MY.UAНовини
РФ змінила тактику ударів "Шахедами": чому ЗСУ не знищують дрони ще на етапі виробництва
РФ змінила тактику ударів "Шахедами": чому ЗСУ не знищують дрони ще на етапі виробництва

РФ змінила тактику ударів "Шахедами": чому ЗСУ не знищують дрони ще на етапі виробництва

Обсяги виробництва "Шахедів" у РФ досягли 50 одиниць на день, у результаті ворог також збільшив кількість атак. Фокус розповідає про зміни в російській тактиці, роботу української ППО та пояснює, чому ЗСУ ще не посилили удари по місцях збору дронів.

Російські військові посилили атаки БПЛА на мирні міста України. Так у ніч з 6 на 7 листопада ворог застосував 106 ударних дронів типу "Шахед" та безпілотники невстановленого типу. За інформацією Повітряних сил, станом на 12:00 було підтверджено знищення 74 БПЛА, ще 25 — локаційно втрачені.

Експерт із питань авіації Богдан Долінце наголосив, що противник значно збільшив обсяги виробництва "Шахедів".

"Якщо на початку року йшлося про 10-11 "шахедів" на добу, то влітку ця кількість зросла до 17, а тепер вона досягає 50 одиниць. За прогнозами, до кінця року це може бути 80-90 безпілотників щоденно, що становить велику загрозу", — сказав Долінце.

Фокус зʼясував, як останнім часом змінилися російські удари по території України, та чому Сили оборони не можуть знищити ворожі "Шахеди" ще на етапі виробництва.

Атаки "Шахедами": як ЗС РФ змінили тактику обстрілів

За словами головного редактора Defense Express Олега Каткова, ворог почав запускати велику кількість дронів разом з хибними цілями, тобто разом з БПЛА невстановленого типу — "Гербера" та їм подібні. Це є головною відмінністю від попередніх атак, зокрема, масований запуск хибних дронів розпочався з кінця літа — початку осені.

Військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Олег Жданов зауважив, що наразі в основному російські "Шахеди" літають на виснаження української системи ППО — вони більше почали кружляти, маневрувати, змінюють висоту польоту, що ускладнює їхнє виявлення та збиття.

Стратегія запуску ворожих дронів серйозно змінилася. За словами військового експерта Дмитра Снєгирьова, противник фактично використовує українську тактику — так звані ройові атаки та комбінований характер ударів. Йдеться про пуски з різних точок, але виходом на один час на удар. Також змінюється траєкторія польоту — БПЛА йдуть або на надмалих висотах, або на максимальних.

"Головне те, що використовується хвильовий характер атаки, який має на меті знекровлення української системи ППО. Також використовуються так звані хибні цілі, тобто ті БПЛА, які без бойової частини. Але мета яких — використання потенціалу української ППО. Тобто грають на тому, що собівартість БПЛА значно менша, ніж собівартість ракети для систем ППО, яка відповідно нейтралізує цей засіб ураження", — пояснив Фокусу Снєгирьов.

Основна ціль російських атак спрямована по цивільній інфраструктурі, продовжує експерт. Таким чином ворог здійснює військово-політичний тиск на Україну, аби змусити пристати на так звані мирні перемовини. Крім цього, ЗС РФ збільшили інтенсивність ударів. У жовтні було запущено понад 2000 дронів, тоді як це на 40% більше, ніж у вересні. Це свідчить про масштабування ворогом виробництва "Шахедів". Також розширилася географія пусків "Шахедів" та використовується комбінований характер атак, коли БПЛА перевантажують системи ППО, а далі наносяться удари ракетами.

Чому не всі "Шахеди" вдається збивати у прифронтових та прикордонних регіонах

Дмитро Снєгирьов повідомив, що у прифронтових регіонах системи ППО перебувають під ударами ПКС РФ, які застосовують ФАБи та КАБи. Через збільшення дальності ударів ворожі борти опиняються поза зоною ураження українськими системами ППО.

"Натомість самі росіяни можуть безкарно працювати по системах української ППО. На жаль, це унеможливлює ліквідацію безпілотників безпосередньо на відстані до 100 кілометрів від лінії бойового зіткнення чи то умовної лінії російсько-українського кордону", — пояснив він.

Експерт нагадав, що наразі третина ворожих безпілотників глушиться системами радіоелектронної боротьби. Тому протидія БПЛА ведеться не лише за рахунок мобільних груп і систем ППО, але й РЕБ.

За словами Олега Жданова, для ефективного знищення "Шахедів" у прифронтових та прикордонних областях потрібна ешелонована система ППО.

"Від самого кордону повинні бути розташовані позиції засобів протиповітряної оборони з відповідною щільністю, щоб два сусідні засоби як мінімум на третину перекривали зону ураження один одного", — каже Фокусу експерт.

Він зазначив, що сьогодні Україна не може дозволити собі таку щільність через відсутність достатньої кількості засобів ППО. Також повинна бути система розвідки радіолокаційних станцій з величезною щільністю, а в повітрі постійно працювати авіація, аби виявляти, де перебувають "Шахеди".

"Те, що не бачить РЛС на землі, може побачити літак з повітря, який обладнаний радіолокаційною станцією, він може вести розвідку. Це дуже складна система. Також засобами ураження повинні бути не великокаліберні кулемети, адже він може дати висоту пострілу максимум на два кілометри", — пояснив Жданов.

За його словами, в перспективі потрібно робити, як Ізраїль, де на кордоні стоять батареї "Залізного купола", а в глибині розташовані серйозніші та потужніші засоби ураження.

"За рахунок того, що чим глибше, тим розташовані сильніші засоби ураження, виходить, що всі одночасно системи можуть починати уражати цілі прямо на кордоні повітряного простору. Якщо одні його не уразили, то інші потужніші, які стоять за спиною, його гарантовано атакують. Це називається глибоко ешелонована система ППО", — підсумував він.

Знищення "Шахедів" ще на етапі виробництва: чому Україна не посилила атаки по РФ

Україна не має засобів для збільшення кількості атак по російських заводах. Війську потрібна далекобійна західна зброя, впевнений Олег Катков. Зокрема, для знищення виробництва "Шахедів" в Алабузі (Татарстан) потрібні ракети типу "Томагавк". Ба більше, удари по обʼєктах повинні бути методичними, аби саме підприємство не існувало.

"Треба розуміти, що рознести виробниче підприємство дронами з бойовими частинами по 50 кілограмів дуже важко. А повинно йтися про саме далекобійні крилаті ракети у великій кількості, тому що знов-таки цей об'єкт РФ прикриває, він знаходиться на значній глибині в її території. Це дуже складний об'єкт для ураження. І такі атаки мають бути постійними, якщо ви просто завдасте удар, то через певний час росіяни просто відновлять виробництво", — пояснив головний редактор Defense Express.

Дмитро Снєгирьов підтвердив, що українська сторона має обмежені можливості щодо завдавання ударів по території РФ. Зокрема, виробництво "Шахедів" розташоване на території Татарстану, відстань до якої становить понад тисячу кілометрів. Тому уражати такі обʼєкти можна лише з використанням безпілотників, бойова частина яких становить від 30 до 40 кілограмів, що є недостатнім для ефективного знищення виробничого циклу.

На думку Олега Жданова, ЗСУ не збільшують кількість атак на ворожі підприємства, оскільки це політичне рішення президента Зеленського. Він наголосив, що в армії є засоби, які можуть дістати до Алабуги.

Нагадаємо, 7 листопада керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко заявив, що РФ точково атакує українську енергетичну інфраструктуру за допомогою БПЛА типу "Шахед", аби економити ракети. За його словами, це дешевший варіант ведення війни.

1 листопада в Генштабі розповіли, що протягом жовтня ворог запустив по Україні 2023 ударні дрони типу "Шахед" та БПЛА невстановленого типу. Зокрема, з них 1185 БПЛА були успішно знищені українською ППО, ще 738 — локаційно втрачені, а 29 — залишили повітряний простір території України.

Теги за темою
Обстрелавиация
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Джамала продала дом под Киевом: певица назвала причину и где сейчас живет с детьми
TSN
2025-05-26T18:18:35Z
Какие платья нельзя носить женщинам за 50: такие модели выглядят нелепо и добавляют возраст
TSN
2025-05-26T16:48:44Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
В Праге к столетию украинского музея открыли выставку в Сенате
TSN
2025-05-31T15:48:44Z
Даша Малахова призналась в бывших романах с женщинами и сделала заявление: "Прошу увидеть реальность"
TSN
2025-05-31T15:33:44Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
2025-05-25T07:48:32Z
Кабмин назначил нового руководителя Госкино
Корреспондент
2025-05-30T16:36:49Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Škoda Favorit 1987 года переосмыслили как электрокар для нового поколения
Корреспондент
2025-05-29T18:15:23Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Bentley возвращает в продажу 96-летний Blower
Корреспондент
2025-05-30T19:27:53Z
Мировые продажи Toyota бьют рекорды
Корреспондент
2025-05-30T18:51:10Z
Лобстеры как извинение: Албон угостил Расселла за Гран-при Монако
Корреспондент
2025-05-29T13:57:25Z
Французская Alpine представила электрокроссовер A390 с тремя двигателями
Корреспондент
2025-05-28T19:24:38Z
Китайский автопроизводитель разозлил владельцев авто рекламой в салоне
Корреспондент
2025-05-28T16:45:16Z
Представлен обновленный Land Rover Defender
Корреспондент
2025-05-28T16:36:07Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Как музыка влияет на мозг: названа песня, которая снимет стресс всего за 8 минут
UAToday
2025-06-01T15:57:31Z
Не только кипяток: как быстро снять кожуру с помидоров без бланширования
TSN
2025-05-31T14:33:43Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Витамины для кожи: которые следует принимать, а от которых лучше воздержаться
UAToday
2025-05-31T12:06:55Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Главная стрижка лета-2025: трендовые варианты
TSN
2025-05-26T12:18:14Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
Клубничный бум: непревзойденная галета к кофе или чаю
TSN
2025-05-26T17:06:31Z
Сода для хорошего урожая помидоров: необычные способы использования
TSN
2025-06-01T16:18:22Z
Утром или вечером: когда лучше принимать душ и почему
UAToday
2025-06-01T15:57:51Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
Гороскоп на 25 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-24T15:27:13Z
Тельцам следует показывать свои преимущества, а Скорпионам следует позволить себе радоваться: астрологический прогноз на рунах на 19 мая 2025 года
TSN
2025-05-19T00:48:36Z
Удары по аэродромам. Никакого ядерного ответа не будет
ГЛАВКОМ NET
2025-06-01T18:51:23Z
Илон Маск отреагировал на удары по аэродромам в РФ
Корреспондент
2025-06-01T20:27:08Z
Знали ли в США об атаке Украины по России: что говорят в Белом доме
TSN
2025-06-01T17:03:35Z
Зеленский рассказал о ситуации с ракетами Taurus
Корреспондент
2025-05-29T13:06:54Z
Выборы в Польше: Тшасковский опережает Навроцкого
Корреспондент
2025-06-01T23:36:04Z
Кто поедет на переговоры с РФ в Стамбул: Зеленский изменил состав делегации
UAToday
2025-06-01T23:15:46Z
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
2025-05-24T16:33:54Z
Как движение в ЕС заставляет Украину изменить правила выборов
Европейская правда
2025-05-29T05:42:52Z
В ОП выдвинули условия России для переговоров
Корреспондент
2025-05-30T18:21:50Z
Российские акции обвалились после ударов СБУ по аэродромам
Корреспондент
2025-06-01T17:42:33Z
Курс валют на выходные, 31 мая и 1 июня: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-05-31T06:51:29Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Банки ограничили денежные переводы украинцев с 1 июня: кого коснулись изменения
UAToday
2025-06-01T23:15:29Z
Россия рискует потерять финансовую подушку в 2026 году - разведка
Корреспондент
2025-06-01T18:45:09Z
Швеция ослабляет 100-летнюю жесткую монополию на продажу алкоголя
Европейская правда
2025-05-31T21:00:54Z
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
2025-05-25T14:45:13Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
2025-05-25T03:06:24Z
Германия вооружит Украину дополнительно на €5 млрд
Корреспондент
2025-05-28T17:39:50Z
Командующий Сухопутными войсками Драпатий подал в отставку
UAToday
2025-06-01T23:15:46Z
СМИ: СБУ поразила более 40 бомбардировщиков РФ
Корреспондент
2025-06-01T20:12:57Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
Появилось видео атаки СБУ на российские аэродромы
Корреспондент
2025-06-01T16:19:18Z
Осталось 5 дней. Что ждет "ограниченно пригодных", которые не пройдут ВВК вовремя
UAToday
2025-06-01T15:57:27Z
Удар по Харькову: повреждены более 30 домов и транспортное депо
Корреспондент
2025-05-30T07:30:06Z
ВСУ ведут бои на девяти направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-27T13:30:44Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
Ситуация на фронте на вечер 1 июня 2025 года
UAToday
2025-06-01T23:15:27Z
Гороскоп на 2 июня 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-06-01T15:57:05Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
Генштаб рассказал о ситуации с боями на фронте
Корреспондент
2025-05-28T05:27:22Z
Украина встретит лето грозами и жарой
Корреспондент
2025-06-01T13:54:13Z
В Польше голый украинец бегал по улице и прыгал на авто
TSN
2025-05-28T15:21:21Z
В России группа врачей продавала детей за границу
Корреспондент
2025-05-31T18:33:20Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
В Киеве на американца упал балкон у подъезда многоэтажки
VGorode
2025-05-29T12:57:14Z
Россия под ударом беспилотников, взрывы прогремели в разных городах
Корреспондент
2025-06-01T23:12:54Z
Россияне атаковали Запорожскую область: погибли три женщины
Корреспондент
2025-06-01T18:12:13Z
Главу центрального банка Словакии осудили за коррупцию
Корреспондент
2025-05-29T13:03:32Z
Дроны РФ атаковали детей в Херсонской области - ОВА
Корреспондент
2025-06-01T17:00:41Z
В России обрушился еще один мост
UAToday
2025-06-01T16:22:44Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
На Солнце произошел крупнейший с начала года выброс плазмы в сторону Земли
Корреспондент
2025-05-31T07:51:23Z
Мобильную связь в Украине из-за атак "Шахедов" могут выключать
TSN
2025-05-31T07:34:10Z
SpaceX вывела на орбиту спутник GPS
Корреспондент
2025-05-31T05:12:12Z
Sony прекратила самостоятельное производство смартфонов Xperia
Корреспондент
2025-05-30T18:12:38Z
В обновленной версии ИИ DeepSeek R1 усилили цензуру
Корреспондент
2025-05-30T17:03:22Z
В Китае нашли череп, который не принадлежит ни одному из известных видов че
Корреспондент
2025-05-30T12:33:25Z
Кошки узнают своих хозяев по запаху – ученые
Корреспондент
2025-05-30T07:21:06Z
Составлена символическая сборная команда Лиги чемпионов
Корреспондент
2025-06-01T17:24:06Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Гарсия перед провальным боем травмировался: Была операция
Корреспондент
2025-05-28T21:30:01Z
90 лет без титула, и вот наконец Юнион Сент-Жиллуаз в Бельгии снова чемпион
Корреспондент
2025-05-25T21:30:44Z
Гасперини официально отправлен в отставку
Корреспондент
2025-06-01T21:48:01Z
Умер экс-чемпион мира в трех весовых категориях
Корреспондент
2025-06-01T21:24:50Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
По причине ветрянки Владислав Дубинчак пропустит игры национальной команды
Корреспондент
2025-06-01T20:45:46Z