MY.UAНовини
Вчені передбачили, коли людство та ссавці можуть зникнути
Вчені передбачили, коли людство та ссавці можуть зникнути

Вчені передбачили, коли людство та ссавці можуть зникнути

Нове дослідження показує, що екстремальні температури можуть призвести до масового вимирання — першого після вимирання динозаврів — яке остаточно покладе край правлінню людей і ссавців на Землі. Доктор Олександр Фарнсворт, старший науковий співробітник Брістольського університету, очолив дослідження, яке малює похмуру картину далекого майбутнього нашої планети.

Пангея Ультима — майбутній суперконтинент

Вчені вважають, що континенти Землі повільно дрейфують і зрештою об’єднаються, щоб утворити єдину масивну сушу під назвою Пангея Ультіма. Цей суперконтинент кардинально змінить клімат планети. Дослідження, опубліковане в Nature Geoscience, використовує суперкомп’ютерні кліматичні моделі, щоб показати, як ця нова конфігурація може створити надто жарке та сухе середовище для більшості форм життя.

Потрійна загроза життю на Землі

Отже, що спричиняє цю надзвичайну спеку, яка призвела до вимирання людей?

«Новоутворений суперконтинент фактично створить потрійний удар, що включає ефект континентальності, гаряче сонце та більше CO₂ в атмосфері, що призведе до збільшення тепла для більшої частини планети», — пояснив доктор Фарнсворт.

По-перше, утворення суперконтиненту означало б збільшення площі суші далеко від охолоджувальних ефектів океану — явище, відоме як ефект континентальності.

По-друге, протягом мільйонів років сонце стане яскравішим, випромінюючи більше енергії та нагріваючи Землю.

По-третє, посилення вулканічної активності внаслідок тектонічних рухів призведе до викиду в атмосферу більшої кількості вуглекислого газу, що затримує більше тепла.

«Широко поширені температури від 40 до 50° за Цельсієм (від 104 до 122° за Фаренгейтом) і навіть більші екстремальні добові перепади, що поєднуються з високим рівнем вологості, зрештою вирішать нашу долю», — додав доктор Фарнсворт. «Люди — разом з багатьма іншими видами — вимруть через нездатність віддавати це тепло через піт, охолоджуючи свої тіла».

Теплообмеження ссавців

Ссавці завжди були адаптивними, виживаючи в різних екстремальних кліматичних умовах протягом історії. Ми розробили такі функції, як хутро для зігрівання та здатність впадати в сплячку під час холодів. Однак наша стійкість до верхньої температури не сильно змінилася. Ссавцям набагато важче переносити тривалий вплив надмірної температури.

Дослідження показує, що лише близько 8-16% землі на новому суперконтиненті будуть придатні для життя ссавців. Оскільки більша частина планети зіткнеться з надзвичайною спекою та посушливістю, пошук їжі та води стане майже неможливим.

Сучасні кліматичні дії та вимирання людей

Хоча до цього сценарію ще мільйони років, дослідники наголошують, що ми не повинні випускати з уваги поточну кліматичну кризу. «Життєво важливо не випускати з уваги нашу поточну кліматичну кризу, яка є результатом викидів парникових газів людиною», — закликала співавтор д-р Юніс Ло, науковий співробітник зі зміни клімату та охорони здоров’я Брістольського університету.

Читайте також -  Незвичайна істота, яка «мандрує в часі», може старіти у зворотному напрямку

«Хоча ми прогнозуємо, що планета стане непридатною для життя через 250 мільйонів років, сьогодні ми вже відчуваємо сильну спеку, яка шкодить здоров’ю людини. Ось чому вкрай важливо досягти нульових викидів якнайшвидше».

Рівень CO₂ і тектонічні зрушення

Щоб оцінити майбутні рівні вуглекислого газу, команда використовувала моделі руху тектонічних плит і хімію океану. Вони прогнозують, що рівень CO₂ може зрости з приблизно 400 частин на мільйон сьогодні до понад 600 частин на мільйон у майбутньому.

«Ми вважаємо, що CO₂ може зрости з приблизно 400 частин на мільйон (ppm) сьогодні до понад 600 частин на мільйон через багато мільйонів років у майбутньому», — зазначив професор Бенджамін Міллс з Університету Лідса.

Зображення показує географію сучасної Землі та прогнозовану географію Землі через 250 мільйонів років, коли всі континенти зійдуться в один суперконтинент (Pangea Ultima). Авторство: Брістольський університет

Звичайно, це передбачає, що люди перестануть спалювати викопне паливо, інакше ми побачимо ці цифри набагато, набагато раніше».

«Перспективи у віддаленому майбутньому здаються дуже похмурими. Рівень вуглекислого газу може вдвічі перевищувати поточний рівень», – додав д-р Фарнсворт. «Очікується, що сонце буде випромінювати приблизно на 2,5% більше радіації, а суперконтинент розташований в основному в жарких і вологих тропіках, більша частина планети може зіткнутися з температурами від 40 до 70°C (104 до 158°F)».

Наслідки за межами Землі

Це дослідження не просто говорить нам про майбутнє Землі; це також має наслідки для пошуку життя на інших планетах.

«Ця робота також підкреслює, що світ у так званій «зоні проживання» Сонячної системи може бути не найбільш гостинним для людей, залежно від того, чи розкидані континенти, як ми маємо сьогодні, чи в одному великому суперконтиненті», — сказав доктор. – підсумував Фарнсворт.

Розуміння того, як розташування континентів впливає на клімат, може допомогти вченим оцінити придатність для життя екзопланет — планет за межами нашої Сонячної системи. Чи можуть інші світи зіткнутися з подібними викликами?

Минулі масові вимирання

Геологічна та кліматична історія Землі перемежовується декількома подіями масового вимирання, моментами часу, коли планета зазнавала різких змін, що призвело до значної втрати її біорізноманіття.

Ордовиксько-силурійське вимирання (близько 443 мільйонів років тому)

Під час цього першого помітного масового вимирання переважали льодовикові періоди, які спричинили значну втрату морського життя, знищивши майже 85% морського життя. Зміна рівня моря та температури зменшила ареал існування та спричинила екологічний стрес, безпосередньо впливаючи на морське біорізноманіття. Це вимирання в основному знищило морські види, оскільки життя на суші в цей період було дефіцитним.

Пізнє девонське вимирання (приблизно 360 мільйонів років тому)

Вимирання пізнього девону залишило значний вплив, скоротивши кількість видів на 75%. Це вимирання сильно вплинуло на морське життя, зокрема на рифоутворювальні організми та рибу. Вулканічна активність і зіткнення з астероїдами вважаються основними винуватцями, що порушують екосистеми та змінюють атмосферні умови, що призводить до великої морської гіпоксії.

Читайте також -  Палеонтологи відкрили нове кембрійське членистоноге з кігтями біля рота

Пермсько-тріасове вимирання (близько 252 мільйонів років тому)

Цей катаклізм, який часто називають «великим загибеллю», знищив близько 96% морських видів і 70% наземних видів. Масштабні виверження вулканів на території сучасного Сибіру призвели до викиду колосальної кількості лави, що спричинило різкі зміни клімату, кислотні дощі та підкислення океану. Ці екологічні зміни спустошили глобальні екосистеми, змінивши життя на Землі.

Тріасово-юрське вимирання (близько 200 мільйонів років тому)

Ця подія ознаменувала кінець тріасу та початок юрського періоду, коли близько 50% видів загинуло. Вважається, що великомасштабна вулканічна діяльність і викликані нею кліматичні зміни є рушійними силами, які сприяють домінуванню динозаврів, очищаючи екологічні ніші та сприяючи адаптивному випромінюванню різних видів.

Крейдово-палеогенове вимирання (приблизно 66 мільйонів років тому)

Ця добре відома подія масового вимирання сталася в результаті колосального зіткнення з астероїдом, утворивши  кратер Чиксулуб  у сучасній Мексиці та знищивши приблизно 75% усіх видів, у тому числі динозаврів, які не є птахами. Удар спричинив лісові пожежі, цунамі та викид значної кількості сірки, що призвело до ефекту «ядерної зими», викликаючи екстремальні та раптові кліматичні зміни.

Люди, клімат, суперконтиненти та вимирання

Підсумовуючи все це, це дослідження Брістольського університету показує, що майбутнє Землі може стати настільки гарячим, що більшість ссавців, включаючи людей, не зможуть уникнути вимирання.

Утворення нового суперконтиненту під назвою Пангея Ультіма, яскравіше сонце та вищий рівень CO₂ можуть підвищити спеку до нестерпного рівня.Це дика думка, але вона нагадує нам, що наша планета постійно змінюється, і не завжди так, як це нам підходить.

Коли ми оглядаємося на події масового вимирання протягом історії Землі, ми постійно бачимо, що розгортається та сама історія.

  • Стається щось велике — наприклад, виверження величезного вулкана або астероїд, що врізається в Землю — і раптом усе змінюється, знищуючи величезну кількість видів.
  • Навколишнє середовище змінюється настільки різко та швидко, що більшість життя просто не встигає за цим.
  • Ці стародавні масові вимирання дають нам досить протверезний урок про життя на Землі: воно набагато крихкіше, ніж ми думаємо.

Оскільки сьогодні ми стикаємося з власною екологічною кризою, ці минулі події нагадують нам про необхідність краще піклуватися про наше довкілля та біорізноманіття планети.

У Матері-Землі є дика та передбачувана історія тряски, і ми, люди — як і всі істоти до нас — насправді лише тимчасові мешканці цієї планети, що постійно змінюється. Повний текст дослідження опубліковано в журналі Nature Geoscience.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Політолог розповів, чи домовиться Трамп із путіним про закінчення війни
Политека
2024-11-14T04:42:24Z
Трамп спробує зупинити блокування TikTok у США – The Washington Post
InternetUA
2024-11-14T04:36:54Z
У МЗС відповіли на чутки про можливість швидко створити ядерну бомбу в Україні
Комсомольская правда
2024-11-14T04:32:53Z
Пріоритетом на переговорах будуть не території: NYT- про припинення війни
GlavRed
2024-11-14T04:27:57Z
Тандем Ілона Маска і Трампа: чи є загроза для України
GlavRed
2024-11-14T04:27:53Z
"Варто готуватись до гіршого": чим обернеться для України президенство Трампа
GlavRed
2024-11-14T04:27:37Z
Перемир'я в Україні: які війська можуть стати на лінії розмежування - думка
GlavRed
2024-11-14T04:27:23Z
Кремль намагається диктувати умови майбутніх переговорів і хоче повної капітуляції України - ISW
TSN
2024-11-14T04:24:21Z
Загроза масованого ракетного удару для Києва залишається: експерт пояснив наміри Путіна
TSN
2024-11-14T04:06:14Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
«Медзакупівлі» передадуть у регіони майже 2 мільйони вакцин проти дифтерії та правця
УкраинФорм
2024-11-14T04:39:28Z
Лікарі «Охматдиту» прооперували дівчинку з рідкісними синдромами: один із них є лише у 102 дітей у світі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T02:12:43Z
Нацслужба здоров'я уточнила порядок відпуску морфіну в аптеках і медзакладах
УкраинФорм
2024-11-14T00:51:39Z
Три продукти з "прихованим цукром": лікарі закликають негайно виключити їх з меню
TSN
2024-11-13T22:39:30Z
Допоможе не тільки спорт: 6 простих порад для плоского живота
Фокус
2024-11-13T21:42:00Z
Довше сплять та більше займаються спортом: скільки часу економлять "віддалені" працівники
Фокус
2024-11-13T21:36:41Z
Від кави болить голова: 5 причин, чому так відбувається, і як це виправити
Фокус
2024-11-13T20:45:55Z
Стало відомо, у якому віці пити пиво найбільш шкідливо для здоров’я
AgroNews
2024-11-13T17:22:54Z
"Швидко ростуть": Максим Галкін захопив фотографією своїх дітей
GlavRed
2024-11-14T04:27:29Z
Підробляли картини Пікассо і Уорхола: у Італії викрито мережу шахраїв
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T01:33:39Z
Виростила конкурентку: Клаудія Шиффер показала яскраву доньку-свою копію
GlavRed
2024-11-14T00:27:46Z
Ідеальний варіант на вечір: 4 затишні фільми, які слід переглянути
24tv
2024-11-13T21:54:07Z
У фільмі «Носферату» знялися 5000 справжніх щурів, які дуже смерділи
ITC
2024-11-13T21:41:48Z
"Що ти з собою зробила": що сталося з екс-солісткою гурту "Тату"
GlavRed
2024-11-13T21:27:36Z
Акторку серіалу "Пліткарка" знайшли через два тижні після зникнення безвісти
24tv
2024-11-13T21:24:56Z
Зйомки нового сезону відкладаються: росіяни влучили у павільйон "МастерШеф" у Києві
Фокус
2024-11-13T21:24:03Z
YAKTAK відповів, чи подав заявку на участь у Національному відборі на пісенний конкурс "Євробачення-2025".
FM-TV
2024-11-13T21:07:14Z
Українцям можуть припинити соціальні виплати: кому треба поквапитись за новими правилами
Знай
2024-11-14T04:36:30Z
Найгарніші привітання з Днем ангела Пилипа 2024: щирі слова у картинках, прозі й віршах
24tv
2024-11-14T04:33:48Z
У полі на Київщині знайшли бойову частину ракети Х-101
УкраинФорм
2024-11-14T04:09:00Z
Як ухилянтам повернути водійські права: чи допоможе явка з повинною в ТЦК
Знай
2024-11-14T04:06:53Z
Міноборони анонсувало перевірки установ, проводять ВЛК
1News
2024-11-14T04:06:14Z
З Днем ангела Пилипа 2024: чарівні картинки-привітання з іменинами
24tv
2024-11-14T04:03:27Z
Гуманітарні організації цьогоріч допомогли більш як 7 мільйонам українців
УкраинФорм
2024-11-14T03:48:51Z
У Москві призупиняє роботу музей історії ГУЛАГу
УкраинФорм
2024-11-14T03:42:16Z
Збільшення військового збору до 5% підтримують більшість українців
УкраинФорм
2024-11-14T03:39:38Z
Вартість Bitcoin перетнула позначку у $90 тис
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T04:39:00Z
Світло може подорожчати до 6,5 гривень за кіловат: названо терміни
Политека
2024-11-14T04:31:34Z
Мандрівникам варто звикати до постійних скасувань авіарейсів – The Independent
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T04:30:00Z
Соя втрачає позиції: ціни падають другий тиждень поспіль
Agravery
2024-11-14T04:12:05Z
Кліматична криза в Греції: популярна страва зникає з меню ресторанів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T02:12:56Z
Укрзалізниця тимчасово змінює маршрут поїзда на одному з напрямків: у чому причина
24tv
2024-11-14T00:27:35Z
Японія обіцяє виділити $65 млрд на підтримку чіпів та штучного інтелекту
InternetUA
2024-11-14T00:04:07Z
В Україні на 25% збільшують тариф на передачу електроенергії: хто платитиме більше
Фокус
2024-11-13T23:57:55Z
Трамп змінює ландшафт фондового ринку: які акції випереджають Tesla
InternetUA
2024-11-13T22:31:51Z
Росія тисне на фронті та знову атакувала Харків КАБами: хронологія 995 дня війни
24tv
2024-11-14T04:24:53Z
Перший сніг та дощі: синоптик попередила про погіршення погоди у деяких регіонах
Хвиля
2024-11-14T04:24:50Z
Хмарно з проясненнями, місцями туман: прогноз погоди на 14 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T04:00:57Z
Обстрілюючи Сумщину, росіяни пошкодили житловий будинок і магазин – в ОВА розповіли про постраждалих та руйнування
ZN UA
2024-11-14T03:48:02Z
На Сумщині пролунало 175 вибухів
TSN
2024-11-14T03:33:10Z
ЗСУ відновили позиції біля Часового Яру – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T03:33:04Z
Левам і Стрільцям прогнозують вдалий день: гороскоп на 14 листопада
24tv
2024-11-14T03:03:55Z
Наводила російські ракети на школи і дитсадки: жителька Донеччини вирушила за ґрати на 15 років
УкраинФорм
2024-11-14T03:03:39Z
Нацгвардійці знищили на Луганщині російський «Град»
УкраинФорм
2024-11-14T02:57:28Z
Ідеально підкреслює особистість: найкраща зачіска для чоловіка за знаком Зодіаку
24tv
2024-11-14T04:39:18Z
Ванга би позаздрила: які знаки зодіаку можуть бачити майбутнє у снах
GlavRed
2024-11-14T04:27:48Z
Не всі сумують за господарями: чим займаються коти, коли залишаються на самоті
GlavRed
2024-11-14T04:27:32Z
Ніжна випічка за 20 хвилин – це реально: яскравий торт до свят, який всі намагаються скопіювати
24tv
2024-11-14T04:09:51Z
Як приготувати борщ за 10 хвилин: експрес-рецепт від Тетяни Литвинової
Политека
2024-11-14T04:01:20Z
Як приготувати холодець: зірка "Мастер Шеф" розкрила секрет застиглої та прозорої страви
Политека
2024-11-14T02:01:20Z
Які кольори не варто вдягати на Новий рік 2025: можуть розлютити Зелену Змію
GlavRed
2024-11-14T01:27:45Z
Швидкий тест: подивіться на малюнок і дізнайтеся, що люди думають про вас
TSN
2024-11-14T00:42:00Z
День ангела 14 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-13T22:39:42Z
Тоттенгем розпочав процес продовження контракту Сона
Football.ua
2024-11-13T22:43:56Z
Вайт переніс операцію на коліні
Football.ua
2024-11-13T21:49:46Z
"Вона зайшла до нього в палату - і він помер": мама Узєлкова звинуватила колишню невістку
GlavRed
2024-11-13T21:27:57Z
Відбір Євро-2025 . Україна стартувала з поразки після сухого листа від Казахстану
Football.ua
2024-11-13T21:24:51Z
Майк Тайсон назвав найкращого супертяжа світу та фаворита реваншу Усик – Ф'юрі
24tv
2024-11-13T20:42:54Z
ФІФА хоче впровадити альтернативу системи ВАР
Football.ua
2024-11-13T20:28:38Z
Футболісти юнацької збірної України поступилися Казахстану у відборі на Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-13T20:22:42Z
Син Григорія Суркіса пропустив гол з кутового удару
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T20:00:02Z
Скандальна олімпійська чемпіонка судитиметься з журналістом, який довів, що вона чоловік
24tv
2024-11-13T19:54:19Z
У Бразилії напередодні саміту G20 стався теракт
24tv
2024-11-14T04:39:17Z
Керівницю будкомпанії підозрюють у заволодінні грошима при монтажі укриттів у Херсоні
УкраинФорм
2024-11-14T03:18:25Z
Начальник колонії на Черкащині допоміг зійтися «кримінальним авторитетам» - ОГП
УкраинФорм
2024-11-14T02:03:10Z
20-річна жителька Тернопільщини видурила у військового понад 54 000 гривень
Украина Криминальная
2024-11-14T00:33:48Z
Шахрай видурив у дружини військовополоненого понад 160 тисяч гривень
Украина Криминальная
2024-11-13T22:09:36Z
В Україні затримали двох грабіжників, які відібрали у жінки телефон
InternetUA
2024-11-13T22:07:05Z
Шахраї знову видурили круглу суму: без коштів залишилося троє українців
InternetUA
2024-11-13T21:22:50Z
Переводила гроші клієнтів на свій рахунок: на Одещині викрили працівницю банку
Политека
2024-11-13T21:00:04Z
У Львові 14-річна дівчинка випала з вікна на припарковане авто
24tv
2024-11-13T20:48:33Z
Sony випадково розкрила свої плани знизити ціну на Playstation 5
InternetUA
2024-11-14T04:02:01Z
Геймери подали до суду на Ubisoft, бо компанія закрила їх улюблений проєкт
InternetUA
2024-11-14T03:04:19Z
Один з головних акторів GTA 5 каже, що вони не знали, над якою грою працюють
InternetUA
2024-11-14T02:01:00Z
The Guardian вирішила припинити публікацію новин у соцмережі Х і дорікнула Маску
InternetUA
2024-11-14T01:02:39Z
В Україні протягом листопада можна спостерігати один з найбільших зорепадів
TSN
2024-11-14T00:42:07Z
Український розробник створив сервіс знайомств для людей з інвалідністю
InternetUA
2024-11-13T21:01:19Z
YouTube тестує функцію реміксування ліцензійних пісень за допомогою ШІ
Детектор М
2024-11-13T20:33:08Z
В Антарктиді вперше знайдено бурштин: про що це свідчить
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T20:30:22Z
iPhone 17 Air буде товстішим за iPhone 6, випущений у 2014 році
InternetUA
2024-11-13T20:13:10Z
На аукціон виставлять останню Ferrari Міхаеля Шумахера
УкраинФорм
2024-11-14T04:21:14Z
Що не варто вмикати в автомобілі під час туману: важливе правило для водіїв
GlavRed
2024-11-14T01:27:50Z
Головоломку розв'яжуть лише найзоркіші: потрібно знайти жовте авто за 7 секунд
GlavRed
2024-11-14T00:27:21Z
Не поспішайте в сервіс, краще завітайте у ванну: як швидко позбутися подряпин на машині
Знай
2024-11-13T21:51:22Z
Як киянин створив автомобіль для індійського махараджі
AutoCentre
2024-11-13T20:28:23Z
Автопарк ДСНС поповнили броньовані всюдиходи з українськими надбудовами
AutoCentre
2024-11-13T19:52:48Z
Як в Україні із сідлових тягачів роблять самоскиди
AutoCentre
2024-11-13T18:33:58Z
Чи їздили вони взагалі? Як в Україні "омолоджують" пробіги старих авто
Знай
2024-11-13T17:21:42Z
Сummins показав концепцію двигунів стандарту Євро 7
AutoCentre
2024-11-13T17:16:29Z