MY.UAНовини
Сектор правосуддя. Як Україна виконує рекомендації ЄС
Сектор правосуддя. Як Україна виконує рекомендації ЄС

Сектор правосуддя. Як Україна виконує рекомендації ЄС

Сектор правосуддя. Як Україна виконує рекомендації ЄС

Минулого тижня Європейська комісія ухвалила щорічний Пакет розширення, надавши детальну оцінку поточному стану та прогресу, досягнутому Україною на шляху до ЄС. Оцінки супроводжувалися рекомендаціями щодо пріоритетних реформ.

У Звіті щодо України Європейська комісія зазначила, що «незважаючи на продовження загарбницької війни Росії, Україна продемонструвала надзвичайну стійкість і відданість своєму європейському шляху».

В Брюсселі наголошують, що «після першої міжурядової конференції в червні 2024 року аналітична перевірка acquis (скринінг) просувається плавно. Якщо Україна виконає всі умови, Комісія з нетерпінням чекає на відкриття переговорів щодо кластерів, починаючи з «Основ», якнайшвидше 2025 року».

Одним із ключових блоків кластеру «Основи» є сектор правосуддя, що включає скринінг із боку ЄК української судової системи, органів прокуратури, адвокатури, системи виконання судових рішень і стану юридичної освіти.

Що ж рекомендує Єврокомісія Україні?

Стратегія розвитку сектору правосуддя

Перша й одна з основних рекомендацій ЄК — це розробити та ухвалити новий середньостроковий стратегічний документ для системи правосуддя, який має охоплювати оптимізацію мережі судів, систему судоустрою та управління судами, зміцнення Верховного суду та вдосконалення процедури добору його суддів, оновлення процесуальних кодексів, виконання судових рішень, альтернативне вирішення спорів, цифровізацію, а також реформу адвокатури, юридичної освіти та системи підготовки суддів.

Над цим документом зараз працює офіс президента. Минулого тижня профільна заступниця керівника ОП Ірина Мудра на заході «Шлях України до ЄС: Ключові висновки з Тіньового звіту щодо розділу 23 «Правосуддя та основоположні права» презентувала ключові положення проєкту Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2025–2029 роки.

Окрім ухвалення Стратегії, Мудра обіцяє розробити й План дій до неї з конкретними строками, відповідальними органами та КРІ. Тут головне, щоби строки були реалістичними та враховували інституційну спроможність і кількість завдань, які вже мають ключові органи, відповідальні за судову реформу, — Вища рада правосуддя та Вища кваліфікаційна комісія суддів.

Важливо також, аби шляхи реформування ключових сфер пропонувалися з повагою до незалежності судової влади та КСУ й сприймалися ключовими стейкхолдерами. Тоді шанси на успіх реформ значно збільшуються.

Україна 2019 року вже мала негативний досвід судової та прокурорської «реформ» від Руслана Рябошапки. Негативні наслідки цього «реформування» наша країна не може подолати й п’ять років по тому.

Інституційна спроможність ключових судових органів

Питанню інституційної спроможності ВРП, ВККС та Громадської ради доброчесності присвячена значна кількість рекомендацій ЄК.

Так, у звіті йдеться про необхідність заповнити чотири вакансії у Вищій раді правосуддя з боку президента (конкурс триває) та з’їзду адвокатів (конкурс уже три роки не оголошується), а також однієї вакансії у ВККС (переможець конкурсу стане відомим до кінця року).

Не менш важливим для Єврокомісії є й старт роботи Служби дисциплінарних інспекторів ВРП. Співбесіди з кандидатами, які успішно пройшли конкурс, розпочнуться у ВРП вже наступного тижня.

У Звіті ЄК йдеться й про підвищення інституційної спроможності Вищого антикорупційного суду через призначення до його складу 25 нових суддів: 15 — до першої інстанції й 10 — до апеляційної.

Наступного тижня кандидати в судді ВАКС почнуть складати іспити. А буквально 6 листопада президент підписав закон, яким подовжив на півтора року повноваження Громадської ради міжнародних експертів, що разом із ВККС перевірятиме доброчесність кандидатів до цього суду.

Кваліфікаційне оцінювання та конкурси на суддівські посади

Вже понад рік триває кваліфікаційне оцінювання суддів, конкурси до судів апеляційної інстанції та вже згаданий конкурс до ВАКС.

Результати, на жаль, є досить скромними. За рік близько 170 суддів завершили кваліфікаційне оцінювання. Це лише 10% тих, хто мав його пройти станом на початок поновлення цієї процедури.

Однак попри повільні темпи оцінювання в ЄК зазначають, що співпраця ВККС і ГРД «є позитивною загалом, незважаючи на певні розбіжності в оцінці доброчесності».

Це добрий сигнал для України, адже після чотирьох років зупинки вона нарешті має хоча б невеликий прогрес у питаннях очищення судової влади.

Водночас у Єврокомісії зазначають, що «ВККС має систематично забезпечувати транспарентність і належну аргументацію в ухваленні рішень, а ВККС і ГРД мають надалі вдосконалювати співпрацю». Із цим є певні проблеми, оскільки наразі триває дискусія між парламентом, ВККС і ГРД щодо доступу останньої до суддівських досьє.

Ця ситуація має також історичний складник. Річ у тім, що попереднім складам ВККС і ГРД аналітичну інформацію щодо суддів у не передбачений законом спосіб надавали НАБУ та НАЗК.

Це було ефективно, але припинилося на початку поточного року через завантаженість цих органів виконанням власних функцій.

Тоді ВККС виявилася не готовою самостійно збирати й обробляти такі масиви даних (і, відповідно, надавати їх ГРД). Нині ситуація покращилася, проте періодично система однаково дає збій. Це негативно вплинуло на якість і швидкість оцінювання суддів щонайменше 2024 року. А якщо ситуацію не виправити комплексно, це впливатиме й на швидкість конкурсних процедур, насамперед щодо кандидатів до апеляційних судів.

У Єврокомісії проблему розуміють, тому надали цікаву рекомендацію для її вирішення: «НАБУ та НАЗК мають збільшити аналітичну підтримку ВККС, а остання має також розвивати власні спроможності».

Громадські організації в Тіньовому звіті до розділу 23 «Правосуддя та основоположні права» пропонували варіант для розвитку ВККС «власних спроможностей» — це створення всередині ВККС окремого аналітичного підрозділу, який для цілей конкурсів і кваліфікаційного оцінювання збиратиме й оброблятиме для ВККС і ГРД інформацію щодо суддів та кандидатів у судді з відкритих і закритих державних реєстрів. Тобто аналітичні довідки, які раніше готували НАБУ та НАЗК, зможе продукувати сама ВККС.

Це потребуватиме певних законодавчих змін, однак і варіант, який пропонує ЄК, теж їх потребує. Тож нас найближчим часом очікує широка експертна та політична дискусія не тільки стосовно доступу ГРД до суддівських досьє, а й того, хто і як має їх наповнювати.

Також Єврокомісія рекомендує «зміцнити спроможність та ефективність ГРД, зокрема шляхом надання допоміжного персоналу та покращення доступу до досьє». Насправді наявність сильного аналітичного підрозділу всередині ВККС, який надаватиме членам ГРД такий самий об’єм аналітичних даних, що й членам ВККС, вирішить питання спроможності для обох органів і навіть для ВРП, яка для виконання покладених на неї функцій потребує інформації із суддівських і кандидатських досьє.

Звернули увагу в ЄК й на рішення Верховного суду в справі судді Усатого, де Велика палата відхилилася від своєї попередньої практики кваліфікаційного оцінювання, що загрожувало його зриву стосовно 180 суддів. Автором цього рішення є суддя Великої палати Олег Кривенда. ZN.UA у своїх публікаціях попереджало про неможливість обрання його суддею ВП ВС через сумнівну доброчесність. Однак Касаційний адміністративний суд і його голова Михайло Смокович, який зараз претендує на обрання суддею Конституційного суду, не звернули уваги на низьку доброчесність Кривенди.

У підсумку Україна отримала зовсім не дипломатичне попередження від ЄК за це рішення, а ВП ВС — черговий розкол серед суддів, адже судячи з кількості окремих думок, рішення у справі Усатого ухвалено з мінімальною перевагою, що дає шанси на перемогу здорового глузду в інших подібних справах.

Доброчесність суддів

Доброчесність суддів Верховного суду та вищих судів — теж у полі зору Брюсселя. У звіті ЄК йдеться про те, що «для підвищення підзвітності судової влади та довіри громадськості Україна має ухвалити законодавство щодо декларацій доброчесності суддів».

«Оновлена система має включати для суддів вищих судів тимчасову, але змістовну процедуру перевірки із залученням незалежних експертів», — це по суті чітка вимога Єврокомісії, за яку судді ВС і вищих судів мають дякувати не лише вже звільненому з ВС за корупцію Всеволоду Князєву, а й тим суддям ВП ВС та особливо судді Кривенді, які голосували за рішення у справі Усатого.

Єврокомісія прямо говорить про те, що «корупційні ризики у Верховному суді все ще потребують відповідного реагування через систему покращених декларацій доброчесності та їх перевірок ВККС, а також перевірок із боку НАЗК майнових декларацій і моніторингу способу життя суддів, а крім того, покращення добору суддів ВС на підставі нового законодавства та єдиних критеріїв для оцінки доброчесності й етики суддів, затверджених ВРП».

Тож із очевидного — Брюссель висуває підвищені вимоги стосовно перевірок доброчесності суддів ВС і вищих судів. Із неочевидного — незрозуміло, чим вони мають відрізнятися.

Новий суд для розгляду справ за участю центральних органів влади

Після ліквідації 2022 року Окружного адміністративного суду міста Києва справи проти центральних органів влади (крім президента й парламенту) тимчасово розглядає Київський окружний адміністративний суд. У Єврокомісії розуміють, що далі так відбуватися не може, й наполегливо рекомендують створити для цього новий суд «із залученням незалежних експертів і належною перевіркою доброчесності та компетентності кандидатів». Не менш наполегливо рекомендують завершити процедуру кваліфікаційного оцінювання колишніх суддів ОАСК.

Навчання суддів

Цього року в полі зору Єврокомісії — й питання навчання суддів. Чиновники ЄК — добрі дипломати, й коли вони наполягають на необхідності інституційних реформ у Національній школі суддів «для зміцнення управлінського та операційного потенціалу», а також «модернізації навчальних програм та методів навчання» — це може означати лиш одне: Україна потребує глибокого реформування системи суддівської освіти.

Громадський сектор у Тіньовому звіті також звертав увагу на низьку якість і застарілі методи освіти, які наразі демонструє НШСУ.

Тож Україні в найближчій перспективі потрібно буде визначитися, яким зі шляхів рухатися — перебудовувати структуру Нацшколи суддів і змінювати її менеджмент (який не змінювався з часів Януковича—Портнова) чи взагалі ліквідовувати її та будувати майже з нуля сучасний Тренінговий центр. І це — не про зміну вивіски, а про зміну підходів до управління Школою та навчання суддів. Для цього слід провести комплексні функціональний, кадровий та фінансовий аудити НШСУ й ухвалювати рішення за їх результатами.

Замість висновків

Звіт містить іще безліч інших рекомендацій — реформування адвокатури, забезпечення єдності судової практики, посилення прокурорського самоврядування, покращення виконання судових рішень тощо.

Наступний звіт щодо свого прогресу Україна отримає за рік.

Зараз працюють робочі групи з кластеру «Основи», які напрацьовують дорожні карти для кожної зі сфер цього кластеру. За ними Україну й мірятиме Європейський Союз.

Як зазначено в цьогорічному звіті ЄК, «демократія, верховенство права та фундаментальні цінності надалі залишатимуться наріжними каменями Політики розширення ЄС. Членство в ЄС залишається стратегічним вибором».

Останнє речення цієї цитати цілком може стати національною ідеєю на наступні п’ять років, адже тільки від нашого власного вибору та спільної відповідальності залежить і шлях до ЄС, і швидкість його проходження.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Варшаві планується зустріч глав МЗС Польщі, Німеччини, Франції та Італії - може долучитись Україна
УкраинФорм
2024-11-14T16:27:31Z
Єврокомісія не планує ставити хрест на присутності на Х
Европейская правда
2024-11-14T16:26:00Z
Поводиться, як "співпрезидент": Маск не хоче їхати з резиденції Трампа, - NBC News
GlavRed
2024-11-14T16:25:54Z
Чи наважиться Путін на примусову мобілізацію: Гудков оцінив ситуацію в Росії
24tv
2024-11-14T16:25:42Z
Прем'єр Вірменії Пашинян зголив бороду, яку відростив у "оксамитову революцію"
Комсомольская правда
2024-11-14T16:19:27Z
Байден пояснив Трампу, чому важливо підтримувати Україну, – Білий дім
24tv
2024-11-14T16:18:37Z
Чого чекати Україні від нових держсекретаря США і глави Пентагону
24tv
2024-11-14T16:18:35Z
Маск почав дратувати оточення Трампа: деталі від NBC
TSN
2024-11-14T16:15:25Z
Суддя ВСУ Волков виграв позов про виплату понад ₴14 мільйонів компенсації за три роки «простою»
УкраинФорм
2024-11-14T16:09:09Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Які горіхи споживати, щоб покращити роботу кишківника
24tv
2024-11-14T16:24:59Z
Карамельно-яблучний тірамісу: ідеальний десерт на холодну пору
TSN
2024-11-14T16:21:20Z
На Прикарпатті лікарні тримають на депозитних рахунках понад ₴160 мільйонів - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-14T16:03:06Z
До 2050 року від раку помиратиме у два рази більше людей, ніж зараз: у чому причина
24tv
2024-11-14T15:54:49Z
Вчені назвали продукт, який може стати причиною інфаркту, особливо у жінок
TSN
2024-11-14T15:51:49Z
Зігріє холодними днями: простий рецепт безалкогольного глінтвейну
24tv
2024-11-14T15:21:14Z
Ляшко каже, що реабілітаційні відділення у лікарнях Прикарпаття завантажені недостатньо
УкраинФорм
2024-11-14T15:16:29Z
Внесення препаратів дронами дозволило заробити на соняшнику додаткові $200/т
AgroPortal
2024-11-14T15:00:51Z
Від війни врятували понад 500 тисяч культурних цінностей із 55 музеїв України
УкраинФорм
2024-11-14T16:22:05Z
Анна Саліванчук шокувала, як втратила зір і перенесла операцію на шиї: "Могла лишитися інвалідом"
TSN
2024-11-14T16:21:16Z
"Хочу старіти красиво": Єва Лонгорія проходить оздоровчу програму
Фокус
2024-11-14T16:15:39Z
Приквел "Гри престолів" та дебют Lisa з BLACKPINK – найочікуваніші прем'єри 2025 року
Знай
2024-11-14T16:07:09Z
Христина Соловій заявила про припинення концертної діяльності: "Виступ у Києві буде останнім"
TSN
2024-11-14T16:06:45Z
Наталія Могилевська підкорила Мережу кліпом на емоційну пісню про кохання: "У саме серце"
TSN
2024-11-14T15:21:58Z
У Москві через «порушення пожежної безпеки» закрився музей історії ГУЛАГу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:28Z
Анна Саліванчук шокувала зізнанням, що двічі втрачала дітей: "Це було дуже боляче"
24tv
2024-11-14T15:09:04Z
5 членів команди "Довбуша" загинули на війні, 7 зникли безвісти, 70 служать у ЗСУ
Фокус
2024-11-14T15:07:57Z
Штраф до 5 тисяч євро: чому в Німеччині не можна викидати скляні банки
GlavRed
2024-11-14T16:25:34Z
В Україні буде запущено ізраїльську систему раннього сповіщення про повітряні тривоги
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T16:24:48Z
ЄС уперше профінансував спільну закупівлю зброї державами-членами, зокрема для України
Европейская правда
2024-11-14T16:20:33Z
Хочуть призвати 160 тисяч людей: скільки триватиме нова хвиля мобілізації - FT
GlavRed
2024-11-14T16:15:28Z
Переселенці можуть отримати грант на суму 700 доларів на навчання
24tv
2024-11-14T16:13:26Z
Завжди готові затягнути пояси: чому росіяни так легко миряться з бідністю та санкціями
24tv
2024-11-14T16:13:22Z
У спецшколі на Тернопільщині діти жили у поганих умовах і зазнавали насильства, - правозахисники
Комсомольская правда
2024-11-14T16:07:20Z
Російських "добровольців" зобов'яжуть платити за втрачену на фронті техніку
24tv
2024-11-14T16:06:53Z
Похоронне бюро пропонує послугу "лежання в труні", щоб поміркувати про життя і смерть
TSN
2024-11-14T16:06:16Z
Зниження цін: в Україні подешевшала цибуля
ZN UA
2024-11-14T16:25:26Z
Єврокомісія погодила виділення Україні €4,1 мільярда
УкраинФорм
2024-11-14T16:21:07Z
Заправити авто стане розкішшю: ціни на пальне досягли європейських
Знай
2024-11-14T16:21:03Z
Суд США постановив, що черешня Glory насправді є черешнею Staccato®
AgroNews
2024-11-14T16:16:14Z
Гетманцев стверджує, що українці сплатили 8,4 мільярда гривень «податку на Google»
Петр и Мазепа
2024-11-14T16:15:53Z
Працівники Bethesda та ZeniMax страйкують через повернення в офіс
ITC
2024-11-14T16:07:35Z
Соцвиплати у 2025 році: що буде з допомогою
Знай
2024-11-14T16:07:33Z
Мінфін: у 2025 році ресурс місцевих бюджетів зміниться
Хвиля
2024-11-14T16:07:25Z
У Мінсоцполітики розповіли як відключення вплинуть на субсидію
24tv
2024-11-14T16:03:04Z
Якої висоти має бути столик біля дивана: дизайнери назвали золоте правило, яке треба врахувати
24tv
2024-11-14T16:27:23Z
Як зберегти очищену картоплю, щоб вона не потемніла та була гарною
TSN
2024-11-14T16:06:23Z
Буде динамічно та насичено – гороскоп на 2025 рік для Стрільців
24tv
2024-11-14T16:03:14Z
Гороскоп Таро на 15 листопада для всіх знаків Зодіаку: прислухайтеся до підказок Всесвіту
Политека
2024-11-14T15:42:14Z
Блищатиме як нова: лайфхак, що очистить кришку від сковорідки за кілька хвилин
24tv
2024-11-14T15:33:10Z
Свято буде зіпсоване: чому не можна зберігати шампанське в холодильнику
GlavRed
2024-11-14T15:28:37Z
Вистачить 2-х ложок: як легко прибрати неприємний запах із взуття
GlavRed
2024-11-14T15:27:25Z
Як приготувати чипси в домашніх умовах: 3 рецепти, які не залишать байдужими нікого
TSN
2024-11-14T15:21:40Z
Як відчистити ванну від жовтизни, нальоту й іржі: навіть стара сантехніка сяятиме, як нова
TSN
2024-11-14T15:07:57Z
Довбик тренується у загальній групі перед матчем з Грузією
Football.ua
2024-11-14T16:25:10Z
Одна з найслабших команд світу відправила молодіжку на спаринг із Росією
24tv
2024-11-14T15:54:32Z
Кванса замінив Брентвейта у складі збірної Англії
Football.ua
2024-11-14T15:49:01Z
Нападник збірної Іспанії розніс керівництво Ла Ліги: у чому причина
24tv
2024-11-14T15:48:44Z
"Йому 107 років": екссуперник Усика епічно потролив Пола перед битвою з Тайсоном – смішне відео
24tv
2024-11-14T15:33:53Z
Шалені суми: стало відомо, скільки Майк Тайсон і Джейк Пол зароблять за мегафайт
TSN
2024-11-14T15:07:52Z
Офіційно: Раньєрі очолив Рому
Football.ua
2024-11-14T15:01:57Z
Юнацька збірна України з футболу U17 зіграла внічию з Хорватією
УкраинФорм
2024-11-14T15:01:05Z
"Циганський король" повертається: Ф'юрі розпочав підготовку до реваншу із Усиком
24tv
2024-11-14T14:55:48Z
У Торецьку, де йдуть бої, залишається близько 800 цивільних
УкраинФорм
2024-11-14T16:30:57Z
На Закарпатті звели будівлю на частині єврейського цвинтаря без дозвільних документів
GlavRed
2024-11-14T16:25:13Z
СБУ навіть перевершила "Моссад": експерт про ліквідації керівника штабу флоту РФ у Севастополі
TSN
2024-11-14T16:21:46Z
"Вперше за 100 тисяч років": метеорологиня шокувала заявою про різку зміну клімату
TSN
2024-11-14T16:21:19Z
Підземний паркінг на Старокиївській горі — КМДА відповіла на критику Мінкульту
Комсомольская правда
2024-11-14T16:12:03Z
"Обережно, діти". Дорожні знаки з’явилися ще в кількох локаціях Києва
Khreschatyk
2024-11-14T16:09:28Z
У Вовчанську бої тривають по всьому місту та прилеглих територіях - військові
УкраинФорм
2024-11-14T15:55:28Z
995-й день війни: оперативна інформація станом на 16:00 14 листопада щодо російського вторгнення
TSN
2024-11-14T15:51:47Z
Російська армія прорвалась до Куп'янська: що кажуть в ЗСУ та адміністрації
TSN
2024-11-14T15:51:05Z
«Червоні монстри» кидають виклик тому, що ми знаємо про ранній Всесвіт
Portaltele
2024-11-14T16:26:39Z
В Україні представлений дрон-"водолаз" CHASING M2: як його використовували
InternetUA
2024-11-14T16:22:24Z
Земля-сніжок: у минулому крижані щити існували навіть на екваторі
ZN UA
2024-11-14T16:07:48Z
Один із головних акторів GTA 5 цілий рік думав, що працює над «лайном», бо назву проєкту тримали в секреті
ITC
2024-11-14T16:07:06Z
Чат-бот Google порадив одному з користувачів померти
InternetUA
2024-11-14T16:01:28Z
Користувачі Android отримають новий захист від дзвінків шахраїв
InternetUA
2024-11-14T15:46:20Z
Істоти з 8 кінцівками: вчені розповіли, хто буде "правити світом" в разі вимирання людства
Фокус
2024-11-14T15:36:20Z
Відразу три супутники впали в атмосферу через непередбачувану сонячну активність
24tv
2024-11-14T15:33:46Z
Ви точно захочете бути такими в старості. Дві інстаграм-бабці, яких полюбила українська аудиторія
Детектор М
2024-11-14T15:30:47Z
Моторошна ДТП на Хмельниччині: загинуло молоде подружжя
TSN
2024-11-14T16:13:38Z
Поліцейські затримали крадія, який розраховувався за покупки чужим картками
InternetUA
2024-11-14T16:12:34Z
На Львівщині судитимуть зловмисника, обвинуваченого у незаконному продажі зброї та боєприпасів
Украина Криминальная
2024-11-14T15:58:27Z
Стали відомі нові подробиці про стан працівника столичного ТЦК, який намагався застрелитися
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:45:36Z
В Україні ліквідували шість схем для ухилянтів за участі депутатів та ТЦК
1News
2024-11-14T15:45:01Z
Війська РФ завдали три удари по населених пунктах Запорізької області
УкраинФорм
2024-11-14T15:24:00Z
Жителька Миколаївщини перерахувала на рахунки шахраїв 218 тисяч гривень
Украина Криминальная
2024-11-14T15:14:00Z
На Полтавщині поліція вилучила наркотичні вейпи на пів мільйона гривень
Украина Криминальная
2024-11-14T15:12:33Z
В Одесі підозрюваний хотів вчинити самогубство під час слідчих дій
24tv
2024-11-14T15:09:11Z
Chery показала ефектний концепт Fulwin Hunting Wild
AutoCentre
2024-11-14T16:19:41Z
Фахівці розповіли, чи потрібно утеплювати двигун автомобіля на зиму
TSN
2024-11-14T15:33:01Z
Mercedes-Benz представив один з найдорожчих у світі авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:38Z
HWA розповіла подробиці про рестомод Evo
AutoCentre
2024-11-14T15:04:53Z
Японія, зустрічай! Українці готуються до гоночного марафону «8 годин Фуджи»
AutoCentre
2024-11-14T15:04:13Z
Суперкар BYD Yangwang U9 підкорив легендарний Нюрбургрінг
AutoCentre
2024-11-14T13:04:32Z
Cadillac Vistiq 2025: розкішний електричний кросовер з автономністю 483 км, потужність 615 к.с. та ціною від $78,8 тис
ITC
2024-11-14T12:34:00Z
GAC представив флагманський електрокрос Hyptec HL
AutoCentre
2024-11-14T12:13:00Z
Volkswagen представив заводський тюнінг-комплект для ID.Buzz Cargo
AutoCentre
2024-11-14T11:16:54Z