MY.UAНовини
Мертві політики, клони сайтів, генерування брехні. Як світ учиться захищати вибори від штучного інтелекту
Мертві політики, клони сайтів, генерування брехні. Як світ учиться захищати вибори від штучного інтелекту

Мертві політики, клони сайтів, генерування брехні. Як світ учиться захищати вибори від штучного інтелекту

Техногіганти та законодавці намагаються розв’язати проблему втручання у вибори за допомогою штучного інтелекту, але результати зусиль поки що невідомі.

Доступність інструментів штучного інтелекту стала причиною нової загрози, пов’язаної з їх використанням. Рік виборів, кульмінацією якого стане голосування за нового президента США, став ідеальним періодом тестування нових втручань у демократичні процеси за допомогою цієї технології. Чи вдалося ШІ «зламати демократію» так, як це зробила шість років тому компаніяCambridge Analytica, ймовірно, буде зрозуміло з часом. Проте, на відміну від історії шестирічної давнини, у 2024 році світ усвідомлює технологічну загрозу виборам і демократії загалом і готується давати відсіч таким маніпуляціям.

Подекуди ці спроби є успішними, часом — невдалими. Але цього разу захищати свободу волі виборців намагаються і технологічні компанії, і законотворці. А спецслужби протягом цього року не раз розповідали про виявлені кампанії прихованого впливу, які використовували технології штучного інтелекту.

Штучний інтелект як помічник маніпуляторів і фейкоробів

Протягом декількох останніх тижнів стало відомо про нові випадки використання штучного інтелекту для маніпуляцій, створених напередодні виборів. По-перше, це масштабнаоперація Doppelganger, яка передбачала створення підробних сторінок відомих медіа та просування потрібних замовникам наративів. Здебільшого ці фейкові Doppelganger-ресурси критикували місцеві уряди, просували наративи проти України й воєнної допомоги нашій країні, та й загалом намагалися «грати» на болючих у суспільстві темах.

Про використання штучного інтелекту в діях фейкоробів декілька разів у своїх аналітичних звітах розповідала компанія OpenAI — наприкінці весни вона і згадувала Doppelganger як приклад російської кампанії прихованого впливу. А в жовтні у новому звіті OpenAI компанія повідомляла про понад 20 операцій і шахрайських мереж, які використовували ChatGPT й аналоги з метою створення фейкового контенту та впливу на результати виборів. У цьому випадку — найближчих, на яких обиратимуть президента США. Meta так само у своїх документах розповідала про аналогічні операції впливу за допомогою ШІ.

  • Читайте також: Відлік пішов. Що треба знати про цьогорічні президентські вибори у США менш ніж за сто днів до голосування

Проте використання штучного інтелекту для генерації маніпулятивного контенту — це лише один зі способів перетворення ШІ на інструмент фейкоробів. Набагато масштабнішими стали дипфейк-відео, за допомогою яких намагаються маніпулювати виборами. Особливо масовою ця технологія стала в Індії — ШІ-клони використовуються в персоналізованих дзвінках виборцям, в рекламі, в якій подекуди створюють ШІ-копії вже померлих політиків. Останній за часом приклад — перший тур виборів президента в Молдові, де дипфейками чинної президентки Маї Санду намагалися знизити її підтримку та явку на референдумі.

Про масштаб політичних дипфейків розповіла компанія Google, точніше, її підрозділ Google DeepMind. Його фахівці разом зі спеціалістами Google Jigsaw у своєму дослідженні проаналізували ще один спосіб використання штучного інтелекту — а саме вивчили цілі створення дипфейків. Аналіз показав, що найчастіше дипфейки створюють для політиків саме з метою впливу на громадську думку. Жертвою дипфейків був і президент Байден — після того, як він оголосив про бажання балотуватися, його супротивники запустили в мережу штучно згенероване відео, на якому показано нібито світ, у якому Байден переміг.

Масовість використання штучного інтелекту й особливу залученість до цього російських спецслужбвідзначають представники американських спецслужб. За їхніми повідомленнями, саме Росія створила більше ШІ-матеріалів, аніж будь-яка інша держава, а основна їхня мета — вплив на результат виборів у США та підтримка Дональда Трампа. Тож ми зараз спостерігаємо трансформацію роботи російської«фабрики тролів», яка активно працювала на виборах 2016 року, зокрема з такими інструментами як Cambridge Analytica, а тепер використовує штучний інтелект.

Імовірно, ШІ-креатура фейків, створених для виборів, дешевша, аніж оплата ботів таорганізація їх роботи, тому використання Росією штучного інтелекту з метою впливу на вибори було очевидним і навіть очікуваним кроком. Тепер важливим є те, чи зможуть інституції та технологічні компанії унеможливити або принаймні мінімізувати цей вплив. Принаймні спроби подолати цей вплив демонструють і американські законотворці, й технологічні компанії, чиї інструменти стали помічником у руках маніпуляторів і представників ворожих спецслужб.

Інституційний захист: закони та процедури проти ШІ-фейків і маніпуляцій

Одним із напрямків боротьби з таким використанням ШІ є прийняття відповідних законів. Якщо ідентифікувати та відповідно заборонити поширення політичних чи інших дипфейк-відео реально, то інші спроби використання штучного інтелекту для впливу на суспільну думку виявити та юридично заборонити надзвичайно складно.

Для використання штучного інтелекту з метоюстворення дипфейк-порно уже є відповідні законодавчі обмеження — такий закон є у Великобританії, а в США представили законопроєкт для захисту жертв такого відео. Проте законодавчий захист для «виборчих» і «політичних» дипфейків лише набирає обертів. Ще торік у США було ухвалено федеральний «Закон про захист виборів від оманливого ШІ», який передбачає, що політики можуть через суд заборонити поширювати дипфейки з ними.

Окремі штати також намагаються обмежити використання ШІ та дипфейків у виборах. Так, на початку вересня у Каліфорнії було прийнятозакони, які обмежували поширення дипфейків, пов’язаних із виборами. Один із цих законів не лише дає право обмежувати через суд поширення таких фейкових відео, але й забороняє ділитися дипфейками, дотичними до виборів. Закон матиме примусову силу протягом 120 днів до виборів і 60 днів після них.

Загалом половина штатів США намагається боротися проти ШІ-контенту на виборах за допомогою законів — у цих штатах були прийняті або розглянуті законопроєкти, що регулюють використання штучного інтелекту та дипфейків у передвиборчому процесі. Проте деякі з цих законів зустрілися з судовою забороною, до прикладу, саме каліфорнійський закон про дипфейки заблокував суддя через те, що цей документ, імовірно, порушує Першу поправку.

Технологічний захист від «поганого» ШІ

Технологічні компанії намагаються також боротися з проблемним використанням штучного інтелекту та поширенням ШІ-контенту. Ще на початку року техногіганти підписали спільну угоду про зобов’язання вжити кроків для запобігання використовувати ШІ для зриву виборів.

До прикладу, у згаданому вище звіті Meta про виявлення мережі акаунтів, які поширювали штучно згенерований контент, компанія розповідала про блокування цих профілів і ботмережі. Ще декілька місяців тому Meta заборонила використовувати штучний інтелект у політичній рекламі, що розміщується на платформі. Заборонив розміщувати такий контент і Twitter (X). Компанія також буде блокувати поширення політичної реклами за тиждень до голосування.

Схожі кроки щодо політичної реклами запроваджує Google — техногігант заблокує рекламу, дотичну до виборів, після завершення голосування. Це робиться, аби кандидати не заявляли достроково про свою перемогу, а ще — аби не повторилася історія чотирирічної давності, коли прихильники Дональда Трампа намагалися штурмувати Капітолій через незгоду з результатами підрахунку голосів. Окрім того, Google повідомлятиме користувачів, коли в рекламі міститимуться фрагменти штучно згенерованого контенту.

Ще декілька місяців тому техногіганти намагалися запровадити цифрові позначки для контенту, створеного людьми. Для цього була створена коаліція Coalition for Content Provenance and Authenticity (C2PA), яка розробила технічний стандарт метаданих. З його допомогою можна зрозуміти, чи є контент штучно згенерованим. Google уже вміє аналізувати цей контент іпозначатиме зображення, що містять ШІ-елементи. І вже відкрила доступ до своєї технології з позначення спеціальними «водяними знаками» іншим виробникам будь-якого, текстового чи аудіовізуального контенту, створеного за допомогою ШІ. Проте технологія C2PA є ще досить сирою й поки не працює так, як хотілося б.

Деякі соціальні мережі намагаються взагалі відсторонитися від політичного контенту. Принаймні ця мета, озвучена Марком Цукербергом ще на початку 2021 року, поступово втілюється в політиках його компанії. До прикладу, Meta повідомила, що політичний контент узагаліне рекомендуватиметься користувачам Instagram і Threads.

Нові й несподівані загрози

Експерти, які попереджали про ризики використання штучного інтелекту під час виборів, називали різні шляхи використання цієї технології. Дипфейки й іноземне втручання через вплив на громадську думку — не єдині способи використання ШІ на виборах. Називають й інші сценарії, до прикладу, стратегію відволікання людей, залучених до виборчого процесу, штучно згенерованими запитами та зверненнями, на які ті муситимуть відповідати. Ще один спосіб, про який наразі майже не говорять — це використання чатботів для генерації виборчих фейків. Проте цей шлях нині є лише гіпотетичним, аджегалюцинації штучного інтелекту — відоме явище, а самі чатботи ще не стали основним інструментом споживання новин чи отримання інформації.

Ще одним несподіваним ризиком для майбутнього регулювання штучного інтелекту загалом і у виборчому процесі зокрема може стати обрання Дональда Трампа, який уже пообіцяв скасувати указ Джо Байдена про контроль над інструментами штучного інтелекту. Експерти попереджають, що відмова від цих положень щодо безпеки ШІ підірве надійність моделей штучного інтелекту. Тож майбутні президентські вибори можуть допомогти визначити, чи стане ШІ безпрецедентним інструментом продуктивності або ж неконтрольованим агентом хаосу.

Імовірно, 2024 рік стане таким тестовим періодом, під час якого людство вчитиметься виявляти та блокувати ШІ-кампанії прихованого впливу. З одного боку, судячи з повідомлень у медіа про виявлені операції, поки цей процес є доволі успішним. Водночас ми не знаємо про те, скільки, яких і наскільки успішних способів використання ШІ у політичних процесах ще було. Регуляторні та технологічні бар’єри для ШІ-контенту лише почасти зможуть заблокувати дії тих, хто за допомогою ШІ намагатиметься обманути виборців. Водночас рішення засновника Facebook повністю відгородитися від політики є зрозумілим, але малореальним — адже історія з маніпуляціями з боку Росії «руками» американських YouTube-блогерів та компаніїTenet дуже добре це продемонструвала.

2024-й став також репетицією для тих, хто намагався організовувати операції прихованого впливу за допомогою штучного інтелекту. Про справжній їх успіх, чи, навпаки, неуспіх ми дізнаємося за кілька років. На наступних виборах.

Ілюстрація: Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Щонайменше 10 прильотів: дрони ГУР атакували нафтобазу в Тульській області, – ЗМІ
24tv
2025-01-18T08:51:06Z
У Китаї смертність перевищила народжуваність: населення скорочується третій рік поспіль
24tv
2025-01-18T08:42:19Z
В Україні ще одна категорія громадян отримала право на відстрочку: що відомо
TSN
2025-01-18T08:36:31Z
Пенсійний фонд здійснюватиме виплати компенсацій за розміщення переселенців
УкраинФорм
2025-01-18T08:30:55Z
Армія РФ просувається в Курській області: в ISW оцінили, яку територію їм вдалося повернути
TSN
2025-01-18T08:18:08Z
Дешевий і скорострільний: Індія створила міні-ЗРК для боротьби з дронами
InternetUA
2025-01-18T08:13:33Z
13 кроків до справедливості: 21 січня українські правозахисники проведуть брифінг щодо захисту прав людини
Детектор М
2025-01-18T07:55:41Z
ППО досі недостатньо: є один спосіб протидіяти смертоносній балістиці Росії
24tv
2025-01-18T07:48:54Z
Кіберполіція терміново звернулася до батьків: новий небезпечний челендж калічить дітей
Хвиля
2025-01-18T07:30:29Z
Рецензія на серіал «Зоряні війни: Кістяк команди» / Skeleton Crew
ITC
2025-01-18T08:46:04Z
Головні тренди 2025 року: вони мають бути у вашому гардеробі
24tv
2025-01-18T08:21:26Z
Терапевтичне садівництво чи тревел на нулі. Найкращі проєкти 2024 року, які ви могли пропустити
Детектор М
2025-01-18T08:01:04Z
Приголомшливе перетворення: дівчина показала, як зробила з порожнього горища гардероб
24tv
2025-01-18T07:54:44Z
Найновіший кримінальний серіал на Netflix, у який вже закохались українці
24tv
2025-01-18T07:33:03Z
Бред Пітт відреагував на історію француженки, у якої шахраї виманили 830 тис. євро від його імені
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T01:36:21Z
Із зірки Х-Фактора до співачки VESTA: як тепер живе Валерія Симулик
Политека
2025-01-17T23:30:09Z
Відомий будинок із кінострічки «Один вдома» отримав нового власника
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T23:00:56Z
У США продано будинок з фільму «Сам удома». Якою була вартість маєтку Маккалістерів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T19:27:48Z
Заяви віцеспікера Словаччини російським ЗМІ викликали протест послів у трьох країнах
Детектор М
2025-01-18T08:54:59Z
ЗМІ: Зеленський висловив сумніви щодо зустрічі з Фіцо в Давосі
Европейская правда
2025-01-18T08:51:38Z
Відсторонений президент Південної Кореї з’явився у суді після арешту
УкраинФорм
2025-01-18T08:51:19Z
Україна та Франція обговорили подальшу співпрацю у сфері ОПК
УкраинФорм
2025-01-18T08:36:50Z
Шольц заявив про загрозу для європейської демократії з боку Маска
InternetUA
2025-01-18T08:15:37Z
Йому немає чим похвалитися: що працює не на користь Путіну перед можливими перемовинами
24tv
2025-01-18T08:12:40Z
Що має зробити Україна, аби біженці повернулися?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T08:12:06Z
Тепер офіційно: Фріланд заявила, що балотуватиметься на посаду прем'єра Канади
ZN UA
2025-01-18T08:09:02Z
Не варто применшувати значення імітаційних шахедів - експерт
УкраинФорм
2025-01-18T08:04:55Z
Під час атаки на Київ пошкоджено одну зі станцій метро
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T08:27:48Z
Без сліз не глянеш: під Курськом РФ вдалась до "смішної" практики - Forbes
GlavRed
2025-01-18T08:27:06Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 18.01.2025
Украина Криминальная
2025-01-18T08:18:58Z
У Києві через атаку Росії є загиблий
24tv
2025-01-18T08:18:51Z
Бої за Покровськ: росіяни наближаються до міста і кидають в бій додаткові резерви
TSN
2025-01-18T08:18:06Z
Генштаб повідомив про втрати РФ за добу
1News
2025-01-18T08:15:08Z
Багато жертв, зруйновані будівлі, потоп і закрите метро: усе про масований удар по Києву
24tv
2025-01-18T08:15:04Z
У столиці повністю відновили водопостачання всіх споживачів
УкраинФорм
2025-01-18T08:12:10Z
Повітряні сили розповіли про наслідки ракетного обстрілу Києва
TSN
2025-01-18T08:06:25Z
Тривогу скасували, потім сталися вибухи: очевидці розповіли про атаку на Київ
TSN
2025-01-18T08:48:21Z
Чоловік отримав 9 років ув’язнення за розповсюдження дитячої порнографії
InternetUA
2025-01-18T08:34:43Z
Згорів живцем в авто: через удар на Лук'янівці загинуло троє людей
24tv
2025-01-18T08:30:21Z
Видавав себе за жінку — на Одещині затримали шпигуна РФ
InternetUA
2025-01-18T08:27:49Z
Викрито учасників злочинної організації, які привласнили понад ₴90 мільйонів вкладників банку
Украина Криминальная
2025-01-18T08:18:54Z
Атака на Кривий Ріг: кількість жертв зросла
1News
2025-01-18T08:09:44Z
Російський удар по Києву 18 січня. Як виглядає Лук’янівка після атаки
Украина Криминальная
2025-01-18T08:03:27Z
У Києві через російську балістичну атаку загинули жінка і двоє чоловіків
УкраинФорм
2025-01-18T07:57:29Z
Стефанчук - у роковини авіатрощі в Броварах: Загиблі два роки тому були професіоналами своєї справи
УкраинФорм
2025-01-18T07:49:41Z
Ці прилади тягнуть найбільше світла: вимикайте їх після користування
InternetUA
2025-01-18T08:43:31Z
Європейська комісія вимагає у Маска розкриття алгоритмів соцмережі X
360ua.news
2025-01-18T08:36:09Z
Розметуть за 1 секунду: шикарний крабовий рулет - рецепт за 5 хвилин
GlavRed
2025-01-18T08:27:59Z
Google відкидає зобов’язання ЄС щодо перевірки фактів для Пошуку та YouTube
InternetUA
2025-01-18T08:01:58Z
Instagram і YouTube готуються отримати вигоду, якщо TikTok буде заборонено
InternetUA
2025-01-18T07:49:57Z
Російські хакери атакують акаунти міністрів у WhatsApp по всьому світу
InternetUA
2025-01-18T07:31:41Z
Apple зупиняє функцію штучного інтелекту, що викликала у iPhone "галюцинації" в новинах
InternetUA
2025-01-18T07:03:29Z
Безпечний і довговічний: в Японії створили негорючий літій-іонний акумулятор
Фокус
2025-01-18T07:01:46Z
Що буде, якщо постійно заряджати телефон до 100%: багато хто про це не знає
InternetUA
2025-01-18T06:34:37Z
Найбільшу ділянку "Земельного банку" повторно виставили на аукціон
24tv
2025-01-18T08:36:44Z
НІБУЛОН подвоїв частку перевезень зерна власними вагонами
AgroPortal
2025-01-18T08:30:00Z
Валютний ринок у січні: які прогнози щодо долара на наступний тиждень
24tv
2025-01-18T08:27:35Z
Відмова від банківської таємниці: Нацбанк відреагував на пропозицію Мінфіна відкрити дані для податківців
ZN UA
2025-01-18T08:27:09Z
Україна потрапила в ТОП 10 світового рейтингу виробників плодоовочевої продукції
AgroNews
2025-01-18T08:12:36Z
Торік вантажообіг портів України сягнув 97,2 мільйона тонн
УкраинФорм
2025-01-18T08:04:08Z
Іспанія відвернулась від української кукурудзи на користь американської
AgroPortal
2025-01-18T08:00:08Z
Це питання часу: в Україні відмовляться від долара та перейдуть на євро, НБУ повідомив про процедуру
Политека
2025-01-18T07:28:32Z
"Укрнафта" пробурила першу свердловину високо в горах
ZN UA
2025-01-18T07:21:30Z
Чи варто їсти сиру картоплю і до чого тут вітамін С
24tv
2025-01-18T06:06:43Z
Вживання клітковини може захистити від інфекцій
Portaltele
2025-01-18T05:57:56Z
Чоловік пройшов 250 000 кроків за тиждень – і це повністю змінило його тіло
24tv
2025-01-18T04:36:28Z
Названо продукти, які зберігають молодість тіла
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T00:45:49Z
Волосся більше не буде електризуватися: що для цього треба зробити
24tv
2025-01-17T23:15:57Z
Відійде за кілька секунд: як почистити помідори від шкірки
24tv
2025-01-17T23:03:18Z
В Україні замість МСЕКів запрацювала нова система: що потрібно знати хворим
TSN
2025-01-17T22:06:28Z
Сухорукова розповіла, які ще зміни потрібно запровадити у військовій медицині на фронті
ZN UA
2025-01-17T21:30:58Z
Реформи ВЛК та МСЕК можуть зупинитися – Сухорукова
ZN UA
2025-01-17T20:09:32Z
Гороскоп Таро на лютий 2025: Овнам - гроші, Тельцям - кохання, Близнюкам - успіх
GlavRed
2025-01-18T08:45:12Z
Знаки Зодіаку, які не вміють обманювати: астрологи склали топ-2
Политека
2025-01-18T08:42:07Z
Чоловік розповів, як 250 тисяч кроків на тиждень змінили його тіло
Фокус
2025-01-18T08:00:59Z
"Крабовий салат" в бокалі: він точно стане вашим новим кулінарним фаворитом
TSN
2025-01-18T07:48:32Z
Їм немає рівних: 3 знаки зодіаку, які обожнюють секс
24tv
2025-01-18T07:12:33Z
Гороскоп на завтра 19 січня: Близнюкам - великий прибуток, Левам - чудовий день
GlavRed
2025-01-18T04:27:58Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 11 секунд знайти літеру W
GlavRed
2025-01-18T04:27:39Z
5 хвилин – і від конденсату на вікнах не буде й сліду: жінка описала простий спосіб
GlavRed
2025-01-18T04:27:25Z
Чи потрібно вивертати одяг перед пранням: остаточна відповідь експертів
GlavRed
2025-01-18T04:27:08Z
Надія Кіченок - у третьому колі парного турніру Australian Open
УкраинФорм
2025-01-18T08:54:17Z
Вокер домовився про контракт із Міланом
Football.ua
2025-01-18T08:46:38Z
Ліверпуль виявляє зацікавленість до півзахисника Штутгарта — ЗМІ
Football.ua
2025-01-18T08:40:38Z
Не ставить крапку на боксі: названо умову, яка поверне легендарного Майка Тайсона у ринг
24tv
2025-01-18T08:36:00Z
Рома "затрофеїть" воротаря після перемоги над Дженоа
Football.ua
2025-01-18T08:19:36Z
"Чудовий момент": відомий тренер відреагував на відхід Ф'юрі
24tv
2025-01-18T08:18:06Z
Баварія може купити захисника Спортінга — Плеттенберг
Football.ua
2025-01-18T08:04:29Z
Арсенал намагається виграти боротьбу у Манчестер Юнайтед за Дьокереша — The Independent
Football.ua
2025-01-18T07:31:32Z
Арсенал — Астон Вілла. Напередодні
Football.ua
2025-01-18T07:31:17Z
Charge Cars зробила електромод із класичного Mustang
AutoCentre
2025-01-18T08:16:09Z
Знайдено секретне авто американців із 60-х "Amitron": міні-електрокар міг летіти 80км/год
Знай
2025-01-18T04:51:25Z
Не знають навіть досвідчені водії: три секретні функції в авто
GlavRed
2025-01-18T01:27:17Z
Трансформація авторинку: як змінився попит на дизельні авто в Україні
Хвиля
2025-01-18T01:09:06Z
Як безпечно "прикурити" розряджений акумулятор: автоексперти поділились секретами
TSN
2025-01-17T23:06:58Z
Власників авто змусять платити 25 000 гривень: які критерії встановили
Знай
2025-01-17T21:51:07Z
Чоловік забрав свій "Мерседес" із мийки й переглянув записи відеореєстратора: побачене шокувало
24tv
2025-01-17T20:45:49Z
Як з’явився популярний американський спорткар зі склопластику
AutoCentre
2025-01-17T20:07:56Z
Названо найпопулярніші бензинові авто в Україні за 2024 рік
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T19:12:51Z