MY.UAНовини
Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності
Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності

Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності

Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності

5,2 мільйона доларів на ліжку, півсотні прокурорів з інвалідністю та врешті-решт відставка генпрокурора Костіна. Протягом останнього місяця в медійному полі вибухнуло чимало скандалів за участю представників медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Усі вони логічно результувалися в заяви МОЗ і президента Зеленського про ліквідацію МСЕК. У цьому матеріалі розберемо план МОЗ, його обмеження й реальні способи реформувати систему, а не просто переставити доданки в рівнянні.

Що пропонують у МОЗ і чому воно не поїде далі

Почнемо з хорошого. По-перше, в МОЗ обіцяють відмовитися від наявної медико-соціальної експертизи, що фокусується на діагнозах. Замінити її має оцінка за міжнародною класифікацією функціонування (МКФ). Це однозначно плюс. За МКФ оцінюватимуть здатність людини функціонувати в різних сферах з огляду на її можливості, а не лише обмеження. Якщо МСЕК установлює групу інвалідності та соціальні пільги, то МКФ фокусується на плануванні реабілітації й адаптації людини в суспільстві з урахуванням її індивідуальних потреб і можливостей. Тобто це не стільки вирішує корупційну проблему, скільки починає вирішувати соціальну, окреслює інструменти ефективної реабілітації людини.

По-друге, міністерство пропонує, щоби МСЕК, які наразі функціонують як окремі юрособи, припинили свою діяльність до 2025 року. Натомість їхні обов’язки виконуватимуть кластерні й надкластерні лікарні. Тобто багатопрофільні заклади, які мають різних спеціалістів. До того ж усі ці лікарні будуть підключені до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ). Фіксування даних в електронній системі дасть змогу краще стежити за ухваленням рішень. У разі порушень на лікарні накладатимуть фінансові санкції. І хоча під’єднання до ЕСОЗ може бути корисним для моніторингу, саме собою воно не є достатнім корупційним запобіжником.

Зміна складу комісії, перейменування та під’єднання до ЕСОЗ не ламають корупційного механізму — обидві сторони, пацієнт і спеціаліст комісії, зацікавлені дати / отримати хабар за неправдивий діагноз, фальсифікацію результатів обстежень, за те, щоби в певний спосіб описати ситуацію, вигідну для отримання групи. Ба більше, сьогодні навіть пацієнти, які мають підстави для отримання статусу, дають хабарі, аби їм «покращили» групу чи подовжили термін до переогляду. Якщо просто замінити МСЕК на комісію з іншою назвою, то підкупити нових лікарів можна буде, як і раніше. А сфальсифіковані дані — так само внести в електронні медичні записи, як і в паперові аналоги попередників. Тож пропозиції МОЗ — це лише перші кроки, але процедура встановлення інвалідності вимагає глибших змін.

Як мала б виглядати реформа МСЕК

Почнімо з оперативних кроків, які можна зробити вже зараз і отримати швидкі результати: розмежування, спрощення та стандартизації процесу отримання інвалідності.

По-перше, щоб корупційна схема навколо діагнозів припинила працювати, потрібно зламати лінійний зв’язок між пацієнтом і лікарем, їхню взаємну зацікавленість і можливість дати / отримати хабар за певний результат. Для цього процес огляду можна розділити на два окремі рівні — обстеження й ухвалення рішення щодо пацієнта. Їх мають реалізовувати дві різні лікарні, щоб пацієнт не перетинався в одному фізичному просторі з інстанцією, яка ухвалюватиме рішення щодо нього. Приміром, одна лікарня проводить обстеження пацієнта в Тернополі, а умовний «новий МСЕК» ухвалює рішення на їх основі в Миколаєві. Через засоби телемедицини пацієнт зустрічається з фінальною інстанцією (тільки по відеозв’язку чи телефону).

Водночас кейси пацієнтів мають розподілятися за екстериторіальним та рандомним принципом. Тоді людина, яка проходить обстеження, не зможе передбачити, куди потрапить її справа, щоб домовитися з кінцевою інстанцією про «інвалідність». Також фінальна установа має розглядати анонімний кейс пацієнта, з результатів його обстежень та інших документів варто виключити будь-яку контактну інформацію. Тоді вже спеціалісти комісії не зможуть ініціювати корупційну пропозицію зі свого боку.

По-друге, варто запровадити цифрові інструменти контролю над рішеннями. Наразі їх немає. Шанс, що лікарів покарають за хабарництво, є лише тоді, коли органи правопорядку вирішують здійснити перевірку. Лікарі ж мають відчувати, що їхні рішення точно інспектуватимуть у системному порядку. Для цього варто використати декілька інструментів одночасно:

— створити систему ризик-аналізу, яка б виокремлювала «підозрілі випадки» та направляла їх на додаткову перевірку;

— крос-перевірки складних кейсів, коли декілька команд паралельно працюють над обстеженням і рішенням, а потім результати звіряють;

— випадкові постперевірки, коли в одного зі ста (чи іншого числа) пацієнтів, обраного випадковим чином, інша комісія заново перевіряє результати обстежень;

— впровадити інструмент «прихованого покупця», коли спеціальний представник тестує систему зсередини й навіть пробує підкупити лікарів.

Для всіх перевірок потрібно створити окремий центр верифікації рішень, що працюватиме як централізований аналітичний підрозділ, розглядатиме справи в межах цих перевірок. Звісно, з повною анонімізацією даних для уникнення корупційних ризиків. Центр включатиметься в разі ризикованих кейсів або тих, де була крос-перевірка й різні команди дійшли різних висновків.

По-третє, дуже важливо налаштувати постійний процес взаємодії з правоохоронними органами, щоб це були системні акції. Кожен випадок, який із медичного погляду виявляється однозначним, передається до відповідних служб.

Ба більше, необхідно створити окрему систему постаудиту для цих випадків, яка аналізуватиме їх не тільки з медичного погляду, а й із соціального. Та пріоритизовувати ці кейси з урахуванням немедичних чинників — наявності посад наприклад. Бо «купівля» інвалідності звичайною людиною та, приміром суддею — це геть різний пріоритет для розгляду правоохоронцями. Якщо існуватиме алгоритм, який виокремлюватиме такі ризиковані кейси, залучення органів правопорядку до перевірок стане значно простішим і швидшим.

Реформи в довгу

Звісно, залишається проблема спотворення первинних обстежень на початковому рівні. Так само можна буде, умовно кажучи, вдихнути-видихнути не до кінця, щоб отримати поганий результат спірометрії (тесту функції легень), чи підкупити окуліста під час перевірки зору за таблицею Сивцева. Цю проблему вирішити важче, але цілком можливо, тим паче в новій логіці двох рівнів процедури присвоєння інвалідності (обстеження та фінального рішення), запропонованих вище. Можна піти далі й застосувати інструменти телеметрії, коли прилад, приміром, кардіограф, контактує з людиною в одній області, а результати отримує й трактує інший лікар в іншому регіоні. Розподілення кейсів має так само відбуватися за принципами рандомності, анонімності й екстериторіальності.

До речі, телеметрія не є чимось фантастичним чи новим для України, в нас є успішні кейси її застосування. Згадати хоча б пілот в Одеській області, коли сільські медики мали планшет, до якого були під’єднані кардіограф, USB-камера, спірометр і тонометр. Фельдшери знімали показники й передавали сімейному лікарю, який перебував у лікарні за 30 кілометрів від фельдшерського пункту. Швидко, зручно й ефективно. Тому, хоча телеметрію й довше впроваджувати, вона варта зусиль.

Врешті-решт після накопичення достатньої кількості даних в ЕСОЗ (або на іншій платформі для збору даних, які є в МОЗ), можна вивести категорії типових кейсів і автоматизувати рішення щодо них. Люди з важкими діагнозами можуть отримувати результат автоматично, без необхідності зайти в десять різних кабінетів. Приміром, ветеран із ампутованою кінцівкою не має необхідності проходити офтальмолога, щоб отримати третю групу інвалідності. Як і загалом для призначення йому групи не потрібно жодної комісії. Є дані щодо його лікування в шпиталі, з них можна відразу побачити, що в нього немає інших хвороб, і просто призначити групу автоматично, залишивши тільки роботу з реабілітологом.

Ба більше, в міру накопичення даних стосовно медичних рішень комісій можна використати алгоритми штучного інтелекту, які змогли б автоматизувати отримання групи й для досить складних випадків, відклавши на розгляд реальних спеціалістів тільки важчі неоднозначні кейси. Приблизно за рік роботи ШІ можна вийти на 70–80% груп, оформлених повністю автоматично, усунувши з процесу найбільший корупційний ризик — людину.

Справжня реформа можлива

Сценарій, який я навів вище, може здатися складним і довгим. Проте пілот можна запустити місяців за два, бо вже є платформи, на яких це можна реалізувати. Вони вже впроваджені в усіх лікарнях країни. Для реалізації таких процесів не обов’язково рік-два розробляти «ідеальні моделі» обліку даних в ЕСОЗ. До того ж за час повномасштабної війни Україна вже довела свою здатність робити комплексні, проте швидкі релізи («Резерв+», «Армія+» є тому прикладом).

Реалізація всіх облікових завдань ЕСОЗ, функцій контролю, упровадження телеметрії та штучного інтелекту, звісно, потребуватиме більше часу — орієнтовно 12–18 місяців.

Якщо ж замість реальної зміни системи й автоматизації процесів лише переставити місцями доданки, передати функцію МСЕК іншій установі, то це дасть лише реорганізацію корупційних потоків. Простіше кажучи, розбагатіють інші люди замість тих, хто «заробляє» нині.

Реформа МСЕК не дорівнює реформі роботи з людьми

Вкрай важливо не забувати, що корупція у МСЕК — це лише симптом логіки, закладеної в саму систему роботи з громадянами, які мають інвалідність. Система працює так, аби держава просто «відкупилася» від людей подачкою у вигляді пенсій і застарілих пільг. Потрібно змінити всю філософію роботи в цій сфері, де ключове завдання — не платити побільше пенсій, а повертати людину в соціум, дати їй можливість працювати.

Наразі дисбаланс виділення бюджету на пенсії й реабілітацію такий, що на останню йде лише незначна частка відносно бюджету пенсій. Сотні тисяч ветеранів, травмованих війною, потребують оновленого підходу до себе. Пенсія не може бути самоціллю системи, вона — лише компенсаційний механізм, аби підтримати людину у важкій ситуації. Тому реформа МСЕК має бути лише елементом великого пазла реформи сфери реабілітації. Інакше цієї інвалідності державної системи ми не виправимо.

Ба більше, всі ці медичні інформаційні системи мають бути нормально інтегровані із системами Мінсоцу, соціальних служб тощо. Бо це нерозривний цикл в історії людини, яка втратила здоров’я. У секторі ІТ є поняття User Journey — шлях користувача, який людині з певною потребою має бути зручно долати. У випадку отримання інвалідності він включає лікування, реабілітацію, пільги, а також питання можливого зняття з обліку в ТЦК та окремого отримання ветеранських послуг. Тому необхідна така взаємодія систем і реєстрів, яка б замкнула весь цикл МОЗ—Мінсоц—Міноборони та Мінвет. Бо кількість реальних людей із інвалідністю постійно зростає. Зрештою «реформа МСЕК» має перетворитися на повноцінну зміну філософії держави в роботі з людьми, які мають інвалідність.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Найбільшу опозиційну партію Іспанії сколихнув корупційний скандал
Европейская правда
2025-07-18T16:13:08Z
Трамп подасть до суду на The Wall Street Journal через публікацію про Епштейна – Politico
iPress
2025-07-18T16:12:47Z
Трамп заявив Зеленському, що Україні потрібно перейти в наступ — WP
TSN
2025-07-18T16:12:33Z
Стефанішина підтвердила, що ЄС готувався відкрити перший кластер перемовин з Україною 18 липня
Европейская правда
2025-07-18T16:12:17Z
Угорщина проти, щоб Україна отримала «кожне п'яте євро» з нового бюджету ЄС
УкраинФорм
2025-07-18T16:12:14Z
Глава Пентагону візьме участь у засіданні Контактної групи у форматі "Рамштайн"
ZN UA
2025-07-18T16:12:06Z
Путінофілія Трампа: що насправді змусить США дати прочухана Путіну
GlavRed
2025-07-18T16:09:42Z
Доходи Путіна від нафти: експерт назвав сценарій удару від союзника України
GlavRed
2025-07-18T16:06:58Z
Ердоган та Путін провели розмову: серед тем – Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T16:06:32Z
Британія разом з ЄС знижує "стелю цін" на російську нафту
Европейская правда
2025-07-18T16:12:52Z
В Україні з'явиться аналог DOGE
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T16:12:39Z
Цінове затишшя на ринку свинини припинилось
AgroPortal
2025-07-18T16:00:34Z
Падіння курсу триває: скільки сьогодні треба гривень, аби купити 500 євро
24tv
2025-07-18T15:51:05Z
20 мільярдів у тінь: як "Укргідроенерго" фінансувала фірми зі скандальним минулим
Политека
2025-07-18T15:46:48Z
Лідер не Київ чи Львів: де в Україні найбільше підскочили ціни на оренду житла
GlavRed
2025-07-18T15:36:25Z
Офіційні курси валют коливаються: яка валюта виросла, а яка впала
24tv
2025-07-18T15:24:02Z
Прикордонники попереджають про ремонт пропускного пункту на кордоні з Польщею
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:06:53Z
Австралія вперше запустила іпотеку під заставу біткоїна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:06:32Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Буряк почне рости як на дріжджах: потрібне суперове добриво
24tv
2025-07-18T13:45:15Z
Пілатес TRX допомагає швидко схуднути: ця практика вже підкорила тисячі дівчат
24tv
2025-07-18T13:36:38Z
В Україні почали виплачувати лікарняні по-новому: що зміниться
GlavRed
2025-07-18T13:27:54Z
Те, що він непотрібен – міф: навіщо апендикс в організмі людини і чи можна жити без нього
GlavRed
2025-07-18T12:27:44Z
Пропущений сніданок може стати причиною депресії: психолог пояснив, чому зранку потрібно їсти
24tv
2025-07-18T12:21:49Z
Новий графік руху транспорту в Києві: українців попередили, як зміняться маршрути на вихідних
Политека
2025-07-18T16:01:47Z
Українські диверсійні групи діють на глибину до 600 кілометрів у тилу Росії, – Ілля Павленко
24tv
2025-07-18T15:45:24Z
Росіяни знову атакували Херсон дроном, є поранені
УкраинФорм
2025-07-18T15:43:39Z
На Закарпатті розпочали реставрацію Середнянського замку
УкраинФорм
2025-07-18T15:40:58Z
Експосадовицю одного з Управлінь КМДА та фігурантку "п'яних вечірок" відправили під арешт
Khreschatyk
2025-07-18T15:33:59Z
Перша плавуча сонячна електростанція може з’явитися у Житомирі: який вигляд вона матиме
TSN
2025-07-18T15:33:01Z
Їх вже хотіли вкрасти, – мер Львова про останки агентів НКВС, які готові обміняти на бійців ЗСУ
24tv
2025-07-18T15:06:59Z
Подорожчання проїзду в Луцьку: яку ціну хочуть встановити
Политека
2025-07-18T15:00:54Z
Родинам загиблих у полоні військових платитимуть 15 мільйонів гривень
24tv
2025-07-18T15:00:51Z
Каратимуть за інші речі: у ТЦК підтвердили, що не буде штрафів за неоновлення даних, але є нюанс
Фокус
2025-07-18T16:12:46Z
Бійці полку «Ахіллес» знищили біля Купʼянська північнокорейську РСЗВ
УкраинФорм
2025-07-18T16:12:14Z
Українців запросили на відзначення Дня Незалежності України в Копенгагені
УкраинФорм
2025-07-18T16:06:59Z
Дрони Darts стали ще небезпечнішими: що відомо про оновлені ударні БПЛА
Фокус
2025-07-18T16:06:37Z
Армія РФ щодоби втрачає на фронті 1251 військового - Сирський
УкраинФорм
2025-07-18T16:06:20Z
Федоров оцінив роботу МОН і заявив про трансформацію відомства
24tv
2025-07-18T16:06:14Z
В Україні через війну зникають птахи. Орнітолог назвав вразливі види
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T16:06:01Z
Україна може випробовувати західну зброю в бойових умовах: як це працюватиме
24tv
2025-07-18T16:00:36Z
Смертність в Україні майже утричі перевищила народжуваність
360ua.news
2025-07-18T16:00:19Z
Ось як викинути старе дзеркало, аби не накликати негаразди: не всі знають
24tv
2025-07-18T15:51:12Z
Збережіть часник аж до весни: прості секрети збереження урожаю
24tv
2025-07-18T15:30:38Z
Їх неможливо забути: 3 знаки зодіаку, розставання з якими пережити найважче
GlavRed
2025-07-18T15:27:27Z
"Чорний список" для консервації: які продукти краще не закривати в банки
GlavRed
2025-07-18T14:39:30Z
Така заготовка на зиму має бути в кожній родині: нереально смачна грибна ікра
24tv
2025-07-18T14:36:35Z
Хто зі знаків зодіаку в ретроградний Меркурій отримає доленосний шанс
24tv
2025-07-18T14:30:49Z
Тріо, що збиває з пантелику - яка різниця між Miss, Mrs і Ms в англійській мові
GlavRed
2025-07-18T14:27:27Z
Гороскоп Таро на завтра 19 липня: Близнюкам - діяти, Левам - говорити
GlavRed
2025-07-18T14:27:01Z
Безплатне шоу, про яке мало хто знає: чому світлячки світяться і коли їх можна побачити
Telegraf
2025-07-18T14:21:51Z
Фільм про останній концерт Оззі Осборна і Black Sabbath вийде у прокат наступного року
УкраинФорм
2025-07-18T16:06:07Z
Наталка Денисенко вперше прокоментувала розлучення з Федінчиком і чому уникає коментарів
TSN
2025-07-18T15:45:28Z
Від полум'яної міді до дзеркального чорного: трендові фарбування волосся на літо 2025
24tv
2025-07-18T15:27:10Z
Нова книга про "Голодні ігри" уже скоро з'явиться українською: коли її можна буде придбати
24tv
2025-07-18T15:21:10Z
«Ліло і Стіч» став першим голлівудським фільмом цього року, який зібрав понад $1 мільярд
УкраинФорм
2025-07-18T15:18:36Z
Римейк "Ліло і Стіч" зібрав мільярд у прокаті
Gazeta UA
2025-07-18T15:15:14Z
Не фото чи картини: 4 нестандартних речі, які можна розмістити у рамку
24tv
2025-07-18T15:15:06Z
Мер Києва отримав мільйонну винагороду за зйомки у кіно під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:12:50Z
Батіг із фільму про Індіану Джонса продали на аукціоні за $525 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T15:09:28Z
В Україні стався справжній потоп. Зруйновано переїзд, люди залишились без транспортного сполучення
Telegraf
2025-07-18T16:06:35Z
Київський клуб вмикав російську музику і поплатився
TSN
2025-07-18T16:06:11Z
РФ атакувала Кам'янський район: є загиблі, пошкоджено кілька адмінбудівель
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:57:20Z
Дронова атака РФ по Камʼянському району: двоє загиблих, кількість поранених зросла до 12
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:17Z
Пілот, який намагався відключити двигуни, розповів про "найважливіші 3 секунди" в житті
Фокус
2025-07-18T15:30:02Z
Через дії київських працівників ТЦК помер мобілізований — ДБР
ZN UA
2025-07-18T15:27:42Z
На Сумщині директор фірми заволодів понад ₴1,1 млн, призначених для будівництва фортифікаційних споруд
Украина Криминальная
2025-07-18T15:03:46Z
Суд обрав запобіжний захід для чиновниці КМДА Радової, затриманої на хабарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:57:07Z
У Росії п’яні прокурори втопилися у річці П’яна
1News
2025-07-18T14:48:07Z
Збірна України поступилася волейболістам Сербії у Лізі націй-2025
УкраинФорм
2025-07-18T16:12:52Z
Усик – Дюбуа: повний список поєдинків в андеркарді боксерського шоу на "Вемблі"
24tv
2025-07-18T16:12:34Z
Арсенал офіційно оголосив про підписання Мадуеке
Football.ua
2025-07-18T16:09:49Z
Рамос: Васкес є прикладом як особистість і спортсмен для всіх "мадридистів"
Football.ua
2025-07-18T16:06:08Z
Усик та Дюбуа офіційно зважилися: хто легший
Gazeta UA
2025-07-18T15:48:42Z
Що буде, якщо Усик програє Дюбуа у реванші
24tv
2025-07-18T15:42:35Z
ТОП-10 найбагатших боксерів світу: на якому місці Усик
24tv
2025-07-18T15:36:08Z
Олександрія викупила бразильця у Сан-Паулу
Football.ua
2025-07-18T15:31:32Z
Усик зіграв у настільний футбол із маленькою дівчинкою перед зважуванням: миле відео
24tv
2025-07-18T15:21:56Z
Південна Корея хоче створити базу на Місяці до 2045 року
iPress
2025-07-18T16:12:36Z
Як не загубитися у світі ШІ: 5 історій про те, як AI вже зараз допомагає в роботі, творчості та житті
TSN
2025-07-18T16:06:39Z
29 липня - онлайн-зустріч «Малий бізнес під час війни: як знаходити опору в нестабільності» від Східного Варіанту
Детектор М
2025-07-18T16:06:12Z
Просто не впізнати: люди не вірять у неймовірне перевтілення дівчини
Фокус
2025-07-18T15:57:32Z
Дрони на ШІ: долітають і перехоплюють, та ще не мислять
InternetUA
2025-07-18T15:52:33Z
Відчуває біль і небезпеку: вчені створили першу нервову систему для роботів
Фокус
2025-07-18T15:45:02Z
У магазинах помітили критичний дефект нових смартфонів Galaxy Z Fold 7: у чому причина
Фокус
2025-07-18T15:42:21Z
Hubble показав зоряне скупчення у сузір'ї Золота Риба
УкраинФорм
2025-07-18T15:33:59Z
До Землі наближається "зонд невідомої цивілізації": вчений розкрив загадкові аномалії об'єкта
TSN
2025-07-18T15:33:25Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T15:16:26Z
Smart показав великий електрифікований кросовер із запасом ходу 1600 км
Фокус
2025-07-18T15:00:08Z
Митові збори майже миттєво знищили асортимент цього бренду
Топ Жир
2025-07-18T14:48:32Z
Smart представив офіційні зображення моделі #5
AutoCentre
2025-07-18T14:27:10Z
Subaru готується завоювати Європу за допомогою перемаркованих Toyota, включаючи електричну версію Outback
Топ Жир
2025-07-18T14:18:03Z
Новий Citroen C5 Aircross надходить у продаж: ціни та комплектації
Фокус
2025-07-18T14:06:49Z
Старт акції «Renault Taliant – вигідний варіант» на Renault Taliant 2024 року виробництва
AutoCentre
2025-07-18T13:33:03Z
Потужністю майже 1400 сил: флагманський кросовер Zeekr 9X розкрив усі секрети
AutoGeek
2025-07-18T13:24:56Z