MY.UAНовини
Мертві політики, клони сайтів, генерування брехні. Як світ учиться захищати вибори від штучного інтелекту
Мертві політики, клони сайтів, генерування брехні. Як світ учиться захищати вибори від штучного інтелекту

Мертві політики, клони сайтів, генерування брехні. Як світ учиться захищати вибори від штучного інтелекту

Техногіганти та законодавці намагаються розв’язати проблему втручання у вибори за допомогою штучного інтелекту, але результати зусиль поки що невідомі.

Доступність інструментів штучного інтелекту стала причиною нової загрози, пов’язаної з їх використанням. Рік виборів, кульмінацією якого стане голосування за нового президента США, став ідеальним періодом тестування нових втручань у демократичні процеси за допомогою цієї технології. Чи вдалося ШІ «зламати демократію» так, як це зробила шість років тому компаніяCambridge Analytica, ймовірно, буде зрозуміло з часом. Проте, на відміну від історії шестирічної давнини, у 2024 році світ усвідомлює технологічну загрозу виборам і демократії загалом і готується давати відсіч таким маніпуляціям.

Подекуди ці спроби є успішними, часом — невдалими. Але цього разу захищати свободу волі виборців намагаються і технологічні компанії, і законотворці. А спецслужби протягом цього року не раз розповідали про виявлені кампанії прихованого впливу, які використовували технології штучного інтелекту.

Штучний інтелект як помічник маніпуляторів і фейкоробів

Протягом декількох останніх тижнів стало відомо про нові випадки використання штучного інтелекту для маніпуляцій, створених напередодні виборів. По-перше, це масштабнаоперація Doppelganger, яка передбачала створення підробних сторінок відомих медіа та просування потрібних замовникам наративів. Здебільшого ці фейкові Doppelganger-ресурси критикували місцеві уряди, просували наративи проти України й воєнної допомоги нашій країні, та й загалом намагалися «грати» на болючих у суспільстві темах.

Про використання штучного інтелекту в діях фейкоробів декілька разів у своїх аналітичних звітах розповідала компанія OpenAI — наприкінці весни вона і згадувала Doppelganger як приклад російської кампанії прихованого впливу. А в жовтні у новому звіті OpenAI компанія повідомляла про понад 20 операцій і шахрайських мереж, які використовували ChatGPT й аналоги з метою створення фейкового контенту та впливу на результати виборів. У цьому випадку — найближчих, на яких обиратимуть президента США. Meta так само у своїх документах розповідала про аналогічні операції впливу за допомогою ШІ.

  • Читайте також: Відлік пішов. Що треба знати про цьогорічні президентські вибори у США менш ніж за сто днів до голосування

Проте використання штучного інтелекту для генерації маніпулятивного контенту — це лише один зі способів перетворення ШІ на інструмент фейкоробів. Набагато масштабнішими стали дипфейк-відео, за допомогою яких намагаються маніпулювати виборами. Особливо масовою ця технологія стала в Індії — ШІ-клони використовуються в персоналізованих дзвінках виборцям, в рекламі, в якій подекуди створюють ШІ-копії вже померлих політиків. Останній за часом приклад — перший тур виборів президента в Молдові, де дипфейками чинної президентки Маї Санду намагалися знизити її підтримку та явку на референдумі.

Про масштаб політичних дипфейків розповіла компанія Google, точніше, її підрозділ Google DeepMind. Його фахівці разом зі спеціалістами Google Jigsaw у своєму дослідженні проаналізували ще один спосіб використання штучного інтелекту — а саме вивчили цілі створення дипфейків. Аналіз показав, що найчастіше дипфейки створюють для політиків саме з метою впливу на громадську думку. Жертвою дипфейків був і президент Байден — після того, як він оголосив про бажання балотуватися, його супротивники запустили в мережу штучно згенероване відео, на якому показано нібито світ, у якому Байден переміг.

Масовість використання штучного інтелекту й особливу залученість до цього російських спецслужбвідзначають представники американських спецслужб. За їхніми повідомленнями, саме Росія створила більше ШІ-матеріалів, аніж будь-яка інша держава, а основна їхня мета — вплив на результат виборів у США та підтримка Дональда Трампа. Тож ми зараз спостерігаємо трансформацію роботи російської«фабрики тролів», яка активно працювала на виборах 2016 року, зокрема з такими інструментами як Cambridge Analytica, а тепер використовує штучний інтелект.

Імовірно, ШІ-креатура фейків, створених для виборів, дешевша, аніж оплата ботів таорганізація їх роботи, тому використання Росією штучного інтелекту з метою впливу на вибори було очевидним і навіть очікуваним кроком. Тепер важливим є те, чи зможуть інституції та технологічні компанії унеможливити або принаймні мінімізувати цей вплив. Принаймні спроби подолати цей вплив демонструють і американські законотворці, й технологічні компанії, чиї інструменти стали помічником у руках маніпуляторів і представників ворожих спецслужб.

Інституційний захист: закони та процедури проти ШІ-фейків і маніпуляцій

Одним із напрямків боротьби з таким використанням ШІ є прийняття відповідних законів. Якщо ідентифікувати та відповідно заборонити поширення політичних чи інших дипфейк-відео реально, то інші спроби використання штучного інтелекту для впливу на суспільну думку виявити та юридично заборонити надзвичайно складно.

Для використання штучного інтелекту з метоюстворення дипфейк-порно уже є відповідні законодавчі обмеження — такий закон є у Великобританії, а в США представили законопроєкт для захисту жертв такого відео. Проте законодавчий захист для «виборчих» і «політичних» дипфейків лише набирає обертів. Ще торік у США було ухвалено федеральний «Закон про захист виборів від оманливого ШІ», який передбачає, що політики можуть через суд заборонити поширювати дипфейки з ними.

Окремі штати також намагаються обмежити використання ШІ та дипфейків у виборах. Так, на початку вересня у Каліфорнії було прийнятозакони, які обмежували поширення дипфейків, пов’язаних із виборами. Один із цих законів не лише дає право обмежувати через суд поширення таких фейкових відео, але й забороняє ділитися дипфейками, дотичними до виборів. Закон матиме примусову силу протягом 120 днів до виборів і 60 днів після них.

Загалом половина штатів США намагається боротися проти ШІ-контенту на виборах за допомогою законів — у цих штатах були прийняті або розглянуті законопроєкти, що регулюють використання штучного інтелекту та дипфейків у передвиборчому процесі. Проте деякі з цих законів зустрілися з судовою забороною, до прикладу, саме каліфорнійський закон про дипфейки заблокував суддя через те, що цей документ, імовірно, порушує Першу поправку.

Технологічний захист від «поганого» ШІ

Технологічні компанії намагаються також боротися з проблемним використанням штучного інтелекту та поширенням ШІ-контенту. Ще на початку року техногіганти підписали спільну угоду про зобов’язання вжити кроків для запобігання використовувати ШІ для зриву виборів.

До прикладу, у згаданому вище звіті Meta про виявлення мережі акаунтів, які поширювали штучно згенерований контент, компанія розповідала про блокування цих профілів і ботмережі. Ще декілька місяців тому Meta заборонила використовувати штучний інтелект у політичній рекламі, що розміщується на платформі. Заборонив розміщувати такий контент і Twitter (X). Компанія також буде блокувати поширення політичної реклами за тиждень до голосування.

Схожі кроки щодо політичної реклами запроваджує Google — техногігант заблокує рекламу, дотичну до виборів, після завершення голосування. Це робиться, аби кандидати не заявляли достроково про свою перемогу, а ще — аби не повторилася історія чотирирічної давності, коли прихильники Дональда Трампа намагалися штурмувати Капітолій через незгоду з результатами підрахунку голосів. Окрім того, Google повідомлятиме користувачів, коли в рекламі міститимуться фрагменти штучно згенерованого контенту.

Ще декілька місяців тому техногіганти намагалися запровадити цифрові позначки для контенту, створеного людьми. Для цього була створена коаліція Coalition for Content Provenance and Authenticity (C2PA), яка розробила технічний стандарт метаданих. З його допомогою можна зрозуміти, чи є контент штучно згенерованим. Google уже вміє аналізувати цей контент іпозначатиме зображення, що містять ШІ-елементи. І вже відкрила доступ до своєї технології з позначення спеціальними «водяними знаками» іншим виробникам будь-якого, текстового чи аудіовізуального контенту, створеного за допомогою ШІ. Проте технологія C2PA є ще досить сирою й поки не працює так, як хотілося б.

Деякі соціальні мережі намагаються взагалі відсторонитися від політичного контенту. Принаймні ця мета, озвучена Марком Цукербергом ще на початку 2021 року, поступово втілюється в політиках його компанії. До прикладу, Meta повідомила, що політичний контент узагаліне рекомендуватиметься користувачам Instagram і Threads.

Нові й несподівані загрози

Експерти, які попереджали про ризики використання штучного інтелекту під час виборів, називали різні шляхи використання цієї технології. Дипфейки й іноземне втручання через вплив на громадську думку — не єдині способи використання ШІ на виборах. Називають й інші сценарії, до прикладу, стратегію відволікання людей, залучених до виборчого процесу, штучно згенерованими запитами та зверненнями, на які ті муситимуть відповідати. Ще один спосіб, про який наразі майже не говорять — це використання чатботів для генерації виборчих фейків. Проте цей шлях нині є лише гіпотетичним, аджегалюцинації штучного інтелекту — відоме явище, а самі чатботи ще не стали основним інструментом споживання новин чи отримання інформації.

Ще одним несподіваним ризиком для майбутнього регулювання штучного інтелекту загалом і у виборчому процесі зокрема може стати обрання Дональда Трампа, який уже пообіцяв скасувати указ Джо Байдена про контроль над інструментами штучного інтелекту. Експерти попереджають, що відмова від цих положень щодо безпеки ШІ підірве надійність моделей штучного інтелекту. Тож майбутні президентські вибори можуть допомогти визначити, чи стане ШІ безпрецедентним інструментом продуктивності або ж неконтрольованим агентом хаосу.

Імовірно, 2024 рік стане таким тестовим періодом, під час якого людство вчитиметься виявляти та блокувати ШІ-кампанії прихованого впливу. З одного боку, судячи з повідомлень у медіа про виявлені операції, поки цей процес є доволі успішним. Водночас ми не знаємо про те, скільки, яких і наскільки успішних способів використання ШІ у політичних процесах ще було. Регуляторні та технологічні бар’єри для ШІ-контенту лише почасти зможуть заблокувати дії тих, хто за допомогою ШІ намагатиметься обманути виборців. Водночас рішення засновника Facebook повністю відгородитися від політики є зрозумілим, але малореальним — адже історія з маніпуляціями з боку Росії «руками» американських YouTube-блогерів та компаніїTenet дуже добре це продемонструвала.

2024-й став також репетицією для тих, хто намагався організовувати операції прихованого впливу за допомогою штучного інтелекту. Про справжній їх успіх, чи, навпаки, неуспіх ми дізнаємося за кілька років. На наступних виборах.

Ілюстрація: Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Какие телефоны Samsung Galaxy являются наиболее ценными: компания назвала модели
Фокус
2025-02-22T14:42:01Z
Превратит окно в генератор: "прозрачный" солнечный элемент поглощает свет с двух сторон
Фокус
2025-02-22T14:21:08Z
Важная функция Android не работает нормально: что приходится делать пользователям
Фокус
2025-02-22T14:00:34Z
Оптимально для пенсионеров: доступные тарифы Киевстар для тех, кто мало пользуется интернетом
Политека
2025-02-22T13:31:48Z
Топ-5 полезных функций iPhone, о которых пользователи не знали: что пригодится
Фокус
2025-02-22T13:00:54Z
Сигналы из глубин Вселенной: ученые пытаются понять, кто именно из инопланетян хотел связаться с Теслой
Знай
2025-02-22T12:51:01Z
Одна маленькая, но важная настройка, которую надо менять на каждом Android-смартфоне
Фокус
2025-02-22T12:00:06Z
На британском острове нашли 2000-летнюю "магическую" ложку
Апостроф
2025-02-22T09:03:09Z
Как ученые помогают громадам найти решения для устойчивого развития
ZN UA
2025-02-22T06:33:35Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
Чем дешево обработать древесину, чтобы она не портилась: лайфхаки для хозяев
TSN
2025-02-22T13:36:10Z
Всего одна деталь: найдите "правильного" попугая быстрее всех остальных
Фокус
2025-02-22T13:30:42Z
Масленица: рецепты, которые понравятся всем
Комсомольская правда
2025-02-22T11:57:34Z
Узнайте, какая ваша суперсила, выберите одно из пяти солнц: интересный тест
TSN
2025-02-22T11:51:13Z
Ракам - богатство, Козерогам - прибыль во всем: финансовый Таро-прогноз на март 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-22T11:21:30Z
Маникюр на 8 марта: 10 модных и оригинальных дизайнов
Marie Claire
2025-02-22T11:00:11Z
Вы также будете так делать: зачем замораживают хлеб перед употреблением
TSN
2025-02-22T10:36:55Z
Как подобрать помаду под цвет кожи: полезные тесты и советы
TSN
2025-02-22T10:36:55Z
Понадобилось несколько секунд: вор совершил дерзкий побег с третьего этажа здания суда
Фокус
2025-02-22T14:12:03Z
Преступники похитили кредитку мужчины и выиграли в лотерею: полиция говорит, что это были бездомные, детали
Фокус
2025-02-22T12:45:05Z
На Чернобыльской АЭС спасатели ликвидируют ячейку тления
ZN UA
2025-02-22T11:22:45Z
В Купянске дрон уничтожил автомобиль, есть раненые
Корреспондент
2025-02-22T11:15:59Z
На ЧАЭС осталась одна ячейка тления после удара "шахеда"
Корреспондент
2025-02-22T10:52:47Z
Тление на ЧАЭС после удара продолжается. Спасатели частично открыли укрытие
Лига
2025-02-22T10:48:19Z
В центре Днепра произошел взрыв: что известно
TSN
2025-02-22T10:33:31Z
Военный попал под суд, пытаясь защитить семью от наркопритона: жители живут в страхе уже 15 лет
Знай
2025-02-22T10:30:02Z
Россияне атаковали Киевщину беспилотниками, погиб железнодорожник
Комсомольская правда
2025-02-22T08:51:50Z
Манчестер Сити – Ливерпуль: где смотреть и ставки букмекеров на матч АПЛ
TSN
2025-02-22T14:21:36Z
Чжилей заявил, кого желает получить в соперники
Корреспондент
2025-02-22T14:12:58Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T13:54:42Z
Катмен Усика дал прогноз на реванш Бетербиева с Биволом
Корреспондент
2025-02-22T12:06:16Z
Бывший футболист сборной Украины Ракицкий участвовал в бою с российскими оккупантами
ZN UA
2025-02-22T11:27:50Z
Баколе объяснил, почему принял бой против Паркера
Корреспондент
2025-02-22T11:09:24Z
Гвоздик оценил шансы Бетербиева и Бивола в реванше
Корреспондент
2025-02-22T10:24:57Z
Трубина отправят в запас Бенфики на ближайшие матчи - источник
Корреспондент
2025-02-22T09:24:41Z
Назван соперник, ради которого Тайсон Фьюри может вернуться в большой бокс
Известия Киев
2025-02-22T08:31:21Z
Партизаны рассказали об акции в двух городах Крыма
Корреспондент
2025-02-22T14:39:01Z
Вышел из укрытия – получил адский подарок: бойцы ВСУ ликвидировали расчет БПЛА врага
TSN
2025-02-22T13:36:22Z
Самые кровавые бои еще впереди: The Independent назвав сроки захвата Донбасса
TSN
2025-02-22T13:18:03Z
Россия скинула на Константиновку семь ФАБов, есть погибшие
Лига
2025-02-22T13:00:51Z
Артиста возмутил способ использования маскировочных сеток в бригаде ВСУ/Комик прокомментировал штабное фото 30-й бригады
Апостроф
2025-02-22T13:00:14Z
Стало известно, как россияне могут прикрываться военнопленными ВСУ: где их могут удерживать
Comments UA
2025-02-22T12:36:47Z
Скандал в 155-й бригаде: военная омбудсмен озвучила свои выводы
TSN
2025-02-22T12:33:24Z
Келлог посетил раненых украинских военных
ZN UA
2025-02-22T12:06:06Z
Как накажут бойца ВСУ за отказ выполнять задачу: военная омбудсмен объяснила
TSN
2025-02-22T11:36:40Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Глава Amazon пытается понять, кто должен сыграть нового Джеймса Бонда — зрители массово голосуют за Генри Кавилла
GameMag
2025-02-22T13:07:29Z
Расставляем акценты: 11 модных украшений на 2025 год, которые сделают образ ярче
Marie Claire
2025-02-22T13:00:30Z
Антон Лирник обратился к чиновникам РФ и назвал их "идиотами"
GlavRed
2025-02-22T11:30:52Z
5 лучших драматических мини-сериалов Netflix, которые можно посмотреть прямо сейчас
Фокус
2025-02-22T10:15:37Z
Скандал в Европе: почему Италия требует дисквалификации представителя Эстонии с Евровидения
Comments UA
2025-02-22T10:15:22Z
Денис Родькин и Элеонора Севенард: 10 фото звезд балета, которые доказывают, что между ними настоящая любовь
Marie Claire
2025-02-22T10:09:24Z
Были только стены: супруги превратили сарай в уютный "дом мечты"
Фокус
2025-02-22T15:06:56Z
Неуязвимые дроны, роботы, лазеры: какие технологии изменят войну в Украине в 2025 году
Фокус
2025-02-22T14:27:26Z
В новом учебнике по финансовой грамотности для 8-9 классов будут мемы, криптовалюты и цифровые платежи
Знай
2025-02-22T14:12:22Z
Жена Судакова поздравила его с годовщиной свадьбы
Корреспондент
2025-02-22T13:51:18Z
Мобилизация с нарушениями: что делать, если незаконно забирают в армию
Знай
2025-02-22T13:30:42Z
Похож на мяч: женщина показала кота с "самыми большими" в мире щеками
Фокус
2025-02-22T13:06:17Z
Информационная война: как медиа манипулируют людьми
Comments UA
2025-02-22T13:03:18Z
Нидерланды активизируют поиски похищенных экспонатов из музея Дренте из-за угрозы их уничтожения
Известия Киев
2025-02-22T12:36:22Z
Более 2000 грн ежемесячно: часть пенсионеров получит внушительные надбавки
Знай
2025-02-22T12:30:12Z
Какая пища сбивает давление: лучшие продукты, рекомендуемые кардиологами
TSN
2025-02-22T14:21:09Z
Какое масло для роста волос лучше — кокосовое или розмариновое?
Marie Claire
2025-02-22T14:15:21Z
Защищает от развития опасного рака: ученые назвали продукт, укрепляющий кишечник
Фокус
2025-02-22T14:12:58Z
Бананы: полезны ли они для всех или есть скрытые риски, есть нужно очень осторожно
Знай
2025-02-22T13:51:14Z
Как обычный лимон поможет избавиться от серьезной проблемы: что с ним нужно делать
TSN
2025-02-22T13:36:33Z
Омолодить мозг на десяток лет: ученые рассказали, что для этого надо сделать с телефоном
Фокус
2025-02-22T13:21:24Z
Защитить мозг от деменции: ученые рассказали, как сделать это всего за 35 минут в неделю
Фокус
2025-02-22T12:45:29Z
Сохранят молодость и женское здоровье на долгие годы: 3 простых напитка, которые нужно пить всем девушкам
Знай
2025-02-22T10:51:27Z
Так же, как COVID-19: мир может атаковать новый вирус
Comments UA
2025-02-22T10:36:08Z
Оплата газовых платежек: "Нафтогаз" сделал важное предупреждение
Знай
2025-02-22T14:30:30Z
Что произошло с украинской экономикой за три года большой войны: какие перспективы
Comments UA
2025-02-22T14:06:51Z
Украинцам сообщили о правилах получения пенсии: придется идти в ПФУ
Политека
2025-02-22T13:03:16Z
Могут ли на украинских пенсионеров устно оформить кредит: ответ опытного юриста
Знай
2025-02-22T12:12:03Z
Россия собирается перевозить газ на атомных субмаринах
Корреспондент
2025-02-22T11:57:02Z
Чистая прибыль банков в Украине за год возросла на 17,2 млрд
Известия Киев
2025-02-22T11:34:37Z
Цены бьют рекорды: в каких городах Украины продолжает дорожать жилье
Фокус
2025-02-22T11:00:37Z
Сразу два аэропорта в России ввели ограничения на полеты из-за угрозы атак беспилотников
ZN UA
2025-02-22T10:37:53Z
В России остановлена перекачка нефти на два НПЗ - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T10:15:04Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Трамп не просто так заигрывает с Путиным. В WSJ объяснили, зачем это президенту США
ZN UA
2025-02-22T15:06:23Z
Зеленский провел разговор с премьером Нидерландов: заявления лидеров
Хвиля
2025-02-22T15:03:40Z
WP: США просили Украину отозвать свой проект резолюции ООН о российской агрессии
Европейская правда
2025-02-22T15:01:53Z
Климкин – о словах Трампа о рейтинге Зеленского: Забудьте все цифры, он это взял с потолка
Лига
2025-02-22T14:51:26Z
Обнародован новый отчет Совета Европы по результатам борьбы с коррупцией в Украине
Известия Киев
2025-02-22T14:45:24Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T14:42:57Z
Россияне заявляют о продвижении на Харьковщине: где могли прорвать оборону
Comments UA
2025-02-22T14:24:59Z
5 вопросов о предстоящих в Германии выборах и за кого «болеть» украинцам
Комсомольская правда
2025-02-22T14:04:10Z
Зеленского сделают виноватым в провале нереалистической миротворческой миссии Трампа – Портников
TSN
2025-02-22T14:03:20Z