MY.UAНовини
Державна підтримка, конкуренція і тренди: розмова з найбільшим виробником ліфтів в Україні
Державна підтримка, конкуренція і тренди: розмова з найбільшим виробником ліфтів в Україні

Державна підтримка, конкуренція і тренди: розмова з найбільшим виробником ліфтів в Україні

СЕО групи компаній "Євроформат" Ліфти Ігор Ткаченко в ексклюзивному інтерв'ю 24 Каналу розповів про шлях до найбільшого українського виробника ліфтів, стан ліфтової інфраструктури, як держава допомагає зменшити фінансову вагу модернізації та чому конкуренція – далеко не головний стимул підприємців.

Початок підприємницького шляху

Старт власної справи – це завжди сміливий крок у невідомість. Як його зробили ви?

Коли я навчався в університеті, то мав стосунок до заводу, який обробляв метал. Ми там часто проходили практику, стажувалися. Зокрема, я був у курсі того, що завод є підрядником американського виробника ліфтового обладнання та виготовляє для нього деякі компоненти.

У 2006 році мені до рук потрапив додаток до звіту Міністерства ЖКГ про те, що 95% ліфтів в Україні вже відпрацювали свій термін у 25 років. Тож я подумав: якщо країні вже зараз потрібно близько 80 тисяч ліфтів, чому ми не можемо зробити свій продукт?

Починати таке масштабне виробництво було нелегко?

Я навчався у Політехнічному інституті, тому інженерія та технічний продукт були цікавим викликом. Так, непростим, адже ліфти – це складне обладнання, і доводиться постійно вчитися, що ми й робимо 15 років.

Ігор Ткаченко на виробництві / Фото надане 24 Каналу

Ми взяли найкращі ліфти, які були на той час, знайшли конструкторів, технологів, проєктантів. Перші креслення, перші помилки. За два з половиною роки ми таки сконструювали перший ліфт, а згодом мали й перший продаж. Було дуже страшно і цікаво водночас.

Що тоді стало для вас найбільшим "сюрпризом"?

Собівартість виробництва. По суті, цей показник на початку втричі перевищував ринковий. Ми зробили класний ліфт, але дуже дорогий.

Знизити собівартість, не втрачаючи якість – це найважча сторона бізнесу. Постійно доводиться шукати компроміси, не жертвуючи безпекою, яка завжди на першому місці.

Менеджмент, робота та ліфти

У вас є дві освіти – інженер та менеджер. Сьогодні доводиться гармонізувати ролі, чи якась домінує?

Коли ми тільки починали, то 90% часу займала інженерія. Однак сьогодні, коли підприємство вже виросло, основна діяльність таки перейшла у менеджмент, прийняття ключових рішень. Хоча, звісно, насамперед пишаюсь командою технічних спеціалістів і вони зараз повністю самостійні в прийнятті рішень в рамках своїх компетенцій. Я перебуваю поруч і приймаю найважливіші.

Здебільшого мешканці уявляють ліфт як кабіну та "трішки електроніки". Як система виглядає насправді?

Користувач дійсно бачить тільки кабіну та невелику частину інтерфейсу електроніки. Якщо говорити у відсотках, наприклад вартості ліфта чи ваги, то кабіна – найвидиміший елемент для мешканців – це лише 10%, для користувача – весь світ. Загалом ліфтова система – це 2,5 тисячі унікальних деталей, з яких лише 300 припадають на кабіну.

Кабіна – лише маленька частина ліфта / Фото надане 24 Каналу

Для розуміння: наші ліфти складаються з 11 "вузлів", в кожного з яких є своя функція. Кабіна, кнопки та гул мотора – це лише маленька частина системи, насправді все складніше.

Як часто з'являються інновації, які задають нову планку безпеки та комфорту користувачів?

Ми з 2016 року присутні в Європі, постійно слідкуємо за європейськими новинками. Основні комплектуючі ми купуємо теж там. За останні 10 років дуже змінилась конструкція ліфта, один з останніх трендів, який ми впроваджуємо вже 4 роки – це превентивне обслуговування.

Зараз, якщо ліфт ламається, то треба викликати бригаду, звільняти людей, які застрягли, замовляти й чекати запчастини, можливо, з іншої країни – це класичний варіант. Він може зайняти тижні, місяці й ліфт весь цей час буде стояти.

Натомість зараз є можливість робити аналітику ліфта та заздалегідь бачити, якщо якась деталь потенційно може вийти з ладу. Диспетчер системи не лише отримує звернення щодо проблеми, але й усю аналітику по роботі ліфтів до моменту поломки. Особливо в час війни та блекаутів, коли десятки поломок стаються саме внаслідок відключення світла, ця система дозволяє нам зрозуміти, який вузол вийде з ладу найближчим часом.

Це головний тренд, який зрозумілий для користувачів, хоча достатньо і цікавих технічних рішень. Звісно, є відсоток непрогнозованих випадків, але більшість з них пов'язані саме з екстреними відключеннями тощо.

Конкуренція та мотивація

Наразі ви – єдиний український виробник ліфтового обладнання. Як без конкуренції не зупинятися на місці?

Насправді конкуренція є, адже багато українських компаній привозять ліфти іноземного виробництва. Але потрібно насамперед думати про користувача, щоб він отримав якісну послугу та мав приємний досвід користування ліфтом.

В нас є випробувальна вежа, де ми постійно щось тестуємо відповідно до потреб. Адже ліфти є в лікарнях, у бізнес-центрах та житлових будинках, і в них різна специфіка та вимоги, які треба враховувати.

Ліфти для лікарень – це окремий напрямок. Надзвичайно складна конструкція, де ми також постійно вдосконалюємося, щоб бути впевненим на 101%, що ліфт не зупиниться у найвідповідальніший момент.

"Ліфтова" проблема та підтримка держави

Ще у 2020 році була статистика, що 64% ліфтів в Україні вже перевищили термін експлуатації. Яка динаміка ситуації зараз?

Багато українських міст займаються заміною ліфтів, але не так швидко, як хотілося б. Поки житловий фонд продовжує рухатися до старіння.

Заміна ліфта – недешеве задоволення, і зараз країна мусить розставляти пріоритети. Хоча навіть в таких умовах якась частина ліфтів, які є в комунальній власності, замінюють за бюджетний кошт. Що стосується ОСББ, то для них держава пропонує зменшити фінансове навантаження через програму кредитування "5-7-9%".

Ліфтова інфраструктура потребує масштабного оновлення / Фото Юлії Голокоз, Суспільне Миколаїв

А частковий ремонт – не вихід? Наприклад, відремонтувати лише певну частину ліфта, і продовжити його термін експлуатації в такий спосіб?

Існує така система, це називається комплект модернізації ліфта, що може подовжити термін експлуатації ліфта на 8 – 10 років. Це складно технічно, адже ми говоримо про ліфти понад 20-річної давності, ми залишаємо їх частину. Мешканці можуть побачити нову кабіну і подумати: "Вау, у нас новий ліфт", але це не так. І вигода примарна: така "часткова" модернізація даватиме вдвічі менше продовження експлуатації, тобто лише 10 років, а не 25, при 20% економії бюджету.

Враховуючи ціну ліфтових систем, ситуація виглядає дещо складною. Інфраструктура старіє та ламається, а можливості вирішити проблему одразу немає…

Асоціація ліфтовиків України доклала багато зусиль, щоб створити й запустити Національну програму по заміні ліфтів.

Але йдеться про бюджет, який може бути більшим за "Велике будівництво", якщо йдеться про 80 тисяч ліфтів. З початком повномасштабного вторгнення міняти ліфти в старих будівлях стало не на часі.

Зараз для ОСББ є рішення: кредити з низькими відсотками, або ж державна підтримка на рівні міст.

Інновації та енергоефективність

Одним з трендів західних компаній є зменшення впливу виробництва на екологію. Вдається за ним встигати?

Ми вже тривалий час працюємо по європейському класифікатору. Сертифікати екологічної безпеки, сонячні батареї, акумулятор, який працює у випадку відключення світла, вдосконалення виробництва – усе це давно стало частиною нашої роботи. Також ми маємо резервні джерела електроенергії для безперервного виробництва.

Ліфти – частина будівельної галузі. Які зміни вам потрібно впроваджувати під архітектурні рішення?

Цікаве питання. Річ у тому, що ліфт – це продовження ансамблю холу житлового комплексу, частина "парадної" екосистеми. І конкретно в нашому випадку немає серійного виробництва – ми гнучкі до конкретних рішень архітекторів.

Не варто триматися за пережитки радянщини, де всіх і все намагалися уніфікувати.

Так, простіше зробити лінію по виробництву одного продукту, ніж забезпечити індивідуальний підхід. Але цікавіше робити щось унікальне.

Яким ви бачите наступний етап розвитку галузі?

Гармонізація правил щодо ліфтів, ухвалена у 2019 році, стала важливим кроком для забезпечення комфорту та безпеки наших громадян. Це стосувалося прийняття єдиних стандартів для ліфтового обладнання на рівні Європейського Союзу. Зокрема, згідно з цими стандартами, кожна будівля з чотирма і більше поверхами повинна бути обладнана ліфтом. Маємо надію, що під час відбудови та оновлення інфраструктури України ця норма стане повноцінною її частиною.

Однозначно – інклюзивність, безпековий доступ для всіх та відповідність усім нормам у цьому напрямку. Забезпечення вільного та безпечного доступу, рівних можливостей і зручного досвіду для кожного має стояти на першому місці. Ми це робимо зараз і продовжимо робити, коли настане час відбудови.

Варто використовувати європейський досвід у сфері вертикального транспорту, щоб забезпечити максимально зручний і доступний простір для усіх груп населення.

Які б 3 поради ви дали підприємцям, які починають свій шлях?

Єдине, що допомогло нам розвиватися і досягати успіху – це наполегливість. Довгі роздуми – не завжди правильний шлях. Потрібно діяти, а якщо щось не вийшло – спробувати знову. Саме завдяки наполегливості можна втілити все задумане.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Українські єврооблігації зросли на тлі перемоги Трампа на виборах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T13:57:11Z
Сирський обговорив кілька оборонних питань з французьким колегою
1News
2024-11-14T13:54:48Z
Депутату Євгенію Шевченку повідомили про підозру у держзраді
УкраинФорм
2024-11-14T13:51:01Z
Росія готує удари іранськими ракетами Fath-360 та Ababil – Business Insider
TSN
2024-11-14T13:48:21Z
В Угорщині заявили, що агентство з оборонних закупівель зазнало хакерської атаки
Европейская правда
2024-11-14T13:47:13Z
Народному депутату України повідомлено про підозру у державній зраді
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T13:39:06Z
Я спокійний щодо політичних рішень президента Трампа. Це будуть мудрі рішення – Дуда
ZN UA
2024-11-14T13:37:23Z
Уже на фінальній стадії, – посол про запуск ізраїльської системи раннього оповіщення в Україні
24tv
2024-11-14T13:37:18Z
Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 12 листопада 2024 року
Детектор М
2024-11-14T13:37:06Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Чи потрібно мити м'ясо перед приготуванням: є відповідь
24tv
2024-11-14T13:51:13Z
Чому потрібно пити багато води: основні причини
TSN
2024-11-14T13:36:12Z
Жах війни та героїзм лікарів: The Economist про підземний шпиталь «Сталевого фронту» Ахметова
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T13:15:30Z
У Львівському госпіталі ветеранів війн представили нового в. о. керівника
Форпост
2024-11-14T12:17:41Z
Лихоманка Марбург: все, що потрібно знати про один з найсмертоносніших вірусів
24tv
2024-11-14T12:06:00Z
Військовозобов'язані з ВІЛ та туберкульозом: у Міноборони пояснили умови придатності
TSN
2024-11-14T11:37:39Z
В Україні 1,2 мільйона людей з цукровим діабетом, реальна кількість може бути більшою - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-14T11:25:23Z
Невролог назвала несподіваний продукт, який не варто їсти на сніданок
24tv
2024-11-14T11:24:08Z
Для «Гладіатор II» зняли сцену з гей-поцілунком за участі Дензела Вашингтона
ITC
2024-11-14T13:47:50Z
Картину Марка Ротко Жовтий і синій продали за $32,5 млн
1News
2024-11-14T13:27:20Z
Анна Саліванчук вперше розповіла про втрату доньки: "У мене перший син з двійні"
TSN
2024-11-14T13:21:46Z
Дочка Ади Роговцевої розповіла про госпіталізацію акторки та в якому зараз вона стані
Комсомольская правда
2024-11-14T13:20:23Z
3 високорейтингові фільми з Ольгою Куриленко, від сюжету яких неможливо відірватись
24tv
2024-11-14T13:15:33Z
Покупці мемкоїна JENNER подали до суду на Кейтлін Дженнер — найвідомішого в світі трансгендера
ITC
2024-11-14T13:11:27Z
В онлайн-кінотеатрі «Титр» стартує показ документальних фільмів «Іван і Марта» та «Будинок зі скалок»
Детектор М
2024-11-14T12:57:54Z
Донька легендарної Ади Роговцевої налякала станом здоров'я мами: "Тиждень тому була в лікарні"
24tv
2024-11-14T12:52:31Z
Токсики вийшли з моди? Найсексуальнішим у 2024 році визнано Джона Кразінські. Коментаторки схрестили списи
Детектор М
2024-11-14T12:50:09Z
Покарання за російську: у яких закладах освіти треба буде спілкуватися лише державною
24tv
2024-11-14T13:57:52Z
Ракета вбила родину, поки він вийшов на кухню: Кривий Ріг прощається з мамою і трьома дітьми
TSN
2024-11-14T13:51:55Z
Загарбники набирають пропагандистів на ТОТ серед школярів - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2024-11-14T13:49:40Z
"Наша репутація працює — це значно скорочує час закриття вакансії", — Людмила Горова, директорка з управління персоналом "Агропросперіс"
Фокус
2024-11-14T13:45:23Z
Польща підтримуватиме збереження національної ідентичності учнів з України
УкраинФорм
2024-11-14T13:43:21Z
Перший день Різдвяного посту: що в жодному разі не можна робити 15 листопада
GlavRed
2024-11-14T13:42:11Z
Знайдуть спільну мову з будь-ким: найбільші дипломати серед знаків зодіаку
GlavRed
2024-11-14T13:34:25Z
Законопроєкт про умови демобілізації Міноборони обіцяє напрацювати до 18 грудня, – Костенко
24tv
2024-11-14T13:33:02Z
Китай показав безекіпажну міні-субмарину: навіщо НВАК новий апарат від CSSC
Фокус
2024-11-14T13:32:06Z
Українським пенсіонерам збільшать виплати: хто може розраховувати на підвищення
GlavRed
2024-11-14T13:48:22Z
Австрійський OMV відсудив у Газпрому 230 мільйонів євро за зрив постачання газу
24tv
2024-11-14T13:47:25Z
Як пенсіонер може збільшити свої пенсійні виплати на 1000 гривень у грудні
24tv
2024-11-14T13:45:45Z
Піковий рівень за рік: курс долара у Росії досягнув важливої психологічної позначки
24tv
2024-11-14T13:45:26Z
УЗ запускає нові електрички - поєднають деокуповані громади Херсонщини з Миколаєвом та іншими містами
УкраинФорм
2024-11-14T13:43:21Z
FT: Німеччина заборонила портам приймати танкери із російським газом
Европейская правда
2024-11-14T13:39:25Z
В Україні на 25% зросте тариф на передавання електроенергії: хто платитиме більше
TSN
2024-11-14T13:36:52Z
Курс валют на 15 листопада: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2024-11-14T13:36:21Z
Підвищують через суди: названо розмір найбільшої пенсії в Україні
Фокус
2024-11-14T13:30:14Z
Як прибрати жовту смугу на унітаз: всі дієві способи
TSN
2024-11-14T13:51:34Z
Ваш салат "Оселедець під шубою" завжди буде соковитим і ніжним: запам'ятайте всього одну хитрість
TSN
2024-11-14T13:36:59Z
Стоматолог попередив про одну серйозну помилку, через яку жовтіють зуби
GlavRed
2024-11-14T13:28:30Z
Неймовірний будинок всередині водонапірної вежі приховує секрет Віллі Вонки: чим особливе житло
24tv
2024-11-14T13:21:22Z
Як зрозуміти, що у вас погане планування спальні: 5 ознак, які вказують на це
24tv
2024-11-14T13:15:23Z
Чипси та сухарики: учасниця "МастерШеф" поділилася рецептами корисних закусок під фільм
24tv
2024-11-14T13:15:09Z
Як найкраще прати простирадла в пральній машині: будуть білі наче сніг — одна ложка засобу з кухні
TSN
2024-11-14T12:51:20Z
Чи можна сипати попіл під малину: експерти дали остаточну відповідь
TSN
2024-11-14T12:27:58Z
Зовсім інший смак: експерти закликали зберігати помідори лише в одному місці
GlavRed
2024-11-14T12:27:22Z
Лідер Динамо може стати одноклубником українця в Європі: що відомо
24tv
2024-11-14T13:48:26Z
Українця Довбика номінували на звання найкращого футболіста та нападника 2024 року
ZN UA
2024-11-14T13:44:00Z
Він ніби з іншої планети, – "Великий Джордж" назвав найвидовищнішого спортсмена в історії
24tv
2024-11-14T13:30:54Z
Що відомо про депутата Артема Дмитрука: любитель піднімати штангу та політик з поганою пам'яттю
Комсомольская правда
2024-11-14T13:27:44Z
УЄФА розпочала розслідування щодо арбітра, який ображав «Ліверпуль» та тренера Клоппа
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T13:21:55Z
Мама В'ячеслава Узелкова пояснила, чому не пустила на прощання його колишню дружину Марину Боржемську
Фокус
2024-11-14T13:21:21Z
"Циганський король" повертається: Ф'юрі розпочав підготовку до реваншу із Усиком
24tv
2024-11-14T13:21:04Z
Пляжний футбол: жіноча збірна України перемогла Англію у Саудівській Аравії
УкраинФорм
2024-11-14T13:06:33Z
Ти такий самий тупиця, – Пол обізвав журналіста через колюче питання
24tv
2024-11-14T13:06:20Z
Братчук відповів, чи здатні росіяни на великий наступ на Запоріжжя
TSN
2024-11-14T13:57:17Z
У Харкові відновлюють пошкоджені обстрілами будинки
Мій Харків
2024-11-14T13:52:28Z
Із Закарпаття за час повномасштабної війни емігрували 300 тисяч місцевих жителів
УкраинФорм
2024-11-14T13:37:04Z
ЗС РФ прорвались до Куп'янська: що відомо про ситуацію та що каже Генштаб ЗСУ
Фокус
2024-11-14T13:30:50Z
Російська армія обстріляла Слов'янськ: пошкоджені дитячий садок і університет
24tv
2024-11-14T13:21:26Z
У Миколаєві виправдали від держзради жінку, на яку місцевим вказали самі окупанти
Украина Криминальная
2024-11-14T13:21:24Z
Медзакладам Харківщини передали 23 системи Tesla Powerwall
Мій Харків
2024-11-14T13:11:07Z
17 000 доларів за сприяння у звільненні з військові служби – викрито уповноваженого з… антикорупційної діяльності держпідприємства на Одещині
Украина Криминальная
2024-11-14T13:09:46Z
"Кишеня" зараз стискається": ЗСУ доведеться відступати "дуже далеко" - Попович
GlavRed
2024-11-14T13:09:32Z
Інтернет Starlink можна носити із собою: SpaceX створила рюкзак з антеною вартістю $199
InternetUA
2024-11-14T13:47:23Z
Названо найпопулярніші смартфони в Європі: до рейтингу потрапили бренди, яких не очікували
Фокус
2024-11-14T13:45:20Z
Росія проведе тестове вимкнення "зарубіжного інтернету"
24tv
2024-11-14T13:36:37Z
Де заховане печиво: тільки одиниці розгадають загадку за 10 секунд
GlavRed
2024-11-14T13:28:41Z
Новий дрон Greyshark з радіусом дії 1850 км виявлятиме міни і вестиме підводну розвідку
InternetUA
2024-11-14T13:16:26Z
Не показники температури: фахівці пояснили, що значать цифри на коліщатку в холодильнику
Фокус
2024-11-14T13:02:57Z
Жінка прикинулась подружкою нареченої, щоб безкоштовно поїсти на весіллі
24tv
2024-11-14T13:00:40Z
Як розпізнати геніальну особистість: вона має одну із цих якостей
TSN
2024-11-14T12:52:40Z
Огляд монітора MSI MAG 275QF: народний Quad HD геймінг
ITC
2024-11-14T12:34:58Z
Моторошна ДТП на Хмельниччині: загинуло молоде подружжя
TSN
2024-11-14T13:51:32Z
Сусід з будинку голови МСЕК Крупи після обшуків у дворі знайшов 2 сумки з грошима
Фокус
2024-11-14T13:51:08Z
У Харкові перехожа випадково викрила шпигуна Росії: те, ким виявився чоловік і його пояснення шокують
TSN
2024-11-14T13:36:41Z
Житель Прикарпаття тяжко поранив свого батька
Украина Криминальная
2024-11-14T13:33:44Z
Смертельна втеча: ДПСУ затримала 11 ухилянтів, яких міг пошматувати ведмідь
TSN
2024-11-14T13:21:51Z
Киянин відмовився від проходження ВЛК: яке покарання визначив суд
TSN
2024-11-14T13:21:31Z
В Україні ліквідували шість схем для ухилянтів за участі депутатів та ТЦК
1News
2024-11-14T13:19:05Z
Інтернет-шахраї ошукали українців на пів мільйона гривень
InternetUA
2024-11-14T13:11:24Z
У Києві майор ТЦК вистрелив собі в голову: стали відомі нові подробиці
TSN
2024-11-14T13:09:16Z
Суперкар BYD Yangwang U9 підкорив легендарний Нюрбургрінг
AutoCentre
2024-11-14T13:04:32Z
Cadillac Vistiq 2025: розкішний електричний кросовер з автономністю 483 км, потужність 615 к.с. та ціною від $78,8 тис
ITC
2024-11-14T12:34:00Z
GAC представив флагманський електрокрос Hyptec HL
AutoCentre
2024-11-14T12:13:00Z
Volkswagen представив заводський тюнінг-комплект для ID.Buzz Cargo
AutoCentre
2024-11-14T11:16:54Z
Geely може об’єднати Lynk & Co та Zeekr: названо ключову мету
AutoGeek
2024-11-14T11:13:43Z
Без кондиціонера: як зробити, щоб не потіли вікна в машині
GlavRed
2024-11-14T10:28:36Z
Представлений найкращий позашляховик Honda всіх часів
Portaltele
2024-11-14T10:22:02Z
Fiat навчив свої гібридні кросовери працювати на новому виді палива
AutoGeek
2024-11-14T10:19:25Z
У Китаї показали найбільший у світі вантажний безпілотник
InternetUA
2024-11-14T10:16:53Z