MY.UAНовини
Гроші, зброя і слід в історії: що може зробити Байден для України до приходу Трампа в Білий дім
Гроші, зброя і слід в історії: що може зробити Байден для України до приходу Трампа в Білий дім

Гроші, зброя і слід в історії: що може зробити Байден для України до приходу Трампа в Білий дім

Якщо спитати, якою була допомога США Україні за часів каденції Джозефа Робінетта Байдена-молодшого, відповідь буде: недостатньою. Але нині, після приголомшливого розгрому демократів на виборах у 46-го президента Сполучених Штатів є шанс на те, щоб виправити не все, але багато чого.

Власне, адміністрація Байдена нині ніби скинула тягар переляку від власних потенційних рішучих дій та почала потрохи прокидатися. Принаймні перші кроки ми вже бачимо. На цьому тлі раптово, немов той король Теоден з "Володаря Перснів", оклигав і перетворився на живчика навіть президент Байден. Чим породив нову теорію змови та дав надію українцям, що президент наймогутнішої країни світу, нехай і в статусі "кульгавої качки", але нарешті почне робити повноцінний крок уперед без двох кроків назад. Які саме це можуть бути кроки – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Що таке "кульгава качка" в американській політичній лексиці і до чого тут Байден

Насправді ніякої образи тут немає і близько, а "кульгава качка" / lame duck – це цілком літературний вираз, що в перекладі з "політичної американської" означає політика на фінальній стадії своєї каденції. Тому нині Джозеф Байден – це саме той класичний a lame-duck president.

Американська політична система влаштована так, що між виборами (5 листопада), оголошенням результатів (17 грудня), проголошенням їх у Конгресі (5 січня 2025 року) та власне інавгурацією (20 січня) проходить 70 днів і в цей період у США відбувається багато всього цікавого.

Це не безвладдя, а таке собі двовладдя – поки обраний президент збирається з думками та розмірковує над кадровою політикою та стратегією, чинний президент закриває гештальти та виконує роботу над помилками.

Це можуть бути цілком несподівані та непопулярні кроки, адже президенту вже не потрібно озиратися ані на виборців, ані на парламентарів чи будь-кого взагалі. Як правило, саме в цей час президенти оголошують про помилування персонажів різного рівня скандальності, призначають суддів Верховного суду (нині Байден так може призначити Камалу Гарріс) та роблять різкі рухи в зовнішній політиці, на які б точно не наважились раніше.

Зараз саме на такі кроки чекають від президента Байдена. Розрахунок тут на те, що він все ж хоче залишити позитивний слід в історії, а не підтвердити слова свого візаві Дональда Трампа про "найгіршого хлопця на цій посаді". До честі Байдена, він вже почав це виконувати.

Три кроки від Байдена для України, які вже робляться

  • Минулого тижня адміністрація президента США оголосила, що знімає обмеження з надання технічної допомоги на українській території щодо зброї власного виробництва.

Це означає, що тепер американські фахівці зможуть ремонтувати літаки F-16, бронетехніку, системи ППО та ракетні комплекси на території України, а не чекати, поки та прибуде до Польщі, Румунії, Словаччини чи ФРН. Це суттєво покращує та пришвидшує логістику війни та значно спрощує технічні роботи в тилу.

Це також означає, що техніку будуть ремонтувати та відновлювати швидше, а відповідно – швидше вона буде опинятися на фронті.

Чого це зробили тільки зараз? А тому, що такі обмеження собі намалювали в голові в адміністрації Байдена. Також наразі невідомі масштаби змін, проте в умовах війни таку інформацію краще зберігати в таємниці.

  • Другий крок – розмова з Трампом та прохання не кидати Україну напризволяще. Тут все залежить від доброї волі обраного президента та його стосунків з Володимиром Зеленським. Проте саме факт такої розмови говорить про те, що Америка відчуває відповідальність за цю війну і політика підтримки України відповідає національним інтересам США.

Підтримка США тут не пусті слова, бо Америка є частиною проєкту фінансування українського спротиву шляхом надання кредитів на 50 мільярдів, забезпечених арештом російських активів, точніше відсотками по них. Доля США у цій схемі – 20 мільярдів доларів. Вочевидь, ці гроші можуть стати "заручниками" політичної волі та непередбачуваності нового президента.

Наразі Байден і Трамп лише говорили телефоном. Очікується, що вже цієї середи Байден запросить обраного президента до Овального кабінету для предметної розмови. Під час неї він міг би спробувати переконати Трампа не рубати з плеча або хоча б отримати відповідь для подальшого застосування "плану Б".

Тут несподіваним помічником Байдена виступив Путін, який одразу після телефонної розмови з Трампом, в якій той просив росіян не ескалювати, віддав наказ провести потужний обстріл України, внаслідок якого загинули щонайменше 6 цивільних у Миколаєві та Запоріжжі. Трамп вочевидь може сприйняти такі речі як особистий виклик і діяти відповідно.

  • Третій крок – постачання зброї та фінансування. Не секрет, що американські союзники геть не поспішали з постачанням зброї та техніки Україні. Попри гучні презентації та оголошення, техніка їхала до нас занадто довго. Нині Адміністрація Байдена оголосила про прискорення постачання ракет, зокрема ППО/ПРО.

Wall Street Journal стверджує, що Пентагон до закінчення каденції Байдена надасть Україні 500 ракет-перехоплювачів для систем PATRIOT і літаків F-16. Це буде потужно.

Також офіс радника президента США з нацбезпеки Джейка Саллівана планує оголосити про масштабні пакети іншого озброєння, щоб повністю "отоварити" пакет допомоги Україні, який з муками ухвалював Конгрес навесні 2024 року. Мовиться про 6 мільярдів доларів.

Але й тут послідовники Саллівана не були б собою, якби не всунули до багатомільярдної бочки меду свою ложечку дьогтю із заявою міністра оборони Остіна про надання Україні ракет ATACMS у порядку "живої черги" (про це пише The Wall Street Journal). Що ж, нехай це залишиться на їхній совісті.

Що ще може зробити адміністрація Байдена для України

Президент США може багато (якщо, звісно, бажатиме того). Насправді план дій обмежує лише фантазія.

  • Почати можна з багатостраждального зняття обмежень на удари американськими ракетами вглиб території Росії, це так звана "далекобійність". Це питання зависло мінімум з літа і бажання американців зважати на російські “червоні лінії” викликає в Києві щонайменше подив.

Такий дозвіл від Байдена був би дійсно ефектним завершенням його каденції та дуже допоміг би Україні. Бо, як довели супутникові знімки та численні результативні атаки українськими дронами вглиб Росії, заяви американців про те, що росіяни відвели всі склади, аеродроми та іншу логістику якомога далі від фронту і ракетам ATACMS і STORM SHADOW нема вже чого більше розвалювати, – цинічна брехня.

Американцям навіть не довелось би шукати собі виправдань на "сходах ескалації", бо Росія запросила воювати "корейських студентів" (так, окупанти завезли їх по навчальних візах), чим це не привід вдарити крилатою ракетою?

Як повідомляє The Telegraph, наразі Байдена підштовхують до зняття заборони найбільші європейські союзники США – президент Франції Макрон та британський прем’єр Кір Стармер. Очікується, що "важлива розмова" відбудеться вже незабаром у Парижі, куди Стармер прибуде на урочистості з нагоди завершення Першої світової війни. До них згодом можуть приєднатися прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск і генсек НАТО Марк Рютте.

Якщо ж це питання й надалі буде затягуватись, то Україні потрібно вивчити ізраїльський досвід подолання подібних заборон. Тобто завдання ударів американськими ракетами вглиб Росії без офіційного дозволу. А що – втрачати нам особливо нема чого, а новий президент вочевидь цінує крутих хлопців.

  • На питаннях далекобійності можна не зупинятись, а розблокувати для України американські F-16. Нині ми маємо літаки лише від європейських союзників, натомість сотні машин й далі гниють на американських базах. Те саме стосується й іншої техніки – пентагонівська бухгалтерія вже не раз демонструвала дива й безперечно може "правильно" оцінити техніку, яка десятки років провела на складах, але яка точно буде на вагу золота в Україні.

Крім F-16 можна згадати й про іншу техніку, зокрема танки Abrams, гелікоптери AH-64 Apache та нарешті ракети Tomahawk. Зрозуміло, що про їх надання українська влада буде конкретно говорити з новою адміністрацією, але принаймні вже не з чистого листа.

А ще не забуваймо, що маємо зі США довгострокову безпекову угоду, а там є цікаві речі та пункти (детально про безпекову угоду між Україною та США – читайте тут).

Закон про додаткове фінансування України, запрошення до НАТО і санкції

Також Байден може не покладатися лише на добру волю Трампа, а почати діяти проактивно. Наприклад, запропонувати власний законопроєкт про додаткове фінансування України.

Наразі в Конгресі зберігається двопартійна підтримка України (а в сенаті ще й демократична більшість) і така ініціатива мала б шанс на успіх, попри фактор Трампа. Це стало б своєрідним страховим полісом на випадок непередбачуваних подій, яких, вочевидь, після 20 січня буде чимало. Також у разі невдачі чи блокування законопроєкту трампістами демократи отримали б аргумент для критики нової адміністрації та інструмент тиску на неї.

Президент Байден матиме можливість протягом наступних 70 днів довести Конгресу і новій адміністрації, що Сполучені Штати не повинні відходити від України, що відхід від України означає ще більшу нестабільність в Європі,
– радник Байдена з національної безпеки Джейк Салліван у недільній програмі Face the Nation на каналі CBS.

Крім зброї від Байдена, Україна та світ чекають і потужних політичних рішень. Таким безперечно є запрошення України до НАТО (нагадаємо, це перший пункт Плану перемоги Зеленського).

​До цього часу Байден разом з іншою без 5 хвилин "кульгавою качкою" – канцлером Німеччини Шольцом усіма силами намагалися таке рішення заблокувати, боячись "червоних ліній" росіян. Нині їх вже можна не боятися, бо це вже буде не їхньою проблемою. Натомість буде створено нарешті притомну "дорожню карту" для справедливого завершення війни та початку мирних переговорів, де Україна матиме козирі та гарантії безпеки.

Це добре розуміють у США. Принаймні вже відкрито говорять про це.

Президент Байден дав зрозуміти, що членство в НАТО буде в українському майбутньому. В цьому немає жодних сумнівів. Ми будемо працювати з Україною на її шляху, але найперший пріоритет — мати впевненість, що Україна зможе виграти цю війну,
– координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі в коментарі в ефірі телемарафону натякає на можливість запрошення України до НАТО.

Утім, заяви наразі неконкретні й куртуазні, що дає підстави припускати, що в нетрях адміністрації президента нині йде велика дискусія щодо цього питання, і погодитись на його вирішення на користь України буде непросто, адже це фактично буде означати, що вся попередня стратегія Адміністрації була помилковою.

  • У ситуації, коли запрошувати до НАТО страшно, а робити щось потрібно, безпрограшним варіантом є санкції. Росію вже й так обклали з різних боків, втім залишається ще чимало галузей, де США могли б натиснути ще більше.
  • Також Байден може ухвалити рішення про переведення Україні заарештованих в США російських активів, зокрема 5 мільярдів доларів резервів російського центрального банку. Ці гроші точно не були б зайвими.

Так чи інакше, але час Джо Байдена спливає і, якщо він хоче залишити солідний слід в історії та добрі спогади про себе в українців та європейців (а згадати позитивного також можна багато), він мусить діяти. Адже завжди найкраще запам'ятовується остання фраза.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як дружба впливає на психічне здоровʼя людини
24tv
2025-07-02T04:51:38Z
У МОЗ повідомили про скасування 445 рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям
УкраинФорм
2025-07-01T18:36:48Z
Невидимий убивця: учені порахували, скільки людей помирають від самотності щогодини
Фокус
2025-07-01T18:12:20Z
Гіркота у роті: які причини та методи лікування
Знай
2025-07-01T17:51:38Z
Спалахи інфекцій на круїзних лайнерах — що треба знати пасажирам
360ua.news
2025-07-01T17:27:18Z
Чи варто користуватись кондиціонером: чим він може бути корисним та небезпечним
24tv
2025-07-01T17:18:36Z
Зацвів отруйний борщівник. В чому його небезпека та як уберегтися
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T17:15:19Z
Штучний інтелект від Microsoft перевершив лікарів у діагностиці складних захворювань
InternetUA
2025-07-01T15:51:13Z
Пентагон зупинив постачання ракет ППО Україні: названо причину
Vlasti
2025-07-02T05:06:31Z
Мерц зробив нову заяву про постачання Україні ракет Taurus: що сказав
GlavRed
2025-07-02T05:00:13Z
У Маска був доступ до секретної інформації – Washington Post
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T04:57:00Z
Маскування кризи: Москва обіцяє скоротити військовий бюджет на тлі економічного спаду
Gazeta UA
2025-07-02T04:33:26Z
"Нас занесли в кабінет Буданова": відверте інтерв'ю пілота Мі-8, який вижив у російському полоні
24tv
2025-07-02T04:03:44Z
США офіційно припинили усі програми USAID: хто тепер буде надавати міжнародну допомогу
Telegraf
2025-07-02T04:03:10Z
США зупинили поставки Україні ракет ППО та боєприпасів: хронологія 1225 дня війни
24tv
2025-07-02T03:54:57Z
Чи загрожує Путіну вирок: Олещук оцінив ризики для президента РФ
GlavRed
2025-07-02T03:27:12Z
Удари по Україні та нові заяви Трампа: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T03:03:49Z
Ціни на лохину: скільки коштує ягода в цьому році
ZN UA
2025-07-02T05:04:58Z
Як внести зміни до договору оренди землі у липні 2025 року
24tv
2025-07-02T05:03:26Z
Чотири роки ринку землі: продано понад 830 тис. га, ціни сягнули рекорду
AgroPortal
2025-07-02T05:00:42Z
Подорожчання продуктів у Харківській області: на які товари переписали цінники
Политека
2025-07-02T05:00:11Z
Доплата 470 гривень до пенсії: як перевірити наявність у списках на виплату
Хвиля
2025-07-02T04:15:11Z
Долар переживає найгірший період з 1973 року – NYT
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T03:21:56Z
Rheinmetall побудував у Німеччині завод із виробництва деталей для F-35
InternetUA
2025-07-02T03:01:16Z
Маш, сочевиця та горох: господарство на Київщині досліджує сорти бобових
AgroPortal
2025-07-02T03:00:50Z
Нерухомість на півдні України: яка вартість оренди або покупки квартири
ГЛАВКОМ NET
2025-07-01T23:57:04Z
Малосольні кабачки: готуються легко, а їсти можна вже за дві години
Знай
2025-07-02T04:51:41Z
Не забудьте про це підживлення в липні — і хрусткі огірки радуватимуть до осені
Telegraf
2025-07-02T03:51:46Z
Супертест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках з сантехніком за 45 сек
GlavRed
2025-07-02T03:27:50Z
Корея жодного відношення не має: чому морква по-корейськи так називається
GlavRed
2025-07-02T03:27:25Z
Виглядає красиво, смакує ще краще: як приготувати омлет з суфле – ідеальний початок дня
24tv
2025-07-02T03:09:45Z
Цей предмет точно є у вас вдома. Позбудьтесь його, якщо не хочете хвороб, стресу та бідності
Telegraf
2025-07-02T00:24:33Z
Місце, що вражає: водоспад Маро - природна перлина Іспанії
Gazeta UA
2025-07-02T00:00:17Z
Скільки не готуй – а буде мало: ніжний десерт без випікання, який ніколи не набридає
24tv
2025-07-01T20:48:25Z
Один інгредієнт перетворить молоду картоплю на справжню смакоту: варити її ви вже не будете
Telegraf
2025-07-01T18:42:56Z
3 липня — яке церковне свято, чому не слід щось сіяти або садити на городі
TSN
2025-07-02T05:06:46Z
Росія втратила в Україні ще 1110 військових
УкраинФорм
2025-07-02T05:04:11Z
Хто годуватиме ЗСУ? Бюджетні мільярди пливуть в руки знайомих "облич"
Telegraf
2025-07-02T05:03:16Z
Зарплати в ЗСУ: скільки отримуватимуть військові з 1 липня
24tv
2025-07-02T05:03:01Z
На фронті загинув 21-річний студент КНУ Вадим Пахомов
24tv
2025-07-02T04:57:08Z
Окупанти штурмують на мотоциклах: аналітики ISW оцінили нову тактику
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T04:42:53Z
Сили оборони отримали новий дрон з оптоволоконним управлінням
Хвиля
2025-07-02T04:42:45Z
Німеччина профінансує українське виробництво дронів з дальністю 1200 км
InternetUA
2025-07-02T04:33:55Z
НСЗУ цьогоріч за Програмою медгарантій виплатила лікарням та аптекам понад ₴80 мільярдів
УкраинФорм
2025-07-02T04:21:43Z
Понад тисяча окупантів і гори техніки: оновили втрати росіян в Україні
Gazeta UA
2025-07-02T05:06:22Z
Від підполковника до рядового: ГУР встановив імена винних у кривавому обстрілі Сум
Хвиля
2025-07-02T05:06:10Z
Коли буде найбільша спека в Україні цього тижня
24tv
2025-07-02T05:03:26Z
Ворог за добу завдав 376 ударів по Запорізькій області
УкраинФорм
2025-07-02T04:54:33Z
Нова система оплати за проїзд у Львові: про які зміни повідомили мешканців
Политека
2025-07-02T04:30:48Z
Україну затисло між двома вихорами: якої погоди чекати на початку липня
Хвиля
2025-07-02T03:27:20Z
Не на Закарпатті: де в Україні є цілюще мінеральне озеро з лікувальними грязями
24tv
2025-07-02T03:21:02Z
Обмеження руху транспорту у Вінницькій області: жителям зробили оголошення
Политека
2025-07-02T03:00:45Z
Журналісти за два місяці підтвердили загибель на війні проти України ще понад 100 жителів Криму
УкраинФорм
2025-07-02T02:40:47Z
Найцікавіші нові серіали липня 2025 року
ITC
2025-07-02T05:01:08Z
Третій фестиваль «Протасів яр» пам’яті Романа Ратушного у Києві: програма заходів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T04:48:14Z
Де зараз Альона Вінницька – ексучасниця гурту "ВІА Гра", яка переживала затяжну депресію
24tv
2025-07-02T04:03:55Z
Віллу Карла Лагерфельда продали на аукціоні за €4,7 мільйона
УкраинФорм
2025-07-02T03:45:12Z
Зеленська презентувала новий епізод освітнього серіалу «Люди з досвідом війни»
УкраинФорм
2025-07-02T03:09:58Z
Кендалл Дженнер у бікіні намочила ідеальне тіло для сексуальних фото
Gazeta UA
2025-07-02T01:15:46Z
Перший публічний вихід: 81-річний Роберт Де Ніро перестав приховувати обличчя дворічної доньки
GlavRed
2025-07-01T23:27:02Z
Тіна Кароль - "Балкони" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-01T21:48:05Z
"Друзі чи коханці": Melovin "сповідався" відомій співачці
GlavRed
2025-07-01T21:27:28Z
Атака дронів на Дніпропетровщину: стали відомі наслідки
1News
2025-07-02T05:07:36Z
ЗМІ: Російський капітан ППО визнав причетність до атаки на цивільний літак AZAL
ZN UA
2025-07-02T04:33:03Z
РФ вдарила по Харкову: спалахнула потужна пожежа, пошкоджено будинки та СТО
GlavRed
2025-07-02T04:27:41Z
Жінка втратила понад 95 тисяч гривень через фейкове посилання в месенджері
InternetUA
2025-07-02T04:27:37Z
На Запоріжжі поліцейський і адвокатка підозрюються у заволодінні квартирами померлих
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T03:57:41Z
В Туреччині чоловік спалив ліс, бо хотів знищити кліща в подушці
Фокус
2025-07-02T03:57:35Z
Харківщину атакувала «герань»: відео наслідків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T03:39:01Z
У Німеччині через бомбу часів Другої світової евакуювали 20 тисяч людей
УкраинФорм
2025-07-02T03:33:28Z
Під час атаки безпілотників у Харкові пролунав вибух
УкраинФорм
2025-07-02T03:30:50Z
Червоні, жовті, зелені: що означають кольори індикаторів в авто
24tv
2025-07-02T03:51:54Z
Американці обожнюють пікапи, але не кохають моделі від Hyundai
Топ Жир
2025-07-02T00:48:32Z
Кожен четвертий проданий автомобіль Cadillac є повністю електричним
Топ Жир
2025-07-01T23:18:04Z
Ця Porsche 911 не лише зберегла вартість, а й принесла власнику прибуток за два роки
Топ Жир
2025-07-01T23:03:27Z
Техас переходить на металеві номерні знаки, відмовляючись від паперових з наступного тижня
Топ Жир
2025-07-01T21:18:51Z
Яскраве прощання: найспортивніша версія Mercedes CLA отримала урочистий фінал
Топ Жир
2025-07-01T20:48:33Z
Kia оновлює свій великий позашляховик: гібридна силова установка та брутальний дизайн
Топ Жир
2025-07-01T18:03:52Z
В Україні зростає попит на вантажівки 6х6 із кранами-маніпуляторами
AutoCentre
2025-07-01T17:45:39Z
Mitsubishi заповнює Європу перейменованими Renault, але без ключового елемента
Топ Жир
2025-07-01T17:33:05Z
Вони не спрацюють, – Гвоздик зробив прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-02T05:06:00Z
Я все зробила добре, - Ястремська про свою перемогу над другою ракеткою світу Коко Гофф
Комсомольская правда
2025-07-02T04:48:51Z
Українець Дерев'янченко нокаутував суперника після майже річної перерви у боксі: ефектне відео
24tv
2025-07-02T04:45:34Z
Новому тренеру російського ЦСКА загрожує тюремне ув'язнення в Швейцарії
24tv
2025-07-02T04:21:04Z
Гарячі моделі та зіркові акторки: які жінки були в житті Володимира Кличка
24tv
2025-07-02T02:12:52Z
Тете підписав новий контракт з Фулгемом
Football.ua
2025-07-01T21:42:59Z
Колишній гравець Кривбаса Соса став гравцем Актобе
Football.ua
2025-07-01T21:18:31Z
Реал вибив Ювентус з Клубного чемпіонату світу завдяки класному асисту зіркового новачка
24tv
2025-07-01T21:12:37Z
Реал мінімально обіграв Ювентус та вийшов до чвертьфіналу КЧС-2025
Football.ua
2025-07-01T21:12:11Z
Експерти обрали найкращий бюджетний смартфон 2025 року
InternetUA
2025-07-02T05:01:43Z
SpaceX збільшила темпи утилізації супутників Starlink
Portaltele
2025-07-02T04:22:42Z
Росія встановила світовий рекорд із відключень інтернету
InternetUA
2025-07-02T04:01:25Z
Європейці були іншими: обличчя жінки з доісторичних часів стало відкриттям
GlavRed
2025-07-02T03:27:29Z
Хідео Кодзіма все ж залишився задоволений високими оцінками Death Stranding 2
InternetUA
2025-07-02T02:01:27Z
Apple не вдалося відхилити антимонопольний позов від Мін'юсту США
InternetUA
2025-07-02T01:03:49Z
Магнітна буря вгатила по Україні з новою силою: відома дата піку "червоного" шторму
GlavRed
2025-07-02T00:27:01Z
У Steam з'явилася нова функція, яка розкриває приховані проблеми з FPS: що потрібно знати
InternetUA
2025-07-01T23:03:45Z
Новий винахід Массачусетського технологічного інституту може пригодитися солдатам
ZN UA
2025-07-01T22:06:13Z