MY.UAНовини
Якщо РФ виведе з ладу дві АЕС, тоді можливий блекаут, ремонт займе 1-2 тижні - Корольчук
Якщо РФ виведе з ладу дві АЕС, тоді можливий блекаут, ремонт займе 1-2 тижні - Корольчук

Якщо РФ виведе з ладу дві АЕС, тоді можливий блекаут, ремонт займе 1-2 тижні - Корольчук

Коли Україна увійде в режим відключень електроенергії, вони можуть тривати до лютого, вважає експерт.

11 листопада, після того, як стало відомо про зліт стратегічної авіації РФ та можливий масований ракетний удар по Україні, Укренерго запровадило екстрені відключення у низці регіонів.

В інтервʼю Главреду енергетичний експерт, співзасновник Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук розповів, чи часто енергетики запроваджуватимуть превентивні відключення, коли почнуться перші відключення світла за графіками та за яких умов Україні загрожуватиме блекаут.

З якою метою запроваджували відключення – для того, щоб уникнути перевантажень системи?

Це превентивні заходи, але вони дієві. Як ви памʼятаєте, подібне вже було у 2022- 2023 роках, коли після перших ракетних ударів енергетики підлаштувались та виробили певну тактику: відключати і чекати. Закінчився обстріл, оцінили масштаби пошкоджень, приступають ремонтів, частину абонентів перекидають а інші лінії.

Адже уявіть: система стабільно працює, летить ракета, влучає в підстанцію. Відповідно, ця підстанція різко вимикається, а в блоку АЕС, який за таких обставин є найбільш вразливим у порівнянні з ТЕЦ, різко знижується потужність. Фактично, його потрібно буквально відключити – так само, як в аварійній ситуації. Тобто це дуже серйозне навантаження як на сам блок, так і на паливо, яке знаходиться в середині реактора.

Сказати, чим це може завершитися – ніхто не може. Але пряме влучання може породити тривалу поломку, а з нею – і тривалий ремонт. Коли блок підключають після ремонту енергосистеми, він набирає свою потужність поступово і прогнозовано. І такі відключення так само в першу чергу спрямовані на те, щоб зберегти не цілісність енергосистеми загалом, а саме робочий стан блоків АЕС та відновлених раніше блоків ТЕС (оскільки останні ще не вийшли на зимові темпи роботи, як було зазвичай).

Чи можемо ми говорити про те, що подібні превентивні відключення за умови загрози від стратегічної авіації РФ, будуть постійними?

Так, я до цього схиляюся. У ситуації, що склалася, це цілком виправданий крок. Тому що будь-яке непрогнозоване навантаження на блоки АЕС може вивести один, два, або й три енергоблоки в ремонт. І тоді ми моментально увійдемо в режим відключень. Зараз працюють дев'ять блоків, 2000 мегават виробляють теплові електростанції, які відремонтували, і ГЕС за потреби зливають воду. Все, більше у нас по суті, нічого немає. За винятком імпорту електроенергії, яку поки що беруть у незначних обсягах зі стабілізаційною метою.

Але все одно в енергосистемі є дефіцит. Фактично протягом останнього місяця Укренерго повідомляє про нього, і такий дефіцит закривають регулюванням роботи промислових підприємств – зокрема, їхній графік вибудовують так, аби вони споживали менше електроенергії у пікові періоди. Тобто усі ці заходи розвантажують енергосистему.

З чого складається генерація електроенергії в Україні / Інфографіка Главред

Зважаючи на наявність дефіциту в системі, за умови ракетної атаки РФ, стрімкого похолодання та інших факторів, як скоро можуть початися аварійні відключення?

З початку листопада ми увійшли в режим, за якого у разі виходу бодай одного енергоблоку в ремонт, то в Україні одразу можуть проявлятися відключення по регіонах. Якби промисловість не скоротила споживання, то такі відключення вже могли б бути. Якби не було імпортної електроенергії, то відключення теж могли б вже бути. Прямо зараз ми йдемо по межі, і щойно проявиться технічна проблема, тоді одразу будуть відключення.

Звичайно, це не буде 20 годин без світла – відключати можуть на 2, 3, 4 години. Причому це навіть не в усіх регіонах. Але це лише листопад, ще не такий холодний місяць. До речі, згадайте, що під час перших масованих ракетних ударів у 2022 році ще практично місяць, до середини листопада відключень було небагато, хоча підстанції завжди були проблемними, адже росіяни постійно їх руйнували. Тому зараз ми йдемо ніс у ніс з відключеннями, які можуть розпочатися в перші морози.

А що ви маєте на увазі, коли говорите про перші морози – мінус 10 і нижче?

Ні, за таких умов відключення вже будуть серйозніші. Відключення можуть розпочатися, якщо, наприклад, вдень буде мінус 2, а вночі – мінус 5-6. Тобто коли буде стабільний "мінус", а протягом одного дня. Тоді будуть брати більше імпортної електроенергії. Але така аварійна допомога стабілізує просто енергосистему і не дає гарантії від відключень. Тобто відключення все одно можливі.

Який ваш прогноз стосовно того, які саме і як довго в нас можуть бути відключення?

Усе залежить від двох факторів – погоди та технічного стану. Навіть якщо будуть працювати всі блоки АЕС та ТЕС, під час морозів ми все одно увійдемо в режим відключень електроенергії. Я не бачу інших варіантів. І якщо ми увійдемо в цей графік, то буде схоже на те, як було в 2022-2023 році, коли відключення тривали до лютого. Але тоді вони були спричинені ремонтом підстанцій, які були пошкоджені. До того ж, тоді лише увійшли в режим, до цього ніхто не готувався. Крім того, працювали усі блоки на АЕС та ТЕС.

А зараз є щонайменше дві проблеми – недостатня потужність і ТЕС, і ГЕС. Якщо вдарять морози, то ГЕС не зможуть стабільно зливати воду, як раніше. Тому цілком можливо, що за таких умов відключення будуть тривати до кінця зими.

Росія може завдати ракетного удару по електропідстанціях АЕС, це спровокує колапс - Юрій Корольчук / УНІАН

Наприклад, якщо січень і лютий, які в нас протягом останніх зим бувають доволі холодними, наскільки тривалими можуть стати відключення?

Якщо буде температура мінус 10 в день і ще нижчою вночі, то відключення можуть тривати мінімум по 6-7 годин на добу. Якщо блоки будуть виходити в ремонт або не буде вистачати потужності, то це все буде рухатись в бік того, що було влітку, тобто до відключень по 16-17 годин. Усе інше (наприклад, якісь аварійні ситуації, додаткові морози) сприятимуть тому, що відключення можуть тривати по 20 годин на добу і навіть більше.

Однак це не буде стосуватись усієї України. Перш за все, це можливо у проблемних регіонах – Київській, Харківській, Одеській, Дніпропетровській, Львівській областях. Саме у цих регіонах відключень може бути більше.

Хотіла б трохи повернутися до питання ударів по АЕС. Зокрема, в Україні передбачали, що Росія може готувати ракетний удар по розподільчих потужностях АЕС. Якщо це станеться, наскільки може погіршитися ситуація з відключеннями?

Сподіваюсь, що ми такого не побачимо. Це могло статися і цього року, і в минулі роки. Технічно, якщо таке відбудеться, це зупинить роботу атомних електростанцій. Навіть якщо в градирню запустять пару ракет, які умовно відібʼють шматок бетону, то станція вже буде зупинена до зʼясування усіх обставин та ступені пошкоджень. І це одразу стане причиною відключень.

Якщо це стосуватиметься двох АЕС, тоді можливий блекаут. Хоча українські АЕС можуть працювати по одній, що доволі складно, але це буде великий обсяг виробництва електроенергії, для якої має бути споживач. З іншого боку, навіть якщо такі удари будуть завдані, теоретично та практично ремонт може зайняти тиждень-два. Тож вважайте, що протягом цього часу кожен житиме, як може.

Тобто загалом без світла?

Так. Там, де можна буде зробити "острови", залишаться ТЕС, усе може працювати. Але без АЕС буде важко забезпечити електроенергією усіх споживачів. Тоді електроенергія буде подаватися за жорсткими графіками, але першочергово нею будуть забезпечувати важливі інфраструктурні обʼєкти. Тобто по суті це буде колапс.

Відповідно, пройти зиму без відключень варіантів майже немає?

Хіба тільки буде тепла зима. Але навіть тоді споживання зростатиме, і ми все одно перебуватимемо в умовах відключень.

За поточного стану енергосистеми, якщо будуть відбуватися ремонти, наскільки тривалим може бути процес відключень?

Будь-яке зростання споживання, як це, наприклад, було влітку, буде породжувати відключення електроенергії. Усе залежатиме від технічного стану та від обсягів споживання. Зараз багато говорять про розподільчу генерацію. З одного боку, це частково розвантажить енергосистему. З іншого боку люди, які будують ці обʼєкти, почнуть продавати електроенергію в енергосистему і значно дорожче, аби покрити витрати на будівництво. В кращому випадку, якщо війна завершиться, то ще два роки точно ми будемо переживати її наслідки, хоч і, можливо, в легшому форматі. Але це все одно буде відчуватися.

Хто такий Юрій Корольчук

Юрій Корольчук - енергетичний експерт, співзасновник Інституту енергетичних стратегій.

Закінчив філософський факультет Львівського національного університету ім. Івана Франка.

Протягом 1998-2002 року реалізовував низку аналітичних проєктів у Центрі політичних досліджень Львівського національного університету ім. І. Франка, Центрі політичних досліджень "Нова Хвиля", Центрі політичного прогнозування газети "Високий замок".

У 2003-2004 рр. очолював прес-службу компанії ДК "Газ України", що входиила до структури НАК "Нафтогаз України".

У 2004-2005 рр. став головою прес-служби ВАТ "Укртранснафта", що входить до структури НАК "Нафтогаз України" і є монополістом на ринку транспортування нафти в напрямку країн Європейського Союзу та на вітчизняні нафтопереробні заводи.

З 2006 по 2010 рік - начальник прес-центру НАК "Нафтогаз України".

З 2010 року - один із засновників Інституту енергетичних досліджень, член Наглядової Ради Інституту енергетичних стратегій.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які документи потрібні для перевезення небезпечних вантажів
Gazeta UA
2025-07-11T11:04:12Z
Мільйонні збитки та сотні порушень: Держекоінспекція підбила підсумки тижня боротьби за чисте довкілля
Знай
2025-07-11T11:01:29Z
Україна підписала меморандум про співпрацю з Німецьким фондом Маршалла
Хвиля
2025-07-11T11:01:04Z
На Львівщині стартував сезон збору лохини
AgroPortal
2025-07-11T11:00:08Z
Американська компанія, яку конфіскувала Росія, планує постачати продукцію до КНДР та Китаю
24tv
2025-07-11T10:52:53Z
Долар зріс в обмінниках, а євро планомірно падає: як змінився курс в Україні
Фокус
2025-07-11T10:31:25Z
Подорожчання хліба у Харкові: ціни рекордно злетіли вгору
Политека
2025-07-11T10:31:04Z
Закупівельні ціни на молоко в Україні почнуть зростати за певних умов
AgroPortal
2025-07-11T10:30:35Z
Яку пенсію отримуватимуть українці, що мали мінімальну зарплату
TSN
2025-07-11T10:30:15Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Хмельницькому: лікарі готові допомогти безоплатно, куди звертатись
Политека
2025-07-11T11:01:34Z
В Україні вироблятимуть інноваційні ліки проти онкологічних захворювань
УкраинФорм
2025-07-11T10:40:39Z
Більшість на них навіть не дивиться: названо найкорисніші гриби в Україні
GlavRed
2025-07-11T10:25:57Z
Буде як нова: чим відмити жир та нагар в духовці
24tv
2025-07-11T09:40:18Z
Популярні препарати виявилися небезпечними для літніх людей: вони буквально уповільнюють їхнє тіло
Фокус
2025-07-11T09:37:18Z
У Чернівецькій і Вінницький областях зафіксували спалахи гострих кишкових інфекцій
УкраинФорм
2025-07-11T09:16:53Z
Іржа на соняшнику особливо поширена в регіонах із підвищеною вологістю
AgroPortal
2025-07-11T08:30:09Z
Повітряний простір над Москвою мусить бути закритий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T11:06:37Z
ТСК вивчить ефективність НАБУ після низки викриттів і критичних висновків аудиту - нардеп
GlavRed
2025-07-11T11:01:37Z
В Україні зросла кількість кримінальних справ за порнографію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T11:01:24Z
Парламент Молдови ухвалив символічну декларацію на підтримку європейського курсу
Европейская правда
2025-07-11T10:58:10Z
Літак над Києвом неочікувано "передав привіт" Путіну. Куди він летів, карта та відео
Telegraf
2025-07-11T10:58:05Z
Слідчі ДБР прийшли з обшуком до ексміністра інфраструктури Кубракова
Комсомольская правда
2025-07-11T10:48:57Z
Путін серйозно розглядає можливість ядерного удару — The Telegraph
ZN UA
2025-07-11T10:46:59Z
Журналіст Такаші Хірано пояснив, чому Японія ніколи не почне війну з Росією за Курили
24tv
2025-07-11T10:46:04Z
Рубіо заявив про "високі шанси" зустрічі Трампа та Сі Цзіньпіна
Европейская правда
2025-07-11T10:40:49Z
Заплатили понад ₴2,1 млн за рослини, які не отримали – затримано посадовця КП УЗН Святошинського району Києва
Украина Криминальная
2025-07-11T10:52:34Z
У Костянтинівці росіяни обстріляли сміттєвоз
УкраинФорм
2025-07-11T10:52:32Z
Українцям прогнозують спеку з локальними грозами
1News
2025-07-11T10:52:22Z
Спека візьме паузу: у яких областях України різко впаде температура
GlavRed
2025-07-11T10:52:11Z
Російські війська захопили Ялту в Донецькій області
Gazeta UA
2025-07-11T10:40:03Z
Ворог атакував Одесу дронами: восьмеро постраждалих, пошкоджені будинки й інфраструктура
УкраинФорм
2025-07-11T10:31:00Z
Російська армія завдала два удари ФАБами по Костянтинівці
УкраинФорм
2025-07-11T10:22:04Z
На Запоріжжі внаслідок російського артобстрілу загинув чоловік
УкраинФорм
2025-07-11T10:19:31Z
Кличко назвав «абсурдом і театральщиною» підозри екссекретарю Київради та очільнику транспортного департаменту
Украина Криминальная
2025-07-11T10:10:13Z
Використовується на фронті. Український виробник роботизованих комплексів TerMIT отримає мільйони інвестицій
InternetUA
2025-07-11T11:01:55Z
Російські дрони “оточили” Київ — нова реальність для мирних міст
360ua.news
2025-07-11T11:01:25Z
Росія атакувала 79 дронами, сили ППО збили 44
Комсомольская правда
2025-07-11T10:57:19Z
У Росії заявили про загибель командира 155 бригади
1News
2025-07-11T10:52:24Z
10 спеціальностей з найбільшими обсягами держзамовлення у 2025 році
24tv
2025-07-11T10:46:47Z
Півстоліття пам’яті: як у США відкрили найбільшу капсулу часу з авто всередині
Топ Жир
2025-07-11T10:46:35Z
Стало відомо, як спрацювала ППО у ніч на п’ятницю
1News
2025-07-11T10:46:30Z
Працював на росіян, але розкаявся? В Нацполіції пояснили, що буде з такими
Telegraf
2025-07-11T10:43:55Z
Теща втікача Влада Ями перервала мовчання і публічно висловилася про нього - деталі
GlavRed
2025-07-11T10:43:29Z
"В нього немає мізків": Кондратюк жорстко пройшовся по Вєрці Сердючці
Фокус
2025-07-11T11:00:17Z
ЄС посилює підтримку української культури та спадщини
УкраинФорм
2025-07-11T10:58:03Z
"Спогади безтурботного життя розблоковано": нова пісня Дорофєєвої та Позитива розриває мережу
24tv
2025-07-11T10:36:36Z
«УКRАЇNKИ»: У Києві відкрили виставку до 100-річчя Союзу Українок Америки
ZN UA
2025-07-11T10:25:28Z
68-річна Оксана Білозір "засвітилася" без макіяжу на пляжі в Маямі
Фокус
2025-07-11T10:22:12Z
Зйомки з росіянами і пости російською: де зараз Заслужена артистка України Олена Хижна і що говорить про війну
Telegraf
2025-07-11T10:16:44Z
Ілона Гвоздьова передумала розлучатися з чоловіком - суд залишив її заяву без розгляду
Комсомольская правда
2025-07-11T10:04:35Z
Ексчоловік Наталки Денисенко показався на публіці після розлучення: акторка відреагувала
TSN
2025-07-11T09:34:56Z
Як створити образ в стилі француженок: зверніть увагу на 6 речей
24tv
2025-07-11T09:24:18Z
Ніякої мороки – змішав і готово: сир "Філадельфія" в домашніх умовах з 4 інгредієнтів
24tv
2025-07-11T10:30:47Z
Нереальна солона вівсянка на сніданок: помідори та сир
GlavRed
2025-07-11T10:25:42Z
Ніколи не садіть ці овочеві культури на одній грядці, бо врожаю не буде
TSN
2025-07-11T10:04:20Z
5 причин, чому ваш дім постійно виглядає неохайним: більшість навіть не помічають
24tv
2025-07-11T09:28:54Z
Яблуниця чи Татарів: яке село обрати для відпочинку в Карпатах
24tv
2025-07-11T09:10:50Z
Перша зустріч з колегами: як справити неперевершене враження і уникнути курйозів
Gazeta UA
2025-07-11T09:04:29Z
Що таке "оладки" та яке походження має ця відома страва
24tv
2025-07-11T08:36:35Z
Китайський гороскоп на завтра 12 липня: Кроликам - заздрість, Бикам - дурниці
GlavRed
2025-07-11T08:25:12Z
Найкраща закуска цього літа: кабачковий рулет з вершковим сиром – це сама досконалість
24tv
2025-07-11T07:58:05Z
Російська ППО помилково відкрила вогонь по білоруському рейсу, – соцмережі
24tv
2025-07-11T11:06:07Z
Атака дронів по Одесі: кількість постраждалих збільшилася до дев'яти
УкраинФорм
2025-07-11T10:58:40Z
У Франції загорілася розкішна яхта Sea Lady II, двоє постраждалих
360ua.news
2025-07-11T10:40:34Z
В небо піднімається дим, горить цех: на Орському механічному заводі спалахнула масштабна пожежа
24tv
2025-07-11T10:36:15Z
Правоохоронці Харківщини ідентифікували росіянина, який розстріляв родину під час окупації
Мій Харків
2025-07-11T10:10:46Z
Росіяни за ніч пошкодили три медзаклади
Gazeta UA
2025-07-11T09:58:17Z
У Києві затримали двох чоловіків, які побили і пограбували адвоката
УкраинФорм
2025-07-11T09:31:29Z
Росія вдарила "Шахедами" по Одесі: є приліт біля стайні, загинув кінь
24tv
2025-07-11T09:18:31Z
У Житомирі з вікна четвертого поверху випала маленька дитина
24tv
2025-07-11T09:18:23Z
Lexus, що змагається з Ferrari, з’явився на підйомі в Гудвуді
Топ Жир
2025-07-11T11:04:25Z
Zeekr представив гібридного конкурента Rolls-Royce Cullinan
Топ Жир
2025-07-11T10:40:40Z
У Xiaomi відповіли на звинувачення у копіюванні дизайну Ferrari та Porsche
Топ Жир
2025-07-11T10:28:08Z
Chevrolet Onix пережив плановий рестайлінг на тлі падіння продажів
AutoCentre
2025-07-11T10:19:28Z
Ford відкликає майже мільйон авто через проблеми з паливною системою
24tv
2025-07-11T10:10:31Z
Відео дня: електричний суперкар Rimac Nevera R встановив одразу 24 рекорди
AutoGeek
2025-07-11T09:55:24Z
Rimac Nevera R встановив 24 світових рекорди та став найшвидшим електромобілем
Топ Жир
2025-07-11T09:16:46Z
Розкішний Rolls-Royce Cullinan зробили агресивнішим і дорожчим
AutoCentre
2025-07-11T09:13:03Z
Для небагатих країн: Renault представив новий кросовер на базі Duster
ЗаРулем
2025-07-11T08:16:32Z
Зарплата мрії: стало відомо, скільки Meta заплатила топовому спеціалісту Apple за перехід
24tv
2025-07-11T11:06:20Z
Чатбот Grok 4, ймовірно, орієнтується на висловлювання Ілона Маска для відповідей на чутливі теми, — TechCrunch
Детектор М
2025-07-11T11:01:40Z
YouTube прибирає вкладку Trending — замість цього запустять тематичні чарти
AIN
2025-07-11T11:01:18Z
Розкопали гробниці епохи Птолемеїв: вчені знайшли невідомі поховання в Асуані
Фокус
2025-07-11T10:52:03Z
Розкриті технічні характеристики японського розвідувального дрона Fuji TACOM
InternetUA
2025-07-11T10:46:44Z
На Apple Watch в Україні запрацює eSIMПромо
1News
2025-07-11T10:43:38Z
PlayStation анонсувала лімітовані PS5 з дизайном у стилі Ghost of Yotei – мережа в захваті
24tv
2025-07-11T10:40:49Z
Наче вчора затонув: біля узбережжя Хорватії знайшли грецьке судно IV століття до н. е.
Фокус
2025-07-11T10:40:06Z
22 липня та 5 серпня можуть стати найкоротшими днями в історії: чому і чи варто турбуватись
Фокус
2025-07-11T10:37:36Z
Мілан зацікавлений у Шику як одному з кандидатів на посилення атаки
Football.ua
2025-07-11T10:58:18Z
Крістал Пелес підписав гравця збірної Хорватії
Football.ua
2025-07-11T10:49:49Z
Баскетболісти збірної України U16 розпочали підготовку до Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-11T10:46:13Z
Лондонський Арсенал розглядає можливість відмови від надто дорогого трансферу форварда Віктора Дьокереша
Известия Киев
2025-07-11T10:31:56Z
Реванш Усик-Дюбуа: коли і де подивитися бій за звання абсолютного чемпіона світу
GlavRed
2025-07-11T10:25:51Z
Кудус: Хочу розважати фанатів і допомогти Тоттенгему досягати результатів
Football.ua
2025-07-11T10:22:33Z
Карлос Алькарас іде до перемоги на Вімблдоні 2025 – і ось у яких кросівках він грає
24tv
2025-07-11T10:22:28Z
Бешикташ близький до підписання Вокера-Пітерса
Football.ua
2025-07-11T10:22:11Z
Чоловіча збірна України U-16 розпочала підготовку до чемпіонату Європи з баскетболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:21:52Z