MY.UAНовини
Як говорити з дитиною про втрату близької людини та допомогти їй пережити горе. Поради психологині
Як говорити з дитиною про втрату близької людини та допомогти їй пережити горе. Поради психологині

Як говорити з дитиною про втрату близької людини та допомогти їй пережити горе. Поради психологині

Як говорити з дитиною про втрату близької людини та допомогти їй пережити горе. Поради психологині

Усім відома фраза про те, що смерть мільйонів — це статистика, а одиниці — трагедія. Шок від усвідомлення втрат у цій війні нам як суспільству ще доведеться пережити. Зараз, коли йдеться вже про сотні тисяч загиблих, ми розуміємо, що кожна втрачена людина — це трагедія для її сім’ї, друзів і дуже часто — для її дітей.

Багатьом доводиться переживати смерть рідних. Для дітей втрата когось близького може бути не лише болючою, а й незрозумілою. Вони не завжди здатні повністю усвідомити, що відбувається, або висловити свої почуття, тому їхнє проживання горя має особливості.

Як діти справляються з втратою, які етапи проходять і як їх можна підтримати, ZN.UA розповіла дитяча психологиня благодійного фонду «Голоси дітей» Олена Лісова.

Чи можна приховувати від дитини новини про смерть або якнайдовше їх відтягувати?

Дітям потрібно вчасно сказати правду про втрату, щоб у них був шанс попрощатися, пояснює Олена Лісова. Коли дорослі приховують чиюсь смерть, то стають носіями сімейної таємниці. Дитина, хоч би якого віку була, зчитує цю напругу. Відчуває, що навколо всі щось знають, а вона — ні. Це додає відчуття самотності. «Тому важливо казати дитині гірку та болючу правду, щоб бути в контакті з реальністю. Так, ми чесні й не виключаємо дитину за межі сім’ї», — наголошує психологиня.

Фільм «Страшенно голосно і неймовірно близько» розповідає про хлопчика, який втратив батька. Щоб заглушити душевний біль фізичним, він себе щипав і бив. Мама пропрацьовувала своє горе з психотерапевтом, але не проговорювала його з дитиною.

«Хлопчик не міг до неї достукатись, і мама для нього опинилася наче за великою стіною, — пригадує фільм Лісова. — Так він втратив обох — і батька, й матір».

Коли подібне відбувається, дитині доводиться проживати подвійне горе. В її житті зникають опорні фігури дорослих, що підвищує відчуття небезпеки. Тому важливо не залишати дитину на самоті зі своїми переживаннями, щоб їй було з ким поділитися.

Як повідомити дитині про втрату залежно від віку

Про смерть має сказати той дорослий, якому дитина довіряє, і який у момент повідомлення новини буде здатний зберегти свій відносно стабільний стан. Тобто зможе проявляти емоції й мати сили ними керувати.

Важливо казати про смерть прямо — «помер» або «загинув», якщо йдеться про загибель на війні. Але не вдаватися в деталі. «Якщо дідусь помер від серцевого нападу, скажіть: «У нього було хворе серце, й він помер». Якщо йдеться про загибель на фронті, не заглиблюйтесь у подробиці. Слів про те, що родич героїчно загинув, захищаючи Україну, достатньо», — пояснює психологиня.

Дошкільня ще не розуміє до кінця значення цих слів, зокрема конечності смерті, тому може спитати: «Дідусь трошки полежить і прийде пити чай?» або «Коли він перестане бути мертвим?». Тому потрібно пояснити, що людина більше не повернеться. Де вона буде далі? Це пояснення може залежати від цінностей самої родини й того, у що вона вірить.

У когось може спрацювати міфічне пояснення. «Коли в знайомої загинув чоловік, вона сказала донечці дошкільного віку: «Тато загинув, захищаючи Україну. Коли люди гинуть, у небі засвічується зірочка». Для дитини якийсь час ця зірочка була підтримкою та опорою. З дорослішанням вона сприймає це як легенду. Однак із великою ймовірністю їй може знадобитися пропрацювати втрату з психотерапевтом», — додає Олена Лісова.

Що старша дитина, то більше вона цікавитиметься тим, що сталося. Якщо такий запит від неї є, можна розповідати більше подробиць. Однак уточнити: «Ти точно хочеш це знати? Деякі деталі можуть бути неприємними. Але якщо ти справді хочеш, розповім». Навіть після уточнення не вдавайтеся до лячних деталізацій і розповідайте по змозі спокійним голосом.

Школярам і підліткам важливо пояснити, що смерть — кінцева точка в земному житті. Чому?

Впродовж останніх років учені, культурологи, психологи, філософи активно обговорюють, що смерть наприкінці ХХ — на початку XXI століття стала «невидимою» в масовій культурі, збіднилася ритуалізація процесу й знівелювалася повага до помирання й смерті як завершального (чи перехідного) етапу життя.

На думку частини науковців, це впливає, зокрема, на те, що в дітей і молоді порушується розвиток ставлення до життя як до цінності. Як наслідок, у них легше виникають самоушкоджувальні та суїцидальні тенденції, схильність до ризикованої поведінки.

Тому, каже психологиня, важливо, щоби способи пояснення дітям смерті не лякали їх, а зрештою спонукали до осмисленого й наповненого життя.

Як допомогти дитині в проживанні горя

Раніше психологи говорили, що проживання горя має етапи. Зараз фахівці дедалі більше схиляються до моделі дуального процесу. «Це можна уявити так, ніби почуття схожі на човник, який курсує від занурення в спогади, горювання, сум, злість, провину до відновлення, втіхи, спокою, — пояснює Олена Лісова. — Тобто є дні, коли ми занурені в горе з головою, і є дні, коли стає легше: ми розвертаємося до життя, яке існує попри горе».

Горювання наповнене різними емоціями. Заперечення та гнів зазвичай проявляються на початку. Гнів може бути спрямований як на померлого, так і на того, кого дитина вважає винним у смерті близького, або навіть на себе.

Наприклад, дитина може ставити собі запитання: «Чому це зі мною відбувається?», «Чому тато / мама / друг мене покинув?». Агресія може проявлятися як на початку проживання горя, так і ближче до завершальних фаз. Або ж епізодами, коли дитина потребує померлого.

Дошкільнята й молодші школярі можуть прагнути постійного контакту з батьками чи піклувальниками або проявляти регресивну поведінку, наприклад, знову мочитися вночі в ліжечко. Така поведінка зазвичай зникає з часом.

На тлі втрати в них можуть з’явитися симптоми, які начебто не мають видимої причини, — надмірна плаксивість, роздратування або подібні. В такий час дитині потрібна особлива увага й часто тактильний контакт: обійняти, потримати на ручках, погойдати, погратися, тримаючи на руках, пальчикові ігри, почитати разом книжку або скласти мозаїку.

Важливо проговорювати з дитиною її почуття. Наприклад: «Я бачу, ти роздратований. Мені здається, що насправді ти сумуєш. Чи це так? Я зараз сумую також. Коли поруч немає тих, кого ми любимо, це дуже сумно. Я хочу тебе обійняти. Ти хочеш?».

Для відновлення дитини після втрати важливим є повернення до щоденної рутини, звичного розпорядку. Настільки, наскільки це можливо в нових умовах.

Молодші школярі схильні наслідувати емоції дорослих, тому для них важливий взірець для проживання горя. Вони вже можуть краще розуміти, що смерть кінечна, але паралельно можуть мати магічні уявлення. «Як варіант торгу зі смертю можуть догоджати небіжчику. Наприклад, почати поводитися дуже добре чи займатися чимось, що йому подобалося. Бо, «може, тоді мама / тато повернеться». Дітям молодшого шкільного віку важливо пояснювати все, що відбувається, адже вони схильні дофантазовувати. Й ця фантазія може бути болючою. Наприклад, фантазія про їхню провину в смерті близького», — пояснює психологиня.

Розуміючи, що смерть — це назавжди, діти можуть переживати, що інші родичі та друзі теж помруть. Тому можуть замикатися в собі й не встановлювати нових дружніх стосунків. Це особливо характерно для школярів та підлітків.

Добре, коли дитина проговорює ці страхи й може дістати підтримку дорослих: слухання, підтвердження «нормальності» таких переживань, обговорення найбентежніших моментів.

Підлітки переживають горе майже як дорослі. Вже розуміють, що смерть незворотна й спіткає всіх, зокрема і їх. Тому можуть ставити запитання про сенс життя.

Їхні реакції на втрату можуть бути різними: апатія, гнів, виражений сум, слабка концентрація уваги, погіршення навчальної успішності та підвищення конфліктності в стосунках.

Підлітки можуть поводитися необачно через переживання горя — зловживати психоактивними речовинами, займатися ризикованими видами спорту, вдаватися до самоушкодження або навіть суїцидальних спроб.

У них можуть виникнути проблеми в школі, емоційна нестабільність, розлади сну. Можуть пробувати брати на себе роль померлого тата чи мами — цього заохочувати не варто.

Також можуть шукати допомоги поза сім’єю: більше часу проводити з однолітками або тікати з дому, вдаватися до нерозбірливих стосунків — змінювати друзів та/або сексуальних партнерів.

Якщо дитина втратила друга або рідну людину втратив її друг

Коли в дитини помирає друг, розкажіть правду й дайте змогу попрощатися.

Поясніть, що з другом / подругою так сталося, та це не означає, що так буде з усіма.

Будьте поруч, аби в доступному для дитини сенсі забезпечити їй можливість обговорювати різні емоції горювання й допомогти поступово переключитися на звичний спосіб життя, повернутися до щоденних справ.

Якщо ви знаєте, що в подруги / друга дитини хтось помер, краще розкажіть їй першими. Проговоріть, що дитина відчуває через це, які думки та почуття в неї виникають. Бо вона може перенести цю історію на себе й відчувати страх за своїх близьких. Зі школярем важливо обговорити, як він може підтримати друга / подругу в переживанні втрати, що можна казати, а чого не варто (наприклад, слова «не думай про це» або «забудь», «не сумуй» — не підтримують), що можна зробити для підтримки (висловити співчуття, згадувати померлого, далі дружити, разом гратися, запросити в гості, запропонувати разом піти на прогулянку чи відвідати інші цікаві заняття тощо).

Показуйте дитині, що їй завжди є з ким поділитися, скажіть: «Якщо тебе щось хвилюватиме, ти завжди можеш зі мною поговорити».

Можна разом почитати книги про смерть. Олена Лісова радить:

  • Мар’яна Нечай, «Що таке смерть? Нестрашна книжка»;
  • Світлана Ройз, «Таємниця життя та смерті»;
  • Борітцер Ейтан, «Що таке смерть?»;
  • Анджела Нанетті, «Мій дідусь був черешнею».

Чи варто брати дітей на похорон

Це індивідуальні рішення. Всі діти різні. Дуже вразливих за характером брати не варто.

Однак дитину потрібно залучати до прощання й підтримувати протягом періоду горювання, щоб вона могла спокійно та вільно говорити про свої переживання.

Лісова пригадує випадок в одній зі шкіл. У першокласниці померла мама, її батько не захотів брати дитину на похорон. Уранці чоловік привів дівчинку до школи й сказав, щоб учителька забрала її після уроків, аби на похороні не була.

«Вчителька була шокована, пішла радитися зі шкільним психологом, після чого таки пішла з дитиною на похорон. Вона виступила стабільною дорослою, яка прожила з дитиною цю ситуацію. Дівчинка мала можливість востаннє побачити маму та попрощатися з нею», — пояснює психологиня.

Так, тут був великий ризик серйозно травмувати дитину, тому потрібно було попередньо проговорити з нею те, що сталося, підготувати до похорону, запитати, чи хоче вона туди піти.

Тут і складне етичне питання — вчителька діяла всупереч волі батька. Та зрештою батько був вдячний за те, що педагогиня на це наважилася, бо надалі він міг вільно говорити з дитиною про маму. Та ця історія точно не є універсальним «рецептом».

Якщо дитина не хоче йти на похорон, не можна її змушувати. Розкажіть їй, що саме відбуватиметься, як минатиме похорон і який вигляд матиме померла людина.

Запитайте дитину, як вона хотіла б попрощатися, — дайте можливість обрати. Хтось може захотіти дивитися здалеку.

«Участь дітей у ритуальних процесах важлива, бо дає їм змогу завершити історію спілкування з померлим, — пояснює психологиня. — Звісно, вони можуть і далі спілкуватися з померлими подумки, як і дорослі. Особливо дошкільнята можуть уявляти, що померла людина приходить до них. Це один зі способів поступово попрощатися з близькими».

Можна потім спільно з дитиною створити альбом або книгу пам’яті про померлого. Це приклад ушанування, спосіб прожити горювання.

Виготовлення такої книги допоможе горю відбутися, а не законсервуватися. Адже часом людина не може прожити прощання, й воно затягується на роки. Процес горювання може тривати до року-двох. Це нормально.

Як поводитися батькам, які також проживають втрату

«Я мала досвід спілкування з родиною, де мама щосили намагалася тримати себе в руках, не показувала емоцій при дітях. Вона раз заплакала, побачила, що діти злякалися, тому заборонила собі плакати при них. Це призвело до того, що в однієї дитини розвинувся обсесивно-компульсивний розлад», — розповідає Олена Лісова. Цей розлад характеризується підвищеною тривожністю й неконтрольованими, повторюваними думками, що змушують людину повторювати якісь дії.

Чому так сталося? Бо дитина не бачила прикладу проживання та вияву емоцій.

Вона «консервувала» їх у собі, адже побачила, що мама злякалася її реакції на плач. Але внутрішня напруга мала у щось вилитися.

Коли мама помітила зміну поведінки дитини, її повторювані дії, то звернулася до лікарів, які спрямували до психолога. Надалі жінка дозволила собі плакати, коли сумно, пояснюючи дітям, чому, інколи плакати разом із ними.

«Сльози — спосіб проживання горя, — пояснює психологиня. — Варто проговорювати це дітям, щоб не думали, що мама плаче, бо вони її засмутили. Мама плаче, бо сумує за бабусею / другом / татом».

Переживання дитиною скорботи через втрату дуже близької людини є глибоким і травматичним процесом, який проходить фази протесту, відчаю та відчуження.

Спочатку діти наполегливо зі сльозами та гнівом сподіваються на повернення рідної людини, що спричиняє сильне страждання, а коли надії згасають, з’являється переживання відчаю.

Ці фази чергуються протягом певного часу та викликають почуття тривоги, страху, сорому, гніву, провини.

Раптовість, насильницький характер смерті та випадки, коли дитина є свідком події, загострюють динаміку горювання.

Дорослі, які витримують дитячі спалахи гніву, страху, відчаю, демонструють, що не бояться цих емоцій, що вони нормальні й з ними можливо впоратися в атмосфері прийняття, яка сприяє формуванню адекватного самоконтролю.

Коли потрібно звертатися до психолога

«Дітям може знадобитися додаткова підтримка психолога, якщо батьки чи інші родичі не можуть приділити їм достатньо часу, — пояснює Олена Лісова. — Більшість дітей справляється з втратою за допомогою дорослих. Якщо після 40 днів втрати в дитини є порушення сну, харчування, перепади настрою або зміни в поведінці, які не були для неї характерні, з’явилися соматичні симптоми (часті головні болі, болі в різних частинах тіла без об’єктивних причин, порушення роботи шлунково-кишкового тракту, стійке відчуття стиснення в грудній клітці, в ділянці серця за відсутності серцево-судинних захворювань тощо), тоді їй потрібна додаткова підтримка».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Психолог розповів про очевидну ознаку швидкого вигорання: як її можна виявити заздалегідь
Фокус
2025-07-03T16:21:53Z
Артрит і харчування: який зелений овоч може дійсно полегшити симптоми
24tv
2025-07-03T16:00:04Z
ВООЗ пропонує підняти ціни на три групи шкідливих продуктів
TSN
2025-07-03T15:33:40Z
Ботокс більше не потрібен: 7 продуктів, які реально омолоджують шкіру та розгладжують зморшки
TSN
2025-07-03T15:06:25Z
Режим харчування впливає на виникнення мігрені
24tv
2025-07-03T14:15:09Z
Календар магнітних бур на липень 2025: найнебезпечніші дати
Фокус
2025-07-03T14:06:26Z
Україна та Польща обмінюватимуться даними щодо інфекційних захворювань та епіднагляду
УкраинФорм
2025-07-03T13:42:36Z
"Серце Азовсталі" впроваджує цифрову діагностику для психологічної підтримки ветеранів
TSN
2025-07-03T13:36:56Z
Україна отримає 76 мільйонів євро на будівництво євроколії від Польщі до Львова
24tv
2025-07-03T16:52:12Z
До загального фонду держбюджету за червень надійшло ₴241,2 мільярда
УкраинФорм
2025-07-03T16:37:13Z
Перший інвестор Facebook залишився без $15 мільярдів через ранній продаж акцій
InternetUA
2025-07-03T16:31:26Z
Українці масово отримали гроші від держави: час перевірити банківські картки
GlavRed
2025-07-03T16:27:45Z
АРМА шукає управителів для «Терміналу Карпати», який раніше належав російському бізнесмену Кочеткову
AIN
2025-07-03T16:21:51Z
Після рекордного падіння гривня зміцнилась відносно долара і євро - курс валют на сьогодні
Известия Киев
2025-07-03T16:18:53Z
Кремль рахує збитки: доходи від нафти та газу впали до мінімуму за 2,5 роки
24tv
2025-07-03T16:06:48Z
Fondation Hirondelle оголосив тендер на дослідження медіаспоживання у прифронтових регіонах України
Детектор М
2025-07-03T16:06:42Z
Суд вилучив поле із зерном на кордоні з Польщею
AgroPortal
2025-07-03T16:00:08Z
Іран після атаки США по ядерних об'єктах все ще бачить шанс на переговори
Лига
2025-07-03T16:54:33Z
Берлін сподівається, що Китай використає свій вплив на Росію для припинення війни
УкраинФорм
2025-07-03T16:51:03Z
"Давайте бути реалістами": Терехов — про те, як закінчиться війна
Telegraf
2025-07-03T16:48:39Z
3 липня: ліквідація генерала Гудкова в РФ, угода про дрони з США, прощання з Максимом Устименком
УкраинФорм
2025-07-03T16:48:19Z
Україна повинна отримати допомогу заради безпеки Європи - прем’єрка Данії
УкраинФорм
2025-07-03T16:45:31Z
Суд Києва визнав фактичний шлюб двох чоловіків: дипломат намагався поїхати за кордон з партнером
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T16:39:32Z
В Росії вводять масштабні обмеження для громадян - що сталось
GlavRed
2025-07-03T16:27:32Z
Розмова Путіна з Трампом закінчилася: у Кремлі розповіли перші деталі
24tv
2025-07-03T16:24:52Z
«Під час війни це важко»: Зеленський закликав лідерів Європи підтримати Україну на шляху до ЄС
УкраинФорм
2025-07-03T16:24:02Z
Гороскоп на 4 липня: Овнам - розчарування, Рибам - романтика
FaceNews
2025-07-03T16:54:45Z
Коханий досі зберігає фото колишньої: психологиня порадила, як діяти
Знай
2025-07-03T16:51:46Z
Тест на особистість: те, що побачите першим, розповість, яка ви людина
TSN
2025-07-03T16:51:44Z
Вечір у барі може бути тверезим — чому у світі такий поширений тренд на безалкогольне та як з цим в Україні
AIN
2025-07-03T16:42:13Z
Гід для мандрівників назвав країну з найкращою кухнею світу у 2025 році
24tv
2025-07-03T16:39:42Z
Павутинний кліщ зникне з винограду за лічені дні: лайфхак для всіх дачників
24tv
2025-07-03T16:39:21Z
Атакують і не дають проходу: туристам популярної столиці псують відпочинок "жучки кохання"
24tv
2025-07-03T16:33:12Z
Шість найгірших кольорів вхідних дверей на думку дизайнерів
Gazeta UA
2025-07-03T16:27:33Z
Знали, що у давнього слова "жевріти" є кілька різних значень: про яке з них чули ви
24tv
2025-07-03T16:15:35Z
У Петербурзі скасували головний військово-морський парад: у чому причина
24tv
2025-07-03T16:48:14Z
Власниця будинку вирішила намалювати візерунок на підлозі й тільки потім зрозуміла, що накоїла
24tv
2025-07-03T16:48:03Z
У Данії Зеленський вперше вручив відзнаку «Майбутнє України» іноземцю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T16:42:18Z
Сусіди мільйонери: крихітна комора прибиральника коштує, як половина особняка
Фокус
2025-07-03T16:36:58Z
Чоловік шукає, кому віддати свої квартиру і гроші: але є одна умова
Фокус
2025-07-03T16:36:09Z
Удар по аеродрому Халіно: ЗСУ могли вразити "Панцир С-1" і ракетний склад
24tv
2025-07-03T16:33:06Z
Робота для пенсіонерів у Полтаві: кого кличуть на зарплату від 22 тисяч гривень
Политека
2025-07-03T16:30:56Z
“Меган принесе багато неприємностей”: що насправді думала Єлизавета II
360ua.news
2025-07-03T16:30:26Z
РФ найближчим часом може влаштувати масований наліт дронів
GlavRed
2025-07-03T16:27:46Z
Україну атакує потужний шторм: регіони засипатиме градом та литимуть грозові дощі
GlavRed
2025-07-03T16:54:20Z
У Криму уразили РЛС «Небо-М» вартістю близько $100 мільйонів - соцмережі
УкраинФорм
2025-07-03T16:48:35Z
"Ціни — космос": таксисти в Києві вимагають від 1000 гривень за проїзд під час повітряної тривоги
Фокус
2025-07-03T16:36:28Z
Пропагандисти заявляють, що ексмера Луганська Маноліса нібито підірвала смертниця
24tv
2025-07-03T16:33:48Z
Що зараз відбувається на різних ділянках фронта - оновлені дані Генштаба ЗСУ
Известия Киев
2025-07-03T16:33:35Z
Головне завдання — знищення живої сили: чому РФ продовжує наступати, попри втрати в техніці
Фокус
2025-07-03T16:21:30Z
Росіяни впродовж дня атакували два райони Дніпропетровщини, є загиблий і постраждалий
УкраинФорм
2025-07-03T16:18:13Z
У Києві презентували книгу «Від революції до війни »
УкраинФорм
2025-07-03T16:09:34Z
Умань попрощався з командиром 110-ї ОМБр Захаревичем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T16:09:20Z
"Парк Юрського періоду: Відродження": ефектні динозаври-мутанти та спортивна Скарлетт Йоганссон
Фокус
2025-07-03T16:27:16Z
У Римі відбудеться допрем'єрний показ українського фільму «Малевич»
УкраинФорм
2025-07-03T15:45:00Z
Полісся представило нову форму на сезон 2025/26: три комплекти — три символи
Football.ua
2025-07-03T15:31:23Z
Омолоджуючі кольори для жінок після 60 років: одяг, який чудово освіжає
24tv
2025-07-03T15:30:24Z
Був моєю душею: дві українські актриси, які втратили чоловіків на війні
GlavRed
2025-07-03T15:27:52Z
За звання найекологічнішого автобуса поборються 14 моделей
AutoCentre
2025-07-03T15:16:06Z
Понад 25 років на сцені: де зараз Маруся зі "Спіймати Кайдаша" Ірина Мак
Telegraf
2025-07-03T15:12:27Z
В Одеському археологічному музеї відкрили унікальну виставку світлин журналістки
УкраинФорм
2025-07-03T15:12:08Z
Потап спантеличив дивним відео з "бійкою" Кароль та Лободи
TSN
2025-07-03T15:06:39Z
У Запоріжжі викрито працівників ТЦК, які допомогли 1,5 тис. чоловіків уникнути мобілізації
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T16:45:28Z
У центрі Москви вибухнуло авто: там нібито перебували 80-річний ветеран КДБ із донькою
24tv
2025-07-03T16:39:04Z
Пілавова підірвала жінка-смертниця: у РФ озвучили перші версії вибуху в Луганську
Фокус
2025-07-03T16:36:48Z
Псевдобанкір видурив у жінки майже 100 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-03T16:27:56Z
На Одещині сталася пожежа, що поширилася на городи: в ДСНС розповіли подробиці
24tv
2025-07-03T16:24:40Z
Вибух на агропідприємстві на Житомирщині: стала відома імовірна причина
FaceNews
2025-07-03T16:12:37Z
На Одещині виникла масштабна пожежа в екосистемі - горить 10 гектарів сухої трави
УкраинФорм
2025-07-03T16:00:06Z
Адвокат з Лондона напився під час процесу і зірвав суд: оштрафований на 170 тисяч гривень
360ua.news
2025-07-03T15:25:25Z
У Румунії ведмедиця загризла мотоцикліста
Европейская правда
2025-07-03T15:13:46Z
Ford Mustang на бензині знову популярніший за Mach-E на тлі падіння продажів електромобілів компанії
Топ Жир
2025-07-03T16:33:13Z
Автопілот Tesla завіз людей під поїзд — родина ледь встигла вийти
ITC
2025-07-03T15:51:23Z
Ferrari F40 пошкоджено у ДТП з втечею. Хто за кермом?
Топ Жир
2025-07-03T15:48:43Z
Škoda готує електричний універсал, який змінить ринок, де панують позашляховики
Топ Жир
2025-07-03T15:18:36Z
Компанія Dodge відкликає тисячі електромобілів Charger, бо вони виявилися "занадто тихими"
Фокус
2025-07-03T15:15:35Z
Це може вбити кондиціонер в авто у спеку та холод: 5 простих правил для водіїв
Фокус
2025-07-03T14:36:58Z
Продажі єдиного електромобіля Honda в США зросли майже в 10 разів
Топ Жир
2025-07-03T14:33:15Z
ГОНОЧНИЙ ВІКЕНД RTR 2025
AutoCentre
2025-07-03T13:51:42Z
Новий Alpine A290 Rallye за $70 тисяч розкидає бруд та іскри
Топ Жир
2025-07-03T13:33:35Z
ПСЖ — "Баварія": букмекери зробили прогноз на чвертьфінал КЧС-2025
ZN UA
2025-07-03T16:51:14Z
Падіння чи зліт? Абрагам міняє Рим на Стамбул
Football.ua
2025-07-03T16:49:55Z
Наступний сезон Другої ліги буде проводитися у три кола
Football.ua
2025-07-03T16:42:24Z
Не пробачив досі: Усик назвав суперника, який перейшов усі межі
24tv
2025-07-03T16:39:37Z
Стародубцева достроково завершила виступ на Вімблдонському турнірі
УкраинФорм
2025-07-03T16:33:06Z
Очільники ФІФА та УЄФА прокоментували загибель гравця «Ліверпуля» Жоти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T16:27:31Z
Лейпциг підписав захисника Кельна
Football.ua
2025-07-03T16:21:51Z
Страсбур готується до єврокубків із Барко у складі
Football.ua
2025-07-03T16:12:36Z
Колишній розкішний маєток Джордана з 17 ваннами здається в оренду: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T16:09:54Z
Вчені поставили під сумнів користь домашніх тварин для психіки
Portaltele
2025-07-03T16:27:05Z
Telegram у чорному списку: експерти назвали найбезпечніші месенджери
Хвиля
2025-07-03T16:21:28Z
В Україні можна побачити яскравого, проте токсичного метелика: де саме вони водяться
Фокус
2025-07-03T16:21:00Z
Amazon запустила мільйонного робота й нову ШІ-модель
InternetUA
2025-07-03T16:01:55Z
Запитай в ChatGPT: 69% користувачів більше не переходять на сайти з пошуку
ITC
2025-07-03T15:51:49Z
Samsung Galaxy Fold7 «засвітився» на фото — нові деталі та характеристики
ITC
2025-07-03T15:51:23Z
Фатальна помилка, яку роблять всі: чи дійсно блискавка може зайти через розетку
24tv
2025-07-03T15:42:49Z
Хакери навчилися клонувати фішингові сайти за допомогою AI за 30 секунд
InternetUA
2025-07-03T15:31:18Z
Upwork блокує українських фрилансерів — AIN дізнався у Мінцифри, як вони планують з цим допомогти
AIN
2025-07-03T15:15:31Z