2024 року в Україні спостерігається постійне зростання цін на сільськогосподарські землі. Що на нас чекає наступного року? Очікувати різких стрибків цін не варто, але помірне зростання в центральних регіонах на рівні 5-10% цілком ймовірне.
Експерти, опитані "РБК-Україна", кажуть, що динаміка може змінюватись в залежності від різних факторів.
Є й нюанси: зміна податкового законодавства, включаючи підвищення військового збору, може вплинути на доходи від оренди. Проте загальна тенденція до підвищення цін, швидше за все, залишиться.
За прогнозами, у 2025 році ринок землі продовжуватиме зростати, причому очікується, що вартість у центральних регіонах підніметься на 8-10% у доларах або на 15-20% у гривнях. Кількість привабливих ділянок, схоже, скорочуватиметься, що створить додатковий тиск на ціни та посилить конкуренцію.
Хороша новина у тому, що аукціони з оренди державних земель відчинили двері для перегляду оцінки землі. Це може підняти ставки оренди, особливо якщо вони пов'язані з нормативною грошовою оцінкою.
Сільськогосподарські виробники вже демонструють готовність платити більше за оренду. У короткострокових договорах може відбутися перегляд умов, і зростання орендної плати може становити від 20% до 50%.
Звісно, закінчення війни з перемогою України може сильно прискорити зростання ринку землі та цін. Також варто враховувати, що збільшення доходів від продажу сільгосппродукції позитивно впливатиме на попит з боку виробників, хоча ефект буде відкладеним.
Керівник проекту Concorde Capital "Kupy Pay" Володимир Радько додає, що попит на землю та ціни залежатимуть від можливостей аграріїв обробляти свої землі та експортувати продукцію, а також від темпів розмінування на деокупованих територіях.
Крім того, Знай.ua повідомляв, не хочете шкідників - думайте вже зараз: як не пустити колорадських жуків у свій город