MY.UAНовини
Мертві політики, клони сайтів, генерування брехні. Як світ учиться захищати вибори від штучного інтелекту
Мертві політики, клони сайтів, генерування брехні. Як світ учиться захищати вибори від штучного інтелекту

Мертві політики, клони сайтів, генерування брехні. Як світ учиться захищати вибори від штучного інтелекту

Техногіганти та законодавці намагаються розв’язати проблему втручання у вибори за допомогою штучного інтелекту, але результати зусиль поки що невідомі.

Доступність інструментів штучного інтелекту стала причиною нової загрози, пов’язаної з їх використанням. Рік виборів, кульмінацією якого стане голосування за нового президента США, став ідеальним періодом тестування нових втручань у демократичні процеси за допомогою цієї технології. Чи вдалося ШІ «зламати демократію» так, як це зробила шість років тому компаніяCambridge Analytica, ймовірно, буде зрозуміло з часом. Проте, на відміну від історії шестирічної давнини, у 2024 році світ усвідомлює технологічну загрозу виборам і демократії загалом і готується давати відсіч таким маніпуляціям.

Подекуди ці спроби є успішними, часом — невдалими. Але цього разу захищати свободу волі виборців намагаються і технологічні компанії, і законотворці. А спецслужби протягом цього року не раз розповідали про виявлені кампанії прихованого впливу, які використовували технології штучного інтелекту.

Штучний інтелект як помічник маніпуляторів і фейкоробів

Протягом декількох останніх тижнів стало відомо про нові випадки використання штучного інтелекту для маніпуляцій, створених напередодні виборів. По-перше, це масштабнаоперація Doppelganger, яка передбачала створення підробних сторінок відомих медіа та просування потрібних замовникам наративів. Здебільшого ці фейкові Doppelganger-ресурси критикували місцеві уряди, просували наративи проти України й воєнної допомоги нашій країні, та й загалом намагалися «грати» на болючих у суспільстві темах.

Про використання штучного інтелекту в діях фейкоробів декілька разів у своїх аналітичних звітах розповідала компанія OpenAI — наприкінці весни вона і згадувала Doppelganger як приклад російської кампанії прихованого впливу. А в жовтні у новому звіті OpenAI компанія повідомляла про понад 20 операцій і шахрайських мереж, які використовували ChatGPT й аналоги з метою створення фейкового контенту та впливу на результати виборів. У цьому випадку — найближчих, на яких обиратимуть президента США. Meta так само у своїх документах розповідала про аналогічні операції впливу за допомогою ШІ.

  • Читайте також: Відлік пішов. Що треба знати про цьогорічні президентські вибори у США менш ніж за сто днів до голосування

Проте використання штучного інтелекту для генерації маніпулятивного контенту — це лише один зі способів перетворення ШІ на інструмент фейкоробів. Набагато масштабнішими стали дипфейк-відео, за допомогою яких намагаються маніпулювати виборами. Особливо масовою ця технологія стала в Індії — ШІ-клони використовуються в персоналізованих дзвінках виборцям, в рекламі, в якій подекуди створюють ШІ-копії вже померлих політиків. Останній за часом приклад — перший тур виборів президента в Молдові, де дипфейками чинної президентки Маї Санду намагалися знизити її підтримку та явку на референдумі.

Про масштаб політичних дипфейків розповіла компанія Google, точніше, її підрозділ Google DeepMind. Його фахівці разом зі спеціалістами Google Jigsaw у своєму дослідженні проаналізували ще один спосіб використання штучного інтелекту — а саме вивчили цілі створення дипфейків. Аналіз показав, що найчастіше дипфейки створюють для політиків саме з метою впливу на громадську думку. Жертвою дипфейків був і президент Байден — після того, як він оголосив про бажання балотуватися, його супротивники запустили в мережу штучно згенероване відео, на якому показано нібито світ, у якому Байден переміг.

Масовість використання штучного інтелекту й особливу залученість до цього російських спецслужбвідзначають представники американських спецслужб. За їхніми повідомленнями, саме Росія створила більше ШІ-матеріалів, аніж будь-яка інша держава, а основна їхня мета — вплив на результат виборів у США та підтримка Дональда Трампа. Тож ми зараз спостерігаємо трансформацію роботи російської«фабрики тролів», яка активно працювала на виборах 2016 року, зокрема з такими інструментами як Cambridge Analytica, а тепер використовує штучний інтелект.

Імовірно, ШІ-креатура фейків, створених для виборів, дешевша, аніж оплата ботів таорганізація їх роботи, тому використання Росією штучного інтелекту з метою впливу на вибори було очевидним і навіть очікуваним кроком. Тепер важливим є те, чи зможуть інституції та технологічні компанії унеможливити або принаймні мінімізувати цей вплив. Принаймні спроби подолати цей вплив демонструють і американські законотворці, й технологічні компанії, чиї інструменти стали помічником у руках маніпуляторів і представників ворожих спецслужб.

Інституційний захист: закони та процедури проти ШІ-фейків і маніпуляцій

Одним із напрямків боротьби з таким використанням ШІ є прийняття відповідних законів. Якщо ідентифікувати та відповідно заборонити поширення політичних чи інших дипфейк-відео реально, то інші спроби використання штучного інтелекту для впливу на суспільну думку виявити та юридично заборонити надзвичайно складно.

Для використання штучного інтелекту з метоюстворення дипфейк-порно уже є відповідні законодавчі обмеження — такий закон є у Великобританії, а в США представили законопроєкт для захисту жертв такого відео. Проте законодавчий захист для «виборчих» і «політичних» дипфейків лише набирає обертів. Ще торік у США було ухвалено федеральний «Закон про захист виборів від оманливого ШІ», який передбачає, що політики можуть через суд заборонити поширювати дипфейки з ними.

Окремі штати також намагаються обмежити використання ШІ та дипфейків у виборах. Так, на початку вересня у Каліфорнії було прийнятозакони, які обмежували поширення дипфейків, пов’язаних із виборами. Один із цих законів не лише дає право обмежувати через суд поширення таких фейкових відео, але й забороняє ділитися дипфейками, дотичними до виборів. Закон матиме примусову силу протягом 120 днів до виборів і 60 днів після них.

Загалом половина штатів США намагається боротися проти ШІ-контенту на виборах за допомогою законів — у цих штатах були прийняті або розглянуті законопроєкти, що регулюють використання штучного інтелекту та дипфейків у передвиборчому процесі. Проте деякі з цих законів зустрілися з судовою забороною, до прикладу, саме каліфорнійський закон про дипфейки заблокував суддя через те, що цей документ, імовірно, порушує Першу поправку.

Технологічний захист від «поганого» ШІ

Технологічні компанії намагаються також боротися з проблемним використанням штучного інтелекту та поширенням ШІ-контенту. Ще на початку року техногіганти підписали спільну угоду про зобов’язання вжити кроків для запобігання використовувати ШІ для зриву виборів.

До прикладу, у згаданому вище звіті Meta про виявлення мережі акаунтів, які поширювали штучно згенерований контент, компанія розповідала про блокування цих профілів і ботмережі. Ще декілька місяців тому Meta заборонила використовувати штучний інтелект у політичній рекламі, що розміщується на платформі. Заборонив розміщувати такий контент і Twitter (X). Компанія також буде блокувати поширення політичної реклами за тиждень до голосування.

Схожі кроки щодо політичної реклами запроваджує Google — техногігант заблокує рекламу, дотичну до виборів, після завершення голосування. Це робиться, аби кандидати не заявляли достроково про свою перемогу, а ще — аби не повторилася історія чотирирічної давності, коли прихильники Дональда Трампа намагалися штурмувати Капітолій через незгоду з результатами підрахунку голосів. Окрім того, Google повідомлятиме користувачів, коли в рекламі міститимуться фрагменти штучно згенерованого контенту.

Ще декілька місяців тому техногіганти намагалися запровадити цифрові позначки для контенту, створеного людьми. Для цього була створена коаліція Coalition for Content Provenance and Authenticity (C2PA), яка розробила технічний стандарт метаданих. З його допомогою можна зрозуміти, чи є контент штучно згенерованим. Google уже вміє аналізувати цей контент іпозначатиме зображення, що містять ШІ-елементи. І вже відкрила доступ до своєї технології з позначення спеціальними «водяними знаками» іншим виробникам будь-якого, текстового чи аудіовізуального контенту, створеного за допомогою ШІ. Проте технологія C2PA є ще досить сирою й поки не працює так, як хотілося б.

Деякі соціальні мережі намагаються взагалі відсторонитися від політичного контенту. Принаймні ця мета, озвучена Марком Цукербергом ще на початку 2021 року, поступово втілюється в політиках його компанії. До прикладу, Meta повідомила, що політичний контент узагаліне рекомендуватиметься користувачам Instagram і Threads.

Нові й несподівані загрози

Експерти, які попереджали про ризики використання штучного інтелекту під час виборів, називали різні шляхи використання цієї технології. Дипфейки й іноземне втручання через вплив на громадську думку — не єдині способи використання ШІ на виборах. Називають й інші сценарії, до прикладу, стратегію відволікання людей, залучених до виборчого процесу, штучно згенерованими запитами та зверненнями, на які ті муситимуть відповідати. Ще один спосіб, про який наразі майже не говорять — це використання чатботів для генерації виборчих фейків. Проте цей шлях нині є лише гіпотетичним, аджегалюцинації штучного інтелекту — відоме явище, а самі чатботи ще не стали основним інструментом споживання новин чи отримання інформації.

Ще одним несподіваним ризиком для майбутнього регулювання штучного інтелекту загалом і у виборчому процесі зокрема може стати обрання Дональда Трампа, який уже пообіцяв скасувати указ Джо Байдена про контроль над інструментами штучного інтелекту. Експерти попереджають, що відмова від цих положень щодо безпеки ШІ підірве надійність моделей штучного інтелекту. Тож майбутні президентські вибори можуть допомогти визначити, чи стане ШІ безпрецедентним інструментом продуктивності або ж неконтрольованим агентом хаосу.

Імовірно, 2024 рік стане таким тестовим періодом, під час якого людство вчитиметься виявляти та блокувати ШІ-кампанії прихованого впливу. З одного боку, судячи з повідомлень у медіа про виявлені операції, поки цей процес є доволі успішним. Водночас ми не знаємо про те, скільки, яких і наскільки успішних способів використання ШІ у політичних процесах ще було. Регуляторні та технологічні бар’єри для ШІ-контенту лише почасти зможуть заблокувати дії тих, хто за допомогою ШІ намагатиметься обманути виборців. Водночас рішення засновника Facebook повністю відгородитися від політики є зрозумілим, але малореальним — адже історія з маніпуляціями з боку Росії «руками» американських YouTube-блогерів та компаніїTenet дуже добре це продемонструвала.

2024-й став також репетицією для тих, хто намагався організовувати операції прихованого впливу за допомогою штучного інтелекту. Про справжній їх успіх, чи, навпаки, неуспіх ми дізнаємося за кілька років. На наступних виборах.

Ілюстрація: Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Київ оновив керівників РДА: на посадах залишилися лише Фесик і Кондрашова, серед новачків — Бахматов і чемпіон світу з дзюдо
Antikor
2025-04-12T18:00:30Z
ЗСУ ліквідували російського тхеквондиста
ГЛАВКОМ NET
2025-04-12T17:54:14Z
Сили оборони на Куп’янському напрямку розбили бронетанкову колону армії РФ
Antikor
2025-04-12T17:45:13Z
Запоріжжя чи Сумщина: де Кремль готує головний наступ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-12T17:33:48Z
Найбільш високооплачені вакансії в Києві: які професії приносять дохід від 65 тисяч
Политека
2025-04-12T17:31:03Z
В одних областях -8, а в інших +18: якою буде погода на Вербну неділю
GlavRed
2025-04-12T17:30:09Z
В ДПСУ показали результати своєї роботи за тиждень на Куп’янському напрямку
Antikor
2025-04-12T17:30:07Z
Платиш як за люкс, а живеш у руїнах: українців шокували новими тарифами - майже 1000 грн
Знай
2025-04-12T17:21:57Z
ГУР перехопило розмову про окупанта: пішов на війну вбивати, щоб виплатити кредит на авто
Antikor
2025-04-12T17:18:58Z
ЦАХАЛ повністю оточив головне місто сектора Гази на кордоні з Єгиптом
УкраинФорм
2025-04-12T18:09:03Z
Рубіо вимагає, аби підлеглі доносили про "антихристиянські погляди" – ЗМІ
iPress
2025-04-12T18:06:48Z
Мита США можуть спровокувати гуманітарну кризу, – міністр Китаю
24tv
2025-04-12T18:03:56Z
Заховалися за ЗСУ: як мобілізація допомагає підозрюваним уникнути вироку
TSN
2025-04-12T18:03:25Z
Лавров похвалив Трампа за розуміння причини "конфлікту" в Україні
TSN
2025-04-12T18:03:20Z
Росія розпочала атаку "Шахедами": в яких областях існує небезпека
24tv
2025-04-12T18:03:06Z
Без перемир’я — з новими санкціями: жорстка заява Трампа щодо Росії
TSN
2025-04-12T18:03:06Z
Трамп продовжив санкції проти Росії
24tv
2025-04-12T18:01:02Z
Найманці, а не кадрові солдати: Reuters дізнався, чи мають полонені китайці відношення до уряду КНР
Хвиля
2025-04-12T18:00:36Z
Мобілізація з 18 років — неминуча: комбриг 93-ї бригади назвав причину
TSN
2025-04-12T18:06:38Z
"Дійти до Бєлгорода, Воронежа, Ростова": експерт прокоментував задум ЗСУ
GlavRed
2025-04-12T18:03:51Z
Принц Гаррі пригостив родину паскою, випеченою в Україні
Комсомольская правда
2025-04-12T17:57:12Z
Критики Маска під час акції в Лондоні кувалдами розгромили Tesla
InternetUA
2025-04-12T17:51:08Z
"У полоні свят немає": у Львові відбулась акція на підтримку військовополонених
24tv
2025-04-12T17:48:45Z
Фінансування РЕБ і ППО посилено – Зеленський про захист міст від атак
ZN UA
2025-04-12T17:37:45Z
"І далі питимуть шмурдяк": чому "рядові росіяни" не відчувають економічних проблем
24tv
2025-04-12T17:36:58Z
Ні СРСР, ні США не полетіли б у космос без українців: хто вони – українські батьки космонавтики
24tv
2025-04-12T17:33:16Z
На Буковині провели в останню путь прикордонника Григорія Малиша
Antikor
2025-04-12T17:15:37Z
Дакота Джонсон: кращі фільми
CutInsight
2025-04-12T17:54:54Z
Нова стрижка Кріс Дженнер зробила її молодшою на 10 років: дивовижний вигляд
24tv
2025-04-12T17:48:08Z
Андрій Чивурін із КВК висловився про смерть Маслякова: "Я знав, що він хворів"
TSN
2025-04-12T16:21:36Z
Анна Кошмал показала одномісячну донечку та як вона виросла: "Тонна любові"
TSN
2025-04-12T16:21:08Z
Тарас Цимбалюк зізнався в проблемах із серцем та назвав свій діагноз
TSN
2025-04-12T16:18:04Z
Ксенія Мішина неочікувано показала гріховне кохання з відомим українським співаком
TSN
2025-04-12T16:18:01Z
Дружина Юрія Ткача ошелешила ефектним схудненням і в купальнику похизувалася стрункою фігурою
TSN
2025-04-12T16:17:39Z
23-річна Ярослава Магучіх замилувала обіймами з нареченим на тлі океану в Португалії
TSN
2025-04-12T16:16:37Z
Жан-Клода Ван Дамм відреагував на звинувачення в причетності до секс-торгівлі людьми
TSN
2025-04-12T16:16:35Z
Одна лише думка про голод може змінити ваш імунітет
Portaltele
2025-04-12T17:18:03Z
Світовий банк виділив Україні $50 млн на медицину
360ua.news
2025-04-12T17:12:04Z
Чим підживити тюльпани весною: секрет яскравого та тривалого цвітіння
GlavRed
2025-04-12T16:27:25Z
Необдумане скасування маркетингових договорів призвело до здорожчання ліків і зростання прибутків виробників на 500 млн грн щомісяця — економіст
TSN
2025-04-12T16:21:35Z
Як зрозуміти, що у вас високий вміст холестерину: перевірте чотири ознаки — їх видно на тілі
TSN
2025-04-12T16:21:09Z
Як правильно фарбувати волосся — на чисту чи брудну голову: що про це кажуть експерти
TSN
2025-04-12T16:17:15Z
Поради, які допоможуть вам врятувати волосся
24tv
2025-04-12T16:12:12Z
Як позбутися жиру внизу живота жінкам після 40: поради дієтолога
Gazeta UA
2025-04-12T15:57:57Z
Небезпечний для здоров'я тренд: підлітки грають у популярну гру "Червоні двері, жовті двері"
24tv
2025-04-12T15:09:50Z
У Харкові КамАЗ збив жінку на тротуарі
Antikor
2025-04-12T18:03:55Z
Поліція Буковини розшукує малолітню дівчинку
Украина Криминальная
2025-04-12T18:00:00Z
Майже 700 авіарейсів скасували в Пекіні через сильні вітри
iPress
2025-04-12T17:46:42Z
Турецький катер, з якого стріляли в берегову охорону Греції, перевозив мігрантів
Европейская правда
2025-04-12T17:42:43Z
Сильні вітри у Пекіні: людям з вагою до 50 кілограмів радять не виходити з дому
24tv
2025-04-12T17:42:36Z
Податківець Костянтин Алавідзе задекларував 51 тисячу доларів готівкою та користування майном без права власності
Antikor
2025-04-12T17:36:59Z
У російському Саратові горить аеродром
24tv
2025-04-12T17:24:33Z
У РФ на залізниці стався колапс: влада звинуватила українські БПЛА
Фокус
2025-04-12T16:48:03Z
Російський дрон на Житомирщині влучив по житловому будинку: люди розповіли шокувальні подробиці
TSN
2025-04-12T16:21:08Z
Цитати, які допоможуть розвинути лідерство
24tv
2025-04-12T18:03:29Z
Як швидко зняти нагар з каструлі: ШІ розповів ТОП-3 лайфхаки для чистого посуду
GlavRed
2025-04-12T17:27:22Z
Популярний напій здатний зробити людей довгожителями: результати останнього дослідження, які можуть здивувати
TSN
2025-04-12T16:21:49Z
Вчені дійшли несподіваного висновку про домашніх собак: ви будете здивовані
TSN
2025-04-12T16:21:27Z
Названо п’ять простих правил, які допоможуть зберегти стосунки
TSN
2025-04-12T16:21:21Z
День ангела 12 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-12T16:18:13Z
Як назвати доньку 2025 року, щоб її ім’я оберігало від зла і приваблювало добро в життя
TSN
2025-04-12T16:16:12Z
Куди поїхати в Україні не за всі гроші світу: ідея для відпустки на 3 дні
24tv
2025-04-12T16:09:45Z
Очистить будь-який текстиль: бюджетний та ефективний засіб для прибирання у домі своїми руками
24tv
2025-04-12T15:39:47Z
Подорожчання продуктів в Одесі: за що доведеться платити на 45% більше
Политека
2025-04-12T18:00:32Z
Фрукти в Україні рекордно подорожчають: негода "вбила" до 80% урожаю
Хвиля
2025-04-12T17:15:57Z
Пенсія у Львові: городянка відмовлялася повертати ПФУ виплати, суд ухвалив рішення
Политека
2025-04-12T17:01:01Z
Маск розкритикував скорочення фінансування NASA
InternetUA
2025-04-12T16:52:56Z
Передвеликодній курс та вплив аграріїв: долар полізе вгору, чи вниз
24tv
2025-04-12T16:42:04Z
В Україні різко змінилася ціна на картоплю: яка причина
TSN
2025-04-12T16:18:21Z
Стало відомо, чи зростуть в Україні тарифи на світло від червня
TSN
2025-04-12T16:17:38Z
Через погоду очікується зростання цін на продукти: що подорожчає найбільше
TSN
2025-04-12T16:16:00Z
"Оборонка" дала третину росту українського ВВП у 2024 році – Сметанін
Лига
2025-04-12T15:42:08Z
Інтер розібрався з Кальярі
Football.ua
2025-04-12T18:04:08Z
Ротань: Якщо на ВАР хотіли зробити нічию з Рухом – вони її зробили, вітаємо їх
Football.ua
2025-04-12T17:51:04Z
Вперше в історії! Жіноча збірна України вийшла у фінал Кубка Біллі Джин Кінг
ГЛАВКОМ NET
2025-04-12T17:27:42Z
Ноттінгем Форест — Евертон 0:1 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-12T17:27:32Z
Кривбас — Динамо Київ 0:2 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-12T17:04:19Z
Оболонь мінімально обіграла й Чорноморець у битві за життя в УПЛ
Football.ua
2025-04-12T17:01:00Z
Мюллер має варіанти з продовженням кар’єри у Серії А
Football.ua
2025-04-12T16:58:28Z
39-річний український боксер зазіхнув на участь у новій вазі на Олімпіаді-2028
24tv
2025-04-12T16:57:00Z
Гвардіола: Інші команди з таким сезоном ішли б на 10-12 місцях в АПЛ
Football.ua
2025-04-12T16:52:12Z
1152 км/год по небу: найшвидший цивільний літак світу готовий до польотів
InternetUA
2025-04-12T17:37:12Z
Вчені спробували знайти Дев’яту планету за допомогою міжзоряного об’єкту
Portaltele
2025-04-12T17:18:53Z
«Розумний» застосунок Nate за $88 млн обманув всіх, заявивши, що він ШІ
InternetUA
2025-04-12T17:16:43Z
У роботі WhatsApp стався глобальний збій
InternetUA
2025-04-12T16:52:56Z
Гриби-убивці можуть подолати шкідника, який загрожує продовольчій безпеці понад 80 країн
TSN
2025-04-12T16:21:35Z
Перший супутник повернеться на Землю: подробиці
TSN
2025-04-12T16:21:06Z
В Україні 12 квітня буде сильна магнітна буря
TSN
2025-04-12T16:19:51Z
Експерти розповіли, де можна сховатися від ядерного вибуху
Portaltele
2025-04-12T16:19:16Z
Вчені зробили нове відкриття щодо зірок у космосі
TSN
2025-04-12T16:17:46Z
Неординарний роботичний мотоцикл Kawasaki нагадує ендуро-мотоцикл з ногами
Топ Жир
2025-04-12T18:00:02Z
Огляд Seres 5 2025: Чи зможе китайський новачок перемогти Tesla та BMW у грі з електромобілями?
Топ Жир
2025-04-12T16:15:49Z
Старовинні автомобілі не підлягають 25% миту на імпорт, але є один підвох
Топ Жир
2025-04-12T14:45:28Z
Ексклюзивний проект Bohse Safari Landau: колаборація Porsche та Lada, про яку ви не чули!
Топ Жир
2025-04-12T13:15:36Z
Електричний кросовер Skoda з 7 сидіннями може тягти причеп, але не очікуйте великого запасу ходу
Топ Жир
2025-04-12T11:30:42Z
Як у страшному сні: у гонщика "Формули-1" на великій швидкості відірвалося кермо
Фокус
2025-04-12T11:27:26Z
Понад 300 км: новий електробайк із Естонії встановив світовий рекорд запасу ходу
Фокус
2025-04-12T09:51:23Z
Інженери розібрали батареї Tesla і BYD: які висновки вони зробили
InternetUA
2025-04-12T09:31:32Z
Lamborghini представила новий гібридний суперкар Temerario
360ua.news
2025-04-12T09:30:14Z