MY.UAНовини
Наталія Лигачова: «Ми розуміємо, що під час війни не можна казати все, але і в рожевих окулярах тримати суспільство теж не можна»
Наталія Лигачова: «Ми розуміємо, що під час війни не можна казати все, але і в рожевих окулярах тримати суспільство теж не можна»

Наталія Лигачова: «Ми розуміємо, що під час війни не можна казати все, але і в рожевих окулярах тримати суспільство теж не можна»

Шефредакторка «Детектора медіа» — про історичні події в українській журналістиці, епоху олігархічних каналів, темників, джинси, створення Суспільного, війну й рожеві окуляри телемарафону.

Історія відносин влади та журналістів у нашій країні складна, цікава та обширна. Вочевидь, вона заслуговує на глобальне дослідження, на яке хтось колись таки наважиться. А зараз, так би мовити, готується ґрунт. Голова ГО «Детектор медіа» та шефредакторка видання «Детектор медіа» Наталія Лигачова в програмі «На холодну голову» на ютуб-каналі «Як не стати овочем» поговорила з ведучою, артоглядачкою Лєною Чиченіною про те, як формувалися наші медіа, які стосунки в них були з владою та як саме їхня робота впливала на наше суспільство. Лигачова також розповіла про каденції всіх наших президентів і пригадала, як кожен із них впливав на роботу медіа. «Детектор медіа» публікує розшифровку цієї розмови. 

 

— Згадаймо час розпаду Радянського Союзу та перехід до Незалежності, тому що я цього періоду взагалі не пам’ятаю. Чи правильно я розумію, що якраз період Кравчука — це був період найвільнішого періоду преси?

— Так. Я вважаю, що взагалі більш вільного періоду, ніж тоді, в нашій українській журналістиці ще взагалі не було, бо тоді не було ще олігархів. Єдиний був ексцес, коли незадовго до президентських виборів (коли Кравчук погодився на дострокові вибори), утворилася телекомпанія «Гравіс». Вона була за Кучму, відверто працювала з ним, і Кравчук намагався її якимось чином закрити. Йому це не вдалося. Це був такий перший, принаймні відомий мені свідомий тиск держави на незалежне від держави телебачення. Але потім, коли прийшов Кучма, він почав разом зі створенням олігархічної системи в економіці перш за все, в політиці, робити це і в медіа. Тобто Кравчук вирізнився тим, що він, можливо, ще просто не встиг, можливо, не хотів, але жодним чином тоді держава не впливала — принаймні до виборів, окрім одного ексцесу з «Гравісом». А потім уже кожен президент починав, намагався якось впливати на медіа.

Лєна Чиченіна та Наталія Лигачова

— Період Кучми відомий темниками, дуже часто вже зараз їх почали згадувати. Не завжди правильно трактується це поняття, тому що темник — це вказівка, що писати, яка приходить саме від влади, а не від когось іншого, наскільки я розумію. Розкажіть, які були перші випадки темників, тому що я знаю про це явище, але з чого це почалося? Кому почали присилати, як це журналісти всередині тусовки обговорювали, які, можливо, в когось були сумніви, може, хтось переживав із приводу того?

Розпочалося все, безумовно, не з темників, розпочалося це ще десь із 1997-98 року, коли вже почався дуже великий тиск на медіа. «Правда України» зазнала тиску тоді, вона була лазаренківська. Спочатку Кучма відсторонив від прем’єрства Марчука, потім — Лазаренка, і на «Правду України» почався тиск. Я тоді ще працювала в газеті «День», і ми писали, що ніколи не будемо виступати за Лазаренка, це не наш герой, але ми будемо виступати за свободу слова і за те, щоб не було тиску на цю його газету.

Був дуже великий тиск на газету «День», до якої був причетний чи був співвласником, я точно не знаю, Євген Марчук — і ми це відчували на собі, коли в редакції інколи сиділи одразу сім перевірок — від пожежників до якихось інших інстанцій. Тобто цей тиск ми відчували, він був ще до темників.

А темники з’явилися, коли загинув Ґонгадзе й почалася криза у владі після записів Мельниченка. І коли Медведчук прийшов до Адміністрації президента яккризовий менеджер, він і Пінчук покликали сюди російських політтехнологів. Очолював це, принаймні в Києві, Марат Гельман, хоча там були й інші, дотичні до цього. І я досить добре знаю, як з’явилася ця команда.

Так сталося, що ми вже працювали в «Телекритиці», й один із людей, який працював у «Телекритиці», став спічрайтером Олександра Зінченка, який був членом СДПУ(о) й або співвласником, або принаймні керівником телеканалу «Інтер». І про темники ми дізналися, мабуть, одними з перших, бо цей журналіст працював одночасно з Зінченком — і він нам у якийсь момент показав, що це таке.

— А що там було, не пам'ятаєте?

— Ну, там була, в принципі, та ж форма, яку потім опублікував Вахтанг Кіпіані, що тема актуальна, в тій формі це було.

Нам сказав цей журналіст, що це надсилається факсом, що працює над цим команда. І я знаю ще одну журналістку, яка тоді працювала в штабі. Було два штаби: був штаб на Грушевського, це безпосереднє СДПУ(о), і був штаб команди Віктора Пінчука, який сидів у приміщенні «Київміськбуду». Яким чином вони комунікували одне з одним, я цього не знаю, але, в принципі, темниками якось займалися й ті, й ті.

Наталія Лигачова про темники 

І в якийсь момент ці темники стали вже розсилати не лише отим, можна сказати, партійним виданням, а всім. І відмовився від темників тільки, як це не смішно, телеканал ICTV, бо там був Дмитро Кисельов, який завідував інформаційною політикою. Він сказав, що сам розуміє, що треба робити, і темники йому не потрібні.

— «Я сам усе зроблю».

— «Я сам усе зроблю», так. І це було, можливо, навіть ще небезпечніше, бо на інших каналах, ми ж знаємо, потім була журналістська революція, тобто там зріли протести.

На ICTV — найменшою мірою, бо Кисельов займався тим, що він промивав мізки журналістам. Найбільш поширена була теза — що не треба розкачувати державний човен, що це небезпечно. Я думаю, що в хід ішли, може, і лозунги незалежності від Росії, я не знаю цього. Але не розгойдувати державний човен — це було одне з таких гасел.

Ми не оприлюднили тоді ці темники, бо ми, по-перше, не могли, адже підставили б цю людину, джерело. А по-друге, нам це дуже допомагало, безумовно, в наших телекритичних колонках, які я писала. Бо я отримувала ці вказівки їм і розуміла, на що звернути увагу в ефірах телеканалів.

А потім, коли почалися рухи на телеканалах, коли почався дуже великий тиск, журналісти почали протестувати — це десь 2002 рік, тоді ж ми заснували профспілку. Був рух журналістів проти цензури, маніфест проти цензури був підписаний, «Телекритика» це теж поширювала. І Вахтанг Кіпіані опублікував тоді в «Українській правді» вже приклади цих темників. Він працював тоді на «1+1» — і всі бачили й отримували їх. А редакції отримували — і газети теж — саме факсом. От приходив факс…

— Але ж там не було «від кого». Я не пам’ятаю, хто це говорив, але це достатньо поширено. Вам приходить якийсь факс у редакцію. Ну, викиньте його.

Лєна Чиченіна: Але ж там не було «від кого». Вам приходить якийсь факс у редакцію. Ну, викиньте його

— Створювали такі умови, що не могли викинути. При цьому, треба віддати належне, таких тотальних звільнень журналістів не відбувалося. Тільки почали самі журналісти звільнятися. Звільнився Андрій Шевченко, наприклад, із Нового каналу. Звільнився Роман Скрипін, звільнилися ще кілька людей. І саме вони теж були вавангарді цих протестів, які визріли у 2002 році.

Але дуже тонкий підхід знаходили. Наприклад, на «1+1» був Слава Піховшек тоді. Він командував інформаційним мовленням. Я знаю, що він якихось журналістів просто підкуповував. Просто в конвертах платили гроші. А якимсь журналістам казали: окей, ти не хочеш нічого такого робити, не хочеш бути замараний, не хочеш виконувати темники — працюй, як ти хочеш.

Понад те, в мене вийшла тоді стаття, вона називалася «ФОНит», російською мовою я писала. І я писала про що? Що програма «Епіцентр» Піховшека складалася з окремих сюжетів. І кожен окремий сюжет робили журналісти. І кожен окремий сюжет був дуже добре, нормально зроблений за стандартами. Ну, все окей. Але між сюжетами… Підводки та відводки Піховшек робив такі, що вони повністю все перетворювали в дещо інше, в маніпуляцію абсолютну. І я написала текст про те, що ви слугуєте фоном для маніпуляцій. Так, ви можете бути задоволені, що ви не берете в цьому участі, але попри це з вашого продукту, нібито якісного, потім роблять «г…».

До речі, ця стаття мала досить великий вплив, бо там був такий момент: Леся Сакада, дуже відома тоді журналістка, зробила сюжет про Януковича, в якому не згадала про його судимості. І «Телекритика» тоді про це написала: ну як так?! І ми звернулися, зателефонували самій Лесі й запитали в неї: ну як ти могла зробити цей сюжет, не згадавши про судимості Януковича? Вона почала плакати прямо в трубку. Ганна Шерман, яка працювала тоді в «Телекритиці», телефонувала їй в офісі, ми всі чули. Вона почала ридати й казати, що так, мені мій чоловік після цього сюжету приніс цю вашу статтю Наталії Лигачової «ФОНит», показав мені й сказав: що ти робиш, як ти могла?! Ну, Піховшек якимось чином вмовив її це зробити. Вона відкрито нам дозволила про це написати. І ми про це написали в «Телекритиці».

Наталія Лигачова про маніпуляції у програмі «Епіцентр»

Потім уже була історія з голодуванням на 5-му каналі. Тобто ця стаття лягла в ту канву якихось виступів журналістів, протестів, які врешті-решт призвели до журналістської революції, що передувала Помаранчевій революції.

Але все ж таки тоді навітьвідбувся виступ сорока з чимось журналістів на сходинках УНІАН. Це було вже щось. 40 журналістів провідних каналів виступили проти цензури. «Маніфест проти цензури» у 2002 роціпідписали більш як 500 журналістів зі всієї країни, ми збирали підписи. Були ж парламентські слухання щодо цензури. У закон «Про інформацію» внесли статтю проти цензури, ми досягли цього. Тобто відбувалися якісь зсуви, але вони не призвели до кардинальної зміни інформаційної політики великих телеканалів.

Але з’явився 5 канал. Тоді Порошенка вмовили його створити знову-таки журналісти, такі якГеник Глібовицький, Андрій Шевченко, Роман Скрипін. Зіграли теж дуже велику роль «Українська правда», ще кілька незалежних видань, «Телекритика» як нішеве видання. І, безумовно, 5 канал, який дивилися люди й розуміли, що їм брешуть.

— Я згадую, як я дивилася 5 канал під час Помаранчевої революції. Я тоді в Запоріжжі навчалася якраз на журфаці. І якось тоді неможливо було поїхати на Майдан. Але все-таки там знаходили якісь виходи. І я пам’ятаю цей 5 канал. Радіо «Ера»  і 5 канал — це все, що я тоді слухала й дивилася. Але президентом став Ющенко. Всі ж в очікуванні, що зараз відбудуться кардинальні зміни. Які зміни відбулися та як вони трансформувалися до кінця каденції Ющенка?

— Спочатку були, безумовно, зміни. Тобто не стало темників. Усі стали вільними.

— Попросили пробачення…

— Так-так, попросила пробачення команда «1+1», що ми не будемо брехати... Дивним чином працює свідомість. Вони стали героями. Тобто ті люди, які не захотіли протестувати. До речі, «1+1» тоді не виступав на сходах, коли виступили інші журналісти. Вони хотіли жорсткіше звернення зробити. Але один із топменеджерів, я вже не буду називати його ім’я, пригрозив їм самогубством. Або вбивством. Мовляв, якщо ви виступите, то мене вб’ють. І шантажував просто.

Більша кількість журналістів не погодилася зробити різкішу заяву. Семеро журналістів з «1+1» тоді звільнилися — Вітя Заблоцький, той же Глібовицький… А інші залишилися. А потім вони разом із Роднянським, Піховшеком просили вибачення. І стали вже наче «героями революції».

Що відбувалося за Ющенка? Одразу все таквау-вау, окей, свобода — все. Але перше розчарування було тоді, коли Ющенко на Майдані обіцяв створення Суспільного телебачення. І ще в грудні 2004 року ми на квартирі Тетяни Лебедєвої (яка зараз у Комісії журналістської етики, довгий час була членкинею Нацради) тоді зібралися — кілька людей — від політиків був Микола Томенко, і, в принципі, намалювали перші такі обриси Суспільного телебачення, яким воно може бути.

Ми всі були впевнені, що як тільки Ющенко прийде до влади, буде створено Суспільне телебачення. Коли він прийшов, призначили керувати тодішнім Першим національним, як він тоді називався, Тараса Стецьківа, а в його заступники з інформаційного мовлення прийшов Андрій Шевченко. І він привів тоді до команди Ігоря Куляса, який проводив тренінги для журналістів щодо того, як працювати за стандартами. Тобто почалася така двіжуха. І раптом мені телефонує Стецьків і пропонує до нього прийти — це було, мабуть, навесні 2005 року, я вже точно не пам’ятаю, — і починає розповідати, що все погано, що ніякого суспільного телебачення ніхто не збирається створювати, що цього не буде.

Наталія Лигачова про зміни після Помаранчевої революції

Я тоді зробила статтю, якось вона так називалася, що державним телебаченням хочуть забивати цвяхи, якось так. Але все ж таки сподівання певні були. Оскільки до влади прийшли «помаранчеві», а комітет по свободі слова, за традицією, очолювали опозиціонери, його віддали Сергію Правденку. Він був від комуністів чи від когось. І в нього була мрія, щоб він увійшов в історію як людина, яка створила суспільне телебачення. І це було дуже смішно, коли комуністи допомагали нам, вони запросили в цю робочу групу, мене і Тараса Шевченка як юриста, ми допомагали виписувати законопроєкт по суспільному телебаченню. І Правденкодуже хотів його прийняти. Але на першому ж голосуванні в парламенті «Наша Україна» Ющенка... Ну і все, суспільне телебачення не було створено.

— А чому?

— Ну, я так розумію, що, в принципі, Ющенка переконали певні люди в його команді. Там було дуже цікаво. Членом команди стала, наприклад, Віра Ульянченко. Або Валентина Руденко, яка зараз дуже непогані як сценаристка серіали робить. І вона справді талановита сценаристка. Я її дуже давно знаю, бо на телебаченні я спеціалізувалася на темі кіно. Я її колись знімала з її першим фільмом, я взагалі була тією людиною, яка першою знімала Валю Руденко для телебачення. Але вона працювала потім піарницею Роднянського. І всі ці речі, які відбувалися з темниками на «1+1», вона прикривала собою. Вона навіть написала колись статтюдля «Телекритики», ми її опублікували, називалася «А “Телекритика” палає революційним полум’ям», щось таке. Ну, критикувала нас, що нам усе не так.

— Що ви не помічаєте хорошого. 

— От зробили ж там хороше. Дійсно, вони якийсь непоганий документальний фільм або щось таке зробили, справді непогане. Але ми там щось похвалили, щось покритикували.

Валентину Руденко запросили, бо, як виявилося, вона дружила з Вірою Ульянченко. Її запросили в адміністрацію президента Ющенка. Це був шок для нас. З одного боку, Іра Геращенко, яка була прессекретаркою Ющенка за часів опозиції. З іншого боку, Валентина Руденко, до якої я, знов-таки, як до сценаристки ставлюся з великою повагою. Вона дуже талановита людина. Але ну камон... Бек був пов’язаний із темниками. І ти стаєш частиною команди президента Ющенка, як відбувалося потім із багатьма. Це вже традиція. У Зеленського багато людей працюють, які пов’язані з Медведчуком. Тобто в нас це дуже легко відбувається.

Я не думаю, що це саме Валентина Руденко, але були люди, які переконали Ющенка, щосуспільне телебачення — це небезпечно. Небезпечно для рейтингу. В них було дуже велике протистояння з Юлією Тимошенко. Що це ж треба витримувати баланс, треба, щоб Юля там була. Тобто переконали його — і він не захотів. Було дуже велике сподівання…

Дуже хотів очолити Суспільне телебачення Олександр Ткаченко. Тоді, коли ми створили цю коаліцію «Суспільне мовлення» — я, Тетяна Лебедєва, ще багато людей, Тарас Петрів, багато було людей. А команда Ткаченка розробляла свою концепцію суспільного мовлення. І коли стало зрозуміло, що є дві команди, — ми намагалися поєднати зусилля. І було кілька зустрічей, але там потім виникли певні розбіжності у баченні того, як це має створюватися. Але не вдалося нікому створити — ні коаліції «Суспільне мовлення», ні Олександру Ткаченку, бо, безумовно, саме Ющенко цього не захотів. Тобто, перше: він не створив Суспільного телебачення.

По-друге, оскільки такого тиску на телебачення і на пресу не було, то виникла цензура джинси. Тобто будь-куди міг хто завгодно зайти, заплативши гроші. Юля заплатила — під Юлю відпрацювали.

— Тобто джинса — це реклама, коли…

— Прихована реклама, так. Коли пишуть піарний матеріал, але не пишуть, що за це заплачено кошти. Навіть була тоді ініціатива проти джинси, Єгор Соболєв її ініціював. Входили ІМІ — Віка Сюмар тоді ще очолювала ІМІ — «Телекритика», ще кілька громадських організацій. У нас була така ініціатива, де ми дарували 30 срібляників, таких намальованих, медіа. Ми моніторили — і тим, хто отримав найбільше балів за джинсу, за найбільшу кількість джинси, ми влаштовували такі акції раз на місяць і видавали 30 срібляників. На нас дуже ображалися керівники деяких медіа, але ми це робили. І це було дуже небезпечно, бо, знову-таки, не було вільної, плюралістичної інформації, непроплаченої. Була рівність корупційних можливостей, як це можна було назвати. Ти міг що завгодно, де завгодно про себе опублікувати, але якщо ти заплатиш за це гроші. Ну, я не маю на увазі, де завгодно — на «Українській правді» не можна було, там не було джинси. Але більшість видань все ж таки брали джинсу. Так, це все ж таки був плюралізм певний, але за гроші.

Потім прийшов Янукович. За Януковича, безумовно, почався великий тиск на медіа. Він був дуже своєрідний. З одного боку, дуже багато бруду було, і у 2010 році виник рух «Стоп цензурі!», бо почалася цензура, почали вимагати так висвітлювати, так не висвітлювати.

— А чим це від темників відрізнялося, цензура вже за Януковича? 

Лєна Чиченіна: Чим відрізнялась цензура вже за Януковича?

— Ну, не було вже таких бумажок. Просто це все йшло вже через менеджерів телеканалів. Я не знаю, як це все було влаштовано у них, але вони розуміли самі, з власниками спілкувалися — і вони розуміли, яким чином те чи те подавати. Водночас були цікаві моменти, бо прессекретаркою Януковича стала Ганна Герман, яка дуже добре розумілася на стандартах, бо вона очолювала «Радіо Свобода».

— Це теж дуже іронічна історія.

— Це теж. Ну, я думаю, що просто її вразив Янукович як типаж. А потім туди прийшла Дарка Чепак. Я так розумію, що в неї був своєрідний зв’язок із Сергієм Льовочкіним. І вона була членкинею «Стоп цензурі!». Ну, вона перестала бути нею, безумовно, але вона була одна з нас, ми її добре знали. І, наприклад, я вважаю, що краще, ніж за Януковича, пресконференції не проводилися за жодного потім президента. Чому? Дарка Чепак, будучи однією з нас, знаючи нас добре, вона, коли там була...

— Робила диверсії?

— Вона запросила нас на зустріч. Там Лещенко був, Сюмар, я, Оксана Романюк, Світлана Остапа — такі відомі журналісти. І ми проговорили буквально, як нас влаштовує, щоб ці пресконференції відбувалися. Вони відбувалися таким чином, що були три мікрофони в залі — один для іноземних, один для регіональних, один для національних медіа. І по черзі — іноземне, регіональне, національне. І самі журналісти просто в чергу йшли та ставили запитання. Тобто я завжди казала, що хто перший встав — того і капці. Не було ніяких оцих мікрофонів, які хтось розносить, це виникло за Порошенка. І мене це дуже тоді вкурвило, чесно скажу. Коли перша пресконференція Порошенка — і раптом Свят Цеголко, який знов-таки один із нас, починає «оті, оті, оті». 

— Тобто перша практика була за Порошенка? 

— За Порошенка. А потім її перейняли, в принципі, і така ж сама практика стала і за Зеленського.

— Тобто це новий просто формат був чи це свідомо робилося для того, щоб зрозуміти, кому не дати слова?

— Я не можу влізти в голову Цеголка, або Януковича, або Порошенка, я не знаю. Але принаймні це точно був для журналістів гірший формат, ніж той, який був за Януковича. Тоді кожен журналіст, який раніше встав, міг поставити запитання. Понад те, там можна було поступитися комусь, наприклад, і були такі моменти. Тоді, ми знаємо, Мустафа різке запитання поставив Януковичу...

Понад те, тоді працювала комісія, я вже не знаю, як вона називалася, але комісія по свободі слова при Януковичі, її очолювала Дарка Чепак. І відбувалося дійсно засідання кожного місяця регулярно. І туди приходили звітувати керівники поліції, керівники якихось ще органів силових, структур.

Наталія Лигачова про цензуру за часів Януковича

Тобто на позір це все відбувалося більш-менш демократично. Водночас, безумовно, був тиск на медіа, була «Українська кривда», люди Сергія Арбузова зламували пошту. На НТКУ, з одного боку, була команда Єгора Бенкендорфа, це якось пов’язано з СДПУ(о). А потім відповідати за фінансову частину туди привели команду Арбузова, Янукович їх призначив — і між ними були такі «тьорки».

І в якийсь момент мені злили інформацію про НТКУ, яка стосувалася людей саме Арбузова. І потім зламали пошту, прислали листа, мовляв, ми знаємо, що вам злили, знаємо, хто злив, і зламали пошту тієї людини, яка злила цю інформацію. І от ми розкажемо це вашим власникам, донорам — тоді «Телекритика» була в холдингу Коломойського, як він на це відреагує.

Тобто от такі речі відбувалися. Тиск на «Українську правду», на розслідувачів. Тобто це все відбувалося, і водночас ми спілкувалися, розповідали це тій же Дарці Чепак на зустрічах комісії зі свободи слова. Тобто такий сюр. Водночас були уявлення, що ми впливаємо. В принципі, на щось ми справді впливали, бо ми могли поставити гостре запитання.

Тут відбувався, наприклад, Всесвітній конгрес преси — і у нас були запрошення на нього. Ми всі прийшли з плакатами, що в країні є цензура. Нас перевіряли, там була перевірка металошукачами, у когось плакат забрали. Але більшість із нас пройшла з цими плакатами. Потім, коли почався цей конгрес, ми всі встали та розгорнули ці плакати, щоб побачили керівники цієї всесвітньої організації, що ми протестуємо.

Очевидних репресій не було, але я розумію, що досить важка ситуація була в регіонах. От там репресії були. Проти Мустафи й проти Лигачової, окрім зламу пошти або якихось невеликих погроз, нічого такого не відбувалося. А в регіонах я знаю принаймні одну людину, яка покінчила життя самогубством. Вона була в Києві, але мала стосунок до регіональної мережі. Ця людина не хотіла робити того, до чого її примушували, але водночас вона не могла відмовитися, бо там якась була грошова залежність, щось таке. І людина покінчила з життям. Уявіть ступінь цього тиску.

Тобто вони дозволяли щось вибірково особливо буйним і відомим уже журналістам, у яких були ще і грантові стосунки з західними донорами. І ми були вхожі до будь-якого західного посольства. Це почалося ще з часів Кучми, після плівок Мельниченка. Посольство США тоді влаштовувало великі зустрічі для журналістів. І це так традиційно передалося до всіх. Тобто для нас вони завершувалися такими невеликими погрозами, але там, де вони могли прижучити менш відомих журналістів, — я думаю, що там тиск відбувався дуже сильний. Так само як на бізнес, на будь-що.

Я колись розмовляла з членом Партії регіонів, який володів одним із готелів. Я там просто відпочивала і щось написала у фейсбуці, якесь добре слово про цей готель. І він, мабуть, прочитав і захотів зі мною зустрітися. Ну, мені було дуже дивно. Я просто на відпочинку. Зі мною хоче зустрітися власник цього готелю. Я навіть не знала, хто їхній власник.

Ну, зустрілися. І він був членом Партії регіонів. Це був 2013 рік, коли Врадіївка якраз сталася. І він питає: «Які у вас прогнози?». А я кажу, що я боюся, що Янукович може виграти через тиск, через це може виграти наступні президентські вибори. А він каже: «Цього не має відбутися. Тоді вони забетонують усе». Тобто сам член Партії регіонів розумів, що такий тиск, що їм було важко навіть.

Наталія Лигачова про тиск на журналістів за часів Януковича

— Цього не трапилося, тому що трапилася Революція гідності. При Порошенку, крім того, що Цеголко змінив формат пресконференцій, що ми можемо ще констатувати?

— Ну, позитивне — створилося Суспільне телебачення. Воно не могло вже не створитися, бо був такий запит і було, в принципі, все готово. І це дуже велика дяка всім. Я теж виявилася правою, бо багато хто за Януковича вже казав, що не треба працювати над концепцією суспільного мовлення, над законопроєктом, бо коли ж воно буде — ніколи його не буде. А я казала, що треба працювати, треба мати готові документи, щоб у якийсь момент, коли це стане можливим, у нас уже було все готове. Ну, у нас було щось готове, потім допрацьовували, безумовно, там і Ігор Розкладай, і Тарас Шевченко, багато юристів допрацьовували й створили Суспільне телебачення. І це великий плюс, створили справді незалежну наглядову раду, обрали справді незалежного Зураба Аласанію керівником. Були намагання обрати іншу людину, яка була б лояльніша до влади, але цього не відбулося.

Це великий позитив. Водночас ми розуміємо, що не було такого великого тиску на медіа, не було такого, як за Януковича. Водночас, безумовно, команда Порошенка дуже не любила розслідувачів, ну, дуже не любила.

І в чомусь, наприклад, «Телекритика», потім «Детектор медіа» критикували теж розслідувачів, бо я вважаю, що десь там вони переходили межу, не зовсім за стандартами працювали, це моя особиста думка. Водночас, усе ж таки, багато в чому вони мали рацію, бо корупція тривала.

Корупція — взагалі складна тема. Ми знаємо про перебільшення впливу корупції в Україні й за Порошенка, й за Зеленського. Коли той же Трамп каже, що Україна — це тотально корумпована країна і не треба їй допомагати. Тобто це дуже таке непросте питання, але коли тобі кажуть, що от виходять розслідування… Але хай би, наприклад, на Суспільному виходило одне розслідування, а не всі підряд, бо ти тоді розумієш, що це не окей.

Я думаю, що були помилки команди Порошенка. Не треба було цього робити. Все ж таки треба давати простір для свободи слова. І ці помилки робить зараз Зеленський. Ніколи ще нікому не допомагав тиск на медіа. Ніколи. Все одно медіа матимуть більшу довіру, особливо тоді, коли у влади починається криза. Медіа — традиційні медіа, нетрадиційні медіа, соцмережі зараз — вони будуть користуватися, врешті-решт, більшою довірою, ніж влада. Ну бо владі взагалі ми, українці, звикли не довіряти.

На початку війни був сплеск довіри до Зеленського, навіть ті, хто не голосував за нього, просто захоплювалися: «Вау! Зеленський!». Я, наприклад, плакала, коли був його виступ у Конгресі США. Тобто такий підйом — і ми бачимо, як поступово він втрачає довіру.

І це характерно для будь-якої влади й узагалі для українців. Тому думати, що ти якимось чином через тиск на медіа щось там закриєш, перекриєш, не даси народу зрозуміти, що відбувається в країні, — це просто рожеві мрії, які ніколи не збувалися, нікому це ще не допомагало.

— Цікаво про це поговорити в контексті нашої теперішньої влади. Із самого початку вони сказали, щомедіа не потрібні їм взагалі. Ми будемо спілкуватися без, як вони сказали, «посередників», напряму, і вони мали підстави так говорити, тому що їхня передвиборча кампанія, в принципі, багато в чому будувалась на ось тих прямих зв’язках з аудиторією. Але до чого це зрештою призвело? Які ми маємо наслідки цих слів? Тому що вони й далі продовжують так говорити.

— Ми маємо наслідки. З одного боку, вони врешті-решт зрозуміли, що без традиційних, нетрадиційних, але медіа, їм усе одно нікуди діватися. Коли Зеленський прийшов до влади, вже 6 червня, на День журналіста, провів зустріч з українськими журналістами. Тобто вони почали якийсь діалог налагоджувати. Інша справа, що вони поступово з цього діалогу почали викидати тих журналістів, які не стали співати осанну. Я не знаю, це сам Зеленський чи його команда, не буду казати.

Мені здається, що якби інша команда була у Зеленського, може, й він дещо іншим був. Але це просто мої враження. Однак що відбулося за Зеленського? На противагу медіа, які критикували Порошенка, вони намагалися комунікувати через фейсбук. Ця команда почала комунікувати через телеграм. Чому це гірше? Тому що фейсбук принаймні не анонімний. Там може хтось за якимось ніком ховатися, але в більшості своїй він усе ж таки не анонімний.

Телеграм — це перш за все анонімні телеграм-канали. І це їм розв’язало руки. Коли ви зараз читаєте ті телеграм-канали, які ми з вами як медійниці і як експертки прекрасно знаємо, що до них дотичний тим чи тим чином ОП, — це ж просто навіть інколи бруд.

Мене більше дивує навіть не те, що вони там воюють одне з одним, мене зараз особливо дивують дві речі. Що, по-перше, такому телеграм-каналу як «Джокер» дозволяють практично відкрито займатися корупцією. Він же не приховує, що веде проти когось якусь кампанію, а потім пише: все, все окей уже, цілі виявилися нормальними. Ти ж розумієш, що нещодавно він прямо написав, що це було замовлення конкурентів. Тобто він написав, що це було замовлення, сам про себе написав! Замовлення кому? Тобі ж, ти ж вів кампанію! А зараз замовлення зняли або ті заплатили більше, відкупилися — і вже все окей. Тобто мене це дивує.

— Ну, людина добре зробила свою роботу, людина похвалилася, логічно.

— Але ж ми розуміємо, що «Джокер» — це телеграм-канал, дотичний до Офісу президента. І він напряму пише, що замовили конкуренти, а тепер все окей. Це по-перше.

А по-друге, яким чином вони все це будують, у яких висловах, скільки там мату, скільки там брудних слів, скільки там цього. Мене це просто дивує. І я дивлюся, наприклад, на певних представників Офісу президента, які ведуть свої канали. Які вони там всі виховані, як там усе нормально, все чемно, все правильно, все дуже патріотично. І я думаю: блін, але ж ці люди дотичні до цих телеграм-каналів, які не ведуть вони особисто, я так сподіваюся, принаймні. І думаю, що не ведуть. Але вони розуміють, що там відбувається. І оце така шизофренія. Я навіть не розумію, що має відбуватися в мізках цих людей, коли вони дозволяють одне одному у своїй голові існувати одночасно.

— Ми давно говоримо вже про якийсь новий вимір цензури при цій владі. Багато хто вже порівнює це з часами Кучми. Я не знаю, наскільки це можна порівняти, що гірше, що не гірше. Але ми вже дожилися до того, що російське опозиційне медіа «Медуза» написало цілий текст із приводу того, що в нас усе настільки погано, що аж сама «Медуза» звертає на це увагу. Я знаю, вам пропонували дати їм коментар. Вони до вас дзвонили, а ви відмовились. І ще хтось відмовився?

— Багато хто відмовився. Я знаю, що вони писали мені й Світлані Остапі, бо ми обмінялися думками. Авторка цього матеріалу писала дуже ввічливо. Я відмовилася, сказала, що російським виданням, навіть опозиційним, я не даю коментарі під час війни.

— Що думаєте про цей матеріал? Тому що дуже багато його обговорюють. Чи погоджуєтеся ви з тим, що вони написали? Що є маніпуляціями?

— Я не хочу стільки уваги приділяти цьому матеріалу. Я читала розбір Оксани Романюк, що там дуже багато маніпуляцій. Чесно кажучи, моє загальне враження таке, що там дуже маніпулятивний заголовок. Дуже маніпулятивний просто. Вони (влада) «сприймають (журналістів) як домашніх тварин». Виносити такий заголовок російському начебто опозиційному виданню про Україну, яка веде жорстку оборону від Росії, агресорки, — це просто неприпустимо, якщо вони справді опозиційне медіа.

Що стосується змісту цієї статті, там є певні неточності, натяжки. Я б навіть не називала це маніпуляцією. Але в цілому там усе більш-менш правдиво описано. І мене це понад усе й непокоїть. Спілкувалися щодо коментаря зі мною досить давно. Я навіть встигла про це забути. Тобто вони довго готували цей матеріал. І тому я думаю, що вони все ж таки спілкувалися з людьми. Там усі аноніми, але я не думаю, що там побудовано все на свідченнях однієї або двох осіб. Я думаю, що все ж таки давали їм коментарі. Я вважаю, що якщо це люди були не від влади, а від медіа, то все ж таки чесно було б давати не анонімно. Це зробила тільки Катя Сергацкова, до якої в мене досить негативне ставлення. Але вона принаймні чесно під своїм прізвищем дала ці коментарі. Всі інші аноніми. Але я вважаю, що там описано все більш-менш так, як воно є.

І буквально за пару днів до виходу саме цієї статті я якраз розмовляла з одним із журналістів, якому пропонувала написати, що зараз відбувається в українських медіа. От уже пройшло більш ніж пів року після нашого виступу тоді в січні, коли ми з послами G7 зустрічалися. Після тих нападів на журналістів, інформаційної кампанії проти «Детектора медіа», Інституту масової інформації в телеграм-каналах. Пройшло пів року, ще відбувся скандал із темниками в Укрінформі. Що зараз? Зафіксувати певні речі. І я тільки встигла поговорити з цією людиною. Ми домовилися врешті-решт з іншою людиною, і матеріал вийде скоро на «Детекторі медіа», я сподіваюся. Він не буде такий, як на «Медузі», нам немає потреби все описувати, як вони описали від початку. Але зафіксуємо, що зараз саме відбувається. А тут виходить матеріал «Медузи»…

Я вважаю, що українська влада має зрозуміти, що з медіа не треба воювати, а треба мати їх як критичних партнерів, тим більше під час війни. А під час війни будь-які українці, проукраїнськи налаштовані, — вже партнери. В них можуть бути різні погляди. Вони можуть ненавидіти навіть одне одного за щось інше. Але якщо вони проукраїнські, то знаходити треба шляхи єднання, а не роз’єднання. І якби влада це зрозуміла, то вона би приймала критику і сприймала її — не тільки слухала, а й дослухалася, і намагалася б виправити ті помилки, які в неї є. А помилки є в будь-якої влади, це нормально. Річ же не в тому, щоб працювати без помилок. Річ у тім, щоб їх вчасно викорінювати. А, на жаль, цього не відбувається.

Наталія Лигачова про відносини влади та медіа

Загальна ситуація зараз із медіа, я вважаю, погана. Вона погана, перш за все, знову таки, в регіонах. Бо виходять розслідування, незалежні медіа існують. Так, є погрози різного виду. Так, була цензура в Укрінформі — подолали. Сказати, що в Укрінформі зараз усе добре, я не можу. З того, що я чую, — мені досить симпатичний Сергій Череватий, який очолює зараз Укрінформ. Наскільки мені відомо, він справді не втручається в контент. Але я знаю, що там не все так добре, як хотілося б. Старого того Укрінформу вже немає,  але там усе одно є рука влади, яка керує інформаційним потоком.

А в регіонах справді забороняють регіональним владам давати коментарі. Інколи це виправдано, інколи — ні. Коли, наприклад, журналістка із Сум Альона Яцина пише, що вони не можуть описати реальну ситуацію, яка відбувається зараз у Сумах, зокрема, з евакуацією людей. Це, я вважаю, навіть під час війни, недобре. Бо, як казала Світлана Остапа, посилаючись, до речі, на моніторинг «Детектора медіа» й на думку Ігоря Куляса — але це ж правда, — що коли Арестович заспокоював усіх людей, може, в нього були для цього приводи (можливо, там сподівалися на підписання Стамбульського миру і все таке). Але люди... Я знаю сама по собі, що коли тобі кажуть, що це закінчиться через 2-3 тижні, а потім через місяць... Я пам’ятаю себе в травні 2022 року. Я була тоді у Вільнюсі й думала, що робити. І потім щось там таке відбулося, що мене теж заспокоїло. І я кажу: ну, в червні я вже поїду. Тобто ця інформація, яка недостовірна, яка не відбиває реалій, — вона спотворює дійсність. Тобто суспільна думка не корелює з реальністю, і вона не дозволяє приймати виважені рішення.

І це відбувається зараз у країні. Це не лише проблема з мобілізацією, а з тією ж евакуацією, з плануванням. Зараз узагалі важко планувати щось на майбутнє, бо ти не знаєш, що з тобою завтра буде. Навіть перебуваючи в Києві, я вже не кажу на прифронтовій території або на фронті. Але все ж таки ти теж маєш приймати якісь далекоглядні рішення. Будувати будинок чи не будувати будинок, купувати квартиру чи не купувати квартиру, продавати квартиру чи не продавати квартиру. Багато людей не виїздить із прифронтових територій, я впевнена, через недокомунікацію місцевої влади.

А місцева влада не може комунікувати, бо їй, в принципі, забороняють із центру комунікувати й усередині громад і виносити це на вершину. 

Зробили зараз останній моніторинг і спілкувалися між собою. І там казали, що марафон малює якусь альтернативну реальність. Суспільне, яке вийшло з марафону, малює більш адекватну реальність того, що відбувається. У марафоні — своя реальність, притому що там працюють дуже талановиті, дуже сміливі воєнні кореспонденти, які видають прекрасні репортажі, сміливі. Але вони працюють усе ж таки в рамках воєнної цензури. І це нормально, коли вони з війни дають відцензуровані відео. Це абсолютно нормально. Я захоплююся їхньою сміливістю, мужністю. Але водночас там відбувається, в принципі, цензура реалій, скажімо так. Там відбувається все ж таки прикрашання дійсності.

Ми розуміємо, що під час війни не можна всього казати, але й настільки в рожевих окулярах тримати суспільство теж не можна. Це теж безвідповідально. І не допускати взагалі опозицію до марафону — як це? Це те, що хвилює міжнародних партнерів. При всіх зустрічах із міжнародними партнерами перше їхнє питання — «А що там у телемарафоні? Як не було, так і немає опозиції?». Немає опозиції. Все, вони вже для себе ставлять плюсик або мінус, що недемократично вчиняє Україна. І це тільки шкодить. Хай дозовано, але все ж таки реальність там має бути.

Скриншоти відео: «Як не стати овочем» / ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Авиационная отрасль РФ на грани краха – разведка
ZN UA
2025-07-16T03:37:37Z
На счету будет "ноль": ПФУ предупредил о новом правиле – пенсии отойдут государству
Знай
2025-07-16T03:37:05Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия прибегает к химическому оружию, чтобы заставить Украину капитулировать - Каллас
Gazeta UA
2025-07-16T04:25:49Z
Поражение бункера уже очевидно: назван неотвратимый факт крушения режима Путина
Comments UA
2025-07-16T04:24:38Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Шмыгаль подал в отставку
ZN UA
2025-07-15T15:10:22Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Секс вызывает отвращение: у популярного препарата для похудения обнаружили опасный побочный эффект
TSN
2025-07-16T04:33:56Z
Чем грозит отказ от прививки против гепатита В и как привиться
Gazeta UA
2025-07-16T04:07:00Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Россия выпустила в Винницкую область 28 дронов - подробности обстрела
Gazeta UA
2025-07-16T04:34:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 16 июля в Украине
UAToday
2025-07-16T04:28:52Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Телевизионная премия "Эмми" 2025: объявлены номинанты
ZN UA
2025-07-15T20:04:41Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Не только юрист и программист: профориентолог рассказала о перспективной профессии, о которой мало кто слышал
Знай
2025-07-16T04:22:09Z
Церковный праздник 16 июля: какие важные запреты сегодняшнего дня
Comments UA
2025-07-16T04:00:34Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Мощная российская атака на Кривой Рог, Харьков и Винницу: главные новости ночи 16 июля 2025 года
TSN
2025-07-16T04:33:02Z
В России разбился вертолет с людьми. Обломки искали два дня
Telegraf
2025-07-16T04:22:39Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Какие вещи нужно выбросить, чтобы выглядеть молодой после пятидесяти – советы женщинам
Gazeta UA
2025-07-16T03:25:19Z
Не просто закуска, а кулинарное искусство: что еще вкусненького приготовить из кабачков
Telegraf
2025-07-16T03:16:05Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Глаза в глаза: Усик и Дюбуа снова обменялись взглядами
Апостроф
2025-07-15T16:36:21Z
Российской фигуристке отказали в переходе в сборную Азербайджана
ZN UA
2025-07-15T12:22:09Z
"Немного подавлен": Дюбуа разочаровался перед боем с Усиком
Фокус
2025-07-15T12:10:24Z
Реванш Усик - Дюбуа: стало известно количество проданных билетов
Корреспондент
2025-07-15T11:36:41Z
Слышал "Шахеды" по WhatsApp: Усик рассказал, что переживает его семья в Украине
Фокус
2025-07-15T11:21:53Z
Даниэль - в огне: Спарринг-партнер Усика дал прогноз на реванш с Дюбуа
Корреспондент
2025-07-15T09:57:18Z
Уэмбли ждет звезд: названы приглашенные гости на бой Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-07-15T09:45:25Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Чиновники "за копейки" покупают авто: журналисты обнаружили сотни таких случаев
UAToday
2025-07-16T02:19:09Z
За это дело водителей могут оштрафовать: что нельзя перевозить в авто
Знай
2025-07-15T13:52:11Z
Жара наступает: как спасти свой автомобиль от перегрева
Comments UA
2025-07-15T13:39:48Z
"Проснулся и увидел это": парень одолжил машину у брата и это плохо кончилось
Фокус
2025-07-15T10:06:58Z
Volvo заявила о списании $1,2 млрд из-за пошлин США и задержек EX90
Лига
2025-07-15T09:57:56Z
Владельцам мопедов на заметку: важная информация от Главного сервисного центра МВД
Знай
2025-07-15T07:51:54Z
Избавился от машины через сервис выкупа авто и не пожалел
VGorode
2025-07-15T06:48:32Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Деньги на телефон без пополнения: lifecell раздает до 800 грн., но это не подарок
Знай
2025-07-16T03:07:13Z
Китайские ученые научились превращать углекислый газ в сахар
UAToday
2025-07-16T02:19:55Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z