MY.UAНовини
Данило Мокрик: «У моєму розумінні корупція в Україні є проблемою номер два. Проблемою номер один є війна»
Данило Мокрик: «У моєму розумінні корупція в Україні є проблемою номер два. Проблемою номер один є війна»

Данило Мокрик: «У моєму розумінні корупція в Україні є проблемою номер два. Проблемою номер один є війна»

Журналіст-розслідувач — про вихід з пекла, у якому опинилася країна, головні виклики у донесенні інформації про війну іноземній аудиторії і про те, чому корупція в Україні не є проблемою номер один.

Данило Мокрик належить до найбільш досвідчених журналістів-розслідувачів України. Не маючи журналістської освіти (у Мокрика диплом французької Вищої школи політичних наук), медійної справи навчався, за його ж словами, на ходу. Починав кар’єру в редакції львівського сайту Zaxid.net. Тоді ж уперше він спробував себе у журналістських розслідуваннях. Йому вдалось отримати документи, які викривали одного з місцевих чиновників у брехні. «Це було настільки цікаво! Оце відчуття, що ось у тебе в руках є інформація, яка не є публічною, яку ти розкажеш людям, як щось нове… Ти не є просто ретранслятором того, що вже десь сталося, а продукуєш нову інформацію сам. І це дуже круто», — згадує про тодішні свої враження Мокрик.

Потім був переїзд до Києва і робота ведучим програми соціальних розслідувань «Остання інстанція» на каналі ZIK, згодом — у щоденній програмі «Тема дня» на «UA: Першому», а після — у проєкті журналістських розслідувань «Наші гроші з Денисом Бігусом». В останньому проєкті, який тепер називається Bihus.Info, Данило пропрацював майже шість років, встигнувши за цей час отримати нагороди за свої розслідування. Професійною нагородою також був відзначений влог Мокрика MokRec, за який у 2020 році він отримав диплом конкурсу журналістських робіт «Суд людською мовою».

На початку минулого року Данило Мокрик доєднався до команди англомовного українського видання The Kyiv Independent, де разом із Євгенією Моторевською та Олесею Бідою створив відділ журналістських розслідувань воєнних злочинів. Нещодавно вийшов його фільм «Тіні на лівому березі» про колишній відділок поліції в селищі Горностаївка на лівобережжі Дніпра в Херсонській області, який росіяни перетворили на катівню для цивільних українців, що опинилися в окупації.

Про особливості роботи з темою воєнних злочинів, зашлакованість інформаційного простору України, а також про те, чи можна вважати українського президента головним медіа країни та чи не варто припинити лякати світ розповідями про війну в Україні, Данило Мокрик розповів в інтерв’ю «Детектору медіа».

— Данило, ви вважаєте, що війна та воєнні злочини несуть Україні більшу загрозу, ніж корупція. І саме цим мотивували відмову брати участь у цьогорічному Національному конкурсі журналістських розслідувань, організатори якого визначили пріоритетом антикорупційні розслідування. Ви не згодні з твердженням про те, що корупція вбиває та є союзником Росії у війні проти України?

— Розберімся, що означає вислів «корупція вбиває». По-перше, це метафора. По-друге, корупція вбиває (у тих випадках, коли вона дійсно вбиває) непрямо. Коли ми говоримо про воєнні злочини, йдеться про прямі вбивства, про безпосередні смерті. Внаслідок корупційної схеми, через, скажімо, закупівлю якогось неякісного захисного обладнання, теж може загинути військовий на фронті. Так, це теж трагедія, але тут відсутній прямий зв’язок.

Натомість, говорячи про російські воєнні злочини, ми маємо на увазі прямі вбивства. Наша країна захлинається від насильства — не метафоричного, а справжнього. І заявляти за таких умов про те, що ми, мовляв, переносимо акцент на корупційні розслідування, оскільки це знову стало актуально, і у такий спосіб нібито повертаємося до нормального життя, — це, як на мене, схоже на неадекватне оцінювання реальності.

У мене не виникло б питань, якби організатори конкурсу — Media Development Foundation — пообіцяли з належною увагою ставитися і до розслідувань, які стосуються війни, і до антикорупційних матеріалів. Але ж ні, вони зробили заяву про акцент саме на антикорупційних розслідуваннях. Ще раз повторю — це для мене індикатор відриву від реальності.

 Данило Мокрик пояснює, чому корупція в Україні є проблемою номер два, тоді як проблемою номер один є війна

— Хтось намагався тоді пояснити вашу позицію тим, що ви самі зараз займаєтесь воєнними розслідуваннями.

— Тут причина і наслідки працюють у зворотному напрямку. Я перейшов з антикорупційних розслідувань на воєнні саме через те, що переконаний: нічого важливішого зараз немає. І моє несприйняття акценту на антикорупції під час цьогорічного Національного конкурсу журналістських розслідувань спричинено якраз тим світоглядом, виходячи з якого я зробив свій вибір.

— Мається на увазі ваш перехід у березні 2023 року з проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info до The Kyiv Independent, де ви увійшли до відділу, що спеціалізується на розслідуваннях воєнних злочинів та інших тем, пов’язаних із російською агресією?

— Я почав робити воєнні розслідування ще у 2022 році. І причому англійською мовою. Перший мій матеріал про російську війну як геноцид «Genocide in Ukraine: Research and Proof» вийшов на Bihus.Info у травні 2022-го (за нього Данило Мокрик був відзначений нагородою конкурсу «Честь професії» у номінації «Найкраща аналітика» — «ДМ»). Тобто відразу, як тільки почалося повномасштабне вторгнення, я зрозумів, що це зараз найважливіше — показати світу геноцидний характер війни Росії проти України. І допоки не перейшов до The Kyiv Independent, зробив із того часу на Bihus.Info лише два антикорупційні розслідування. Усі інші були пов’язані з війною.

— Журналісти-розслідувачі неодноразово говорили про те, що у перші місяці вторгнення свідомо відмовилися від антикорупційних розслідувань, щоб не розхитувати ситуацію в країні, сконцентрувавшись на фіксації воєнних злочинів росіян, викритті дезінформації та пропаганди ворога. І це, мабуть, було рішенням і редакції Bihus.Info?

— Ми в редакції Bihus.Info ще у середині лютого 2022 року обговорювали, що та як будемо робити, якщо почнеться повномасштабне вторгнення. Вже тоді ми розуміли, що у той час найважливішою для людей буде інформація про війну і нам доведеться робити саме такі матеріали й саме такий контент. І міркування про те, що не можна буде розхитувати владу антикорупційними розслідуваннями, в тій розмові не звучали взагалі. Ми просто перемкнулися на тему війни, тому що вважали її більш важливою для нашої аудиторії та суспільства загалом.

Обговорювати, чи не варто нам повертатися до антикорупційних розслідувань, ми почали десь у травні 2022-го. І це була достатньо складна дискусія, але результат ви бачили: з літа 2022 року команда Bihus.Info повернулася до антикорупційної тематики. Хочу, щоб було зрозуміло — я не проти журналістських розслідувань про корупційні схеми. З корупцією потрібно боротися. Зокрема й антикорупційними журналістськими розслідуваннями. І сьогодні дуже багато абсолютно фантастичних матеріалів подібного роду. Просто у моєму розумінні корупція в Україні є проблемою номер два. Проблемою номер один є війна. Тому що на війні людей вбивають безпосередньо, а не через ланцюжок подій, як у випадку з корупцією.

 Команда відділу розслідувань воєнних злочинів The Kyiv Independent — Олеся Біда, Євгенія Моторевська (керівниця відділу) і Данило Мокрик

— Чому тоді ви пішли з Bihus.Info, якщо там теж могли робити матеріали про війну та воєнні злочини?

— Тоді, у березні минулого року, переді мною стояв вибір — чи я залишаюсь у комфортному середовищі та спокійно продовжую працювати, маючи вже певний рівень визнання свого професіоналізму, чи все ж таки наважуюся почати робити щось інше. Для мене це був виклик. По-перше, кожного разу, коли ти приходиш у новий колектив, ти мусиш заново доводити, що ти чогось вартий. По-друге, коли ти берешся за трохи іншу справу для іншої аудиторії, — це теж неабияке випробування. Я пропрацював у Bihus.Info майже шість років, на той час мені виповнилося 38. Я подумав, що це ще не той вік, коли варто змиритися зі стагнацією, і вирішив піти туди, де на мене очікували нові виклики.

— На Всеукраїнській конференції журналістів-розслідувачів ви модерували панель про вплив журналістських розслідувань на стан справ у державі. Тоді йшлося саме про антикорупційні розслідування. А у чому, по-вашому, має проявлятися вплив воєнних розслідувань? Що важливіше — викрити людей, які причетні до злодіянь, чи розповісти світу про жахи, які кояться під час російсько-української війни?

— Наслідків розслідувань воєнних злочинів може бути декілька. Основним із них є донесення правди про цю війну до іноземної аудиторії. І це бажання з’явилося в мене у лютому 2022 року, коли я почав активно вести свій твіттер англійською мовою, видаючи по кілька дописів на день. Коли я вів його українською, в мене було лише кілька тисяч підписників, а після того, як почав вести англійською, кількість підписників зросла до 28 тисяч. Саме тому свій перший матеріал про війну на Bihus.Info, до речі, я зробив англійською. Власне, ця потреба — розповідати світові про події в Україні — і стала, врешті, одним із важливих факторів, який вплинув на моє рішення перейти з Bihus.Info до The Kyiv Independent — видання, що має велику іноземну аудиторію.

Але мені видається, що така робота є важливою і для української аудиторії. Останній фільм, який ми зробили — «Тіні на лівому березі», — про те, що відбувається з українцями на окупованій частині Херсонської області. І під час презентації фільму одна з глядачок запитала  в мене, як можна подолати прірву між людьми, які пережили окупацію та знають, що це таке, і тими, кому пощастило ніколи з цим не стикатися. Мені видається, що подібні фільми мають і таку функцію також — розповідати одним українцям про досвід інших українців. Показувати киянину, який ніколи не був в окупації, те, через що доводиться проходити людині з тієї ж Горностаївки Херсонської області.

 Команда, яка працювала над стрічкою «Тіні на лівому березі», на її презентації

Є ще третя річ, яку я б відніс до переліку цілей журналістських матеріалів про війну. Ми як суспільство переживаємо зараз страшну травму. І не лише тому, що, як я вже казав, захлинаємося від насильства, а й у зв’язку з усіма подіями, що відбуваються під час війни, навіть якщо це не насильство безпосередньо. Ця травма потребує осмислення. І фільми-розслідування, принаймні ті, які робимо ми, далеко не лише про те, щоб сказати — от дивіться, стався такий-то злочин, до нього причетні такі-то російські військові або українські колаборанти. Вони також для того, щоб описати те, що відбувається, як систему і пояснити — як і чому це відбувається. Тобто це історія про осмислення. Тому для мене так важливо, що на презентації цих фільмів приходить багато людей. Тому що це, власне, той простір, у якому ми осмислюємо побачене. Я не хотів би, щоб у моїх словах звучали якісь пафосні чи месіанські нотки, і точно не сприймаю себе як якогось пророка чи суспільного психотерапевта, але мені видається, що осмислення — дуже важливе. Тому це не лише про те, щоб хтось конкретно поніс відповідальність за скоєні злочини, а й про те, щоб ми усі, осмислюючи, зцілювалися.

— Під час роботи над фільмом «Тіні на лівому березі» вам довелося під прикриттям поспілкуватися з імовірним виконавцем і організатором воєнних злочинів на Херсонщині. Йдеться про «начальника ОМВД Горностаевский» Андрія Полевщикова, який перед тим, як поїхати «працювати» на окуповану Херсонщину, був начальником ОМВД Росії в Жовтневому районі міста Томська. Можете поділитися відчуттями? Яке враження на вас справила ця особа?

— Це було не перше моє спілкування з імовірними воєнними злочинцями. Перед тим я телефонував «героям» фільму-розслідування моєї колеги Олесі Біди «Він прийшов знову» про сексуальні злочини російських військових, які вони чинили на окупованій частині Херсонщині. Це дуже неприємний досвід, тому що ти дзвониш їм не як український журналіст, а під виглядом чи то співробітника слідчого комітету Росії, чи то представника ветеранської організації так званої «МВД ДНР». Ти робиш це не для того, щоб висловити своє ставлення, а щоб здобути додаткову інформацію. Власне, у цьому суть. І відповідно, ти маєш поводитись і спілкуватися з ними як їхній однодумець. Це змушує тебе переживати не дуже приємні емоції.

Моє головне враження — це люди з геть «відбитою» емпатією і при тому дуже недалекі. Вони точно не відчувають докорів сумління. Коли я говорив із Полевщиковим, якого навіть у Росії намагались притягнути до відповідальності за той окупаційний терор, який він улаштував у Горностаївці, я почув від нього: «Ось я пів року просидів у СІЗО, але не розумію — за що?». Я з нього не витягував цю фразу, він міг у принципі нічого не говорити. Людина причетна до викрадень, катувань, зокрема — катувань до смерті, і щиро не розуміє — у чому він винен?

 Данило Мокрик розповідає про свій досвід спілкування з російськими військовими

Ще мене вражає їхня недалекість — цілий полковник поліції відверто розмовляє з людиною, яка зателефонувала йому у телеграмі й сказала, що вона представляє якусь ветеранську організацію… Ну, не знаю, чому б це я розповідав незрозуміло кому про свою кримінальну справу, яка ще досі, до речі, не закрита.

— «Мені дуже складно сприймати як журналістику те, що відбувається на 95 % українського медіапростору», — сказали ви в інтерв’ю «Детектору медіа», яке вийшло за рік до широкомасштабного вторгнення. Як українську журналістику, за вашими спостереженнями, змінила велика війна? Чи побільшало журналістики в українському медіапросторі?

— Війна стала травмою для української журналістики також. І як це буває з будь-якою травмою, для когось вона стала стимулом для розвитку, а для когось — нищівним ударом. Щоб робити якісь більш предметні висновки, треба розуміти, який об’єм медійного простору ми розглядаємо. Я не можу сприймати як повноцінну журналістику, наприклад, телемарафон. Не хочу знецінювати роботу людей, які його виробляють, це вимагає багато зусиль. Але коли я говорю про журналістику, то маю на увазі щось незалежне — те, що може вказувати на проблеми у суспільстві та на необхідність їх розв’язання. Мені видається, що національний телемарафон не зовсім про це.

З іншого боку, про свою бульбашку я можу сказати, що це журналістика здорової людини. Йдеться про The Kyiv Independent, Bihus.Info, «Слідство.Інфо», «Схеми», Суспільне й інші медіа. Її не так мало — тієї журналістики, яка продовжує робити дуже круті речі.

Водночас загальний інформаційний потік в Україні з початком великої дуже забруднили телеграм-канали. Річ у тім, що якщо інституалізована журналістика має певні «очисні споруди», крізь які проходить інформаційний потік, то в телеграмі цього немає. Їх немає у соцмережах в цілому, але у телеграмі через анонімність ця проблема проявляється найбільше. Між тим, люди дуже полюбили споживати інформацію саме з телеграму, оскільки потребували постійного новинного потоку, який він давав. І хоча зашлакованість інформаційного простору — проблема не журналістики, це позначається на всьому медіапросторі, оскільки соцмережі — це теж медіа.

«Труха», «Реальна війна», анонімні телеграм-канали, які так чи так пов’язані з владою, — це наша реальність. Вони працюють у тому ж полі, що і ми, й нам доводиться боротися з ними за людську увагу. У мене таке враження, що через те, що з початком повномасштабного вторгнення до нашого медіапростору додалося так багато соцмереж, він дуже сильно хаотизувався. Десь він став ще менше схожим на журналістику. Тут я не готовий говорити про відсотки. Тому що охопити все, що зараз несеться, просто нереально. Мені простіше було сказати про 95% у 2021 році, тому що я принаймні бачив структуру нашого медіапростору. А зараз я б не дозволив собі назвати якусь цифру, тому що ми маємо справу з кашею, де все перемішано. Не виключаю, що з цієї каші народиться щось ще цікавіше, ніж ми мали до 24 лютого 2022 року. Але можливий і негативний результат, коли телемарафон не закінчиться ніколи, коли шлакопотік у телеграмі й інших соцмережах контролюватиме влада і так далі. Поки важко передбачити, чим усе обернеться.

— А ще медіа може бути й окрема людина, вважає радник президента з комунікаційних питань Дмитро Литвин, який в інтерв’ю «Детектору медіа» головним медіа країни назвав Володимира Зеленського. Ви згодні з цим твердженням?

— Якщо справді сприймати Володимира Зеленського як українське медіа, то слід визнати, що це медіа перебуває в кризі та невпинно втрачає свою аудиторію. Щоб у цьому переконатися, достатньо подивитися на показники переглядів президентських звернень до українців, порівнявши цю кількість у 2022 році й у 2024-му. Тобто це медіа у глибокій кризі, його продукт дедалі менше викликає зацікавленість аудиторії.

 Данило Мокрик: Якщо справді сприймати Володимира Зеленського як українське медіа, то слід визнати, що це медіа перебуває в кризі

Але якщо говорити про це серйозно, президент не може бути медіа. Він не медіа, він спікер. Я не можу зрозуміти, як узагалі можна людину, яка є державним посадовцем високого рангу, назвати медіа. Він має увагу суспільства через свою посаду. «Президент — головне медіа країни» — це кетч-фраза, що позбавлена якогось серйозного підґрунтя, як і багато іншого з того, що запускає в інформаційний простір наша влада. Це порожня фраза, яка нічого не означає.

Але чи не можна вважати окремим медіа, скажімо, вас із вашим щоденним ютуб-блогом «MokRec»?

— Я думав про це, коли прочитав слова Литвина про президента-медіа. Однак усе-таки не можу сказати, що мій блог сам по собі медіа. Медіа — це ютуб. А я на цьому медіа просто автор. Це як мати свою авторську колонку раз на тиждень, скажімо, на «Українській правді», на «Детекторі медіа» чи на NV — будь-де. Уявімо, що я у якомусь виданні щотижня публікую свою колонку. Чи це робить мене самостійним медіа? Ні. Я просто маю майданчик, на якому ділюся з аудиторією своїми думками.

Чи може журналіст сам по собі бути медіа? Мабуть, що ні. Адже тоді можна сказати, що всі ми медіа. Кожен із нас президент — і кожен із нас медіа. Майже у кожного з нас є сторінки у соцмережах, у когось є тисячі підписників або навіть десятки тисяч. Але ж медіа — це ж все-таки про організацію роботи, про якусь інституалізованість, про редакційну політику та медійну стратегію. Заявами ж про людину-медіа ми розмиваємо суть слів. Тому я б цим не захоплювався. Крім того, якщо я скажу «Так, я медіа», щось від цього зміниться по суті? Ні, нічого. Це просто гра слів. Абстракція.

— Ви викладаєте у школі журналістики The Kyiv Independent. Поділіться враженнями від тих, хто туди приходить навчатися. Адже вони — майбутнє української журналістики. Яке це майбутнє? 

— Я не можу сказати, що хтось зі студентів школи журналістики мене так аж вразив, але хороші журналісти точно є, і вони можуть вистрілити. Втім, про себе я б теж не сказав, що був якимось надто винятковим на початку своєї журналістської кар’єри. Мій професійний шлях — це шлях повільного зростання. І успіх молодого покоління журналістів багато у чому залежить від того, наскільки вони можуть бути наполегливими та відданими своїй справі.

Данило Мокрик виступає перед студентами школи журналістики J-School, організованої The Kyiv Independent

Я переконаний прихильник точки зору, що журналістської освіти для успішної медійної діяльності недостатньо. На мій погляд, журналістика — це ремесло, а не академічна освіта. Це, грубо кажучи, профтехнічна історія, історія про вміння, а не про знання чи якісь там світоглядні речі. Я щиро вірю в те, що для журналіста краще отримати якусь іншу спеціалізовану освіту, а потім опанувати журналістику як ремесло.

Можливо, я хочу свій особистий досвід натягнути на інших, бо за освітою є політологом, а журналістикою вчився займатися на ходу. Але я просто бачу плюси цього свого досвіду і переваги, які він дає. Завдяки своїй освіті, а потім завдяки самоосвіті у тій же сфері, я маю достатньо інструментів, які дозволяють аналізувати політику і право. І в мене не було б їх, якби я отримав лише журналістську освіту. Ні в якому разі не хочу зневажити тих, хто має журналістську освіту, але вважаю, що вона має бути другою.

— Не так давно у нашому журналістському середовищі жваво обговорювали статтю російського видання «Медуза» про ситуацію в українській медіаіндустрії. Сутність її зводилася до того, що українська влада намагається контролювати медіапростір, правоохоронні органи з її подачі переслідують журналістів, телемарафон майже ні чим не відрізняється від російської пропаганди. Одна частина представників вітчизняного медіасередовища обурливо відкинула «усі ці інсинуації». А інша висловила думку про те, що по суті там усе правда, і якби це написала умовна NYT або Guardian, то всі б із цим погодились. Що ви думаєте з цього приводу?

— Проблема тиску влади на журналістику в Україні існує. Я дуже хотів би, щоб суспільство це розуміло і не мислило інфантильними категоріями на кшталт: якщо в країні підривають журналістів в автомобілях і відрізають їм голови, то тиск є, а якщо цього не відбувається, то тиску немає. Тиск необов’язково може бути явним і пов’язаним із фізичним насиллям. Між таким брутальним тиском і його повною відсутністю є дуже довгий шлях і дуже широкий діапазон різноманітних засобів впливу на журналістів. Точка, на якій ми зараз перебуваємо у цьому діапазоні, не дуже втішає. Але не росіянам про це говорити. І коли про це пишуть російські медіа, я хочу зрозуміти, для чого вони це роблять.

Редакція «Медузи» в принципі перебуває поза межами Росії через неможливість працювати там. І оця «Медуза» буде розповідати про проблеми журналістики в Україні? Для кого? Для «хороших русских»? Щоб їм стало якось спокійніше — мовляв, бачите, і в них такі ж самі проблеми? Вони не стейкхолдери в цій ситуації, це на їхнє життя жодним чином не впливає, для них це чисто інтертеймент.

І коли представники українського медіасередовища розповідають «Медузі» на умовах анонімності про те, як влада в Україні тисне на журналістів, вони виступають клоунами, які розважають «хороших русских». Різниця між статтею в «Медузі» й аналогічною статтею, яка б могла з’явитися чи то у The New York Times, Le Monde чи Spiegel, полягає в тому, що Захід може якось реагувати на подібні ситуації та вимагати змін, оскільки Україна не лише залежить від його підтримки у війні, а й перебуває на євроінтеграційному шляху. Тобто, розповідаючи про проблеми української журналістики в західних медіа, ми можемо цю ситуацію змінити й через Захід вплинути на українську владу. Через статтю в «Медузі» ти ні на кого й ні на що не вплинеш і єдине, чого доб’єшся, — виступиш клоуном для «хороших русских».

 Данило Мокрик: Проблема тиску влади на журналістику в Україні існує. Але не росіянам про це говорити

— Нещодавно український письменник Андрій Любка опублікував блог про те, що світ не чує Україну, тому що ми говоримо різними мовами. Далі цитата: «Світ дуже втомився від жахливих картинок з України. Розбомблені українські міста, знищені дитячі лікарні, трупи цивільних — це те, що кожен на Заході вже бачив… Захід в курсі про щоденні втрати, смерті, бомбардування, але вони більше не пробивають стіну байдужості, викликають втому і псують настрій». Любка пропонує показувати Заходу події в Україні не через лінзу страждань, а через той позитив, який у ній є, розповідаючи не тільки про події на лінії фронту, а й про фабрики, ферми, університети, театри, «Нову пошту» й «Дію». Ви згодні з позицією Любки?

— Практично вся аудиторія The Kyiv Independent — іноземна. І переважно саме західна. Ми часто презентуємо свої фільми-розслідування в різних європейських країнах і спілкуємося з їхніми жителями. Виходячи зі своїх спостережень, я не можу погодитися з тим, що говорить Андрій Любка. Це якась гіперболізована і навіть трохи спотворена картина. Ось нещодавно фільм Олесі Біди здобув нагороду як найкращий фільм на кінофестивалі Press Play у Празі. І цей фільм не про наші успіхи у футболі, цифровій трансформації чи відродженні культури. Він про зґвалтування українських жінок російськими військовими під час окупації Київської та Херсонської областей. Враховуючи, що стрічка мала достатньо уваги для того, щоб отримати головний приз на міжнародному фестивалі, можливо, не все так погано?

Нам потрібно привертати увагу саме до війни й саме до того, що з нами роблять росіяни. Якими позитивними новинами ми це зробимо? Так, реальність війни важка, трагічна, жахлива. Я почасти можу погодитися з тим, що в західної аудиторії, коли їй розповідають про події в Україні, інколи виникає відчуття, що вона це вже неодноразово бачила. Ну, то так — уже була Буча, Ізюм, масові вбивства та братські могили. І коли людині знову показують те, що вона вже бачила, людина перемикає канал.

Тому ми шукаємо способи, як розповісти про щось схоже на те, що західна аудиторія вже чула, таким чином, щоб для неї це звучало по-новому. Ми думаємо, як зацікавити західного читача, слухача і глядача, знайти історії, що звучатимуть по-новому. І це частина нашої роботи — думати над сторітелінгом і над тим, як утримати увагу аудиторії. Іноді це вдається, іноді ні. Але ми не можемо намагатися привернути увагу до війни та до воєнних злочинів, розповідаючи про те, який красивий коровай спекли у якомусь там селі. Ні, друзі! Те, що Захід втомився від українських сліз, української крові й українських страждань, а отже увагу до України потрібно привертати чимось позитивним, мені видається абсолютно неглибокою думкою, яка маскується під щось креативне.

 Данило Мокрик розповідає про виклики, що стоять перед українськими журналістами, які працюють для іноземної аудиторії

Ми маємо шукати не позитив, за допомогою якого можемо зацікавити іноземців, а способи розповідати про війну так, щоб привертати до неї увагу світу. Оце виклик!

— Але ж втому та виснаження через нескінченний потік трагічних новин переживають жителі й самої України. На нещодавній конференції, присвяченій медіаграмотності, одна зі спікерок розповіла про результати дослідження своєї організації настроїв медійної аудиторії. Виявилося, що все більше українців воліють узагалі не читати новин, щоб не завдавати собі додаткового болю. З’явився навіть такий термін — «медіатравмування». Що робити з цим?

— Якщо йдеться про західну аудиторію, то вона не живе у цьому контексті постійно. Жителі інших країн, грубо кажучи, можуть поставити ютуб на паузу чи вимкнути телевізор і продовжити своє нормальне життя. Коли ми говоримо про наше суспільство — то так, ця проблема є, і я розумію, що людину може травмувати велика кількість негативної інформації. Але говорячи про це, я був би дуже обережним. Тому що є справді ситуації, коли люди вже фізично не вивозять психологічне навантаження від усього болю, який несе війна. А є випадки, коли люди просто не бажають знати й розділяти страшний досвід інших через турботу про свій власний комфорт.

Утім, нам доведеться просто прийняти те, що біль, страждання, людські трагедії, смерті — це наша щоденна реальність. Ми об’єктивно живемо в пеклі. І поки ми цього факту не приймемо, поки не роззирнемося навколо і не почнемо сприймати те, що ми в пеклі, ми з нього не виберемося. Тобто, грубо кажучи, для того, щоб знайти з цього пекла вихід, треба його спочатку вивчити. Заплющивши очі, ми, по-перше, не змусимо це пекло зникнути, а по-друге, не знайдемо виходу з нього. Я переконаний, що з цієї травми немає іншого виходу, ніж її осмислення.

Наш досвід у цьому плані не є чимось унікальним. Я можу порекомендувати прочитати трилогію Войцеха Тохмана, у якій він розповідає про те, як у Боснії, Руанді й Камбоджі живуть суспільства, що пережили травму геноциду. Мені видається, він досить чітко вказує на те, які проблеми створює у суспільстві непропрацьованість цієї травми. І нам би не варто було повторювати чужих помилок. Я розумію, що це дуже складний шлях. Хтось готовий «увімкнути» жах і дивитися йому у вічі хоч цілий день. Хтось здатний витримувати це лише у невеликих дозах. Але нам не уникнути цього шляху. В нас немає іншого способу не лише опрацювати травму, але й подолати прірву між людьми з різним досвідом, про що казала та глядачка на прем’єрі мого фільму. Ця прірва долається кроком назустріч болю людини, яка пережила жахіття, і готовністю пропустити крізь себе частину цього болю. Іншого шляху немає.

Читайте також: 

  • «Наша мовчанка стала для корупціонерів “індульгенцією”». Журналісти-розслідувачі — про тиск влади, документування воєнних злочинів росіян і табуйовані теми
  • «Чи скоює Росія геноцид?»: в Україні створили фільм-розслідування «Знищити повністю або частково»
  • «Не знаю, що може бути зараз актуальнішим за покарання росіян». Як працюють журналісти-розслідувачі під час війни
  • Іноземні журналісти закидають українським колегам надмірну емоційність. Данило Мокрик каже, що їм відповідати

У тексті використані фото Максима Поліщука, «Детектор медіа», та фото з фейсбуку Данила Мокрика

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
расследование
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Путин увеличил выплаты за инвалидность, "приобретенную" на войне
Корреспондент
2024-11-14T10:33:16Z
Такер Карлсон: что известно о телеведущем, которого прочат в пресс-секретари Трампа
Фокус
2024-11-14T10:27:41Z
В США ответили, способна ли РФ переломить ситуацию в Курской области
Comments UA
2024-11-13T08:15:40Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Войска НАТО могут быстро "выгнать россиян из Украины": почему не будут этого делать
Comments UA
2024-11-13T14:28:05Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Керосином вылечить ангину, а маслом - ожог: украинцам рассказали про опасность народных методов
Знай
2024-11-14T08:51:33Z
Опасная посуда: от чего стоит избавиться, чтобы улучшить самочувствие
Comments UA
2024-11-14T04:33:39Z
Несмотря на аргументы ра противодействие ВРУ: Кабмин пытается взять под контроль деньги больниц
ZN UA
2024-11-12T14:07:55Z
Правительство ликвидирует МСЭК и внедрит новую систему оценки трудоспособности
Comments UA
2024-11-12T17:21:36Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
69-летняя Вупи Голдберг пожаловалась, что не может уйти на пенсию: в чем причина
Фокус
2024-11-14T09:45:42Z
Черная пятница с промокодами и купонами: где искать дополнительные скидки?
Bin UA
2024-11-08T18:35:00Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
Без вести пропала звезда "Сплетницы": родные подозревают ее мужа
Comments UA
2024-11-14T09:30:08Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Курсы доллара и евро упали в обменниках
Корреспондент
2024-11-14T09:54:34Z
Пенсионеры могут получить надбавку 72%: кто со стариком может рассчитывать на выплаты
Знай
2024-11-14T09:36:56Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Субсидию не будут назначать автоматически: украинцев предупредили, кому нужно обратиться в ПФУ
Политека
2024-11-14T09:04:40Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T10:29:31Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
В Амстердаме прошли массовые еврейские погромы
Корреспондент
2024-11-08T03:30:10Z
16-летних ребят в ТЦК заставляют подписывать "согласие на военную службу": разъяснение адвоката
Знай
2024-11-14T10:30:45Z
«Каждая ее деталь дышит историей Украины»: «Укрпочта» представит новые марки ко Дню Достоинства и Свободы
Апостроф
2024-11-14T10:18:36Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
Всеобщая мобилизация: в какой срок нужно забрать повестку с почты
ZN UA
2024-11-08T04:03:51Z
В ГУР подтвердили первое сражение между ВСУ и военными КНДР
Комсомольская правда
2024-11-05T15:51:40Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 15 ноября 2024 года
Корреспондент
2024-11-14T10:21:14Z
Неприятный запах с термоса легко устранить: 3 проверенных способа без химии
Знай
2024-11-14T09:51:54Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Правила хранения продуктов: почему нельзя ставить горячую еду в холодильник
Фокус
2024-11-14T09:42:11Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Новая стоимость проездных билетов в одесском электротранспорте: изменится с 1 декабря
Comments UA
2024-11-14T10:30:37Z
В выходные в Украине прогнозируют потепление до +12 градусов
Комсомольская правда
2024-11-14T10:27:38Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Россияне пожаловались на разграбленные дома в селе, в которое ВСУ и не заходили
Фокус
2024-11-12T14:27:41Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Майк Тайсон и Джейк Пол провели битву взглядов
Корреспондент
2024-11-14T10:24:56Z
Фроч сделал прогноз на реванш Усик - Фьюри
Корреспондент
2024-11-14T10:12:41Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Бой Джейк Пол — Майк Тайсон: где и когда смотреть, на кого "ставят" боксеры
Фокус
2024-11-14T09:45:08Z
Детям покойного боксера Узелкова поступают угрозы: подробности
Comments UA
2024-11-14T09:32:19Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
Подозреваемому в убийстве Ирины Фарион продлили меру пресечения до января 2025 года
Известия Киев
2024-11-14T10:31:58Z
Россияне расстреляли автомобиль с семьей: сын погиб на месте, мать и отец ранены
Comments UA
2024-11-14T09:27:23Z
Наводнение в Испании: жители привязывают машины к столбам в ожидании нового потопа
Фокус
2024-11-14T09:27:14Z
Испанию снова накрыли мощные ливни - есть угроза масштабных подтоплений
Комсомольская правда
2024-11-14T08:55:14Z
Возле Верховного суда Бразилии раздавались взрывы
Апостроф
2024-11-14T08:00:38Z
В Харькове водитель сбил сотрудника ТЦК и "прокатил" на капоте
Апостроф
2024-11-14T07:36:26Z
В Германии обнаружили посылки с игрушками, в которые подложили змей
Comments UA
2024-11-14T06:21:10Z
В центре столицы Бразилии прогремели взрывы
Корреспондент
2024-11-14T04:03:31Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
В Китае создали крупнейшую в мире перовскитную солнечную панель мощностью 450 Вт
Фокус
2024-11-14T10:12:54Z
Как сказать хештег на украинском - это очень красивые слова
Апостроф
2024-11-14T10:12:01Z
Ценный подарок. Таинственный вымерший вид передал свои гены современным людям: о ком речь
Фокус
2024-11-14T10:00:22Z
Ситуация на МКС: что-то странное происходит с застрявшими в космосе астронавтами NASA
Фокус
2024-11-14T09:36:55Z
Из богатой семьи: ученые реконструировали лицо "золотого мальчика" из Древнего Египта
Фокус
2024-11-14T09:30:38Z
Ученые объяснили, почему люди начали целоваться – на самом деле причина отвратительная
Апостроф
2024-11-14T08:48:55Z
Будьте осторожны, а то останетесь без денег: monobank блокирует счета и доступ в приложение
Знай
2024-11-14T08:36:29Z
Массовое вымирание в океане: почти половина одного вида находится за шаг до смерти
Фокус
2024-11-14T08:30:08Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z
Можете потерять много денег: украинцев предупредили об опасности продажи авто по доверенности
Знай
2024-11-12T21:51:26Z
Mercedes-Benz 1923 выставили на продажу: за сколько продадут ретро-авто
Comments UA
2024-11-12T15:36:36Z
Неожиданный лидер: один из регионов обогнал Киев по количеству электрокаров
Comments UA
2024-11-12T14:33:28Z
Представлений мотоцикл Secoron RA600
Portaltele
2024-11-12T12:07:59Z
В чем отличие бензина 95 от 95 премиум и 92: важно знать каждому водителю
UAToday
2024-11-12T11:06:21Z