MY.UAНовини
Річниця трагедії Сандармоху: спроби Росії «денацифікувати» українців почалися не сьогодні
Річниця трагедії Сандармоху: спроби Росії «денацифікувати» українців почалися не сьогодні

Річниця трагедії Сандармоху: спроби Росії «денацифікувати» українців почалися не сьогодні

Річниця трагедії Сандармоху: спроби Росії «денацифікувати» українців почалися не сьогодні

Одна з причин того, що світ не розуміє колоніальної суті нинішньої війни та вважає її хибою хворої уяви одного окремо взятого диктатора Путіна, полягає в тому, що світові мало відомо про наше радянське минуле, зокрема про багатовікову антиколоніальну боротьбу українців за своє право бути українцями. Нам потрібно нагадувати не лише на міжнародній арені, а й собі, що ракети й дрони, які сьогодні летять на нас, окупантські війська, що випалюють наші міста, руйнують пам’ятки культури, «мирні російські люди», які кричать «Гойда!», — всі вони продовжують те, що радянська влада впродовж багатьох років чинила з українцями. Бо насправді спецоперацію з денацифікації українців вигадав не Путін і розпочалася вона не сьогодні, а за Сталіна.

Й річниця розстрілу української інтелігенції в Сандармоху, який відбувся з 27 жовтня до 4 листопада 1937 року, — привід іще раз розповісти, нагадати, показати злочинну суть тодішнього комунізму, з якого виріс сучасний рашизм. Цей розстріл було цинічно приурочено до річниці більшовицького жовтневого перевороту 1917-го — колиски Радянського Союзу, куди нас зараз знову намагаються загнати російським залізним військовим чоботом. На жаль, трагедія Сандармоху стала лише однією зі сторінок нашого Розстріляного відродження — покоління української інтелігенції 20–30-х років ХХ століття, цинічно знищеного сталінським режимом. Попри те, що історія не знає умовного способу, творчий та інтелектуальний потенціал представників того покоління свідчить, що Україна могла б мати абсолютно іншу долю та шляхи розвитку, ніж отримала в «імперії зла». Натомість її найкращі сини й доньки опинилися в розстрільних ямах по всіх просторах СРСР, померли від нелюдських умов перебування в таборах, а їхні здобутки було викреслено з пам’яті кількох поколінь.

У психологічній війні, яку Росія розв’язала задовго до нинішньої війни гарячої, серед постійних триґерних запитань до українців були такі: «А де ваші нобелівські лауреати?», «А де ваші блискучі переклади й перекладачі?», «А де ваші повносилі й взірцеві словники»? Зазвичай малообізнані люди губилися, не знаходячи, що відповісти на цю наступальну й нібито звинувачувальну риторику. Натомість відповідь може бути лише одна: наші найвідоміші й найвидатніші культурні діячі лежать у масових братських могилах від Биківнянського лісу під Києвом до найбільшого радянського концентраційного табору «Соловки»... Вбиті чекістською кулею переважно в потилицю. Закопані без шани й ритуалів. Наполегливо викреслювані совєтською владою з фотографій, підручників, документів — загалом із пам’яті, наче їх ніколи не існувало. Адже Москва не хотіла бачити на наших землях навіть найменші прояви національного чуття. І не боялася та не соромилася застосовувати для реалізації своєї мети всі можливості репресивного апарату.

5 серпня 1937 року в СРСР розпочалась одна з наймасовіших каральних операцій влади проти власних громадян. Оперативний наказ НКВС СРСР №00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів», підписаний 30 липня 1937 року наркомом М.Єжовим, чітко регламентував перебіг таємної спецоперації, її тривалість і кількість потенційних жертв.

Чи не з тих часів воєнний злочинець Путін запозичив назву «СВО» та іншу свою термінологію? Жахлива машина смерті запрацювала чітко й беземоційно, не зважаючи на статус і походження, минулі заслуги й професійну цінність, не жаліючи ні юних студентів, ні поважних академіків.

Піковим періодом розстрілів української інтелігенції став кінець жовтня — початок листопада 1937 року, а його трагічним символом — урочище Сандармох у Карелії. Саме тут із 27 жовтня до 4 листопада 1937 року співробітники НКВС розстріляли 1111 в’язнів «першого соловецького етапу», з-поміж яких було чимало українців, зокрема: театральний режисер Лесь Курбас, письменники Микола Куліш, Микола Зеров, Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Валер’ян Підмогильний, Микола Вороний, академіки Степан Рудницький і Матвій Яворський та багато інших науковців, священників, журналістів, музейників.

За кожним із цих імен — не просто яскрава біографія та потужні творчі здобутки. За кожним із них передовсім — несення українськости як життєвого вибору, навіть якщо вона мала виразне ліво-політичне забарвлення. За кожним із них — інтелектуальна висота, яка за інших обставин гарантувала б нації альтернативні шляхи розвитку, бачення перспективи.

На жаль, натомість ми отримали міжпоколіннєвий розрив у культурі, зараження суспільства вірусом страху й меншовартості, фізичну ліквідацію національної еліти та знищення частини їхньої наукової та мистецької спадщини. Наш історичний рахунок до «імперії зла» має цілком реальні виміри: загублені людські життя, поламані долі членів родин так званих ворогів народу, назавжди втрачені рукописи, щоденники, листи, без яких уявлення про міжвоєнну добу є блідим і неповним.

Проте не лише Сандармох став місцем останнього спочинку представників Розстріляного відродження. Київськими катівнями НКВС наприкінці жовтня 1937 року теж прокотилася луна від пострілів. 24 жовтня 1937 року в Києві розстріляли українських поетів-футуристів Михайля Семенка, Андрія Михайлюка, Миколу Скубу, поета Віктора Гудима, мовознавця Олексія Синявського, правознавця Арнольда Крістера, 25 жовтня — історика Василя Гуристримбу, 26 жовтня — директора Київського академічного театру опери та балету УРСР Івана Яновського, 27 жовтня — письменника, лінгвіста, перекладача Майка Йогансена, 28 жовтня — письменницю Мирославу Сопілку, 2 листопада — поета й критика Якова Савченка. Їхні тіла, як і тіла десятків тисяч інших громадян, співробітники НКВС вивезли до Биківнянського лісу, скинули в ями, засипали вапном і землею. Їхні долі на довгі десятиліття були приховані під грифом «Секретно».

Фото 3а, 3б, 3в. Вироки українській інтелігенції. Документи з архівно-кримінальних справ розстріляних митців. Джерело: ГДА СБУ, фонд 6

Фото надане автором

На жаль, ані Сандармох, ані Биківня не є єдиними місцями поховань жертв політичних репресій. Подібні могильники менших масштабів були практично в кожному обласному центрі тодішньої України. Рутченкове поле (Донецьк), район Парку культури та відпочинку (Вінниця), П’ятихатки (Харків), Католицьке кладовище (Умань), Єврейський цвинтар (Черкаси), село Халявин (Чернігівщина), Другий християнський цвинтар (Одеса), 9-й кілометр Запорізького шосе (Дніпро), урочище Дем’янів лаз (Івано-Франківськ), урочище Саліна (Львівська область), Тюрма на Лонцького (Львів) — прямі докази злочинів сталінського тоталітарного режиму проти українців. Нині до переліку додалися злочини російського режиму в Бучі, Бородянці, Ізюмі та інших містах України.

Розглядаючи покоління Розстріляного відродження, назагал не завжди воліють говорити про жертви, щоб не сприяти «віктимізації» українців. Не завжди хочуть розглядати контраверсійність суспільно-політичних процесів, аби не псувати позитивно-гламурних уявлень про період «українізації» та «розквіту національної культури». Ще менше наважуються аналізувати те, як російські більшовики, захопивши владу, використовували й підкуповували українську інтелігенцію, бо доведеться переглядати усталені образи митців.

Та чесної розмови не оминути. Інакше ми не зрозуміємо, як «буремні двадцяті» з величезною кількістю творчих особистостей, організацій, видань, наукових шкіл перетворилися на криваві тридцяті. Інакше ми не пояснимо, чому для совєтської системи однаково небезпечними виявилися й відданий Іван Кулик — голова Спілки радянських письменників України, людина, яка користувалася довірою партійного апарату, здійснювала розкладову роботу в діаспорі та громила «буржуазний націоналізм», і Яків Водяний — драматург, військовий діяч УНР, один із холодноярських отаманів. Або історик Василь Гуристримба, який 1934 року закінчив Московський інститут червоної професури при ВЦВК СРСР, а 1937-го був звинувачений у тому, що «шкідницьки обробляв примітки до творів В.Леніна» та в підручнику прагнув «відобразити все героїчне минуле українського народу, його боротьбу за незалежність, його колосальні творчі сили, показати, що українці завжди прагнули до самостійності».

Спостереження за совєтською дійсністю 1930-х, окремі зафіксовані свідчення виразно натякають, що митці Розстріляного відродження потрапили в пастку, з якої вже потім не мали сил і можливостей вибратися. Віра в «загірну комуну», надія на революційне оновлення людства, довіра до російського пролетаріату призвели згодом Миколу Хвильового до самогубства, а багатьох митців — до арештів. У 1937–1938 роках побутові розмови інтелектуалів про стан української культури автоматично перетворювалися на предмет звинувачень. Зокрема Майк Йогансен на допитах свідчив, що «при радянській владі тому, хто пише правдиво, не дозволяють друкуватися, а створюють сприятливі умови для бездарів, що пишуть під диктовку», що, на його переконання, «українська культура пригнічується, а українцям не дають розвивати українську культуру». Слідчі, либонь, тільки раділи з таких зізнань і масово штампували з представників мистецького середовища «контрреволюційні терористичні націоналістичні організації».

Розмаїте неоднорідне покоління Розстріляного відродження нині повертається до нас удруге. Вперше воно повернуло собі голос наприкінці 1980-х — на початку 1990-х, коли в обігу почали з’являтися тексти розстріляних митців, коли дослідники змогли бодай озвучити проголошені на пів століття раніше ідеї та концепції.

Сьогодення з піснями на слова українських поетів чи творчим проєктом МУР, який має на меті розповісти про репресованих митців і зацікавити національною літературою, безперечно, перегукується з поетичними мріями, висловленими М.Йогансеном:

«Повернімось, вернімось додому

Мілійонами буйного зілля,

Прогуркочемо буковим громом,

Проллємось молодим водопіллям».

Але молодече завзяття, щире захоплення й романтизація митців Розстріляного відродження не до кінця повертає їх справжніх. А вони попри свої вади й прорахунки заслуговують на те, аби постати в усіх складнощах доби й людської натури. І від цього не стануть меншими чи гіршими. Але, можливо, фінал життєвого шляху митців убереже нас нарешті від повторення постійних історичних помилок: із Росією, що страждає манією імперської величі й не визнає самостійності, культурної й національної окремішності українців, домовитися не можна!

Репресії проти української інтелігенції в Радянському Союзі були актом «денацифікації» в часи, коли термін «нація» ще не набув узагальненого значення, коли не існувало НАТО, коли не було нічого, що могло б загрожувати Росії. Та чільних представників української еліти, які перебували на вістрі гуманітарного й наукового розвитку, мали національну свідомість, почасти здобули світове визнання, жорстоко знищували. Незалежно від лояльності чи опозиційності, соціального походження чи політичних поглядів. Бо Росія завжди чітко розуміла, що обезголовлення українців як нації, фізична ліквідація її провідників, знищення предметів культурної спадщини призведуть у перспективі до «остаточного вирішення українського питання», до зникнення нашого народу з мапи світу. Саме тому маємо чинити якнайсильніший опір не лише військовій навалі з боку РФ, а й історичному безпам’ятству, яке культивувалося десятиліттями, спробам Росії реабілітувати сталінізм із його геноцидною політикою, намаганням замовчати наші втрати в комуністичну епоху. Саме тому маємо пам’ятати трагедію Сандрамоху, трагедію Биківні...

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Міноборони Південної Кореї назвало кількість військових з КНДР, які прибули для участі у війні
24tv
2024-11-05T05:39:15Z
Армія РФ вивела ракетоносії до Чорного і Середземного морів: скільки "Калібрів" на бортах
TSN
2024-11-05T05:33:50Z
Путін готує найпотужніший ракетний удар по Україні?: експерт назвав ймовірні сценарії
TSN
2024-11-05T05:33:21Z
Атлантида Західної цивілізації: чого чекати після виборів у США?
GlavRed
2024-11-05T05:27:21Z
Гарріс чи Трамп? Що показали опитування пред стартом голосування на виборах у США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T05:21:54Z
КНДР привітала вибори в США пуском балістичної ракети
Петр и Мазепа
2024-11-05T05:21:38Z
У США міг статись теракт напередодні виборів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T05:18:22Z
У Молдові російські агенти намагаються скасувати перемогу Санду на виборах – ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T05:15:07Z
Агенти РФ втручаються в результати виборів у Молдові, США підтримують протести у Грузії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T05:09:55Z
Литва планує заборонити служити в армії тим, хто має громадянство РФ і Білорусі
УкраинФорм
2024-11-05T05:33:33Z
"Вбивці!": королеву Іспанії та її чоловіка закидали брудом
GlavRed
2024-11-05T05:27:27Z
Як оформити субсидію, не виходячи з дому: швидка інструкція
Знай
2024-11-05T05:21:22Z
Канадські військові показали, як навчають українських захисників тактичної медицини
УкраинФорм
2024-11-05T05:12:13Z
Обмеження на дорогах та посилений прикордонний контроль: до чого готуватися у листопаді
Знай
2024-11-05T05:09:58Z
В Пентагоні відповіли, як вплине присутність військ КНДР на Курщині на війну
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T05:06:52Z
Яке церковне свято у вівторок, 5 листопада: чому сьогодні не можна приймати важливі рішення
24tv
2024-11-05T05:06:43Z
Австралія передасть Україні 14 високоманеврових морських катерів
Фокус
2024-11-05T04:33:42Z
Яке сьогодні свято 5 листопада 2024: чому не можна піднімати гроші із землі
GlavRed
2024-11-05T04:27:46Z
Зростальний Місяць від 2 до 14 листопада 2024 року: що варто зробити
TSN
2024-11-05T05:33:45Z
Паста Амосова: переможниця "Мастер Шеф" дала рецепт смачної та корисної суміші
Политека
2024-11-05T04:00:49Z
Лікарі у Британії почали використовувати «калькулятор смерті» для пацієнтів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-04T23:00:22Z
Ці продукти покращують сон: що треба додати до свого раціону
24tv
2024-11-04T22:12:35Z
Які засоби допомагають, а які безкорисні проти нежитю
24tv
2024-11-04T20:06:26Z
Ендокринолог назвала єдиний продукт, який взагалі не потрібен здоровій людині
ГЛАВКОМ NET
2024-11-04T19:30:53Z
Як прискорити ріст волосся для кожного типу: важливі поради на осінь
24tv
2024-11-04T19:09:31Z
Готуємо живий чай зараз: рецепти приготування корисних напоїв
TSN
2024-11-04T19:00:24Z
Розлади харчової поведінки: як розпізнати перші сигнали проблем з їжею
TSN
2024-11-04T19:00:07Z
Був у стосунках із MamaRika та здобув перемогу на "Фабриці зірок": де зараз Стас Шурінс
24tv
2024-11-05T05:06:43Z
Фанати GTA 6 припускають, що новий трейлер гри вийде 22 листопада
InternetUA
2024-11-05T03:04:58Z
47-річній зірці "Затоки Доусона" діагностували онкологію
GlavRed
2024-11-05T00:27:07Z
"Дайте мені поле": відомий український репер вступив до Нацгвардії
GlavRed
2024-11-04T22:27:40Z
Після кількох місяців знайомства: популярна українська співачка виходить заміж
GlavRed
2024-11-04T21:27:20Z
Чарівна Дар'я Білодід похизувалася стрункими ніжками: яскраві фото чемпіонки
24tv
2024-11-04T21:06:03Z
Що варто подивитися з 53-ї "Молодості": 6 нових фільмів, які має побачити кожен
Фокус
2024-11-04T20:15:21Z
Скандал на «Холостяку». Після вильоту з шоу учасниця звинуватила творців у сексизмі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-04T20:06:24Z
У Національній філармонії відбудеться українська прем’єра концерту «Далеко від дому»
УкраинФорм
2024-11-04T19:18:57Z
До пенсій нарахують по 3250 грн: кому чекати "подарунків" у листопаді та грудні
Знай
2024-11-05T05:36:50Z
В Україні зросли ціни на ріпак
AgroNews
2024-11-05T05:01:30Z
В Україні знімають з продажу партію пива «Львівське Різдвяне»: може бути небезпечним
Комсомольская правда
2024-11-05T04:36:20Z
Саудівська SALIC хоче придбати агробізнес Olam
Agravery
2024-11-05T04:13:08Z
Непродовження транзиту російського газу є суверенним рішенням України - Лорковський
УкраинФорм
2024-11-05T02:48:21Z
Франція намагається захистити свій коньяк від високого китайського мита
УкраинФорм
2024-11-05T00:36:45Z
Rheinmetall завершує зведення другого заводу в Україні – Рютте
ГЛАВКОМ NET
2024-11-04T22:51:28Z
Прямого зв'язку між сертифікацією Укренерго та обмеженнями на імпорт електроенергії немає - Лорковський
УкраинФорм
2024-11-04T22:30:10Z
Loancompas запускає освітню кампанію з правової обізнаності для позичальників
iPress
2024-11-04T21:46:26Z
У США запобігли теракту на електростанції: чоловік збирався запустити дрон із вибухівкою
24tv
2024-11-05T05:30:35Z
На Волині чоловік втік з приміщення ТЦК, бо злякався мобілізації: що вирішив суд
Фокус
2024-11-05T04:51:05Z
Атака "Шахедів" по Україні, на Київщині чули вибухи: хронологія 986 дня війни
24tv
2024-11-05T04:36:15Z
Дніпрянин викрав у жінки телефон та зняв 20 тисяч гривень з її банківського рахунку
InternetUA
2024-11-05T04:18:15Z
На Київщині через негоду знеструмлені 34 населені пункти
УкраинФорм
2024-11-05T01:42:38Z
Аеропорт Барселони скасував та затримав десятки рейсів через зливи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T01:30:45Z
Із Куп’янського району евакуювали ще шістьох цивільних
УкраинФорм
2024-11-05T01:06:11Z
У Вінниці судитимуть автора гімну вагнерівців
УкраинФорм
2024-11-05T00:45:48Z
У Сумській, Полтавській, Черкаській та Чернігівській областях пролунали вибухи країну атакують "шахеди"
ZN UA
2024-11-04T23:27:58Z
У DeepState заявили, що Росія окупувала Степанівку на Донеччині
Комсомольская правда
2024-11-05T05:39:18Z
Унаслідок ворожого удару КАБами по Харкову постраждали двоє людей
УкраинФорм
2024-11-05T05:33:37Z
Головні причини відступу ЗСУ: військовий експерт розповів, через що не вдається тримати фронт
Политека
2024-11-05T05:30:43Z
На фронті загинув барабанник гуртів "Заводь" та Soom Микола Состін
Комсомольская правда
2024-11-05T05:30:26Z
Росія атакує Київ дронами: на Оболоні працюють сили ППО
GlavRed
2024-11-05T05:27:22Z
Заводи Тернопільщини у цьому сезоні виготовили понад 157 тис. т цукру
Agravery
2024-11-05T05:21:32Z
Росіяни за добу 114 рази били по 11 населених пунктах Запоріжжя
УкраинФорм
2024-11-05T05:21:02Z
Протягом тижня частково буде обмежений рух вулицею Михайла Грушевського
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T05:15:51Z
У бою за Україну загинув захисник з Херсонщини Борис Леляк
24tv
2024-11-05T04:51:50Z
15 золотих правил етикету для правильного застілля вдома
24tv
2024-11-05T04:45:48Z
Етикет в аеропортах і літаках: що вдягнути і як правильно поводитися
GlavRed
2024-11-05T04:27:52Z
Тельці добряче попітніють на роботі: гороскоп на 5 листопада
24tv
2024-11-05T03:03:08Z
Гороскоп на вівторок 5 листопада для всіх знаків Зодіаку: Водолії пробудять у собі бунтаря, Терези – романтика
Знай
2024-11-05T02:30:33Z
Ніжна білкова шарлотка, яку варто скуштувати: простий рецепт
Политека
2024-11-05T02:00:05Z
Про праску можна забути: як запобігти появі заломів на одязі
GlavRed
2024-11-05T01:27:25Z
Відчують магію Нового 2025 року: 5 знаків зодіаку, яких чекає справжнє диво
GlavRed
2024-11-05T01:27:03Z
Шоколадно-ягідне тістечко "Моті": рецепт популярного десерту від Лізи Глінської
Политека
2024-11-05T00:00:31Z
Їх можна їсти вже через добу: як швидко засолити хрумкі огірки
24tv
2024-11-04T23:27:59Z
Зоря — ЛНЗ 1:2 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-05T05:21:52Z
Допомагав одній команді: Бартулович розніс арбітра матчу Зоря – ЛНЗ
1News
2024-11-05T05:18:44Z
Сельта мінімально обіграла Хетафе
Football.ua
2024-11-04T22:30:13Z
Неймовірний камбек Фулгема у компенсований час проти Брентфорда
Football.ua
2024-11-04T22:12:27Z
Два вилучення допомогли Лаціо обіграти Кальярі
Football.ua
2024-11-04T21:57:10Z
Ультрас Баварії закликав бойкотувати матч з Шахтарем: у чому причина
24tv
2024-11-04T21:28:12Z
Кривбас — Рух 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-04T21:22:26Z
Журналіст опублікував докази наявності чоловічих статевих органів у переможниці Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2024-11-04T20:09:22Z
"Джошуа більше немає": британський надважковаговик про поразку Ей-Джея від Дюбуа
24tv
2024-11-04T20:00:08Z
Мікропластик постійно зростає в прісноводних середовищах
Portaltele
2024-11-05T05:12:33Z
Nothing може розробити власну операційну систему для конкуренції з Android
InternetUA
2024-11-05T05:01:27Z
Hubble показав яскраву галактику в сузір’ї Золотої Риби
УкраинФорм
2024-11-05T04:54:09Z
Що потрібно знати під час вибору пральної машини
Знай
2024-11-05T04:51:53Z
У далекому космосі вчені знайшли чорну діру, яка поглинає матерію у 40 разів швидше, ніж це вважалося можливим – це наблизило їх до розгадки однієї з найбільших таємниць раннього Всесвіту
ZN UA
2024-11-05T04:51:19Z
Вчені з'ясували, чому катастрофічно посилюється парниковий ефект – WP
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T04:33:23Z
Риба буде ловитись одна за одною: названо найкращу наживку для рибалки
GlavRed
2024-11-05T04:27:12Z
Помиляється майже кожна господиня: що робити, якщо пригорає сковорода
GlavRed
2024-11-05T04:27:00Z
Sony представила всі ігри, які отримають поліпшення на Playstation 5 Pro
InternetUA
2024-11-05T04:03:15Z
В тренді – кросовери: названо найпопулярніші авто в Україні
ЗаРулем
2024-11-05T05:09:29Z
Можуть навіть вибухнути: водіїв закликали забрати ці 5 речей з автомобіля з настанням холодів
24tv
2024-11-04T20:09:57Z
Як пройшов найстаріший у світі автопробіг – з Лондона до Брайтона
AutoCentre
2024-11-04T19:15:37Z
Modena Automobili представила рестомод на основі Maserati Shamal
AutoCentre
2024-11-04T18:07:27Z
Рятувальники отримали 18 пожежних автоцистерн на шасі Daewoo Maximus
AutoCentre
2024-11-04T17:13:34Z
Geely показали недорогий електрифікований кросовер із запасом ходу 1400 км
Фокус
2024-11-04T17:06:48Z
Стильний дизайн і запас ходу 500 км: презентовано перший електрокросовер Suzuki
Фокус
2024-11-04T16:15:27Z
Citroen C5 Aircross другого покоління: сучасність у кожній деталі
360ua.news
2024-11-04T16:12:37Z
В Україні розробили інноваційний електротранспорт для маломобільних людей
AutoCentre
2024-11-04T16:10:26Z