MY.UAНовини
Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності
Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності

Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності

Чому не спрацює реформа МСЕК і якою має бути процедура встановлення інвалідності

5,2 мільйона доларів на ліжку, півсотні прокурорів з інвалідністю та врешті-решт відставка генпрокурора Костіна. Протягом останнього місяця в медійному полі вибухнуло чимало скандалів за участю представників медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Усі вони логічно результувалися в заяви МОЗ і президента Зеленського про ліквідацію МСЕК. У цьому матеріалі розберемо план МОЗ, його обмеження й реальні способи реформувати систему, а не просто переставити доданки в рівнянні.

Що пропонують у МОЗ і чому воно не поїде далі

Почнемо з хорошого. По-перше, в МОЗ обіцяють відмовитися від наявної медико-соціальної експертизи, що фокусується на діагнозах. Замінити її має оцінка за міжнародною класифікацією функціонування (МКФ). Це однозначно плюс. За МКФ оцінюватимуть здатність людини функціонувати в різних сферах з огляду на її можливості, а не лише обмеження. Якщо МСЕК установлює групу інвалідності та соціальні пільги, то МКФ фокусується на плануванні реабілітації й адаптації людини в суспільстві з урахуванням її індивідуальних потреб і можливостей. Тобто це не стільки вирішує корупційну проблему, скільки починає вирішувати соціальну, окреслює інструменти ефективної реабілітації людини.

По-друге, міністерство пропонує, щоби МСЕК, які наразі функціонують як окремі юрособи, припинили свою діяльність до 2025 року. Натомість їхні обов’язки виконуватимуть кластерні й надкластерні лікарні. Тобто багатопрофільні заклади, які мають різних спеціалістів. До того ж усі ці лікарні будуть підключені до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ). Фіксування даних в електронній системі дасть змогу краще стежити за ухваленням рішень. У разі порушень на лікарні накладатимуть фінансові санкції. І хоча під’єднання до ЕСОЗ може бути корисним для моніторингу, саме собою воно не є достатнім корупційним запобіжником.

Зміна складу комісії, перейменування та під’єднання до ЕСОЗ не ламають корупційного механізму — обидві сторони, пацієнт і спеціаліст комісії, зацікавлені дати / отримати хабар за неправдивий діагноз, фальсифікацію результатів обстежень, за те, щоби в певний спосіб описати ситуацію, вигідну для отримання групи. Ба більше, сьогодні навіть пацієнти, які мають підстави для отримання статусу, дають хабарі, аби їм «покращили» групу чи подовжили термін до переогляду. Якщо просто замінити МСЕК на комісію з іншою назвою, то підкупити нових лікарів можна буде, як і раніше. А сфальсифіковані дані — так само внести в електронні медичні записи, як і в паперові аналоги попередників. Тож пропозиції МОЗ — це лише перші кроки, але процедура встановлення інвалідності вимагає глибших змін.

Як мала б виглядати реформа МСЕК

Почнімо з оперативних кроків, які можна зробити вже зараз і отримати швидкі результати: розмежування, спрощення та стандартизації процесу отримання інвалідності.

По-перше, щоб корупційна схема навколо діагнозів припинила працювати, потрібно зламати лінійний зв’язок між пацієнтом і лікарем, їхню взаємну зацікавленість і можливість дати / отримати хабар за певний результат. Для цього процес огляду можна розділити на два окремі рівні — обстеження й ухвалення рішення щодо пацієнта. Їх мають реалізовувати дві різні лікарні, щоб пацієнт не перетинався в одному фізичному просторі з інстанцією, яка ухвалюватиме рішення щодо нього. Приміром, одна лікарня проводить обстеження пацієнта в Тернополі, а умовний «новий МСЕК» ухвалює рішення на їх основі в Миколаєві. Через засоби телемедицини пацієнт зустрічається з фінальною інстанцією (тільки по відеозв’язку чи телефону).

Водночас кейси пацієнтів мають розподілятися за екстериторіальним та рандомним принципом. Тоді людина, яка проходить обстеження, не зможе передбачити, куди потрапить її справа, щоб домовитися з кінцевою інстанцією про «інвалідність». Також фінальна установа має розглядати анонімний кейс пацієнта, з результатів його обстежень та інших документів варто виключити будь-яку контактну інформацію. Тоді вже спеціалісти комісії не зможуть ініціювати корупційну пропозицію зі свого боку.

По-друге, варто запровадити цифрові інструменти контролю над рішеннями. Наразі їх немає. Шанс, що лікарів покарають за хабарництво, є лише тоді, коли органи правопорядку вирішують здійснити перевірку. Лікарі ж мають відчувати, що їхні рішення точно інспектуватимуть у системному порядку. Для цього варто використати декілька інструментів одночасно:

— створити систему ризик-аналізу, яка б виокремлювала «підозрілі випадки» та направляла їх на додаткову перевірку;

— крос-перевірки складних кейсів, коли декілька команд паралельно працюють над обстеженням і рішенням, а потім результати звіряють;

— випадкові постперевірки, коли в одного зі ста (чи іншого числа) пацієнтів, обраного випадковим чином, інша комісія заново перевіряє результати обстежень;

— впровадити інструмент «прихованого покупця», коли спеціальний представник тестує систему зсередини й навіть пробує підкупити лікарів.

Для всіх перевірок потрібно створити окремий центр верифікації рішень, що працюватиме як централізований аналітичний підрозділ, розглядатиме справи в межах цих перевірок. Звісно, з повною анонімізацією даних для уникнення корупційних ризиків. Центр включатиметься в разі ризикованих кейсів або тих, де була крос-перевірка й різні команди дійшли різних висновків.

По-третє, дуже важливо налаштувати постійний процес взаємодії з правоохоронними органами, щоб це були системні акції. Кожен випадок, який із медичного погляду виявляється однозначним, передається до відповідних служб.

Ба більше, необхідно створити окрему систему постаудиту для цих випадків, яка аналізуватиме їх не тільки з медичного погляду, а й із соціального. Та пріоритизовувати ці кейси з урахуванням немедичних чинників — наявності посад наприклад. Бо «купівля» інвалідності звичайною людиною та, приміром суддею — це геть різний пріоритет для розгляду правоохоронцями. Якщо існуватиме алгоритм, який виокремлюватиме такі ризиковані кейси, залучення органів правопорядку до перевірок стане значно простішим і швидшим.

Реформи в довгу

Звісно, залишається проблема спотворення первинних обстежень на початковому рівні. Так само можна буде, умовно кажучи, вдихнути-видихнути не до кінця, щоб отримати поганий результат спірометрії (тесту функції легень), чи підкупити окуліста під час перевірки зору за таблицею Сивцева. Цю проблему вирішити важче, але цілком можливо, тим паче в новій логіці двох рівнів процедури присвоєння інвалідності (обстеження та фінального рішення), запропонованих вище. Можна піти далі й застосувати інструменти телеметрії, коли прилад, приміром, кардіограф, контактує з людиною в одній області, а результати отримує й трактує інший лікар в іншому регіоні. Розподілення кейсів має так само відбуватися за принципами рандомності, анонімності й екстериторіальності.

До речі, телеметрія не є чимось фантастичним чи новим для України, в нас є успішні кейси її застосування. Згадати хоча б пілот в Одеській області, коли сільські медики мали планшет, до якого були під’єднані кардіограф, USB-камера, спірометр і тонометр. Фельдшери знімали показники й передавали сімейному лікарю, який перебував у лікарні за 30 кілометрів від фельдшерського пункту. Швидко, зручно й ефективно. Тому, хоча телеметрію й довше впроваджувати, вона варта зусиль.

Врешті-решт після накопичення достатньої кількості даних в ЕСОЗ (або на іншій платформі для збору даних, які є в МОЗ), можна вивести категорії типових кейсів і автоматизувати рішення щодо них. Люди з важкими діагнозами можуть отримувати результат автоматично, без необхідності зайти в десять різних кабінетів. Приміром, ветеран із ампутованою кінцівкою не має необхідності проходити офтальмолога, щоб отримати третю групу інвалідності. Як і загалом для призначення йому групи не потрібно жодної комісії. Є дані щодо його лікування в шпиталі, з них можна відразу побачити, що в нього немає інших хвороб, і просто призначити групу автоматично, залишивши тільки роботу з реабілітологом.

Ба більше, в міру накопичення даних стосовно медичних рішень комісій можна використати алгоритми штучного інтелекту, які змогли б автоматизувати отримання групи й для досить складних випадків, відклавши на розгляд реальних спеціалістів тільки важчі неоднозначні кейси. Приблизно за рік роботи ШІ можна вийти на 70–80% груп, оформлених повністю автоматично, усунувши з процесу найбільший корупційний ризик — людину.

Справжня реформа можлива

Сценарій, який я навів вище, може здатися складним і довгим. Проте пілот можна запустити місяців за два, бо вже є платформи, на яких це можна реалізувати. Вони вже впроваджені в усіх лікарнях країни. Для реалізації таких процесів не обов’язково рік-два розробляти «ідеальні моделі» обліку даних в ЕСОЗ. До того ж за час повномасштабної війни Україна вже довела свою здатність робити комплексні, проте швидкі релізи («Резерв+», «Армія+» є тому прикладом).

Реалізація всіх облікових завдань ЕСОЗ, функцій контролю, упровадження телеметрії та штучного інтелекту, звісно, потребуватиме більше часу — орієнтовно 12–18 місяців.

Якщо ж замість реальної зміни системи й автоматизації процесів лише переставити місцями доданки, передати функцію МСЕК іншій установі, то це дасть лише реорганізацію корупційних потоків. Простіше кажучи, розбагатіють інші люди замість тих, хто «заробляє» нині.

Реформа МСЕК не дорівнює реформі роботи з людьми

Вкрай важливо не забувати, що корупція у МСЕК — це лише симптом логіки, закладеної в саму систему роботи з громадянами, які мають інвалідність. Система працює так, аби держава просто «відкупилася» від людей подачкою у вигляді пенсій і застарілих пільг. Потрібно змінити всю філософію роботи в цій сфері, де ключове завдання — не платити побільше пенсій, а повертати людину в соціум, дати їй можливість працювати.

Наразі дисбаланс виділення бюджету на пенсії й реабілітацію такий, що на останню йде лише незначна частка відносно бюджету пенсій. Сотні тисяч ветеранів, травмованих війною, потребують оновленого підходу до себе. Пенсія не може бути самоціллю системи, вона — лише компенсаційний механізм, аби підтримати людину у важкій ситуації. Тому реформа МСЕК має бути лише елементом великого пазла реформи сфери реабілітації. Інакше цієї інвалідності державної системи ми не виправимо.

Ба більше, всі ці медичні інформаційні системи мають бути нормально інтегровані із системами Мінсоцу, соціальних служб тощо. Бо це нерозривний цикл в історії людини, яка втратила здоров’я. У секторі ІТ є поняття User Journey — шлях користувача, який людині з певною потребою має бути зручно долати. У випадку отримання інвалідності він включає лікування, реабілітацію, пільги, а також питання можливого зняття з обліку в ТЦК та окремого отримання ветеранських послуг. Тому необхідна така взаємодія систем і реєстрів, яка б замкнула весь цикл МОЗ—Мінсоц—Міноборони та Мінвет. Бо кількість реальних людей із інвалідністю постійно зростає. Зрештою «реформа МСЕК» має перетворитися на повноцінну зміну філософії держави в роботі з людьми, які мають інвалідність.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Кто будет следующим Папой Римским: букмекеры назвали двух фаворитов
Факти ICTV
2025-04-22T13:46:08Z
Андрей Матюха и его фонд присоединились к инициативе ORIGAMI for UKRAINE
Gazeta UA
2025-04-22T13:41:58Z
Компенсация расходов на коммунальные услуги: украинцы могут получить новую помощь
Знай
2025-04-21T16:12:03Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Женщина в центре Киева бросилась спасать писателя от мобилизации — он ее осадил
Апостроф
2025-04-22T09:24:45Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Утвердили новое административно-территориальное деление Украины
Gazeta UA
2025-04-12T07:12:37Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
Стало известно об украинской зарплате отца переговорщика Путина
Апостроф
2025-04-22T13:51:33Z
Два громких заявления "дорого" обошлись Трампу: WP обнародовала интересный рейтинг
Telegraf
2025-04-22T13:48:32Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Украина закупила у Израиля 12 тысяч доз препарата от радиационного облучения
Известия Киев
2025-04-22T13:40:47Z
Шесть сухофруктов, которые следует есть регулярно
Gazeta UA
2025-04-22T13:00:43Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
"Вы действительно защищаете весь мир": легенда Голливуда Шон Пенн посетил ВСУ и сделал заявление
Апостроф
2025-04-22T13:36:27Z
Конкурс, который объединяет: история Евровидения и главные правила
Факти ICTV
2025-04-22T13:12:25Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Марина Боржемская поделилась фото юности: стройная модель
GlavRed
2025-04-22T09:43:08Z
Умерла заслуженная артистка Украины Изабелла Павлова-Рушковская
Факти ICTV
2025-04-21T15:36:34Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
На Днепропетровщине мужчина жестоко убил 12-летнего мальчика: подробности трагедии
BigMir
2025-04-22T13:45:25Z
«Военнослужащий 80 ОДШБр расстрелял семейную пару во Львове»: что известно
Comments UA
2025-04-22T13:36:35Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Заместителя Кличко Прокопива отправили под домашний арест
ZN UA
2025-04-22T13:25:01Z
В Харькове будут судить сторонника "русского мира"
Корреспондент
2025-04-22T13:18:55Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T13:00:25Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Сделано в Корее: Китай нашел способ обойти пошлины США
Корреспондент
2025-04-22T13:21:10Z
Минимальная пенсия 2025: будет ли повышение
Факти ICTV
2025-04-22T13:12:01Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Никакой химии: какой популярный продукт может защитить деревья от тли
Gazeta UA
2025-04-22T12:06:02Z
Поиск смысла после утраты: как найти новую цель в жизни после смерти близкого человека
Comments UA
2025-04-22T12:03:57Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Сколько можно хранить вареные яйца: названо точное время
Comments UA
2025-04-22T11:24:17Z
Спешить не стоит: как долго нужно ждать первого секса в новых отношениях
Знай
2025-04-22T10:51:01Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
"Полесье" – "Шахтер": видео онлайн-трансляция полуфинала Кубка Украины
ZN UA
2025-04-22T13:33:35Z
Играть вместе: наследственный футболист мечтает играть с Ямалем
Корреспондент
2025-04-22T12:48:12Z
Забарный включен в команду недели АПЛ
Корреспондент
2025-04-22T11:48:23Z
Звездный игрок может стать одноклубником Трубина
Корреспондент
2025-04-22T11:12:38Z
Экс-чемпион мира считает, что Александр Усик будет бороться за титулы столько, сколько физически сможет
Известия Киев
2025-04-22T10:37:34Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Хакеры украли 1,4 млн грн при помощи смартфона: как им это удалось и можно ли защититься
Фокус
2025-04-22T13:45:06Z
Сівалка Bednar Omega OO FL – це універсальний посівний агрегат
AgroNews
2025-04-22T13:04:56Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
В "Дии" появится новая полезная функция для водителей: детали
Comments UA
2025-04-22T12:31:59Z
Sony показала «начинку» PS5 Pro — с системой охлаждения на основе жидкого металла
ITC
2025-04-22T12:10:38Z
Готовим авто к жаре: что нужно сделать до начала лета
Знай
2025-04-22T11:51:07Z
Перекус за рулем может обойтись в 275 000 гривен: о каком правиле не знает большинство водителей
Comments UA
2025-04-22T11:18:52Z
Ключевые причины поломок АКПП: большинство водителей этого не знает
Comments UA
2025-04-22T07:54:27Z
Лишат прав и отберут авто: водителям переписали наказание за распространенное правонарушение
Знай
2025-04-22T02:51:05Z
Китайский бренд автогиганта Stellantis представит свой первый седан
Корреспондент
2025-04-21T18:30:22Z