MY.UAНовини
Якщо РФ виведе з ладу дві АЕС, тоді можливий блекаут, ремонт займе 1-2 тижні - Корольчук
Якщо РФ виведе з ладу дві АЕС, тоді можливий блекаут, ремонт займе 1-2 тижні - Корольчук

Якщо РФ виведе з ладу дві АЕС, тоді можливий блекаут, ремонт займе 1-2 тижні - Корольчук

Коли Україна увійде в режим відключень електроенергії, вони можуть тривати до лютого, вважає експерт.

11 листопада, після того, як стало відомо про зліт стратегічної авіації РФ та можливий масований ракетний удар по Україні, Укренерго запровадило екстрені відключення у низці регіонів.

В інтервʼю Главреду енергетичний експерт, співзасновник Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук розповів, чи часто енергетики запроваджуватимуть превентивні відключення, коли почнуться перші відключення світла за графіками та за яких умов Україні загрожуватиме блекаут.

З якою метою запроваджували відключення – для того, щоб уникнути перевантажень системи?

Це превентивні заходи, але вони дієві. Як ви памʼятаєте, подібне вже було у 2022- 2023 роках, коли після перших ракетних ударів енергетики підлаштувались та виробили певну тактику: відключати і чекати. Закінчився обстріл, оцінили масштаби пошкоджень, приступають ремонтів, частину абонентів перекидають а інші лінії.

Адже уявіть: система стабільно працює, летить ракета, влучає в підстанцію. Відповідно, ця підстанція різко вимикається, а в блоку АЕС, який за таких обставин є найбільш вразливим у порівнянні з ТЕЦ, різко знижується потужність. Фактично, його потрібно буквально відключити – так само, як в аварійній ситуації. Тобто це дуже серйозне навантаження як на сам блок, так і на паливо, яке знаходиться в середині реактора.

Сказати, чим це може завершитися – ніхто не може. Але пряме влучання може породити тривалу поломку, а з нею – і тривалий ремонт. Коли блок підключають після ремонту енергосистеми, він набирає свою потужність поступово і прогнозовано. І такі відключення так само в першу чергу спрямовані на те, щоб зберегти не цілісність енергосистеми загалом, а саме робочий стан блоків АЕС та відновлених раніше блоків ТЕС (оскільки останні ще не вийшли на зимові темпи роботи, як було зазвичай).

Чи можемо ми говорити про те, що подібні превентивні відключення за умови загрози від стратегічної авіації РФ, будуть постійними?

Так, я до цього схиляюся. У ситуації, що склалася, це цілком виправданий крок. Тому що будь-яке непрогнозоване навантаження на блоки АЕС може вивести один, два, або й три енергоблоки в ремонт. І тоді ми моментально увійдемо в режим відключень. Зараз працюють дев'ять блоків, 2000 мегават виробляють теплові електростанції, які відремонтували, і ГЕС за потреби зливають воду. Все, більше у нас по суті, нічого немає. За винятком імпорту електроенергії, яку поки що беруть у незначних обсягах зі стабілізаційною метою.

Але все одно в енергосистемі є дефіцит. Фактично протягом останнього місяця Укренерго повідомляє про нього, і такий дефіцит закривають регулюванням роботи промислових підприємств – зокрема, їхній графік вибудовують так, аби вони споживали менше електроенергії у пікові періоди. Тобто усі ці заходи розвантажують енергосистему.

З чого складається генерація електроенергії в Україні / Інфографіка Главред

Зважаючи на наявність дефіциту в системі, за умови ракетної атаки РФ, стрімкого похолодання та інших факторів, як скоро можуть початися аварійні відключення?

З початку листопада ми увійшли в режим, за якого у разі виходу бодай одного енергоблоку в ремонт, то в Україні одразу можуть проявлятися відключення по регіонах. Якби промисловість не скоротила споживання, то такі відключення вже могли б бути. Якби не було імпортної електроенергії, то відключення теж могли б вже бути. Прямо зараз ми йдемо по межі, і щойно проявиться технічна проблема, тоді одразу будуть відключення.

Звичайно, це не буде 20 годин без світла – відключати можуть на 2, 3, 4 години. Причому це навіть не в усіх регіонах. Але це лише листопад, ще не такий холодний місяць. До речі, згадайте, що під час перших масованих ракетних ударів у 2022 році ще практично місяць, до середини листопада відключень було небагато, хоча підстанції завжди були проблемними, адже росіяни постійно їх руйнували. Тому зараз ми йдемо ніс у ніс з відключеннями, які можуть розпочатися в перші морози.

А що ви маєте на увазі, коли говорите про перші морози – мінус 10 і нижче?

Ні, за таких умов відключення вже будуть серйозніші. Відключення можуть розпочатися, якщо, наприклад, вдень буде мінус 2, а вночі – мінус 5-6. Тобто коли буде стабільний "мінус", а протягом одного дня. Тоді будуть брати більше імпортної електроенергії. Але така аварійна допомога стабілізує просто енергосистему і не дає гарантії від відключень. Тобто відключення все одно можливі.

Який ваш прогноз стосовно того, які саме і як довго в нас можуть бути відключення?

Усе залежить від двох факторів – погоди та технічного стану. Навіть якщо будуть працювати всі блоки АЕС та ТЕС, під час морозів ми все одно увійдемо в режим відключень електроенергії. Я не бачу інших варіантів. І якщо ми увійдемо в цей графік, то буде схоже на те, як було в 2022-2023 році, коли відключення тривали до лютого. Але тоді вони були спричинені ремонтом підстанцій, які були пошкоджені. До того ж, тоді лише увійшли в режим, до цього ніхто не готувався. Крім того, працювали усі блоки на АЕС та ТЕС.

А зараз є щонайменше дві проблеми – недостатня потужність і ТЕС, і ГЕС. Якщо вдарять морози, то ГЕС не зможуть стабільно зливати воду, як раніше. Тому цілком можливо, що за таких умов відключення будуть тривати до кінця зими.

Росія може завдати ракетного удару по електропідстанціях АЕС, це спровокує колапс - Юрій Корольчук / УНІАН

Наприклад, якщо січень і лютий, які в нас протягом останніх зим бувають доволі холодними, наскільки тривалими можуть стати відключення?

Якщо буде температура мінус 10 в день і ще нижчою вночі, то відключення можуть тривати мінімум по 6-7 годин на добу. Якщо блоки будуть виходити в ремонт або не буде вистачати потужності, то це все буде рухатись в бік того, що було влітку, тобто до відключень по 16-17 годин. Усе інше (наприклад, якісь аварійні ситуації, додаткові морози) сприятимуть тому, що відключення можуть тривати по 20 годин на добу і навіть більше.

Однак це не буде стосуватись усієї України. Перш за все, це можливо у проблемних регіонах – Київській, Харківській, Одеській, Дніпропетровській, Львівській областях. Саме у цих регіонах відключень може бути більше.

Хотіла б трохи повернутися до питання ударів по АЕС. Зокрема, в Україні передбачали, що Росія може готувати ракетний удар по розподільчих потужностях АЕС. Якщо це станеться, наскільки може погіршитися ситуація з відключеннями?

Сподіваюсь, що ми такого не побачимо. Це могло статися і цього року, і в минулі роки. Технічно, якщо таке відбудеться, це зупинить роботу атомних електростанцій. Навіть якщо в градирню запустять пару ракет, які умовно відібʼють шматок бетону, то станція вже буде зупинена до зʼясування усіх обставин та ступені пошкоджень. І це одразу стане причиною відключень.

Якщо це стосуватиметься двох АЕС, тоді можливий блекаут. Хоча українські АЕС можуть працювати по одній, що доволі складно, але це буде великий обсяг виробництва електроенергії, для якої має бути споживач. З іншого боку, навіть якщо такі удари будуть завдані, теоретично та практично ремонт може зайняти тиждень-два. Тож вважайте, що протягом цього часу кожен житиме, як може.

Тобто загалом без світла?

Так. Там, де можна буде зробити "острови", залишаться ТЕС, усе може працювати. Але без АЕС буде важко забезпечити електроенергією усіх споживачів. Тоді електроенергія буде подаватися за жорсткими графіками, але першочергово нею будуть забезпечувати важливі інфраструктурні обʼєкти. Тобто по суті це буде колапс.

Відповідно, пройти зиму без відключень варіантів майже немає?

Хіба тільки буде тепла зима. Але навіть тоді споживання зростатиме, і ми все одно перебуватимемо в умовах відключень.

За поточного стану енергосистеми, якщо будуть відбуватися ремонти, наскільки тривалим може бути процес відключень?

Будь-яке зростання споживання, як це, наприклад, було влітку, буде породжувати відключення електроенергії. Усе залежатиме від технічного стану та від обсягів споживання. Зараз багато говорять про розподільчу генерацію. З одного боку, це частково розвантажить енергосистему. З іншого боку люди, які будують ці обʼєкти, почнуть продавати електроенергію в енергосистему і значно дорожче, аби покрити витрати на будівництво. В кращому випадку, якщо війна завершиться, то ще два роки точно ми будемо переживати її наслідки, хоч і, можливо, в легшому форматі. Але це все одно буде відчуватися.

Хто такий Юрій Корольчук

Юрій Корольчук - енергетичний експерт, співзасновник Інституту енергетичних стратегій.

Закінчив філософський факультет Львівського національного університету ім. Івана Франка.

Протягом 1998-2002 року реалізовував низку аналітичних проєктів у Центрі політичних досліджень Львівського національного університету ім. І. Франка, Центрі політичних досліджень "Нова Хвиля", Центрі політичного прогнозування газети "Високий замок".

У 2003-2004 рр. очолював прес-службу компанії ДК "Газ України", що входиила до структури НАК "Нафтогаз України".

У 2004-2005 рр. став головою прес-служби ВАТ "Укртранснафта", що входить до структури НАК "Нафтогаз України" і є монополістом на ринку транспортування нафти в напрямку країн Європейського Союзу та на вітчизняні нафтопереробні заводи.

З 2006 по 2010 рік - начальник прес-центру НАК "Нафтогаз України".

З 2010 року - один із засновників Інституту енергетичних досліджень, член Наглядової Ради Інституту енергетичних стратегій.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Чи можна щось будувати на землях власного паю
24tv
2025-07-11T19:03:56Z
Дефіцит продуктів у Харкові: на що рекордно зростуть ціни
Политека
2025-07-11T19:00:32Z
Mazda випустила дві ідентичні моделі SUV, але запевняє, що кожна знайде свого покупця
Топ Жир
2025-07-11T18:48:45Z
Bitcoin перевищив позначку в $118 000
Portaltele
2025-07-11T18:42:05Z
Україна уклала низку угод щодо післявоєнного відновлення на понад 5 млрд євро
Лига
2025-07-11T18:30:08Z
Українська компанія Headway залучила інвестиції від фонду, який інвестував у Spotify та Slack
24tv
2025-07-11T18:15:51Z
В Україні водіям загрожує позбавлення прав на півроку: названо причину
Хвиля
2025-07-11T18:06:38Z
Чи можна підняти 1 мільйон доларів: скільки важать монети та купюри
24tv
2025-07-11T18:06:13Z
Агенція оборонних закупівель оголосила перші тендери на придбання FPV-дронів
УкраинФорм
2025-07-11T17:57:21Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як почистити зволожувач повітря, щоб запобігти росту цвілі та бактерій
24tv
2025-07-11T19:03:21Z
Ось чому жовтіють зуби: ви робите 5 помилок, але їх можна легко усунути
24tv
2025-07-11T18:57:35Z
Мігрень на зміну погоди: що робити, коли головний біль атакує
TSN
2025-07-11T18:48:08Z
Тривожність у понеділок — не тільки про роботу, як це впливає на здоров’я
360ua.news
2025-07-11T18:27:22Z
Не 10 тисяч: скільки насправді кроків треба ходити щодня
GlavRed
2025-07-11T17:27:11Z
Загадковий вірус знайшли в мозку хворих із Паркінсоном: він може стати ключем до лікування
Фокус
2025-07-11T17:21:44Z
Фітофтори на помідорах як не бувало: кропіть цим народним засобом
24tv
2025-07-11T17:15:58Z
До Верховної Ради надійшов законопроєкт про вихід з конвенції про заборону протипіхотних мін
УкраинФорм
2025-07-11T19:03:30Z
Трамп може не виступити в парламенті Британії під час державного візиту
Европейская правда
2025-07-11T19:01:44Z
Трамп відреагував на російський удар по пологовому будинку в Харкові
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T18:57:45Z
"Ви побачите, що станеться": Трамп пообіцяв помститись росіянам за пологовий у Харкові
FaceNews
2025-07-11T18:57:24Z
Комітет Сенату США схвалив оборонний бюджет з $500 млн для України
Европейская правда
2025-07-11T18:48:57Z
Бабуся-мільйонерка відмивала гроші: в Іспанії затримано сина віцепрезидента "Ростеха"
Фокус
2025-07-11T18:42:44Z
Трамп загадочно прокомментировал жестокий удар по харьковскому роддому. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-11T18:39:41Z
Президент Угорщини написав листа сімʼї угорця, нібито смертельно побитого ТЦК
Европейская правда
2025-07-11T18:36:30Z
Республіканці в Конгресі хочуть глибше розглянути «самодіяльність» Гегсета щодо України - The Hill
УкраинФорм
2025-07-11T18:36:13Z
Депутат пояснив, навіщо росіяни обстрілюють ТЦК
Знай
2025-07-11T19:06:25Z
Війна в Україні: воїни відверто розповіли про ситуацію та фронті та розчарування у тилу
TSN
2025-07-11T19:03:40Z
Знову змінили пріоритет: куди росіяни перекидають техніку через окуповані території
24tv
2025-07-11T19:03:19Z
Атака на пологовий у Харкові та підозра очільнику ЦПД: головне за 11 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T18:42:44Z
Людину-Павука помітили на багатоповерхівці в Одесі: епічні кадри
GlavRed
2025-07-11T18:36:10Z
Хто стоїть за протестами проти ВЕС на Закарпатті – розслідування ЗМІ
Политека
2025-07-11T18:33:06Z
«Мене затримали, не пиши». Журналістська робота під прикриттям в анексованому Криму
Детектор М
2025-07-11T18:03:44Z
У Львівській ОВА пояснили, чому дозволили виїхати чоловікам за листами з підписом Олександра ІІІ
Комсомольская правда
2025-07-11T18:00:00Z
Посеред Києва знайшли "гетто для кондиціонерів" — таке побачиш не щодня
Telegraf
2025-07-11T17:57:37Z
Як працює реєстр "Оберіг": звідки беруть дані та хто має доступ до них
24tv
2025-07-11T19:03:33Z
Проти України воюють вже понад 700 000 росіян. Угрупування збільшилось
Лига
2025-07-11T19:00:39Z
Німеччина не планує закуповувати додаткові винищувачі F-35 - Міноборони
InternetUA
2025-07-11T18:58:36Z
Прощання з Ігорем Покладом. Фоторепортаж з церемонії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T18:51:57Z
Будинок завалений: жінка понад рік отримує тонни чужих посилок
Фокус
2025-07-11T18:51:50Z
У Римі підписані чотири меморандуми про культурну співпрацю між громадами України та Італії
УкраинФорм
2025-07-11T18:45:00Z
Розкриті технічні характеристики нових німецьких ударних дронів HX-2, які отримала Україна
InternetUA
2025-07-11T18:40:04Z
«Журналістика потребує постійної та стратегічної підтримки»: на URC-2025 відбулася розмова про медіа
Детектор М
2025-07-11T18:39:09Z
Троянди будуть тішити безперервним цвітінням: що варто зробити влітку
GlavRed
2025-07-11T18:39:08Z
Сусідка здивувала всіх: таємничі квіткові візерунки біля дверей виявилися стародавнім мистецтвом
Фокус
2025-07-11T18:06:38Z
Костюм із присмаком росії: як вбрання Бейонсе порадувало росіян у соцмережах
Знай
2025-07-11T17:51:38Z
Що дивитися влітку 2025: 7 гарячих серіалів, про які будуть говорити всі - Момоа, Ортега і навіть Дженсен Еклз
Знай
2025-07-11T16:51:06Z
Народився у Лубнах, працював в Україні, а тепер допомагає окупантам: як змінився зовні брат путініста Джигурди
Telegraf
2025-07-11T16:30:25Z
Літературний фестиваль «Фронтера» презентував програму заходів
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:51Z
Це вже не модно: 4 застарілих тренди у підлогових покриттях
24tv
2025-07-11T16:03:05Z
"Фундація" повернулась із новим сезоном і новими героями
Gazeta UA
2025-07-11T15:30:30Z
Що читає, слухає та дивиться солістка відомого рок-гурту Vivienne Mort
24tv
2025-07-11T15:24:41Z
Леся Нікітюк показала свою фігуру через місяць пологів і як минуло її перше тренування у залі
TSN
2025-07-11T15:15:49Z
Найменшій дитині – одна доба: шокуючі кадри пологового в Харкові після атаки дронами
24tv
2025-07-11T18:51:27Z
Вербували соціально незахищених громадян: на Одещині викрили торгівців людьми
24tv
2025-07-11T18:51:14Z
В РФ загорівся завод з виробництва деталей РСЗВ
1News
2025-07-11T18:48:23Z
У Києві зіткнулися маршрутка і вантажівка, дев’ятеро постраждалих
УкраинФорм
2025-07-11T17:48:14Z
Шахрайський call-центр ошукав українців на понад 1,4 млн грн
InternetUA
2025-07-11T17:46:12Z
Аномальна спека в Європі вже вбила понад дві тисячі людей
24tv
2025-07-11T17:24:32Z
"Шахеди" атакують Україну, тривога вже на Київщині: де зараз є небезпека
24tv
2025-07-11T16:48:32Z
На Київщині та в низці регіонів - повітряна тривога через загрозу БПЛА
УкраинФорм
2025-07-11T16:36:06Z
Засуджено адміністратора Telegram-каналів, в яких розповсюджувалась інформація принизливого характеру
InternetUA
2025-07-11T16:31:31Z
Його зʼїдають цілими тацями: салат з крабовими паличками за 10 хвилин
24tv
2025-07-11T18:57:55Z
Як зберегти яскравий колір речей після багаторазового прання
24tv
2025-07-11T18:45:24Z
Куди піти у Львові з дітьми: 5 локацій, які нічого не коштуватимуть
24tv
2025-07-11T18:06:15Z
Спеція, яку роблять із плодів чагарнику: що це таке, куди її додати та чи росте вона в Україні
24tv
2025-07-11T17:15:24Z
Майже як окрошка, але не вона: як приготувати освіжаючий літній суп з огірків
Telegraf
2025-07-11T17:09:20Z
Всі просто ахнуть: ніжний пиріг "Селянський" – не втрачає популярності десятиліттями
24tv
2025-07-11T17:00:12Z
Євпаторія в окупації стала схожою на Прип’ять: пляжі порожні, зате працює барахолка
Telegraf
2025-07-11T16:48:17Z
Розумний полив рослин: як не нашкодити саду та зекономити воду
24tv
2025-07-11T16:45:47Z
Найкрасивіша дорога у світі: коли відкрита траса Трансфагараш у 2025 році
24tv
2025-07-11T16:39:02Z
Rheinmetall представила нову армійську вантажівку TGS-Mil Protected
AutoCentre
2025-07-11T18:22:44Z
Генеральний директор назвав головну загрозу для електромобілів, і це не Трамп
Топ Жир
2025-07-11T17:18:51Z
Volvo продовжує збільшувати продажі автомобілів, одночасно скорочуючи робочі місця
Топ Жир
2025-07-11T16:48:52Z
Hyundai показала заряджений IONIQ 6 N: 641 к.с., 3,2 секунди до сотні й імітація звуку ДВЗ
ITC
2025-07-11T16:28:01Z
Maserati може несподівано повернути восьмициліндрові двигуни
Топ Жир
2025-07-11T16:03:34Z
Покупці готові переплачувати за модель Volvo, яку бренд припинив поставляти в США
Топ Жир
2025-07-11T15:33:56Z
24 світові рекорди: електрогіперкар Rimac Nevera R за €2,3 млн демонструє потенціал EV
ITC
2025-07-11T15:04:30Z
Оновлення Suzuki Jimny в дорозі, але зміни будуть малопомітними
Топ Жир
2025-07-11T14:48:48Z
Електромобіль Lucid Air Grand Touring встановив світовий рекорд: 1200 км без підзарядки
Топ Жир
2025-07-11T14:04:54Z
Бразильська "заклинателька тварин": 5-річна Софія заколисує звірів своїм співом
TSN
2025-07-11T18:48:19Z
Apple оновила список застарілих продуктів
Portaltele
2025-07-11T18:42:39Z
Топовий чип "оживить" ваші гаджети: розробники пішли на несподіваний крок
Фокус
2025-07-11T18:06:25Z
Це місто може стати найскладнішою перешкодою для тесла-роботаксі
Топ Жир
2025-07-11T18:03:14Z
Рятуватимуть і трошки шпигуватимуть: у Китаї створили бджіл-кіборгів
Фокус
2025-07-11T18:00:36Z
На дні озера Мічиган знайшли камінь із мастодонтом, створений 9 тисяч років тому
360ua.news
2025-07-11T18:00:19Z
Ранкова програма «Ранок у великому місті» тепер виходитиме на власному ютуб-каналі
Детектор М
2025-07-11T17:45:01Z
Якщо у вашому інтер'єрі є світло-сірий колір: 4 відтінки, які ідеально поєднуються
24tv
2025-07-11T17:36:24Z
Як нахил осі Марса призвів до втрати води на планеті
360ua.news
2025-07-11T17:30:48Z
Сестра зірки українського тенісу одягла звабливу сукню для ефектної фотосесії
24tv
2025-07-11T19:03:39Z
"Ноні вирішив піти": Мареска підтвердив перехід Мадуеке до Арсеналу
Football.ua
2025-07-11T18:58:08Z
Пануччі: Я вірю у Довбика
Football.ua
2025-07-11T18:58:06Z
Щесни розповів про відмінності між Ювентусом та Барселоною
Football.ua
2025-07-11T18:34:51Z
Італієць Сііннер став другим фіналістом Вімблдона-2025
УкраинФорм
2025-07-11T18:33:28Z
Петрович змінить Челсі на Борнмут — Орнштейн
Football.ua
2025-07-11T18:22:20Z
Матч Серії А Мілан — Комо може пройти в Австралії — ESPN
Football.ua
2025-07-11T18:16:16Z
У США заарештували скандального чемпіона світу, який мав битися з Ломаченком
24tv
2025-07-11T18:15:58Z
Шахтар познущався над Бріньє Гросуплє наступного дня після розгромної перемоги у Лізі Європи
Football.ua
2025-07-11T18:06:20Z