MY.UAНовини
Університет як mass medium: академічна свобода в Україні
Університет як mass medium: академічна свобода в Україні

Університет як mass medium: академічна свобода в Україні

Університет як mass medium: академічна свобода в Україні

Що таке академічна свобода університетів і які чинники на неї впливають? Ці та інші питання обговорювалися на панельній дискусії «Перспективи академічної свободи», що відбулася в межах ІІІ Міжнародної конференції «Відкрита наука та інновації в Україні 2024», організованої Державною науково-технічною бібліотекою України у співпраці з німецькою науково-технічною бібліотекою (TIB) за підтримки Міністерства освіти і науки України та Федерального міністерства освіти і науки Німеччини (BMBF).

Тематичний діапазон дискусії був досить широким: самоцензура, фінансування досліджень, постійний запит на практичні результати досліджень; якою є роль демократії; чи існують елементи відкритості, що обмежують академічну свободу; якою має бути індивідуальна свобода дослідників і свобода академічних інституцій; чи існують юридичні обмеження академічної свободи (наприклад через контракти науковців); як упливають на академічну свободу наукові керівники та спонсори; чого повинні навчитися студенти тощо.

Розвиток академічної свободи в Україні потрібно розглядати в контексті суспільної ролі університетів. Оскільки, незважаючи на подібність риторики, українські реалії значно відрізняються від західного контексту. З одного боку, внаслідок відсутності всебічної університетської автономії внутрішня культура переважної більшості українських закладів вищої освіти не розглядає їх як вільні трибуни для оприлюднення результатів досліджень, висловлення експертних суджень і соціально важливих ідей.

Окрім підготовки кваліфікованих кадрів і розвитку науки, університети мають іще одну, так звану третю місію — суспільне служіння. Але стосовно її виконання наші ЗВО є зазвичай індиферентними й інертними. Тому в контексті академічної свободи в Україні, крім свободи викладання, свободи навчання та свободи дослідницької / експертної діяльності (можливості створювати нові знання), потрібно розвивати свободу слова (можливість доносити нові знання та суспільно важливі ідеї) й інституційну свободу університетів.

З іншого боку, політична культура українського суспільства пішла далеко вперед, ставши надзвичайно сприятливим середовищем для свободи слова. Тут напрошується паралель із феноменом так званої журналістської революції, коли 2004 року журналісти публічно виступили проти тиску та цензури. Цей рух став складником Помаранчевої революції. До журналістської революції призвела вимогливість активного громадянського суспільства щодо українських медіа. Тобто вона була не рушієм, а наслідком Помаранчевої революції.

Зважаючи на специфіку академічної сфери, заклади вищої освіти не повинні бути активними трансляторами думок. Радше йдеться про безперешкодну можливість для університетських викладачів, дослідників і відповідальних інтелектуалів брати участь у публічних дискусіях, почуваючись в університетах захищеними, а також провадити будь-яку публічну експертну діяльність. Але для цього українські університети мали б усвідомлювати власну роль незалежних трибун, виконуючи завдання, подібні до функцій мас-медіа, чого насправді не відбувається.

Українське політичне середовище має свої особливості. Здебільшого в нас немає особливих проблем із правим чи лівим популізмом, на що скаржилися німецькі колеги, лише з популізмом як таким. Як ми знаємо, українські політичні сили найчастіше об’єднуються не навколо ідеології та політичних програм, а навколо харизматичного лідера. До речі, керівництво українських університетів також не має командного характеру в сенсі розподілу відповідальності за виконання обраної стратегії, воно зазвичай представлене надзвичайно впливовими ректорами, які несуть повну персональну відповідальність за стан справ у ЗВО.

Теперішні спроби експериментувати зі збільшенням ролі університетських наглядових рад не збільшують їхньої відповідальності через те, що законодавство наразі не змінюється. І це є головною проблемою. На тлі відсутності фінансової автономії українських університетів і засадничого браку коштів ректор є практично єдиною контактною особою для комунікації з владою з метою забезпечення виживання свого закладу, й тому сильно від неї залежить. Водночас в умовах інституційної слабкості університетів активні університетські викладачі та науковці досить часто об’єднуються в мережі та громадські організації, спираючись на свої національні та міжнародні зв’язки й виявляючи значну громадську активність.

Важливим є й таке запитання: наскільки взагалі можна вести мову про академічну свободу в умовах «пунктирного» фінансування наукових досліджень в Україні? За підрахунками аналітичного порталу «Слово і діло», напередодні повномасштабної війни в державному бюджеті 2022 року було закладено 791,6 млн грн (+13,2%) для Національного фонду досліджень, 567,3 млн (+21,8%) — на дослідження на рівні Національної академії наук України, 105 млн (+5%) — на науку на рівні університетів (разом — 53,8 млн дол.). Для порівняння, 2020 року в Німеччині державна інституційна підтримка наукових досліджень в університетах і науково-дослідних інститутах становила 40% від усього наукового бюджету країни. Ця сума дорівнювала 7,3 млрд євро.

Слід звернути увагу на постколоніальну й посттоталітарну природу української політичної системи та соціальних пріоритетів. За останні десятиліття Україна досягла відчутних успіхів у розвитку політичної культури з лідерством сильного вимогливого та критично мислячого громадянського суспільства. В умовах повномасштабної війни доречно вести мову навіть про озброєне громадянське суспільство. Відповідно сьогодні не стільки університети впливають на суспільство, скільки суспільні вимоги до інституцій створюють основу для їхнього подальшого розвитку.

Українське громадянське суспільство, цілком згідно з принципами критичної теорії, закоріненої у спадщині Франкфуртської школи, протистоїть намірам політичної влади домінувати та контролювати («ліва» традиція), але водночас намагається зміцнити державні та професійні інституції й підвищити їхню ефективність («права» традиція). Сьогодні українська нація бореться за фізичне виживання, тому завдання зміцнення незалежної державності не можна ототожнювати з намірами щодо національного чи соціального домінування. За таких умов загрози проявів нетерпимості у вигляді публічних кампаній так званого примусового різноманіття та «культури скасування» для академічної свободи в Україні на теперішньому етапі виглядають радше потенційними, ніж реальними.

Слід зазначити, що в Україні немає цензури як системи певних обмежень як для мас-медіа, так і для ЗВО стосовно якихось перешкод для реалізації принципів академічної свободи. Тобто українські університети мають самі сформувати відповідну культуру й започаткувати власні традиції, які б стосувалися реалізації академічної свободи повною мірою. Для цього вони мають усі можливості.

На конференції звучали питання, наскільки практичним може виглядати застосування Індексу академічної свободи в Україні. Вже маємо публікації на тему вимірювання академічної свободи. Так, Світлана Заєць оперує відповідними показниками від Scholars at Risk, Європейської асоціації університетів, University Impact Ranking, The Academic Freedom Index. Проте інституційна неконтекстуальність української академічної сфери, деякі соціальні реалії, розбалансованість дискусій (зокрема: свобода для чого та свобода від чого?) робить застосування Індексу академічної свободи в Україні на теперішньому етапі нерелевантним.

Глобальний контекст виглядає досить загрозливо. «Науковцям краще висловитися, доки не стало занадто пізно. Цензура в усьому світі лише посилюватиметься, процес не спинити», — стверджує видання Le Monde. На тлі ерозії демократії дедалі важче висловлюватися стосовно делікатних і драстичних питань, до яких, зокрема, належить повномасштабна війна в Україні.

Отже, ситуація з академічною свободою в Україні не є чорно-білою. Можемо підсумувати наші перспективи у вигляді своєрідного «домашнього завдання» для українців:

  1. Реалізувати концепцію всебічної університетської автономії, особливо в частині фінансової автономії: бути незалежним означає бути відповідальним. Відтак запрацює репутаційний чинник ЗВО.
  2. Поширити демократичні здобутки української політичної культури на академічне життя.
  3. Як наслідок — українські університети мають стати незалежними трибунами подібними до мас-медіа, звернути увагу на місію свого суспільного служіння, поширювати традиції незалежного критичного мислення, зміцнювати національну та громадянську ідентичність.
  4. Поєднати систему вищої освіти з науковими дослідженнями.
  5. Фінансувати наукові дослідження, оскільки вони формують майбутнє українського суспільства та є питанням національної безпеки й оборони.
  6. Розглядати розвиток науки в контексті найважливіших політичних та економічних реформ (подібно до того, як Україна почала серйозно ставитися до фінансування своїх Збройних сил, вона має застосувати такий самий підхід до наукових досліджень).

Насамкінець я б хотів звернути увагу на важливість міжнародної контекстуальності наших публічних дискусій на тему академічної свободи, а також на завдання щодо інституційного зміцнення української академічної сфери, зокрема створення особливої культури університетських спільнот, об’єднаних спільними цінностями й чеснотами.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В МИД Украины назвали количество выпущенных Россией дронов-камикадзе по Украине в октябре
ZN UA
2024-11-02T15:58:48Z
Медведев пригрозил США ядерным оружием и предрек крах западного миропорядка
Новости Украины
2024-11-02T15:48:20Z
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
Кадыров изменил свой кровавый приказ о войне в Украине
Comments UA
2024-11-02T16:27:30Z
Медведев рассказал, когда Россия будет готова применить ядерное оружие
Comments UA
2024-11-02T16:00:42Z
Сикорский ответил Зеленскому по поводу МиГов: Мы сделали больше, чем любая другая страна
Европейская правда
2024-11-01T13:30:58Z
Северокорейские военные начали действовать в Украине, – разведка США
Хвиля
2024-10-29T21:39:41Z
Коллаборантку Монтян лишили права заниматься адвокатской деятельностью
Корреспондент
2024-10-24T19:06:14Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
Россияне ставят на свои БПЛА линзы Люнеберга: зачем они нужны и есть ли такие у ВСУ
Фокус
2024-10-21T14:21:24Z
В Австралии умер крокодил, которому было 110 лет
Корреспондент
2024-11-02T17:15:02Z
Украинцам обещают комплексный пакет помощи на зимний период: каких выплат ожидать
Знай
2024-11-02T17:06:57Z
Какие доплаты получат пенсионеры в 2025 году
Знай
2024-10-20T18:36:01Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
ГУР: Первые северокорейские подразделения прибыли на Курщину
Хвиля
2024-10-24T19:26:58Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
Пограничники атаковали дронами личный состав и технику РФ на волчанском направлении
ZN UA
2024-11-02T17:04:07Z
Россияне начали поднимать со дна "Новочеркасск", потопленный в декабре 2023 года
UAToday
2024-11-02T16:58:42Z
Следующая цель - Запорожье? Прогнозы хода войны
Корреспондент
2024-10-23T19:45:57Z
Враг ударил по энергообъекту в Сумской области
Корреспондент
2024-10-23T13:39:29Z
Враг ударил по переправам и перерезал дорогу в Харьковской области
Comments UA
2024-10-23T13:18:02Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
В Челябинской области РФ снова коммунальный казус: подвалы затопило «тухлым борщом». ВИДЕО
Новости Украины
2024-11-02T17:12:55Z
На Киевщине возросло количество поврежденных объектов в результате атаки РФ
Апостроф
2024-11-02T16:24:02Z
Российский военный вертолет разбился в Керченском проливе: что известно
Апостроф
2024-10-26T21:31:46Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
В Днепре увеличилось количество погибших в результате ракетного удара
TSN
2024-10-25T22:33:36Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
5 ошибок в стиле, которые визуально старят даже молодых женщин
Фокус
2024-10-20T06:30:33Z
Во Львове состоится масштабное культурное событие – I Международный фестиваль "Земля Поэтов"
ZN UA
2024-11-02T15:55:01Z
Писатель Курков вызвал восторг у иностранцев объяснением термина «бавовна»
Апостроф
2024-11-02T15:54:31Z
Блогер-миллионница рассказала за что ее заблокировала Светлана Лобода
Фокус
2024-10-20T05:21:56Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
Известная актриса рассказала о кризисе в отношениях с мужем
Фокус
2024-10-22T14:24:36Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Рецепт ароматного и вкусного супа из остатков Хэллоуинской тыквы — легко повторить
Marie Claire
2024-11-02T16:31:05Z
«Забытый» антибиотик оказался способен бороться с супербактериями
ZN UA
2024-11-02T15:04:53Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Как питаться осенью и зимой, чтобы не страдать по фигуре летом, - советы диетолога
Комсомольская правда
2024-11-02T15:04:00Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Цены на еду уже рвут бюджеты украинцев: как пережить осень и не разориться
Знай
2024-11-02T15:30:36Z
Удорожание продолжается: в Украине растет цена на огурцы
TSN
2024-11-02T13:54:02Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Украина может пройти зиму без отключений света: в ДТЭК назвали условия
Известия Киев
2024-11-02T13:31:22Z
Кефир, сливочное масло и маргарин: цены на молочку бьют все рекорды
Знай
2024-11-02T13:12:18Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
"Проклятый" 50-летний дом в центре города стал излюбленным местом туристов
Фокус
2024-11-02T17:00:24Z
Гороскоп на воскресенье 3 ноября 2024 года
UAToday
2024-11-02T16:33:24Z
Пара из Британии разочарована самым дорогим завтраком в своей жизни
Фокус
2024-10-29T07:06:17Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Убиваем счастье внутри себя: подавление положительных эмоций связали с ухудшением здоровья
Фокус
2024-11-02T15:45:18Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Карпати в другому таймі розбили оборону Лівого Берега
Football.ua
2024-11-02T15:39:10Z
Стакан с алкоголем и сигарета: легенда футбола Адриано оказался в центре внимания
Фокус
2024-11-02T14:06:33Z
Усик – Фьюри 2: букмекеры назвали фаворита реванша
Известия Киев
2024-11-02T13:54:46Z
Атлетико наказал фанатов, которые едва не сорвали дерби с Реалом
Корреспондент
2024-11-02T09:51:40Z
Возлюбленная Роналду засветила грудь на матче Криштиану
Корреспондент
2024-11-02T08:33:24Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Sony добавила в PlayStation 5 Pro быстрый доступ к батарейке CMOS
GameMag
2024-11-02T16:34:33Z
Sber Private Banking теперь доступен для всей семьи
Marie Claire
2024-11-02T16:18:49Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Прошел год: Alan Wake 2 до сих пор не приносит прибыль, но подбирается к уровню окупаемости
GameMag
2024-11-02T16:04:34Z
Покупатели подержанных авто рискуют больше, чем думают
Знай
2024-11-02T16:51:53Z
Подорожала в 3 раза: старая 15-летняя Honda ушла с молотка за $102 000
Фокус
2024-11-02T13:30:56Z
"Горбатый", "буханка" и "пирожок": какие самые популярные прозвища были у советских авто
Фокус
2024-11-02T12:42:11Z
Семейный экспресс: тест-драйв нового Mitsubishi Outlander
Фокус
2024-11-02T09:36:14Z
«Это аномалия» ─ руководитель разработки ПО Rivian о кнопках в автомобилях
ITC
2024-11-01T21:16:54Z
980-сильное внедорожное купе: дебютировал самый мощный и странный "Гелендваген"
Фокус
2024-11-01T16:57:47Z
Искусственный интеллект подсчитал: сколько украинцам нужно времени, чтобы купить авто без кредита
Comments UA
2024-11-01T15:03:08Z
Geely выпустили недорогой кроссовер для бездорожья с оригинальным дизайном
Фокус
2024-11-01T14:57:01Z
В Украине сменился лидер продаж новых легковых автомобилей
Корреспондент
2024-11-01T13:03:46Z