MY.UAНовини
«Голос Америки»: як працює українська редакція напередодні виборів
«Голос Америки»: як працює українська редакція напередодні виборів

«Голос Америки»: як працює українська редакція напередодні виборів

За часи повномасштабного вторгнення редакція зросла вдвічі, а тривалість ефіру — вчетверо.

У будинку «Голосу Америки» у Вашингтоні впадає в очі ескалатор золотистого кольору. Якби це було в Україні, то ми б сказали, що це «пшонка стайл». Хоча в ті часи, можливо, це було особливим шиком. На ньому висить табличка — ремонт.

— Цей будинок був збудований десь у тридцятих роках минулого століття і тоді ж  там функціонував цей ескалатор, — розповідає керівник української редакції «Голосу Америки» 46-річний Руслан Петричка. Він каже, що цю історію йому розповіли старші колеги. За цей час ескалатор став історичною пам’яткою, яка захищена законом. Його треба ремонтувати й підтримувати. Але таких деталей уже не випускають, тому їх необхідно виготовляти на спецзамовлення.

Отож, в українську секцію «Голосу Америки» треба підійматися на ліфті.

Я розповідаю Руслану Петричці, що був тут ще у 1992 році, коли українською редакцією керував покійний нині Володимир Біляїв. У мене зберігся пакетик із лого «Голосу Америки», в якому містилися ґудзики, голки й нитки — ніби сувенір, але для практичного застосування.

— Таких тепер не роблять, — каже Петричка. Він закінчив журналістику у Києво-Могилянській академії. Працює в редакції 16 років. У січні 2022 року, перед широкомасштабним вторгненням Росії в Україну, був призначений на посаду керівника української редакції. Це сталося після того, як його попередниця Мирослава Ґонґадзе стала керівницею східноєвропейського підрозділу «Голосу Америки».

Руслан Петричка розповідає, що прямі ефіри «Голос Америки» відбуваються кількома десятками мов. Фото Юрія Луканова

«Голос Америки» розпочав своє мовлення 1942 року. 1951 року, попри опір «американських росіян», розпочалося мовлення українською мовою. Нині мовлення ведеться 49 мовами, охоплює 355 мільйонів людей приблизно у ста країнах.

Ефір веде 45-річна Наталія Леонова. Вона працює тут з 2003 року. Є другою після заступника керівника української редакції «Голосу Америки»Зореслава Байдюка за тривалістю стажу роботи в цій редакції.

  • Читайте також: Розділяй і владарюй. Як російська пропаганда поляризує аудиторії медіа та втручається у вибори в США

Вона — випускниця Київського інституту міжнародних відносин. Опинилася у Вашингтоні, вийшовши заміж за американця. Шукала роботу. Про неї якось дізнався тодішній керівник української редакції «Голосу Америки» Адріян Кармазин і запропонував роботу в редакції.

Леонова робить короткі підводки та передає слово кореспондентам. Вони розповідають спершу про кампанію Камали Гарріс, потім про Дональда Трампа, а ще — про настрої українців у штаті Джорджія. Це один із кількох так званих «хитких» штатів, які вирішуватимуть долю цих виборів. Вибори — сьогодні найголовніша тема.

Наталія Леонова в паузах між представленням наступного сюжету може собі дозволити посміхнутися. Фото Юрія Луканова

Наталія Леонова висвітлювала президентські перегони ще 2004 року. У неї була спеціалізація — Республіканська партія та її тодішній кандидат у президенти Джордж Буш.

Вона розповідає, що найбільша відмінність нинішніх від тодішніх виборів — це сьогоднішній безмежний доступ до інформації. Соціальні мережі, за її словами, кардинально змінили стосунки глядачів і слухачів із журналістами.

— У нас завжди були дуже ретельні редактори, які докладно піддавали перевірці факти. Але не могло трапитися такого, що глядачі тут же вкажуть на можливу помилку, — розповідає Наталія Леонова. — У нас якось був ефір із Києва — і журналіст, який не був нашим кореспондентом, повідомив про зустріч українського й американського посадовців. Нам читачі тут же розповіли, що насправді такого не буде.

Наталія робить висновок, що сьогодні у порівнянні з минулим значно виросла відповідальність за точність фактів.

Редакційний офіс майже порожній. Журналісти або роз’їхалися висвітлювати вибори, або працюють дистанційно — кожен може скількись днів на тиждень працювати з дому. Така практика з’явилася після пандемії.

30-річний Остап Яриш вів сьогодні програму і затримався в офісі, щоб доробити якусь роботу. На «Голосі Америки» він працює з 2019 року. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка, магістратуру в Українському католицькому університеті. Дізнався, що відкривається вакансія на «Голосі Америки» й подав заяву. Пройшов конкурс і працює ведучим, а також репортером — відповідає за тему військової підтримки України. Але висвітлює також і вибори.

— Чотири роки тому я думав, що нічого подібного за напруженістю до виборів Байден — Трамп ніколи вже не буде, — каже він. — Пандемія, расові протести, до кінця невідомо, хто переможе — що може бути турбулентніше? Але нинішні вибори ні в яке порівняння не ідуть із попередніми. Трапилося безліч непередбачуваних подій — зняття Байдена з перегонів, замах на Трампа.

Одного чудового дня він відправився покататися з друзями на каяках. Коли по ходу відкрив телефон, то побачив купу пропущених дзвінків. Телефонував Руслан Петричка. Сказав, що Джо Байден знявся з перегонів і треба негайно мчати до редакції працювати.

Остап Яриш розповідає про допомогу Україні. Фото надане Остапом Яришем

Довелося відмовитися від відпочинку та впрягатися в роботу. Розповідає, що коли висвітлював з’їзд демократів, то спав по три-чотири години на добу. Він вважає, що став причетним до історичних подій і це переважає всі незручності.

«Голос Америки» фінансується з федерального бюджету США. Чимало людей вважає, що той, хто платить — той і замовляє музику. Відповідно сприймають медіа як рупор пропаганди уряду США.

Руслан Петричка розповідає, що існує кілька запобіжників, які гарантують незалежність редакційної політики.

— Є закон про «Голос Америки», — каже він. — А також положення про Firewall, тобто редакційну «захисну стіну». Отож, закріплено, що ніхто зовні не може диктувати, що хотів би бачити або не бачити в ефірі. У своїй роботі ми керуємося внутрішніми правилами, які називаються Best Standarts Guide — «Провідник найкращих стандартів якості». В його основі — принципи неупередженості, збалансованості та повноти інформації. Таким чином я й наші редактори, лише ми вирішуємо, які теми ми хочемо взяти. Що ми показуємо. В якій формі ми це робимо.

— Виходить, що ви взагалі нікому не підзвітні?

— Ми входимо в європейську дивізію «Голосу Америки». Вони нас оцінюють за внутрішніми показниками. Скільки глядачів ми досягаємо, охоплюємо. Не кількісні способи оцінки нашої ефективності. Чи є реакція уряду? У нас відділ стандартів, який час від часу перевіряє нашу роботу за відповідними критеріями.

Критерії та підходи до подачі інформації розроблялися на практиці. Коли тільки починалися соціальні мережі, то, за словами Руслана Петрички, вони не розуміли сутність балансу при роботі там. Під час виборчих змагань Дональда Трампа й Гіларі Клінтон 2016 року «Голос Америки» подав дві критичні цитати — про Трампа та Клінтон.

Виявилося, що прочитання оцінки Трампа не означає прочитання оцінки Клінтон. «Голос Америки» звинувачували в упередженості, бо хтось, прочитавши одну новину, вважав, що медіа критикує лише Трампа, а хтось — що лише Клінтон. Після критики було вироблено стандарти роботи в соціальних мережах, які не дозволяють таких помилок.

Згідно з правилами, «Голос Америки» має подавати збалансовану інформацію про обох кандидатів у президенти або про обидві партії, які домінують в американській політиці. В редакції є позиція, яка називається редактор балансу. Це щоразу інший співробітник, який у день свого чергування звільняється від створення контенту. Він стежить лише за дотриманням збалансованості у висвітленні політичних сил.

Коли почалося повномасштабне вторгнення, уряд США надав «Голосу Америки» додаткові кошти на покриття цієї теми. Завдяки цьому кількість співробітників української редакції зросла вдвічі. Приймали на роботу за конкурсом. Чимало журналістів із пристойним професійним досвідом виїхали до США. За словами Руслана Петрички, вони добре вписалися в колектив.

До вторгнення українська редакція «Голосу Америки» випускала одну 15-хвилинну програму на день. А тепер випускає дві 30-хвилинні програми. Кількість співробітників збільшилася вдвічі, а час мовлення зріс учетверо.

Особливо вдалим рішенням Петричка вважає показ у прямому ефірі виступів американських політиків із синхронним перекладом. Уперше редакція це зробила, коли обговорювалося питання допомоги Україні після кількамісячної затримки.

— Ми зненацька пробули в ефірі майже шість годин, — каже керівник української редакції. — Ми давали не тільки виступи, але й запрошували до камери політиків, які пояснювали, чому вони за або чому проти допомоги. Глядачі мали можливість побачити політичну кухню США. Було дуже приємно читати суцільні позитивні коментарі під нашим відео.

За його словами, опитування показує, що кожен шостий українець бачив програми «Голосу Америки», і 98 відсотків довіряють його програмам.

— Ми дуже цінуємо такий рівень довіри, — каже Петричка.

Читайте також:

  • Українські канали готують спецефіри про вибори у США 
  • На «Детекторі медіа» відбудеться текстова онлайн-трансляція виборів у США

Редакція готується висвітлювати день і ніч виборів. Руслан Петричка сподівається, що оперативна і коректна робота команди української редакції «Голосу Америки» ще збільшить довіру до їхньої роботи.

 

Конґрес у Вашингтоні обнесений металевим парканом із табличками, на яких написано – «Поліцейська лінія», «Територію закрито».  Будинок законодавчого органу відкрито лише з парадного входу. Фото Юрія Луканова

Загродження стоять і біля Білого дому. Фото Юрія Луканова

 Територію навколо патрулюють поліцейські з автоматами. Фото Юрія Луканова

А ще він дуже хотів би, щоб президент Володимир Зеленський дав інтерв’ю «Голосу Америки». На всі запити редакції офіс президента відповідає мовчанням. Зеленський не дав інтерв’ю для української редакції «Голос Америки» навіть тоді, коли перебував у США з візитом.

Титульне фото: Апаратна «Голосу Америки» (фотограф Юрій Луканов)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
СШАвибори в США
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У РФ вирішили «переписати історію»: з підручників літератури прибрали згадки про Україну і змінили біографії письменників
Antikor
2025-04-16T14:27:51Z
Російські еліти активно отримують паспорти Сербії - ЗМІ
GlavRed
2025-04-16T14:27:46Z
Суд залишив під вартою ексначальника Одеського ТЦК Борисова
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T14:27:40Z
Європа може нанести по Москві превентивний удар, але є нюанс - Світан
GlavRed
2025-04-16T14:27:16Z
Це класична російська пропаганда": Дуда розкрив суть заяв Кремля
GlavRed
2025-04-16T14:27:13Z
Ряд регіонів в обмін на мир: про що домовились Путін і Віткофф та чого чекати Україні
GlavRed
2025-04-16T14:27:06Z
Президент Фінляндії після розмови з Зеленським закликав РФ піти на припинення вогню
Европейская правда
2025-04-16T14:25:29Z
Подружжя депутатів з Одеси живе "на зарплату", але накопичує мільйони і подорожує світом
Antikor
2025-04-16T14:24:30Z
Росія понад 30 разів порушила «енергетичне перемирʼя» - МЗС України
УкраинФорм
2025-04-16T14:24:16Z
Понад 40% усієї зброї, яка застосовується на фронті, вироблено в Україні – Зеленський
Лига
2025-04-16T14:27:39Z
Вислів "следующим образом" немає дослівного перекладу українською: дізнайтеся відповідники
24tv
2025-04-16T14:27:20Z
Терпіння – не їхня сильна сторона: 3 знаки зодіаку, які ненавидять чекати
24tv
2025-04-16T14:12:54Z
На Київщині і у низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу дронів
УкраинФорм
2025-04-16T14:10:10Z
Грошова допомога від NRC: як перевірити статус заявки
Факти ICTV
2025-04-16T14:10:02Z
Дрони ЗСУ вразили комплекс РЕБ "Борисоглібськ-2" за $200 млн: деталі
Фокус
2025-04-16T14:06:59Z
Коли можна їсти паску і чи треба її освячувати: митрополит ПЦУ дав відповідь
Telegraf
2025-04-16T14:06:46Z
Віталій Капранов щиро відповів на запитання, чи можливо було врятувати його брата Дмитра
Antikor
2025-04-16T14:06:09Z
Безпілотний глухий кут: чому українські дрони не змінюють ходу війни
ZN UA
2025-04-16T14:04:55Z
Окупанти розстріляли беззбройного полоненого військовослужбовця ЗСУ у Волноваському районі
24tv
2025-04-16T14:28:05Z
У Херсоні внаслідок ранкового обстрілу загинув комунальник
УкраинФорм
2025-04-16T14:24:35Z
На Харківському напрямку росіяни атакували один раз, на Куп’янському окупанти тричі намагалися прорвати оборону — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-16T14:22:05Z
Остання вціліла: в окупованому Маріуполі хочуть знести історичну частину міста, — Андрющенко
Фокус
2025-04-16T14:21:52Z
Прогноз погоди в Києві та області на 17 квітня: які сюрпризи принесе антициклон
Политека
2025-04-16T14:16:40Z
"Це був жах": Ольга Сумська потрапила під атаку дронів
Фокус
2025-04-16T14:12:10Z
У Херсоні показали наслідки ранкових обстрілів Центрального району
УкраинФорм
2025-04-16T14:10:10Z
Мити вікна на Великдень чи чекати пил з Сахари? Європейські кліматологи дали прогноз
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T14:06:34Z
Артур Палатний: "Українська команда" передала партію дронів 72 ОМБр
Политека
2025-04-16T14:04:37Z
Вразять кожного: великодні ярмарки Праги, які варто відвідати у 2025-му
24tv
2025-04-16T14:24:14Z
Андрій Хливнюк розповів, чи дійсно розійшовся із дружиною після 11 років подружнього життя
Antikor
2025-04-16T14:18:51Z
Біотуалети: комфортне рішення делікатних проблем
Bin UA
2025-04-16T14:14:30Z
Серіал «Декстер: Воскресіння» — перший погляд на лиходіїв Уму Турман та Пітера Дінклейджа
ITC
2025-04-16T14:10:57Z
Режисерка The Witcher 3 розповіла про своє бачення штучного інтелекту в іграх майбутнього
24tv
2025-04-16T13:36:59Z
Це стало прокляттям: режисер Сам удома 2 висловився про роль Трампа у фільмі
Факти ICTV
2025-04-16T13:31:44Z
Найновіша українська комедія підкорила Netflix: яка стрічка, яка стала фаворитом глядачів
24tv
2025-04-16T13:21:14Z
Сімбочка пояснила, навіщо зняла відео з Parfeniuk після скандальних інтерв'ю
24tv
2025-04-16T13:18:51Z
Манікюр, який викликав фурор в інстаграмі: зверніть на нього увагу
24tv
2025-04-16T13:12:58Z
Як вивести пляму від олії на одязі: названо найкращі методи
24tv
2025-04-16T14:12:00Z
2 мільйони для медиків: Григорій Козловський підтримав госпіталь ветеранів у Львові
24tv
2025-04-16T12:42:59Z
Популярні, але проблемні: породи кішок, які можуть стати випробуванням для власника
Gazeta UA
2025-04-16T11:58:10Z
Унікальна операція: в Дніпрі медики під час хірургічного втручання розбудили пацієнта і змусили говорити
Фокус
2025-04-16T11:51:22Z
Лікарняний 2025: які терміни виплат за рахунок ПФУ
Факти ICTV
2025-04-16T11:48:56Z
НСЗУ виявила порушення у лікуванні інсультів у 16 медзакладах – результати моніторингу
Украина Криминальная
2025-04-16T11:39:28Z
В Україні перевірять аптеки: чи дійсно ліки відпускають фахівці
24tv
2025-04-16T11:03:35Z
Ціни на ліки зросли, хоч мали впасти: експерт пояснив, хто виграв на фармринку
GlavRed
2025-04-16T10:27:35Z
У Польщі почався дисциплінарний суд над лікарями, які агітували проти ковід-вакцин
Европейская правда
2025-04-16T10:16:29Z
Ні грошей, ні дров: двох українців ошукали шахраї
InternetUA
2025-04-16T14:28:00Z
У Рівному посадовицю викрили на хабарі за оренду приміщення
Украина Криминальная
2025-04-16T14:27:05Z
За злочини сексуального характеру стосовно малолітніх дітей буковинця засуджено до 15 років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-04-16T14:12:57Z
Затримано ще дві групи підпалювачів, які на замовлення рашистів нищили енергооб’єкти Укрзалізниці та авто ЗСУ
Украина Криминальная
2025-04-16T14:04:22Z
За зґвалтування неповнолітньої падчерки до 10 років позбавлення волі засуджено мешканця Хмельниччини
Украина Криминальная
2025-04-16T13:58:40Z
У полі на Київщині фермер знайшов реактивний снаряд від «Граду»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T13:54:47Z
Смертельний коктейль: німецького лікаря звинуватили у вбивстві 15 людей
Факти ICTV
2025-04-16T13:43:49Z
Поліція Львівщини розшукує зниклу 15-річну дівчину
Украина Криминальная
2025-04-16T13:42:44Z
Працівника банку судитимуть за привласнення коштів клієнтів
InternetUA
2025-04-16T13:28:22Z
Як правильно розпалювати вогнище: покрокова інструкція та поради з безпеки
24tv
2025-04-16T14:27:42Z
Як приготувати їжу на вогні, щоб вона була корисною для здоровʼя
24tv
2025-04-16T14:27:10Z
Генеральне прибирання: з чого почати, як впоратися швидше й не втомитися
ZN UA
2025-04-16T13:37:36Z
Популярний курорт закрився через риб із людськими зубами: що вони зробили
Фокус
2025-04-16T13:27:29Z
Жінка переселилася на круїзний лайнер і живе там безкоштовно: як їй це вдається
24tv
2025-04-16T13:21:24Z
3 кухонні речі, які треба міняти частіше, ніж ви думаєте
24tv
2025-04-16T13:18:34Z
Час сіяти редиску. Цей городній лайфхак допоможе виростити щедрий хрусткий урожай
Telegraf
2025-04-16T13:15:57Z
Тільки не викидайте: 6 неймовірних способів використати шкірки з апельсина
24tv
2025-04-16T13:12:48Z
Туреччина влітку встановить рекорд? Міністр розповів, як країна заманюватиме туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T13:00:44Z
Буряк б'є рекорди: ціни вдвічі вищі, ніж торік
Gazeta UA
2025-04-16T14:27:08Z
Сховища України порожні: чому вже цього тижня треба починати готуватися до зими 2026 року
Фокус
2025-04-16T14:21:38Z
Енергетики Київщини упродовж опалювального сезону заживили майже 30 тисяч споживачів після обстрілів
УкраинФорм
2025-04-16T14:21:28Z
Місцеві адміністрації Китаю продають конфісковану криптовалюту попри чинну заборону
ITC
2025-04-16T14:10:16Z
Міністерка економіки повідомила про «позитивний крок» в угоді про копалини
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T14:09:16Z
Ціна золота побила історичний рекорд перевищивши $3300 за унцію
360ua.news
2025-04-16T14:06:14Z
В березні у Європі сповільнилась інфляція: які показники в різних країнах
24tv
2025-04-16T14:00:48Z
Виробник на Київщині виводить на ринок нову категорію хліба
AgroPortal
2025-04-16T14:00:47Z
Подорожчання продуктів перед Великоднем в Одесі: ціни рекордно злетіли, що найбільше вдарить по карманам
Политека
2025-04-16T14:00:04Z
Гравець збірної Габону, яким цікавилося Динамо, трагічно загинув у Китаї
Football.ua
2025-04-16T14:28:53Z
Магучіх та Левченко потрапили до заявки першого етапу «Діамантової ліги»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T14:21:46Z
«Кривбас» та «Шахтар» дограли гру, яка розпочалася ще 1 вересня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T14:06:07Z
У США оголосили 11 квітня днем російського хокеїста та путініста
24tv
2025-04-16T13:57:41Z
У матчі "Шахтаря" повторили скандальний пенальті з Ліги чемпіонів
Telegraf
2025-04-16T13:51:36Z
"Завдасть влучний удар": тренер Дюбуа пригрозив Усику перед реваншем
24tv
2025-04-16T13:48:58Z
Роналду хоче подовжити контракт із саудівським «Аль-Насром» ще на два роки
УкраинФорм
2025-04-16T13:24:07Z
Російська фігуристка розповіла, як до неї домагався тренер, коли їй було 11 років
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T13:21:34Z
Megogo покаже УЄФА Євро-2025 за участі збірної України
Детектор М
2025-04-16T13:19:29Z
Багамські острови заборонили посадку ракет SpaceX на своїй території через вибух Starship
Комсомольская правда
2025-04-16T14:28:35Z
Влупив майже 8-бальний шторм: Україна під атакою найпотужнішої магнітної бурі
GlavRed
2025-04-16T14:27:06Z
Нейромережа Google навчилася вивчати фотогалерею користувачів
InternetUA
2025-04-16T14:22:20Z
Квест із Дракулою та система карми: творці Kingdom Come Deliverance 2 розповіли, що вирізали
24tv
2025-04-16T14:12:54Z
Акумулятори працюватимуть роками завдяки дуже дешевому матеріалу: що придумали
Фокус
2025-04-16T14:12:03Z
NVIDIA представила мобільну RTX 5060: 3328 ядер CUDA, настільна продуктивність, реліз у травні
ITC
2025-04-16T14:10:53Z
У роботі Spotify стався збій
УкраинФорм
2025-04-16T14:09:55Z
Apple оновила рекламні матеріали через суперечку навколо Apple Intelligence
Portaltele
2025-04-16T14:07:55Z
Стала відома дата запуску GTA 6
Portaltele
2025-04-16T14:07:04Z
Новий хетчбек від Kia показує американцям, що для перевезення більшого розміру не потрібно величезного авто
Топ Жир
2025-04-16T14:15:39Z
Новий Subaru Solterra 2026 отримує дикий редизайн разом із більшою потужністю та дальністю ходу
Топ Жир
2025-04-16T14:15:34Z
Перша електрична седан від Kia з’явилася, щоб перемогти Model 3 у його власній грі
Топ Жир
2025-04-16T14:15:27Z
Lexus назвав дату дебюту люксового седана ES та показав його на відео
AutoCentre
2025-04-16T14:07:03Z
Новий американський суперкар має більше потужності, ніж Bugatti Tourbillon
Топ Жир
2025-04-16T13:15:05Z
Jeep презентував нову версію Wagoneer Overland
AutoCentre
2025-04-16T13:10:06Z
Дорожче мільйона доларів: електричний гіперкар навчили їздити верх ногами
AutoGeek
2025-04-16T13:00:29Z
Концептуальний автомобіль Genesis SUV: вигляд із зовнішності майбутнього, але інтер’єр – на вишу старого школи
Топ Жир
2025-04-16T12:15:59Z
Електромобілі виявились надійнішими за авто з ДВЗ: “свіжа” статистика
AutoGeek
2025-04-16T12:12:08Z