MY.UAНовини
Як природа та культурна спадщина може стати капіталом громад
Як природа та культурна спадщина може стати капіталом громад

Як природа та культурна спадщина може стати капіталом громад

Як природа та культурна спадщина може стати капіталом громад

Коли ми говоримо про капітал громад, то зазвичай маємо на увазі фінансовий капітал. Але забуваємо про капітал територіальний, який може стати не менш важливим ресурсом для розвитку міста, села і країни. Ми живемо в країні з багатою історією, унікальною природою, де кожен куточок пронизаний культурною та природньою спадщиною, і це і є її територіальний капітал.

Теорія територіального капіталу, запропонована в 1990-х роках італійським економістом Роберто Каманьї та випробувана багатьма громадами в країнах ЄС, стверджує, що територіальний капітал — це унікальні риси та характеристики території, які вирізняють її серед інших, формують конкурентні переваги й сприяють сталому розвитку. Капітал — це клімат, ландшафт, ліс і річка, археологічна спадщина, музей, замок чи палацово-парковий ансамбль, унікальне місцерозташування на острові, традиційне місцеве виробництво чи закинутий металургійний комбінат.

Ключова концепція полягає в тому, що села, міста, цілі регіони розвивають конкурентоспроможність, коли використовують специфічні та унікальні для них ресурси у спосіб, що важко повторити на інших територіях. Орієнтуючись на ці особливості, кожен регіон розробляє індивідуальні програми розвитку, що відповідають потребам місцевих громад.

Інвестиції в покращення та посилення територіального капіталу створюють точки тяжіння — місця, які приваблюють людей, інтереси й стейкхолдерів, де цікаво бувати, працювати, жити, вести бізнес і куди вигідно інвестувати. Водночас розвиваються точки зростання — умови, які сприяють заробітку й економічному розвитку як членів громади, так і третіх сторін.

В роботі з розвитком територіального капіталу основними показниками є «не як громада буде заробляти», а які вигоди — соціальні, екологічні, культурні та економічні, отримають люди, що живуть та працюють на території зі спадщиною.

Здавалося б, як ліс, річка, руїни чогось там, археологічна спадщина чи закинутий металургійний комбінат можуть перетворити бідну, депресивну територію на квітучу та розвинену?

Давайте ми з вами умовно проїдемося територією України та подивимося навколо. Обов’язково їхати будемо регіональними дорогами, через села. Навколо побачимо безкінечний приватний сектор різного рівня достатку, покинуті хати, занепад об’єктів культурної спадщини, деградацію публічних просторів, відсутність молоді в селі, бо немає роботи. І городи, городи, городи. На яких гарують люди, щоб виростити щось навіть не на продаж, а для того, щоб себе прогодувати.

Подивіться на музеї в регіонах— в більшості з застарілими експозиціями, схожі між собою як близнюки, нецікаві. І навіть якщо ми реставруємо палац чи інвестуємо в розбудову музейного комплексу — не обов’язково отримаємо економічні, соціальні та культурні впливи на розвиток громад.

Для того, щоб територіальний капітал почав працювати на благо людей, в нього потрібно не просто інвестувати, але інвестувати грамотно. Українські громади в переважній більшості намагаються віддати власний територіальний капітал якомусь інвестору, підприємцю. Однак існує величезна різниця між приватними інвестиціями та інвестиціями громад (коли частина бюджету йде на розвиток, під яким мають на увазі соціальні, культурні, екологічні та економічні покращення територій).

Як тільки підприємець отримає в користування ваш замок, палацово-парковий ансамбль, ваш ліс — він буде заробляти на цьому. І ваша громада від такої ситуації може навіть нічого не отримати, бо цей бізнес може бути зареєстрований в іншому місці, де й буде сплачувати податки. Кількість робочих місць та заробітна плата може бути мізерна. Від такої інвестиції громада отримає лише рекреаційне навантаження на свою територію.

З іншого боку, громада може самостійно інвестувати в покращення власного територіального капіталу. І таким чином створить умови для притоку грошей ззовні, притоку інтересів та зацікавленостей, в яких починають заробляти не окремі бізнеси, а економічно активні громадяни. Громада стане цікавою для третіх осіб — наприклад, її територіальний капітал для власного заробітку використовуватимуть гіди та екскурсоводи, організатори ретритів та освітніх програм, фотографи та блогери. І прямо чи опосередковано приведуть сюди свої цільові аудиторії, збільшуючи таким чином капіталізацію територіального капталу громади.

Як грамотно інвестувати у власний територіальний капітал? Концепти інвестицій та стратегії розвитку для кожної конкретної території з урахуванням її особливостей розробляють експерти.

Наприклад, у вашій громаді є декілька гектарів лісу. Ліс, фізично недоступний. Бо недоглянутий, важкопрохідний. Повністю недоступний взимку або за умов замокання ґрунтів. Як можна використати цей територіальний капітал?

Фото надане автором

Здавалося б, максимум, як на ньому можна заробити в умовах традиційного управління — вирубати та продати деревину. Але гроші мають властивість рано чи пізно закінчуватися, а ліс росте довго… І громада потрапляє в ситуацію, коли ні грошей, ні лісу. Якщо ж інвестувати в ліс як в територіальний капітал, можна отримати довгострокові вигоди для громади та можливості розвитку. Як? Ось кілька прикладів.

По-перше, це можуть бути різноманітні «м’які» проекти — екологічні, просвітницькі, освітні. Які будуть притягувати до громади проектні команди зі своїми цільовими аудиторіями.

Фото надане автором

Цим людям потрібно буде надавати послуги — їх потрібно десь селити, годувати, перевозити. І ось тут головне, що буде поштовхом до соціального та економічного розвитку — це залучення жителів громади до надання цих послуг.

Друге. Громада може інвестувати в фізичну доступність лісу— створювати пішохідні / велосипедні доріжки, едукаційні стежки тощо. Головне — туристська привабливість та протяжність цих доріжок.

Фото надане автором

А якщо залучити інвестора, який разом з вами покаже ліс не зі стежки, а з певної висоти? І забезпечить не лише сезонну доступність лісу, а й цілорічну. Тоді до громади будуть приїжджати автобуси з туристами, щоб з висоти милуватися осіннім, весняним, зимовим лісом. Інвестор буде заробляти на квитках, а місцеві жителі- знову таки на наданні послуг. В тому числі й музейно-туристичних. Навколо таких великих інвестиційних об’єктів починають розвиватися музейно-туристичні кластери. Бо туристи вже приїхали на цю територію.

Фото надане автором

Третє. Можна перетворити свій ліс на казкову феєрію. І запустити неймовірну подорож люмінисцентною експозицією. Побачити всю цю фантастичну красу та насолодитися сяйливими казковими персонажами можна лише в темряві. І тут нескладно здогадатися, що таким чином ми стимулюємо немісцевих відвідувачів купляти послуги ночівлі в громаді.

Фото надане автором

В мене є заміський будинок в одному селі на Харківщині. Село як село — городи, багнище та безперспективність. Дорогу останній раз сюди ремонтували аж в 90-х рр. минулого століття, що творить серйозні проблеми для транспортного зв’язку та логістики. Місцевих, що проживають постійно — майже не лишилося. Переважно — міські жителі-дачники, що приїздять у теплий сезон. А в самій території — багатюща археологічна спадщина…. Скіфи, алани та болгари, слов’яни, давній Вал із Змієвих валів — який вважається одним з найбільших таких об’єктів на Слобожанщині. А ще — готи та могили давніх готських королів….. В більшості своїй ця територія розорана агрохолдингами під поля.

Фото надане автором

Що це означає для громади? Розбиті важкою сільгосптехнікою дороги, нітрати, які під час дощів стікають в наші водойми, сморід хімікатів в повітрі, коли ці поля обробляють згідно графіку. І якісь ефемерні надходження в бюджет громади, які абсолютно не відчутні для її розвитку. Якби ж її археологічна спадщина- територіальний капітал грамотно управлялася, то ми могли б отримати, наприклад величезний та потужний археопарк.

Якщо ви думаєте, що археопарк — це «ми поставимо три — п’ять хаток та будемо показувати як жили люди в давнину» — то ви дуже помиляєтесь…. Бо археопарк — це складна та розмаїта структура: колекційний музей з власною експозицією, тематичні експозиційні павільйони, історичні реконструкції, об’єкти in situ, скульптурні групи тощо. І все це на території в десятки, інколи — сотні гектар. А ще — кілометри доріжок, стежок, велопішохідних маршрутів, що об’єднують всі визначені та покращені точки-об’єкти в єдину мережу.

Фото надане автором

Кожний член громади стане як користувачем створеного простору археопарку, так і зможе долучитись до пропозицій для місцевого населення з надання розмаїття послуг, що формують великі керовані об’єкти спадщини для навколишніх територій.

Таких рішень, дій, інвестицій, які опираються на наукові методики роботи з територіальним капіталом, є багато. Якщо їх застосовувати, громада буде зростати, посилюючи соціальні, культурні, екологічні та економічні покращення.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
Сикорский ответил Зеленскому по поводу МиГов: Мы сделали больше, чем любая другая страна
Европейская правда
2024-11-01T13:30:58Z
Коллаборантку Монтян лишили права заниматься адвокатской деятельностью
Корреспондент
2024-10-24T19:06:14Z
Украина назвала тревожные данные относительно усиления российских атак
Апостроф
2024-11-02T12:21:14Z
Сикорский предлагает Украине покупать оружие у Польши в кредит
Европейская правда
2024-11-02T12:19:23Z
Северокорейские военные начали действовать в Украине, – разведка США
Хвиля
2024-10-29T21:39:41Z
"Это реально": военные США оценили план Зеленского по передаче ракет Tomahawk
Фокус
2024-10-30T19:27:58Z
Эрдоган сделал Путину любопытное предложение
Comments UA
2024-10-25T22:33:49Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
Россияне ставят на свои БПЛА линзы Люнеберга: зачем они нужны и есть ли такие у ВСУ
Фокус
2024-10-21T14:21:24Z
В МОУ объяснили, что означает желтая полоска в Резерв+
Апостроф
2024-11-02T12:03:38Z
Армия РФ ударила ракетой и беспилотниками: сколько воздушных целей удалось сбить
TSN
2024-11-02T11:51:38Z
Какие доплаты получат пенсионеры в 2025 году
Знай
2024-10-20T18:36:01Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
ГУР: Первые северокорейские подразделения прибыли на Курщину
Хвиля
2024-10-24T19:26:58Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
Советская наука против сказок: Обзор сериала «Молот ведьм» от Okko
GameMag
2024-11-02T12:04:04Z
Полякова призналась, что из-за кризиса в браке хотела развестись с мужем
Комсомольская правда
2024-11-02T12:01:30Z
Известная актриса рассказала о кризисе в отношениях с мужем
Фокус
2024-10-22T14:24:36Z
5 ошибок в стиле, которые визуально старят даже молодых женщин
Фокус
2024-10-20T06:30:33Z
"Мой ангел": девушка Лиама Пейна эмоционально прокомментировала его смерть
Фокус
2024-10-19T15:29:00Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
Смертоносные наводнения в Испании: количество погибших возросло до 211
Европейская правда
2024-11-02T12:00:20Z
На Хмельнитчине раздались взрывы
TSN
2024-11-02T11:52:14Z
СБУ задержала поджигателей авто ВСУ в трех областях
Корреспондент
2024-10-21T11:00:42Z
Российский военный вертолет разбился в Керченском проливе: что известно
Апостроф
2024-10-26T21:31:46Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Украинцам увеличат страховые выплаты за болезни до 100% средней зарплаты
Знай
2024-11-02T12:12:34Z
Ученые назвали самые полезные углеводы, которые можно есть при высоком кровяном давлении
UAToday
2024-11-02T10:03:22Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Кабмин одобрил законопроект о ликвидации МСЭК
Известия Киев
2024-11-02T09:31:41Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
РФ пытается вывести налеты "шахедов" на круглосуточный формат, - ЦПД
UAToday
2024-11-02T12:03:46Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 2 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-02T09:06:22Z
Следующая цель - Запорожье? Прогнозы хода войны
Корреспондент
2024-10-23T19:45:57Z
Враг ударил по энергообъекту в Сумской области
Корреспондент
2024-10-23T13:39:29Z
Враг ударил по переправам и перерезал дорогу в Харьковской области
Comments UA
2024-10-23T13:18:02Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Эксперт оценил ситуацию в энергетике: ждет ли украинцев катастрофа
Хвиля
2024-11-02T11:45:05Z
Показатели электросчетчика: когда передавать, чтобы платежка не "съела" последние деньги
Знай
2024-11-02T11:12:34Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Украина наращивает экспорт зерновых в Германию
ZN UA
2024-11-02T11:10:01Z
Холодные стены или вся пенсия? Сколько в ноябре придется платить за свет, воду, газ и тепло
Знай
2024-11-02T10:31:42Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Шоколадное печенье с творожной начинкой: звезда "Зважені та щасливі" дала простой рецепт
Политека
2024-11-02T12:01:56Z
20 лучших шампуней 2024: выбор редакции Marieclaire.ru
Marie Claire
2024-11-02T11:00:09Z
Пара из Британии разочарована самым дорогим завтраком в своей жизни
Фокус
2024-10-29T07:06:17Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Тревожные сигналы: почему ученые не советуют есть донер кебаб и шаурму в Польше
Фокус
2024-11-02T10:51:42Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Усик – Фьюри 2: букмекеры назвали фаворита реванша
Известия Киев
2024-11-02T12:21:34Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T12:07:50Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Атлетико наказал фанатов, которые едва не сорвали дерби с Реалом
Корреспондент
2024-11-02T09:51:40Z
Возлюбленная Роналду засветила грудь на матче Криштиану
Корреспондент
2024-11-02T08:33:24Z
Промоутер Дюбуа отбросил одного потенциального соперника
Корреспондент
2024-11-02T07:33:51Z
Харден присоединился к клубу игроков, набравших 26 000 очков за карьеру
Корреспондент
2024-11-01T18:36:55Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Конференция Marie Claire @work: «Мир прорывных технологий и инноваций» со звездными спикерами — в ноябре в Москве
Marie Claire
2024-11-02T12:01:08Z
Рагнарек уже наступил: ученые нашли следы «конца света» в кольцах деревьев
ZN UA
2024-11-02T11:25:15Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
"Меняет правила игры": новый проект "заставит" стадион в Лондоне вырабатывать энергию
Фокус
2024-11-02T11:01:24Z
Семейный экспресс: тест-драйв нового Mitsubishi Outlander
Фокус
2024-11-02T09:36:14Z
«Это аномалия» ─ руководитель разработки ПО Rivian о кнопках в автомобилях
ITC
2024-11-01T21:16:54Z
980-сильное внедорожное купе: дебютировал самый мощный и странный "Гелендваген"
Фокус
2024-11-01T16:57:47Z
Искусственный интеллект подсчитал: сколько украинцам нужно времени, чтобы купить авто без кредита
Comments UA
2024-11-01T15:03:08Z
Geely выпустили недорогой кроссовер для бездорожья с оригинальным дизайном
Фокус
2024-11-01T14:57:01Z
В Украине сменился лидер продаж новых легковых автомобилей
Корреспондент
2024-11-01T13:03:46Z
Семейный экспресс: тест-драйв нового Mitsubishi Outlander
Фокус
2024-11-01T12:27:46Z
С начала года продажи новых авто в Украине выросли более чем на 20%
Известия Киев
2024-11-01T11:31:38Z
В интернете показали неизвестный родстер BMW с мотором как у Ferrari и Lamborghini
Фокус
2024-10-31T20:15:28Z