Вчені знайшли у найближчому «космічному сусідстві» загадковий «міжзірковий тунель»
Сонячна система знаходиться в невеликій «кишені» Чумацького Шляху, який називається Місцевою бульбашкою. Це незвичайний гарячий відсік із низькою щільністю. Він є своєрідною аномалією, тому вчені намагаються з'ясувати, чому існує цей регіон.
У ході нового дослідження вчені нанесли на карту Місцеву бульбашку. В результаті вони виявили не лише дивну асиметрію у формі кишені та градієнти температури, але й наявність загадкового тунелю, що вказує на сузір'я Центавра, повідомляє Science Alert.
Нові дані про форму і температуру бульбашки вказують на те, що вона була створена вибухами наднових, які розширили та нагріли структуру. Наявність тунелю передбачає, що вона може бути пов'язана з іншою бульбашкою з низькою щільністю поблизу.
Місцева бульбашка характеризується своєю температурою. Це область діаметром не менше 1000 світлових років із температурою близько мільйона Кельвінів. Оскільки атоми розподілені дуже тонко, ця висока температура не має значного зігрівального ефекту на речовину всередині. Але вона випромінює в рентгенівських променях, що й дозволило вченим виявити її багато років тому.
Але описати форму того, усередині чого ми знаходимося, досить важко. Щоб це зробити, вчені використали телескоп eROSITA Інституту позаземної фізики Макса Планка. Під керівництвом астрофізика Майкла Йєнга з Інституту група дослідників вивчила місцеву бульбашку набагато докладніше, ніж раніше.
Попередні дослідження вже показали, що Місцеву бульбашку сформували вибухи наднових, які спалахували як ланцюжки петард близько 14,4 мільйонів років тому. Сонячна система знаходиться в центрі цієї бульбашки, але, по суті, це просто збіг. Але форму бульбашки визначити було досить складно. Вона схожий на клясоподібну кістячку.
eROSITA знаходиться на борту космічної обсерваторії, розташованої приблизно за 1,5 мільйона кілометрів від Землі. Перебуваючи в гравітаційно стабільному становищі, створеному тяжінням Землі та Сонця, вона є першою у своєму роді, яка спостерігає рентгенівське небо повністю, далеко від гало нашої планети.
Дослідники розділили спостереження рентгенівського неба eROSITA приблизно на 2000 ділянок та ретельно вивчили рентгенівське світло у кожній, щоб створити карту Місцевої бульбашки. Їхні дані показали, що бульбашка розширюється перпендикулярно галактичній площині, більше, ніж у паралельному напрямку.
Асиметричний температурний градієнт, який виміряли вчені, вказав на те, що бульбашку справді сформували вибухи наднових. Крім того, можливо, що подібна зірка вибухнула неподалік лише кілька мільйонів років тому.
Карта вчених також дозволила уточнити форму Місцевої бульбашки, дозволивши побудувати її модель у трьох вимірах. В результаті візуалізація нагадує біполярну туманність, але колючу і нерівну.
Але на вчених чекав і сюрприз.
«Ми не знали про існування міжзоряного тунелю до Центавра, який прорізає пролом у більш холодному міжзоряному середовищі. Ця область виділяється різким рельєфом», - заявив астрофізик Майкл Фрейберг з Інституту позаземної фізики Макса Планка.
З чим цей тунель з'єднується, поки що невідомо. У напрямку, де він закінчується, існує низка об'єктів, включаючи туманність Гама, ще одну сусідню бульбашку і кілька молекулярних хмар.
Результати можуть також вказувати на те, що галактика складається з пов'язаної мережі гарячих бульбашок і міжзоряних тунелів. Ця ідея була запропонована ще в 1974 році, але поки що отримала мало доказів.
Нагадаємо, раніше вчені виявили гігантську структуру в космосі, яка кидає виклик існуючим уявленням про те, як розвивався наш Всесвіт.