MY.UAНовини
Не виклик, а необхідність: чому Україна має залучити більше жінок до протимінної діяльності
Не виклик, а необхідність: чому Україна має залучити більше жінок до протимінної діяльності

Не виклик, а необхідність: чому Україна має залучити більше жінок до протимінної діяльності

Не виклик, а необхідність: чому Україна має залучити більше жінок до протимінної діяльності

Жінки-саперки та фахівчині з інформування людей про мінну небезпеку — ці професії перестали бути екзотичними для щоденного життя українського суспільства. Втім, до гендерного паритету на ринку праці у сфері протимінної діяльності ще дуже далеко. Пояснюємо, чому про ці речі важливо говорити й на що вони впливають.

139 тисяч квадратних кілометрів України — під підозрою на забруднення вибухонебезпечними предметами внаслідок російського вторгнення. Такі дані Міністерства економіки було озвучено 17 жовтня на Ukraine Mine Action Conference (UMAC-2024) у Лозанні. Для територій, на яких велися бойові дії, які перебували під окупацією, куди й далі прилітають російські ракети, дрони, авіабомби чи артилерійські снаряди, це створює постійні високі ризики для цивільних, що повертаються до своїх домівок і намагаються налагодити мирне життя. Недарма українська держава й міжнародні партнери приділяють розмінуванню території надзвичайно багато ресурсів і часу. Втім, очевидно, що це процес нешвидкий і він із нами на роки. Тож говорячи про розмінування, маємо говорити не лише про ресурси, а й про найкращі світові практики, що дають змогу підвищити його ефективність.

Однією з таких практик є гендерний підхід до протимінної діяльності, який ґрунтується на врахуванні потреб і ризиків для людей із різною гендерною ідентичністю, а також створенні для них рівних умов залученості до професії. До 2017 року розмінування було в переліку 458 професій, заборонених для жінок. Зараз, на третьому році повномасштабного російського вторгнення, за словами віцепрем’єра, міністра економіки Юлії Свириденко, жінки становлять близько 30% персоналу серед усіх державних і недержавних операторів. Це відповідає порядку денному НАТО й вимогам резолюції Ради безпеки ООН 1325 «Жінки, мир і безпека».

Втім, ці цифри неоднорідні, якщо придивитися до галузі пильніше. Наприклад, у загальній структурі ДСНС 21% працівників — жінки, це близько 12 тисяч співробітниць, — каже завідувачка сектору гендерної рівності ДСНС України Юлія Малігонова. Безпосередньо в складі піротехнічних підрозділів у ДСНС працюють 33 жінки, трохи більше, 2%, — піротехніків. Відсоток залученості жінок у територіальних підрозділах ДСНС, що інформують населення про вибухонебезпечні предмети, вищий. Вони не обіймають посад у піротехнічних підрозділах, але також виконують завдання з протимінної діяльності. У недержавному секторі, наприклад, у таких великих міжнародних організаціях, як Halo Trust, частка жінок може становити й 50% на різних посадах, і 20% — саме як спеціалісток-демінерок.

Однак гендерний вимір проблеми розмінування — не лише про кадри. Йдеться також про стандарти роботи, які світова спільнота напрацювала за роки конфліктів і які вже застосовують оператори протимінної діяльності, що працюють на українських територіях.

Усвідомлений збір інформації

На етапі, що передує самому розмінуванню й роботі безпосередньо на замінованій території, проводиться нетехнічне обстеження, оператори спілкуються з мешканцями громади. Тут особливо важливим є гендерний підхід до збору інформації й оцінки потреб, адже кожна категорія населення, залежно від кола своїх щоденних справ, матиме ту чи ту інформацію, яка може виявитися важливою. Помилкою на етапі збору інформації буде звернутися виключно до представників місцевого самоврядування й розраховувати на те, що вони матимуть повну картинку. Експертка ОБСЄ у сфері «Жінки, мир, безпека» Вікторія Арнаутова пояснює: «Ми маємо знати, які потреби є в різних категорій постраждалого населення, оскільки самих цих категорій безліч. Рішення про те, що потрібно, а що ні, не може ухвалювати хтось у кабінеті. Тому важливо залучати людей за максимальною кількістю ознак їхньої ідентичності. Це не тільки чоловіки й жінки, і не лише віковий розподіл. Це також національність, мобільність людей, фах, освітні потреби, інвалідність тощо. Іноді держава може навіть заощадити, не надаючи послуги назагал, а чітко знаючи, що в конкретній громаді її, наприклад, потребують п’ятеро людей».

Прикладом такої гендерної оптики є історія з деокупованої Миколаївщини. Жителька села Новопетрівка пішла до каналу пасти корову. Село перебувало під окупацією вісім місяців. Тут тривали бойові дії, тож територія багато де ще замінована. Жінка йшла уважно, безпечну дорогу знала. Прив’язала корову, зробила кілька кроків — і пролунав вибух. Корова наступила на вибухонебезпечний предмет. Тварина загинула на місці, жінка не постраждала. Ця моторошна історія багато про що скаже фахівцям і фахівчиням із нетехнічного обстеження. Передусім вона дасть відповідь на найголовніше запитання: де потрібно працювати, щоби зробити місцевість безпечною для людей, які ходять, їздять і бувають у Новопетрівці щодня. Адже у фермерів, які працюють у полях із технікою, будуть свої відповіді, яку територію потрібно очистити, у жінок, які випасають худобу, — свої, а в дітей, які граються на вулиці з м’ячем, — свої. Тому й до потреб громади треба підходити комплексно, враховуючи щоденні звички й маршрути всіх її членів.

Досвід країн, які наприкінці ХХ — на початку ХХІ століття стикнулися з тими ж викликами в розмінуванні, що й Україна, показує: теза «вибухонебезпечні предмети — не жіноча справа» є стереотипом. Так, у Косові почали залучати жінок до груп із розмінування 1999 року, в Камбоджі, яка є світовим лідером у сфері, — з 1998-го, відколи країну взялися розміновувати після 30-річної громадянської війни. За стереотипними уявленнями, розмінування — це сфера, де, по-перше, жінки шалено ризикують життям, а, по-друге, не можуть фізично виконувати ті самі завдання, що й чоловіки. Спілкування з фахівчинями, які пройшли навчання й зараз працюють у командах демінерів, розвінчує ці міфи. Адже команди виходять на місії у засобах захисту, а, наприклад, робота з робототехнікою не вимагає від жінок надзвичайних фізичних зусиль, тільки належного рівня знань. У командах із нетехнічного обстеження фізичні дані спеціаліста взагалі не грають ролі.

Про знання варто поговорити окремо. Набираючи людей до команд, оператори протимінної діяльності завжди зазначають, що навчатимуть «із нуля». Й це важливо. Однак серед чинників, які впливають на бажання жінок іти в цю професію, крім стереотипів, є ще дещо. Наприклад, такі прості, але важливі речі, як тексти вакансій, ілюстрації до них і таргетування оголошень. Якщо на ілюстрації до оголошення — чоловік, а в тексті вакансії не вказано прямо, що шукають як жінок, так і чоловіків, погодьтеся, не кожна жінка відгукнеться на таку рекламу. Також упливають і канали комунікації, якими розповсюджуються оголошення. На популярних ресурсах пошуку роботи, на жаль, про гендерну оптику переважно не чули. Сапера / саперку й демінера / демінерку в текстах оголошень через риску можна зустріти нечасто, й у більшості випадків це будуть вакансії міжнародних організацій, таких як, наприклад, Norwegian People’s Aid (NPA). Втім, тішить, що українська громадська організація Асоціація саперів України у своїх вакансіях уже вживає фемінітиви.

Гендерно збалансовані команди

Йдеться як про команди, що працюють над збором даних, так і про польові групи, які займаються безпосередньо розмінуванням. На що тут упливає гендерний баланс? Команди, які спілкуються з місцевим населенням, мають складатися з жінок і чоловіків, бо це впливає на комфортність спілкування й те, наскільки довірчим воно буде.

Хто такі сапери? Уява пересічного громадянина часто змальовує стомлених чоловіків у амуніції, які багато й важко працюють над очищенням території від мін і снарядів. «Помічною в цьому стереотипі є й велика кількість ілюстративних матеріалів російсько-української війни, яка показує, що вибухонебезпечні предмети — це переважно чоловіча справа. Насправді ж близько 30% персоналу, задіяного в протимінній діяльності, — це жінки, — каже заступник міністра економіки, ветеран російсько-української війни Ігор Безкаравайний на семінарі «Гендерні аспекти у протимінній діяльності», організованому Програмою підтримки ОБСЄ для України. — Залучення більшої кількості жінок до протимінної діяльності — один із пріоритетів у роботі міністерства. Ця цифра може бути більшою, — вважає він, — але часто на заваді стають стереотипи, зокрема й ті, які має суспільство щодо роботи з вибухонебезпечними предметами».

Як і в багатьох інших сферах, ідеться також про умови, які потрібно створити жінкам, що мають родини і дітей, аби вони мали змогу працювати. Доступність і графік роботи соціальної інфраструктури — тема, тісно переплетена з питанням економічної активності жінок. Для України в роки повномасштабної війни (а перед тим — у роки пандемії Covid-19) вона набула особливої ваги. Коли садочки та школи не працюють, родина постає перед вибором: хто з батьків має залишатися вдома з дитиною, або ж де знайти ту людину, яка візьме на себе догляд? Для родин, де жінки виховують дітей самотужки, це питання є ще болючішим. Тому оператори протимінної діяльності з міжнародних організацій переважно набирають до польових команд людей, які працюють у тому ж регіоні, де й живуть, щоб уникнути багатомісячних відряджень до інших регіонів. Відповідно саперок для розмінування Київщини шукатимуть серед жительок Київщини, а для Харківщини — серед жительок Харківщини.

У протимінній діяльності є свої особливості щодо умов і графіків роботи. Вікторія Арнаутова розповідає, що податкове законодавство не дає змоги закласти кошти на виплату компенсації за додаткові витрати через відсутність мами, приміром, під час поїздок на навчання: «Бо постає, наприклад, питання оподаткування таких виплат… Аудитори підказали нам, що можна робити виплату опікуну. Але для цього потрібно подати купу документів, установити родинні зв’язки». Законодавство передбачає роботу вахтовим методом. Так працює, наприклад, ДСНС. Але от громадська, навіть міжнародна організація так організовувати роботу права не має.

Також жінкам, які приходять у протимінну діяльність, важливо бачити можливості для навчання, кар’єрного зростання та лідерства. Вікторія Арнаутова каже, що просуватися кар’єрними сходами в державних інституціях часто заважають стереотипи керівників-чоловіків, а також брак інституційної пам’яті, коли йдеться про вже впроваджені напрацювання в гендерному підході. «Можливо, жінки й хотіли б брати на себе більше відповідальності, але не мають інформації, не чули про можливості. Часто коли жінкам пропонують керівні посади, — каже Вікторія Арнаутова, — вони відмовляються, і щоби зберегти баланс між кар’єрою та сім’єю, і тому що кар’єрне зростання жінки не повною мірою заохочує керівництво. Тож внутрішня культура та сформульовані гендерні політики організацій — важливий інструмент для просування рівності».

Ми ще не можемо повністю оцінити масштаби збитків і спрогнозувати, скільки часу знадобиться на розмінування України, оскільки не знаємо, коли закінчиться війна. Втім, уже зараз можна сказати, що протимінна діяльність — це на роки. Це та сфера, де ще довго працюватимуть тисячі людей, чоловіків і жінок. Від якості їхньої роботи залежатимуть життя. Тож подбати про речі, що забезпечують цю якість, — обов’язок не лише держави, а й усіх залучених сторін.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Россияне прут на Курщине: сколько территории потеряла Украина
Comments UA
2024-11-24T12:33:06Z
В Генштабе сообщили о ситуации на фронте
Корреспондент
2024-11-24T15:21:22Z
Бумеранг возвращается: Суджа превращается в Донбасс. ВИДЕО
Новости Украины
2024-11-24T15:21:10Z
Солдаты все чаще попадают в окружение: кто должен понести наказание
Comments UA
2024-11-21T20:09:57Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
В ГУР подловили на лжи российского комдива
Апостроф
2024-11-19T17:27:38Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Чтобы "не потерять лицо": The Times - о новой баллистике и ядерных угрозах Путина
Новости Украины
2024-11-24T13:03:57Z
В ракетах КНДР, которыми РФ бьет по Украине, схемы изготовленные в США и Европе, - CNN
UAToday
2024-11-24T14:45:04Z
СБУ показала иностранным СМИ обломки ракеты "Орешник"
Комсомольская правда
2024-11-24T15:23:23Z
Удар по Днепру: СБУ опубликовала кадры обломков баллистической ракеты "Кедр"
Фокус
2024-11-24T15:12:27Z
Кандидат в канцлеры Германии заявил, что выдвинет России ультиматум после победы
Апостроф
2024-11-24T12:57:49Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Брэд Питт потерял сознание на съемках фильма
Фокус
2024-11-24T15:21:10Z
Жилье комика Луцика атаковали крысы
Апостроф
2024-11-24T15:18:27Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Врачи назвали вещи, которые люди после 50 лет должны делать ежедневно
UAToday
2024-11-24T14:06:50Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T15:18:24Z
Перес: Я настроен относительно проекта Суперлиги оптимистичнее чем когда-ли
Корреспондент
2024-11-24T15:12:31Z
Фьюри показал свою форму за месяц до реванша с Усиком и дерзко обратился к украинцу
TSN
2024-11-24T14:51:24Z
Кривбас здобув мінімальну перемогу над Оболонню
Football.ua
2024-11-24T13:02:26Z
Звездный футболист допустил эпичный промах в Турции
ZN UA
2024-11-24T11:49:58Z
Камбосос бросил дерзкий вызов на бой Стивенсону и получил ответ
Корреспондент
2024-11-24T11:12:27Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:24:42Z
Большое сердце: Кейт Миддлтон пригласила на Рождество особенных гостей
Marie Claire
2024-11-24T15:04:23Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Нацбанк ввел новые валютные ограничения
UAToday
2024-11-24T15:06:10Z
"Идет война, а вы наживаетесь": украинцев огорошили анонсом тарифов на 2025 год
Знай
2024-11-24T14:30:43Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Один из близнецов стал веганом, а другой ел мясо: как это повлияло их здоровье
Фокус
2024-11-24T15:30:39Z
Кто найдет отличие за 40 секунд: головоломка с бабочками для конкурентов Шерлока Холмса
Фокус
2024-11-24T14:57:45Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Пугающая красота: топ-5 самых знаменитых заброшенных мест
Фокус
2024-11-24T14:30:19Z
5 стран, где заплатят до $90 тысяч, чтобы молодые люди переехали туда прямо сейчас
Фокус
2024-11-24T11:42:37Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Киеве и ряде областей в третий раз за сегодня объявлена воздушная тревога
TSN
2024-11-24T14:51:58Z
В Чернигове и области прогремели взрывы: что известно
TSN
2024-11-24T14:51:36Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В России мужчина с бородой открыл стрельбу: что к этому привело
Comments UA
2024-11-24T14:18:31Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Не поддается классификации: астрономы объяснили природу очень странной галактики
Фокус
2024-11-24T14:57:02Z
Илон Маск побил собственный рекорд по богатству
Новости Украины
2024-11-24T14:45:47Z
Сознание человека может тайно скрываться в неожиданном месте в мозге: новая теория
Фокус
2024-11-24T13:57:24Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Microsoft закрывает редактор аватаров Xbox из-за «низкой вовлечённости»
GameMag
2024-11-24T13:10:30Z
Ученые показали, как выглядит тело человека под очень мощным микроскопом
Фокус
2024-11-24T13:00:19Z
Крупнейшая гравитационная аномалия на Земле размером 3 млн кв. км: как она появилась
Фокус
2024-11-24T12:12:35Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Заправлять машину лучше в это время суток: 4 правила для автомобилей на газе
UAToday
2024-11-24T12:33:32Z
Ферстаппен отреагировал на завоевание чемпионского титула
Корреспондент
2024-11-24T10:12:53Z
Старая классика с новой начинкой: в Украине маршрутчикам показали электрический "Спринтер"
Знай
2024-11-24T08:51:43Z
Выдержит до -40°С: Китай представил новую натрий-ионную батарею для электромобилей
Фокус
2024-11-23T15:00:02Z
Яркий киногерой: на аукцион выставили спортивное авто знаменитого шпиона
Фокус
2024-11-23T09:36:59Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z