В ЄС запрацював новий механізм перевірок іноземців при перетині кордону, процес має стати легшим та швидшим. Також Фокус розібрався, які актуальні правила в’їзду у Польщі та кому з чоловіків можна виїжджати за кордон.
Як біженці або туристи українці виїжджають за кордон під час повномасштабної війни. Фокус розібрався у нових правилах в’їзду на територію ЄС та тому, як на правила перетину кордону впливає оголошена загальна мобілізація.
Нові правила перетину кордону з 10 листопада
Як пояснювали в уряді, з 10 листопада в ЄС запрацювала нова IT-система EES (Entry/Exit System). Режим "безвізу" це не скасовує і жодних додаткових витрат не несе. Зміни відчуватимуться лише під час перевірки документів при перетині кордону.
Нова система EES автоматично фіксуватиме в’їзд та виїзд усіх іноземців до країн Шенгенської зони. Штампів у паспорті більше не буде, реєстрація відбуватиметься через термінали самообслуговування. Біометричні дані фіксуватимуться один раз і зберігатимуться протягом трьох років.
Тобто під час першого перетину кордону в українців братимуть відбитки пальців та фото обличчя. Це може подовжити процедуру приблизно на 40 секунд. В разі відмови від біометрії в’їхати на територію ЄС не вийде.
Надалі при кожному перетині кордону потрібно буде лише сканувати паспорт у терміналі самообслуговування.
Правила перетину кордону з Польщею
Станом на листопад 2024 року українцям не потрібна віза для в’їзду у Польщу. Перетин кордону можливий з біометричним закордонним паспортом (як турист) або будь-яким українським документом (як біженець).
Туристи можуть перебувати на території Польщі 90 днів на 6 місяців. Термін дії тимчасового захисту для біженців (PESEL зі статусом UKR та відповідно Diia.pl) було подовжено до 30 вересня 2025. Хоча в’їхати у Польщу можна й без закордонного паспорта, прикордонники радять все ж оформити біометрію завчасно.
Для поїздки з туристичною метою також потрібна страховка. У тури зазвичай вона включена автоматично, а також її пропонують авіакомпанії. Уточнити деталі можна у свого турагента.
Правила перетину кордону для чоловіків
Відповідно до закону про посилення мобілізації, з 18 травня прикордонники перевіряють у більшості чоловіків наявність військово-облікових документів. Тобто перед виїздом слід оновити дані у ТЦК та внести інформацію про відстрочку у свій документ. Важливо, що необхідний VIN-код, який не забороняється вклеювати у документи старого зразка.
Виїзд не заборонений для чоловіків, старших за 60 років. Військовозобов’язаним (віком 18-60 років) можна перетинати кордон лише у випадку, якщо вони не підлягають призову або мають відстрочку.
Право на перетин кордон під час мобілізації мають українці, які:
- втратили загиблими або зниклими безвісти близьких родичів на війні;
- були виключені з військового обліку;
- мають статус інвалідності I, II, III групи;
- супроводжують особу з інвалідністю I або II групи;
- утримують трьох або більше неповнолітніх дітей;
- самостійно виховують дітей;
- супроводжують хворих дітей;
- є військовослужбовцями та виїжджають на лікування, реабілітацію або навчання;
- виїжджають за системою "Шлях" як водії або волонтери;
- залізничники, моряки, спортсмени та тренери, діячі культури.
Студенти-бакалаври віком 18-22 роки можуть виїжджати за кордон на стажування. Йдеться про магістрів медичного, фармацевтичного та ветеринарного напрямку. Робоча віза країн ЄС або подвійне громадянство не дають права чоловікам перетинати кордон.
Нагадаємо, заступник міністра освіти й науки України Михайло Винницький розповів, які спеціальності в пріоритеті для економіки. Студенти зможуть розраховувати на гранти, суми яких нині становлять 15 та 25 тисяч гривень.
11 листопада у низці областей України запровадили аварійні відключення світла. В "Укренерго" наголосили, що в такому разі графіки відключень не діють.