувати в покращення власного територіального капіталу. І таким чином створить умови для притоку грошей ззовні, притоку інтересів та зацікавленостей, в яких починають заробляти не окремі бізнеси, а економічно активні громадяни. Громада стане цікавою для третіх осіб — наприклад, її територіальний капітал для власного заробітку використовуватимуть гіди та екскурсоводи, організатори ретритів та освітніх програм, фотографи та блогери. І прямо чи опосередковано приведуть сюди свої цільові аудиторії, збільшуючи таким чином капіталізацію територіального капталу громади.

Як грамотно інвестувати у власний територіальний капітал? Концепти інвестицій та стратегії розвитку для кожної конкретної території з урахуванням її особливостей розробляють експерти.

Наприклад, у вашій громаді є декілька гектарів лісу. Ліс, фізично недоступний. Бо недоглянутий, важкопрохідний. Повністю недоступний взимку або за умов замокання ґрунтів. Як можна використати цей територіальний капітал?

Фото надане автором

Здавалося б, максимум, як на ньому можна заробити в умовах традиційного управління — вирубати та продати деревину. Але гроші мають властивість рано чи пізно закінчуватися, а ліс росте довго… І громада потрапляє в ситуацію, коли ні грошей, ні лісу. Якщо ж інвестувати в ліс як в територіальний капітал, можна отримати довгострокові вигоди для громади та можливості розвитку. Як? Ось кілька прикладів.

По-перше, це можуть бути різноманітні «м’які» проекти — екологічні, просвітницькі, освітні. Які будуть притягувати до громади проектні команди зі своїми цільовими аудиторіями.

Фото надане автором

Цим людям потрібно буде надавати послуги — їх потрібно десь селити, годувати, перевозити. І ось тут головне, що буде поштовхом до соціального та економічного розвитку — це залучення жителів громади до надання цих послуг.

Друге. Громада може інвестувати в фізичну доступність лісу— створювати пішохідні / велосипедні доріжки, едукаційні стежки тощо. Головне — туристська привабливість та протяжність цих доріжок.

Фото надане автором

А якщо залучити інвестора, який разом з вами покаже ліс не зі стежки, а з певної висоти? І забезпечить не лише сезонну доступність лісу, а й цілорічну. Тоді до громади будуть приїжджати автобуси з туристами, щоб з висоти милуватися осіннім, весняним, зимовим лісом. Інвестор буде заробляти на квитках, а місцеві жителі- знову таки на наданні послуг. В тому числі й музейно-туристичних. Навколо таких великих інвестиційних об’єктів починають розвиватися музейно-туристичні кластери. Бо туристи вже приїхали на цю територію.

Фото надане автором

Третє. Можна перетворити свій ліс на казкову феєрію. І запустити неймовірну подорож люмінисцентною експозицією. Побачити всю цю фантастичну красу та насолодитися сяйливими казковими персонажами можна лише в темряві. І тут нескладно здогадатися, що таким чином ми стимулюємо немісцевих відвідувачів купляти послуги ночівлі в громаді.

Фото надане автором

В мене є заміський будинок в одному селі на Харківщині. Село як село — городи, багнище та безперспективність. Дорогу останній раз сюди ремонтували аж в 90-х рр. минулого століття, що творить серйозні проблеми для транспортного зв’язку та логістики. Місцевих, що проживають постійно — майже не лишилося. Переважно — міські жителі-дачники, що приїздять у теплий сезон. А в самій території — багатюща археологічна спадщина…. Скіфи, алани та болгари, слов’яни, давній Вал із Змієвих валів — який вважається одним з найбільших таких об’єктів на Слобожанщині. А ще — готи та могили давніх готських королів….. В більшості своїй ця територія розорана агрохолдингами під поля.

Фото надане автором

Що це означає для громади? Розбиті важкою сільгосптехнікою дороги, нітрати, які під час дощів стікають в наші водойми, сморід хімікатів в повітрі, коли ці поля обробляють згідно графіку. І якісь ефемерні надходження в бюджет громади, які абсолютно не відчутні для її розвитку. Якби ж її археологічна спадщина- територіальний капітал грамотно управлялася, то ми могли б отримати, наприклад величезний та потужний археопарк.

Якщо ви думаєте, що археопарк — це «ми поставимо три — п’ять хаток та будемо показувати як жили люди в давнину» — то ви дуже помиляєтесь…. Бо археопарк — це складна та розмаїта структура: колекційний музей з власною експозицією, тематичні експозиційні павільйони, історичні реконструкції, об’єкти in situ, скульптурні групи тощо. І все це на території в десятки, інколи — сотні гектар. А ще — кілометри доріжок, стежок, велопішохідних маршрутів, що об’єднують всі визначені та покращені точки-об’єкти в єдину мережу.

Фото надане автором

Кожний член громади стане як користувачем створеного простору археопарку, так і зможе долучитись до пропозицій для місцевого населення з надання розмаїття послуг, що формують великі керовані об’єкти спадщини для навколишніх територій.

Таких рішень, дій, інвестицій, які опираються на наукові методики роботи з територіальним капіталом, є багато. Якщо їх застосовувати, громада буде зростати, посилюючи соціальні, культурні, екологічні та економічні покращення.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
На рынках появились первые арбузы и кукуруза: названы новые цены на фрукты и овощи
Хвиля
2025-07-08T16:15:10Z
Укрзализныця закупит 100 вагонов нового поколения
Gazeta UA
2025-07-08T16:12:29Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
В Украине с начала года зафиксировано 46 очагов ботулизма
Корреспондент
2025-07-08T15:42:09Z
Эти изменения могут быть смертельными: как сахар влияет на печень
Comments UA
2025-07-08T15:39:47Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Почему именно сейчас РФ начала бить по ТЦК: какой цели хотят достичь россияне
Comments UA
2025-07-08T16:24:44Z
Бунты против ТЦК только начало: Арестович ошеломил прогнозом, что будет происходить в Украине
Comments UA
2025-07-08T16:21:47Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Диктатор точно не остановится: раскрыт коварный план Путина в Украине на 2026 год
Comments UA
2025-07-08T05:21:54Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
На Харьковщине россияне прорвали госграницу в районе Милового, - ОТУ "Харьков"
Комсомольская правда
2025-07-08T16:22:44Z
Три добрива, від яких помідори червоніють швидше
AgroNews
2025-07-08T16:21:52Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Андрей Матюха открывает доступ к IT-образованию для детей из социально уязвимых категорий
TSN
2025-07-08T16:06:41Z
Никаких платных кружков и мастер-классов: за что школы не могут брать деньги с родителей
Знай
2025-07-08T15:51:56Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Анна Кошмал ответила на слухи, что замужем за известным украинским актером
TSN
2025-07-08T16:06:04Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Горы мусора и грязная вода, которая была кристальной: во что превратили россияне Песчаный карьер близ Северодонецка
Telegraf
2025-07-08T16:06:00Z
На вкус не хуже икры, но стоит значительно дешевле: обязательно приготовьте эту намазку
Telegraf
2025-07-08T16:00:03Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Женщина бросалась на автобус ТЦК с мобилизованным сыном: действительно ли она умерла
TSN
2025-07-08T15:06:45Z
Плакала и бежала за бусом ТЦК: под Харьковом женщина потеряла сознание, защищая сына. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-08T15:54:41Z
У родственников погибших воинов требуют деньги за оформление выплаты: подробности незаконной схемы
Comments UA
2025-07-08T15:45:32Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Зеленский прокомментировал взрывы под Житомиром
Корреспондент
2025-07-07T20:24:18Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Какое авто выбрать: эксперты назвали производителей самых надежных автомобилей
Фокус
2025-07-08T14:12:35Z
Владельцам авто из США нужно готовить деньги: какой штраф грозит
Comments UA
2025-07-08T13:33:09Z
Самые дешевые в обслуживании авто 2025 года: как не тратить много денег на ремонт
Фокус
2025-07-08T12:51:49Z
"Это пустая трата денег, если вы не гонщик": автомеханик с 55-летним стажем указал на распространенную ошибку водителей
Gazeta UA
2025-07-08T11:57:08Z
Для этих предметов авто в жару может стать микроволновкой. Что нельзя оставлять в салоне
Telegraf
2025-07-08T11:18:56Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
GGBET стал официальным спонсором боя Усик – Дюбуа II
Корреспондент
2025-07-08T16:21:01Z
Украинцы из НБА поддержат сборную в отборочном этапе чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-08T15:42:34Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Французский форвард перейдет в Эвертон, команду Миколенко
Корреспондент
2025-07-08T14:36:24Z
Швейцарский футбольный клуб из-за больших денег согласился сыграть матч в России
ZN UA
2025-07-08T14:33:25Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
МТС начинает разрабатывать игры для привлечения аудитории
GameMag
2025-07-08T16:19:27Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Новый раздел "Ветеран Pro" появился в приложении "Дія"
ZN UA
2025-07-07T15:00:35Z