MY.UAНовини
Як говорити з дитиною про втрату близької людини та допомогти їй пережити горе. Поради психологині
Як говорити з дитиною про втрату близької людини та допомогти їй пережити горе. Поради психологині

Як говорити з дитиною про втрату близької людини та допомогти їй пережити горе. Поради психологині

Як говорити з дитиною про втрату близької людини та допомогти їй пережити горе. Поради психологині

Усім відома фраза про те, що смерть мільйонів — це статистика, а одиниці — трагедія. Шок від усвідомлення втрат у цій війні нам як суспільству ще доведеться пережити. Зараз, коли йдеться вже про сотні тисяч загиблих, ми розуміємо, що кожна втрачена людина — це трагедія для її сім’ї, друзів і дуже часто — для її дітей.

Багатьом доводиться переживати смерть рідних. Для дітей втрата когось близького може бути не лише болючою, а й незрозумілою. Вони не завжди здатні повністю усвідомити, що відбувається, або висловити свої почуття, тому їхнє проживання горя має особливості.

Як діти справляються з втратою, які етапи проходять і як їх можна підтримати, ZN.UA розповіла дитяча психологиня благодійного фонду «Голоси дітей» Олена Лісова.

Чи можна приховувати від дитини новини про смерть або якнайдовше їх відтягувати?

Дітям потрібно вчасно сказати правду про втрату, щоб у них був шанс попрощатися, пояснює Олена Лісова. Коли дорослі приховують чиюсь смерть, то стають носіями сімейної таємниці. Дитина, хоч би якого віку була, зчитує цю напругу. Відчуває, що навколо всі щось знають, а вона — ні. Це додає відчуття самотності. «Тому важливо казати дитині гірку та болючу правду, щоб бути в контакті з реальністю. Так, ми чесні й не виключаємо дитину за межі сім’ї», — наголошує психологиня.

Фільм «Страшенно голосно і неймовірно близько» розповідає про хлопчика, який втратив батька. Щоб заглушити душевний біль фізичним, він себе щипав і бив. Мама пропрацьовувала своє горе з психотерапевтом, але не проговорювала його з дитиною.

«Хлопчик не міг до неї достукатись, і мама для нього опинилася наче за великою стіною, — пригадує фільм Лісова. — Так він втратив обох — і батька, й матір».

Коли подібне відбувається, дитині доводиться проживати подвійне горе. В її житті зникають опорні фігури дорослих, що підвищує відчуття небезпеки. Тому важливо не залишати дитину на самоті зі своїми переживаннями, щоб їй було з ким поділитися.

Як повідомити дитині про втрату залежно від віку

Про смерть має сказати той дорослий, якому дитина довіряє, і який у момент повідомлення новини буде здатний зберегти свій відносно стабільний стан. Тобто зможе проявляти емоції й мати сили ними керувати.

Важливо казати про смерть прямо — «помер» або «загинув», якщо йдеться про загибель на війні. Але не вдаватися в деталі. «Якщо дідусь помер від серцевого нападу, скажіть: «У нього було хворе серце, й він помер». Якщо йдеться про загибель на фронті, не заглиблюйтесь у подробиці. Слів про те, що родич героїчно загинув, захищаючи Україну, достатньо», — пояснює психологиня.

Дошкільня ще не розуміє до кінця значення цих слів, зокрема конечності смерті, тому може спитати: «Дідусь трошки полежить і прийде пити чай?» або «Коли він перестане бути мертвим?». Тому потрібно пояснити, що людина більше не повернеться. Де вона буде далі? Це пояснення може залежати від цінностей самої родини й того, у що вона вірить.

У когось може спрацювати міфічне пояснення. «Коли в знайомої загинув чоловік, вона сказала донечці дошкільного віку: «Тато загинув, захищаючи Україну. Коли люди гинуть, у небі засвічується зірочка». Для дитини якийсь час ця зірочка була підтримкою та опорою. З дорослішанням вона сприймає це як легенду. Однак із великою ймовірністю їй може знадобитися пропрацювати втрату з психотерапевтом», — додає Олена Лісова.

Що старша дитина, то більше вона цікавитиметься тим, що сталося. Якщо такий запит від неї є, можна розповідати більше подробиць. Однак уточнити: «Ти точно хочеш це знати? Деякі деталі можуть бути неприємними. Але якщо ти справді хочеш, розповім». Навіть після уточнення не вдавайтеся до лячних деталізацій і розповідайте по змозі спокійним голосом.

Школярам і підліткам важливо пояснити, що смерть — кінцева точка в земному житті. Чому?

Впродовж останніх років учені, культурологи, психологи, філософи активно обговорюють, що смерть наприкінці ХХ — на початку XXI століття стала «невидимою» в масовій культурі, збіднилася ритуалізація процесу й знівелювалася повага до помирання й смерті як завершального (чи перехідного) етапу життя.

На думку частини науковців, це впливає, зокрема, на те, що в дітей і молоді порушується розвиток ставлення до життя як до цінності. Як наслідок, у них легше виникають самоушкоджувальні та суїцидальні тенденції, схильність до ризикованої поведінки.

Тому, каже психологиня, важливо, щоби способи пояснення дітям смерті не лякали їх, а зрештою спонукали до осмисленого й наповненого життя.

Як допомогти дитині в проживанні горя

Раніше психологи говорили, що проживання горя має етапи. Зараз фахівці дедалі більше схиляються до моделі дуального процесу. «Це можна уявити так, ніби почуття схожі на човник, який курсує від занурення в спогади, горювання, сум, злість, провину до відновлення, втіхи, спокою, — пояснює Олена Лісова. — Тобто є дні, коли ми занурені в горе з головою, і є дні, коли стає легше: ми розвертаємося до життя, яке існує попри горе».

Горювання наповнене різними емоціями. Заперечення та гнів зазвичай проявляються на початку. Гнів може бути спрямований як на померлого, так і на того, кого дитина вважає винним у смерті близького, або навіть на себе.

Наприклад, дитина може ставити собі запитання: «Чому це зі мною відбувається?», «Чому тато / мама / друг мене покинув?». Агресія може проявлятися як на початку проживання горя, так і ближче до завершальних фаз. Або ж епізодами, коли дитина потребує померлого.

Дошкільнята й молодші школярі можуть прагнути постійного контакту з батьками чи піклувальниками або проявляти регресивну поведінку, наприклад, знову мочитися вночі в ліжечко. Така поведінка зазвичай зникає з часом.

На тлі втрати в них можуть з’явитися симптоми, які начебто не мають видимої причини, — надмірна плаксивість, роздратування або подібні. В такий час дитині потрібна особлива увага й часто тактильний контакт: обійняти, потримати на ручках, погойдати, погратися, тримаючи на руках, пальчикові ігри, почитати разом книжку або скласти мозаїку.

Важливо проговорювати з дитиною її почуття. Наприклад: «Я бачу, ти роздратований. Мені здається, що насправді ти сумуєш. Чи це так? Я зараз сумую також. Коли поруч немає тих, кого ми любимо, це дуже сумно. Я хочу тебе обійняти. Ти хочеш?».

Для відновлення дитини після втрати важливим є повернення до щоденної рутини, звичного розпорядку. Настільки, наскільки це можливо в нових умовах.

Молодші школярі схильні наслідувати емоції дорослих, тому для них важливий взірець для проживання горя. Вони вже можуть краще розуміти, що смерть кінечна, але паралельно можуть мати магічні уявлення. «Як варіант торгу зі смертю можуть догоджати небіжчику. Наприклад, почати поводитися дуже добре чи займатися чимось, що йому подобалося. Бо, «може, тоді мама / тато повернеться». Дітям молодшого шкільного віку важливо пояснювати все, що відбувається, адже вони схильні дофантазовувати. Й ця фантазія може бути болючою. Наприклад, фантазія про їхню провину в смерті близького», — пояснює психологиня.

Розуміючи, що смерть — це назавжди, діти можуть переживати, що інші родичі та друзі теж помруть. Тому можуть замикатися в собі й не встановлювати нових дружніх стосунків. Це особливо характерно для школярів та підлітків.

Добре, коли дитина проговорює ці страхи й може дістати підтримку дорослих: слухання, підтвердження «нормальності» таких переживань, обговорення найбентежніших моментів.

Підлітки переживають горе майже як дорослі. Вже розуміють, що смерть незворотна й спіткає всіх, зокрема і їх. Тому можуть ставити запитання про сенс життя.

Їхні реакції на втрату можуть бути різними: апатія, гнів, виражений сум, слабка концентрація уваги, погіршення навчальної успішності та підвищення конфліктності в стосунках.

Підлітки можуть поводитися необачно через переживання горя — зловживати психоактивними речовинами, займатися ризикованими видами спорту, вдаватися до самоушкодження або навіть суїцидальних спроб.

У них можуть виникнути проблеми в школі, емоційна нестабільність, розлади сну. Можуть пробувати брати на себе роль померлого тата чи мами — цього заохочувати не варто.

Також можуть шукати допомоги поза сім’єю: більше часу проводити з однолітками або тікати з дому, вдаватися до нерозбірливих стосунків — змінювати друзів та/або сексуальних партнерів.

Якщо дитина втратила друга або рідну людину втратив її друг

Коли в дитини помирає друг, розкажіть правду й дайте змогу попрощатися.

Поясніть, що з другом / подругою так сталося, та це не означає, що так буде з усіма.

Будьте поруч, аби в доступному для дитини сенсі забезпечити їй можливість обговорювати різні емоції горювання й допомогти поступово переключитися на звичний спосіб життя, повернутися до щоденних справ.

Якщо ви знаєте, що в подруги / друга дитини хтось помер, краще розкажіть їй першими. Проговоріть, що дитина відчуває через це, які думки та почуття в неї виникають. Бо вона може перенести цю історію на себе й відчувати страх за своїх близьких. Зі школярем важливо обговорити, як він може підтримати друга / подругу в переживанні втрати, що можна казати, а чого не варто (наприклад, слова «не думай про це» або «забудь», «не сумуй» — не підтримують), що можна зробити для підтримки (висловити співчуття, згадувати померлого, далі дружити, разом гратися, запросити в гості, запропонувати разом піти на прогулянку чи відвідати інші цікаві заняття тощо).

Показуйте дитині, що їй завжди є з ким поділитися, скажіть: «Якщо тебе щось хвилюватиме, ти завжди можеш зі мною поговорити».

Можна разом почитати книги про смерть. Олена Лісова радить:

  • Мар’яна Нечай, «Що таке смерть? Нестрашна книжка»;
  • Світлана Ройз, «Таємниця життя та смерті»;
  • Борітцер Ейтан, «Що таке смерть?»;
  • Анджела Нанетті, «Мій дідусь був черешнею».

Чи варто брати дітей на похорон

Це індивідуальні рішення. Всі діти різні. Дуже вразливих за характером брати не варто.

Однак дитину потрібно залучати до прощання й підтримувати протягом періоду горювання, щоб вона могла спокійно та вільно говорити про свої переживання.

Лісова пригадує випадок в одній зі шкіл. У першокласниці померла мама, її батько не захотів брати дитину на похорон. Уранці чоловік привів дівчинку до школи й сказав, щоб учителька забрала її після уроків, аби на похороні не була.

«Вчителька була шокована, пішла радитися зі шкільним психологом, після чого таки пішла з дитиною на похорон. Вона виступила стабільною дорослою, яка прожила з дитиною цю ситуацію. Дівчинка мала можливість востаннє побачити маму та попрощатися з нею», — пояснює психологиня.

Так, тут був великий ризик серйозно травмувати дитину, тому потрібно було попередньо проговорити з нею те, що сталося, підготувати до похорону, запитати, чи хоче вона туди піти.

Тут і складне етичне питання — вчителька діяла всупереч волі батька. Та зрештою батько був вдячний за те, що педагогиня на це наважилася, бо надалі він міг вільно говорити з дитиною про маму. Та ця історія точно не є універсальним «рецептом».

Якщо дитина не хоче йти на похорон, не можна її змушувати. Розкажіть їй, що саме відбуватиметься, як минатиме похорон і який вигляд матиме померла людина.

Запитайте дитину, як вона хотіла б попрощатися, — дайте можливість обрати. Хтось може захотіти дивитися здалеку.

«Участь дітей у ритуальних процесах важлива, бо дає їм змогу завершити історію спілкування з померлим, — пояснює психологиня. — Звісно, вони можуть і далі спілкуватися з померлими подумки, як і дорослі. Особливо дошкільнята можуть уявляти, що померла людина приходить до них. Це один зі способів поступово попрощатися з близькими».

Можна потім спільно з дитиною створити альбом або книгу пам’яті про померлого. Це приклад ушанування, спосіб прожити горювання.

Виготовлення такої книги допоможе горю відбутися, а не законсервуватися. Адже часом людина не може прожити прощання, й воно затягується на роки. Процес горювання може тривати до року-двох. Це нормально.

Як поводитися батькам, які також проживають втрату

«Я мала досвід спілкування з родиною, де мама щосили намагалася тримати себе в руках, не показувала емоцій при дітях. Вона раз заплакала, побачила, що діти злякалися, тому заборонила собі плакати при них. Це призвело до того, що в однієї дитини розвинувся обсесивно-компульсивний розлад», — розповідає Олена Лісова. Цей розлад характеризується підвищеною тривожністю й неконтрольованими, повторюваними думками, що змушують людину повторювати якісь дії.

Чому так сталося? Бо дитина не бачила прикладу проживання та вияву емоцій.

Вона «консервувала» їх у собі, адже побачила, що мама злякалася її реакції на плач. Але внутрішня напруга мала у щось вилитися.

Коли мама помітила зміну поведінки дитини, її повторювані дії, то звернулася до лікарів, які спрямували до психолога. Надалі жінка дозволила собі плакати, коли сумно, пояснюючи дітям, чому, інколи плакати разом із ними.

«Сльози — спосіб проживання горя, — пояснює психологиня. — Варто проговорювати це дітям, щоб не думали, що мама плаче, бо вони її засмутили. Мама плаче, бо сумує за бабусею / другом / татом».

Переживання дитиною скорботи через втрату дуже близької людини є глибоким і травматичним процесом, який проходить фази протесту, відчаю та відчуження.

Спочатку діти наполегливо зі сльозами та гнівом сподіваються на повернення рідної людини, що спричиняє сильне страждання, а коли надії згасають, з’являється переживання відчаю.

Ці фази чергуються протягом певного часу та викликають почуття тривоги, страху, сорому, гніву, провини.

Раптовість, насильницький характер смерті та випадки, коли дитина є свідком події, загострюють динаміку горювання.

Дорослі, які витримують дитячі спалахи гніву, страху, відчаю, демонструють, що не бояться цих емоцій, що вони нормальні й з ними можливо впоратися в атмосфері прийняття, яка сприяє формуванню адекватного самоконтролю.

Коли потрібно звертатися до психолога

«Дітям може знадобитися додаткова підтримка психолога, якщо батьки чи інші родичі не можуть приділити їм достатньо часу, — пояснює Олена Лісова. — Більшість дітей справляється з втратою за допомогою дорослих. Якщо після 40 днів втрати в дитини є порушення сну, харчування, перепади настрою або зміни в поведінці, які не були для неї характерні, з’явилися соматичні симптоми (часті головні болі, болі в різних частинах тіла без об’єктивних причин, порушення роботи шлунково-кишкового тракту, стійке відчуття стиснення в грудній клітці, в ділянці серця за відсутності серцево-судинних захворювань тощо), тоді їй потрібна додаткова підтримка».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Путін заявив про готовність до переговорів з Україною без попередніх умов
Подробности
2025-04-26T15:37:12Z
Спротив має бути не лише на полі бою, а й у культурному просторі - гендиректор Українського інституту
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:07Z
Трамп сумнівається, чи має Путін справжнє бажання досягти миру в Україні
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:06Z
Трамп сказав, що жартував про мир за 24 години: ЗМІ викрили його на брехні
24tv
2025-04-26T15:36:55Z
Зустріч у символічному місці: про які мирні плани міг говорити Зеленський з Трампом
24tv
2025-04-26T15:36:50Z
Зеленський і Стармер обговорили в Римі необхідні кроки для припинення вогню
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T15:36:43Z
У Польщі обурились через спікера Сейму, який користувався мобільним на похороні Папи
Европейская правда
2025-04-26T15:31:05Z
Можливо, Путін не хоче зупинити війну, – Трамп після зустрічі із Зеленським
24tv
2025-04-26T15:27:02Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Зеленський прибув до Рима на церемонію прощання з Папою Римським
Европейская правда
2025-04-26T15:37:47Z
У кожному проєкті культурної дипломатії має бути закладений просвітницький елемент - Шейко
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:45Z
Російський військовий вертоліт порушив повітряний простір Польщі
Европейская правда
2025-04-26T15:37:23Z
Чи зарахують навчання в університеті до страхового стажу
24tv
2025-04-26T15:36:38Z
Вони приходять зненацька: майор розповів, де найчастіше вручають повістки, секрети мобілізації
Знай
2025-04-26T15:30:02Z
В Офісі Президента окреслили важливість візиту Зеленського на похорон Папи Франциска
24tv
2025-04-26T15:27:31Z
Китайські полонені назвали несподівану перевагу української армії над російською
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T15:24:47Z
Найвідоміша заявниця про сексуальне насильство Епштейна та принца Ендрю покінчила життя самогубством
Украина Криминальная
2025-04-26T15:15:05Z
Відключення світла в Києві та області 27 квітня: "Укренерго" повідомило, що відбувається в енергосистемі
Политека
2025-04-26T15:18:22Z
"Нафтогаз" пропонує українцям знижку, але є хитрість: як правильно виконати умови
Знай
2025-04-26T14:51:41Z
Який стаж потрібен, щоб отримувати мінімальну пенсію
24tv
2025-04-26T14:33:09Z
Підвищення тарифів на воду у Харкові: що буде з цінами найближчим часом
Политека
2025-04-26T14:31:50Z
Китай готується до затяжної економічної боротьби через тарифи Трампа — The Guardian
iPress
2025-04-26T14:13:51Z
Як отримати пенсію не менш як 10 тисяч гривень при 40 роках стажу
24tv
2025-04-26T13:51:02Z
Весна диктує ціни: як змінилися вартості овочів в Україні до кінця квітня-2025
Знай
2025-04-26T13:30:52Z
НБУ випустить пам'яті монети з митцями Розстріляного відродження
24tv
2025-04-26T13:24:02Z
Ставки фрахту на перевезення зерна з України знову стабілізувались
AgroPortal
2025-04-26T13:00:34Z
У Львові відкрили фотовиставку загиблої журналістки Алли Пушкарчук
Детектор М
2025-04-26T15:12:16Z
3 найновіші українські серіали на вихідні
24tv
2025-04-26T15:06:04Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 26 - 27 квітня
VGorode
2025-04-26T14:39:36Z
У чорній сукні та мереживній вуалі: елегантна королева Летиції на прощанні з Папою Франциском
24tv
2025-04-26T14:30:22Z
Сергій Притула вперше за довгий час показав дорослого сина
Gazeta UA
2025-04-26T13:36:34Z
Стрижки боб, які найкраще пасують для тонкого волосся: зверніть на них увагу
24tv
2025-04-26T13:24:50Z
Заради Шустера покинула сім’ю та переїхала з Москви до Києва: як виглядає екскохана телеведучого
Telegraf
2025-04-26T13:18:38Z
Премія книжкових блогерів оголосила переможця
Детектор М
2025-04-26T13:13:53Z
"Він створений Богом": інтерв'ю з Марком Дроботом – виконавцем ролі Івасюка у "Червоній руті"
24tv
2025-04-26T13:03:46Z
У Києві порушили справу через побиття 16-річної дівчини
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:23Z
В Амстердамі підлітки напали з ножем на перехожих, троє поранених
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:23Z
На Київщини повідомили про підозру жінці за наругу над могилою військового
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:22Z
У Святошинському районі завершили ліквідацію наслідків ракетного удару — глава КМВА
Khreschatyk
2025-04-26T15:36:41Z
На Київщині вирував торнадо
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T15:00:56Z
Вибух в іранському порту: четверо загиблих і понад 500 поранених
Факти ICTV
2025-04-26T14:57:20Z
У Тячеві поліція оперативно розшукала зловмисницю, яка обікрала дружину військовослужбовця
Украина Криминальная
2025-04-26T11:39:12Z
Над Київською областю пронісся смерч - його помітили у Броварському районі
Комсомольская правда
2025-04-26T11:31:35Z
Трагедію передбачили за 11 років до неї: маловідомі факти про аварію на Чорнобильській АЕС
24tv
2025-04-26T11:06:32Z
Не відіб'ється на талії: який алкоголь містить найменше калорій
24tv
2025-04-26T14:45:30Z
Кого чекають додаткові пенсійні надбавки
360ua.news
2025-04-26T14:06:43Z
П'яні шимпанзе діляться алкогольними фруктами, щоб інші також сп'яніли
24tv
2025-04-26T14:06:10Z
Навіщо їсти баклажани щодня у сезон: приховані властивості, про які українці не здогадувалися
Знай
2025-04-26T13:51:08Z
Як схуднути до літа і не зірватися: 7 простих кроків, які працюють
24tv
2025-04-26T11:27:55Z
Інноваційна операція: у Чернігові дістали осколок із серця військового магнітом
Фокус
2025-04-26T10:21:23Z
Українські хірурги провели першу операцію зі стентування печінкових вен
360ua.news
2025-04-26T08:52:35Z
Як позбутись вологості у квартирі: дієві способи та профілактика
24tv
2025-04-26T06:45:03Z
Чому деякі люди заразніші за інших
24tv
2025-04-26T06:27:59Z
У Києві завершили аварійно-відновлювальні роботи на місці ракетного удару по житловому будинку
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:46Z
Перший зам Кличка Поворозник святкував День народження у робочий час на День жалоби
Khreschatyk
2025-04-26T15:36:30Z
Росіяни вбили трьох мирних жителів Донеччини
1News
2025-04-26T15:30:06Z
Кримчанин, який воював за РФ, після полону вдруге потрапив на фронт і загинув
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T15:15:59Z
Дістаємо пуховики: де наприкінці квітня очікується до 0 градусів
Telegraf
2025-04-26T15:00:06Z
Заморозки повертаються: в Україні оголошено жовтий і помаранчевий рівні небезпеки
24tv
2025-04-26T14:42:50Z
Росія завдала ударів по місту та селу на Донеччині: троє людей загинули, ще восьмеро — поранені
ZN UA
2025-04-26T14:40:39Z
Прогноз погоди в Києві та області на 27 квітня: Укргідрометцентр оголосив про небезпеку
Политека
2025-04-26T14:16:35Z
На Куп’янському напрямку росіяни тричі намагалися йти вперед на позиції Сил оборони — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-26T13:55:31Z
Зробіть ці 5 кроків – і кукурудза завалить вас урожаєм: проста схема
Telegraf
2025-04-26T15:03:59Z
Чергове випробування – 2 знаки зодіаку, які втомилися від помилок
24tv
2025-04-26T14:33:13Z
Точно призведе до розлучення: психологи розкрили фактори, на які потрібно звернути увагу всім парам
Фокус
2025-04-26T14:12:03Z
Господинь закликали протирати каструлі чайними пакетиками: у чому причина
GlavRed
2025-04-26T13:28:50Z
Дуже весняний смак: як приготувати мед з кульбаби
24tv
2025-04-26T13:24:09Z
Як поєднувати колір стін і підлоги, щоб кімната мала вишуканий вигляд
24tv
2025-04-26T13:12:03Z
ШІ як секретний ключ до успіху на роботі: 5 блискучих ідей для покращення своєї продуктивності
24tv
2025-04-26T13:01:42Z
У Британії продають розкішний будинок, переобладнаний із залізничної станції
Фокус
2025-04-26T12:57:40Z
Названо найкращі сорти картоплі для виробництва та зберігання
AgroPortal
2025-04-26T12:30:05Z
«ЛНЗ» та «Кривбас» зіграли безгольовий матч у футбольній Прем'єр-лізі
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:25Z
Людмила Кіченок та Софія Кенін вийшли до 1/8 фіналу турніру WTA у Мадриді
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:19Z
Зірка UFC проведе останній поєдинок перед завершенням кар'єри: дата бою
24tv
2025-04-26T15:36:42Z
Челсі — Евертон 1:0 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-26T15:34:50Z
Динамо затвердило польський стадіон для єврокубків 2025/26
360ua.news
2025-04-26T15:30:01Z
Рашфорд залишився поза заявкою Астон Вілли на півфінал Кубка Англії проти Крістал Пелес
Football.ua
2025-04-26T15:28:26Z
Фанати «Барселони» бажали смерті Вінісіусу перед фіналом Кубка Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T15:24:48Z
"Селтік" у 55-те виграв чемпіонат Шотландії з футболу
Подробности
2025-04-26T15:21:19Z
Друга ліга: перемоги дублів Полісся та Металіста 1925 та інші матчі
Football.ua
2025-04-26T15:10:12Z
Витік патентів розкриває новий Alfa Romeo Stelvio
Топ Жир
2025-04-26T12:30:27Z
Шини Bugatti Bolide зношуються лише за 37 миль і коштують більше, ніж ваша вжита автомобіль
Топ Жир
2025-04-26T11:30:00Z
Названий несподіваний лідер автопродажів у Європі: він залишив позаду Dacia та Volkswagen
Хвиля
2025-04-26T11:15:28Z
McLaren демонструє тестування W1 на снігу, але чи замерзне Aston’s Valhalla?
Топ Жир
2025-04-26T10:30:59Z
Lexus презентував нове покоління седана ES 2026
360ua.news
2025-04-26T10:03:19Z
В Україну привезли новітній електромобіль Tesla Model Y Juniper
Фокус
2025-04-26T09:12:46Z
Відроджена класика: культовий позашляховик Land Rover повернули у виробництво
Фокус
2025-04-26T07:51:53Z
Електричні та літаючі: ТОП-8 незвичних новинок Шанхайського автосалону
AutoGeek
2025-04-26T07:45:31Z
Brabus презентував 700-сильну версію Mercedes-AMG E53
AutoCentre
2025-04-26T07:10:19Z
Сонячні панелі покращили незвичайним способом і тепер їхня ефективність сягає 26%
InternetUA
2025-04-26T15:01:24Z
Додаток Instagram Edits завантажили вже понад сім мільйонів разів
Детектор М
2025-04-26T14:21:24Z
Вийшов з ладу супутник, який пов'язаний із програмою ядерного озброєння Росії в космосі - Reuters
УкраинФорм
2025-04-26T14:13:18Z
Міжнародна команда, до якої входять українські дослідники, отримала “науковий Оскар”
ZN UA
2025-04-26T13:13:16Z
Розкриті технічні характеристики нового французького ударного дрона AXS-µ1
InternetUA
2025-04-26T12:01:49Z
Блогер перетворив українських політиків на бійців Mortal Kombat – кумедне відео
24tv
2025-04-26T11:51:21Z
Загадка на логіку: виберіть за 5 с дівчину, яка має собаку
Gazeta UA
2025-04-26T11:43:01Z
Monobank спростував хакерську атаку після масштабного збою
360ua.news
2025-04-26T11:36:10Z
Учені вперше запустили установку для викачування вуглецю з океану
24tv
2025-04-26T11:06:11Z