MY.UAНовини
Як Китай створює бойовий штучний інтелект, чим відповідає армія США та чи є ШІ в ЗСУ
Як Китай створює бойовий штучний інтелект, чим відповідає армія США та чи є ШІ в ЗСУ

Як Китай створює бойовий штучний інтелект, чим відповідає армія США та чи є ШІ в ЗСУ

Розвиток штучного інтелекту не міг не зачепити військову сферу. Якщо окремі елементи на кшталт "машинного зору", які використовуються в Україні на полі бою", не викликають занепокоєння фахівців, то залученість великих мовних моделей до армії – питання дискусій. Особливо, якщо це робить Китай із моделлю, створеною американською Meta.

Суперечки точаться й навколо використання ШІ американською армією, зокрема в Африці, де права людини (а особливо – у контексті штучного інтелекту) є важким питанням.

24 Канал зібрав інформацію про те, як армії Китаю та США збираються використовувати штучний інтелект та чим це загрожує.

Як Китай створив військовий ШІ на базі Meta

У листопаді агентство Reuters повідомило про те, що у Китаї створили інструмент штучного інтелекту для потенційного військового застосування. Про це мовиться у трьох наукових статтях провідних китайських дослідницьких установ, пов'язаних з Народно-визвольною армією (НВАК).

Шість науковців з трьох інститутів Китаю, з яких два підпорядковані армії, детально описали використання ранньої версії великої мовної моделі Llama 13B від американської корпорації Meta для створення ChatBIT. Це інструмент для для збору та обробки розвідданих, а також допомозі китайським військовим в оперативному прийнятті рішень.

Зверніть увагу! ChatBIT – це чатбот, налаштований та оптимізований для діалогів та завдань із відповідями на запитання у військовій сфері. Після вдосконалення ChatBIT планують застосовувати для стратегічного планування, симуляції та прийняття командних рішень.

Китайські дослідники стверджують, що він перевершує інші моделі штучного інтелекту та досягає рівня потужного ChatGPT-4 від OpenAI. Однак це неможливо об'єктивно підтвердити.

Це перший випадок, коли є вагомі докази того, що військові експерти НВАК систематично досліджували та намагалися використовувати потужність великої мовної моделі з відкритим кодом, особливо Meta, для військових цілей,
– наводить агентство слова Санні Ченг, наукового співробітника Джеймстаунського фонду, оборонного мозкового центру у Вашингтоні.

Meta має певні умови для моделей ШІ з відкритим кодом:

  • сервіси з понад 700 мільйонами користувачів мають отримувати ліцензію від компанії;
  • заборонено використовувати моделі для військових цілей, ядерної галузі чи ядерного застосування, шпигунства та іншої діяльності, яка підпадає під експортний контроль США, а також для розробки зброї та контенту, призначеного для розпалювання ворожнечі та сприяння насильству.

У відповідь на запит Reuters у Meta згадали про їхні правила використання ШІ та заявили, що вжилаи заходів для запобігання зловживанням.

Будь-яке використання наших моделей Народно-визвольною армією є несанкціонованим і суперечить нашій політиці прийнятного використання,
– зазначила виданню Моллі Монтгомері, директорка з громадської політики Meta.

У техногіганті долали, що Китай уже інвестував понад трильйон доларів, щоб обігнати США у питанні штучного інтелекту.

Також у статтях китайських дослідників йдеться про те, що китайська модель містить лише 100 000 записів військових діалогів, що є відносно невеликою кількістю в порівнянні з іншими мовними моделями. За словами Джоель Піно, віцепрезидентки з дослідження ШІ в Meta, це "крапля в морі" порівняно з більшістю інших моделей, які навчені трильйонами токенів.

Роботи Китаю щодо ШІ в армії відбувається на тлі гарячих дебатів у США – чи мають такі компанії як Meta оприлюднювати код своїх моделей ШІ. Президент США Джо Байден у жовтні 2023 року підписав указ про управління розробками штучного інтелекту, зазначивши, що, попри те, що інновації можуть принести суттєві переваги, існують також значні ризики безпеці.

Днями у Вашингтоні заявили про завершення розробки політики щодо обмеження американських інвестицій у штучний інтелект та інші технологічні сектори Китаю, які можуть загрожувати національній безпеці США.

Що в українському війську з ШІ

Україна теж використовує штучний інтелект на війні, але це більше про дрони з машинним зором, а не великі мовні моделі. Українські безпілотники зі штучним інтелектом у березні здійснили атаку на Нижньокамський нафтопереробний завод у Татарстані за 1100 кілометрів від кордону, цей завод є одним із найбільших у Росії.

Штучний інтелект допомагає дронам орієнтуватися під час польоту, уникати перешкод і глушіння сигналів. Кожен дрон обладнаний комп'ютером з супутниковими даними та інформацією про рельєф місцевості. Заздалегідь сплановані маршрути дозволяють вражати цілі з точністю до метра.

Як OpenAI тихо позбулася заборони на військове використання її розробок

Невдовзі після вибухового зростання популярності чатботів з ШІ ще один техногігант штучного інтелекту, американська OpenAI, заборонила його використання у розробці зброї та військових діях. Однак на початку 2024 року компанія без анонсів видалила заборону на використання ChatGPT для військових справ і війни.

У нових правилах зберігається заборона на використання сервісів компанії для завдання шкоди "собі та іншим" та наводиться як приклад "розробка або використання зброї". Водночас загальна заборона на "військове та бойове" використання зникла. В OpenAI вважають, що так правила стануть більш чіткими та читабельнішими.

Ми прагнули створити набір універсальних принципів, які легко запам'ятати та застосувати, особливо тому, що наші інструменти зараз використовуються в усьому світі звичайними користувачами, які тепер також можуть створювати GPT. Такий принцип, як "не шкоди іншим", є широким, але легко зрозумілим і актуальним у багатьох контекстах. Крім того, ми конкретно навели зброю та поранення інших як яскраві приклади,
– сказав представник OpenAI Ніко Фелікс в електронному листі виданню The Intercept.

Однак Фелікс не уточнив, що є розпливчаста заборона "шкоди" саме забороною військового використання ШІ. Також речник послався на спільну роботу з DARPA, Агентством передових оборонних дослідницьких проєктів США, у цілях кібербезпеки.

Як армія США зацікавилася штучним інтелектом

Ще не минуло року від ліквідації заборони OpenAI на військове використання, ці технології вже привабили американську армію. Документ про закупівлю, отриманий виданням The Intercept, показує, що Африканське командування США (AFRICOM) вважає доступ до технології OpenAI необхідним для його місії.

У документі від 30 вересня пояснюється, чому AFRICOM купує послуги хмарних обчислень безпосередньо у Microsoft у рамках контракту на суму 9 мільярдів доларів США, а не шукає іншого постачальника на відкритому ринку. Мовиться про "вирішальну роль" цих технологій у досягненні цілей місії, включно із місією щодо підтримки африканських партнерів США та спільних навчань USAFRICOM.

Документ із позначкою "контрольована несекретна інформація" позначено як FEDCON, що вказує на те, що він не призначений для розповсюдження за межами уряду чи підрядників. Це свідчить про те, що запит AFRICOM був схвалений Агентством оборонних інформаційних систем.

Хоча вартість покупки відредагована, в документі про затвердження зазначено, що її вартість становить менше 15 мільйонів доларів.

Цей документ відображає бажання AFRICOM обійти бюрократичну тяганину та швидко отримати у розпорядженні хмарні служби Microsoft Azure, включаючи програмне забезпечення OpenAI, мовиться у матеріалі.

У червні 2023 року Microsoft почала продавати велику мовну модель OpenAI GPT-4 замовникам у сфері оборони. У квітні цьогоріч Microsoft запропонувала Пентагону використовувати DALL-E, інструмент генерації зображень OpenAI, для програмного забезпечення для управління та управління. Але документ AFRICOM відзначає першу підтверджену покупку продуктів OpenAI бойовим командуванням США, тобто безпосередньо для використання на полі бою.

Водночас корпоративною місією OpenAI попри всі зміни у правилах залишається "забезпечення того, щоб загальний штучний інтелект приносив користь всьому людству".

Для чого ШІ потрібен американському війську в Африці та в чому небезпека

"Без доступу до інтегрованого набору інструментів і служб штучного інтелекту Microsoft USAFRICOM зіткнеться зі значними труднощами в аналізі та отриманні корисної інформації з величезних обсягів даних… Це може призвести до затримок у прийнятті рішень, погіршення обізнаності про ситуацію та зниження оперативності у реагуванні на динамічні та мінливі загрози на африканському континенті", йдеться у документі.

В OpenAI ж заявили The Intercept, що OpenAI не співпрацює з Африканським командуванням США і переадресували запит до Microsoft. У Microsoft та в AFRICOM не відповіли на запити медіа.

Хоча документ AFRICOM містить небагато деталей про те, як саме командування може використовувати інструменти OpenAI, сама ситуація з участю AFRICOM у державних переворотах, вбивствах цивільних тощо виглядає несумісною з підходом OpenAI до ШІ та нацбезпеки, в якому йдеться про права людини та демократичні цінності.

Цікаво, що торік очільник AFRICOM генерал Майкл Ленглі заявив комітету Палати представників у справах збройних сил, що командування поділяє "основні цінності" з полковником Мамаді Думбуя, практикантом AFRICOM, який скинув уряд Гвінеї та оголосив себе його лідером у 2021 році.


Генерал Ленглі у розташуванні AFRICOM у Сомалі / Фото USAFRICOM

Сама специфіка військової справи – це відсутність можливості дотримуватися прав людини, коли йдеться безпосередньо про вбивства людей. І цей факт робить неможливим використання декларованих цінностей ШІ-компаній у війську.

Лишається усього кілька варіантів: відкрито не визнавати роботу ШІ в армії, як це роблять зараз OpenAI та Microsoft, використовувати лише окремі технології, як на полі бою в Україні, або ж відмовитися від "демократичних" правил загалом. Але така відмова може ще більше розв'язати руки технологічним авторитарним режимам на кшталт Китаю.

Теги за темою
війнаСШАКитай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Вивіз сміття подорожчає на 73%, але ситуацію це не врятує: куди підуть ваші гроші
Знай
2024-11-24T15:12:57Z
У Києві презентували монографію про стратегічні комунікації в умовах війни
Детектор М
2024-11-24T15:09:33Z
На фронті від початку доби вже 122 зіткнення, бої тривають на шести напрямках
УкраинФорм
2024-11-24T15:06:09Z
Партизани розвідали чергову військову базу окупантів у Криму: що відомо
TSN
2024-11-24T15:06:01Z
Окупанти розмістили системи ППО на мисі Фіолент - партизани
УкраинФорм
2024-11-24T14:45:55Z
На Харківському напрямку росіяни атакували двічі, на Куп’янському окупанти вісім разів атакували Сили оборони — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-24T14:34:13Z
Опалювальний сезон у Кривому Розі під загрозою через мобілізацію
360ua.news
2024-11-24T14:24:44Z
Росія може повністю окупувати Донецьку область: військовий назвав терміни
GlavRed
2024-11-24T14:09:35Z
До 7 градусів морозу: синоптики розповіли про погоду на Київщині на початку тижня
Хвиля
2024-11-24T13:15:10Z
Росіяни посилили наступ на восьми стратегічних напрямках: аналіз генерала Маломужа
TSN
2024-11-24T15:33:31Z
У Румунії розпочався перший тур президентських виборів
360ua.news
2024-11-24T15:30:07Z
Путін намагається врятувати території: чому Курщина стала для нього критичною
TSN
2024-11-24T15:21:48Z
Росія завербувала сотні жителів Ємену для війни проти України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T15:18:51Z
Соціал-демократи у Німеччині на межі розколу
360ua.news
2024-11-24T15:09:09Z
Найбільша опозиційна партія Німеччини не планує голосувати за поставку Taurus Україні – Bild
ZN UA
2024-11-24T15:04:48Z
Сенатор Ліндсі Грем запевнив, що Трамп завершить війну в Україні: втім є суттєвий нюанс
24tv
2024-11-24T15:00:33Z
Путін та Ердоган провели телефонну розмову: говорили про міжнародні питання
24tv
2024-11-24T15:00:12Z
СБУ вперше показала уламки «Орєшніка», яким Росія атакувала Дніпро
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T14:57:19Z
У чому найкраще зустрічати Новий рік 2025: стильні образи з теплими сукнями
TSN
2024-11-24T15:06:23Z
Джамала ще в жовтні представила першу відеороботу на один із треків альбому кримськотатарської музики QIRIM - старовинної пісні ARAFAT DAĞINDAN. А зараз поділилася, як створювалася відеоробота.
FM-TV
2024-11-24T15:04:20Z
Зірка "Жіночого Кварталу" замилувала рідкісними фото з обранцем і публічно зізналася йому у коханні
TSN
2024-11-24T14:51:31Z
Війни, гонка ШІ та енергетичний перехід: Даніель Єргін про вічні рушійні сили геополітики
Хвиля
2024-11-24T14:36:18Z
«Йона. Голодне марення»: Суспільне презентувало фільм про художницю, яка через свої картини досліджує тему голодомору 1946—47 років
Детектор М
2024-11-24T14:00:58Z
Василіса Фролова повідомила, що вийшла заміж: хто став її обранцем
24tv
2024-11-24T13:57:36Z
Алан Бадоєв подякував найрозпуснішому гурту з самим високим IQ і невичерпним почуттям гумору LATEXFAUNA за справжню мистецьку колабу.
FM-TV
2024-11-24T13:57:14Z
Ірина Горова заговорила про поповнення у родині доньки та чи готова няньчити онуків
TSN
2024-11-24T13:51:50Z
Світлана Тарабарова показала, як на засніженому подвір'ї розважається з трьома дітьми
TSN
2024-11-24T13:51:29Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Навіщо потрібно додавати чашку чаю під час смаження курки
TSN
2024-11-24T02:39:43Z
Зима наближається: 7 продуктів, які допоможуть не хворіти
ZN UA
2024-11-24T02:04:50Z
"Поїде додому до дітей, дружини": Усик пояснив, чому не хотів зашкодити Ф'юрі у першому бою
TSN
2024-11-24T15:36:31Z
Сенсаційне відкриття Спортінга може замінити зірку Реала: що відомо
24tv
2024-11-24T15:33:14Z
ПСЖ знаходиться за крок від продовження контракту з Нуну Мендешем
Football.ua
2024-11-24T15:23:05Z
Українські судитимуть матч Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-11-24T15:12:31Z
Вільяяреал завдяки пенальті на останніх хвилинах врятував вольову нічию проти Осасуни
Football.ua
2024-11-24T15:04:23Z
Краснопір, Дідик та Клайвер зіграють із перших хвилин проти Лівого Берегу
Football.ua
2024-11-24T15:04:12Z
Марта Костюк поділилась моментами з тренування: гумористичне відео
24tv
2024-11-24T15:03:20Z
"Вразило до глибини душі": легіонер Олександрії висловився про війну в Україні
24tv
2024-11-24T14:39:32Z
16-річний син Потапа зізнався, де планує жити в майбутньому: "Замислююся про виїзд"
24tv
2024-11-24T14:30:29Z
У Британії не можуть продати будинок: як це пов'язано зі секретом у туалеті
24tv
2024-11-24T15:39:13Z
Б*хав з 13 років, а на війну пішов у 19: юного окупанта з Магадана відправила на фронт дівчина
TSN
2024-11-24T15:36:01Z
У Британії помітили невідомі дрони над авіабазами, які використовують ВПС США, – The Guardian
24tv
2024-11-24T15:30:58Z
Мобілізація без фронту: хто може потрапити до тилових частин
Знай
2024-11-24T15:30:45Z
За їзду у куртці можуть карати: українцям вказали, де виписують штраф на 5 тисяч
Политека
2024-11-24T15:30:38Z
СБУ показала уламки нової балістичної ракети "Орешник", якою Росія вдарила по Дніпру
24tv
2024-11-24T15:15:49Z
Блогер показав, чи вдасться прожити один день на зарплату вчителя
24tv
2024-11-24T15:15:47Z
Найбільша управлінська криза за весь час: Марія Берлінська озвучила стратегію змін у ВСУ
Политека
2024-11-24T15:12:30Z
Литва передала Україні нову партію військової допомоги
УкраинФорм
2024-11-24T15:04:38Z
В Україні оновили підходи до бронювання: у 5% критично важливих підприємств виявили порушення
Хвиля
2024-11-24T15:30:25Z
Боржникам не викрутитись: в Україні хочуть автоматично заарештовувати гроші, нардепи проголосували
Политека
2024-11-24T15:04:18Z
Nvidia розкрила, які товари компанії будуть у дефіциті та коли
InternetUA
2024-11-24T15:01:05Z
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення
Знай
2024-11-24T14:18:31Z
Кому в Україні можна не платити земельний податок
24tv
2024-11-24T14:03:24Z
Фермерам прифронтових територій роздали майже 5,5 тис. рукавів для зерна
AgroPortal
2024-11-24T14:00:29Z
Карти UnionPay, випущені Газпромбанком, перестали працювати як мінімум у дев'яти країнах
InternetUA
2024-11-24T13:55:33Z
В Україні більше 60% меду постачається напряму від бджоляра до споживача
AgroPortal
2024-11-24T13:30:01Z
Ціни на продукти: що здорожчає у магазинах напередодні новорічних свят
TSN
2024-11-24T13:09:13Z
Копійчаний засіб творить дива: названо моментальний спосіб миття брудних чашок
GlavRed
2024-11-24T15:36:38Z
Нарешті це станеться – 3 знаки зодіаку, які до Нового року отримають роботу мрії
24tv
2024-11-24T15:15:44Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 25 листопада по 1 грудня
GlavRed
2024-11-24T15:15:17Z
Точні терміни знають не всі: скільки насправді має варитись картопля
GlavRed
2024-11-24T15:03:15Z
4 знаки зодіаку, які з найбільшою ймовірністю розбагатіють
GlavRed
2024-11-24T14:27:48Z
Вилетить, як корок: як позбутися волосся у зливі душа
GlavRed
2024-11-24T14:27:00Z
Запіканка з цвітною капустою і броколі під сиром: рецепт дієтичної страви – швидко і корисно
24tv
2024-11-24T14:24:58Z
Насипте 100 г цього засобу у відсік для порошку – і пральна машинка буде, як нова
TSN
2024-11-24T14:21:13Z
"Любов до себе – не егоїзм, а основа": інтерв'ю з Дашею Квітковою про моду і життя під час війни
24tv
2024-11-24T14:03:17Z
В Одесі під час відключення світла застряг атракціон з людьми, - ЗМІ
Комсомольская правда
2024-11-24T15:39:44Z
Дрони-камікадзе вдень атакували Київщину: пошкоджено підприємство
ZN UA
2024-11-24T15:36:39Z
Шторм "Берт" залишив людей без світла і сполучення у Британії та Ірландії
Европейская правда
2024-11-24T15:31:24Z
Шторм «Берт» накрив Британію, є загиблі
УкраинФорм
2024-11-24T15:24:38Z
На Київщині через атаку дронів пошкоджене підприємство
УкраинФорм
2024-11-24T15:24:21Z
В Одесі рятувальники зняли чотирьох дітей з атракціону, що зупинився
Комсомольская правда
2024-11-24T15:16:55Z
Жінка втратила понад 20 тисяч гривень через інтернет-шахраїв
InternetUA
2024-11-24T14:27:52Z
Затриманий стрілець, який розстріляв людей у готелі Києва
TSN
2024-11-24T13:58:54Z
У Румунії зафіксували два землетруси
УкраинФорм
2024-11-24T13:57:52Z
Хакери отримали доступ до секретних даних провідних компаній у 140 країнах світу
InternetUA
2024-11-24T15:31:45Z
Застосунок «ЄППО» допомагає Україні закрити небо на 80%
УкраинФорм
2024-11-24T15:30:24Z
Найкращі бюджетні смартфони 2024: моделі з оптимальним балансом ціни та якості
Фокус
2024-11-24T15:00:36Z
Фізики перетворили квантовий комп’ютер на кристал часу
Portaltele
2024-11-24T14:46:19Z
Фізики створили «світлові урагани», які прискорюють передачу даних у 16 разів
InternetUA
2024-11-24T14:31:11Z
До Землі наближається майже 100-метровий астероїд
УкраинФорм
2024-11-24T14:07:42Z
Найбільший у світі інтернет-магазин заполонили фейкові процесори Ryzen
InternetUA
2024-11-24T14:06:01Z
SpaceX запустила у космос ще 20 супутників Starlink
УкраинФорм
2024-11-24T13:42:06Z
Microsoft заблокувала оновлення Windows 11 24H2, оскільки воно ламає мережеві USB-модеми, принтери, сканери
InternetUA
2024-11-24T13:31:11Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z
Де можна побачити найнезвичайніші маршрутки
AutoCentre
2024-11-23T17:40:09Z
Маршрутки з дерев’яним кузовом і не тільки – автоекзотика Джакарти
AutoCentre
2024-11-23T16:52:40Z