MY.UAНовини
Мишаче нашестя: як військові борються з гризунами в окопах і чи є користь від котів
Мишаче нашестя: як військові борються з гризунами в окопах і чи є користь від котів

Мишаче нашестя: як військові борються з гризунами в окопах і чи є користь від котів

Іноді в соцмережах наштовхуєшся на зворушливі історії з фронту, наприклад, коли бійці заповідають своїм змінникам не ображати мишку Вероніку, що поселилася в бліндажі, і навіть залишають інструкцію, як з нею налагодити стосунки. У стислому зведенні правил мишино-людського співіснування: що Вероніка їсть, де любить ховатися і як з нею порозумітися. На жаль, такі високі стосунки – рідкість, адже миші роблять життя наших бійців у рази складнішим. Як військові борються з мишачою ордою, дізнавалася журналістка Коротко про.

«Це ми у мишей у гостях, а не навпаки»

Солдати зізнаються, що миші в окопах та укриттях – та ще «радість». З'їдений ними продукт - далеко не єдиний наслідок такого співжиття. Погризені амуніція, черевики та одяг, перекушені дроти, пошкоджені «старлінки» та дірка в термобілизні: страждає все, що зроблено не з металу та бетону. Доходить до того, що миші беруться і за бійців - без будь-якого страху гризуть пальці та інші частини тіла, до яких добираються крізь зроблені ними в одязі дірки.

- Мишей – тьма, падають за комір, живуть взагалі скрізь, - поділився з Коротко про один із бійців, що воює на східному напрямку. – Це ми у мишей у гостях, а не навпаки. Знаєте, як у піратів: у них на плечі папуга, а в нас - миша. Як вирішити цю проблему, навіть не знаю, окрім того, що з нами постійно живуть коти. Мишей не виведеш – їх дуже багато.

Ось і відповідь для тих, хто запитував, звідки на позиціях стільки котів і навіщо бійці їх там тримають. Не тільки через любов до тварин, жалю чи потребу в комусь, коли ти далеко від дому.

– Коти допомагають регулювати чисельність мишей, але не на кожній позиції вони є, і бувають такі сезони, що й коти не справляються, – розповідає Коротко про еколог Ігорь Антахович. – Наприклад, як минулого року, коли мишей була тьма-тьмуща по всій Україні. На думку вчених, пік своєї чисельності гризуни досягають раз на 12 років. Тоді мають збігтися різні обставини: тепла зима, краще вродили злаки, насіння... У нас ще через війну додаються незбирані в полях урожаї. Це дає можливість їм розмножуватися, нові покоління виживають, якщо немає голоду та природних ворогів.

Враховуючи, що миші здатні приносити від шести мишенят кожні три тижні – можна собі уявити зростання їхньої популяції в ситі та теплі роки.

Подібні «інструкції» можна віднести до особливостей солдатського гумору. Фото: x.com/skiba45

Не сміливіші, а дурніші

Осінь у розпалі. У цей час у полях з'являється ще більше мишей. Їхня кількість на різних ділянках може регулюватися лише наявністю їжі – якщо її не вистачає, миші йдуть на інші території. Але таких проблем у полях, де через війну не зібрали врожай, гризуни не мають: тут усього з надлишком, ще й із припасів військових можна щось підточити.

- Солдати риють траншеї у землі, де завжди жили гризуни – у норах чи порожнечах, виритих джмелями та інші тваринами, - пояснює еколог Ігор Антахович. – Не стільки миші виповзають до солдатів, а солдати опускаються до них – і тим дуже легко дістатися військових запасів. Людей вони не бояться, але це не від сміливості, а від відсутності інтелекту. Це дуже примітивні тварини. Голод у них переважає інші інстинкти, крім, мабуть, інстинкту розмноження.

Вибухів та вібрацій миші, на відміну від більш полохливих щурів, теж не бояться. На конкретній ділянці їх кількість лімітує лише наявність їжі.

Мишача проблема в Україні загострилася з 2014 року, коли в полях Південного сходу почали боротися з більш небезпечним ворогом. З того часу в тих зонах зникли природні вороги мишей – сови та інші хижі птахи, лисиці, куниці, тхори. Боротися з ними, як із казковим Змієм Гориничем: знищиш одну – прибіжить десяток. Мишиний полк ніколи не відчуває нестачі в живій силі.

«Зариваючись» у землю, бійцям доведеться ділити «нори» з хвостатими аборигенами. Фото: armyinform.com

Не гризуть тільки бетон та метал

Який вихід? Не пустити гризунів у бліндаж може лише бетон та метал – його вони не прогризуть. Але будувати цільнобетонні споруди на всій лінії фронту неможливо. Щоб урятувати їстівні запаси, їх ховають у металеві ємності – великі каструлі чи ящики.

– Мій син служить безпосередньо на «передку» і каже, що це єдиний спосіб зберегти їжу: покласти її у щось металеве та зверху чимось важким придавити, щоб миші не змогли скинути, – зазначає Ігор Антахович. – Хоча щури можуть і гніт скинути. Але їх, на щастя, набагато менше – через вибухи та вібрації вони намагаються триматися подалі від переднього краю.

Ще один варіант, який, правда, допоможе хіба що на одну ніч - підвісити їжу в мішку під стелею. Далі миші, почувши їстівне, все одно знайдуть спосіб до нього дістатися – хоч по головах солдатів. Підходить тільки, якщо стеля досить високо - миша може стрибати до 60 см вгору.

Проблема гризунів для фронту не є новою. На фото часів Першої світової війни солдати німецької армії «хваляться трофеями». Фото: Library of Congress

Мишаче нашестя вже пережили

Цього року армія гризунів на фронті скоротилася, але все одно їх кількість, за словами фахівців, вища за середню.

– Ми щороку виїжджаємо з дітьми, які займаються у нас в еколого-натуралістичному центрі, у табір, і в кімнаті, де зберігаємо продукти, ставимо пастку, - зазначає Ігор Антахович. - Торік у нас щоночі ловилася миша в пастку, а цього року за два тижні зловили всього дві.

На позиціях, де є коти, ситуація з гризунами спокійніша. Але навіть якщо пощастило розжитися хвостатим-смугастим або він сам прибився до солдатів із сільських дворів, це не гарантує успіху у боротьбі із сірими шкідниками. Не кожен кіт піде ловити мишей – комусь ці ігри нецікаві. І варіант «менше годувати» тут не допоможе. Голод, всупереч існуючій думці, чомусь слабо мотивує котів до лову мишей.

– Так вони задовольняють мисливський інстинкт, – пояснює Ігор Антахович. - У мене був випадок, коли кіт за ніч упіймав 12 мишей і склав на порозі. Цим вони показують, що недарма їдять хліб, демонструють повагу та визнання ватажком зграї. Але не заради їжі.

Знаменитий кіт Шайба невипадково став улюбленцем бійців. Фото: instagram.com/a_lyashuk

Труїти небезпечно, ловити - марно

Чому не радять травити мишей на фронті отрутою? Хімія може вбити не тільки мишей, а й котів, отруїти військових. У важких польових умовах ніхто не може стежити ще й за тим, щоб отрута та їжа завжди знаходилися далеко одна від одної, були герметично закриті тощо. Є, звичайно, сучасні препарати, які діють лише на дрібних теплокровних, як миші, але вони дорогі, а вистачає приманки на декілька днів.

– Можна закопати пластикову пляшку зі зрізаним дном так, щоб отвір було врівень із землею, а всередину покласти шматочок ковбаси чи печива, – зазначають бійці. – Можна залишити приманку у металевому тубусі чи навіть трубі, і коли туди наб'ється мишей, закрити його з двох боків… Але це будуть містечкові перемоги, і проблему не вирішиш.

Скільки б їх не впіймав – з'являється стільки ж, а то й більше. Адже що заважає прибігти гризунам із сусідньої території? Для них кордонів немає.

Скільки гризунів живе поряд, солдати вже навіть не рахують. Фото: tsn.ua

На замітку

Переносять мишачу лихоманку та «малу чуму»

Біда на фронті може бути не тільки від мишачих зубів, а й від їх виділень: слини, сечі, фекалій. Гризуни є переносниками багатьох інфекційних та вірусних захворювань. Причому самі на них можуть не хворіти. Зараження відбувається через контакт із гризунами, з їх виділеннями, інфікованими продуктами чи водою.

Одні з найнеприємніших захворювань, якими можна заразитися "завдяки" мишам, це лептоспіроз, туляремія і так звана мишача лихоманка.

  • Лептоспіроз починається з високої температури до 40 градусів, ознобу, головного, м'язового болю та болю в суглобах, з'являється жовтяниця. Хвороба призводить до ниркової та печінкової недостатності.
  • Туляремію ще називають "малою чумою". Про ймовірне зараження може свідчити сильний біль у голові, слабкість, порушення свідомості, збільшення лімфовузлів, нудота, біль у м'язах, висипання. При ній уражається лімфатична система, селезінка, шкіра. Зрештою розвивається енцефаліт, менінгіт, пневмонія, які можуть призвести до смерті.
  • Мишача лихоманка - це гарячка з нирковим синдромом. Відрізняється підвищенням температури до 40 градусів, головним болем, висипаннями, нудотою, з'являється сильний біль у попереку, порушується сечовипускання. Хвороба веде до гострої ниркової недостатності та тромбогеморагічного синдрому (порушення згортання крові. – Авт.).
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Трамп дозволятиме Європі роботи більше для України, ніж Байден - експертка
УкраинФорм
2024-11-07T12:49:46Z
Татаров щонайменше 9 разів літав до Москви після 2014 року – "Схеми"
ZN UA
2024-11-07T12:49:19Z
Туск: Зараз ніхто не знає, як Трамп діятиме щодо України
УкраинФорм
2024-11-07T12:48:24Z
Зеленський звернувся до учасників Київського економічного форуму з поїзда
Комсомольская правда
2024-11-07T12:44:04Z
Санду: Молдовани мають вирішувати за Молдову, а не російські гроші
УкраинФорм
2024-11-07T12:43:41Z
Найбільше зростання з 2012 року: скільки перемога Трампа принесла найбагатшим людям світу
24tv
2024-11-07T12:39:35Z
ОПК, баптисти та Ілон Маск: експосол Чалий розповів, як Києву будувати відносини з новою адміністрацією Трампа
ZN UA
2024-11-07T12:38:48Z
Германия идет к смене власти: как развалилась коалиция Олафа Шольца и что будет дальше
Европейская правда
2024-11-07T12:38:10Z
«Це марафон, а не спринт»: кандидатка в єврокомісари про вступ до ЄС нових країн
УкраинФорм
2024-11-07T12:37:19Z
На Тернопільщині бабуся пхала онуку палку до рота та душила через невивчену молитву
TSN
2024-11-07T12:48:44Z
Російський дрон розворотив квартиру в Києві відомої української телеведучої
GlavRed
2024-11-07T12:42:56Z
У ВМС розповіли про роботу зернового коридору та активність ворога на морі
УкраинФорм
2024-11-07T12:40:02Z
"Виживають, як можуть": турецький серіал виставив українок повіями, розгорівся скандал
GlavRed
2024-11-07T12:39:34Z
Як українські біженці у Польщі можуть отримати допомогу на оренду житла
24tv
2024-11-07T12:36:45Z
ВМС офіційно не можуть підтвердити ураження російських кораблів Каспійської флотилії - Плетенчук
УкраинФорм
2024-11-07T12:24:13Z
Міносвіти оновило Положення про атестацію педагогів
24tv
2024-11-07T12:21:18Z
Оголосили програму конференції Премії імені Георгія Ґонґадзе «Медіадні-2024»
Детектор М
2024-11-07T12:19:36Z
У Німеччині схвалили законопроєкт про добровільну військову службу
Петр и Мазепа
2024-11-07T12:06:25Z
Штам коронавірусу «Флірт» і грип: у МОЗ розповіли про пік захворюваності та прогноз на зиму
УкраинФорм
2024-11-07T12:37:03Z
Алло профінансувала медичний 3D-друк для військових на 6 мільйонів гривень
TSN
2024-11-07T12:36:42Z
В Україні розробили розумні бандажі, що прискорюють процес реабілітації
Фокус
2024-11-07T12:36:21Z
Як змусити себе дотримуватися нових звичок: експерт назвав 5 ключів
24tv
2024-11-07T12:24:14Z
Як позбутися від синців і засосів: покрокова інструкція
24tv
2024-11-07T12:06:35Z
Цілющі чаї, які обов’язково треба пити восени та взимку: захищають від запалень і застуди
TSN
2024-11-07T11:36:00Z
Чи можна сушити білизну на батареї: відповідь експертів вас здивує
GlavRed
2024-11-07T11:25:41Z
Цей напій руйнує холестеринові бляшки та спалює вісцеральний жир
TSN
2024-11-07T10:55:45Z
Що роботи, якщо не можете записатися до лікаря онлайн
24tv
2024-11-07T10:15:43Z
Повістки першочергово отримують ті, хто не сплачує податки – Шмигаль
TSN
2024-11-07T12:48:16Z
Купівля військових облігацій може стати обовʼязковою — нова ініціатива Гетманцева
ZN UA
2024-11-07T12:36:51Z
Хто може продовжити бронювання: до 15 листопада проведуть аудит критично важливих підприємств
TSN
2024-11-07T12:36:35Z
Грошей дадуть більше: українцям перерахували субсидії на комуналку
Знай
2024-11-07T12:30:49Z
Аудит критичності підприємств: Шмигаль анонсував зміну параметрів бронювання
ГЛАВКОМ NET
2024-11-07T12:30:11Z
Український експорт до ЄС без квот і мит: Шмигаль назвав одне із завдань на 2025 рік
УкраинФорм
2024-11-07T12:19:55Z
Обмін валют: чи будуть їх приймати "старі" долари у 2025 році
24tv
2024-11-07T12:15:48Z
Борг Укренерго перед інвесторами в зелену енергетику перевищив 30 мільярдів
TSN
2024-11-07T12:15:24Z
Через суд чи компроміс: що робити, коли ви стали порушником митних правил?
Форпост
2024-11-07T12:14:05Z
На хабарі затримали посадовицю Центральної МСЕК
Украина Криминальная
2024-11-07T12:49:03Z
Донька нібито випадково травмувала дитину: на Сумщині активізувалися шахраї
TSN
2024-11-07T12:21:19Z
Київ у вогні: вибухи в кількох районах, дрон влетів у багатоповерхівку
TSN
2024-11-07T12:21:17Z
Дівчині, яка раділа атаці Росії на київському вокзалі, оголосили підозру
Комсомольская правда
2024-11-07T12:09:37Z
Розтрата грошей на ремонті дороги: посадовицю з Вінниччини відправили під варту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-07T12:09:25Z
На Берегівщині викрито чергову групу зловмисників, які організували канал для незаконного перетину ухилянтами держкордону
Украина Криминальная
2024-11-07T12:06:45Z
Дика тварина стрибнула зі стелі аеропорту та погналася за наляканими туристами: хто це був
TSN
2024-11-07T12:06:33Z
Тіктокерка отримала підозру за вихваляння РФ на вокзалі у Києві - їй загрожує до восьми років тюрми
УкраинФорм
2024-11-07T12:03:52Z
У ресторані в Полтаві побито хлопця. У причетності підозрюється правоохоронець
ГЛАВКОМ NET
2024-11-07T11:48:30Z
Погода у п'ятницю, 8 листопада: синоптики здивували прогнозом
TSN
2024-11-07T12:48:30Z
Google більше не показує українські військові об‘єкти на картах - ЦПД
УкраинФорм
2024-11-07T12:47:54Z
За перешкоджання журналістській діяльності судитимуть директора херсонської будівельної компанії
Украина Криминальная
2024-11-07T12:46:28Z
У Чорному морі горить газ зі свердловин біля захоплених росіянами бурових установок - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-07T12:39:09Z
У Святошинському районі прорвало трубу: вулиця перетворилася на річку
ГЛАВКОМ NET
2024-11-07T12:33:35Z
Катував тварин, а потім бійців ЗСУ: соцмережі повідомляють про загибель неонациста Мільчакова
Фокус
2024-11-07T12:30:28Z
У спецшколі на Тернопільщині виявили факти насильства над дітьми
УкраинФорм
2024-11-07T12:18:28Z
На Житомирщині внаслідок атаки РФ пошкоджена енергетична інфраструктура
УкраинФорм
2024-11-07T12:03:35Z
На Донеччині залишаються 234 дитини в населених пунктах, де оголошена примусова евакуація
УкраинФорм
2024-11-07T12:03:26Z
Анна Завальська розповіла про серйозні кризи в шлюбі з чоловіком і як вони опинились на межі розриву
TSN
2024-11-07T12:45:49Z
Українці в захваті від сюжету: найновіший мінісеріал на Netflix, який можна подивитись за вечір
24tv
2024-11-07T12:36:34Z
Який одяг пасує жінкам за знаками Зодіаку: детальний опис від астрологів
24tv
2024-11-07T12:30:42Z
Алла Пугачова залишить без спадщини дітей та онуків - росЗМІ
GlavRed
2024-11-07T12:27:43Z
Чому розпався гурт "Алібі", який був популярний у 2000-х, і де артистки зараз
24tv
2024-11-07T12:15:52Z
Відомий український співак розійшовся з нареченою через пів року після народження доньки
TSN
2024-11-07T12:07:53Z
"Євробачення-2025": коли відбудеться нацвідбір та скільки коштів витратять на його організацію
TSN
2024-11-07T12:06:30Z
Вагітна Жизель Бюндхен знялася в рекламі коштовностей
Фокус
2024-11-07T12:00:39Z
Глядачі шаленіють від перегляду: який український фільм сьогодні є найпопулярнішим на Netflix
24tv
2024-11-07T11:24:17Z
5 кроків, щоб підготувати житло до зими: експертка поділилася "золотими" правилами
GlavRed
2024-11-07T12:27:58Z
Мистецтво ліні: як байдикування стає новим трендом та робить вас продуктивнішим
GlavRed
2024-11-07T12:27:17Z
Речі, які категорично не можна сушити на батареї, і ось чому
TSN
2024-11-07T12:21:54Z
У цьому є сенс. Наука стверджує, що забобони дійсно працюють, але не так, як ми думаємо
Фокус
2024-11-07T12:15:54Z
Ніколи не мийте ці 6 речей мийним засобом: тільки зіпсуєте їх
24tv
2024-11-07T12:15:53Z
Щоб вийшла не підошва для взуття: цей інгредієнт зробить з курячого філе "сам сік"
24tv
2024-11-07T12:15:42Z
Картопля простоїть аж до весни: який фрукт треба зберігати в ящиках
24tv
2024-11-07T11:19:42Z
Більше не варіть капусту для голубців: як за 5 хвилин зробити листя м’яким і ніжним
TSN
2024-11-07T11:06:24Z
Найвищий міст у світі: де побудований та висота, що приголомшує
TSN
2024-11-07T10:55:24Z
Президент Top Rank відзначив перевагу Усика перед реваншем із Ф'юрі
24tv
2024-11-07T12:39:07Z
Сергій Ребров відвідає матч «Динамо» - «Ференцварош»
УкраинФорм
2024-11-07T12:27:56Z
Героя Шахтаря включили у символічну збірну тижня Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-07T12:15:23Z
Шахтар здобув першу перемогу в Лізі чемпіонів
360ua.news
2024-11-07T12:03:24Z
Юнацька збірна України з хокею виграла другий товариський матч у Чехії
УкраинФорм
2024-11-07T12:03:03Z
На фронті загинув чемпіон світу з контактного карате Олег Новіков
УкраинФорм
2024-11-07T12:00:29Z
Треба повторити фінал: історія зустрічей Динамо та Ференцвароша
24tv
2024-11-07T12:00:25Z
Фаєр-шоу футбольних фанатів спричинило колапс у метро Мюнхена: матч Ліги чемпіонів перенесли
24tv
2024-11-07T11:24:09Z
Баскетбол: Олександр Ковляр зробив 8 передач у матчі Єврокубка
УкраинФорм
2024-11-07T11:09:17Z
Де заховався крокодил: тільки найрозумніший знайде хижака за 7 секунд
GlavRed
2024-11-07T12:39:28Z
Call of Duty: Mobile перетнула межу в 1 млрд завантажень та отримала ювілейне оновлення. Microsoft готується до закриття гри
ITC
2024-11-07T12:38:56Z
Telegram зберігає лідерство серед соцмереж у споживанні новин, але зростає занепокоєння щодо розповсюдження фейків, — дослідження USAID-Internews
Детектор М
2024-11-07T12:38:12Z
Steam запустив запис ігрових відео — оптимізація для NVIDIA, AMD та Deck, багато режимів
ITC
2024-11-07T12:32:51Z
Прощавайте, сонячні панелі. Майбутнє за повітряними зміями: вони літатимуть по всьому світу
Фокус
2024-11-07T12:30:16Z
Вчені б'ють на сполох: 2024 рік може стати найспекотнішим за всю історію
TSN
2024-11-07T12:24:38Z
Бюджетний Apple Vision Pro отримає тонші і яскравіші дисплеї
InternetUA
2024-11-07T12:01:52Z
Як покращити сигнал мобільної мережі на телефоні: фахівці назвали три простих способи
Политека
2024-11-07T11:31:42Z
Простіше не придумаєш: рецепт смачних котлет без м'яса - швидко та корисно
GlavRed
2024-11-07T11:25:54Z
Електромобіль Rolls-Royce Spectre “обернули” в карбон: представлено ефектний суперкар
AutoGeek
2024-11-07T12:36:03Z
У Києві на стоянці засвітилися ексклюзивні Ferrari та Lamborghini
Фокус
2024-11-07T12:30:26Z
Hertz влаштувала розпродаж лімітованих спорткарів Shelby Mustang Mach-E
AutoCentre
2024-11-07T12:16:32Z
В Україні знижується попит на авто з пробігом: які моделі продовжують купувати
Фокус
2024-11-07T12:15:19Z
Чекають “останнього моменту”: Toyota не поспішає інвестувати в електромобілі
AutoGeek
2024-11-07T11:55:12Z
2800-сильний монстр: старий 54-річний Chevrolet отримав екстремальний тюнінг
Фокус
2024-11-07T11:36:32Z
В Україні відбулася презентація позашляховиків INEOS Grenadier
AutoCentre
2024-11-07T11:22:33Z
Дебют за два роки: Mercedes-AMG готує спортивний електрокросовер
AutoGeek
2024-11-07T11:21:30Z
BYD готує преміальний електричний седан: розкриті фото салону новинки
AutoGeek
2024-11-07T10:52:09Z