MY.UAНовини
Крива інфікування туберкульозом повзе вгору: про що потрібно подбати кожному українцю
Крива інфікування туберкульозом повзе вгору: про що потрібно подбати кожному українцю

Крива інфікування туберкульозом повзе вгору: про що потрібно подбати кожному українцю

8 мільйонів нових випадків інфікування, близько 1,25 мільйона смертей – такі дані по туберкульозу зафіксувала ВООЗ за 2023 рік. І це найбільший показник за всю історію документування поширення небезпечної недуги. Туберкульоз став головною причиною смерті від інфекційних хвороб, обігнавши ковід.

В топову трійку збудників хвороб - проти яких, на думку ВООЗ, необхідно якнайшвидше розробити чи вдосконалити вакцини, – мікробактерія туберкульозу увійшла разом з ВІЛ та патогенною кишковою паличкою.

В Україні епідемія туберкульозу була оголошена у 1995 році (про закінчення, до речі, ніхто так і не сповіщав), в 2011-му ми опинилися на 7-му місці за рівнем захворюваності в Європі. Що відбувається зараз, що треба знати про туберкульоз і його профілактику - дізнавалася журналістка Коротко про.

Чому крива повзе вгору

Якщо у передвоєнні роки рівень інфікування туберкульозом в Україні йшов на спад, то зараз крива повзе угору. У 2022 році кількість хворих зросла на 2,5%, у 2023-му – на 7,3%. Фактичний приріст вперше зареєстрованих випадків за два роки становив майже 10%, у порівнянні з 2021-м.

“В умовах повномасштабної війни, тривалого стресу, тривалого перебування в підвальних приміщеннях, зубожіння населення, також того економічного стану, в якому перебуває наша країна, ми ще раз звертаємо увагу, що в цілому наша країна належить до країн з високим рівнем захворюваності серед європейського регіону”, - повідомила на брифінгу в березні цього року представниця Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва.

Втім, не тільки негативні явища можуть впливати на ріст показників, а й позитивні.

- Поліпшена робота з виявлення випадків туберкульозу, - коментує для Коротко про директор Київського фтизіопульмонологічного центру Юлія Загута. - На сьогодні ми фактично виходимо на рівень 2019 року. Спад захворюваності у “ковідний” період можна пояснити тим, що люди перейшли на дистанційну роботу, намагалися зайвий раз не виходити з дому, не відвідувати клініки. Зараз активізували профілактичну роботу центри первинної медико-санітарної допомоги, які скеровують кроки пацієнтів, центри соціального захисту, які їх супроводжують. На виявлення і лікування туберкульозу працює вся медична галузь.

За майже 30 років, відколи в Україні була оголошена епідемія, не було повідомлень про її припинення чи призупинення. У 2023 році, за даними ЦГЗ, кількість уперше зареєстрованих захворювань на активний туберкульоз, включно з його рецидивами, становила 19 851 випадок, або 48,4 на 100 000 населення. Періодично виникають суперечки: можна говорити про продовження епідемії чи вже ні?

- Епідемія – це масове поширення інфекції впродовж короткого проміжку часу. В цьому класичному розуміння епідемії в Україні немає, - зазначає Юлія Загута. - Є проблема, до якої треба свідомо ставитися.

Життя зі “сплячою” бактерією

Один із поширених міфів про туберкульоз зводиться до того, що це хвороба бідняків, безхатченків, тих, хто веде асоціальний спосіб життя. А якщо я з такими не спілкуюся, нормально харчуюся, дотримуюся санітарії, то така біда мене не торкнеться. На жаль, це хибне уявлення, через що можна пропустити початкову стадію недуги.

- Захворіти на туберкульоз може кожна людина, незалежно від соціального стану та способу життя. Скажу, як є: більшість дорослого населення вже інфіковані мікобактеріями туберкульозу. Але захворіють на нього не більше 5%. Все залежить від імунітету, - пояснює Юлія Загута.

Раніше це називалося тубінфікуванням, зараз вживається поняття “латентна туберкульозна інфекція”. Людина живе зі “сплячими” бактеріями. Якщо вчасно отримає лікування – напевно не захворіє. Якщо не отримає, то шанси 50 на 50. Бактерія може ніколи не прокинутися, але може статися так, що імунітет знизиться через інші проблеми в організмі - злоякісні новоутворення, цукровий діабет, аутоімунні захворювання, ВІЛ-інфекцію. І бактерія почне розмножуватися.

- Щоб такого не сталося, існують методи ранньої діагности. Препарати для обстеження на туберкульоз дітей і дорослих з груп ризику закуповуються державним коштом. Кожен центр медико-санітарної допомоги, тобто первинна ланка, формує такі групи із задекларованих пацієнтів. Вони проходять молекулярно-генетичне обстеження. Простіше кажучи, робиться аналіз мокроти, результат відомий вже через дві години. При потребі лікар направить на додаткові аналізи та рентгенообстеження.

Коли звертатися до лікаря

Обстежитись на предмет інфікування можна і за власною ініціативою. Для цього досить звернутися до сіймейного лікаря. Обов'язково звертатися до свого терапевта необхідно при наявності таких симптомів: 

  • кашель, що триває більше 2 тижнів,
  • температура тіла від 37,0 до 37,5 градуса протягом тижня,
  • підвищена пітливість, особливо вночі,
  • слабкість і швидка стомлюваність,
  • брак апетиту,
  • втрата ваги при звичайному режимі харчування,
  • задишка,
  • біль у грудях,
  • кровохаркання.

Насторожити мають кілька або навіть один з таких проявів, бо на перших етапах хвороба може не видавати себе кашлем чи задишкою, а тим паче кровохарканням.

У березні 2024-го представниця Центру громадського здоров’я повідомила, що Україною поширюється лікарсько-стійкий туберкульоз.

- Таку форму мають приблизно 20 – 25% серед усіх першовиявлених. "Лікарсько-стійкий" означає, що мікобактерії не чутливі до двох найбільш ефективних лікарських засобів. Однак це аж ніяк не вирок. Є інші, в тому числі новітні препарати, кожному призначається індивідуальна схема лікування.

Безкоштовно і анонімно

Коментуючи підсумки 2023 року, у ВООЗ відмітили, що на фоні зростання кількості нових випадків захворювання смертність від туберкульозу знижується. Україна не виняток.

- Ризик летального наслідку мають пацієнти, у яких дуже занедбаний двосторонній процес і сильне виснаження. Тобто коли по меддопомогу звертаються на пізніх стадіях розвитку хвороби. В інших випадках лікування відбувається досить успішно, - каже Юлія Загута.

Лікар підкреслює, що в Україні лікування від туберкульозу безкоштовне для пацієнтів та анонімне – так само, як лікування ВІЛ/СНІД. Госпіталізація відбувається тільки за складних форм хвороби.

- Здебільшого лікування амбулаторне. Пацієнт отримує у свого сімейного лікаря медикаменти, які видаються в рамках пакету, оплаченого Національною службою здоров’я України, і приймає їх за призначеною схемою під наглядом лікаря-куратора. При цьому людина має право обирати, хто буде її куратором у лікуванні – спеціаліст від комунального пульманологічного закладу або громадської організації, яка отримала право на супровід таких пацієнтів. Спілкування з куратором відбувається через відеобот. Пацієнт розповідає про своє самопочуття і отримує коригування курсу або додаткові рекомендації.

В одному транспорті, на лавочці в парку...

Втім, на практиці не все виглядає так просто. У хворих на туберкульоз є значний ризик розвитку депресії – через те саме уявлення, що це “соромна” і смертельна недуга. Або через інші життєві проблеми, наприклад, через втрату роботи, звичного кола спілкування, брак коштів на поживне харчування. В Центрі громадського здоров’я нагадують, що пакет з лікування туберкульозу передбачає також медико-соціальний супровід. Він включає послуги психолога, медсестри, соціального працівника, за потреби – юриста, оплату мобільного зв’язку та продуктові набори.

Такі послуги можуть надавати неурядові організації, які уклали договір з ЦГЗ. Про проблему, яка заважає успішному лікуванню, слід розповісти лікарю-куратору, той звернеться до соціального працівника, який правильно скерує пацієнта.

Коли в ході медреформи від госпіталізації хворих на туберкульоз почали переходити на амбулаторне лікування, найбільше галасу було через страх опинитися з носіями бактерії в одному транспорті, магазині, на лавочці в парку. Однак час показав, що епідемія не стрибнула.

- На відкритому повітрі заразитися туберкульозом просто неможливо, дуже малі шанси у приміщенні, яке провітрюється. Реальний ризик виникає тоді, коли здорова і хвора людина перебувають в одному невентильованому приміщенні більше 4 – 6 годин. При цьому хворий має активно кашляти, чхати і не проходити курс лікування, - констатує директорка столичного пульмонологічного центру.

Що не так з вакциною

Світове товариство поставило завдання покінчити з туберкульозом до 2030 року. Поки це не вдалося жодній з держав. Навіть у благополучних країнах Європи показники захворюваності поступово зростають. За даними світової протитуберкульозної спільноти, недуга щодня забирає життя понад 3500 чоловік.

Але поки на озброєнні людства є одна-єдина вакцина БЦЖ (бацила Кальметта-Герена), яка була винайдена 100 років тому і яку роблять немовлятам на 3 – 5-й день життя.

- Проблема полягає в тому, що БЦЖ не дає стійкого імунітету. Вона захищає немовлят і дітей молодшого віку від розвитку важких форм і з часом втрачає свою дію. Вчені борються за вакцину, яка дала хоча б 10 років стійкого імунітету, - каже Юлія Загута.

У декларації світового протитуберкульозного товариства, яка була ухвалена в жовтні цього року на 7-му Глобальному форумі з протитуберкульозних вакцин, міститься вимога збільшити фінансування на винахід нових препаратів, які за кількістю і ціною були б доступні кожній людині на Землі.

Про бустерну дозу або вакцинацію дорослих не може бути мови, поки не винайдуть принципово новий вид вакцин. Як ми писали вище, переважна кількість дорослих, а також підлітків вже інфіковані. Така вакцина, як БЦЖ, жива. Якщо ввести її людині, яка вже контактувала з бактерією, можна викликати спалах хвороби.

Міфи про туберкульоз

1. Заразитися можна через спільні з хворим речі, одяг, посуд, їжу, яку приготував хворий.

Туберкульоз передається лише через повітря під час тривалого перебування в закритому погано вентильованому приміщенні. Тому в групі ризику знаходяться ув’язнені, військовослужбовці, медики, шахтарі, металурги.

2. Від туберкульозу рятує вологе прибирання, мило і антисептики.

Санітарний режим необхідний за будь-яких умов, бо він запобігає багатьом хворобам. Але від туберкульозу не захищає. Тільки регулярне провітрювання приміщення.

3. Туберкульозом можна заразитися в громадських місцях, кафе, супермаркеті.

Ризик надзвичайно малий, адже туберкульоз – це інфекція, яка передається повільніше за всі інші. Людина, яка почала лікування від туберкульозу, через три тижні перестає виділяти бактерію.

4. Від туберкульозу неможливо назавжди вилікуватися.

Все залежить від пацієнта. Якщо він нехтує рекомендаціями, забуває приймати ліки або відмовляється від препаратів, які можуть дати побічний ефект, збудник стає стійким до медикаментів, і хвороба повертається. При сумлінному лікуванні вдається подолати навіть важкі форми.

5. Вакцина не має сенсу, бо не захищає від хвороби.

Вакцина від туберкульозу знижує ризик розвитку хвороби і важких її форм. 100-річна практика довела, що ускладнення від вакцини виникають рідше, ніж у 1% випадків.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Минималка вырастет втрое, а спецпенсии отменят: украинцам обещают новые социальные стандарты
Знай
2025-07-17T15:36:22Z
"Укрзализныця" назначила дополнительные рейсы "Интерсити+"
Апостроф
2025-07-17T14:49:50Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:03:20Z
"Каждый день страшно": Зеленский ответил на 50-дневный ультиматум Трампа
TSN
2025-07-17T15:36:22Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Словения первой в ЕС ввела санкции против ультраправых министров Израиля
Европейская правда
2025-07-17T15:39:03Z
РБК-Украина обратилась в полицию из-за препятствования журналистской работе
Новости Украины
2025-07-17T15:33:29Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Почему крем с SPF — не только для лета: защита кожи от солнца круглый год
Gazeta UA
2025-07-17T15:00:33Z
Что нужно есть, чтобы не заболеть раком почек
Comments UA
2025-07-17T15:00:00Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Часть Львова снова уходит под воду, - соцсети
Комсомольская правда
2025-07-17T15:31:39Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 18 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-17T15:30:51Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В Украине вымирают птицы: эксперт назвал исчезнувшие навсегда виды
TSN
2025-07-17T15:36:43Z
В Резерв+ появятся новые отсрочки: кого освободят от мобилизации
Хвиля
2025-07-17T15:36:13Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Компания Вакарчука и стендап-шоу признаны критически важными
Корреспондент
2025-07-17T15:27:38Z
Умерла Конни Фрэнсис, исполнительница завирусившегося хита "Pretty Little Baby"
Комсомольская правда
2025-07-17T14:22:27Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
После каких бадов лучше не садиться за руль: мелатонин – особая осторожность
Знай
2025-07-17T15:21:30Z
Нежная зелень будет радовать вплоть до осени: что нужно сделать в июле
TSN
2025-07-17T15:06:20Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Главная сцена Tomorrowland сгорела за два дня до начала фестиваля
Корреспондент
2025-07-17T15:06:20Z
Нацполиция обезвредила "смотрящего" за югом Украины: руководил колониями, вымогал миллионы, действовал в интересах РФ
Новости Украины
2025-07-17T14:54:10Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Мбемо и 80 млн евро: пойдет ли Брентфорд на уступки Манчестер Юнайтед?
Корреспондент
2025-07-17T15:39:45Z
Прогноз на бой Усик – Дюбуа: букмекеры изменили шансы на победу
Comments UA
2025-07-17T15:30:52Z
На Евробаскете U-20 травмировался лидер украинцев Максим Кличко
Корреспондент
2025-07-17T15:18:32Z
Усик на пресс-конференции перед боем с Дюбуа отметил важность этого боя
Корреспондент
2025-07-17T15:09:17Z
Олимпийский призер погиб от удара молнии во время отпуска
Comments UA
2025-07-17T14:51:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z
Дешевле iPhone: в Китае выпустили недорогой и мощный электроскутер
Фокус
2025-07-17T07:36:14Z
Назвали самые популярные подержанные иномарки
Gazeta UA
2025-07-17T07:10:54Z
Электрифицированная легенда: рассекречен новый Ford Bronco 2026
Фокус
2025-07-17T06:42:06Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Искусственный интеллект учится лжи: что произошло с Grok после обновления
TSN
2025-07-17T15:28:17Z
Рецепт мяса dry-aged могли изобрести неандертальцы — исследования
ZN UA
2025-07-17T15:21:01Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z