MY.UAНовини
"Подруга Путина" расшатывает Германию: как антиукраинский ультиматум расколол партию Шольца
"Подруга Путина" расшатывает Германию: как антиукраинский ультиматум расколол партию Шольца

"Подруга Путина" расшатывает Германию: как антиукраинский ультиматум расколол партию Шольца

Майже через два місяці після місцевих виборів у трьох східних землях Німеччини у "подруги Путіна" Сари Вагенкнехт, лідерки проросійського ліворадикального альянсу її імені (АСВ), з'явився привід святкувати.

Їй вдалося не тільки протиснути свій антиукраїнський ультиматум під час формування коаліції в Бранденбурзі, а й спричинити розбрат у лавах соціал-демократів Олафа Шольца.

А разом із тим – посіяти сумнів, наскільки міцна та єдина позиція керівної партії щодо підтримки України.

Вагенкнехт на цьому тлі наростила свій вплив.

І це – погана новина для України.

Водночас реальної загрози для німецької підтримки України наразі немає, хоча це питання і стало центральним у дискусіях на сході Німеччини.

Ультиматум Вагенкнехт.

У попередніх публікаціях "Євро.

Правда" розповідала, що після виборів до місцевих парламентів у Саксонії, Тюрингії та Бранденбурзі, які пройшли на початку вересня, формування коаліцій там стало фактично неможливим без партії Вагенкнехт.

Ще торік, коли Вагенкнехт оголосила про заснування власної партії, "ЄП" писала, що вона може виявитися набагато успішнішою за традиційних "друзів Путіна" – партію "Альтернатива для Німеччини".

І ось тепер, коли "АдН" намагаються ізолювати на сході Німеччини та не допустити до влади, партія Вагенкнехт отримала реальні шанси увійти до складу урядів у всіх трьох землях.

У Тюрингії та Саксонії Альянс Сари Вагенкнехт домовляється про коаліцію спільно з консервативним Християнсько-демократичним союзом (ХДС) та соціал-демократами канцлера Шольца (СДПН), а в Бранденбурзі – тільки з СДПН.

У жодній з цих трьох земель АСВ не є головною партією.

У Тюрингії та Саксонії потенційні коаліції очолить ХДС, а в Бранденбурзі – СДПН.

Проте вже на етапі так званих розвідувальних переговорів АСВ показав зуби, оскільки знає, що без нього гри не буде.

Ще до виборів у вересні Вагенкнехт висунула ультиматум майбутнім партнерам.

На перший погляд він здавався безглуздим, адже стосувався зовнішньої політики, якою земельні парламенти не займаються.

Виступаючи проти підтримки України зброєю, Вагенкнехт наполягала, аби у майбутніх коаліційних угодах прописали пункти про сумнівний шлях до миру в Україні та опозицію до розміщення нової американської зброї у Німеччині.

Ці позиції на етапі виборчої кампанії допомогли Вагенкнехт мобілізувати східнонімецьких виборців, які часто плекають проросійські сентименти та в цілому не були б проти примирення з Росією.

Тепер Вагенкнехт шантажує партнерів своїми "мирними пунктами", заявляючи, що не може зрадити обіцянки виборцям.

Бранденбурзький "компроміс".

До останнього не було зрозуміло, як на вимоги АСВ реагуватимуть потенційні коаліційні партнери.

Адже на федеральному рівні СДПН і ХДС виступають за підтримку України "стільки, скільки потрібно" та за її озброєння.

Перший тривожний сигнал з відповіддю надійшов із Бранденбургу.

"Ми серйозно ставимося до занепокоєння наших громадян тим, що війна поширюється і що існує ризик того, що Німеччина також буде втягнута у війну, яка дедалі швидше розгортається по спіралі.

Неможливо закінчити війну, постачаючи більше зброї".

Це – витяг із погодженого соціал-демократами та партійцями Вагенкнехт документа, який повинен стати преамбулою угоди після завершення коаліційних переговорів, що офіційно почалися в понеділок.

Вагенкнехт розхвалила домовленість як "гарний компроміс".

У документі також сказано, що партії сприятимуть "дипломатичному вирішенню конфлікту в Україні… шляхом переговорів зі сторонами конфлікту з метою досягнення припинення вогню та встановлення тривалого миру".

Також вони "критично ставляться до запланованого розміщення ракет середньої та гіперзвукової дальності на території Німеччини".

Після представлення цього документа бранденбурзька гілка СДПН зіштовхнулася з широкою критикою, зокрема й від своїх колег на федеральному рівні.

Голова комітету Бундестагу у закордонних справах Міхаель Рот звинуватив бранденбурзьких однопартійців у розриві з політикою канцлера в кількох аспектах.

Він, зокрема, згадав про рішення виконавчого комітету СДПН, який виступив за розгортання американських ракет середньої дальності.

Та заявив, що текст підіграє брехливому російському наративу, мовляв, небезпека в Європі походить від НАТО, а не від Росії.

Рот також відзначив, що поставки зброї та дипломатія є двома сторонами однієї медалі у той час, коли від дипломатичного врегулювання відмовляються не Захід і Україна, а Путін.

Мер Мюнхена від СДПН Дітер Райтер заявив, що мова бранденбурзького осередку партії "неприйнятна".

Агнешка Бруггер, депутатка від "Зелених", які входять до керівної коаліції, звинуватила СДПН у тому, що вона потурає "цинічному і популістському курсу АСВ".

А лідер парламентської фракції ХДС у Бранденбурзі Ян Редманн розкритикував соціал-демократів за відмову від власних зовнішньополітичних пріоритетів.

Після хвилі критики генсек СДПН у Бранденбурзі Давид Колесник поспішив запевнити, що соцдеми у його землі і далі виступають за надання зброї Україні.

Але… вирішили не згадувати різні з ліворадикалами позиції у спільному документі.

Вочевидь, аби не створювати глухий кут у переговорах із "партнерами".

"Є моральний обов’язок підтримувати Україну – у тому числі зброєю.

Водночас потрібно зробити все, щоб конфлікт не розгортався", – пояснив Колесник.

А прем’єр-міністр Бранденбургу Дітмар Войдке, який у разі успішної коаліціади збереже посаду, й узагалі применшив важливість формулювань, кажучи, що ці питання все одно були і залишаться федеральною справою.

Він також давав зрозуміти, що все ще вважає поставки зброї Україні необхідними.

Утім, такі запевнення не стали переконливими для тих членів СДПН, які хотіли б сильнішої підтримки України.

Після оприлюднення бранденбурзької "формули миру", а також після заяв генсека СДПН щодо примирення зі ще одним "другом Путіна", колишнім канцлером Герхардом Шредером – із партії на знак протесту почали виходити її багатолітні члени.

Тюрингія – жодних поступок.

Другий сигнал надійшов із Тюрингії.

Партійцям Вагенкнехт тут не вдалося проштовхнути в переговорний документ настільки проросійські позиції, як у Бранденбурзі, тож вони вдалися до шантажу.

Відмінності з бранденбурзьким текстом очевидні.

ХДС і СДПН тут відзначені як прихильники політики інтеграції, у тому числі безпекової, Німеччини із Заходом, тоді як АСВ "виступає за безкомпромісну мирну політику".

Наголошено на "різних поглядах на необхідність постачання зброї Україні" та меті "сприяти дипломатичному вирішенню війни".

Щодо ракет США у Німеччині, на відміну від бранденбурзького тексту, три потенційні партнери по коаліції зійшлися на тому, що люди в Тюрингії сприймають ідею критично, але не стали прописувати, що самі критикують такі плани.

Причиною разючої відмінності є, зокрема, те, що у перемовинах бере участь третій партнер – опозиційні християнські демократи.

Представники ХДС виявились більш стійкими за соціал-демократів у відстоюванні власних позицій.

Лідер ХДС Фрідріх Мерц запевнив, що його партія не збирається у Тюрингії йти на поступки щодо підтримки України, а перемовини можна вести щодо питань земельної політики, але не цих ключових принципів.

Партійне керівництво Альянсу Сари Вагенкнехт залишилось вкрай незадоволеним та пригрозило: якщо у подальших переговорах "мирну частину" не буде змінено, АСВ піде в опозицію.

Лідер СДПН у Тюрингії Георг Маєр, як і керівництво ХДС, відкинув ці вимоги, тож формування уряду стає вкрай проблематичним, якщо не неможливим.

Не легші перемовини чекають і Саксонію, де на ХДС, СДПН і АСВ тільки чекають домовленості щодо "мирної частини".

Альянс Вагенкнехт вже дав зрозуміти, що хоче орієнтуватись на домовленості, досягнуті у Бранденбурзі.

Але соціал-демократи та християнські демократи у Саксонії вважають можливим у кращому випадку тюринзький компромісний варіант.

Протискання ультралівими у місцевих парламентах ультиматумів зі сфери зовнішньої політики свідчить, що АСВ вже активно включився у передвиборчу боротьбу, прагнучи потрапити до Бундестагу.

Вибори до нього заплановані на вересень 2025 року, однак можуть відбутись і раніше, якщо теперішня коаліція не переживе внутрішніх міжусобиць.

Альянс Вагенкнехт перебуває на шляху до того, аби отримати до 10% голосів виборців, й у своїй кампанії точно звертатиметься до тих німців, які хочуть завершення війни навіть ціною територіальних поступок України.

Не виключено, що АСВ навіть відмовиться від входження у регіональні уряди, аби не йти на пом’якшення своєї "мирної" політики, яку партія вважає одним з козирів у боротьбі за місця в Бундестазі.

Авторка: Христина Бондарєва,.

журналістка "Європейської правди".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
G7 та союзники працюють над скоординованою відповіддю на використання військ КНДР Росією
Европейская правда
2024-11-05T14:45:51Z
Два судна і 40 тисяч респіраторів: Швеція передала МВС два пакети допомоги
УкраинФорм
2024-11-05T14:39:40Z
Депутатів Сумської облради судитимуть за підкуп голови МВА
1News
2024-11-05T14:39:37Z
Джейк Пол назвав американців вівцями та розповів, чому не потрібно голосувати за Гарріс
24tv
2024-11-05T14:39:07Z
Мольфарка назвала рік, коли закінчиться війна в Україні
TSN
2024-11-05T14:36:55Z
Добровольчі формування найбільше потребують соціального захисту і правових гарантій - експерт
УкраинФорм
2024-11-05T14:31:14Z
Росія погодила турецькому омбудсмену візит до місць, де утримують полонених
УкраинФорм
2024-11-05T14:27:14Z
Екснардепа Колесніченка заочно засудили за виставку "Волинська різня" у 2010 році
Комсомольская правда
2024-11-05T14:27:12Z
Трепет Трампа перед Путіним і статус-кво від Гарріс: чому Кремль зацікавлений у виборах в США
Фокус
2024-11-05T14:27:02Z
77-річна королева Камілла серйозно захворіла
Фокус
2024-11-05T14:45:41Z
РФ накопичила вже майже півтисячі ракет "Онікс", які важко нейтралізувати: експерт розповів про можливу небезпеку
TSN
2024-11-05T14:45:33Z
Різдвяний подарунок розкрив сімейну таємницю, яку зберігали 50 років: що це було
TSN
2024-11-05T14:45:08Z
Китай наздогнав США: після 10 років розробок створили винищувач J-35A з ракетами HQ-19
Фокус
2024-11-05T14:42:11Z
До Українського легіону подали понад 500 заявок українці з 30 країн
УкраинФорм
2024-11-05T14:39:02Z
Держзамовлення збільшать: яких фахівців потребуватиме у майбутньому держава
24tv
2024-11-05T14:33:54Z
В Ізраїлі провели осінню «Українську здибанку»
УкраинФорм
2024-11-05T14:33:49Z
Зірку Instagram білку Пінат піддали евтаназії після анонімних скарг
TSN
2024-11-05T14:31:02Z
Перше зіткнення українських військ з північнокорейськими солдатами: що відбувається у Курській області
360ua.news
2024-11-05T14:30:13Z
В Україну доставили 270 тисяч доз вакцини проти правця та дифтерії
УкраинФорм
2024-11-05T14:36:56Z
Лікарі назвали продукти, які руйнують клітини мозку та погіршують пам’ять
TSN
2024-11-05T14:21:49Z
Новий штам мавпячої віспи: у Британії виявили ще два випадки
УкраинФорм
2024-11-05T13:58:34Z
Як запобігти вірусам: 3 прості кроки для здоров’я
360ua.news
2024-11-05T13:33:13Z
Назвали основну причину дитячого ожиріння
24tv
2024-11-05T13:30:09Z
Український лікар Ілля Ємець увійшов до сотні найкращих кардіохірургів світу
УкраинФорм
2024-11-05T13:13:31Z
Як зберегти авокадо свіжим надовго: цікавий лайфхак від професійного шеф-кухаря
24tv
2024-11-05T13:09:18Z
Виплати за поранення: які суми отримують бійці на лікуванні
24tv
2024-11-05T12:54:51Z
Навіщо досвідчені водії беруть із собою в дорогу скибочку лимона: корисний лайфгак
TSN
2024-11-05T11:43:03Z
Amazon Prime запустив ШІ-перекази серіалів без спойлерів
1News
2024-11-05T14:39:39Z
Українські музеї розширюватимуть експозиції у відповідь на протидію російським наративам - МКСК
УкраинФорм
2024-11-05T14:39:37Z
Що відомо про танцівницю Юлію Сахневич – вагітну дружину Позитива
24tv
2024-11-05T14:39:01Z
Вийшов трейлер комедійного треш-горору «Морена»
Детектор М
2024-11-05T14:36:54Z
"Поки що ні": Вікторія Бекхем зізналася, у чому відмовляє своїй єдиній доньці
Фокус
2024-11-05T14:36:11Z
CD Projekt Red зніме фільм «Відьмак»? Компанія розмістила цікаву вакансію
ITC
2024-11-05T14:16:33Z
У музеї мадам Тюссо з’явилась нова воскова фігура Мераї Кері
1News
2024-11-05T14:12:30Z
У Києві відбудеться прем’єра вистави луганського театру «Лавина»
УкраинФорм
2024-11-05T14:09:50Z
Надя Дорофєєва станцювала з вагітною дружиною Позитива і кумедно відреагувала на її вагітність
TSN
2024-11-05T14:09:23Z
Дві третини боїв в районі Курахового – Генштаб
1News
2024-11-05T14:45:52Z
Хтось уже 5, 6, 10 років воює: аеророзвідниця відверто про СЗЧ і демобілізацію
TSN
2024-11-05T14:36:57Z
Понад 60 тисяч військових: росіяни зосередили увагу на одному з напрямків фронту
24tv
2024-11-05T14:36:49Z
До Курська не довезли: Росія, ймовірно, перекинула бригаду морпіхів з Херсонщини на Донбас
24tv
2024-11-05T14:30:38Z
Перед законом відповідатимуть п’ятеро окупаційних «силовиків» з Луганщини – «прокурори», «поліцейські» та начальник СІЗО
Украина Криминальная
2024-11-05T14:27:05Z
На Куп’янському напрямку росіяни здійснили п’ять штурмових дій — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-05T14:25:18Z
Україну незабаром засипле снігом: названо дату перших опадів
TSN
2024-11-05T14:21:49Z
Українській армії загрожує котел на Донеччині: аналітик BILD про серйозну загрозу
TSN
2024-11-05T14:15:37Z
Росіяни тримають кораблі подалі від Криму і патрулюють акваторію з авіації - Плетенчук
УкраинФорм
2024-11-05T14:15:10Z
В Україні судили чоловіка, який викрав з картки 353 тис. грн
InternetUA
2024-11-05T14:42:49Z
По 13 років ув’язнення отримали троє агентів рашистів, які готували ракетні удари по аеродрому на Прикарпатті
Украина Криминальная
2024-11-05T14:36:44Z
У Туреччині стався вибух на нафтопереробному заводі
УкраинФорм
2024-11-05T14:33:42Z
У Бєлгороді заявили про атаку дрона на житловий будинок
1News
2024-11-05T14:31:31Z
Офіси Netflix у Європі обшукують: у чому підозрюють американського гіганта
24tv
2024-11-05T14:24:51Z
На Вишгородщині затримано керівника ритуальної служби
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T14:24:48Z
СБУ знешкодила агентів ГРУ у Херсоні
1News
2024-11-05T14:16:52Z
У Кривому Розі викрито ще 24 учасників злочинної мережі розповсюджувачів наркотиків, пов’язаних з угрупованням «Двадцятівських»
Украина Криминальная
2024-11-05T14:15:01Z
У Нідерландах затримали підозрюваного у викраденні двох картин Енді Воргола
УкраинФорм
2024-11-05T14:12:49Z
Індекс з акціями топових компаній зафіксував серйозний спад: до чого тут вибори у США
24tv
2024-11-05T14:45:03Z
Такого не робив ще ніхто: велика авіакомпанія відкрила "кабіну для обіймів" – як виглядає
24tv
2024-11-05T14:33:14Z
Названо продукти, які агропереробникам України варто експортувати
AgroPortal
2024-11-05T14:30:52Z
Тисяча гривень для пенсіонерів: хто має право на доплату
24tv
2024-11-05T14:30:35Z
Україна може стати аграрним та молочним Ельдорадо
AgroNews
2024-11-05T14:25:58Z
В Україні націоналізували частину автозаправних станцій Shell
УкраинФорм
2024-11-05T14:25:09Z
Скільки грошей отримав держбюджет за 10 місяців - джерела доходів
УкраинФорм
2024-11-05T14:18:52Z
В офісах Netflix проводять обшуки за підозрою у шахрайстві з податками
ITC
2024-11-05T14:16:46Z
В держбюджет Німеччини надійшли перші компенсацію за недоотриманий російський газ
ZN UA
2024-11-05T14:09:27Z
Не стереотип: представникам однакових професій притаманні спільні риси характеру
24tv
2024-11-05T14:39:28Z
Харчова міль зникне з дому назавжди: ось простий засіб від неї
24tv
2024-11-05T14:33:11Z
Секрет ідеальних курячих котлет: шеф-кухар поділилася перевіреним рецептом
Политека
2024-11-05T14:31:13Z
Навіщо радянські люди загортали пульти в целофан: чому це не лише не практично, але й небезпечно
TSN
2024-11-05T14:07:01Z
Названо ключовий фактор для досягнення успіху: і це не важка робота чи високий інтелект
TSN
2024-11-05T14:06:36Z
Засоби для прання з Німеччини
iPress
2024-11-05T14:04:42Z
Нетиповий салат з кальмарами та кукурудзою: класна ідея на свята
24tv
2024-11-05T13:54:01Z
Треба знайти людину, яка в небезпеці: одиниці впораються із загадкою за 4 секунди
GlavRed
2024-11-05T13:25:08Z
Прості способи, як зекономити на авіаквитках – можна зберегти сотні доларів
24tv
2024-11-05T13:18:09Z
У Реалі розчаровані грою Луніна в цьому сезоні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T14:45:48Z
Барселона розпочала роботу над трансфером Дьокереша
Football.ua
2024-11-05T14:33:42Z
Зірковий футболіст Барселони ледь не потрапив в халепу через EA FC 25
24tv
2024-11-05T14:30:27Z
"Я ним дуже задоволений": головний тренер Борнмута оцінив виступи Забарного
24tv
2024-11-05T14:18:18Z
"Перемагає той, хто має більшу впевненість": ексчемпіон світу дав прогноз на реванш Усик – Ф'юрі
TSN
2024-11-05T14:06:20Z
Лемпард: Гравці Манчестер Юнайтед можуть використати зміну тренерів як виправдання – я проти цього
Football.ua
2024-11-05T13:58:26Z
Олегу Блохіну виповнилось 72: біографія та історія успіху легенди Динамо і героя збірної України
24tv
2024-11-05T13:54:57Z
Сила Голу: кожен забитий гол в УПЛ — крок до майбутнього спортивного центру на ДВРЗ
Football.ua
2024-11-05T13:37:33Z
Чудові вихідні для Ліверпуля, Забарний повечеряв Голандом, найгірший Арсенал: підсумки 10 туру АПЛ
Football.ua
2024-11-05T13:04:53Z
Як захистити свій смартфон: чим корисне перезавантаження телефону
InternetUA
2024-11-05T14:33:58Z
У Південній Кореї оштрафували Meta на $15,67 мільйона за збір конфіденційних даних
УкраинФорм
2024-11-05T14:31:26Z
У мережу злили повні характеристики PlayStation 5 Pro
24tv
2024-11-05T14:24:31Z
Блокування Telegram: ВНЗ Києва почали обмежувати доступ до месенджера у своїх мережах
ITC
2024-11-05T14:16:21Z
Ілон Маск розповів, що входить у 20-ку найкращих гравців світу в Diablo 4
ITC
2024-11-05T14:16:05Z
ШІ забирає робочі місця: Netflix закриває AAA-студію і робить ставку на штучний інтелект в розробці ігор
ITC
2024-11-05T14:16:01Z
Чому категорично заборонено ставити роутер на кухні
InternetUA
2024-11-05T14:13:16Z
В Єгипті виявлено гробницю з "родиною трун" – деякі предмети в ідеальному стані
TSN
2024-11-05T14:07:08Z
У Швеції археологи знайшли незвичайне поховання жінки залізної доби: що відомо
TSN
2024-11-05T14:06:09Z
Енергетикам поставлено черговий бурокран на шасі IVECO Eurocargo
AutoCentre
2024-11-05T14:13:25Z
Оновлений Kia Sportage дебютував у Південній Кореї
AutoCentre
2024-11-05T14:13:09Z
Електромобілі стали популярнішими серед українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T13:54:47Z
Від $21 000: електричний кросовер Zeekr X отримав нову версію та значно подешевшав
AutoGeek
2024-11-05T12:57:15Z
З запасом ходу понад 840 км: гібридний кросовер Mitsubishi Outlander користується рекордним попитом
AutoGeek
2024-11-05T12:15:53Z
Українські автомобілісти віддають перевагу автівкам з ДВЗ
AutoCentre
2024-11-05T12:13:40Z
Яскравий дизайн і заводське ГБО: в Італії показали недорогий молодіжний кросовер
Фокус
2024-11-05T11:36:45Z
Вирішує одразу кілька проблем: для чого бувалі водії возять в машині шкарпетку
GlavRed
2024-11-05T11:27:43Z
У гаражі пенсіонерки виявили занедбані суперкари Ferrari та Lamborghini 80-х
Фокус
2024-11-05T11:24:51Z