MY.UAНовини
Яку воду п’ють українці?
Яку воду п’ють українці?

Яку воду п’ють українці?

Нещодавнє повідомлення одного з українських видань, що як вибухова хвиля рознеслося Інтернетом, додало адреналіну в організми й без того знервованих громадян — їм привиділася у воді з власних кранів суміш ціаністого калію з синильною кислотою. Фігурально кажучи. Це «повідомлення» того ж дня потрапило до Вікіпедії, яка виводить на інтерв`ю заступниці міністра охорони здоров’я Марини Слободніченко, де вона зачепила безліч проблем галузі, але лише пасаж щодо якості води набув широкого розголосу, зазначає видання ZN.UA.

«Тобто якої якості в Україні має бути питна вода? — ставить питання руба високопоставлена спікерка. — ЄС вимагає від нас прописати це на рівні законів, щоб урегулювати дотримання певних стандартів питної води. Якщо ми зараз це пропишемо, як того хоче ЄС, то це одразу по всій країні призведе до того, що питної води в нас немає, а є лише технічна. Якщо споживач користується технічною водою, то він має сплачувати за неї меншу вартість. Упадуть тарифи на воду, а значить, будуть ненадходження до бюджету. Щоб привести ці стандарти у відповідність до європейських, потрібно не просто написати їх на папері, а реалізувати в країні. І це велике питання. Скільки часу та коштів знадобиться? Це питання не одного року. І таких питань багато».

Які дійсно справи з якістю та стандартами води в ЄС та в Україні? Чи насправді наша питна вода — технічна? І чому влада маніпулює, політично, а не раціонально граючи тарифами?

Як справи з водою в ЄС

В ЄС стандарти питної води регламентуються Директивою Ради 98/83/ЄС від 3 листопада 1998 року про якість води, призначеної для споживання людиною (скажемо відверто, доволі архаїчною, останні зміни вносилися 15 років тому). Перед статтею 1 викладено 34 застереження(!), що відображає складність урахування всіх обставин щодо різних країн-членів в єдиному документі. Власне стандарти якості питної води встановлюються в Додатку 1 Директиви, де зауважується, що національні стандарти не можуть бути менш суворими, ніж у цьому додатку.

Однак у статті 9 Директиви передбачено можливість винятків (відступів, як написав перекладач): «Держави-члени можуть передбачити відступи від параметричних значень, що встановлені в Додатку І… за умови, що жоден з відступів не становить потенційної небезпеки людському здоров’ю, а також за умови, що постачання води, призначеної для споживання людиною, на відповідній території не може здійснюватися інакше…». Отже, підхід ЄС доволі гнучкий і передбачає зменшення вимог до якості води. Що ж саме встановлено в Додатку 1?

Мікробіологічні параметри (E. Coli та інші збудники хвороб) — сім позицій. Хімічні параметри — 26 позицій. Індикативні параметри — 20 позицій. Останні два розділи включають хімічні елементи, сполуки та загальні характеристики води. Відзначимо окремо, що точність визначення параметричних значень за Директивою ЄС коливається від 10 до 25%, що, перепрошую за тавтологію, доволі неточно. Доречно тепер порівняти ці стандарти та вимоги з аналогічними, встановленими в Україні.

Вчіть матчасть!

Так неодноразово казав товариш майор у нас на військовій кафедрі, що, втім, актуально для всіх інших предметів, які вивчають в університеті. Цього разу матчастину викладено у наказі МОЗ №400 від 12.05.2010, відомому всім санітарним лікарям України: «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». При цьому всі параметри подано для трьох окремих груп джерел води — водопроводів, колодязів і каптажних джерел, фасованої води та води з бюветів, чого, до речі, немає в Директиві ЄС.

За обсягом ці норми більші порівняно з Директивою ЄС і також містять відповідні додатки, де визначено допустимі значення параметрів чистоти води. Так, показники епідемічної безпеки містять 11 позицій — на чотири більше, ніж у Директиві ЄС, причому як у Європі, так і в Україні вимагається повна відсутність E. Coli, ентерококів та інших збудників хвороб як у водопровідній і бюветній воді, так і у фасованій. Єдина відмінність — щодо синьогнійної палички: у нас її вміст не визначається, а в Європі вона не допускається.

Українські ДСанПіН визначають такі групи параметрів. Органолептичні показники — запах, забарвленість, каламутність, смак і присмак (в одному). Фізико-хімічні — 17 показників. Санітарно-токсикологічні — 20 показників.

Понад те, визначається окрема група показників для нафтопродуктів, пестицидів і речовин 1-го та 2-го класу небезпеки, разом — 13 параметрів. Ще одна група — для сильнотоксичних речовин, таких як берилій, стронцій, ціаніди, бензол, — також 13 позицій. Однак це не все, є розділи параметрів сумарної альфа- і бета-активності та радіоактивності окремих елементів (ізотопів) — урану, радію, радону та стронцію, разом вісім позицій.

У підсумку українські ДСанПін визначають допустимі значення для 71 показника, натомість Директива ЄС містить їх лише для 53. Можна провести порівняльний аналіз для значень окремих показників, однак він не дасть суттєвих відмінностей. Наприклад, 0,2 міліграма «українського» алюмінію арифметично дорівнює 200 мікрограмам «європейського», й так переважно по інших позиціях.

Таким чином, українські стандарти чистоти питної води розроблені набагато детальніше, ніж європейські, тому, панове чиновники, вчіть матчасть! Та позбавтеся комплексу меншовартості щодо Європи…

Про технічну воду та тарифи

В Україні немає стандарту «технічної води», кожне підприємство, яке використовує неочищену чи недоочищену воду, самостійно визначає для себе ступінь її підготовки та склад. Натомість водоканали, що постачають воду населенню, зобов’язані керуватися саме ДСанПіН і ДТСУ для питної води, й немає сумнівів, що саме так вони й вчиняють. Адже у разі будь-яких шлункових чи інших інфекцій джерело захворювання (водоканал) встановлюється дуже просто, тому жоден посадовець не хоче нести відповідальність за неякісно підготовлену питну воду.

До речі, для того щоб вода мала приємний смак, вона повинна мати відповідні хімічні домішки, а не бути чисто дистильованою. Такий хімічний склад «смачної» води також встановлюється ДСанПіН через так звані показники фізіологічної повноцінності мінерального складу питної води (у Директиві ЄС цього також нема). Тобто вода має бути відповідної жорсткості та лужності, містити йод, калій, кальцій, магній, натрій тощо у визначених межах.

І, нарешті, про тарифи на воду. Їхня величина визначається не назвою — питна чи технічна, а розміром витрат на підготовку води до вживання, й простою зміною назви цих витрат не зменшити! Хоч би як називайте воду, але за її очищення та подачу до крана в квартирі треба заплатити відповідну суму, й саме тут сьогодні є проблеми.

Тарифи на воду не змінювалися з 2021 року. За цей час підвищували зарплати народним депутатам, державним чиновникам, прокурорам, поліцейським і багато кому ще. Піднімали зарплати й працівникам водоканалів — унаслідок зростання «мінімалки». Але якщо першим це закладалося в держбюджеті, то останнім це не закладалося ніде, тобто не закладалося в тариф. Уряд мовчки кивав у бік мерів — мовляв, хай пошукають гроші у себе в місцевих бюджетах. І при цьому забирав військовий ПДФО…

Національний регулятор (НКРЕКП) тричі намагався виправити ситуацію, але під тиском згори визнавав своє рішення «аморальним і некомпетентним» і через три дні… скасовував щойно встановлене зростання тарифів! Так 34 найбільші водоканали країни опинилися у край важкому економічному становищі й тому так чи інакше вимушені економити, отже, ніхто не дасть гарантій, що вони не економлять саме на очищенні води, — реагенти переважно імпортні…

Тут ми виходимо на ключове запитання: чи можна пити воду з-під крана? Адже ми бачимо, як народ з баклажками масово йде до бюветів і різних автоматів, що стоять у всіх продуктових магазинах. Імовірно, народ вважає, що ні! Але чи ставить хтось собі запитання: чи кращої якості вода у приватних підприємців, які наливають її до цих автоматів? Чи відбувається контроль її чистоти в розливайках, що зараз стоять на кожному розі? Адже те, що вода добувається із свердловин, не свідчить автоматично про її відповідність нормативам. Навпаки, якщо в міських водоканалах йде постійний моніторинг води на вході та виході, то у приватників він має спорадичний характер — коли санепідстанція прийде…

Отже, відповідь на поставлене запитання кожен дає собі самостійно, й не в останню чергу на це впливає реклама та нав’язана модель поведінки. Приміром, ми в сім’ї багато років брали воду з джерел і криниць лише для чаю та кави, а готуємо та п’ємо — з-під крана «Київводоканалу».

Куди жбурляти каміння

За світовими стандартами, Україна, попри наявність великих і середніх річок, є насправді країною з украй обмеженими водними ресурсами. Ситуація з малими річками просто катастрофічна — вони зникають на очах одного покоління. (Зрозуміло, що все в розрахунку на душу населення.)

Випадок із забрудненням Сейму та Десни лише оголив катастрофічність ситуації й заодно продемонстрував некваліфікованість і безпорадність державного апарату. Тому керівництву МОЗ слід жбурляти каміння не в городи українських державних стандартів чи водоканалів, а у бік тих п’яти-шести «ефективних менеджерів», які сидять на Банковій і роблять лише те, що подобається піплу чи плебсу (називайте, як хочете). Відкладаючи реальне розв’язання проблеми комунальних підприємств, що животіють, та абсолютно не думаючи про здоров’я своїх громадян.

Автор: Олександр Сергієнко, кандидат фізико-математичних наук, юрист, директор аналітико-дослідницького центру “Інститут міста”

Джерело:  ZN.UA

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
В США ответили, способна ли РФ переломить ситуацию в Курской области
Comments UA
2024-11-13T08:15:40Z
У Зеленского прокомментировали кадровые назначения Трампа
Корреспондент
2024-11-14T18:06:35Z
В Финляндии говорят об отсутствии предпосылок для открытия границы с РФ
Европейская правда
2024-11-14T17:45:41Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
BAFTA вводит новые правила с 2025 года - некоторых лауреатов будут лишать премий
Комсомольская правда
2024-11-14T17:02:16Z
Бывшую жену Хью Джекмана заметили с известным мужчиной
Фокус
2024-11-14T16:57:39Z
69-летняя Вупи Голдберг пожаловалась, что не может уйти на пенсию: в чем причина
Фокус
2024-11-14T09:45:42Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Начинается Рождественский пост: топ-5 вещей, которые нельзя делать
Comments UA
2024-11-14T15:07:30Z
МОЗ дозакупит лекарств и медтоваров почти на два миллиарда гривен
Апостроф
2024-11-14T14:21:31Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
Несмотря на аргументы ра противодействие ВРУ: Кабмин пытается взять под контроль деньги больниц
ZN UA
2024-11-12T14:07:55Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Шесть знаков Зодиака засыплет деньгами в 2025 году
UAToday
2024-11-14T17:36:50Z
В Германии староста класса собирал деньги на выпускной, а потратил их на отдых в Турции
Фокус
2024-11-14T17:36:12Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
В Амстердаме прошли массовые еврейские погромы
Корреспондент
2024-11-08T03:30:10Z
Всеобщая мобилизация: в какой срок нужно забрать повестку с почты
ZN UA
2024-11-08T04:03:51Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Словакия стремится продолжить покупать дешевую российскую нефть
Корреспондент
2024-11-14T18:09:08Z
Понадобится более 1500 лет: украинцам дали разъяснение о компенсации за жилье
Политека
2024-11-14T18:01:01Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Китайский НПЗ отказался от нефти из РФ: где нашли замену
Новости Украины
2024-11-14T17:54:18Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Гороскоп на пятницу 15 ноября 2024 года
UAToday
2024-11-14T17:36:06Z
"Тетрис" в реальной жизни: эксперты раскрыли два трюка для складывания вещей
Фокус
2024-11-14T15:21:00Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Докторская колбаса: как приготовить популярный продукт в домашних условиях
Фокус
2024-11-14T14:15:40Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Легендарная спортсменка возобновила карьеру в 40 лет после пятилетнего перерыва
ZN UA
2024-11-14T18:07:28Z
Грузия – Украина: где смотреть и ставки букмекеров на матч Лиги наций
Известия Киев
2024-11-14T18:04:15Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Майк Тайсон удивил прогнозом на бой-реванш Усик – Фьюри
Хвиля
2024-11-14T17:24:32Z
Обладатель Золотой бутсы проиграл первый матч в профессиональном теннисе
Корреспондент
2024-11-14T13:54:40Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
На оккупированной территории школьники "ведутся" на легкие деньги: что их заставляют делать россияне
Comments UA
2024-11-14T18:09:18Z
Дроны, РЭБы, генераторы, обогреватели: Виталий Кличко отправил партию помощи для трех бригад
Апостроф
2024-11-14T18:03:26Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Россияне пожаловались на разграбленные дома в селе, в которое ВСУ и не заходили
Фокус
2024-11-12T14:27:41Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
"AI SMM DAY": в Украине проведут крупнейшую онлайн-конференцию по использованию ИИ в СММ и маркетинге
Апостроф
2024-11-14T17:48:00Z
Xiaomi оголошує графік розгортання HyperOS 2 зі списком пристроїв
Portaltele
2024-11-14T17:37:11Z
Украина начала использовать трехмерные радары израильского производства: подробности
UAToday
2024-11-14T17:36:00Z
Принц больше не фиолетовый: Создатели The Rogue Prince of Persia обновили визуал
GameMag
2024-11-14T17:27:39Z
Советы по очистке смартфона: 5 простых шагов для простого и эффективного ухода
Фокус
2024-11-14T17:10:56Z
Слух: Продажи Dragon Age: The Veilguard преодолели отметку в 1 млн копий
GameMag
2024-11-14T17:02:37Z
Sony потратила более $90 миллионов на Driveclub — гоночная игра для PlayStation 4 не оправдала ожиданий
GameMag
2024-11-14T16:55:12Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
В результате обстрела Запорожской области разрушен поселковый совет
Корреспондент
2024-11-14T15:55:46Z
Мошенники выдавали человека за медведя для обмана страховых компаний
Корреспондент
2024-11-14T14:56:22Z
Деньги в мусорных контейнерах: как киевский полицейский переправлял мужчин через границу
Comments UA
2024-11-14T14:55:01Z
Тайфун Усаги обрушился на Филиппины
Корреспондент
2024-11-14T13:52:38Z
Масштабные наводнения в Испании: в пострадавших районах отменили красный уровень опасности
Апостроф
2024-11-14T12:57:53Z
В Украине провели масштабные задержания чиновников, оформлявших "инвалидность"
Апостроф
2024-11-14T12:33:52Z
"И смех, и грех": Уполномоченный по антикоррупции в Одесской области задержан за взятку
Comments UA
2024-11-14T12:00:42Z
Более 100 спасателей тушили пожар после атаки дронов в Полтавской области
Корреспондент
2024-11-14T11:18:45Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z
Можете потерять много денег: украинцев предупредили об опасности продажи авто по доверенности
Знай
2024-11-12T21:51:26Z
Mercedes-Benz 1923 выставили на продажу: за сколько продадут ретро-авто
Comments UA
2024-11-12T15:36:36Z
Неожиданный лидер: один из регионов обогнал Киев по количеству электрокаров
Comments UA
2024-11-12T14:33:28Z
Представлений мотоцикл Secoron RA600
Portaltele
2024-11-12T12:07:59Z
В чем отличие бензина 95 от 95 премиум и 92: важно знать каждому водителю
UAToday
2024-11-12T11:06:21Z