MY.UAНовини
Крива інфікування туберкульозом повзе вгору: про що потрібно подбати кожному українцю
Крива інфікування туберкульозом повзе вгору: про що потрібно подбати кожному українцю

Крива інфікування туберкульозом повзе вгору: про що потрібно подбати кожному українцю

8 мільйонів нових випадків інфікування, близько 1,25 мільйона смертей – такі дані по туберкульозу зафіксувала ВООЗ за 2023 рік. І це найбільший показник за всю історію документування поширення небезпечної недуги. Туберкульоз став головною причиною смерті від інфекційних хвороб, обігнавши ковід.

В топову трійку збудників хвороб - проти яких, на думку ВООЗ, необхідно якнайшвидше розробити чи вдосконалити вакцини, – мікробактерія туберкульозу увійшла разом з ВІЛ та патогенною кишковою паличкою.

В Україні епідемія туберкульозу була оголошена у 1995 році (про закінчення, до речі, ніхто так і не сповіщав), в 2011-му ми опинилися на 7-му місці за рівнем захворюваності в Європі. Що відбувається зараз, що треба знати про туберкульоз і його профілактику - дізнавалася журналістка Коротко про.

Чому крива повзе вгору

Якщо у передвоєнні роки рівень інфікування туберкульозом в Україні йшов на спад, то зараз крива повзе угору. У 2022 році кількість хворих зросла на 2,5%, у 2023-му – на 7,3%. Фактичний приріст вперше зареєстрованих випадків за два роки становив майже 10%, у порівнянні з 2021-м.

“В умовах повномасштабної війни, тривалого стресу, тривалого перебування в підвальних приміщеннях, зубожіння населення, також того економічного стану, в якому перебуває наша країна, ми ще раз звертаємо увагу, що в цілому наша країна належить до країн з високим рівнем захворюваності серед європейського регіону”, - повідомила на брифінгу в березні цього року представниця Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва.

Втім, не тільки негативні явища можуть впливати на ріст показників, а й позитивні.

- Поліпшена робота з виявлення випадків туберкульозу, - коментує для Коротко про директор Київського фтизіопульмонологічного центру Юлія Загута. - На сьогодні ми фактично виходимо на рівень 2019 року. Спад захворюваності у “ковідний” період можна пояснити тим, що люди перейшли на дистанційну роботу, намагалися зайвий раз не виходити з дому, не відвідувати клініки. Зараз активізували профілактичну роботу центри первинної медико-санітарної допомоги, які скеровують кроки пацієнтів, центри соціального захисту, які їх супроводжують. На виявлення і лікування туберкульозу працює вся медична галузь.

За майже 30 років, відколи в Україні була оголошена епідемія, не було повідомлень про її припинення чи призупинення. У 2023 році, за даними ЦГЗ, кількість уперше зареєстрованих захворювань на активний туберкульоз, включно з його рецидивами, становила 19 851 випадок, або 48,4 на 100 000 населення. Періодично виникають суперечки: можна говорити про продовження епідемії чи вже ні?

- Епідемія – це масове поширення інфекції впродовж короткого проміжку часу. В цьому класичному розуміння епідемії в Україні немає, - зазначає Юлія Загута. - Є проблема, до якої треба свідомо ставитися.

Життя зі “сплячою” бактерією

Один із поширених міфів про туберкульоз зводиться до того, що це хвороба бідняків, безхатченків, тих, хто веде асоціальний спосіб життя. А якщо я з такими не спілкуюся, нормально харчуюся, дотримуюся санітарії, то така біда мене не торкнеться. На жаль, це хибне уявлення, через що можна пропустити початкову стадію недуги.

- Захворіти на туберкульоз може кожна людина, незалежно від соціального стану та способу життя. Скажу, як є: більшість дорослого населення вже інфіковані мікобактеріями туберкульозу. Але захворіють на нього не більше 5%. Все залежить від імунітету, - пояснює Юлія Загута.

Раніше це називалося тубінфікуванням, зараз вживається поняття “латентна туберкульозна інфекція”. Людина живе зі “сплячими” бактеріями. Якщо вчасно отримає лікування – напевно не захворіє. Якщо не отримає, то шанси 50 на 50. Бактерія може ніколи не прокинутися, але може статися так, що імунітет знизиться через інші проблеми в організмі - злоякісні новоутворення, цукровий діабет, аутоімунні захворювання, ВІЛ-інфекцію. І бактерія почне розмножуватися.

- Щоб такого не сталося, існують методи ранньої діагности. Препарати для обстеження на туберкульоз дітей і дорослих з груп ризику закуповуються державним коштом. Кожен центр медико-санітарної допомоги, тобто первинна ланка, формує такі групи із задекларованих пацієнтів. Вони проходять молекулярно-генетичне обстеження. Простіше кажучи, робиться аналіз мокроти, результат відомий вже через дві години. При потребі лікар направить на додаткові аналізи та рентгенообстеження.

Коли звертатися до лікаря

Обстежитись на предмет інфікування можна і за власною ініціативою. Для цього досить звернутися до сіймейного лікаря. Обов'язково звертатися до свого терапевта необхідно при наявності таких симптомів: 

  • кашель, що триває більше 2 тижнів,
  • температура тіла від 37,0 до 37,5 градуса протягом тижня,
  • підвищена пітливість, особливо вночі,
  • слабкість і швидка стомлюваність,
  • брак апетиту,
  • втрата ваги при звичайному режимі харчування,
  • задишка,
  • біль у грудях,
  • кровохаркання.

Насторожити мають кілька або навіть один з таких проявів, бо на перших етапах хвороба може не видавати себе кашлем чи задишкою, а тим паче кровохарканням.

У березні 2024-го представниця Центру громадського здоров’я повідомила, що Україною поширюється лікарсько-стійкий туберкульоз.

- Таку форму мають приблизно 20 – 25% серед усіх першовиявлених. "Лікарсько-стійкий" означає, що мікобактерії не чутливі до двох найбільш ефективних лікарських засобів. Однак це аж ніяк не вирок. Є інші, в тому числі новітні препарати, кожному призначається індивідуальна схема лікування.

Безкоштовно і анонімно

Коментуючи підсумки 2023 року, у ВООЗ відмітили, що на фоні зростання кількості нових випадків захворювання смертність від туберкульозу знижується. Україна не виняток.

- Ризик летального наслідку мають пацієнти, у яких дуже занедбаний двосторонній процес і сильне виснаження. Тобто коли по меддопомогу звертаються на пізніх стадіях розвитку хвороби. В інших випадках лікування відбувається досить успішно, - каже Юлія Загута.

Лікар підкреслює, що в Україні лікування від туберкульозу безкоштовне для пацієнтів та анонімне – так само, як лікування ВІЛ/СНІД. Госпіталізація відбувається тільки за складних форм хвороби.

- Здебільшого лікування амбулаторне. Пацієнт отримує у свого сімейного лікаря медикаменти, які видаються в рамках пакету, оплаченого Національною службою здоров’я України, і приймає їх за призначеною схемою під наглядом лікаря-куратора. При цьому людина має право обирати, хто буде її куратором у лікуванні – спеціаліст від комунального пульманологічного закладу або громадської організації, яка отримала право на супровід таких пацієнтів. Спілкування з куратором відбувається через відеобот. Пацієнт розповідає про своє самопочуття і отримує коригування курсу або додаткові рекомендації.

В одному транспорті, на лавочці в парку...

Втім, на практиці не все виглядає так просто. У хворих на туберкульоз є значний ризик розвитку депресії – через те саме уявлення, що це “соромна” і смертельна недуга. Або через інші життєві проблеми, наприклад, через втрату роботи, звичного кола спілкування, брак коштів на поживне харчування. В Центрі громадського здоров’я нагадують, що пакет з лікування туберкульозу передбачає також медико-соціальний супровід. Він включає послуги психолога, медсестри, соціального працівника, за потреби – юриста, оплату мобільного зв’язку та продуктові набори.

Такі послуги можуть надавати неурядові організації, які уклали договір з ЦГЗ. Про проблему, яка заважає успішному лікуванню, слід розповісти лікарю-куратору, той звернеться до соціального працівника, який правильно скерує пацієнта.

Коли в ході медреформи від госпіталізації хворих на туберкульоз почали переходити на амбулаторне лікування, найбільше галасу було через страх опинитися з носіями бактерії в одному транспорті, магазині, на лавочці в парку. Однак час показав, що епідемія не стрибнула.

- На відкритому повітрі заразитися туберкульозом просто неможливо, дуже малі шанси у приміщенні, яке провітрюється. Реальний ризик виникає тоді, коли здорова і хвора людина перебувають в одному невентильованому приміщенні більше 4 – 6 годин. При цьому хворий має активно кашляти, чхати і не проходити курс лікування, - констатує директорка столичного пульмонологічного центру.

Що не так з вакциною

Світове товариство поставило завдання покінчити з туберкульозом до 2030 року. Поки це не вдалося жодній з держав. Навіть у благополучних країнах Європи показники захворюваності поступово зростають. За даними світової протитуберкульозної спільноти, недуга щодня забирає життя понад 3500 чоловік.

Але поки на озброєнні людства є одна-єдина вакцина БЦЖ (бацила Кальметта-Герена), яка була винайдена 100 років тому і яку роблять немовлятам на 3 – 5-й день життя.

- Проблема полягає в тому, що БЦЖ не дає стійкого імунітету. Вона захищає немовлят і дітей молодшого віку від розвитку важких форм і з часом втрачає свою дію. Вчені борються за вакцину, яка дала хоча б 10 років стійкого імунітету, - каже Юлія Загута.

У декларації світового протитуберкульозного товариства, яка була ухвалена в жовтні цього року на 7-му Глобальному форумі з протитуберкульозних вакцин, міститься вимога збільшити фінансування на винахід нових препаратів, які за кількістю і ціною були б доступні кожній людині на Землі.

Про бустерну дозу або вакцинацію дорослих не може бути мови, поки не винайдуть принципово новий вид вакцин. Як ми писали вище, переважна кількість дорослих, а також підлітків вже інфіковані. Така вакцина, як БЦЖ, жива. Якщо ввести її людині, яка вже контактувала з бактерією, можна викликати спалах хвороби.

Міфи про туберкульоз

1. Заразитися можна через спільні з хворим речі, одяг, посуд, їжу, яку приготував хворий.

Туберкульоз передається лише через повітря під час тривалого перебування в закритому погано вентильованому приміщенні. Тому в групі ризику знаходяться ув’язнені, військовослужбовці, медики, шахтарі, металурги.

2. Від туберкульозу рятує вологе прибирання, мило і антисептики.

Санітарний режим необхідний за будь-яких умов, бо він запобігає багатьом хворобам. Але від туберкульозу не захищає. Тільки регулярне провітрювання приміщення.

3. Туберкульозом можна заразитися в громадських місцях, кафе, супермаркеті.

Ризик надзвичайно малий, адже туберкульоз – це інфекція, яка передається повільніше за всі інші. Людина, яка почала лікування від туберкульозу, через три тижні перестає виділяти бактерію.

4. Від туберкульозу неможливо назавжди вилікуватися.

Все залежить від пацієнта. Якщо він нехтує рекомендаціями, забуває приймати ліки або відмовляється від препаратів, які можуть дати побічний ефект, збудник стає стійким до медикаментів, і хвороба повертається. При сумлінному лікуванні вдається подолати навіть важкі форми.

5. Вакцина не має сенсу, бо не захищає від хвороби.

Вакцина від туберкульозу знижує ризик розвитку хвороби і важких її форм. 100-річна практика довела, що ускладнення від вакцини виникають рідше, ніж у 1% випадків.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Официально: Студия Iron Galaxy анонсирует 4 марта новую Tony Hawk's Pro Skater
GameMag
2025-02-21T20:21:38Z
Obsidian Entertainment довольна стартовыми продажами Avowed — игру для Xbox Series X|S и ПК хорошо покупают
GameMag
2025-02-21T20:16:41Z
Split Fiction от разработчиков It Takes Two получит полный кроссплей
GameMag
2025-02-21T20:16:32Z
Cyberia Nova анонсировала дополнение «Земской собор» для игры «Смута»
GameMag
2025-02-21T20:09:32Z
Найден древнейший унитаз, которым пользовался принц: в чем его особенность
TSN
2025-02-21T18:21:05Z
"Это победа для игроков": Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида высказался о переносе эксклюзивов Xbox Series X|S на PlayStation 5
GameMag
2025-02-21T18:19:40Z
Решает важную проблему: найден способ "объединить" солнечные панели с батареями
Фокус
2025-02-21T17:00:36Z
Впервые за четыре года в Европе выросли продажи смартфонов
Корреспондент
2025-02-21T16:36:29Z
Аналитик назвал идеальную цену для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-02-21T16:21:52Z
«Диета внимания»: пять техник, чтобы перестать скролить ленту и начать работать
Marie Claire
2025-02-21T19:00:47Z
Замените муку другим ингредиентом и сырники получатся невероятно нежными: рецепт
TSN
2025-02-21T16:51:33Z
Пройдите тест с оптической иллюзией, чтобы узнать, есть ли у вас проблемы с обязательствами
TSN
2025-02-21T16:36:44Z
Лагман: рецепт вкусного блюда к ужину
Фокус
2025-02-21T15:57:38Z
Все говорят о любви к себе: почему шопинг и косметологи в этом не помогают
Marie Claire
2025-02-21T15:00:34Z
Красивый городок в духе Италии: найдено прекрасное место для отдыха летом
Фокус
2025-02-21T13:21:57Z
Какое самое полезное мясо в мире: этот вид "обходит" даже курицу и индейку
TSN
2025-02-21T12:36:06Z
Прически с лифтинг-эффектом — как выбрать ту, что подходит вам
Marie Claire
2025-02-21T11:00:14Z
Путешествие в будущее: как выглядит один из самых роскошных в мире поездов
Фокус
2025-02-21T09:06:20Z
Укрзализныця сообщила о гибели сотрудника от атаки БПЛА
Корреспондент
2025-02-22T01:45:40Z
РФ атаковала Киев и область "шахедами": детали вражеского удара
Фокус
2025-02-21T23:51:21Z
В Берлине мужчину тяжело ранили возле мемориала Холокоста, нападающего ищут
Европейская правда
2025-02-21T20:03:04Z
В Германии задержан россиянин по подозрению в подготовке теракта
Корреспондент
2025-02-21T17:39:07Z
Между двумя странами НАТО снова оборвался подводный кабель: что известно
TSN
2025-02-21T16:48:51Z
Военный требовал деньги у знакомой, выдавая себя за работника СБУ
Корреспондент
2025-02-21T16:18:27Z
Военный оказался мошенником: как он пытался обмануть женщину
Comments UA
2025-02-21T16:03:18Z
Обезьяна оставила без света всю Шри-Ланку
Comments UA
2025-02-21T15:48:07Z
В Украине ликвидировали четыре "схемы для уклонистов"
Корреспондент
2025-02-21T14:39:21Z
"Динамо" – "Карпаты": видео онлайн-трансляция матча
ZN UA
2025-02-21T22:10:06Z
Топ-клубы АПЛ готовы подписать звезду Аталанты, которая поссорилась с главным тренером
Корреспондент
2025-02-21T18:18:28Z
"Аграрный колледж, немного связано с лошадьми": в Украине прошли соревнования по хоббихорсингу
Фокус
2025-02-21T16:06:35Z
Больше половины участников Кубка мира выступили против возвращения российских лыжников
ZN UA
2025-02-21T15:25:42Z
Казус на велогонке в Португалии: участники проехали финишный поворот
Фокус
2025-02-21T12:06:45Z
Промоутер Баколе оценил его согласие на бой с Паркером
Корреспондент
2025-02-21T11:54:56Z
Дюбуа снялся с боя потенциальных соперников Усика: в чем причина и кто его заменит
TSN
2025-02-21T09:06:39Z
Канадский премьер Трюдо затроллил Трампа после победы над США в финале хоккейного турнира
ZN UA
2025-02-21T09:01:19Z
Канада обыграла США в финале хоккейного турнира
ZN UA
2025-02-21T08:31:14Z
Ночные обстрелы БпЛА и ситуация на фронте: главные новости ночи 22 февраля 2025 года
TSN
2025-02-22T05:06:14Z
В течение суток враг продвинулся в Донецкой области — DeepState
TSN
2025-02-22T04:51:13Z
21 февраля россияне ударили ракетой по Сумщине: в ОВА рассказали о последствиях этого и других обстрелов
ZN UA
2025-02-22T04:03:35Z
Россияне фактически захватили на Донбассе еще одно село и теперь штурмуют Константинополь с двух направлений
ZN UA
2025-02-22T03:13:26Z
Обломки БпЛА повлекли за собой пожар и разрушение в Соломенском районе Киева — Кличко
TSN
2025-02-21T23:36:46Z
В Киеве раздаются взрывы, столицу атакуют ударные дроны россиян
ZN UA
2025-02-21T22:30:58Z
Погода на стороне ВСУ: как мороз и снег усложнили продвижение оккупантов в Харьковской области
TSN
2025-02-21T22:09:55Z
На форуме в Киеве представили дрон Булава
Корреспондент
2025-02-21T22:00:02Z
В Киеве слышали взрывы
Корреспондент
2025-02-21T21:42:04Z
Что посмотреть на выходных: 10 фильмов, которые не оставят равнодушным
Comments UA
2025-02-21T19:39:52Z
Netflix экранизирует Sifu при участии создателя "Джона Уика"
GameMag
2025-02-21T19:33:57Z
НБУ выпустит новую монету номиналом 2 гривны: детали
Апостроф
2025-02-21T18:33:43Z
Какие стрижки никогда не выйдут из моды: пять стильных причесок
TSN
2025-02-21T18:21:37Z
"Старая бабка": путинистка Валерия прощается со своими поклонниками
GlavRed
2025-02-21T17:39:52Z
47-летняя Камалия рассекретила свою шокирующую диету: "По 20 часов не ем"
TSN
2025-02-21T16:51:05Z
Премьеры недели: Jerry Heil записала трек на стихи Издрыка, MÉLOVIN спел о предательстве любимого человека
Комсомольская правда
2025-02-21T16:04:49Z
Елена Зеленская продемонстрировала стильную винтажную брошь: сколько стоит новое украшение первой леди/Брошки занимают особое место в ювелирном гардеробе жены президента
Апостроф
2025-02-21T15:39:51Z
Винтажные корсеты и духи в Эрмитаже: как известные бренды готовятся к приходу весны
Marie Claire
2025-02-21T15:27:12Z
Три месяца на подачу документов: кто из украинцев рискует потерять часть пенсии
Знай
2025-02-22T05:30:40Z
Субсидия на аренду жилья: могут ли назначить, если один из супругов не является ВПЛ
ZN UA
2025-02-22T05:03:16Z
22 февраля: церковный праздник сегодня, кого нужно помянуть в эту родительскую субботу
UAToday
2025-02-22T05:03:09Z
Обещал рассказать правду о Зеленском и скрылся: куда девался Денис Манжосов из "Квартал 95"
Знай
2025-02-22T04:51:17Z
Исключен из воинского учета: кто может получить этот статус
ZN UA
2025-02-22T04:03:32Z
Масленичная неделя: когда начнется и что нужно делать
ZN UA
2025-02-22T03:34:41Z
В ВСУ рассказали о ликвидации подразделений КНДР в Курской области
TSN
2025-02-22T03:27:48Z
Приедут с полицией срывать счетчик: за какие долги украинцам "отрезают" свет
Знай
2025-02-22T03:12:08Z
Почему нельзя мыть полы 22 февраля и зачем готовить черную уху: приметы апреты на Маврикия и 70 мучеников
Знай
2025-02-22T03:03:59Z
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
TSN
2025-02-22T05:24:01Z
"Квантовая информация": ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
Фокус
2025-02-22T02:15:40Z
Медицинские обследования: как бесплатно пройти КТ и МРТ
ZN UA
2025-02-22T02:04:55Z
Жизнь после смерти: ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
TSN
2025-02-21T22:09:45Z
Даже сыр сокращает жизнь: ученые исследовали факторы, приближающие нас к смерти
Знай
2025-02-21T19:51:22Z
В Украине снизят цены на медпрепараты: исчезнут ли из продажи наиболее популярные лекарства?/Фарма поддержала решение властей, но как оно будет реализовано на практике?
Апостроф
2025-02-21T16:30:44Z
Как правильно варить свиной язык: полезные советы
Фокус
2025-02-21T16:12:42Z
Как ставить долгосрочные цели и достигать их без героизма и потери сна
Marie Claire
2025-02-21T16:00:43Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
TSN
2025-02-21T14:36:59Z
Онлайн-покупки выросли на 50%: какие категории товаров бьют рекорды спроса в Украине
Хвиля
2025-02-22T04:00:43Z
Пенсия в 2025 году: в ПФУ объяснили, какая ошибка будет стоить денег
Политека
2025-02-21T19:00:32Z
Нафтогаз сообщил о "непростой" ситуации с газом
Корреспондент
2025-02-21T18:09:58Z
ПриватБанк приостановит работу: когда и почему
Апостроф
2025-02-21T17:51:11Z
ПриватБанк отказал женщине в снятии депозита, требует 12 500 гривен компенсации: известно, на чью сторону стал суд
Политека
2025-02-21T17:30:19Z
Украинцы стали зарабатывать на 3 тысячи больше: озвучены суммы реальных зарплат
Знай
2025-02-21T17:12:43Z
Украина вошла в четверку лидеров Европы по уровню поддержки стартапов
Лига
2025-02-21T17:06:16Z
OpenAI с декабря увеличило количество пользователей на 33%, несмотря на появление DeepSeek
Лига
2025-02-21T15:27:42Z
Краснокнижные птицы из Украины начали перебираться в РФ: орнитолог назвал причины
Фокус
2025-02-21T15:06:14Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
2025-02-20T13:12:15Z
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
2025-02-20T11:12:17Z
Недорогой коммерческий электрокар Kia рассекретили за считанные дни до премьеры
Фокус
2025-02-20T08:45:14Z
Мигалки на дорогах: когда нужно уступать, а когда можно ехать дальше, памятка для водителей
Знай
2025-02-20T07:51:18Z
WSJ: Зеленский сегодня может подписать соглашение с США о полезных ископаемых
Лига
2025-02-22T05:30:19Z
США подали проект резолюции ООН по войне - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T05:21:29Z
Итоги 21.02: Договор о недрах и ультиматум Трампа
Корреспондент
2025-02-22T05:21:04Z
Трамп рассказал, как видит завершение войны в Украине: что посоветовал Зеленскому и Путину
Comments UA
2025-02-22T05:12:13Z
Трамп может растоптать главную мечту украинцев: о чем идет речь
Comments UA
2025-02-22T04:51:29Z
Создание спецтрибунала для РФ под угрозой из-за США - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T04:39:32Z
Британия "бросит вызов" США: Лондон готовит новую помощь Киеву и санкции против Москвы — The Telegraph
TSN
2025-02-22T04:21:41Z
Европейские министры обороны проведут экстренное совещание по Украине - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T03:45:56Z
США шантажируют Киев доступом к Starlink - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T02:30:08Z