MY.UAНовини
Університет як mass medium: академічна свобода в Україні
Університет як mass medium: академічна свобода в Україні

Університет як mass medium: академічна свобода в Україні

Університет як mass medium: академічна свобода в Україні

Що таке академічна свобода університетів і які чинники на неї впливають? Ці та інші питання обговорювалися на панельній дискусії «Перспективи академічної свободи», що відбулася в межах ІІІ Міжнародної конференції «Відкрита наука та інновації в Україні 2024», організованої Державною науково-технічною бібліотекою України у співпраці з німецькою науково-технічною бібліотекою (TIB) за підтримки Міністерства освіти і науки України та Федерального міністерства освіти і науки Німеччини (BMBF).

Тематичний діапазон дискусії був досить широким: самоцензура, фінансування досліджень, постійний запит на практичні результати досліджень; якою є роль демократії; чи існують елементи відкритості, що обмежують академічну свободу; якою має бути індивідуальна свобода дослідників і свобода академічних інституцій; чи існують юридичні обмеження академічної свободи (наприклад через контракти науковців); як упливають на академічну свободу наукові керівники та спонсори; чого повинні навчитися студенти тощо.

Розвиток академічної свободи в Україні потрібно розглядати в контексті суспільної ролі університетів. Оскільки, незважаючи на подібність риторики, українські реалії значно відрізняються від західного контексту. З одного боку, внаслідок відсутності всебічної університетської автономії внутрішня культура переважної більшості українських закладів вищої освіти не розглядає їх як вільні трибуни для оприлюднення результатів досліджень, висловлення експертних суджень і соціально важливих ідей.

Окрім підготовки кваліфікованих кадрів і розвитку науки, університети мають іще одну, так звану третю місію — суспільне служіння. Але стосовно її виконання наші ЗВО є зазвичай індиферентними й інертними. Тому в контексті академічної свободи в Україні, крім свободи викладання, свободи навчання та свободи дослідницької / експертної діяльності (можливості створювати нові знання), потрібно розвивати свободу слова (можливість доносити нові знання та суспільно важливі ідеї) й інституційну свободу університетів.

З іншого боку, політична культура українського суспільства пішла далеко вперед, ставши надзвичайно сприятливим середовищем для свободи слова. Тут напрошується паралель із феноменом так званої журналістської революції, коли 2004 року журналісти публічно виступили проти тиску та цензури. Цей рух став складником Помаранчевої революції. До журналістської революції призвела вимогливість активного громадянського суспільства щодо українських медіа. Тобто вона була не рушієм, а наслідком Помаранчевої революції.

Зважаючи на специфіку академічної сфери, заклади вищої освіти не повинні бути активними трансляторами думок. Радше йдеться про безперешкодну можливість для університетських викладачів, дослідників і відповідальних інтелектуалів брати участь у публічних дискусіях, почуваючись в університетах захищеними, а також провадити будь-яку публічну експертну діяльність. Але для цього українські університети мали б усвідомлювати власну роль незалежних трибун, виконуючи завдання, подібні до функцій мас-медіа, чого насправді не відбувається.

Українське політичне середовище має свої особливості. Здебільшого в нас немає особливих проблем із правим чи лівим популізмом, на що скаржилися німецькі колеги, лише з популізмом як таким. Як ми знаємо, українські політичні сили найчастіше об’єднуються не навколо ідеології та політичних програм, а навколо харизматичного лідера. До речі, керівництво українських університетів також не має командного характеру в сенсі розподілу відповідальності за виконання обраної стратегії, воно зазвичай представлене надзвичайно впливовими ректорами, які несуть повну персональну відповідальність за стан справ у ЗВО.

Теперішні спроби експериментувати зі збільшенням ролі університетських наглядових рад не збільшують їхньої відповідальності через те, що законодавство наразі не змінюється. І це є головною проблемою. На тлі відсутності фінансової автономії українських університетів і засадничого браку коштів ректор є практично єдиною контактною особою для комунікації з владою з метою забезпечення виживання свого закладу, й тому сильно від неї залежить. Водночас в умовах інституційної слабкості університетів активні університетські викладачі та науковці досить часто об’єднуються в мережі та громадські організації, спираючись на свої національні та міжнародні зв’язки й виявляючи значну громадську активність.

Важливим є й таке запитання: наскільки взагалі можна вести мову про академічну свободу в умовах «пунктирного» фінансування наукових досліджень в Україні? За підрахунками аналітичного порталу «Слово і діло», напередодні повномасштабної війни в державному бюджеті 2022 року було закладено 791,6 млн грн (+13,2%) для Національного фонду досліджень, 567,3 млн (+21,8%) — на дослідження на рівні Національної академії наук України, 105 млн (+5%) — на науку на рівні університетів (разом — 53,8 млн дол.). Для порівняння, 2020 року в Німеччині державна інституційна підтримка наукових досліджень в університетах і науково-дослідних інститутах становила 40% від усього наукового бюджету країни. Ця сума дорівнювала 7,3 млрд євро.

Слід звернути увагу на постколоніальну й посттоталітарну природу української політичної системи та соціальних пріоритетів. За останні десятиліття Україна досягла відчутних успіхів у розвитку політичної культури з лідерством сильного вимогливого та критично мислячого громадянського суспільства. В умовах повномасштабної війни доречно вести мову навіть про озброєне громадянське суспільство. Відповідно сьогодні не стільки університети впливають на суспільство, скільки суспільні вимоги до інституцій створюють основу для їхнього подальшого розвитку.

Українське громадянське суспільство, цілком згідно з принципами критичної теорії, закоріненої у спадщині Франкфуртської школи, протистоїть намірам політичної влади домінувати та контролювати («ліва» традиція), але водночас намагається зміцнити державні та професійні інституції й підвищити їхню ефективність («права» традиція). Сьогодні українська нація бореться за фізичне виживання, тому завдання зміцнення незалежної державності не можна ототожнювати з намірами щодо національного чи соціального домінування. За таких умов загрози проявів нетерпимості у вигляді публічних кампаній так званого примусового різноманіття та «культури скасування» для академічної свободи в Україні на теперішньому етапі виглядають радше потенційними, ніж реальними.

Слід зазначити, що в Україні немає цензури як системи певних обмежень як для мас-медіа, так і для ЗВО стосовно якихось перешкод для реалізації принципів академічної свободи. Тобто українські університети мають самі сформувати відповідну культуру й започаткувати власні традиції, які б стосувалися реалізації академічної свободи повною мірою. Для цього вони мають усі можливості.

На конференції звучали питання, наскільки практичним може виглядати застосування Індексу академічної свободи в Україні. Вже маємо публікації на тему вимірювання академічної свободи. Так, Світлана Заєць оперує відповідними показниками від Scholars at Risk, Європейської асоціації університетів, University Impact Ranking, The Academic Freedom Index. Проте інституційна неконтекстуальність української академічної сфери, деякі соціальні реалії, розбалансованість дискусій (зокрема: свобода для чого та свобода від чого?) робить застосування Індексу академічної свободи в Україні на теперішньому етапі нерелевантним.

Глобальний контекст виглядає досить загрозливо. «Науковцям краще висловитися, доки не стало занадто пізно. Цензура в усьому світі лише посилюватиметься, процес не спинити», — стверджує видання Le Monde. На тлі ерозії демократії дедалі важче висловлюватися стосовно делікатних і драстичних питань, до яких, зокрема, належить повномасштабна війна в Україні.

Отже, ситуація з академічною свободою в Україні не є чорно-білою. Можемо підсумувати наші перспективи у вигляді своєрідного «домашнього завдання» для українців:

  1. Реалізувати концепцію всебічної університетської автономії, особливо в частині фінансової автономії: бути незалежним означає бути відповідальним. Відтак запрацює репутаційний чинник ЗВО.
  2. Поширити демократичні здобутки української політичної культури на академічне життя.
  3. Як наслідок — українські університети мають стати незалежними трибунами подібними до мас-медіа, звернути увагу на місію свого суспільного служіння, поширювати традиції незалежного критичного мислення, зміцнювати національну та громадянську ідентичність.
  4. Поєднати систему вищої освіти з науковими дослідженнями.
  5. Фінансувати наукові дослідження, оскільки вони формують майбутнє українського суспільства та є питанням національної безпеки й оборони.
  6. Розглядати розвиток науки в контексті найважливіших політичних та економічних реформ (подібно до того, як Україна почала серйозно ставитися до фінансування своїх Збройних сил, вона має застосувати такий самий підхід до наукових досліджень).

Насамкінець я б хотів звернути увагу на важливість міжнародної контекстуальності наших публічних дискусій на тему академічної свободи, а також на завдання щодо інституційного зміцнення української академічної сфери, зокрема створення особливої культури університетських спільнот, об’єднаних спільними цінностями й чеснотами.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Астрологи назвали знаки Зодіаку, які стають найкращими бабусями: справжні друзі для онуків
Политека
2025-01-06T23:31:05Z
AFP: У Франції підтверджують дезертирство деяких українських військових на навчаннях
Европейская правда
2025-01-06T23:00:29Z
Скандал зі 155 бригадою: у Франції підтвердили факти дезертирства
24tv
2025-01-06T22:06:37Z
Із 1200 наявних у Росії літаків 550 наближаються "до кінця життєвого циклу", – ЗМІ
24tv
2025-01-06T21:21:25Z
"Новий символ статусу": експерти назвали "найбажанішу" породу собаки у багатіїв
Фокус
2025-01-06T21:15:31Z
Жорсткі правила на дорогах Польщі: українських водіїв можуть оштрафувати на 600 тисяч гривень
Хвиля
2025-01-06T20:45:37Z
Терміново перепройти ВЛК: чоловіків попередили про мобілізацію і дали часу до лютого 2025
Знай
2025-01-06T20:30:38Z
Історія одного подарунка, що повернувся до власника через десятиліття
360ua.news
2025-01-06T20:18:52Z
Не відповідає сучасним реаліям: яку тактику на фронті застосовують військові з КНДР
24tv
2025-01-06T20:15:39Z
ВРП відправила у відставку 238 суддів: виплати вони отримуватимуть пожиттєво
ZN UA
2025-01-06T23:48:11Z
На Європу можуть сильно натиснути для укладення угоди з Москвою - Сікорський
GlavRed
2025-01-06T23:36:51Z
Франція залишає Африку, бо не хоче допомагати путчистам - Макрон
УкраинФорм
2025-01-06T23:30:48Z
Конгрес офіційно затвердив перемогу Трампа на президентських виборах у США
УкраинФорм
2025-01-06T23:00:54Z
Трамп зловтішається відставці Трюдо, знову пропонує Канаді стати штатом США
Европейская правда
2025-01-06T22:45:10Z
Трамп скаржиться, що Байден ускладнює перехідний період «безглуздими» указами
УкраинФорм
2025-01-06T22:36:29Z
Трамп заявив, що вже говорив з Цзіньпіном і висловив надію на порозуміння
TSN
2025-01-06T22:36:21Z
Відставка Трюдо: експерт пояснив, чи збережеться підтримка України Канадою після зміни прем’єра
TSN
2025-01-06T22:18:53Z
путін має варіанти щодо російського газу після закриття українського маршруту – Bloomberg
iPress
2025-01-06T22:09:45Z
На Запоріжжі двох чоловіків затримано за вбивство людини та погрози поліцейським гранатою
Украина Криминальная
2025-01-06T23:45:59Z
У Варшаві водій мікроавтобуса збив 14-річного українця: хлопець помер у лікарні
ГЛАВКОМ NET
2025-01-06T22:57:42Z
Чоловік віддав псевдобанкіру майже 80 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-06T22:04:26Z
У Херсоні внаслідок удару БпЛА по маршрутці загинув еколог міської ради
ГЛАВКОМ NET
2025-01-06T21:57:44Z
На Одещині розслідують трагічну загибель 16-річного хлопця
24tv
2025-01-06T21:06:44Z
Приїхав на "заробітки": у Києві чоловік виніс з квартири ювелірні прикраси та гроші, фото
Политека
2025-01-06T21:00:36Z
Росіяни атакували Золочів на Харківщині: постраждала жінка
ГЛАВКОМ NET
2025-01-06T20:54:58Z
Покинув лікарську практику та почав "бізнес" на ухилянтах: на Буковині спіймали лікаря
Политека
2025-01-06T20:27:04Z
Вибух павербанка спричинив пожежу у шкільній роздягальні на Київщині
InternetUA
2025-01-06T20:12:27Z
Пара приміряла свою весільну сукню через 25 років: вона сіла ідеально – от тільки не на дружину
24tv
2024-12-24T04:48:52Z
Ой, як незручно: стилісти назвали українкам аксесуари, які давно не модні
Знай
2024-12-24T04:51:45Z
Максим Галкін переспівав Степана Гігу і зізнався, хто вчить його української
GlavRed
2025-01-06T23:27:16Z
Могилевська вперше вивела 4-річну доньку на сцену та познайомила із зірками
TSN
2025-01-06T22:27:38Z
У народної артистки України Наталії Бучинської різдвяно-новорічний період – найулюбленіший. Традиціями її родини вона вже готова поділитися з вами.
FM-TV
2025-01-06T22:06:35Z
4 головні фільми про супергероїв, які має подивитися кожен
24tv
2025-01-06T21:36:19Z
Тарас Цимбалюк поставив крапку в плітках про своє особисте життя - що сталося
GlavRed
2025-01-06T21:27:05Z
Леся Нікітюк виходить заміж: що відомо про молодшого на 9 років нареченого зірки та їхнє знайомство
TSN
2025-01-06T21:18:08Z
«Це жахливо». Відомий поет-пісняр оцінив текст хіта, який виконав дует відомих артистів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-06T20:33:39Z
Війська РФ знову вдарили КАБами по Богодухівському району Харківщини, є поранена
УкраинФорм
2025-01-06T23:54:09Z
Ворог окупував Лозову - DeepState
TSN
2025-01-06T23:45:06Z
Росіяни безрезультатно намагаються взяти Покровськ у кліщі - Сили оборони
УкраинФорм
2025-01-06T23:27:39Z
У Торецьку – важкі бої, ворог проводить штурми по всьому місту, – Deep State
24tv
2025-01-06T23:03:38Z
Війна, день 1048. росія атакувала громадський транспорт у Херсоні: є загиблі та поранені
Football.ua
2025-01-06T23:01:06Z
Росіяни протягом дня 50 разів атакували прикордоння Сумщини, поранена людина
УкраинФорм
2025-01-06T22:12:31Z
Карта бойових дій в Україні станом на 7 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-06T22:00:29Z
Стратегія України з подолання найбільшої проблеми у війні не працює, - Business Insider
FaceNews
2025-01-06T21:48:30Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22.00 06.01.2025
Украина Криминальная
2025-01-06T21:15:59Z
SpaceX та Італія на порозі мільярдної угоди у сфері безпеки
InternetUA
2025-01-06T23:39:16Z
Хто втратить більше від зупинення транзиту газу: Росія чи Україна
ZN UA
2025-01-06T22:45:59Z
Приватизація землі: діючі обмеження та норми на одну особу
Хвиля
2025-01-06T21:36:36Z
Біткойн вперше за кілька тижнів підскочив вище $102 000
УкраинФорм
2025-01-06T21:34:34Z
Подорожчання ключових продуктів: як змінилися ціни на цукор, молочку та м'ясо
Знай
2025-01-06T21:12:08Z
В Україні обмежили розміри пенсій: чому і в кого зменшаться виплати
TSN
2025-01-06T21:06:07Z
Прорив. Велика Британія та Німеччина стають лідерами у справі переходу на чисту енергію
InternetUA
2025-01-06T20:42:34Z
До 85 гривень за кілограм: який овоч став найдорожчим у супермаркетах
Хвиля
2025-01-06T20:24:40Z
«Енергоатом» назвав кількість працівників ЗАЕС, які зрадили Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-01-06T20:12:37Z
Якщо вдома немає порошку: якими підручними засобами можна випрати речі
GlavRed
2025-01-06T23:36:38Z
Перевірте уважність: знайдіть відмінності в картинках із носорогами за 11 сек
GlavRed
2025-01-06T23:27:47Z
Чи можна залишати собі речі померлих родичів: як не накликати на себе біду
GlavRed
2025-01-06T23:27:45Z
Як утеплити дерев’яні вікна: чим закрити щілини, щоб вдома стало тепло
GlavRed
2025-01-06T22:27:41Z
Інших пиріжків ви вже більше не захочете: рецепт, в який закохуються всі господині
24tv
2025-01-06T22:00:15Z
Вона все зіпсує: яку популярну спецію не можна використовувати для маринування м'яса
24tv
2025-01-06T20:39:08Z
Чому не варто намагатися "надолужувати" пропущене тренування
24tv
2025-01-06T20:30:32Z
Ніколи не приймайте такі подарунки: вони несуть нещастя
24tv
2025-01-06T20:15:56Z
Як свердлити плитку без тріщин: покрокова інструкція
24tv
2025-01-06T19:54:56Z
Легендарний Патрік Клюйверт стане тренером екзотичної країни, яку спробує вивести на ЧС-2026
24tv
2025-01-06T22:00:06Z
Ноттінгем Форест розгромив Вулвергемптон та наздогнав за очками Арсенал
Football.ua
2025-01-06T22:00:05Z
Мілан виграв Суперкубок Італії завдяки неймовірному камбеку з 0:2 в дербі з Інтером
24tv
2025-01-06T21:48:14Z
Ексдружина легенди Динамо потішила публіку розкішним образом – фото чарівної брюнетки
24tv
2025-01-06T21:45:56Z
Мінера — Реал Мадрид 0:5 Відео голів та огляд матчу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-01-06T21:42:39Z
Лунін допоміг "Реалу" здобути розгромну перемогу у Кубку Іспанії
ZN UA
2025-01-06T21:27:39Z
"Нокаутую тебе в першому раунді": відомий супертяж зухвало звернувся до Джошуа
24tv
2025-01-06T21:24:22Z
Мілан — володар Суперкубку Італії-2025
Football.ua
2025-01-06T21:06:39Z
Крістал Пелес знайшов "нового Олісе" у Чемпіоншипі
Football.ua
2025-01-06T21:00:11Z
Ворог запустив кілька груп «Шахедів»
УкраинФорм
2025-01-06T20:39:18Z
Мільйони користувачів електронної пошти під загрозою — хакери можуть заволодіти паролями
InternetUA
2025-01-06T20:36:32Z
Бусіфікація, квардробери, перемовини, популізм. Словник «Мислово» обрав слово року
Детектор М
2025-01-06T20:30:24Z
Acer представила портативні ігрові консолі Nitro Blaze 11 і Nitro Blaze 8
24tv
2025-01-06T20:30:05Z
Star Citizen зібрала понад пів мільярда доларів краудфандингу за всю історію гри
24tv
2025-01-06T20:00:15Z
Компанія Walt Disney об’єднує Hulu+ LiveTV з стрімінговим сервісом FuboTV
Детектор М
2025-01-06T19:57:18Z
Якби "Гру в кальмара" знімали в Україні: у тіктоці припустили, у що б грали учасники
24tv
2025-01-06T19:39:55Z
Підвищення температури сіє хаос у глобальному кругообігу води
Portaltele
2025-01-06T19:33:33Z
Журнальний столик за 100 гривень: як жінка перетворила старий стіл на трендовий
24tv
2025-01-06T19:15:04Z
У США зафіксували першу смерть від тяжкої форми пташиного грипу H5N1
УкраинФорм
2025-01-06T23:51:37Z
Тенденцій до спалаху метапневмовірусу в Україні немає - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-01-06T19:03:59Z
Реконструкція відділень в Харківській обласній клінічній лікарні на завершальному етапі
Мій Харків
2025-01-06T18:24:14Z
Дивіться, але не повторюйте: гуру боротьби зі старінням шокував своєю щоденною рутиною
24tv
2025-01-06T17:54:43Z
Мікробіомна дієта: що це та наскільки корисна
24tv
2025-01-06T17:39:28Z
Експерти розповіли, який спосіб приготування кави найбільш шкідливий
AgroNews
2025-01-06T17:22:59Z
Спалах вірусу в Китаї: що про нього відомо, наскільки він небезпечний
ZN UA
2025-01-06T17:21:15Z
Вірусолог Алла Мироненко про метапневмовірус: Епідемій не викликає і відомий з 2001 року
Комсомольская правда
2025-01-06T16:52:16Z
Діє безвідмовно: як заснути за одну хвилину - простий метод військових НАТО
GlavRed
2025-01-06T16:27:51Z
Радять досвідчені автомобілісти: чим краще помити лобове скло машини
GlavRed
2025-01-06T20:27:42Z
Як у США зародилися дизельні автомобілі
AutoCentre
2025-01-06T20:12:03Z
Ваговоз JAC N350 отримав в Україні багатофункціональну надбудову
AutoCentre
2025-01-06T19:06:52Z
Skoda назвала дату дебюту кросовера Enyaq
AutoCentre
2025-01-06T18:04:48Z
Де краще залишати машину у гаражі чи на вулиці: неочікувана відповідь фахівців
GlavRed
2025-01-06T17:15:13Z
Навіщо натирати лобове скло автомобіля цибулею: запам’ятайте цей лайфхак
24tv
2025-01-06T17:09:19Z
Great Wall анонсував новий кросовер Haval H7
AutoCentre
2025-01-06T17:03:28Z
На межі абсурду: чоловік встановив рекорд, зупинивши язиком 57 електричних вентиляторів
24tv
2025-01-06T16:48:42Z
Чоловіку продали віртуальну машину за 120 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-06T16:25:34Z