Бойко Борисов, експрем'єр Болгарії та лідер партії ГЄРБ, яка перемогла на виборах, заявив, що готовий відмовитися від посади прем'єр-міністра на майбутніх переговорах щодо формування уряду.
Про це, як пише "Європейська правда", повідомило видання Euractiv.
ГЄРБ перемогла на дострокових виборах, отримавши 24,7% голосів, і потребує підтримки принаймні двох інших партій для формування коаліції.
"Продовжуємо зміни – Демократична Болгарія" (ПП-ДБ) посіла друге місце з 14,3%.
Борисов поставив умовою участі його партії у переговорах щодо формування кабінету міністрів обрання кандидата від ГЄРБ на посаду спікера парламенту.
"Після такої чіткої і блискучої перемоги ГЄРБ парламентаризм вимагає, щоб спікером був представник ГЄРБ.
І якщо вони вирішать створити непотрібні перешкоди, ми більше не будемо брати участь у переговорах.
Ні з ким.
Тому що це нечесно", – заявив Борисов.
ПП-ДБ вже оголосила, що не підтримуватиме кандидата від ГЄРБ і може висунути свого кандидата на посаду спікера парламенту.
Позиція Борисова та коаліції ПП-ДБ підвищує ймовірність того, що Болгарія прямує до восьмих дострокових виборів за три з половиною роки, які можуть відбутися у лютому 2025 року.
Водночас політичні заяви після болгарських виборів свідчать про те, що формування нового уряду залежатиме від ролі болгарського політика Деляна Пеєвського, на якого Вашингтон і Лондон наклали санкції за корупцію.
У Борисова є два чіткі варіанти формування уряду.
Один – за участю коаліції ПП-ДБ та Альянсу за права і свободи, що представляє частину турецької меншини в країні.
Інший варіант – набагато більш євроскептичний уряд за участю групи Пеєвського, проросійської Болгарської соціалістичної партії та популістської партії "Є такий народ".
Наприкінці минулого тижня Борисов заявив послам ЄС у Софії, що піде на всі можливі компроміси для формування належного уряду.
Європейські партнери та США вважають Болгарію особливо нестабільною та вразливою до російського впливу через гостру політичну кризу та війну в Україні.
Раніше ГЄРБ виключила можливість коаліції з проросійською політсилою "Відродження".
Читайте також – Сьома спроба Болгарії: чому нові вибори дають шанс на вихід з глибокої політичної кризи.