MY.UAНовини
Кластерна економіка vs аграрна: який шлях обере Україна?
Кластерна економіка vs аграрна: який шлях обере Україна?

Кластерна економіка vs аграрна: який шлях обере Україна?

Кластерна економіка vs аграрна: який шлях обере Україна?

Українська економіка стоїть на своєрідному цивілізаційному перехресті: або остаточне занурення в аграрно-сировинну архаїчну модель розвитку, або закріплення в модерній індустріальній фазі з подальшим стрибком в інноваційний постіндустріалізм і постмодерн. Тобто або сповзання в затишну та закостенілу архаїку, або торування шляху більшості прогресивних націй і вольовий стрибок.

Насправді саме ця дихотомія розвитку економічного базису формує і дихотомію формування надбудови у вигляді базових політико-економічних засад існування суспільства та держави.

Архаїчна сировинна модель у нашому випадку — це передусім формування ієрархічного, кастового, неофеодального суспільства та політичної системи з проникненням у всі клітини суспільного організму клієнтели великого рентоорієнтованого капіталу та таких самих рентоорієнтованих політичних еліт. Вони стають «клієнтурою» надпотужних у фінансовому плані рентовиків, чиї капітали базуються на контролі за сировинними потоками та природними ресурсами країни.

Такі еліти формують екстракційні політичні інститути замість інклюзивних, тобто такі, які не допускають у країну ані іноземних інвестицій, ані інновацій і не дають розвиватися складному бізнесу та компаніям середнього формату. Недарма саме за розкриття механізму формування суспільно-політичних екстракційних та інклюзивних інститутів та оцінку їхнього впливу на розвиток окремих країн Дарон Аджемоглу та Джеймс Робінсон цьогоріч отримали премію з економіки імені Альфреда Нобеля.

Архаїчна модель — це й урбаністична криза мегаполісів, і криза інфраструктурного розвитку країни, і корупція, і постійні злидні більшості населення, і деіндустріалізація, і рентоорієнтована поведінка політичних еліт, і десоціалізація, згасання людського капіталу, еміграція з країни та скорочення чисельності населення. А також нездатність самотужки себе захистити.

Ми вже фактично двома ногами стоїмо в трясовині аграрно-сировинного укладу, але ще можемо вибратися нагору. Втім, уже починаємо експортувати цукровий буряк замість цукру та залізну руду замість металу.

З іншого боку, кластерний підхід розвитку — це нова економічна матриця збільшення рівня доданої вартості в економіці, нарощення внутрішньої переробки, запит на висококваліфіковану робочу силу та інновації. Це розвиток мегаполісів, творчої економіки, нова індустріалізація, потужний ВПК і нова політична система, базована на середньому класі й балансі між зовнішніми та внутрішніми інвестиціями. Це акцент на інклюзивних політичних інститутах, коли політичні сили стають «клієнтами» не сировинної магнатерії, а середнього класу.

Отже, те, що на нас очікує незабаром, — це неофеодалізм проти республіканізму.

Кластер — це єдина на сьогодні форма, яка може згенерувати стимули переробляти сировину всередині країни, а не експортувати її, та створювати нові робочі місця. Це економічна модель на перетині науки, освіти та реального сектору економіки, де бізнес формує попит на робочу силу та інновації, а освіта й наука задовольняють його.

Ця модель має об'єднувати методологію розміщення продуктивних сил країни (територіально-економічних районів) і сучасний світ-системний аналіз.

На цей момент в Україні є кілька регіональних протокластерів, які формувалися на основі різного набору факторів виробництва, але зараз об'єднуються в межах єдиного українського економічного проєкту.

Розміщення продуктивних сил в Україні має бути реформоване на основі ефективніших та адекватних ринковій економіці одиничних структур — таксонів, тобто окремих економічних районів, сформованих на підставі спільного характеру й набору основних факторів виробництва (сировини, людських ресурсів, енергетики, логістики, наукового та освітнього потенціалу).

Нам необхідно застосовувати різноманітні поліфонічні економічні політики відповідно до певних регіональних особливостей.

Наприклад, у центральних і західних кластерах країни необхідно розвивати логістичну й транспортну інфраструктуру для забезпечення транзиту товарів на ринок ЄС. Це дає можливість створювати в центральній і західній частинах країни інноваційні й технологічні кластери, промислові полігони, вільні економічні зони.

З боку держави тут потрібна стимулювальна політика, спрямована на посилення ролі малого і середнього бізнесу. У таких кластерах мають з'явитися нові точки зростання економіки та відбутися помітне посилення ролі МСБ у загальній структурі валового випуску. Основного припливу прямих іноземних інвестицій слід очікувати саме в центральні та західні кластери. Тут також активно розвиватимуться транзитна логістика та інфраструктура. У центральних кластерах можна прогнозувати і значне посилення підприємницької ініціативи та ефективніший трансферт інновацій у реальний сектор економіки.

Щодо придніпровського економічного району, то тут необхідні методи державного дирижизму та грамотного протекціонізму для відновлення індустріального ядра країни й посилення ефективності видобувної промисловості. Об'єктивно в ньому зберігатиметься і роль великого бізнесу, а пул інвестицій і надалі формуватиметься за активної участі держави та діючих фінансово-промислових груп.

Щодо південних економічних кластерів, то тут суттєві перспективи відкриваються в секторі туризму та послуг, а також у частині створення вільних торгових безмитних транзитних зон і торгових терміналів. Для активації регіонального потенціалу в південних кластерах потрібні максимальна дерегуляція та кредитне стимулювання МСБ. Роль держави тут — лише щодо розвитку інфраструктурних проєктів, наприклад портів.

Основні принципи формування вільних економічних зон і вільних торгових терміналів у південних кластерах розвитку можна запозичити в Іспанії, де концентрація вільних економічних сегментів економіки відбувається біля великих портових міст, що розташовані на торгових шляхах з Європи до Азії та Африки. Такі острівці підприємницької свободи включають вільний митний простір, вільні склади, промислові полігони, технологічні парки та спеціальні торгові зони. Їхнім економічним розвитком керують не чиновники, а консорціум компаній, що формують базовий промислово-торговельний кластер.

Кластерний економічний розвиток дозволяє забезпечити вектор інноваційного руху, нарощування експортного потенціалу, інтеграцію країни у світові технологічні та торгові ланцюжки, створення нових робочих місць.

Звісно, не тільки формат географічних кластерів має застосовуватися для розвитку української економіки, а й цільові технологічні та інноваційні кластери.

Тим більше що старі територіально-виробничі комплекси економіки УРСР формувалися за протокластерною структурою організації, тільки на принципах планової економіки, а не ринкової. Тобто все, що було потрібно зробити у 90-х роках минулого століття, — це перевести їх на ринкові платформи та трансформувати відповідно до умов вільної конкуренції. Але ці кластери були безжально «порізані» та «поділені» між різними олігархічними ФПГ під час великої приватизації.

Яскравий приклад — авіаційно-алюмінієвий кластер: транспортування бокситів морем та їхня переробка на Миколаївському глиноземному заводі, потім виробництво алюмінію та сплавів на Запорізькому алюмінієвому комбінаті і в кінцевому підсумку — виробництво літаків на підприємствах «Антонова». Унікальний кластер із найбільшою мультиплікацією доданої вартості в кінцевому продукті: від бокситів до літаків. І джерело енергії кластеру у вигляді Запорізької АЕС і ДніпроГЕС. Зараз цього кластеру вже немає. ЗАлК було знищено ще до війни, «Антонов» ледь животіє і не здатен випускати літаки, а під час війни було окуповано ЗАЕС і пошкоджено ДніпроГЕС. Отже, немає ані енергії, ані потужностей з переробки сировини, ані високотехнологічних виробництв.

Це тим більше посилює важливість запуску тих кластерів розвитку, де ймовірність технологічних ланцюжків доданої вартості ще зберігається.

Це літієво-промисловий кластер: технологічний ланцюг від видобутку літію до виробництва літієвих акумуляторів (Запорізький акумуляторний завод) і електромобілів за участі провідних світових автомобілебудівних компаній, яким слід дозволяти видобуток українського літію та графіту лише за умови переробки сировини та випуску готової промислової продукції.

Так само і титановий кластер, коли видобуток сировини поєднуватиметься з випуском металевого титану та виробів з нього.

Урановий кластер передбачає участь України у світових технологічних ланцюжках із виробництва ядерного палива та ТВЕЛ для наших АЕС.

І найбільший в Україні за потенціалом у майбутньому — біотехнологічний кластер: переробка аграрної сировини та випуск біопалива, рослинного білка, ізолятів, біодобавок, комбікормів, продуктів харчової промисловості, поєднаних із сільськогосподарським машинобудуванням, хімічною промисловістю та академічною наукою.

Головне, аби всі ці кластери розвивалися на конкурентній основі, бо кластерна будова економіки — це передусім творче конкурентне середовище. Однією з його форм стає концепція технологічних парків на перетині науки, освіти та виробництва.

Ключовий ризик тут — аби такі кластерні форми не перетворилися на псевдокластери для паркування бізнесу українських олігархів. Бо псевдо-СЕЗ у нас уже були.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Сербії спалахнули масові протести через загибель 14 людей на вокзалі
Фокус
2024-11-05T23:21:45Z
Трамп заявив про "масові фальсифікації" у ключовому "хиткому" штаті: що кажуть у поліції
24tv
2024-11-05T23:21:33Z
Соцопитування в день виборів у США не дають змоги спрогнозувати результат - NYT
УкраинФорм
2024-11-05T23:15:35Z
Вибори президента США: перші результати екзит-полів
TSN
2024-11-05T23:12:02Z
Трамп чи все-таки Гарріс: стали відомі перші дані екзит-полів - результат дивує
GlavRed
2024-11-05T23:06:45Z
Армія Ізраїлю ліквідувала склади «Хезболли» у Сирії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T23:06:06Z
Війна, день 986. У США обирають президента, перше зіткнення українських військових із північнокорейськими
Football.ua
2024-11-05T23:03:22Z
Єврокомісія закликає країни ЄС швидко погодити зміни до режиму санкцій проти Росії
УкраинФорм
2024-11-05T22:51:51Z
ФБР створило командний пункт для реагування на загрози під час виборів
УкраинФорм
2024-11-05T22:48:45Z
Україною шириться повітряна тривога: де небезпечно
TSN
2024-11-05T22:15:37Z
Що означає "локаційно втрачені" дрони та що з ними сталося: у Генштабі пояснили
TSN
2024-11-05T22:15:21Z
ЗСУ застосували на Курщині рідкісний снаряд США часів "Холодної війни"
TSN
2024-11-05T22:15:10Z
В УГКЦ назвали дипфейком відео, де їхній священик нібито називає Трампа "антихристом"
Фокус
2024-11-05T22:06:34Z
Google прокоментувала, чому на її картах з’явилися українські військові об’єкти
InternetUA
2024-11-05T21:51:28Z
Росіяни запустили «Шахеди» на півночі та півдні
УкраинФорм
2024-11-05T21:51:25Z
Громадяни можуть поскаржитися на роботу ТЦК та СП: як це зробити
TSN
2024-11-05T21:39:18Z
У Генштабі повідомили, скільки російських дронів долітають до своїх цілей
ZN UA
2024-11-05T21:27:52Z
Не тільки ми про них, а й вони про нас. Світові медіа пишуть про українського «Холостяка»
Детектор М
2024-11-05T21:21:39Z
Харчуватися в дефіциті: 6 способів скоротити кількість калорій і схуднути
Фокус
2024-11-05T21:00:32Z
Цей алкоголь шкідливий для вашої шкіри: 5 напоїв, яких варто уникати
24tv
2024-11-05T20:33:16Z
Ось чому у вас гниють гарбузи: 5 основних причин
24tv
2024-11-05T20:06:54Z
Чому вростають нігті та як це лікувати
24tv
2024-11-05T20:03:49Z
Ендокринолог пояснила, чому українці товстішають під час війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T19:30:40Z
Будуть стояти увесь рік: як правильно зберігати волоські горіхи
24tv
2024-11-05T18:42:18Z
Харківські волонтери вже надали понад 45 тисяч медико-психологічних консультацій - Камчатний
УкраинФорм
2024-11-05T18:06:55Z
У ВООЗ назвали патогени, проти яких терміново потрібні вакцини
24tv
2024-11-05T17:57:34Z
Як часто потрібно прати постільну білизну
Знай
2024-11-05T17:51:49Z
На фронті сталося 131 зіткнення, понад пів сотні з них - на Курахівському напрямку
УкраинФорм
2024-11-05T22:57:36Z
Росіяни просунулися на Донеччині: у DeepState назвали 4 селища, де ворог має успіхи
24tv
2024-11-05T22:54:53Z
Харківщина отримує значну допомогу у вигляді нових генераторів — ХОВА
Мій Харків
2024-11-05T22:46:07Z
На Сіверському напрямку прикордонники відбили штурм росіян і знищили чотири БМП
УкраинФорм
2024-11-05T22:36:05Z
На Харківщині запрацював Центр підтримки жителів Куп‘янська
Мій Харків
2024-11-05T22:33:25Z
"Готуються до зими": РФ стягує техніку на Харківський напрямок - ЗСУ
GlavRed
2024-11-05T22:27:45Z
Проблема СЗЧ в армії: що радять у Третій штурмовій
TSN
2024-11-05T22:15:49Z
Загородження Кремля виявились «мулькою»: ситуація з Кримським мостом змінилася
GlavRed
2024-11-05T21:27:24Z
"Є загроза оточення, ситуація надскладна": чи будуть ЗСУ виходити з Курахового
GlavRed
2024-11-05T21:27:08Z
Колишнього власника ПАТ «Дельта Банк» Миколу Лагуна оголосили у міжнародний розшук
Украина Криминальная
2024-11-05T22:57:32Z
У Вашингтоні затримали чоловіка з факелом, від якого "тхнуло пальним"
Европейская правда
2024-11-05T22:33:15Z
На Львівщині внаслідок потрійної ДТП загинула жінка
Украина Криминальная
2024-11-05T22:09:17Z
Нацполіція затримала наркоторговців, які щомісяця на збуті «заробляли» до 9 000 000 гривень
InternetUA
2024-11-05T21:39:41Z
Мовний конфлікт у столичній кав'ярні: поліція притягнула порушника до відповідальності
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T21:18:04Z
У Нідерландах затримали підозрюваного у викраденні двох картин Енді Воргола
УкраинФорм
2024-11-05T20:48:19Z
Повінь в Іспанії: постраждалі райони отримають від уряду €10 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-05T19:57:17Z
Українця засудили на 5 років за “злив” даних про рух Сил оборони
InternetUA
2024-11-05T19:46:53Z
У Києві підліток вбив 14-річну дівчинку і вкоротив собі віку
24tv
2024-11-05T19:12:17Z
Мемкоїни захоплять крипторинок у 2025 році: експерти
ITC
2024-11-05T21:24:27Z
Німеччина отримала €500 млн компенсації за недоотриманий газ від Газпрому
iPress
2024-11-05T20:42:14Z
Трейдери у невизначеності: чому вибори у США впливають на ріст ціни на зернові
24tv
2024-11-05T20:03:09Z
Китай обійшов Захід і це надовго: залишиться найбільшим імпортером сонячних панелей
InternetUA
2024-11-05T19:52:00Z
Нафтогаз дав поради, як економити на опаленні
Хвиля
2024-11-05T19:48:50Z
"Нафтогаз" попередив про можливі маніпуляції щодо транзиту газу
Хвиля
2024-11-05T19:24:26Z
"Це через зростання споживання": експерт розповів, коли чекати на відключення світла
Политека
2024-11-05T19:01:43Z
Французький Netflix підозрюють у податковому шахрайстві
InternetUA
2024-11-05T19:01:07Z
Вірменія перейменує коньяк у "вірменське бренді"
Европейская правда
2024-11-05T18:57:56Z
«Рідненька, привіт»: DEMI презентує дебютний трек «Осінь» про атмосферу улюбленої пори року
Storyboom
2024-11-05T23:06:22Z
31-річна зірка "Жіночого Кварталу" закрутила роман і показала обранця: "Це перші серйозні стосунки"
TSN
2024-11-05T22:21:40Z
Називає себе "алкоблогером" і кумедно переспівує хіти зірок: як Клавдій Петрович розриває Мережу
TSN
2024-11-05T22:15:47Z
11-річна донька Камалії після важкої травми повернулася до небезпечного хобі
GlavRed
2024-11-05T21:27:59Z
Колишній чоловік Ані Лорак відвіз 13-річну доньку за кордон - причина
GlavRed
2024-11-05T21:27:04Z
Любов і незабутні емоції: на телеканалі Бігуді відбулася довгоочікувана премʼєра турецького серіалу "Зрада"
GlavRed
2024-11-05T20:27:54Z
Путініста Філіпа Кіркорова жорстко покарали в суді - що він витворив
GlavRed
2024-11-05T20:27:09Z
Зі сміхом крізь сльози і піснями в унісон: як минув похорон зірки "Гаррі Поттера" Меггі Сміт
TSN
2024-11-05T20:12:56Z
У Харкові презентували «Сковородинівський путівник українськими маєтками»
УкраинФорм
2024-11-05T20:00:47Z
Щоб все блистіло чистотою: які речі треба прибрати перед приходом гостей
24tv
2024-11-05T23:00:45Z
Чим підживити землю в листопаді: найкращі варіанти садівників
Политека
2024-11-05T23:00:04Z
Своє завжди краще: готуємо апетитний курячий хлібець
24tv
2024-11-05T22:27:20Z
Чим підгодувати кімнатні рослини у листопаді: цвістітимуть і радуватимуть
Политека
2024-11-05T21:31:01Z
Французи тримають цей метод в секреті: навіщо засипати порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-05T20:27:55Z
Смачніше, ніж з магазину: як приготувати ідеальний плавлений сир вдома
GlavRed
2024-11-05T20:27:15Z
Жодна сльозинка не проллється: як швидко і просто нарізати цибулю
GlavRed
2024-11-05T19:27:04Z
Народились під зіркою невезіння – 3 знаки зодіаку, які постійно стикаються з проблемами
24tv
2024-11-05T19:00:42Z
Почистити часник швидко, відокремити листя петрушки та зберігання цибулі: 8 найкорисніших лайфхаків для кухні
Знай
2024-11-05T18:51:15Z
Гучна сенсація у Лізі чемпіонів: "Манчестер Сіті" зазнав розгрому від нового тренера МЮ
TSN
2024-11-05T23:06:21Z
"Ліверпуль" за тайм знищив "Баєр" та одноосібно очолив таблицю Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-05T22:33:26Z
Онлайн-трансляція матчу Шахтар – Янг Бойз в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:18:01Z
«Жирону» Циганкова розгромили в Амстердамі, поразки «Реала» Луніна та «Ман Сіті»
УкраинФорм
2024-11-05T22:16:33Z
Ексдружина Пятова вперше висловилася про розлучення з футболістом: "Ні з ким не спілкуюся"
TSN
2024-11-05T22:15:12Z
Циганков не винен у провалі: Жирона зганьбилась у матчі проти ПСВ у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:15:00Z
"Реал" з Луніним сенсаційно програв "Мілану" в матчі Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-05T22:06:47Z
Чорна кішка перебігла дорогу клубу Луніна: блідий Реал ганебно програв Мілану у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:03:12Z
Ліверпуль не зупинити: "мерсісайдці" завдяки голам Діаса та Гакпо розгромили Баєр у ЛЧ
24tv
2024-11-05T21:57:39Z
Українці раптово "прокинулися" в інших містах: що відомо про масовий збій у смартфонах
TSN
2024-11-05T22:15:00Z
Світлини з космосу. Американські астронавти на МКС проголосували на виборах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T22:12:24Z
Маск показав різницю у результатах пошуку про голосування за Гарріс і Трампа: у Google відреагували
ZN UA
2024-11-05T21:31:39Z
AMD вперше обійшла Intel на ринку ЦОД — але NVIDIA заробила у рази більше
ITC
2024-11-05T21:24:33Z
Російська ракета вивела на орбіту два іранські супутники
УкраинФорм
2024-11-05T21:18:12Z
Користувачі iPhone 16 Pro скаржаться на нерівномірну якість дисплеїв
InternetUA
2024-11-05T20:55:16Z
"Почнеться сафарі": експрацівник СБУ зацікавив новою українською розробкою з ШІ
24tv
2024-11-05T20:27:42Z
12 простих та швидких способів передати файли з Android на ПК
InternetUA
2024-11-05T20:13:02Z
Бізнес на "Укрзалізниці": як працюють перекупи і чому їхню діяльність і досі не припинили
TSN
2024-11-05T20:12:27Z
Renault випустили недорогий електричний фургон-кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T18:18:45Z
Українці все рідше купують авто з ДВЗ, а попит на електромобілі та гібриди зростає: які моделі найпопулярніші
ITC
2024-11-05T17:46:55Z
Розкрито подробиці найменшого і найдешевшого кросовера Volkswagen
Фокус
2024-11-05T17:36:31Z
Імпорт вживаних авто в Україні: вересень 2024 року показав різке зниження
360ua.news
2024-11-05T17:33:18Z
На SEMA-2024 показали Mazda з мотором V10
AutoCentre
2024-11-05T17:12:01Z
Geely та Volvo випустили електрокросовер за ціною "Дастера" із запасом ходу 420 км
Фокус
2024-11-05T16:42:39Z
Презентовано новий Kia Sportage 2025: як змінився компактний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T16:30:40Z
ДСНС отримала потужні тягачі Ford Trucks F-Line
AutoCentre
2024-11-05T16:28:28Z
На український ринок вийшов новий Toyota Land Cruiser Prado: ціни та комплектації
Фокус
2024-11-05T16:06:31Z