Якщо росіяни атакують українські АЕС, світла не буде по 20 годин на добу – Politico
Напередодні цієї зими Україна, здебільшого, покладається на ядерну енергетичну інфраструктуру, яка такожзалишається незахищеною від ракетних ударів. І часу на те, щоб це виправити, залишилося обмаль, пише видання Politico.
Як заяви виконавчий директор Центру досліджень енергетики та радник уряду України з питань енергетики Олександр Харченко, виведення з ладу атомної енергетики України може спричинити відключення світла по країні до 20 годин на добу. Це означатиме відсутність тепла в будинках, відсутність електроенергії на важливих для війни заводах, а також виїзд українців із країни в пошуках притулку.
«Ми очікуємо ... дуже сувору зиму. Люди гинутимуть у своїх будинках, тому що Росія виводить з ладу енергетичну інфраструктуру», - заявив виданню один високопоставлений американський чиновник, який побажав залишитися анонімним.
Як нагадує головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень та експерт з питань енергетичного ринку Геннадій Рябцев, Росія вивела з ладу вісім електростанцій і понад 800 об'єктів теплопостачання. За його словами, найбільш реалістичний сценарій цієї зими передбачає обмеження постачання електроенергії промисловості та домогосподарствам від 8 до 14 на добу.
«Російські удари, очевидно, триватимуть, і ніщо не може гарантувати захист нещодавно відновлених об'єктів від атак ... через відсутність багаторівневих систем протиповітряної та протиракетної оборони», - додав він.
Атаки на українські атомні електростанції були б особливо серйозними, зазначає у свою чергу Харченко. АЕС зараз забезпечують 60% загального обсягу виробництва електроенергії в країні, і будь-які ракетні удари по енергетичній інфраструктурі, що підтримує ці станції, можуть вивести їх з ладу.
Нещодавно президент України Володимир Зеленський попередив ООН, що такі атаки можуть призвести до «ядерної катастрофи».
«Атомне питання є більш серйозним частково тому, що інші запаси палива в Україні зменшуються. За словами експерта зі східноєвропейських енергетичних ринків консалтингової компанії ICIS Аури Сабадус, «поставок газу в країну може бути недостатньо для задоволення попиту цієї зими», оскільки Київ «не впевнений» у виконанні своїх зобов'язань щодо заповнення газових сховищ», - пише видання.
Цього року, зокрема, ситуація погіршилася через відсутність західних трейдерів і компаній, які «неохоче закачують газ у сховища через постійні російські атаки і менш привабливу маржу».
Іншим непередбачуваним фактором є сама погода. За словами директора служби ЄС зі зміни клімату «Коперник» Карло Буонтемпо досі немає «чіткого розуміння» того, наскільки холодними будуть найближчі місяці в країні. Однак різке похолодання «цілком ймовірне».
За найгіршого сценарію, коли температура впаде до мінус 10 градусів за Цельсієм, а Москва виведе з ладу українські атомні електростанції. Тоді і слід очікувати найдовших відключень світла.
Зараз Україна та її партнери намагаються запобігти найгіршому розвитку подій. У квітні провідним енергетичним компаніям країни наказали захистити свої об'єкти, що виробляють енергію. Це мішки з піском і габіони - металеві клітки, заповнені камінням - на нижньому кінці захисту, і товсті бетонні покриття на верхньому кінці.
Харченко зазначив, що такий захист «добре працює» проти безпілотників і деяких ракет, однак він може не витримати прямого попадання більш потужних крилатих ракет, таких як Х-101.
Однак атомні електростанції залишатимуться вразливими, оскільки «Енергоатом» почав укладати контракти на захист станцій лише наприкінці вересня, а це означає, що система захисту «абсолютно точно» не буде готова до зими.
При цьому Україна навряд чи зможе відремонтувати усі розбомблені електростанції. За словами директора Енергетичного співтовариства Артура Лорковського, частково це пов'язано з часом, необхідним для пошуку запасних частин та їх встановлення. За його словами, в той час як готові елементи, такі як кабелі і крани, можна замінити «приблизно за місяць», пошук і перевстановлення спеціального обладнання, такого як автотрансформатори, може зайняти «до одного року».
Тим не менше Енергетичне співтовариство має намір відновити 3 гігавати електричних потужностей до зими.
Тим часом, асоціація операторів енергосистем ЄС ENTSO-E оголосила у вівторок, що збільшить експорт електроенергії до України. Це додасть лише 400 мегават додаткової потужності в енергосистему країни з 1 грудня, що, однак, набагато менше, ніж потрібно.
За словами експерта з енергетичного ринку Рябцева, більш ефективними, ніж додаткова енергія, є додаткові поставки засобів протиповітряної оборони та швидке постачання запчастин, а також неминуча гуманітарна допомога, яка знадобиться, якщо дефіцит енергії стане катастрофічним.
Ризик залишитися без тепла цієї зими через атаки ворога доволі великий, як і спокуса покластися на те, що влада робить усе можливе, аби цього не сталося. Наскільки наші міста і села готові справлятися з викликами зими? Про що варто подбати самостійно, щоб не опинитися в критичній ситуації? Свої відповіді у статті «Коли закінчиться опалювальний сезон?» дав директор Інституту міста Олександр Сергієнко.