MY.UAНовини
Чому нашій шкільній освіті потрібна естетична гуманізація
Чому нашій шкільній освіті потрібна естетична гуманізація

Чому нашій шкільній освіті потрібна естетична гуманізація

Чому нашій шкільній освіті потрібна естетична гуманізація

Під усіма вітрилами до старшої школи мчить завантаження ідей НУШ. Нещодавно МОН оприлюднило нову порцію навчальних програм для 5–7 класів. І в них, як і в Державних стандартах освіти для різних щаблів школи, проглядається стара проблема. Проголошуючи всебічний розвиток особистості метою освіти, ми натомість постійно робимо все можливе, щоби шкільне навчання зосередилося лише на одному його боці — пізнавальному. І зовсім забуваємо про гуманізацію освіти та естетичне виховання школярів. Без них повноцінний розвиток людини неможливий.

Традиційно під гуманізацією освіти мають на увазі забезпечення присутності в освітньому просторі (й навчальних планах) належної кількості уроків із гуманітарних наук. Виділили достатню кількість годин на мови, літературу, історію — отже, гуманізували освіту. Але для повноцінного становлення й розвитку людини недостатньо просто забезпечити їй розширене вивчення певних суспільних наук, потрібно належно занурити її в естетичну діяльність. А під естетичною діяльністю я маю на увазі не вивчення естетики чи живопису.

Естетична діяльність — це читання гарної художньої книги, насолоджування мелодією, перегляд художнього фільму чи вистави, розігрування драматичних епізодів, танці, колядування та щедрування. А також написання творів або створення художньої фото- чи відеопродукції… Колись у школах був солідний курс виразного читання. Не задля вироблення гарної дикції, а задля розвитку здатності цілісно осягати й виражати художній текст… Зараз навіть цього немає…

На забезпечення повноцінного середовища для естетичної діяльності в школі мало б працювати насамперед вивчення літератури, а за нимпредметів естетичного циклу, які в навчальному плані представлені галуззю «Мистецтво». Але не працює. Й працювати не може. Бо в навчанні літератури давно вже домінує пізнавальний аспект, а власне «мистецькі» предмети — музика / образотворче — погоди аж ніяк не роблять, адже на них виділено дуже мало уроків: у базовій школі — один-два на тиждень, а в старшій профільній буде ще менше. Так, за новим Державним стандартом, для старшої профільної школи (10–12 клас) передбачено аж 35 уроків упродовж трьох років. При тому, що загальна кількість уроків обов’язкового компоненту в старшій профільній школі коливається десь у межах двох тисяч. І на цих 35 уроках так само пануватиме пізнавальна, а не естетична діяльність.

На уроках літератури немає естетичної діяльності. Там учні в кращому разі пережовують зміст пропонованих програмою творів, а потім на почерпнутому звідти фактажі вибудовується контрольне тестування. Водночас читання першоджерел сьогодні вже не є необхідним, оскільки в Інтернеті (й на книжкових базарах) не бракує «стисло переказаних текстів», якими «добрі люди» полегшують життя школярикам, спрощено викладаючи зміст програмних творів. У гіршому варіанті розвитку подій школярі навіть не заглядають у сам художній текст, натомість дізнаються про епоху, автора, проблематику, героїв, способи й засоби перечитавши «критику». У ще гіршому — опановують засади «ідейно-художнього аналізу» (особливо якщо це поетичні твори) й ставляться до тексту суто як до анатомічного об’єкта. І вже в найгіршому варіанті «проходять» тестування навмання, тобто просто ставлять хрестики.

Нещодавно академічну спільноту сколихнув обурений пост відомого літературознавця професора Юрія Коваліва про уроки літератури. Процитую, бо краще не скажеш: «Ось так розстрілюють українську літературу й фольклор в тирі сучасної української школи, в клітці убогих і примітивних тестів, які від художнього твору не лишають жодного сліду, крім ледь помітного натяку. І нікому на думку не спаде, що художня література — не математика чи фізика, де все зводиться тільки до денотату, до однозначного алгоритму, від якого відходити не дозволяється, натомість образ — завжди багатозначний, завжди містить у собі розмаїття світу в його єдності, великий спектр означувань у пошуках адекватної сигніфікації, передусім стосується естетичного переживання, не властивого жодній формулі».

Врешті мені можуть закинути: «А де це у світі ви бачите освітній простір, у якому присутня естетична діяльність? Кому вона треба? Економіки потребують мізків, а не емоцій! В економічній і технологічній конкуренції держав виграє не той, чия молодь багатша естетично, а той, хто здатен підготувати кращих фахівців для найпрогресивніших галузей економіки: ІКТ, нано- та біотехнологій, космічної галузі… Тому в шкільному курсі мають бути потужно представлені насамперед відповідні науки, а не якась химерна «естетична діяльність».

…2008 року всесвітньо відому письменницю Джоан Роулінг запросили до Гарварду, щоб виступити перед його випускниками. Вона говорила з ними про роль… уяви. Так-так! Саме тієї здатності, завдяки якій людина творить усе нове. Зокрема й у нано- та біотехнологіях… Але, віддавши належне цій функції уяви, письменниця почала говорити про вироблену й розвинену мистецтвом уяву як про здатність до емпатії. Вона наголосила: звісно, ви, гарвардці, — люди дуже високого статусу, й цей статус по праву ваш, адже зароблений кожним із вас важкою впертою роботою над собою. «Та якщо ви вирішите використати свій статус і вплив, щоб висловитися від імені тих, у кого немає голосу, якщо вирішите ототожнювати себе не лише з могутніми, а й із немічними, якщо збережете здатність уявляти себе на місці тих людей, у яких немає ваших переваг, тоді пишатимуться вами не лише ваші сім’ї, а й тисячі, мільйони людей, чию реальність ви змогли змінити. Нам не потрібні чари, щоб змінити світ, усю необхідну силу ми несемо в собі: у нас є сила фантазувати краще».

Гадаю, що «сила фантазувати краще» — це похідна переважно від естетичної, а не практичної чи пізнавальної діяльності. І що здатність до співпереживання теж уже віками найефективніше складається в межах саме естетичної, а не наукової діяльності. Власне, чи не для її витворення й з’явилася та розгорталася естетична діяльність у різних притаманних їй формах у всі епохи?..

Про загрози, які приховує ліквідація гуманітарного складника освіти, каже й американська науковиця-філософиня Марта Нусбаум. Водночас вона зачіпає дещо іншу, але не менш суттєву площину — політичну. Філософиня показує, як відсутність в освітньому просторі гуманітарних дисциплін може істотно погіршити ситуацію з демократією в різних країнах: «Якщо ця тенденція не зміниться, то незабаром усі країни світу почнуть продукувати покоління корисних машин, а не повноцінних громадян, здатних самостійно мислити, критикувати традиційний уклад і розуміти значення страждань і досягнень інших людей. Майбутнє демократичних держав світу на сьогодні залишається невизначеним».

Усесвітньо відомий експерт із питань освітньої політики доктор філософії Кен Робінсон наголошує: академізм шкільних предметів убиває творчість. Тому потрібно напрацьовувати шкільні практики та освітні стратегії, що сприятимуть широкому застосуванню творчості й креативу. Свого часу Робінсон очолював проєкт «Мистецтво в школах», покликаний змінити принципи мистецької освіти в школах Англії та Вельсу. «Революція, до якої я закликаю, ґрунтується на інших принципах, ніж рух за підвищення стандартів. У її основі — віра в цінність кожної людини, в право на самовизначення, в нашу здатність розвиватися й прожити повноцінне щасливе життя, у важливість громадянської відповідальності та поваги до інших», — пише Робінсон. Він виділяє чотири головні цілі освіти: особисту, культурну, соціальну й економічну. «На мою думку, мета освіти — дати учням можливість зрозуміти довколишній світ і власні таланти, щоб вирости щасливими людьми й активними, гуманними громадянами», — пише експерт.

Одне слово, попри все торжество академізму й спрямованості нинішньої освіти на задоволення економічних потреб, в освітньому просторі багатьох країн виразно проглядається й інша тенденціяпотяг до естетичної гуманізації освіти задля утвердження в людині власне найкращого людського. Назріває розуміння: найглибинніше розкриття потенціалу кожної дитини можливе не тоді, коли її школитимуть із низки «найнауковіших» дисциплін, а тоді, коли ми діятимемо на основі розуміння простої істини: «…те, який внесок зробить кожна людина в довколишній світ, залежить від того, в яких стосунках вона перебуває зі своїм внутрішнім світом», — стверджує Кен Робінсон.

Відомий американський психолог Карл Роджерс вважав, що «допомогти людям бути особистостями важливіше, ніж допомогти їм стати математиками чи знавцями французької мови».

Диваки! Вони навіть не підозрювали, що призначення людини — бути ефективним оцифрованим біозастосунком серед «олюднених» застосунків цифрових, бо ж, як казав академік Василь Кремень, «майбутнє належить не великим особистостям, але і не трудовим масам, а інтелектуальним працівникам, індивідам, які активно мислять, які зуміють умонтуватися в більш могутні, надособистісні системи штучного розуму». Принаймні якщо вірити підходам, які дедалі більше утверджуються в українській освіті.

Але ці підходи обов’язково треба змінювати. Й почати можна хоча б із повернення на уроки літератури самої літератури в її естетичній іпостасі й потужній прив’язці до решти видів мистецтва.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Оставит ли Трамп Украину без помощи в войне с Россией? — CNN
ZN UA
2024-11-06T15:27:51Z
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
Стало известно, что сделает Путин во время выборов в США или сразу после них
Comments UA
2024-11-03T13:33:40Z
NYT: Победа Трампа открывает эру неопределенности для США
Хвиля
2024-11-06T15:30:47Z
Стало известно, чего Трамп ожидает от Киева и Зеленского
Comments UA
2024-11-06T15:24:21Z
"Это реально": военные США оценили план Зеленского по передаче ракет Tomahawk
Фокус
2024-10-30T19:27:58Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
Военные КНДР против Украины. Реакция мира
Корреспондент
2024-10-25T21:21:35Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
Бои в Курской области: в Украине указали на веские причины, почему нужно выводить оттуда ВСУ
Comments UA
2024-11-06T15:27:30Z
У принца Уильяма есть любимое животное и это необычный выбор
Marie Claire
2024-11-06T15:01:46Z
О предстоящей смерти Елизаветы ІІ близкие знали заранее: врач готовил семью к неизбежному
Фокус
2024-10-26T18:21:43Z
США задействовали дальний бомбардировщик к учениям с Южной Кореей и Японией в ответ на ракетные испытания КНДР
ZN UA
2024-11-03T13:33:54Z
В ГУР подтвердили первое сражение между ВСУ и военными КНДР
Комсомольская правда
2024-11-05T15:51:40Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Сладкое для детей: какая норма потребления сахара в день
Comments UA
2024-11-06T14:51:03Z
Лучшие продукты для мозга и хорошего настроения по мнению гарвардской диетологии
TSN
2024-11-06T14:39:45Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Как хранить бананы, чтобы они дольше оставались свежими/Эти советы помогут замедлить созревание бананов
Апостроф
2024-11-06T13:15:35Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Резервы Украины снизились второй месяц подряд
Корреспондент
2024-11-06T15:18:39Z
До конца года в Украине будет введено 600-800 МВт распределенной генерации
Корреспондент
2024-11-06T15:03:17Z
Российский Лукойл нашел покупателя на свой НПЗ в Болгарии
Корреспондент
2024-11-06T15:03:00Z
Квартальная прибыль Toyota снизилась впервые за два года
Корреспондент
2024-11-06T14:33:48Z
Двойное повышение тарифов: украинцев хотят оставить с пустыми кошельками
Знай
2024-11-06T14:30:25Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
Под Курском в плен схватили оккупанта, ставшего свидетелем убийства украинских бойцов
Апостроф
2024-11-06T15:33:56Z
ДТЭК выполнил основные работы по подготовке электросетей к прохождению зимы
Апостроф
2024-11-06T15:24:06Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Следующая цель - Запорожье? Прогнозы хода войны
Корреспондент
2024-10-23T19:45:57Z
Как стоимость пачки сигарет: коммунальщики аргументировали очередное повышение тарифов
Знай
2024-10-26T02:12:28Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
В Днепре увеличилось количество погибших в результате ракетного удара
TSN
2024-10-25T22:33:36Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
В Беларуси "украинских диверсантов" приговорили к 20 годам колонии
Корреспондент
2024-10-24T01:34:31Z
В Закарпатье начальник ТЦК и замкомбрига зарабатывали на уклонистах
Корреспондент
2024-11-06T15:27:48Z
Дагестан впервые атаковали дроны - аэропорт Махачкалы приостановил работу
Апостроф
2024-11-06T15:21:53Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
В РФ разбился самолет с парашютистами
Comments UA
2024-10-27T17:42:52Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
Тайная свадьба с редактором Bloomberg: звезда "Медленных лошадей" рассказала о торжестве
Фокус
2024-11-06T15:27:24Z
Оля Цибульская рассекретила свой вес
Комсомольская правда
2024-11-06T15:18:56Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
"Ей весело с Оливером": инсайдер рассказал о романе Риз Уизерспун с немецким финансистом
Фокус
2024-10-27T20:51:03Z
Цыбульская уехала за границу с девятилетним сыном
Корреспондент
2024-10-29T11:06:30Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
4 знака зодиака, которые считаются самыми удачливыми с деньгами
GlavRed
2024-11-06T15:27:05Z
Ему здесь не место: на древнеримском перевале в Альпах обнаружили бамбуковую тележку
Фокус
2024-11-06T14:30:56Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Пара из Британии разочарована самым дорогим завтраком в своей жизни
Фокус
2024-10-29T07:06:17Z
Как легко приготовить торт Наполеон: рецепт от «Мастер Шефа» Лизы Глинской
Политека
2024-11-06T13:00:49Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
На чемпионате Европы по тяжелой атлетике среди юниоров и молодежи украинские спортсмены получили 34 медали
Апостроф
2024-11-06T14:57:50Z
Шахтер – Янг Бойз: где смотреть Лигу чемпионов и какие ставки букмекеров на матч в Германии
Фокус
2024-11-06T14:52:26Z
"Я боялась, что он меня убьет": парикмахер обвинила Конора МакГрегора в изнасиловании
Фокус
2024-11-06T14:15:17Z
Вацко назвал футболиста Шахтера, которого не стоит вызывать в нацсборную
Корреспондент
2024-11-06T13:43:39Z
Промоутер Дюбуа сообщил, когда станет известен его следующий соперник
Корреспондент
2024-11-06T11:54:52Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
iQoo Neo 10 Pro: что известно о релизе нового бюджетного субфлагманского телефона
Фокус
2024-11-06T15:30:06Z
За 15 минут до извержения вулкана Тонга произошло нечто странное: что выяснили ученые
ZN UA
2024-11-06T15:21:44Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
В некоторых странах возникла нехватка дисковых приводов перед запуском PlayStation 5 Pro — перекупщики смели все аксессуары
GameMag
2024-11-06T15:16:37Z
Гость из 2000-х: обнаружен культовый американский спорткар в новом состоянии
Фокус
2024-11-06T14:21:45Z
Поклонница уцепилась за Брэда Питта в Мехико
Фокус
2024-11-06T11:45:55Z
General Motors показали недорогой коммерческий электрокар стоимостью до $10 000
Фокус
2024-11-06T11:42:35Z
Старый 34-летний Mercedes S-Class ушел с молотка по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-06T10:57:01Z
Недорогой семейный кроссовер Ford на 367 сил рассекретили до премьеры
Фокус
2024-11-06T10:15:56Z
Заряжается на 90% за 15 минут: представлен новый аккумулятор для электромобилей
Фокус
2024-11-06T10:15:46Z
Последний Cadillac Элвиса, роскошный седан 1977, года станет звездой аукциона
Знай
2024-11-06T04:51:20Z
Рекордные продажи авто из США в Украине: что стоит за ростом популярности
Фокус
2024-11-05T15:27:38Z
Renault выпустили недорогой электрический фургон-кроссовер за $20 000
Фокус
2024-11-05T14:36:22Z