MY.UAНовини
Крива інфікування туберкульозом повзе вгору: про що потрібно подбати кожному українцю
Крива інфікування туберкульозом повзе вгору: про що потрібно подбати кожному українцю

Крива інфікування туберкульозом повзе вгору: про що потрібно подбати кожному українцю

8 мільйонів нових випадків інфікування, близько 1,25 мільйона смертей – такі дані по туберкульозу зафіксувала ВООЗ за 2023 рік. І це найбільший показник за всю історію документування поширення небезпечної недуги. Туберкульоз став головною причиною смерті від інфекційних хвороб, обігнавши ковід.

В топову трійку збудників хвороб - проти яких, на думку ВООЗ, необхідно якнайшвидше розробити чи вдосконалити вакцини, – мікробактерія туберкульозу увійшла разом з ВІЛ та патогенною кишковою паличкою.

В Україні епідемія туберкульозу була оголошена у 1995 році (про закінчення, до речі, ніхто так і не сповіщав), в 2011-му ми опинилися на 7-му місці за рівнем захворюваності в Європі. Що відбувається зараз, що треба знати про туберкульоз і його профілактику - дізнавалася журналістка Коротко про.

Чому крива повзе вгору

Якщо у передвоєнні роки рівень інфікування туберкульозом в Україні йшов на спад, то зараз крива повзе угору. У 2022 році кількість хворих зросла на 2,5%, у 2023-му – на 7,3%. Фактичний приріст вперше зареєстрованих випадків за два роки становив майже 10%, у порівнянні з 2021-м.

“В умовах повномасштабної війни, тривалого стресу, тривалого перебування в підвальних приміщеннях, зубожіння населення, також того економічного стану, в якому перебуває наша країна, ми ще раз звертаємо увагу, що в цілому наша країна належить до країн з високим рівнем захворюваності серед європейського регіону”, - повідомила на брифінгу в березні цього року представниця Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва.

Втім, не тільки негативні явища можуть впливати на ріст показників, а й позитивні.

- Поліпшена робота з виявлення випадків туберкульозу, - коментує для Коротко про директор Київського фтизіопульмонологічного центру Юлія Загута. - На сьогодні ми фактично виходимо на рівень 2019 року. Спад захворюваності у “ковідний” період можна пояснити тим, що люди перейшли на дистанційну роботу, намагалися зайвий раз не виходити з дому, не відвідувати клініки. Зараз активізували профілактичну роботу центри первинної медико-санітарної допомоги, які скеровують кроки пацієнтів, центри соціального захисту, які їх супроводжують. На виявлення і лікування туберкульозу працює вся медична галузь.

За майже 30 років, відколи в Україні була оголошена епідемія, не було повідомлень про її припинення чи призупинення. У 2023 році, за даними ЦГЗ, кількість уперше зареєстрованих захворювань на активний туберкульоз, включно з його рецидивами, становила 19 851 випадок, або 48,4 на 100 000 населення. Періодично виникають суперечки: можна говорити про продовження епідемії чи вже ні?

- Епідемія – це масове поширення інфекції впродовж короткого проміжку часу. В цьому класичному розуміння епідемії в Україні немає, - зазначає Юлія Загута. - Є проблема, до якої треба свідомо ставитися.

Життя зі “сплячою” бактерією

Один із поширених міфів про туберкульоз зводиться до того, що це хвороба бідняків, безхатченків, тих, хто веде асоціальний спосіб життя. А якщо я з такими не спілкуюся, нормально харчуюся, дотримуюся санітарії, то така біда мене не торкнеться. На жаль, це хибне уявлення, через що можна пропустити початкову стадію недуги.

- Захворіти на туберкульоз може кожна людина, незалежно від соціального стану та способу життя. Скажу, як є: більшість дорослого населення вже інфіковані мікобактеріями туберкульозу. Але захворіють на нього не більше 5%. Все залежить від імунітету, - пояснює Юлія Загута.

Раніше це називалося тубінфікуванням, зараз вживається поняття “латентна туберкульозна інфекція”. Людина живе зі “сплячими” бактеріями. Якщо вчасно отримає лікування – напевно не захворіє. Якщо не отримає, то шанси 50 на 50. Бактерія може ніколи не прокинутися, але може статися так, що імунітет знизиться через інші проблеми в організмі - злоякісні новоутворення, цукровий діабет, аутоімунні захворювання, ВІЛ-інфекцію. І бактерія почне розмножуватися.

- Щоб такого не сталося, існують методи ранньої діагности. Препарати для обстеження на туберкульоз дітей і дорослих з груп ризику закуповуються державним коштом. Кожен центр медико-санітарної допомоги, тобто первинна ланка, формує такі групи із задекларованих пацієнтів. Вони проходять молекулярно-генетичне обстеження. Простіше кажучи, робиться аналіз мокроти, результат відомий вже через дві години. При потребі лікар направить на додаткові аналізи та рентгенообстеження.

Коли звертатися до лікаря

Обстежитись на предмет інфікування можна і за власною ініціативою. Для цього досить звернутися до сіймейного лікаря. Обов'язково звертатися до свого терапевта необхідно при наявності таких симптомів: 

  • кашель, що триває більше 2 тижнів,
  • температура тіла від 37,0 до 37,5 градуса протягом тижня,
  • підвищена пітливість, особливо вночі,
  • слабкість і швидка стомлюваність,
  • брак апетиту,
  • втрата ваги при звичайному режимі харчування,
  • задишка,
  • біль у грудях,
  • кровохаркання.

Насторожити мають кілька або навіть один з таких проявів, бо на перших етапах хвороба може не видавати себе кашлем чи задишкою, а тим паче кровохарканням.

У березні 2024-го представниця Центру громадського здоров’я повідомила, що Україною поширюється лікарсько-стійкий туберкульоз.

- Таку форму мають приблизно 20 – 25% серед усіх першовиявлених. "Лікарсько-стійкий" означає, що мікобактерії не чутливі до двох найбільш ефективних лікарських засобів. Однак це аж ніяк не вирок. Є інші, в тому числі новітні препарати, кожному призначається індивідуальна схема лікування.

Безкоштовно і анонімно

Коментуючи підсумки 2023 року, у ВООЗ відмітили, що на фоні зростання кількості нових випадків захворювання смертність від туберкульозу знижується. Україна не виняток.

- Ризик летального наслідку мають пацієнти, у яких дуже занедбаний двосторонній процес і сильне виснаження. Тобто коли по меддопомогу звертаються на пізніх стадіях розвитку хвороби. В інших випадках лікування відбувається досить успішно, - каже Юлія Загута.

Лікар підкреслює, що в Україні лікування від туберкульозу безкоштовне для пацієнтів та анонімне – так само, як лікування ВІЛ/СНІД. Госпіталізація відбувається тільки за складних форм хвороби.

- Здебільшого лікування амбулаторне. Пацієнт отримує у свого сімейного лікаря медикаменти, які видаються в рамках пакету, оплаченого Національною службою здоров’я України, і приймає їх за призначеною схемою під наглядом лікаря-куратора. При цьому людина має право обирати, хто буде її куратором у лікуванні – спеціаліст від комунального пульманологічного закладу або громадської організації, яка отримала право на супровід таких пацієнтів. Спілкування з куратором відбувається через відеобот. Пацієнт розповідає про своє самопочуття і отримує коригування курсу або додаткові рекомендації.

В одному транспорті, на лавочці в парку...

Втім, на практиці не все виглядає так просто. У хворих на туберкульоз є значний ризик розвитку депресії – через те саме уявлення, що це “соромна” і смертельна недуга. Або через інші життєві проблеми, наприклад, через втрату роботи, звичного кола спілкування, брак коштів на поживне харчування. В Центрі громадського здоров’я нагадують, що пакет з лікування туберкульозу передбачає також медико-соціальний супровід. Він включає послуги психолога, медсестри, соціального працівника, за потреби – юриста, оплату мобільного зв’язку та продуктові набори.

Такі послуги можуть надавати неурядові організації, які уклали договір з ЦГЗ. Про проблему, яка заважає успішному лікуванню, слід розповісти лікарю-куратору, той звернеться до соціального працівника, який правильно скерує пацієнта.

Коли в ході медреформи від госпіталізації хворих на туберкульоз почали переходити на амбулаторне лікування, найбільше галасу було через страх опинитися з носіями бактерії в одному транспорті, магазині, на лавочці в парку. Однак час показав, що епідемія не стрибнула.

- На відкритому повітрі заразитися туберкульозом просто неможливо, дуже малі шанси у приміщенні, яке провітрюється. Реальний ризик виникає тоді, коли здорова і хвора людина перебувають в одному невентильованому приміщенні більше 4 – 6 годин. При цьому хворий має активно кашляти, чхати і не проходити курс лікування, - констатує директорка столичного пульмонологічного центру.

Що не так з вакциною

Світове товариство поставило завдання покінчити з туберкульозом до 2030 року. Поки це не вдалося жодній з держав. Навіть у благополучних країнах Європи показники захворюваності поступово зростають. За даними світової протитуберкульозної спільноти, недуга щодня забирає життя понад 3500 чоловік.

Але поки на озброєнні людства є одна-єдина вакцина БЦЖ (бацила Кальметта-Герена), яка була винайдена 100 років тому і яку роблять немовлятам на 3 – 5-й день життя.

- Проблема полягає в тому, що БЦЖ не дає стійкого імунітету. Вона захищає немовлят і дітей молодшого віку від розвитку важких форм і з часом втрачає свою дію. Вчені борються за вакцину, яка дала хоча б 10 років стійкого імунітету, - каже Юлія Загута.

У декларації світового протитуберкульозного товариства, яка була ухвалена в жовтні цього року на 7-му Глобальному форумі з протитуберкульозних вакцин, міститься вимога збільшити фінансування на винахід нових препаратів, які за кількістю і ціною були б доступні кожній людині на Землі.

Про бустерну дозу або вакцинацію дорослих не може бути мови, поки не винайдуть принципово новий вид вакцин. Як ми писали вище, переважна кількість дорослих, а також підлітків вже інфіковані. Така вакцина, як БЦЖ, жива. Якщо ввести її людині, яка вже контактувала з бактерією, можна викликати спалах хвороби.

Міфи про туберкульоз

1. Заразитися можна через спільні з хворим речі, одяг, посуд, їжу, яку приготував хворий.

Туберкульоз передається лише через повітря під час тривалого перебування в закритому погано вентильованому приміщенні. Тому в групі ризику знаходяться ув’язнені, військовослужбовці, медики, шахтарі, металурги.

2. Від туберкульозу рятує вологе прибирання, мило і антисептики.

Санітарний режим необхідний за будь-яких умов, бо він запобігає багатьом хворобам. Але від туберкульозу не захищає. Тільки регулярне провітрювання приміщення.

3. Туберкульозом можна заразитися в громадських місцях, кафе, супермаркеті.

Ризик надзвичайно малий, адже туберкульоз – це інфекція, яка передається повільніше за всі інші. Людина, яка почала лікування від туберкульозу, через три тижні перестає виділяти бактерію.

4. Від туберкульозу неможливо назавжди вилікуватися.

Все залежить від пацієнта. Якщо він нехтує рекомендаціями, забуває приймати ліки або відмовляється від препаратів, які можуть дати побічний ефект, збудник стає стійким до медикаментів, і хвороба повертається. При сумлінному лікуванні вдається подолати навіть важкі форми.

5. Вакцина не має сенсу, бо не захищає від хвороби.

Вакцина від туберкульозу знижує ризик розвитку хвороби і важких її форм. 100-річна практика довела, що ускладнення від вакцини виникають рідше, ніж у 1% випадків.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Полиция Словакии начала проверку из-за дипфейка с "заключенным" Фицо
Европейская правда
2025-04-16T16:49:36Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
Вучич положился на российскую ФСБ и обратился к "жалким лжецам"
Европейская правда
2025-04-16T17:33:50Z
В Израиле протестуют против участия официальных лиц в праздновании 9 мая в Москве
ZN UA
2025-04-16T17:25:58Z
Трампу предлагают более жесткую позицию по отношению к Путину, однако есть препятствие, - WSJ
Telegraf
2025-04-15T09:01:03Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Впервые в истории истребитель F-35 собрали из двух разбитых самолетов
Корреспондент
2025-04-10T23:45:18Z
Папа Римский не будет возглавлять пасхальные богослужения, - Ватикан
Комсомольская правда
2025-04-16T17:39:23Z
Военные расходы Украины превысили план Минфина
Корреспондент
2025-04-16T17:27:54Z
В ОП рассказали о количестве новобранцев по Контракту 18-24
Корреспондент
2025-04-12T19:51:13Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Россия заявляет о провокациях: что ожидают от ВСУ
Comments UA
2025-04-16T17:06:56Z
В киевских маршрутках внедрят новую системы оплаты: что изменится для пассажиров
Хвиля
2025-04-16T17:00:32Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Эпичные сражения в трейлере третьего сезона мультсериала "Кровь Зевса" — стартует 8 мая
GameMag
2025-04-16T17:33:17Z
Анна Ризадинова в ультракороткой юбке посветила идеальными ногами у люксового авто
Gazeta UA
2025-04-16T16:06:16Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Умерла гендиректор Музея истории Киева Диана Попова
Комсомольская правда
2025-04-13T13:06:20Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Минздрав планирует обнаруживать аптеки без дипломированных фармацевтов
Корреспондент
2025-04-16T16:30:02Z
В Европу завезли смертельный вирус в "святой воде" из древнего колодца
Фокус
2025-04-16T14:51:52Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Это шокирует каждого: стало известно о влиянии ежедневного употребления яиц на организм
Comments UA
2025-04-16T14:39:25Z
Пять лучших продуктов для детского мозга: чем обогатить рацион во время обучения и роста
Gazeta UA
2025-04-16T13:51:04Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
В Курске после взрыва загорелся завод - СМИ
Корреспондент
2025-04-16T17:42:36Z
В Курске вспыхнул пожар в цехе предприятия по производству подшипников: что известно
Апостроф
2025-04-16T17:21:06Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Как понять, что вы не нравитесь человеку: 7 сигналов тела, которые стоит знать
GlavRed
2025-04-16T17:27:59Z
Картофель вырастет крупным: при посадке добавьте в лунки один "секретный" ингредиент
Telegraf
2025-04-16T15:48:36Z
Красивые пасхальные яйца с интересным узором: для покраски нужно всего два ингредиента
Telegraf
2025-04-16T14:36:59Z
Что взять на пикник: туристическая мебель, без которой не обойтись
Gazeta UA
2025-04-16T13:51:35Z
Не щиплет глаза и не содержит синтетики: как приготовить шампунь для собаки дома
GlavRed
2025-04-16T13:27:12Z
"Голое село": в нем ходят без одежды в магазины, дискотеки и на пляжи
Comments UA
2025-04-16T12:51:19Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Дополнительная квитанция на квартиру в Одессе: кого обяжут платить 4 тысячи гривен
Политека
2025-04-16T17:30:39Z
"Будут ли какие-то дополнительные изменения - тишина": нардеп о мизерных пенсиях украинцев в 80 долларов
Апостроф
2025-04-16T16:51:26Z
Украинцам намекнули на новые налоги: обещают в крайнем случае
Знай
2025-04-16T16:36:19Z
Хмельницкая АЭС осталась без болгарских реакторов: проект достройки энергоблоков закрывается?/Не исключено, что София хочет поторговаться, но возможны и другие варианты
Апостроф
2025-04-16T16:33:22Z
Пасхальная корзина ударила по карманам: цены выросли на 25%
Gazeta UA
2025-04-16T16:30:24Z
Будут ли поднимать тариф на свет: Шмигаль ответил
UAToday
2025-04-16T16:30:15Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Де Брейне нарасхват: бельгийцем заинтересовался еще один клуб МЛС
Корреспондент
2025-04-16T17:21:42Z
Динамо продолжит сотрудничество с лидером команды
Корреспондент
2025-04-16T17:01:52Z
Искусственный интеллект предсказывает нокаут: кто победит в реванше Усик - Дюбуа
Gazeta UA
2025-04-16T16:54:38Z
Юрген Клопп: Моя роль в структуре Ред Булл не из лучших
Корреспондент
2025-04-16T16:33:28Z
В России тренер домогался к 11-летней фигуристке
ZN UA
2025-04-16T16:25:20Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Sony резко повысила стоимость подписки PlayStation Plus в Турции
GameMag
2025-04-16T17:33:50Z
OpenAI представила o3 и o4-mini: Новые флагманские модели ChatGPT с расширенными возможностями
Хвиля
2025-04-16T17:33:29Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
ЕС отменил запрет на углепластик в автомобилях
Корреспондент
2025-04-16T15:45:37Z
Доминируют электрокары: определены лучшие авто в мире за 2025 год
Фокус
2025-04-16T15:30:57Z
Рейтинг самых популярных автомобилей в Европе в 2025 году
Comments UA
2025-04-16T13:27:07Z
Водителей могут лишить прав на год за "спасибо" на дороге
Comments UA
2025-04-16T11:54:46Z
Британские иконы: на аукцион выставлена коллекция ретроавто на $1,5 миллиона
Фокус
2025-04-16T10:30:32Z
Названы самые популярные марки автомобилей среди европейцев
Корреспондент
2025-04-16T08:27:02Z
Ford презентовал экстремальные внедорожники для самых сложных условий
Фокус
2025-04-16T07:57:58Z
Лучше откажитесь от идеи заправлять эти автомобили до полного бака: в чем причина
Comments UA
2025-04-16T07:30:08Z