MY.UAНовини
Амністія плюс щедра компенсація. Депутати готують подарунок організаторам дерибану державного майна
Амністія плюс щедра компенсація. Депутати готують подарунок організаторам дерибану державного майна

Амністія плюс щедра компенсація. Депутати готують подарунок організаторам дерибану державного майна

У жовтні у Верховній Раді зареєстрували ще один законопроєкт в інтересах забудовників (12089). Раніше «амністію дерибанникам» і карт-бланш владі на відчуження лісів, заповідників, ландшафтних парків, прибережних смуг пропонували після п’яти років володіння майном (11185). Тепер же цей строк пропонують збільшити до 10. 

Але держава чи місцева громада, якщо вирішить повернути собі цінне майно, то має покласти на рахунок суду ринкову (!) вартість такого майна. Таким чином забудовник, якому вдалося отримати ділянку на узбережжі чи в лісі за заниженою ціною, чи взагалі безкоштовно, не просто поверне її громаді чи державі, а ще й має отримати чималі кошти. 

Цей проєкт з’явився практично одразу після того, як робоча група на базі комітету з питань правової політики розглядала низку інших проєктів (11134, 11233, 11185), про які раніше писала громадська ініціатива «Голка».

Суддя Верховного Суду Василь Крат після засідання робочої групи у Верховній Раді запропонував, щоб власникам у яких держава чи місцева громада забирає таке майно, з бюджету повертали ринкову вартість. Про це він написав у Facebook. І, по суті, народні депутати зробили «комбо» – поєднали попередні скандальні ініціативи й зареєстрували з урахуванням позиції судді Крата.

Авторами нової ініціативи стали 20 нардепів, зокрема це ті ж «слуги народу» Ігор Фріс, Олександр Горобець, Сергій Бунін, які подавали вже згадані проєкти ще навесні. Проєкт 12089 екологічний комітет Верховної Ради має розглянути 7 листопада.

Чи підтримує таку ініціативу Верховний Суд?

Надання висновків щодо законодавчих ініціатив є одним із повноважень Верховного Суду.

Виконавчий директор Фундації Dejure Михайло Жернаков наголошує, що Пленум Верховного Суду, до складу якого входять всі судді, може на підтримку законопроєкту дійсно надати свої висновки:

«У такому випадку є офіційний документ. Коли ж суддя просто пише у Facebook пост – то це його особиста думка, яка не має нічого спільного з позицією Верховного Суду».

Засідання Пленуму
фото з сайту Верховного Суду

«Голка» звернулася до Верховного Суду, аби з’ясувати, висновки щодо яких законопроєктів тут направляли до Верховної Ради. У відповіді на запит лист із додатками, де йдеться про засідання Пленуму у серпні та жовтні 2023 року. Жодних документів за 2024 рік не надали.

Уривки з відповіді Верховного Суду на запит «Голки». Висновки до законопроєктів за 2023 рік. Висновки за 2024 рік відсутні

Таким чином, можна зробити висновки, що позиція судді Василя Крата щодо законопроєктів, які подали нардепи навесні цього року, – його особиста позиція.

Хто виграє: забудовник VS держава? 

Автори нового законопроєкту (12089) хочуть легалізувати все незаконно відчужене у держави майно, якщо з моменту відчуження пройшло понад десять років.

Зараз прокуратура, коли повертає роздерибанені ліси чи узбережжя може просто звернутися до суду. Якщо ж законодавчу ініціативу підтримає Верховна Рада, – треба буде зробити те, що запропонував суддя Крат – внести депозит на рахунок суду. І це має бути саме ринкова вартість майна, яку після програшу у суді отримає «добросовісний набувач». Тобто держава може програти, а забудовник нічого не втрачає чи виграє він, чи програє суд.

У пояснювальній записці йдеться, що прийняття проєкту є необхідним для досягнення балансу інтересів держави, громади та приватного власника, захисту майнових прав добросовісного набувача та унеможливлення випадків додаткового звернення добросовісного набувача до держави щодо відшкодування шкоди, завданої йому внаслідок витребування майна.

Проте проєкт змінює ситуацію виключно на користь інтересів приватного власника, який у будь-якому випадку стає «добросовісним» набувачем і через десять років до нього жодних питань у держави бути не може, навіть якщо він сам організував корупційну схему дерибану лісу чи узбережжя.

Ключова ідея законотворців полягає у тому, аби обмежити для держави, в інтересах якої зазвичай ідуть до суду з позовом лише прокурори, строк на звернення до суду з позовом щодо оскарження судових рішень, про які не знала держава та громада як власники землі. Унаслідок цього багато роздерибанених земель лісового, водного, природно-заповідного фондів, рекреаційного, історико-культурного та іншого призначення з встановленим режимом охорони та забороною передачі у приватну власність нормою закону стане просто неможливо повернути через суди.

У висновку Головного науково-експертного управління Верховної Ради йдеться: «Реалізація положень п.п. 3,4 ч. 2 ст. 388 Цивільного кодексу містить ознаки порушення принципу рівності усіх суб’єктів права власності перед законом, може призвести до протиправної втрати державою та відповідними громадами належного їм майна».

Керівник спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу генпрокурора Борис Індиченко також наголошує, що є серйозні ризики, і зазначає, що такі пропозиції законотворців позбавлять державу і громади можливості захищати своє майно та порушені права: «Більше того, зазначені зміни фактично узаконять дії осіб, які порушили права інших осіб, тобто незаконно заволоділи нерухомістю. Запропоновані законопроєктом винятки, на які не поширюватиметься згаданий строк позовної давності, не охоплюють та не можуть охопити усіх об’єктів, право на які потребуватиме захисту. Зокрема до таких виключень не включено землі лісового та водного фонду. Водночас потребує судового захисту порушене право навіть на об’єкти приватної власності, які не включені до вказаних винятків».

Загрозу у зареєстрованому проєкті вбачають і екологи. Так, аналітик громадської організації «Українська природоохоронна група» Петро Тєстов акцентує увагу на тому, що народні депутати зробили з усіх «добросовісних набувачів»: «Як може бути «добросовісним» набувачем людина яка віддеребанила ліс чи побудували маєток в прибережній смузі? Якщо це протизаконно апріорі. І як рахувати ринкову вартість лісу, якщо це не предмет ринкових відносин? Ліс – це екосистема, а не просто дерева, і на її відновлення буде потрібно не менше пів століття. І взагалі Лісовий кодекс каже що ліс є національним багатством, а це, що пропонують, – прихована приватизація».

Але навіть якщо держава встигає звернутися до суду у десятирічний термін, то повинна буде відшкодувати саме ринкову власність на момент звернення до суду, а не вартість, за яку майно вибуло з власності держави.

Такий підхід щодо здійснення компенсації у розмірі ринкової вартості майна у Головному науково-експертному управлінні відзначають дискусійним, особливо якщо врахувати, що придбання такого майна «добросовісним» набувачем могло відбуватися за заниженою ціною.

Також у пояснювальній записці до законопроєкту йдеться, що за останні роки на рівні Верховного Суду сформувалася і неоднозначна судова практика, якою фактично відбувається підміна двох різних типів позовів.

Для розуміння, є таке майно, яке ніколи не може бути приватною власністю, наприклад узбережжя, природно-заповідний фонд чи Софія Київська. І от таку власність держава відсуджує завдяки особливому виду негаторних позовів. А є, наприклад, землі сільськогосподарські чи землі для забудови, які можуть ставати приватною власністю. Але не завжди вони приватизуються чесно. Якщо мала місце схема чи підробка рішень, то держава може використовувати інший тип позовів – віндикаційний. У пояснювальній записці законотворці переконують, що Верховний Суд дав суперечливу практику у застосування цих двох типів позовів, але це не так.

Так от зараз законотворці пропонують, по суті, обмежити перелік майна, який не підлягає приватизації, і тоді держава втратить можливість ефективно захищати все, що не потрапить у перелік, належним чином (через негаторні позови).

Що чекає на ліси та узбережжя?

Звертаючись до суду із позовами в інтересах держави, прокурори зазначають, що землі водного фонду, лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду України перебувають під особливою охороною держави, а тому на них поширюється особливий порядок використання та надання у користування. Передача таких земель у приватну власність заборонена.

Наталія Василенко, заступниця начальника Департаменту представництва інтересів держави у суді Офісу Генерального прокурора, під час виступу у жовтні на VII Business & Legal Real Estate Forum зазначила: «Зайняття земельних ділянок, що належать до захищених законом категорій, не могло відбуватися у законний спосіб, їх приватизація прямо заборонена законом, і позовна давність на такі спори не поширюється».

Окрім того, Василенко зазначила, що в таких випадках держава виправдано повертає такі обʼєкти, тут є суспільний інтерес, і Європейський суд з прав людини надає державам у такій ситуації право визнавати домінування публічного над приватним інтересом.

Така позиція підтверджувалася Верховним Судом у значній кількості справ щодо відчуження земель водного фонду, природно-заповідного фонду, заборонених до приватизації памʼяток чи під час дії мораторію (для прикладу повернення у власність громади Києва садиби Терещенків та попередження незаконної забудови університету ім. Карпенка-Карого та держпідприємства «Укркінохроніка»).

Садиба Івана Терещенка на бульварі Шевченка у столиці
фото: Романа Маленкова для Ukraina Incognita

Також в одній з останніх позицій Великої палати Верховного суду йдеться про те, що якщо держава через суд хоче визнати договір про передачу майна недійсним, то кожна сторона повертає іншій те, що було до укладення договору. Тобто держава теж повинна повернути те, що отримала від покупця, але про ринкову вартість такого майна у позиції не йдеться.

Обговорення законопроєкту вже відбувається публічно.

Суддя Верховного Суду Дмитро Гудима під час виступу на ХІІ Міжнародному форумі з практики Європейського суду з прав людини зазначив, що розв'язувати питання балансування інтересів держави та «добросовісного» набувача повинен лише суд.

Так само як і вирішувати, чи є новий власник майна добросовісним: «Законопроєкт спрямований саме на захист «добросовісного» набувача. А держава чи громада, подаючи позов, можуть вважати, що їх відповідач є недобросовісним. І вирішувати це при зверненні повинен саме суд. Вирішуючи питання про балансування інтересів, потрібно залишити його вирішення виключно суду. Тому що не може інший орган влади збалансувати те, що у житті він не бачить».

Суддя Великої Палати Верховного Суду Олег Ткачук у коментарі «Голці» зауважує: «На жаль, існують непоодинокі випадки, коли пропозиції щодо змін в законодавстві пояснюють необхідністю «відкоригувати» судову практику. Такі підходи не узгоджуються з конституційними правилами щодо обов’язковості рішень судів та принципом поділу влади. Також потрібно памʼятати, що Конституція України передбачає: земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які розташовуються в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Підхід до узаконення фактично вкрадених у народу природних, культурних багатств і цінностей може бути сприйнятий у суспільстві, як свідчення того, що протизаконна поведінка заслуговує схвалення».

У Конституції йдеться, що «державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову», а також, що рішення судів є обов’язковими (ст. 6 та 129).

Якщо ж закон визнаватиме всіх власників одразу добросовісними і держава чи громади мають зробити для такого власника депозит у судовій справі, то це буде безпрограшний варіант, але лише для власника. Власник залишиться або з грошима або з власністю, а держава чи громада програють стовідсотково і залишаться або з власністю, за яку заплатять ринкову вартість, або з грошима, але втратить власність. За таких умов постане питання: чи потрібно взагалі звертатися до суду?

Також законодавча ініціатива не враховує той факт, що поширеним є використання схеми приватизації землі на підставних осіб, тобто безкоштовне набуття права власності. У разі скасування судами рішень органів, що передавали землю у приватну власність, право на приватизацію у фізичних осіб поновлюється. Натомість законодавці пропонують ще й додатково державі оплатити цю землю.

Ця законодавча ініціатива – не єдина, яку просувають лобісти забудовників у часи війни. Навесні у парламенті України зареєстровано низку законопроєктів в інтересах забудовників, які пропонують зокрема дати можливість змінювати цільове призначення ділянки, якщо містобудівна документація не внесена до земельного кадастру, а це майже вся територія України (11184). Тобто лобісти розгорнули доволі масштабну кампанію. Реєстрація цих проєктів у часі збіглася з інформаційною кампанією у ЗМІ бізнесу Ігоря Мазепи, який переконує, що претензії до бізнесу треба «обнулити».

Юрій Мельник
Aдвокат громадської ініціативи «Голка»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У КМВА розробили новий алгоритм ліквідації наслідків російських ударів
Khreschatyk
2025-01-05T00:15:26Z
Привітання з Йорданом: вірші та святкові листівки
ZN UA
2025-01-05T00:03:12Z
Над данським портом зафіксували близько 20 невідомих дронів
iPress
2025-01-04T23:27:10Z
ППО і РЕБ перехопили десятки “шахедів” за день
1News
2025-01-04T22:18:17Z
Удосконалення українських засобів ураження прокоментував Лакійчук
InternetUA
2025-01-04T22:09:14Z
Повторна ВЛК для обмежено придатних: що загрожує за невчасний чи непройдений медогляд
TSN
2025-01-04T22:06:17Z
Мобілізація в Україні: як проходити повторний огляд обмежено придатним
24tv
2025-01-04T21:45:12Z
Чи змусять окупанти ЗСУ вийти з Покровська: в ОСУВ "Хортиця" дали відповідь
GlavRed
2025-01-04T21:27:05Z
Мобілізація поліції: кого заберуть, а кого забронюють
Знай
2025-01-04T21:12:55Z
Російські загарбники запускають чат-бот для проведення незаконних виборів на ТОТ України
ГЛАВКОМ NET
2025-01-05T00:21:23Z
Для боротьби з бандами на Гаїті прибули поліцейські з інших країн
УкраинФорм
2025-01-05T00:09:37Z
Дрони масовано атакували Ростовську область
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T23:51:09Z
Розмова тривала понад три години: відомий американський подкастер записав інтерв'ю із Зеленським
TSN
2025-01-04T23:48:58Z
У РФ повідомляють про атаку на аеродром Міллерово
1News
2025-01-04T23:36:06Z
Повернення на службу після СЗЧ: Банкова зробила заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T23:27:59Z
Канцлер Австрії йде у відставку після провалу коаліційних переговорів
УкраинФорм
2025-01-04T22:37:27Z
Держсекретар США Блінкен оцінив ситуацію на фронті в Україні
Хвиля
2025-01-04T22:24:59Z
Зеленський: за два дні боїв на Курщині Росія втратила до батальйону солдатів КНДР
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T22:18:45Z
На Полтавщині пролунали вибухи, гучно було в районі Кременчука
ZN UA
2025-01-05T00:18:49Z
Поширювала в соцмережах ворожі наративи: жительку Сумщини судитимуть за виправдання агресії РФ
УкраинФорм
2025-01-04T23:51:55Z
На Львівщині чоловік «під кайфом» керував автомобілем з водійськими правами померлого батька
Украина Криминальная
2025-01-04T23:45:59Z
У Житомирській області пролунали вибухи, її атакують "шахеди"
ZN UA
2025-01-04T23:27:19Z
Рятувальники завершили роботи на місці російського удару у Свесі на Сумщині
УкраинФорм
2025-01-04T22:51:42Z
На Харківщині горів психоневрологічний інтернат, постраждали шестеро людей
УкраинФорм
2025-01-04T22:48:07Z
Впав і загорівся: у Росії розбився військовий гелікоптер Мі-28
24tv
2025-01-04T22:37:00Z
Інтернет-афериста засуджено до року позбавлення волі за шахрайство на понад 100 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-04T22:18:54Z
Атака на Сумщину: число постраждалих сягнуло 10 осіб
1News
2025-01-04T22:18:28Z
Ой, як незручно: стилісти назвали українкам аксесуари, які давно не модні
Знай
2024-12-24T04:51:45Z
Пара приміряла свою весільну сукню через 25 років: вона сіла ідеально – от тільки не на дружину
24tv
2024-12-24T04:48:52Z
Дженніфер Еністон показала розкішну фігуру в бікіні
GlavRed
2025-01-04T22:27:44Z
3 таємничі фільми на Netflix, які триматимуть у напрузі до самого кінця
24tv
2025-01-04T21:54:31Z
Оля Цибульська стала жертвою шахраїв: намагалися вкрасти машину
Комсомольская правда
2025-01-04T20:18:11Z
Конкурс від мера Івано-Франківська: хто найкраще заспіває чи скаже вірш про Бандеру – отримає 10 тисяч
Знай
2025-01-04T19:51:10Z
Щедрівка "Щедрий вечір, добрий вечір": текст української обрядової пісні
24tv
2025-01-04T17:00:45Z
5 чудових українських комедій, які можна подивитися всією сім'єю
24tv
2025-01-04T16:15:57Z
Кровотечі та прееклампсія: Ліза Глінська вперше детально розповіла про свою непросту вагітність
24tv
2025-01-04T16:15:19Z
Хмарно з проясненнями, місцями ожеледиця: прогноз погоди на 5 січня
ГЛАВКОМ NET
2025-01-05T00:03:54Z
Курахове: тривають бої за промзону міста - військовий оглядач
TSN
2025-01-04T23:48:53Z
Бійці «Азову» дронами зупинили російський штурм на квадроциклах
УкраинФорм
2025-01-04T23:36:41Z
ЗМІ підрахували, яку площу України торік окупувала Росія
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T23:06:38Z
Війна, день 1046. У 2021 році США передавали Україні багато зброї, щоб їй було чим захиститися — Блінкен
Football.ua
2025-01-04T23:00:41Z
Ворог атакував КАБами Семенівку на Чернігівщині: семеро поранених, пошкоджена лікарня
УкраинФорм
2025-01-04T22:45:49Z
На фронті - 149 зіткнень, ЗСУ відбили 30 атак на Курському напрямку
УкраинФорм
2025-01-04T22:36:49Z
Ворог завдав авіаудару по житловому сектору в Свесі: ДСНС завершила рятувальні роботи
24tv
2025-01-04T22:03:02Z
З 1 лютого порядок виплат родичам полонених і безвісти зниклих військових зміниться, – ЗМІ
24tv
2025-01-04T22:00:22Z
Видобуток газу в Україні досяг історичного максимуму: названо цифри
Хвиля
2025-01-05T00:09:14Z
Банки покращили якість кредитного портфеля: проблемних позик стало менше
Хвиля
2025-01-04T21:30:43Z
Економічний прогноз на 2025 рік: експерти розповіли про курс долара, інфляцію та рівень безробіття
Политека
2025-01-04T21:27:35Z
Допис Порошенка про зупинку транзиту газу. Чому глузує мережа?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T21:03:52Z
Блокування рахунків у 2025 році: у НБУ розповіли, які операції підозрілі для банків
Политека
2025-01-04T21:00:23Z
Ціни на цитрусові: стало відомо, як вони змінилися у новому році
Политека
2025-01-04T20:27:34Z
ПФУ розпочав фінансування пенсій, субсидій та лікарняних за січень: скільки грошей виділили українцям
Хвиля
2025-01-04T20:06:21Z
Що буде, якщо не приватизувати землю біля будинку
24tv
2025-01-04T20:03:48Z
Зняв гроші або отримав переказ: за що банки почнуть блокувати українцям картки
Знай
2025-01-04T19:36:55Z
«Бенфіка» Трубіна зазнала другої поразки поспіль у чемпіонаті Португалії з футболу
УкраинФорм
2025-01-04T22:54:37Z
Кубок Іспанії. Атлетіко пройшов Марбелью, Севілья вилетіла в 1/16 фіналу
Football.ua
2025-01-04T22:51:07Z
АПЛ: «Арсенал» Зінченка втратив очки у Брайтоні
УкраинФорм
2025-01-04T22:15:34Z
Верона та Удінезе переможця не виявили
Football.ua
2025-01-04T22:12:34Z
Калафіорі – про нічию Арсеналу: Занадто багато дурних помилок
Football.ua
2025-01-04T21:51:20Z
Авторитетний промоутер розповів, чим Дюбуа краще за Усика
24tv
2025-01-04T21:39:03Z
Флік – про розгромну перемогу: Нам потрібно було почати новий рік саме так
Football.ua
2025-01-04T21:21:24Z
Челсі та Арсенал грають на користь Ліверпуля: лондонці знову провалились без Мудрика та Зінченка
24tv
2025-01-04T21:15:25Z
Артета прокоментував нічию Арсеналу
Football.ua
2025-01-04T21:00:15Z
Складна загадка на кмітливість: вирішити потрібно за 12 секунд
GlavRed
2025-01-05T00:27:26Z
Як вивести поганий запах зі взуття: цінні поради від Марти Стюарт
24tv
2025-01-05T00:00:38Z
Смачні чебуреки з мʼясом взагалі без олії: шеф-кухар дав швидкий рецепт
Политека
2025-01-04T23:30:46Z
Під романтичним покровом Венери: трьох знаків зодіаку чекає любовна пригода
GlavRed
2025-01-04T23:27:55Z
Старовинна страва, яка має бути на вашому столі на Водохреще: капусняк з качкою родом з минулого
24tv
2025-01-04T22:00:58Z
5 дивовижних парфумів для першого побачення: зачарують з першого подиху
24tv
2025-01-04T20:45:37Z
Як прочитати за рік понад 200 книг: читачка поділилася своїм секретом
24tv
2025-01-04T20:18:02Z
Думскролінг руйнує наше життя, але можна вирватися з цієї цифрової спіралі у 4 прості кроки
24tv
2025-01-04T19:57:41Z
Він популярний не лише через швидкість: ризький салат, який готують за хвилину до приходу гостей
24tv
2025-01-04T19:33:46Z
Щоб не кишіло пиловими кліщами: як часто треба змінювати постільну білизну
24tv
2025-01-04T22:15:40Z
Як пережити блекаут взимку: як зберегти тепло та світло
Политека
2025-01-04T20:42:15Z
Яка різниця між яйцями С2 і Д3: як обрати якісну категорію - є секрет
GlavRed
2025-01-04T18:27:44Z
Чи дійсно насичені жири підвищують "поганий" холестерин і шкідливі для серця
24tv
2025-01-04T16:51:44Z
Що буде, якщо часто вживати куркуму: вона можже впливати на мозок
24tv
2025-01-04T16:15:00Z
Небезпечні хвороби які можуть загрожувати людству у 2025 році
360ua.news
2025-01-04T16:03:03Z
Як військовослужбовцю оформити інвалідність: детальна інструкція МОЗ
24tv
2025-01-04T15:27:44Z
Як доглядати за кімнатними рослинами взимку: головні секрети
TSN
2025-01-04T13:06:32Z
Низький тиск: наскільки це небезпечно
24tv
2025-01-04T12:48:09Z
Чого чекати від Samsung Galaxy 25 Ultra: думка експертів
InternetUA
2025-01-05T00:01:03Z
Ретроградить одразу 3 планети: чому початок 2025 року – дуже складний час і як це пережити знакам Зодіаку
Знай
2025-01-04T21:30:38Z
Фахівці розповіли, який процесор вибрати економному геймеру у 2025 році
InternetUA
2025-01-04T21:18:52Z
G.Skill представила пам’ять DDR5-6000 у наборах CL26-36-36-96 до 64 ГБ та CL28-36-36-96 до 96 ГБ
ITC
2025-01-04T20:57:37Z
До Землі наближається потенційно небезпечний астероїд завдовжки 248 метрів
УкраинФорм
2025-01-04T20:33:53Z
Google розробляє інтеграцію асистента Gemini Live у рядок завдань Windows
Portaltele
2025-01-04T20:21:54Z
На роботу їдемо у "валізі": італійці збирають пасажирські електромодулі, женуть - 100 км/год
Знай
2025-01-04T18:51:45Z
Інтернет-провайдери готують тарифний удар: як зміниться вартість послуг з лютого
Знай
2025-01-04T18:36:42Z
Фахівці розповіли, як легко перенести свої контакти, коли змінюєте iPhone на Android
InternetUA
2025-01-04T18:18:18Z
Hyundai випустить електричний мінівен із футуристичним дизайном
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T17:09:33Z
Недорогий електромобіль Chevrolet стане «зеленою» альтернативою Suzuki Jimny
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T15:33:51Z
Зірка Голлівуду продає унікальний вінтажний спорткар Mercedes-Benz
Фокус
2025-01-04T11:42:44Z
У Tesla вперше за понад десятиліття скоротився річний обсяг продажів електромобілів
ITC
2025-01-04T10:24:19Z
DAF Trucks представляє революційні вантажівки для гри Сonstruction Simulator
AutoCentre
2025-01-04T10:06:35Z
Довідки ТЦК більше не потрібні: для водіїв запровадили важливі зміни
Хвиля
2025-01-04T08:45:26Z
У мінівену Hyundai Staria з’явиться електрична версія
AutoCentre
2025-01-04T08:06:50Z
Штраф та відмова у виплатах: що загрожує водіям за літню гуму взимку
Хвиля
2025-01-04T04:48:56Z
Досвідчені водії закликають натерти лобове скло цибулею: для чого це потрібно
GlavRed
2025-01-04T01:27:32Z