MY.UAНовини
Реальні гроші для ЗСУ: про механізм конфіскації майна корупціонерів на користь України
Реальні гроші для ЗСУ: про механізм конфіскації майна корупціонерів на користь України

Реальні гроші для ЗСУ: про механізм конфіскації майна корупціонерів на користь України

“Практика передачі конфіскованого майна, здобутого корупційним майном, на користь ЗСУ в Україні тільки починається. Переважно, це суми 5-100 тисяч, мільйони передавалися кілька разів”, – про це в ефірі Українського радіо розповіла Тетяна Лебедєва, адвокатка з кримінального та військового права Адвокатського об’єднання “Актум”.

Для цього потрібне клопотання прокурора на етапі досудового розслідування про скасування арешту і направлення коштів, наприклад, в дохід ЗСУ з зазначенням конкретної частини та бригади, яка потребує даних коштів. “Адже люди здають на потреби ЗСУ останні 50 гривень. А тут є реальні кошти. Прокурорам треба бути трішки сміливішими і не боятися звертатися з такими клопотаннями”, – вважає адвоката.

“Тоді, я думаю, цей процес передачі коштів, отриманих незаконним шляхом буде пришвидшений на стільки, що допоможе виграти цю війну”, – резюмує Тетяна Лебедєва, адвокатка з кримінального та військового права Адвокатського об’єднання “Актум”.

Гроші вилучені у лікаря “Одеської обласної клінічної лікарні”, який залучив 12 лікарів з різних закладів міста та посадових осіб “Одеського обласного Центру медико-соціальної експертизи” та надавав “платні послуги” для уникнення мобілізації

Як українське законодавство визначає поняття “конфіскація”?

Конфіскація – це безоплатна передача майна і коштів в дохід держави. Це безоплатне вилучення в межах кримінального провадження.

Що можна конфісковувати згідно з українським законодавством? У кого і за яких умов? Чи можна вилучити кошти, виявлені у керівників МСЕК, на користь держави, принаймні ті, що показали правоохоронці та журналісти? Чи можна ці кошти спрямувати в дохід ЗСУ?

Якщо ми беремо вимоги і норми Кримінально-процесуального кодексу, то там чітко зазначено, що примусово безоплатно вилучається в дохід держави власність даної особи. Тобто ці кошти є власністю даної особи, у якої вони були знайдені. Але ці кошти здобуті злочинним шляхом. Що може бути конфісковане? Це можуть бути золоті злитки, автомобілі, транспортні засоби, квартири, грошові кошти в національній або іноземній валюті.

Чи можна ці кошти спрямувати в дохід ЗСУ? Я дослідила свою судову практику, і такі випадки є. Коли прокурор звертається до суду із відповідним клопотанням про скасування арешту, накладеного на дане майно, і тоді дані кошти передаються я в дохід держави.

  • Як на закупівлях дронів для ЗСУ за державні кошти вкрали ₴600 млн. й при чому тут Мінцифри та Держспецзв’язку

Це відбувається виключно за рішенням суду?

Виключно за рішенням суду. Суд має скасувати арешт і передати майно в дохід держави. Наприклад, на потреби ЗСУ. Процедура така. Слідчий ДБР, який вилучав кошти, проти трьох днів має накласти арешт на вилучене майно. Під час вилучення цих коштів складається протокол обшуку. І до даного протоколу обшуку заносяться всі найменування купюр. Зазначається валюта, серія, номер, номінал купюри. Складається протокол обшуку. Потім у слідчого є рівно 3 доби, 72 години для того, щоб звернутися до суду з відповідним клопотанням про накладення арешту або про повернення цих коштів, якщо він вбачає, що ці кошти здобуті особою законним шляхом.

Якщо особа, наприклад, принесе виписку про депозит і покаже, що вона протягом, наприклад, 20 років збирала ці кошти і відкладала на рахунок, то у неї є три дні для того, щоб довести, що ці кошти нею реально здобуті законним шляхом. Якщо за три дні ніхто нічого не приніс, слідчий звертається до суду з відповідним клопотанням, а слідчий-суддя розглядає дане клопотання і накладає арешт на це майно.

Далі триває досудове розслідування. Коли воно буде закінчене, арешт автоматично не скасовується. Потім складається обвинувальний акт, і справа йде до суду. Якщо на етапі досудового розслідування прокурор не звернеться з таким клопотанням, про яке я сказала, про скасування арешту і направлення, наприклад, в дохід ЗСУ з зазначенням конкретної частини та бригади, яка потребує даних коштів і на що саме, тоді дані кошти переходять на наступний етап. Це – судовий розгляд. І тоді їхня доля буде вирішена виключно після вироку суду.

Як часто зараз в Україні відбуваються конфіскації на користь ЗСУ?

Зараз така практика тільки починається. Не скажу, що за три роки у кожній області таке відбувалося, і кожен прокурор звертається з таким клопотанням. Ні, такого немає. Є поодинокі випадки. Наприклад, справа 2022 року, коли 4 мільйони гривень було передано на підставі клопотання прокурора про дохід в ЗСУ. Я вчора дослідила найбільшу суму, яка була передана. Найчастіше зустрічаються суми 50-100 тисяч. А близько мільйона і вище – таких справ лише кілька.

А у вас є інформація про те, що відбувається зі справами щодо майна керівників Миколаївської, Хмельницької, Сумської МСЕК?

Зараз триває досудове розслідування, і вся ця інформація є таємницею слідства. Вона не може бути розголошена. Всі ухвали засекречені і є частиною слідства. Будь-який громадянин в єдиному державному реєстрі досудових розслідувань за великим номером з 18 цифр, на сайті реєстру судових рішень знаходити якісь поодинокі ухвали. Але в більшості випадків всі дані документи будуть засекречені. Їх не можна розсекретити, і не важливо, що справа є гучною. Це таємниця слідства. Розповсюдження даної інформації заборонене законом.

  • Вся гниль МСЕК в брехливих деклараціях її очільників

Куди зазвичай спрямовуються гроші після вилучення? Чи існує якийсь спеціальний фонд, куди вони потрапляють, а потім якось розподіляються? За чиїм рішенням вони розподіляються? Розкажіть про долю вилучених коштів.

Коли ці кошти вилучаються, наприклад, 4 або 20 мільйони гривень, ми розуміємо, що це не маленька сума грошей. Їх потрібно фізично десь зберігати. Є декілька варіантів, де вони можуть зберігатися. Перший варіант: у слідчого в приміщенні ДБР має бути спеціально відведена кімната з гратами і металевими дверима. Її приміщення має бути не менше, ніж 10 квадратних метрів. Але не всі райвідділи або слідчі кімнати обладнані такими спеціальними кімнатами.

Тому є спеціальний орган – Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Вони передаються по опису саме туди. Вони там зберігаються або в натуральній формі, або передаються на депозитний рахунок держави в державні банки, і там нараховуються відсотки за відсотковими ставками, які діють в банку. І якщо особу буде, наприклад, визнано невинуватою, вона отримає свої кошти назад. Плюс отримає відсотки.

Якщо ні, то держава отримує ці кошти, плюс отримує відсотки. З приводу того, яка саме доля цих коштів після того, як прозвучав вирок суду – вилучення, тоді вони йдуть на потреби держави. На жаль, статистика така, що ніхто не може відслідкувати дуже великі суми, які йдуть в дохід держави. І куди саме вони йдуть,  жоден з державних органів не надав нікому конкретної відповіді.

Які, на ваш погляд, є прогалини в українському законодавстві, пов’язані з конфіскацією майна?

Прокурорам треба не боятися звертатися з такими клопотаннями. Адже люди здають на потреби ЗСУ останні 50 гривень. А тут є реальні кошти. Наклали арешт на три дні, прокурор звернувся з клопотанням і передали на потреби ЗСУ. Треба прокурорам бути трішки сміливішими. І тоді, я думаю, цей процес передачі коштів, отриманих незаконним шляхом буде пришвидшений на стільки, що допоможе виграти цю війну.

  • Анатомія корупції. Як проста сім’я держслужбовців раптом стала доларовими мільйонерами

Якою мірою може впливати на цей процес ухвалений Верховною радою України в цілому законопроєкт 1239 про угоди зі слідством?

Я з 2017 року працюю з прокурорами, коли вони укладають угоду про визнання винуватості. Що мається на увазі? Це угода, де прокурор погоджує з обвинуваченим, що той визнає вину, а прокурор йому дає менший строк. Але доля коштів, які вилучаються під час таких справ, вирішується зазвичай передчасно. Тобто до підписання угоди ці кошти вже спрямовуються в дохід держави.

Тут важливо розуміти, що ми хочемо. Якщо ми хочемо пришвидшити передачу коштів в дохід держави чи ЗСУ, це добре. Але якщо ми кажемо про реальне покарання, то люди отримують 2-3-5 років умовного терміну. Тобто жодна особа, яка вчинила таке кримінальне правопорушення, як хабар, не відбуває реальне покарання. На що він спрямований? На те, щоб особи не відбували покарання? Я думаю, це більше створено для того, щоб пом’якшити покарання для тих, хто бере ці хабарі.

Народний депутат України Ярослав Железняк зазначає, що цей документ запроваджує нову статтю, яка дозволяє в разі співпраці зі слідством, в разі викриття співучасників та відшкодування шкоди, призначати менший термін ув’язнення, ніж вимагає Кримінальний кодекс. При цьому суд може визначити, як додаткове покарання, досить великий штраф. Наприклад, за нетяжкі злочини – від 20 до 120 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за тяжкі злочини – більші суми. Але суд може також в таких випадках конфіскувати майно фігуранта, якщо цей вид покарання буде узгоджено.

368 стаття Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) і так передбачає обов’язкове позбавлення права обіймати посаду та конфіскацію майна. Це і йде в контексті. Людині, умовно кажучи, дають два роки з іспитовим 5/2: 2 роки він на іспитовому перебуває і плюс конфіскація майна, яка відбувається і так.

Але ж ми говоримо про те, що буде м’якше покарання для тих, хто бере хабар. І він буде знати, що якщо наступного разу візьме хабар, йому дадуть 2 роки, він протягом якогось періоду буде збагачуватися, а в останній момент заберуть те, що він не встигне витратити. Але дадуть 2 роки. Моя особиста думка, що це не дуже класний закон, який буде карати або виправляти в нашій державі корупцію.

Що зараз відбувається з конфіскацією майна громадян Росії?

Процеси з приводу Росії ще тривають. Ще не все реалізовано. Ці активи поки що арештовані і конфісковані в дохід держави. Але якщо кошти ми можемо покласти на депозит і отримувати якісь відсотки, то нерухомість поки що рахується на балансі держави. Коли закінчиться війна, буде відбуватися реалізація даного майна, наприклад, буде ставитися на аукціон. А потім ці кошти будуть йти в дохід держави і покривати витрати, які будуть потрібні на відшкодування чогось.

А зараз не можна ці аукціони проводити?

В теорії можна. Але я не думаю, що це будуть замалі суми. Буде виникати питання, звідки люди в період війни беруть такі кошти. Або буде такий варіант, що виставлять об’єкт за мільйон, відбудеться перший аукціон, і якщо ніхто не купить, буде знижена ставка на 25%. Якщо ніхто не купить після другого аукціону, ще раз ставку буде знижено на 25%. І майно буде продане за безцінь. Тому нехай воно поки що стоїть. Почекаємо, поки закінчиться війна. Можливо потім з’являться іноземні інвестори і захочуть це придбати за нормальну адекватну ціну.

У нас є такий досвід чи потрібно буде його запозичувати?

У нас є досвід, є така практика. Можливо, не в такій кількості, як зараз. Але механізми, які дозволяють це зробити, в нашій державі врегульовані.

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
Стало известно, что сделает Путин во время выборов в США или сразу после них
Comments UA
2024-11-03T13:33:40Z
"Это реально": военные США оценили план Зеленского по передаче ракет Tomahawk
Фокус
2024-10-30T19:27:58Z
Херсонцы из-за атак вражеских дронов реже выходят на улицу и отказываются от поездок на авто, - WSJ
BigMir
2024-11-06T11:27:49Z
Вопрос коррупции в Украине для Трампа не так важен, но он будет им манипулировать – Гетьманчук
ZN UA
2024-11-06T11:22:52Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
Военные КНДР против Украины. Реакция мира
Корреспондент
2024-10-25T21:21:35Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
О предстоящей смерти Елизаветы ІІ близкие знали заранее: врач готовил семью к неизбежному
Фокус
2024-10-26T18:21:43Z
Мисс Вселенная: представительница Панамы покинула конкурс из-за нарушения правил
Корреспондент
2024-11-06T11:30:31Z
В Генштабе объяснили необходимость формирования новых бригад
Корреспондент
2024-11-06T11:28:54Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
В ГУР подтвердили первое сражение между ВСУ и военными КНДР
Комсомольская правда
2024-11-05T15:51:40Z
США задействовали дальний бомбардировщик к учениям с Южной Кореей и Японией в ответ на ракетные испытания КНДР
ZN UA
2024-11-03T13:33:54Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Как подавленные эмоции проявляются на теле: 5 реальных примеров от врача
Marie Claire
2024-11-06T07:01:42Z
Как стать долгожителем. 5 напитков, которые помогут дожить до 100 лет
Фокус
2024-11-06T06:27:30Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Если часто болит голова: причины
Comments UA
2024-11-06T05:36:48Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
Строительство многоэтажки в центре Львова: Минкультуры подало кассационную жалобу
Апостроф
2024-11-06T11:24:45Z
Россия «случайно» упустила на Белгородскую область 3 ФАБа за день
Апостроф
2024-11-06T10:57:23Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Враг ударил по переправам и перерезал дорогу в Харьковской области
Comments UA
2024-10-23T13:18:02Z
Следующая цель - Запорожье? Прогнозы хода войны
Корреспондент
2024-10-23T19:45:57Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
В Украине добыча газа выросла до максимума с начала войны
Корреспондент
2024-11-06T11:31:32Z
Вода может стать дешевле: от Украины требуют стандартов
Знай
2024-11-06T11:30:20Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
ЕС усилит меры для энергетической независимости от России
Корреспондент
2024-11-06T11:06:24Z
Из-за похолодания потребление электричества увеличилось: будут ли отключения
Comments UA
2024-11-06T10:33:04Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
Спонсором авто БЕБовца Ткачука, который в ДТП покалечил женщину, оказался ломбардный бизнес из офшора
Апостроф
2024-11-06T11:24:44Z
Дагестан впервые атаковали дроны - аэропорт Махачкалы приостановил работу
Апостроф
2024-11-06T11:24:24Z
В РФ разбился самолет с парашютистами
Comments UA
2024-10-27T17:42:52Z
Российский военный вертолет разбился в Керченском проливе: что известно
Апостроф
2024-10-26T21:31:46Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
Хейли Бибер спустя два месяца после рождения сына вернулась к занятиям пилатесом
Фокус
2024-10-23T13:15:26Z
Окрашивание Foxy Red: самый яркий тренд зимы 2024/25
Marie Claire
2024-11-06T11:00:29Z
Тизер-трейлер фильма «Поезд в 31 декабря»
Кино-Театр
2024-11-06T10:43:30Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
Цыбульская уехала за границу с девятилетним сыном
Корреспондент
2024-10-29T11:06:30Z
"Ей весело с Оливером": инсайдер рассказал о романе Риз Уизерспун с немецким финансистом
Фокус
2024-10-27T20:51:03Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Эволюционное забывание. Ученые заметили, что в постоянном забывании есть свои плюсы
Фокус
2024-11-06T11:30:27Z
Как заработать на теплице
Взгляд
2024-11-06T11:12:58Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Пара из Британии разочарована самым дорогим завтраком в своей жизни
Фокус
2024-10-29T07:06:17Z
Под звуки вальса: Гранд Отель Европа представляет люкс «Чайковский»
Marie Claire
2024-11-06T10:49:06Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Лига чемпионов: расписание всех матчей дня 6 ноября
ZN UA
2024-11-06T10:54:23Z
Эннис и Чухаджян провели первую битву взглядов перед реваншем
Корреспондент
2024-11-06T08:39:44Z
Промоутер Дюбуа поставил Джошуа ультиматум по поводу реванша
Корреспондент
2024-11-06T06:51:32Z
"Динамо" – "Ференцварош": онлайн-трансляция матча Лиги Европы
ZN UA
2024-11-05T18:21:21Z
Российский футболист рассказал, как ему помог игрок сборной Украины в Италии
ZN UA
2024-11-05T14:36:52Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
В Германии создали крупнейшую в мире солнечную электростанцию для дома: что она может
Фокус
2024-11-06T11:30:10Z
Появились новые детали о выпуске смартфонов Honor Magic 7 RSR: чем удивит гаджет
Фокус
2024-11-06T11:06:58Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
За последние 50 лет в Атлантическом океане появилось в разы больше соли: что происходит
Фокус
2024-11-06T10:25:15Z
Старый 34-летний Mercedes S-Class ушел с молотка по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-06T10:57:01Z
Недорогой семейный кроссовер Ford на 367 сил рассекретили до премьеры
Фокус
2024-11-06T10:15:56Z
Заряжается на 90% за 15 минут: представлен новый аккумулятор для электромобилей
Фокус
2024-11-06T10:15:46Z
Последний Cadillac Элвиса, роскошный седан 1977, года станет звездой аукциона
Знай
2024-11-06T04:51:20Z
Рекордные продажи авто из США в Украине: что стоит за ростом популярности
Фокус
2024-11-05T15:27:38Z
Renault выпустили недорогой электрический фургон-кроссовер за $20 000
Фокус
2024-11-05T14:36:22Z
На продажу выставлен культовый американский спорткар 2000-х без пробега
Фокус
2024-11-05T12:51:27Z
ТОП-10 новых легковушек октября: кто в лидерах украинского авторынка
Comments UA
2024-11-05T12:27:10Z
Каждый украинский дальнобойщик мечтает о таком: из фуры Mercedes сделали двухэтажную дачу
Знай
2024-11-05T08:51:58Z