MY.UAНовини
Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності
Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності

Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності

Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності

5,2 мільйона доларів на ліжку, півсотні прокурорів з інвалідністю та врешті-решт відставка генпрокурора Костіна. Протягом останнього місяця в медійному полі вибухнуло чимало скандалів за участю представників медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Усі вони логічно результувалися в заяви МОЗ і президента Зеленського про ліквідацію МСЕК. У цьому матеріалі розберемо план МОЗ, його обмеження й реальні способи реформувати систему, а не просто переставити доданки в рівнянні.

Що пропонують у МОЗ і чому воно не поїде далі

Почнемо з хорошого. По-перше, в МОЗ обіцяють відмовитися від наявної медико-соціальної експертизи, що фокусується на діагнозах. Замінити її має оцінка за міжнародною класифікацією функціонування (МКФ). Це однозначно плюс. За МКФ оцінюватимуть здатність людини функціонувати в різних сферах з огляду на її можливості, а не лише обмеження. Якщо МСЕК установлює групу інвалідності та соціальні пільги, то МКФ фокусується на плануванні реабілітації й адаптації людини в суспільстві з урахуванням її індивідуальних потреб і можливостей. Тобто це не стільки вирішує корупційну проблему, скільки починає вирішувати соціальну, окреслює інструменти ефективної реабілітації людини.

По-друге, міністерство пропонує, щоби МСЕК, які наразі функціонують як окремі юрособи, припинили свою діяльність до 2025 року. Натомість їхні обов’язки виконуватимуть кластерні й надкластерні лікарні. Тобто багатопрофільні заклади, які мають різних спеціалістів. До того ж усі ці лікарні будуть підключені до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ). Фіксування даних в електронній системі дасть змогу краще стежити за ухваленням рішень. У разі порушень на лікарні накладатимуть фінансові санкції. І хоча під’єднання до ЕСОЗ може бути корисним для моніторингу, саме собою воно не є достатнім корупційним запобіжником.

Зміна складу комісії, перейменування та під’єднання до ЕСОЗ не ламають корупційного механізму — обидві сторони, пацієнт і спеціаліст комісії, зацікавлені дати / отримати хабар за неправдивий діагноз, фальсифікацію результатів обстежень, за те, щоби в певний спосіб описати ситуацію, вигідну для отримання групи. Ба більше, сьогодні навіть пацієнти, які мають підстави для отримання статусу, дають хабарі, аби їм «покращили» групу чи подовжили термін до переогляду. Якщо просто замінити МСЕК на комісію з іншою назвою, то підкупити нових лікарів можна буде, як і раніше. А сфальсифіковані дані — так само внести в електронні медичні записи, як і в паперові аналоги попередників. Тож пропозиції МОЗ — це лише перші кроки, але процедура встановлення інвалідності вимагає глибших змін.

Як мала б виглядати реформа МСЕК

Почнімо з оперативних кроків, які можна зробити вже зараз і отримати швидкі результати: розмежування, спрощення та стандартизації процесу отримання інвалідності.

По-перше, щоб корупційна схема навколо діагнозів припинила працювати, потрібно зламати лінійний зв’язок між пацієнтом і лікарем, їхню взаємну зацікавленість і можливість дати / отримати хабар за певний результат. Для цього процес огляду можна розділити на два окремі рівні — обстеження й ухвалення рішення щодо пацієнта. Їх мають реалізовувати дві різні лікарні, щоб пацієнт не перетинався в одному фізичному просторі з інстанцією, яка ухвалюватиме рішення щодо нього. Приміром, одна лікарня проводить обстеження пацієнта в Тернополі, а умовний «новий МСЕК» ухвалює рішення на їх основі в Миколаєві. Через засоби телемедицини пацієнт зустрічається з фінальною інстанцією (тільки по відеозв’язку чи телефону).

Водночас кейси пацієнтів мають розподілятися за екстериторіальним та рандомним принципом. Тоді людина, яка проходить обстеження, не зможе передбачити, куди потрапить її справа, щоб домовитися з кінцевою інстанцією про «інвалідність». Також фінальна установа має розглядати анонімний кейс пацієнта, з результатів його обстежень та інших документів варто виключити будь-яку контактну інформацію. Тоді вже спеціалісти комісії не зможуть ініціювати корупційну пропозицію зі свого боку.

По-друге, варто запровадити цифрові інструменти контролю над рішеннями. Наразі їх немає. Шанс, що лікарів покарають за хабарництво, є лише тоді, коли органи правопорядку вирішують здійснити перевірку. Лікарі ж мають відчувати, що їхні рішення точно інспектуватимуть у системному порядку. Для цього варто використати декілька інструментів одночасно:

— створити систему ризик-аналізу, яка б виокремлювала «підозрілі випадки» та направляла їх на додаткову перевірку;

— крос-перевірки складних кейсів, коли декілька команд паралельно працюють над обстеженням і рішенням, а потім результати звіряють;

— випадкові постперевірки, коли в одного зі ста (чи іншого числа) пацієнтів, обраного випадковим чином, інша комісія заново перевіряє результати обстежень;

— впровадити інструмент «прихованого покупця», коли спеціальний представник тестує систему зсередини й навіть пробує підкупити лікарів.

Для всіх перевірок потрібно створити окремий центр верифікації рішень, що працюватиме як централізований аналітичний підрозділ, розглядатиме справи в межах цих перевірок. Звісно, з повною анонімізацією даних для уникнення корупційних ризиків. Центр включатиметься в разі ризикованих кейсів або тих, де була крос-перевірка й різні команди дійшли різних висновків.

По-третє, дуже важливо налаштувати постійний процес взаємодії з правоохоронними органами, щоб це були системні акції. Кожен випадок, який із медичного погляду виявляється однозначним, передається до відповідних служб.

Ба більше, необхідно створити окрему систему постаудиту для цих випадків, яка аналізуватиме їх не тільки з медичного погляду, а й із соціального. Та пріоритизовувати ці кейси з урахуванням немедичних чинників — наявності посад наприклад. Бо «купівля» інвалідності звичайною людиною та, приміром суддею — це геть різний пріоритет для розгляду правоохоронцями. Якщо існуватиме алгоритм, який виокремлюватиме такі ризиковані кейси, залучення органів правопорядку до перевірок стане значно простішим і швидшим.

Реформи в довгу

Звісно, залишається проблема спотворення первинних обстежень на початковому рівні. Так само можна буде, умовно кажучи, вдихнути-видихнути не до кінця, щоб отримати поганий результат спірометрії (тесту функції легень), чи підкупити окуліста під час перевірки зору за таблицею Сивцева. Цю проблему вирішити важче, але цілком можливо, тим паче в новій логіці двох рівнів процедури присвоєння інвалідності (обстеження та фінального рішення), запропонованих вище. Можна піти далі й застосувати інструменти телеметрії, коли прилад, приміром, кардіограф, контактує з людиною в одній області, а результати отримує й трактує інший лікар в іншому регіоні. Розподілення кейсів має так само відбуватися за принципами рандомності, анонімності й екстериторіальності.

До речі, телеметрія не є чимось фантастичним чи новим для України, в нас є успішні кейси її застосування. Згадати хоча б пілот в Одеській області, коли сільські медики мали планшет, до якого були під’єднані кардіограф, USB-камера, спірометр і тонометр. Фельдшери знімали показники й передавали сімейному лікарю, який перебував у лікарні за 30 кілометрів від фельдшерського пункту. Швидко, зручно й ефективно. Тому, хоча телеметрію й довше впроваджувати, вона варта зусиль.

Врешті-решт після накопичення достатньої кількості даних в ЕСОЗ (або на іншій платформі для збору даних, які є в МОЗ), можна вивести категорії типових кейсів і автоматизувати рішення щодо них. Люди з важкими діагнозами можуть отримувати результат автоматично, без необхідності зайти в десять різних кабінетів. Приміром, ветеран із ампутованою кінцівкою не має необхідності проходити офтальмолога, щоб отримати третю групу інвалідності. Як і загалом для призначення йому групи не потрібно жодної комісії. Є дані щодо його лікування в шпиталі, з них можна відразу побачити, що в нього немає інших хвороб, і просто призначити групу автоматично, залишивши тільки роботу з реабілітологом.

Ба більше, в міру накопичення даних стосовно медичних рішень комісій можна використати алгоритми штучного інтелекту, які змогли б автоматизувати отримання групи й для досить складних випадків, відклавши на розгляд реальних спеціалістів тільки важчі неоднозначні кейси. Приблизно за рік роботи ШІ можна вийти на 70–80% груп, оформлених повністю автоматично, усунувши з процесу найбільший корупційний ризик — людину.

Справжня реформа можлива

Сценарій, який я навів вище, може здатися складним і довгим. Проте пілот можна запустити місяців за два, бо вже є платформи, на яких це можна реалізувати. Вони вже впроваджені в усіх лікарнях країни. Для реалізації таких процесів не обов’язково рік-два розробляти «ідеальні моделі» обліку даних в ЕСОЗ. До того ж за час повномасштабної війни Україна вже довела свою здатність робити комплексні, проте швидкі релізи («Резерв+», «Армія+» є тому прикладом).

Реалізація всіх облікових завдань ЕСОЗ, функцій контролю, упровадження телеметрії та штучного інтелекту, звісно, потребуватиме більше часу — орієнтовно 12–18 місяців.

Якщо ж замість реальної зміни системи й автоматизації процесів лише переставити місцями доданки, передати функцію МСЕК іншій установі, то це дасть лише реорганізацію корупційних потоків. Простіше кажучи, розбагатіють інші люди замість тих, хто «заробляє» нині.

Реформа МСЕК не дорівнює реформі роботи з людьми

Вкрай важливо не забувати, що корупція у МСЕК — це лише симптом логіки, закладеної в саму систему роботи з громадянами, які мають інвалідність. Система працює так, аби держава просто «відкупилася» від людей подачкою у вигляді пенсій і застарілих пільг. Потрібно змінити всю філософію роботи в цій сфері, де ключове завдання — не платити побільше пенсій, а повертати людину в соціум, дати їй можливість працювати.

Наразі дисбаланс виділення бюджету на пенсії й реабілітацію такий, що на останню йде лише незначна частка відносно бюджету пенсій. Сотні тисяч ветеранів, травмованих війною, потребують оновленого підходу до себе. Пенсія не може бути самоціллю системи, вона — лише компенсаційний механізм, аби підтримати людину у важкій ситуації. Тому реформа МСЕК має бути лише елементом великого пазла реформи сфери реабілітації. Інакше цієї інвалідності державної системи ми не виправимо.

Ба більше, всі ці медичні інформаційні системи мають бути нормально інтегровані із системами Мінсоцу, соціальних служб тощо. Бо це нерозривний цикл в історії людини, яка втратила здоров’я. У секторі ІТ є поняття User Journey — шлях користувача, який людині з певною потребою має бути зручно долати. У випадку отримання інвалідності він включає лікування, реабілітацію, пільги, а також питання можливого зняття з обліку в ТЦК та окремого отримання ветеранських послуг. Тому необхідна така взаємодія систем і реєстрів, яка б замкнула весь цикл МОЗ—Мінсоц—Міноборони та Мінвет. Бо кількість реальних людей із інвалідністю постійно зростає. Зрештою «реформа МСЕК» має перетворитися на повноцінну зміну філософії держави в роботі з людьми, які мають інвалідність.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Громада на Харківщині відмовилася від перейменувань на честь поета Олеся і майстра бандур Мови
УкраинФорм
2024-11-21T19:33:17Z
Столиця затвердила рекомендації щодо безпечного використання генераторів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T19:09:12Z
Ворог вдарив по Костянтинівці: пошкоджено понад десяток багатоповерхівок, є поранені
24tv
2024-11-21T19:01:58Z
Сильний вітер, сніг та дощ для частини областей: прогноз погоди в Україні на 22 листопада
24tv
2024-11-21T18:39:16Z
У Києві демонтують зірку з будинку на Хрещатику, у якому живе Андрій Данилко
Комсомольская правда
2024-11-21T18:34:19Z
Шлях до енергонезалежності: на Київщині компенсують встановлення сонячних панелей
24tv
2024-11-21T18:33:42Z
Потужна хуртовина, снігопади та вітер: на Україну налетить штормова погода
GlavRed
2024-11-21T18:27:12Z
Росіяни скинули два КАБи на Костянтинівку, шестеро поранених
УкраинФорм
2024-11-21T18:18:21Z
Негода вируватиме по всій Україні: де і коли будуть сильні снігопади та хуртовини
24tv
2024-11-21T18:03:21Z
Велика Британія запровадила санкції проти Фірташа
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T19:51:43Z
Удар по бункеру РФ в Курській області: ЗСУ поранили топгенерала КНДР, що відомо
Фокус
2024-11-21T19:51:31Z
За півгодини до пуску "Орешника" РФ надіслала повідомлення США: цинічна заява Пєскова
GlavRed
2024-11-21T19:51:21Z
Amnesty International засуджує передання Україні протипіхотних мін? Офіс у Києві відреагував
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T19:48:56Z
Росія випробувала для удару по Дніпру новітню ракету "Орешник", — Путін
Фокус
2024-11-21T19:48:12Z
Ордер МУС на арест Нетаньяху, Путин "бряцает" ядеркой, Байден хочет списать $5 млрд: новости дня
Европейская правда
2024-11-21T19:46:33Z
Ракетний удар ЗСУ у Курській області: ліквідований високопоставлений генерал КНДР, – WSJ
24tv
2024-11-21T19:45:41Z
Росія попередила США про "Орєшнік" за пів години до удару
Европейская правда
2024-11-21T19:43:46Z
Скасування боргу на 4,6 мільярда доларів для України: стало відомо, хто намагається зірвати план Байдена
Политека
2024-11-21T19:43:42Z
Чоловік покійної Анастасії Заворотнюк змінився до невпізнання - деталі
GlavRed
2024-11-21T19:48:37Z
Тіна Кароль – "Що ти наробила" та MELOVIN – "Вбиваєш мене" – 2 і 1 місця чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2024-11-21T19:39:22Z
Він у Польщі, – відома акторка розсекретила, як її чоловік виїхав за кордон під час війни
24tv
2024-11-21T19:33:17Z
Софія Ротару продає квартиру в Москві - у Мережі з'явилися фото житла
GlavRed
2024-11-21T19:27:15Z
Зеленська передала добірку книг у бібліотеку Ватикану
УкраинФорм
2024-11-21T18:42:26Z
З яким взуттям носити джинси: стилістка дала цінні поради
24tv
2024-11-21T18:27:15Z
У музеях Ватикану з’явилося вісім україномовних аудіогідів
УкраинФорм
2024-11-21T18:03:19Z
Люди були здивовані, побачивши, який зараз вигляд має "найкрасивіша дівчинка у світі"
Фокус
2024-11-21T17:42:36Z
Відомий український співак вперше розповів про невиліковну хворобу, яка в нього від дитинства
TSN
2024-11-21T17:33:34Z
Простирадла стануть білосніжними, як перлини: що для цього треба зробити
24tv
2024-11-21T19:45:21Z
Сварка з босом призвела до страшної хвороби: чоловікові поставили несподіваний діагноз
GlavRed
2024-11-21T18:27:33Z
Популярна фітнес-тренерка назвала найгірший час для початку схуднення
GlavRed
2024-11-21T18:27:08Z
Стовідсотковий спосіб зігрітися в найлютішу холоднечу: що робити якщо холодно
GlavRed
2024-11-21T17:27:43Z
Названо 5 найкращих спецій для схуднення: знижуємо вагу смачно
TSN
2024-11-21T16:36:04Z
Перловка звариться моментально: який простий секрет варто знати
GlavRed
2024-11-21T16:28:23Z
Прасувати одяг та білизну чи ні: наскільки важлива така дезінфекція
24tv
2024-11-21T15:36:18Z
На збереження репродуктивних клітин військових у бюджеті заклали ₴190 мільйонів - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-21T15:33:22Z
5 нездорових звичок, які шкодять вашій кар'єрі: зверніть на них увагу
24tv
2024-11-21T15:33:12Z
Волейболіст із Решетилівки пояснив, чому не повернувся в Україну: деталі інциденту
24tv
2024-11-21T19:48:49Z
Крутих та Орлов вийшли до чвертьфіналу турніру ITF у Греції
УкраинФорм
2024-11-21T19:36:01Z
Хобленко: Чорноморець завжди любив відбирати бали в Динамо, так що, думаю, в нас може все вийти
Football.ua
2024-11-21T19:22:19Z
"Багато втратили": російський тренер заявив про крах європейського футболу без ворожої країни
24tv
2024-11-21T19:03:14Z
Український арбітр судитиме матчі еліт-раунду Ліги чемпіонів з футзалу
УкраинФорм
2024-11-21T18:48:43Z
Лопетегі має два матчі на порятунок роботи у Вест Гемі
Football.ua
2024-11-21T18:48:21Z
«Шторм» розгромив «Крижинку» й повернувся у лідери чемпіонату України з хокею
УкраинФорм
2024-11-21T18:28:10Z
Володар "Золотого м'яча" назвав найкращого футболіста всіх часів
24tv
2024-11-21T18:27:47Z
Ноєр може пропустити матч проти Аугсбурга
Football.ua
2024-11-21T18:22:47Z
Аудит виявив масові маніпуляції із зарплатами для бронювання працівників
Хвиля
2024-11-21T19:42:09Z
МАГАТЕ готове найближчим часом продовжити місії на українських підстанціях - Гроссі
УкраинФорм
2024-11-21T19:39:47Z
РФ пошкодила три з п’яти теплоелектростанцій ДТЕК – Reuters
TSN
2024-11-21T19:33:55Z
Міністри ЄС обговорили підвищення тарифів на аграрний імпорт із РФ і Білорусі
УкраинФорм
2024-11-21T19:13:41Z
Стабілізація цін на картоплю та яйця: коли завершиться період подорожчання
Знай
2024-11-21T19:06:51Z
На українців чекають нові правила бронювання: що зміниться 1 грудня - Кабмін
GlavRed
2024-11-21T18:36:13Z
На монетах можна розбагатіти: які копійки оцінюються майже у 40 000 грн
Знай
2024-11-21T18:24:41Z
Трейдер втратив $ 129 млн через помилкову транзакцію криптогаманця
InternetUA
2024-11-21T18:22:39Z
Невисокий попит: в Україні знижують ціни на продукт з борщового набору
TSN
2024-11-21T18:21:43Z
Чому ми миємо посуд неправильно: секрети економії від експерта
Знай
2024-11-21T19:51:04Z
У кого зі знаків зодіаку у грудні почнеться нове життя
24tv
2024-11-21T19:15:54Z
Щоб не почорніли та збереглися якнайдовше: лайфгак, що потрібно зробити з бананами
TSN
2024-11-21T18:51:18Z
Ці 5 звичок притягують до вашої кухні жуків та мошок: ви теж це робите
24tv
2024-11-21T18:33:06Z
Варіанти незвичні: як правильно і красиво українською назвати сережки
24tv
2024-11-21T18:12:34Z
Побачити північне сяйво: коли та в які країни їхати за неймовірним видовищем
24tv
2024-11-21T18:12:15Z
Десерт без випічки: швидко, без яєць і борошна
TSN
2024-11-21T17:51:39Z
Додатковий клопіт або економія: чи дійсно вмикання та вимикання опалення взимку заощаджує кошти
24tv
2024-11-21T17:48:36Z
Експерти розповіли, як легко вирощувати зелену цибулю в зимовий період
AgroNews
2024-11-21T17:21:09Z
У ЗСУ підтвердили ураження командного пункту росіян у Курській області
УкраинФорм
2024-11-21T19:51:54Z
Молдова придбає дві сучасні системи виявлення і знищення безпілотників
InternetUA
2024-11-21T19:51:09Z
Адміністрація Байдена готує нові пакети військової допомоги для України - Білий дім
УкраинФорм
2024-11-21T19:39:58Z
Український прапор розгорнули у космосі астронавти-туристи
УкраинФорм
2024-11-21T19:36:40Z
Чоловік дозволив змії з'їсти себе живцем і записав усе на камеру – відео
TSN
2024-11-21T19:36:30Z
Олексій Кущ розповів, чому в Україні за час війни побільшало багатих людей
Знай
2024-11-21T19:33:31Z
Хлопець прожив 30 днів на самоті в цілковитій темряві: що з ним сталося
TSN
2024-11-21T19:33:28Z
На Курщині ЗСУ поранили північнокорейського генерала – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T19:30:24Z
Бабуся дванадцятьох онуків побила світовий рекорд з відтискань
24tv
2024-11-21T19:24:00Z
Чоловік хотів відстрочку, але ТЦК ігнорував: суд розібрався з цим питанням
Политека
2024-11-21T18:28:48Z
У Києві чоловік під час побутової сварки вбив свого рідного дядька
Украина Криминальная
2024-11-21T18:21:11Z
Жінка втратила понад 30 тисяч гривень після спілкування з фейковим банківським працівником
InternetUA
2024-11-21T17:48:43Z
В Ісландії вивергається вулкан: в землі утворилася тріщина у кілька кілометрів
Фокус
2024-11-21T17:39:51Z
ДСНС має 67 машин механізованого розмінування
УкраинФорм
2024-11-21T17:24:21Z
Ракетна атака РФ: троє постраждалих у Дніпрі, 31 - у Кривому Розі
УкраинФорм
2024-11-21T17:04:06Z
В Ісландії сталося нове виверження вулкана поблизу Рейк’явіка
360ua.news
2024-11-21T17:00:21Z
Батько поставив сина на гречку: чоловік поплатився за таке "виховання"
TSN
2024-11-21T16:48:43Z
В Київській області засуджено особу, що незаконно переправляла ухилянтів через кордон
Khreschatyk
2024-11-21T16:21:37Z
Ця щоденна звичка не дає нам нудьгувати – і саме це заважає нам бути щасливими
24tv
2024-11-21T19:45:15Z
У Китаї робот з ШІ умовив 12 машин покинути робоче місце
InternetUA
2024-11-21T19:31:31Z
Ajax представила відеодзвінок з ШІ DoorBell, камеру спостереження IndoorCam та інші пристрої для безпеки
ITC
2024-11-21T19:31:22Z
Космічні апарати азіатських країн уникли зіткнення на навколомісячній орбіті
Portaltele
2024-11-21T19:27:31Z
Ідеальне проходження S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl — як зібрати всі досягнення
InternetUA
2024-11-21T19:01:27Z
"Новий світовий рекорд": величезний чип WSE-3 обійшов провідний суперкомп'ютер Frontier
InternetUA
2024-11-21T18:43:25Z
Частота і потужність ураганів збільшуватиметься разом з глобальним потеплінням
ZN UA
2024-11-21T18:04:31Z
Xiaomi випустить Redmi K80 Pro з Snapdragon 8 Elite через тиждень — зображення та характеристики
ITC
2024-11-21T18:04:16Z
Дрони літатимуть без GPS, використовуючи унікальну технологію на основі відбитків пальців
InternetUA
2024-11-21T18:04:15Z
Спорткар для родини: представлено потужний електрокросовер Kia
Фокус
2024-11-21T18:51:10Z
Honda планує подвоїти запас ходу своїх електрокарів до 2030 року
AutoCentre
2024-11-21T17:01:03Z
Суперника KIA Sportage від Mitsubishi показали на фото
AutoCentre
2024-11-21T16:16:57Z
Підготовлений до перегонів 280-сильний Skoda Citigo виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-21T15:15:37Z
Запас ходу — 625 км: опубліковано зображення недорогого електрокросовера Mitsubishi
Фокус
2024-11-21T14:31:04Z
Безпеку ваговозів вперше оцінили за програмою Euro NCAP
AutoCentre
2024-11-21T14:10:55Z
Направлений малюнок протектора: чому це добре
AutoCentre
2024-11-21T13:34:59Z
35-річний Mercedes-Benz продають за ціною двох нових AMG GT 63
AutoCentre
2024-11-21T13:07:16Z
В Україні попит на дизельні авто знизився на чверть
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T13:03:51Z