MY.UAНовини
Борцы с "фашистами" и Украиной: как работает российская сеть влияния в Канаде
Борцы с "фашистами" и Украиной: как работает российская сеть влияния в Канаде

Борцы с "фашистами" и Украиной: как работает российская сеть влияния в Канаде

Наприкінці жовтня в канадському парламенті, в комітеті національної безпеки та оборони відбулися слухання щодо впливу російської дезінформації на канадській інформаційний простір.

Ці слухання, вже не перші щодо дезінформації, набули більшого розголосу, оскільки ексміністр та відомий політик від опозиційної Консервативної партії Кріс Александер звинуватив провідного журналіста видання Ottawa Citizen ​Девіда Пульєзе (David Pugliese) у роботі на радянські (а ймовірно – і на російські також) спецслужби.

І не лише звинуватив, але й як доказ своїх слів представив документи КДБ, які свідчать, що Девід Пульєзе стояв на обліку у радянських спецслужб з 1984 року і мав псевдонім Стюарт.

Ми спробували розібратися в архітектурі російської пропаганди, яка працює в Канаді проти українців.

Канада фінансує роспропаганду.

Нинішні слухання щодо російської дезінформації у парламенті Канади були ініційовані знову після гучного протесту проти показу на Торонтському міжнародному кінофестивалі (TIFF) начебто документальної стрічки "Russian at War".

Режисером цієї стрічки є росіянка Анастасія Трофімова, яка довгий час працювала на RT (Russia Today).

А сам фільм фактично легалізує російські наративи: від того, що на боці росіян воює українець, до того, що "російські солдати теж жертви цієї війни".

До речі, телеканал Russia Today до 2020 року був у вільному доступі в канадських кабельних мережах.

Він був заборонений урядом Канади лише після початку повномасштабного вторгнення – як такий, "чиї програми прагнуть підірвати суверенітет іншої країни, принижувати канадців певного етнічного походження та підірвати демократичні інститути в Канаді".

Проте жоден журналіст чи продюсер, які роками працювали на Russia Today, не отримали ані засудження, ані розслідування їхньої діяльності від жодної канадської професійної організації.

І так само робота на забороненому Russia Today не стала проблемою для Трофімової в отриманні 340 тисяч канадських доларів гранту від державного Канадського медіафонду для зйомки своєї "документальної" стрічки.

Проте масовий протест україно-канадської громади призвів до того, що канадська влада вже не могла не відреагувати на російську дезінформацію, яка активно просочується в публічний простір.

І саме парламентські слухання дали справді сенсаційні результати!.

"Агент Стюарт".

Згідно з твердженнями згаданого канадського депутата Кріса Александера, автентичність восьми копій документів радянських часів, що він надав комісії, підтвердили двоє незалежних експертів та низка істориків.

В особистій справі, яка була заведена на Девіда Пульєзе в серпні 1984 року, сказано, що він потрапив у поле зору КДБ як "людина, що в перспективі буде мати можливість працювати в передових медіа Канади та США".

Агент Іван зустрів Девіда у 1982 році на публічній лекції, що була присвячена вторгненню радянських військ в Афганістан.

Він характеризує Девіда як людину ліволіберальних поглядів, лояльного до радянської політики.

У короткій довідці зазначається, що агенту Івану дається вказівка розвивати стосунки з Девідом.

Крім збору даних та з’ясування робочих перспектив Пульєзе, Івану також ставиться задача дослідити наявність у Пульєзе зв’язків з урядовцями, журналістами, активістами, політичними діячами, бізнесменами.

В документі від 6 квітня 1990 року зазначається, що Девід Пульєзе розпочав свою роботу в Ottawa Citizen і у зв'язку з цим начальник 1-го відділу УКДБ відправляє в Москву прохання отримати дозвіл на додаткове вивчення чи, можливо, використати журналіста в інтересах управління "С" (підрозділ КДБ, що виконував функції зовнішньої розвідки).

В довідці, датованій 20 червням 1990 року, зазначається, що зв’язок між агентом Іваном та Стюартом встановлено.

І додається посилання на номер довідки №1/3282, яка має бути, як зазначено в документі, на двох сторінках з грифом "секретно".

Як припускає Александер, ці контакти не припинилися і після розпаду СРСР – з агентом Стюартом вже почали працювати російські спецслужби.

Критика України та армії Канади.

Виступаючи перед представниками парламенту, консерватор Кріс Александер був відвертим щодо російської пропаганди: "її вплив недооцінено канадськими урядовцями".

На тлі нещодавніх скандалів, пов’язаних з китайським втручанням, висилкою індійських дипломатів з Канади, гучним викриттям Tenet media, яке поширювало російські наративи за гроші RT, розслідування щодо впливу російської дезінформації в Канаді здається логічним кроком.

Проте чому в поле зору потрапив саме Девід Пульєзе?.

Цей журналіст вже більше 30 років спеціалізується на мілітарних та безпекових питаннях.

Він аналізує процеси в канадській армії, розслідує закупівлі для канадської армії, правопорушення та випадки харасменту.

Він є одним з найвпливовіших критиків Міністерства оборони Канади.

А ще його добре знають по статтях про "фашистів" в українській діаспорі та в діаспорах балтійських країн.

Незважаючи на те, що в 1985 році в Канаді було створено комісію Дюшена, яка якраз і розслідувала звинувачення щодо українців та представників балтійських країн у скоєні воєнних злочинів під час Другої світової війни і не визнала таких фактів з боку дивізії СС "Галичина", журналіст Ottawa Citizen настирливо продовжує їх шукати.

Тільки у вересні Пульєзе присвятив цій тематиці три статті.

Зокрема, він був одним з тих журналістів, хто першим підхопив новину про участь Ярослава Гуньки, ветерана дивізії "Галичина", в минулорічній зустрічі з президентом Володимиром Зеленським в канадському парламенті.

Якщо ретельно проаналізувати тематику статей, які за роки своєї роботи написав Пульєзе, то приблизно кожна десята тим чи іншим чином буде стосуватися "українців-нацистів".

Проте серед його статей ви ніколи не побачите матеріалів про російське вторгнення в Україну або російську небезпеку для Канади в Арктиці.

"Здається, що Девід Пульєзе використовує війну в Україні як привід, щоб надалі за свій звичай критикувати канадські збройні сили, уряд чи громадські організації за допомогу українцям", – каже Леся Грейнджер, керівниця та голова правління Mriya Aid, організації, яка була створена канадськими військовими, ветеранами та фахівцями з управління на початку російського вторгнення в Україну.

Цікаву історію про джерела "натхнення" Пульєзе на цих слуханнях розповів незалежний канадський журналіст-розслідувач Джастін Лінг.

З його словами, прессекретар російського посольства Кирил Калінін (якого видворили з Канади у 2018 році) намагався "продати" йому історію про діда-нациста Христі Фріланд, яка на той час очолювала Міністерство закордонних справ Канади.

Російський дипломат посилався навіть на якісь архівні документи.

Лінг писати на цю тему не став, але за кілька місяців після цієї розмови побачив усі ці самі формулювання та документи у статті Девіда Пульєзе, яку, без перевірки фактів, підхопили інші канадські та світові медіа.

"Мережа" академіків.

Девід Пульєзе не самотній у пошуку "українських фашистів".

Серед тих, хто постійно підкидає "на вентилятор", – професор Оттавського університету Іван Качановський, якій з 2014 року розповідає не тільки про "українських нацистів", а ще й про "державний переворот" в Україні.

Незважаючи на те, що Russia Today перебуває під санкціями, Качановському це не заважає бути постійним коментатором з питань України на пропагандистському ресурсі.

А Пульєзе цей факт теж не заважає посилатися на Качановського.

Як і ще одному військовому досліднику "українських фашистів" і "українських правих" Скотту Тейлору, якій без перешкод відвідує Москву, а ще у своїх статтях поширює пропагандистські тези на кшталт "Росії історично належав Крим", "НАТО має враховувати інтереси РФ", "Україні не перемогти в цій війні, тому допомогу їй потрібно скоротити".

Ба більше, вони не тільки пов’язані спільними наративами, а ще й підтримують один одного.

"Головний наратив пропагандистів – це звинувачення України та українців у нацизмі, расизмі та антисемітизмі.

Він впевнений, що ще за часів КДБ саме в Канаді – де одна з найбільших українських діаспор – була розбудована "мережа" публічних пропагандистів.

Майже в кожному великому канадському університеті є якийсь професор, який досі підтримує проросійські наративи.

"Я бачу таку чітку модель роботи на інформаційному фронті: історики-професори готують антиукраїнську працю, книгу, есей, користуючись законом академічної свободи.

Потім журналісти публікують статті, посилаючись на ці твори істориків, та ліплять наративи.

А пропагандисти-активісти вже несуть це в маси", – пояснює історик.

Алік Гомельський перелічує не менш ніж два десятки "дослідників українського фашизму" в Канаді.

Серед них є як публічні особи, так і маргінальні, які фактично створюють кількісну підтримку, "розпилюючи" антиукраїнську пропаганду в інтернеті.

Як правило, це стається перед якимись важливими рішеннями, які Канада має прийняти щодо допомоги України, або як минулого року, коли президент Зеленський відвідував країну.

Не тільки українці.

Показово, що "екосистема" поширення російської дезінформації працює не тільки проти України, а взагалі проти західних цінностей, НАТО, США, демократії.

"Мережа прокремлівських активістів у Канаді – достатньо широка.

Кожного разу, коли я когось з них публічно чіпляю, на мене починається хвиля хейту.

Ця група також включає колишніх дипломатів, вони також є в правлінні російських або проросійських організацій", – каже Маркус Колга, засновник проєкту Disinfowatch, якій вже 15 років досліджує російську дезінформацію.

Маркус Колга – естонський дослідник, який досліджує історію радянської окупації своєї батьківщини, також давав свідчення на парламентському комітеті.

Адже він також ставав об’єктом нападу з боку Пульєзе, який звинувачував його у "відбілюванні нацистів".

"В Канаді у фашизмі також періодично звинувачують представників балтійських народів.

Наратив такий: всі, хто воював проти Радянського Союзу, є ворогами Канади",.

підтверджує історик Гомельський.

Ці тези озвучуються західними професорами, які, користуючись своїм пожиттєвим статусом академіків, безперешкодно розповсюджують теорії змови.

Але найбільша проблема полягає у тому, що навіть такі відверто заангажовані науковці, як Іван Качановський, Мішель Чоссудовський або Радхіка Десаї, професорка з кафедри політичних досліджень Університету Манітоби в Канаді, яка минулого року брала участь у Валдайському клубі Путіна і поставила йому питання про доречність участі Ярослава Гуньки на зустрічі в канадському парламенті, і надалі зберігають репутацію "поважних дослідників", а не посіпак кремлівського диктатора.

* * * * *.

Історія з публічним викриттям Девіда Пульєзе виявилась досить показовою.

І не тільки тому, що показала масштаб російської мережі впливу та логіку вербування західних журналістів.

А ще і тому, що, як і в випадку з "документалкою" Russians at War, професійна спільнота намагається встати на захист "свого".

Аргументуючи це фактично так: "Ми віримо йому, бо ми йому віримо.

Він вже 30 років тут працює".

Але те, що він повторює російські наративи слово в слово, наче дивиться вечорами Скабєєву, не береться до уваги.

Бо журналіст має право на власну думку.

Тільки не зрозуміло, чому досвідчений журналіст Пульєзе в питаннях України користується саме російськими наративами.

Робить він це за вказівкою Кремля або просто є "корисним ідіотом"? Покажуть час та слідство.

Зрозуміло лише одне – що для викорінення російської мережі впливу канадському уряду (як і іншим західним урядам) доведеться провести ще чимало роботи.

Автор: Анастасія Рінгіс,.

журналістка, для Європейської правди, з Торонто (Канада).

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Стало известно, что сделает Путин во время выборов в США или сразу после них
Comments UA
2024-11-03T13:33:40Z
"Это реально": военные США оценили план Зеленского по передаче ракет Tomahawk
Фокус
2024-10-30T19:27:58Z
Эрдоган сделал Путину любопытное предложение
Comments UA
2024-10-25T22:33:49Z
СМИ раскрыли детали "плана" Трампа по Украине
Корреспондент
2024-11-07T10:14:50Z
Путин придумал как надавить на Трампа и украинцев: какой ужас готовит
Comments UA
2024-11-07T10:09:37Z
Северокорейские военные начали действовать в Украине, – разведка США
Хвиля
2024-10-29T21:39:41Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
Военные КНДР против Украины. Реакция мира
Корреспондент
2024-10-25T21:21:35Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
В Нацполиции озвучили, сколько их работников привлечено к боевым операциям
Известия Киев
2024-11-06T20:17:06Z
В Китае показали стелс-беспилотник Tianying: чем отличается новейший БПЛА
Фокус
2024-11-07T10:00:04Z
Чувствует себя как дома: женщина зашла на кухню и увидела огромного медведя
Фокус
2024-11-07T09:51:24Z
В ГУР подтвердили первое сражение между ВСУ и военными КНДР
Комсомольская правда
2024-11-05T15:51:40Z
США задействовали дальний бомбардировщик к учениям с Южной Кореей и Японией в ответ на ракетные испытания КНДР
ZN UA
2024-11-03T13:33:54Z
О предстоящей смерти Елизаветы ІІ близкие знали заранее: врач готовил семью к неизбежному
Фокус
2024-10-26T18:21:43Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Там еще и зайчик прячется!
Апостроф
2024-11-07T09:21:07Z
Девять признаков того, что вы живете закупоренными артериями
Comments UA
2024-11-07T09:21:04Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Почему не сработает реформа МСЭК и какой должна быть процедура установления инвалидности
ZN UA
2024-11-07T06:31:02Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Цены сделали неожиданный разворот: колбаса, сосиски и бекон стали доступнее
Знай
2024-11-07T10:13:46Z
Доллар и евро начали дешеветь в обменниках
Корреспондент
2024-11-07T10:12:39Z
Китайский юань и фондовые рынки падают с приближением президентства Трампа
Хвиля
2024-11-07T09:57:44Z
Шмигаль озвучил процент тех, кому больше всего рассылают повестки
Апостроф
2024-11-07T09:45:11Z
Укрэнерго сообщило об отключениях на Ровенщине
Корреспондент
2024-11-07T09:39:15Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
Российских военных кормят собачатиной из КНДР
Апостроф
2024-11-07T09:42:09Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 7 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-07T09:36:51Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Как стоимость пачки сигарет: коммунальщики аргументировали очередное повышение тарифов
Знай
2024-10-26T02:12:28Z
Мэр Харькова Терехов об энергоснабжении: «Ситуация очень сложная»
Comments UA
2024-11-07T09:03:18Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
Российский военный вертолет разбился в Керченском проливе: что известно
Апостроф
2024-10-26T21:31:46Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
В Италии арестовали около 60 человек во время рейда против мафии "Ндрангета"
Европейская правда
2024-11-07T09:31:47Z
В Киеве семейный конфликт закончился убийством
Апостроф
2024-11-07T09:30:01Z
В Днепре увеличилось количество погибших в результате ракетного удара
TSN
2024-10-25T22:33:36Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
Девушки выбрали секс-символ Украины после того, как увидели мускулы: кто возглавил рейтинг
Знай
2024-11-07T09:51:28Z
Стал известен производственный бюджет анимационного сериала "Аркейн"
GameMag
2024-11-07T09:25:30Z
Цыбульская уехала за границу с девятилетним сыном
Корреспондент
2024-10-29T11:06:30Z
"Ей весело с Оливером": инсайдер рассказал о романе Риз Уизерспун с немецким финансистом
Фокус
2024-10-27T20:51:03Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Люди приходили в храм, чтобы выпить целебной воды: как оказалось, из источника текло нечто другое
Фокус
2024-11-07T07:27:43Z
Ленивое хачапури на сковороде – отличная идея быстрого завтрака/Заготовить можно с вечера, запечь утром
Апостроф
2024-11-07T07:15:07Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Пара из Британии разочарована самым дорогим завтраком в своей жизни
Фокус
2024-10-29T07:06:17Z
Салат "Курица под кайфом": как приготовить оригинальное блюдо с маком
Фокус
2024-11-07T05:06:49Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Это шокировало испанских журналистов: в Сербии выставили танк с русской символикой войны
Comments UA
2024-11-07T09:30:17Z
Голкипер сборной Украины совершил девять сейвов в матче Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-07T09:17:18Z
НБА: Голден Стэйт неожиданно справились с Бостоном, Денвер победил Оклахому
Корреспондент
2024-11-07T06:24:04Z
Де Ла Хойя раскрыл планы Усика на будущее
Корреспондент
2024-11-07T04:21:23Z
ЛЧ: Арсенал с Зинченко проиграл Интеру, Атлетико вырвал победу у ПСЖ
Корреспондент
2024-11-07T04:18:03Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Босс Assassin's Creed надеется, что Assassin's Creed Shadows поможет сломать стереотип о низком качестве игр Ubisoft
GameMag
2024-11-07T10:02:56Z
Состоялся релиз симулятора жизни в фэнтезийном средневековом мире Mirthwood
GameMag
2024-11-07T09:58:55Z
Не боятся средств РЭБ и работают в зданиях: в Турции создают новые FPV-дроны
Фокус
2024-11-07T09:51:57Z
И твердое, и жидкое: физики впервые доказали двойную природу странного состояния материи
Фокус
2024-11-07T09:45:50Z
Во славу Скалицы: Тираж Kingdom Come: Deliverance превысил 8 миллионов копий
GameMag
2024-11-07T09:43:03Z
Представлений інший Toyota Land Cruiser
Portaltele
2024-11-07T06:25:02Z
В Lamborghini заявили об увеличении выручки
Корреспондент
2024-11-07T01:57:41Z
Гость из 2000-х: обнаружен культовый американский спорткар в новом состоянии
Фокус
2024-11-06T14:21:45Z
Поклонница уцепилась за Брэда Питта в Мехико
Фокус
2024-11-06T11:45:55Z
General Motors показали недорогой коммерческий электрокар стоимостью до $10 000
Фокус
2024-11-06T11:42:35Z
Старый 34-летний Mercedes S-Class ушел с молотка по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-06T10:57:01Z
Недорогой семейный кроссовер Ford на 367 сил рассекретили до премьеры
Фокус
2024-11-06T10:15:56Z
Заряжается на 90% за 15 минут: представлен новый аккумулятор для электромобилей
Фокус
2024-11-06T10:15:46Z
Последний Cadillac Элвиса, роскошный седан 1977, года станет звездой аукциона
Знай
2024-11-06T04:51:20Z