MY.UAНовини
Наталка Денисенко про родину, творчість та підтримку ЗСУ - ексклюзивне інтерв'ю для Фокуса
Наталка Денисенко про родину, творчість та підтримку ЗСУ - ексклюзивне інтерв'ю для Фокуса

Наталка Денисенко про родину, творчість та підтримку ЗСУ - ексклюзивне інтерв'ю для Фокуса

Наталка Денисенко — талановита українська акторка, інфлюенсерка та наставниця, яку глядачі знають за ролями у багатьох популярних серіалах та фільмах. Її шлях у професії – це історія наполегливості, розвитку та безперервного самовдосконалення. Окрім успіхів на екрані, Наталка також активно займається благодійністю та допомогою Збройним силам України, особливо підтримуючи підрозділ, у якому служить її чоловік. У той самий час, вона зберігає особисте життя, виховує сина і демонструє, як навіть у найскладніших умовах можна залишатися сильною, відданою родині та своїм принципам.

В ексклюзивному інтерв'ю Фокусу українська акторка розповість про свій досвід, як вдалося адаптуватися до нових реалій, зберегти баланс між родинними обов'язками і професійними здобутками, а також про роль творчості в житті під час війни.

Наталка Денисенко – акторка, інфлюенсерка, наставник, мама, дружина військового? Ким сьогодні відчуваєте себе?

Напевно, найточніше буде сказати, що передусім я відчуваю себе особистістю та жінкою. Всі інші ролі – акторка, інфлюенсерка, наставниця, мама, дружина військового – безумовно важливі, але вони йдуть слідом за цим. Це мої досягнення у професійному та сімейному житті, але передусім я – жінка.

Повномасштабне вторгнення суттєво змінило пріоритети. Усі ці титули, регалії наче трохи стерлися, як і багато іншого в житті. Під впливом цих подій я ще більше усвідомила, наскільки важливо залишатися людяною. І зараз, коли думаю про себе, найперше, що спадає на думку – це бути людиною в повному сенсі цього слова.

Нещодавно ви створили авторський курс акторської майстерності, чим він унікальний та чим відрізняється від аналогів?

Я не створювала курс з акторської майстерності. Мій курс "Голос на мільйон" — це унікальний тренінг, спрямований на покращення голосу, вимови та дикції. Чим він відрізняється від інших? Насамперед тим, що базується на моєму власному досвіді. Багато хто знає мене як акторку дубляжу та озвучування, але не всі знають, що на четвертому курсі університету ім. Карпенка-Карого я вже викладала. Я навчалась на факультеті "Диктор та ведучий програм телебачення", і мій майстер Аркадій Непиталюк запросив мене викладати "Техніку мови" на акторських курсах.

Під час викладання я працювала з людьми, які не мають творчої професії — це були юристи, вчителі, студенти. Саме тоді я зрозуміла, як важливо адаптувати професійні техніки для тих, хто не є акторами чи ведучими. Мій курс спрямований на те, щоб допомогти людям покращити свою вимову та навчитися публічним виступам, навіть якщо вони не мають досвіду в творчих сферах.

"Голос на мільйон" допомагає кожній людині розкрити власний, унікальний голос, не копіюючи манеру телеведучих чи дикторів, а знаходячи впевнене, природне звучання. Усі уроки спрямовані на те, щоб учасники відчули силу свого голосу, покращили дикцію та впевненість у собі. І це працює на 100%! Мій онлайн-курс дозволяє самостійно опанувати необхідні навички для професійного та особистісного розвитку.

Наталка Денисенко
Фото: Пресслужба

Ви родом з Чернігова — це місто неодноразово було під обстрілами. Чи давно там були? Як сьогодні живе Чернігів? Як підтримуєте рідне місто?

Нещодавно я була в Чернігові з сином. Мої батьки досі живуть там, тож для мене це завжди буде моя батьківщина, місце, де я виросла. Місто живе і, я скажу, виглядає доволі добре. Під час останнього візиту ми з Анатолієм Анатолічем знімали програму про Чернігів, і я була вражена, як квітнуть парки, які чисті й доглянуті вулиці. Місто підтримується в чудовому стані, завдяки старанням місцевої влади. Люди там усміхнені, попри всі труднощі, і це свідчить про неймовірну силу Чернігова.

Як я підтримую рідне місто? Я завжди з гордістю розповідаю про нього в інтерв'ю та на телебаченні. Мені приємно бути його амбасадором і нагадувати, яке сильне та красиве наше місто. Коли місцеві журналісти просять дати інтерв’ю, я завжди намагаюся відгукнутися. Під час початку повномасштабного вторгнення я активно допомагала. Особливо тоді, коли була загроза окупації, брала участь в організації евакуації, шукала транспортні засоби для батьків та інших жителів міста. Тісно співпрацювала з волонтерами. Хоч зараз я не так активно залучена, але всім серцем залишаюся з Черніговом.

Ваш чоловік з перших днів служить на фронті. Чи часто вдається бачитися? Як підтримуєте стосунки на відстані?

Зараз нам вдається бачитися трохи частіше, але були періоди, коли ми не бачилися по 4 місяці. Для когось це може здатися коротким терміном, адже багато людей не бачать своїх рідних ще довше. Проте я зі своїм чоловіком щодня на зв’язку. Якщо він знає, що кілька годин або цілу ніч не матиме змоги вийти на зв’язок, він завжди попереджає мене. Одного разу він не виходив на зв’язок, і я була готова їхати його шукати. Я йому тоді сказала, що якщо він пропаде на декілька годин без попередження, я одразу вирушу до нього. Відтоді він завжди попереджає мене про будь-яку відсутність зв’язку.

Підтримую наші стосунки усіма можливими способами, адже сім’я для мене дуже важлива. Мій чоловік також поділяє мої цінності і робить усе, щоб залишатися на зв'язку. Це стосується і нашого онлайн-спілкування, виховання сина та навіть інтимних моментів, таких як онлайн-секс. Я відкрито про це говорю, тому що вважаю, що це важливий складник у підтриманні стосунків на відстані. Я, як жінка, роблю все можливе для збереження нашого емоційного, душевного та сексуального зв’язку. Беру на себе відповідальність за це і докладаю максимум зусиль, щоб наше спілкування залишалося живим і насиченим, використовуючи наші маленькі сімейні традиції.

Розкажіть, чим захоплюється ваш син, чи подобається йому акторство?

Мій син — точно не актор, це 100%. Акторська професія передбачає виконання того, що тобі кажуть, а мій син ніколи в житті не робитиме те, що йому наказують. Наприклад, попросити його розказати вірш або заспівати пісню — це марно. При цьому він чудово розмовляє: чітко, красиво, з гарною вимовою і виразністю. Він використовує такі цікаві фрази, що я навіть не знаю, звідки він їх бере — можливо, з книжок чи мультфільмів. У нього також відмінний слух, він добре співає і вміє пародіювати різні голоси. Напевно, це тому, що я часто читаю йому казки в різних ролях.

Одного разу я навіть взяла його на студію озвучення, адже в нього є всі задатки для цього: чітка мова і вміння змінювати голоси. Але він сказав: "Я не хочу, не буду", — і стоїть на своєму. Якщо йому не хочеться співати чи зніматися на камеру, він цього не робитиме. Він завжди каже: "Не знімай мене, я не хочу". У нього дуже чіткі особисті кордони, і це вражає.

Мій син більше захоплюється технікою. Йому подобаються конструктори, особливо ті, де треба працювати з електрикою. Він дуже захоплюється залізницями, постійно будує міста й купує нові вагони. Він спокійний і зосереджений, може годинами гратися, наприклад, ліпити з пластиліну. Навіть астролог каже, що у нього є схильність до інженерних справ, можливо, навіть до медицини чи естетичних наук. Думаю, що коли він виросте, багато професій зміняться, і він точно знайде своє місце у світі. Я завжди його підтримаю і ніколи не змушуватиму робити те, чого він не хоче.

Наталка Денисенко
Фото: Пресслужба

Чи займаєтесь благодійністю? Як допомагаєте ЗСУ?

Зараз, думаю, кожен українець скаже, що допомагає. Ми всі, хто має можливість, займаємося благодійністю і допомагаємо ЗСУ. У мене, як у публічної людини, є трохи більше можливостей організовувати збори і використовувати свою творчість для допомоги. Зокрема, я маю проєкт "Наталка-читалка", де я читаю вірші українських поетів під звуки фортепіано. Це благодійні вечори, на які люди купують квитки, і 100% отриманих коштів йде на підтримку ЗСУ.

Зараз я активно допомагаю в реабілітації хлопців з підрозділу мого чоловіка, і всі ці вечори спрямовані на підтримку саме їх. Раніше я купувала необхідне для їхніх потреб — тепловізори, речі для обігріву. Наприклад, взимку збирали кошти на обігрівачі, коли була така потреба. На початку повномасштабного вторгнення я разом з командою збирала на карету швидкої допомоги. Також підтримую збори, які організовують мої колеги та друзі. Стараюся не залишатися осторонь, тому що зараз дуже важко збирати кошти на будь-які потреби. Я знаю це з власного досвіду, тому завжди намагаюся допомагати всіма можливими способами.

Як ви вважаєте, чому навіть під час війни творчі професії залишаються настільки актуальними? Як підтримуєте свій моральний дух?

Чому навіть під час війни творчі професії залишаються актуальними? Тому що без творчості люди просто не зможуть вижити. Для ментального, психологічного та духовного здоров’я необхідно давати собі можливість перемикатися. Якщо ми постійно сидітимемо у новинах і думатимемо лише про війну, це може нас зламати. Я не кажу, що ми маємо забувати про війну — про таке не забувається ніколи. Ми будемо пам'ятати про це до останньої хвилини свого життя. Але для того, щоб ефективно допомагати і бути корисними громадянами своєї країни, потрібно підтримувати свій моральний стан. І творчість — це саме те, що допомагає мені в цьому.

Багато людей пишуть: "Наталочко, ми подивилися якусь комедію чи серіал з вами і так відпочили, було дуже класно!". І я розумію, що даремно на початку повномасштабного вторгнення думала, що моя професія більше не потрібна. Тоді мені здавалося, що все, що я робила, втратило сенс. Але зараз я чітко бачу, наскільки це важливо. Навіть ті вірші, які я записую і публікую в Instagram, допомагають людям. Вони відволікаються, закохуються в українську літературу, поезію, і це працює на благо нашої культури та країни. Згадайте навіть Другу світову війну: актори приїжджали на фронт, давали концерти, співали пісні. Це було дуже важливо тоді, і зараз теж. Якщо зникне творчість, то це буде смерть культури, а разом з нею й нашої країни. Саме тому творчі професії залишаються настільки важливими — вони не дають нашому ментальному стану впасти на дно.

Що стосується мого морального духу, то саме творчість мені допомагає триматися. Мої благодійні вечори "Наталка-читалка" дуже підтримують мене. Приходять люди, яким потрібна ця доза творчості, і для мене це велика підтримка. І ще важливо, що цим самим люди допомагають ЗСУ. Окрім творчості, я відкрила для себе викладання. Я вже згадувала, що маю свої курси "Голос на мільйон" та "Жінка на мільйон". Це освітні продукти, які дають мені змогу бути корисною для суспільства, для людей, для країни, в якій я живу. Це приносить мені моральне задоволення і спокій, адже я роблю щось хороше і важливе для людей. І, звісно, моя найбільша підтримка — це син. Діти сприймають цей світ зовсім інакше, і заради них ми маємо бути сильними. Коли ти усвідомлюєш, що за тебе є маленька душа, за яку ти несеш відповідальність, це додає тобі сил.

Нагадаємо, раніше ми писали, що Анастасія Приходько відповіла, чи спілкується з Меладзе і чому вона проти євроінтеграції України.

Крім цього, Фокус писав, що YAKTAK вперше про те, чим займаються батьки та що відбувається в його особистому житті — інтервʼю Фокусу

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Капітан Америка «засвітив» важливе місце дії «Месники: Судний день» — засніжену батьківщину Доктора Дума
ITC
2025-05-07T16:28:30Z
Вийшов тизер третього сезону «Фундації» — Sci-Fi серіалу за романами Айзека Азімова
ITC
2025-05-07T16:28:15Z
"Поголила вуса і зменшила ніс": доньку Лорак викрили в пластиці через нове відео
GlavRed
2025-05-07T16:27:03Z
У Будинку Європи в Загребі відкрилася виставка дитячого малюнка «Кольори війни і надії»
УкраинФорм
2025-05-07T16:06:16Z
"Євробачення-2025": Ziferblat провів репетицію номера на головній сцені в Базелі і показав фото
ТСН
2025-05-07T15:48:47Z
Через 2 роки після коронації: Чарльз III та Камілла представили нові портрети
24tv
2025-05-07T15:48:01Z
У Києві відбувся концерт до 100-річчя Ігоря Шамо
УкраинФорм
2025-05-07T15:45:43Z
Зірвала джекпот: жінка знайшла "Грааль" серед безкоштовних речей
Фокус
2025-05-07T15:21:20Z
Соромно носити у 2025 році: сукні, які давно вийшли з моди
24tv
2025-05-07T15:15:50Z
У США заявили, що Росія висуває надто великі вимоги для припинення війни
Комсомольская правда
2025-05-07T16:37:46Z
Трамп проголосив 8 травня Днем Перемоги - подробиці
ТСН
2025-05-07T16:36:16Z
Більшість німців вважає, що ультраправа "АдН" може зруйнувати демократію
Европейская правда
2025-05-07T16:34:00Z
Йому потрібно поставити одне питання, – політолог про пропозиції Келлога щодо миру
24tv
2025-05-07T16:33:06Z
Україна готується до зняття заборони на експорт зброї: є схвалення президента
24tv
2025-05-07T16:33:00Z
Є декілька делікатних питань: Сі Цзіньпін і Путін можуть обговорити нову загрозу з боку Росії
24tv
2025-05-07T16:31:55Z
Мерц вирушив у перше закордонне турне: перша зустріч - з Макроном
УкраинФорм
2025-05-07T16:31:49Z
"Росія загрузла": експосол Чалий розповів, як змінити хід війни на користь України
Telegraf
2025-05-07T16:31:47Z
Лікарня Охматдит Росію не зупинила: по яких цілях Путін може жахнути «Орєшніком»
GlavRed
2025-05-07T16:27:09Z
5 зникнень, жодної розгадки: що відбувається в "новому Бермудському трикутнику"
Фокус
2025-05-07T16:36:44Z
17-річним дали часу до 31 липня: жорсткі строки, "Оберіг" та штрафи ТЦК
Знай
2025-05-07T16:31:48Z
Коли зʼявилась назва Україна та українська нація - несподіване відкриття істориків
GlavRed
2025-05-07T16:27:55Z
Чому не можна пиячити і переїдати 8 травня: яке свято і день ангела
GlavRed
2025-05-07T16:27:30Z
Дрони СБУ вразили російські військові заводи «Базальт» та «Сплав» - джерело
УкраинФорм
2025-05-07T16:27:25Z
Укрпошта представила марки до Дня матері
Gazeta UA
2025-05-07T16:24:42Z
Литва хоче виробляти дрони Magura для себе та України за схемою "1+1"
Лига
2025-05-07T16:22:34Z
Для деяких категорій військових змінено програму базової військової підготовки
Лига
2025-05-07T16:21:53Z
Світ дронів, де все менше місця людям: як живе піхота ЗСУ в сучасній війні
Фокус
2025-05-07T16:21:38Z
Лікарка неврологиня пояснила як ґаджети впливають на психіку дитини і що з цим робити
360ua.news
2025-05-07T15:30:23Z
Коли магнітні бурі у травні та як покращити самопочуття
Факти ICTV
2025-05-07T15:15:55Z
85% населення світу не отримує достатньо необхідної поживної речовини в раціоні
24tv
2025-05-07T14:12:50Z
3 знаки зодіаку, яким варто подбати про себе під час магнітних бур
24tv
2025-05-07T14:12:50Z
Ціни на ліки для українців знизяться, як тільки Уряд забезпечить ринкові умови і дозволить маркетинг
TSN
2025-05-07T14:09:02Z
Медична безпека: Україна, Польща та ЕМА обговорили постачання критичних ліків
Хвиля
2025-05-07T13:30:51Z
Вчені назвали найбрудніше місце в домі — і це не туалет
ТСН
2025-05-07T13:21:37Z
Ізюмську лікарню Піщанської Богоматері відновлять коштами міжнародних партнерів
Мій Харків
2025-05-07T12:40:07Z
Скільки днів людина може прожити без їжі – нові дані вчених
ТСН
2025-05-07T12:21:38Z
Лісові пожежі на Харківщині після ударів рф: детонують боєприпаси, готується евакуація місцевих жителів
FaceNews
2025-05-07T16:15:35Z
У захопленій Каховці трьох місцевих жителів затримали нібито за підготовку теракту
УкраинФорм
2025-05-07T16:10:49Z
В одному із столичних закладів вибухнув термінал
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T16:06:41Z
Наслідки нічного обстрілу Києва: оприлюднено кадри перших хвилин після атаки
ТСН
2025-05-07T15:21:01Z
Поліцейські Львова встановили учасників та очевидців побиття малолітнього хлопця
Украина Криминальная
2025-05-07T15:11:53Z
Пролежала два тижні без їжі. Поліцейські евакуювали мешканку Покровська
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T15:06:38Z
Удар "Шахеда" по житловому будинку: у Шевченківському районі столиці оговтуються після нічної атаки
Знай
2025-05-07T15:04:30Z
За вбивство односельця судитимуть жителя Вижницького району
Украина Криминальная
2025-05-07T14:57:25Z
У Хмельницькому ТЦК чоловік викинувся з вікна другого поверху
Комсомольская правда
2025-05-07T14:49:34Z
Нова система оплати за проїзд у Дніпрі: що змінилося для українців
Политека
2025-05-07T16:31:40Z
НБУ затвердив методологію стрес-тестування банків у 2025 році
УкраинФорм
2025-05-07T16:27:51Z
Гроші США та українські надра: чи вигідна угода про мінерали для України і які будуть прибутки
24tv
2025-05-07T16:03:53Z
Укрзалізниця запустила опитування бізнесу про якість вантажних перевезень
AgroPortal
2025-05-07T16:00:17Z
Інвестиції в ОВДП зросли за рік на 16% - Мінфін
УкраинФорм
2025-05-07T15:45:22Z
Британська розвідка: падіння цін на нафту погіршує фінансову ситуацію в Росії
24tv
2025-05-07T15:42:46Z
Подорожчання молочних продуктів в Одесі: якими цінами здивував Привоз у травні
Политека
2025-05-07T15:31:53Z
Перевірять тисячі українців: податкова посилює стеження за рахунками
Знай
2025-05-07T15:30:05Z
"Це позорисько": співробітники "Укрзалізниці" скаржаться на мізерні зарплати
Telegraf
2025-05-07T15:18:34Z
Затримано агента рф, який намагався видавати себе за військового
InternetUA
2025-05-07T16:31:16Z
Росіяни знову обстріляли Херсон, є поранений
УкраинФорм
2025-05-07T16:22:32Z
На Покровському напрямку нацгвардійці зірвали спробу росіян вплав просунутися до позицій ЗСУ
УкраинФорм
2025-05-07T16:19:19Z
Дістав важкі поранення внаслідок російського удару: у лікарні помер шестирічний Борис Зінченко
24tv
2025-05-07T16:18:08Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області 8 травня: термінове попередження, кого торкнуться обмеження
Политека
2025-05-07T16:16:41Z
Тортури, голод і тюрми зі злочинцями: що розповідають українські військові про російський полон
ТСН
2025-05-07T16:12:18Z
Пенсія в Донецькій області: стало відомо про зміни в виплатах
Политека
2025-05-07T16:01:42Z
Відключення світла в Полтавській області 8 травня: кому варто бути готовим
Политека
2025-05-07T15:46:11Z
На Донеччині залишаються майже 280 тисяч цивільних
УкраинФорм
2025-05-07T15:34:27Z
Ви пам’ятаєте, коли нові Demon 170 коштували понад 250 тисяч доларів?
Топ Жир
2025-05-07T16:15:50Z
Американський електромобіль Mitsubishi буде переробленою версією Nissan
Топ Жир
2025-05-07T14:30:41Z
820 сил і двері як у Rolls-Royce: представлено розкішний кабріолет "Гелендваген"
Фокус
2025-05-07T14:27:25Z
На заводах BMW почали працювати електровантажівки MAN eTGX
AutoCentre
2025-05-07T13:19:29Z
Нова електрична модель Hyundai відокремлюється від лінійки Ioniq
Топ Жир
2025-05-07T13:00:56Z
Презентовано недорогий сімейний електрокросовер Hyundai із запасом ходу 700 км
Фокус
2025-05-07T12:51:23Z
Поки Tesla вагається: Volvo продала свій 5000-й вантажний електромобіль
AutoGeek
2025-05-07T12:27:14Z
Koenigsegg Jesko Absolut встановлює нові рекорди швидкості з легкістю
Топ Жир
2025-05-07T12:15:52Z
Volvo презентував новий XC70, і це не універсал
AutoCentre
2025-05-07T12:01:36Z
Ви б не впізнали: яким раніше було улюблене місце для прогулянок в Києві й де воно знаходиться
Telegraf
2025-05-07T16:27:29Z
Де відпочити у Європі: найкращі курортні місця без великої кількості туристів
Фокус
2025-05-07T16:21:28Z
100 привітань з днем народження для мами
Мій Харків
2025-05-07T15:31:58Z
Щоб завжди була ідеальна чистота на кухні: 4 звички, які слід взяти до уваги
24tv
2025-05-07T15:27:11Z
Вскочать в останній вагон: три знаки Зодіаку, яким пощастить до кінця весни 2025 року
Фокус
2025-05-07T15:21:26Z
Теорія фантиків
Петр и Мазепа
2025-05-07T15:00:31Z
Власникам тварин на замітку: 3 ефективні способи, які відчистять одяг від шерсті
24tv
2025-05-07T14:54:41Z
Скільки м’яса людина може з’їсти на день без шкоди для планети і здоров’я: названа точна кількість грамів
ТСН
2025-05-07T14:36:36Z
Для гаманця радість, а готується елементарно: ситна запіканка з кабачків
24tv
2025-05-07T14:33:41Z
"Це буде кінець його кар'єри": промоутер дав прогноз на пекельний мегафайт року
24tv
2025-05-07T16:33:09Z
Матюха Андрій Валерійович і Favbet Foundation: взаємодія зі спортивним середовищем України
Telegraf
2025-05-07T16:21:28Z
Атлетік зіграє з Манчестер Юнайтед без братів Вільямсів та Сансета
Football.ua
2025-05-07T16:19:48Z
Трамп виступив за допуск Росії до ЧС-2026: чи зіграє країна-агресор на Мундіалі в США
24tv
2025-05-07T16:09:43Z
Пропагандист Губернієв поскаржився на регрес російського спорту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T16:09:03Z
Кевін вдруге поспіль визнаний найкращим гравцем місяця в Шахтарі
Football.ua
2025-05-07T15:58:30Z
Гарначо: Я щасливий у Манчестер Юнайтед — у мене контракт до 2028 року
Football.ua
2025-05-07T15:22:07Z
Колишній чемпіон світу та легенда боксу повернеться на ринг у 53 роки
24tv
2025-05-07T15:12:01Z
Одень день зі Світоліною: чим займається перша ракетка України перед турніром у Римі
24tv
2025-05-07T15:11:17Z
Блогерка показала, яким би був Met Gala 2025 в Україні: епічне відео
24tv
2025-05-07T16:33:38Z
Як технології змінюють спорт: FAVBET Tech на Sport&Business Club Ukrain
Telegraf
2025-05-07T16:31:25Z
Китай — все? NVIDIA тихо згорнула замовлення та продаж RTX 5090D
ITC
2025-05-07T16:28:52Z
Google випустила Gemini 2.5 Pro — модель ШІ створює вебзастосунки з простих ідей
ITC
2025-05-07T16:28:05Z
Шашлик буде танути в роті: кулінар розкрила секрет ідеального маринаду для мʼяса
GlavRed
2025-05-07T16:27:56Z
Може бути місяць під водою: Китай запустив перший у світі підводний безпілотник із ШІ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T15:54:27Z
В iPhone з'явиться функція, яку Apple розробляла 10 років: що відомо
InternetUA
2025-05-07T15:52:49Z
ДНК-дослідження ексгумованих у Пужниках останків проводитимуть у Польщі
УкраинФорм
2025-05-07T15:43:38Z
У Chevrolet Corvette 2026 року кнопки замінені на сенсорні екрани
Топ Жир
2025-05-07T15:30:47Z