Тайвань заявляє, що повністю припинив постачання верстатів до РФ
Міністерство економіки Тайваню заявило про повне припинення поставок верстатів до Росії, які можуть бути використані на військових підприємствах. Експортний контроль посилився після того, як низка ЗМІ опублікували розслідування про такі поставки, повідомляє DW.
Тайбей, зокрема, збільшив (до мільйона тайванських доларів — приблизно 31 100 доларів США) штраф за первинне порушення санкцій проти РФ і Білорусі, а також проводить "активну роз'яснювальну роботу" з виробниками.
Міністерство економіки Тайбея каже, що ці методи вже принесли результат: обсяг експорту верстатів з Тайваню до РФ “упав до нуля".
Тайвань був одним із ключових постачальників верстатів до Росії. У січні видання The Insider і The Reporter опублікували спільне розслідування про те, що Тайбей, попри проукраїнську позицію, став головним постачальником металообробних верстатів для підприємств російського військово-промислового комплексу: експорт відбувався через треті країни, зокрема, Туреччину. Згодом Тайвань запровадив санкції проти кількох російських компаній, які згадувалися у розслідуванні.
Також The Insider опублікувало розслідування про те, що тайванська компанія Giant Force збиралася в обхід обмежень постачати Росії незамінний прилад для тестування термостійкого покриття корпусів ракет — камеру соляного туману. За даними ЗМІ, у схемі брали участь китайський завод тайванської компанії, малайзійська транспортна фірма та киргизький банк. Постачання було заблоковано завдяки пильності банків, в тому числі китайських, які остерігалися потрапити під санкції за експорт товарів подвійного призначення.
Крім того, про потік тайванських верстатів до РФ йшлося й у доповідях британського Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) та Open Source Centre.
Росія стала світовим лідером з-поміж країн, проти яких запроваджені міжнародні санкції. Втім, лазівки, які дають змогу Росії їх обходити, і залишаються, і знаходяться. Як працює російський “паралельний імпорт”, завдяки якому РФ досі купує обладнання для виробництва зброї, розповідав Олександр Лємєнов.