Нові правила грошових переказів: навіщо потрібні "миттєві платежі" і що зміниться
В Україні змінюються вимоги до карткових банківських платежів, а саме вводиться поняття "миттєвих платежів", тобто такі, які мають здійснюватися не більше, ніж за 10 секунд. Зміни покликані наблизити Україну до інтеграції з ринками Євросоюзу та є однією з вимог МВФ, пише obozrevatel.
Відповідні норми запроваджує НБУ після ухвалення законопроєкту № 11043 про коригування роботи ринків фінпослуг. Нагадаємо, що документ уже підписав президент Володимир Зеленський.
Під поняття "миттєвих платежів" підпадають грошові перекази, що відповідають критерію саме за швидкістю їх проведення (10 секунд). Такими вважатиметься платіж, який повністю проведено за 10 секунд у будь-який час доби та будь-якого дня тижня, зокрема:
- всі перевірки (зокрема фінансовий моніторинг);
- фактичний переказ із рахунку ініціатора;
- зарахування коштів одержувачу;
- безкоштовне інформування одержувача у SMS або через push-повідомлення.
На даний час в Україні не зводяться платежі за 10 секунд. Їхнє впровадження в Україні НБУ планує провести до кінця першого кварталу 2025 року.
Фінансисти пояснюють, що миттєві кредитні перекази – загальноєвропейська тенденція. У лютому цього року Рада Європи прийняла регулювання, яке зобов'язує банки запровадити стандарт миттєвих платежів за реквізитами IBAN. Як і в Україні, йдеться про перекази через 10 секунд. І, до речі, вже є перші успішні запуски. Приміром, у серпні 2024 року Національний банк Швейцарії звітував про успішний запуск системи.