MY.UAНовини
Китайські граблі Трампа. Це корисно знати й Україні
Китайські граблі Трампа. Це корисно знати й Україні

Китайські граблі Трампа. Це корисно знати й Україні

Китайські граблі Трампа. Це корисно знати й Україні

Після перемоги на виборах у США Дональда Трампа в Пекіні панують песимістичні очікування: Трамп та його прихильники вважаються небезпечними, оскільки відмовилися від поміркованої стратегії Барака Обами на цьому напрямку, обравши натомість ядром свого зовнішньополітичного курсу жорстку антикитайську позицію. Перша каденція Трампа запам’яталася фронтальною торговельною війною з КНР, але вона була лише верхівкою айсберга. Саме наприкінці 2010-х у США запровадили механізми скринінгу китайських інвестицій, унеможливили поглинання китайцями американських хайтек-компаній, ввели перші санкції проти китайських технологічних гігантів. У сфері безпеки було оформлено нову доктрину — Індо-Тихоокеанську стратегію.

Хоча ззовні ці дії першої адміністрації Трампа виглядали як цілісна, продумана й далекосяжна антикитайська політика, за наближеного розгляду вони виявилися сукупністю стихійних ривків і відкатів, поєднаних із випадковими здобутками та локальними втратами, що виринали й зникали в морі хаосу, який панував у Вашингтоні. На початку каденції в Трампа не було ні чіткого плану, що робити із загрозами, які регулярно створювала глобальному лідерству та безпеці Сполучених Штатів КНР, ні команди, яка могла б професійно діяти на цьому напрямку.

Рефлексія над еволюцією трампівського підходу до протистояння з Китаєм корисна й для України, політика нової адміністрації щодо якої наразі є чорною скринькою. Осмислення її китайського вектору в 2017–2020 роках дає змогу виявити загальні обриси траєкторії зовнішньої політики Трампа, що генерується з нуля, трансформується в завершений концепт та імпульс до дій не лише його оточення, а й американської бюрократичної машини загалом.

Центральним досягненням адміністрації Трампа на китайському напрямку вважаються переговори та підписання «Економічної і торговельної угоди між США та КНР», точніше, її частини, що отримала назву «Фаза 1». Обіцянку домогтися від Китаю торговельних поступок і відмови від недобросовісних практик Трамп озвучував під час передвиборчої компанії 2016 року. Однак першу частину угоди було підписано лише в січні 2020-го, після трьох років його президентської каденції.

Перегляд торговельних відносин із КНР був продиктований об’єктивною необхідністю. У двосторонній торгівлі протягом тривалого часу спостерігався дефіцит на користь Китаю, а його проникнення та вплив на багато сфер американського соціально-економічного життя стали виразно помітні. Тим часом у фіксації Трампа саме на угоді з Китаєм був і суб’єктивно-психологічний момент: несвідоме бажання бізнесмена щось продати платоспроможному клієнту, потяг амбіційної людини демонструвати перемоги назагал, а також бажання зруйнувати спадщину адміністрації Обами, яка намагалася (малоуспішно) розвивати відносини з Пекіном, залучаючи його до міжнародних відносин на американських правилах і зв’язуючи зобов’язаннями. Ймовірно, політику Обами інтерпретували в Пекіні як слабкість, адже Китай відповів на неї глибшим проникненням в американські внутрішні справи.

Позиція Вашингтона під час переговорів із Пекіном у 2018–2019 роках формально виглядала сильнішою, оскільки торговельний диспаритет давав змогу США нав’язувати умови, можливість відповідати на які в Пекіна була обмеженою. Право першого ходу належало американцям, і вони скористалися ним 2018 року, провівши три раунди підвищення тарифів на китайський імпорт. Щоразу Пекін намагався тримати удар і відповідати тарифними рестрикціями, болісно таргетуючи ними добробут тих американців, які обирали Трампа. Проте в сильної американської позиції були свої вразливості, як внутрішні, так і зовнішні, які в підсумку не дозволили США досягнути масштабніших результатів.

Ізсередини американську лінію підточували чвари між конкуруючими таборами. З одного боку, на відповідальні за переговори посади Трамп призначив своїх приятелів-бізнесменів із потужними зв’язками в підприємницьких колах і на Волл-стріт. Табір цих підприємців (що сформувався довкола міністрів фінансів Стівена Мнучіна й торгівлі Вілбура Росса), перебував у опозиції до ідеї жорсткої угоди з Китаєм, будучи чутливим до невдоволення китайських партнерів. На протилежному полюсі згуртувався табір ідеологічно заряджених яструбів (Стівен Беннон, Джон Болтон, Майк Помпео та ін.), які вважали Трампа засобом пробудження Америки від сплячки, щоби сконцентрувати весь її потенціал на китайській загрозі.

Хоча Трамп інтуїтивно відчував наростання небезпеки з боку КНР, прокитайське бізнес-лобі мало незрівнянно більший вплив на формування його поточної позиції, ніж яструби. Приятелі-мільярдери не лише вміли говорити зрозумілою для нього мовою матеріальних витрат і вигід, а й мали швидкий та ефективний канал комунікації з ним через членів родини та керівників апарату. Однак як переговірники з Китаєм партія бізнесменів виявилася слабкою та миролюбною: численні активи й контракти з китайськими партнерами позбавляли її важелів тиску на протилежну сторону, щоб домагатися поступок. Не продемонструвавши помітних результатів у переговорах протягом 2017 року, група спровокувала пряме втручання Трампа в процес, який із подачі яструбів 2018-го почав прямо погрожувати китайцям значними тарифами на великі порції китайських товарів.

Декларована Трампом дружба із Сі Цзіньпіном також додавала деструктиву. Вона, за спостереженнями інсайдерів, мала форму майстерних лестощів, приймаючи які, Трамп неодноразово давав вказівки робити поступки Сі у відповідь на його особисті звернення. Плин часу також знижував схильність Трампа до якісних переговорів із «другом» Сі. На горизонті маячили вибори президента 2020 року, і йому стала потрібна будь-яка угода.

Ззовні адміністрація Трампа періодично опинялася перед ситуативними можливостями, які не змогла ефективно інтегрувати до своєї переговорної позиції. Студентські протести в Гонконгу проти нових безпекових законів 2019 року, придушені китайською владою, Трамп відверто проігнорував. Він саботував білль Hong Kong Human Rights and Democracy bill, ухвалений конгресом без його підтримки, а підписуючи його, заявив: «Ми маємо солідаризуватися з Гонконгом, але я також солідаризуюсь із президентом Сі. Він мій друг». Із тієї ж причини у Сполучених Штатах воліли не покладати провину на Китай за пандемію Covid-19, яка спалахнула 2020-го. Демонстративна нечутливість Трампа до демократії та прав людини ускладнила його комунікацію із союзниками в різних форматах щодо спільної протидії амбіціям Китаю. Жорстке стримування, плановане в рамках Індо-Тихоокеанської стратегії, вперлося в неготовність скаредного президента знаходити ресурси для її фінансування.

У підсумку підписи під угодою з Китаєм виявилися важливішими за її якість. Формально вона дала змогу Трампу декларувати виконання передвиборчої обіцянки. Фактично ж угода зобов’язала Китай здійснити закупівлю додаткових товарів у США на 200 млрд дол., що протягом наступних двох років було виконано ним на 60%. У обмін на деяке зниження тарифів Китай також обіцяв посилити захист прав інтелектуальної власності та скасувати частину обмежень на діяльність американських фірм на своїй території. Але механізм примусу до виконання положень угоди, а також ініціації переговорів щодо Фази 2, був досить слабким — відновлення встановлених раніше тарифів. За адміністрації Байдена керівництво Китаю вирішило призвичаїтися до підвищених ставок, а не ризикувати відновлювати переговори з американцями. За підсумками 2023 року торговельний дефіцит між США та КНР знизився до 279 млрд дол. (на користь останньої) з 418 млрд 2018-го. Значну частину торговельних потоків перенаправлено обхідними шляхами через В’єтнам та Мексику.

Урок, винесений китайською стороною з торговельної війни з Трампом, полягав у необхідності зменшити критичну торговельну залежність від США. Із 2020 року Сі Цзіньпін запустив політику «подвійної циркуляції економіки», орієнтовану на перехід Китаю до стабільнішої моделі економічного зростання, що покладається на внутрішній попит, а не зовнішню торгівлю. Її результат наразі не є переконливим — економічне зростання Китаю, як і раніше, дуже залежить від державних інвестицій та чистого експорту. Проте в Пекіна може бути й привід для оптимізму — деструктивні сили, генеровані при владі Трампом та спрямовані назовні, мають велику ентропію.

Під час нової каденції Трампа не стільки превентивні заходи, вжиті Пекіном, скільки хаотичність та ексцентричність самого політика не дадуть змоги США сконструювати системну антикитайську стратегію. Історія, схоже, повторюється: вирішальний вплив на політику нової адміністрації отримає бізнес-лобі на чолі з Ілоном Маском, мотиви якого — скоротити податки, зменшити державне регулювання та просувати власні бізнес-інтереси. З такими в Китаї залюбки матимуть справу. Економія на фаховій зовнішній політиці, вразлива переговорна позиція, схильність користуватися особистими домовленостями, а не інститутами навряд чи дадуть змогу команді Трампа нав’язати китайцям невигідні торговельні зобов’язання. Переговори — найкращий сценарій для Пекіна: він відкриває можливості тягнути час. Хоча нова торговельна угода з Китаєм і можлива, в підсумку вона знову матиме декоративний характер. А от шкода, завдана чистками Трампа самим Штатам, вочевидь, виявиться неспівмірно більшою.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Політика США щодо далекобійних ударів вглиб Росії поки не змінилася - Держдеп
УкраинФорм
2024-11-14T22:54:32Z
Трамп залучає на найвищі посади лояльних для себе осіб, але без досвіду – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:51:47Z
РФ збільшила атаки Шахедами після перемоги Трампа: чого добивається Путін
GlavRed
2024-11-14T22:42:23Z
РФ готова до переговорів: посол Москви виступив із неочікуваною заявою
GlavRed
2024-11-14T22:27:09Z
Трамп визначився з кандидатурою на посаду міністра охорони здоров'я
УкраинФорм
2024-11-14T22:18:40Z
Як могла відбуватися дружня зустріч Трампа і Байдена: вірусне відео від ШІ
TSN
2024-11-14T22:18:33Z
Трамп запропонує Росії "батіг і пряник": аналітик пояснив, чого чекати Україні
Хвиля
2024-11-14T22:06:20Z
"Розкажіть мені про поступки Росії": одеситка показала свою зруйновану квартиру
24tv
2024-11-14T22:00:37Z
Британія в ОБСЄ: Мир в Україні має бути справедливим та на основі Статуту ООН
УкраинФорм
2024-11-14T21:57:46Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
5 продуктів, які краще їсти свіжими, а не консервованими
Фокус
2024-11-14T21:42:52Z
Як довго не кінчати під час сексу
24tv
2024-11-14T20:39:39Z
Який алкогольний напій найбільше шкодить: результати дослідження вас здивують
24tv
2024-11-14T20:06:20Z
О котрій годині лягати спати, щоб не бути зранку втомленим
24tv
2024-11-14T19:54:50Z
"Придатні усі": які розпорядження отримали лікарі ВЛК щодо "білобілетників", — нардеп
Фокус
2024-11-14T19:30:13Z
ВООЗ б'є на сполох: у світі понад 800 мільйонів людей хворіють на діабет
24tv
2024-11-14T17:33:49Z
Карамельно-яблучний тірамісу: ідеальний десерт на холодну пору
TSN
2024-11-14T16:54:35Z
Вчені назвали продукт, який може стати причиною інфаркту, особливо у жінок
TSN
2024-11-14T16:54:00Z
Наукову бібліотеку Одеси поповнили понад сто книжок французькою мовою
УкраинФорм
2024-11-14T22:45:48Z
FM-TV із 15 жовтня знімає щорічний Різдвяно-Новорічний телепроєкт.
FM-TV
2024-11-14T22:18:34Z
Для релаксу й відпочинку: 3 легкі українські серіали, що допоможуть розслабитися після роботи
24tv
2024-11-14T21:36:22Z
В Алли Пугачової поставили пропагандистів на місце - що сталося
GlavRed
2024-11-14T21:27:36Z
Модний колір волосся 2024: головні тренди та тенденції у фарбуванні
TSN
2024-11-14T20:57:50Z
"Буде останнім": Христина Соловій оголосила про завершення концертної діяльності
GlavRed
2024-11-14T20:27:33Z
Зірка серіалу Пліткарка Шанель Бенкс зникла за загадкових обставин
360ua.news
2024-11-14T20:12:06Z
4 найкращі фільми з українкою Іванною Сахно, яка підкорила Голлівуд
24tv
2024-11-14T19:39:43Z
Відомий актор здивував подробицями особистого життя й чому живе з класною керівницею
TSN
2024-11-14T18:57:37Z
Повітряні сили ЗСУ запускають офіційний канал у Viber
Детектор М
2024-11-14T22:39:12Z
Різдвяний піст 2024: дата за новим церковним календарем
24tv
2024-11-14T22:34:26Z
На сході Франції завершують підготовку бійці української бригади «Анна Київська»
УкраинФорм
2024-11-14T22:27:03Z
У Києві стартувала конференція Премії імені Георгія Ґонґадзе «Медіадні»-2024
Детектор М
2024-11-14T22:15:21Z
У Британії представили новий офіційний портрет короля Чарльза ІІІ з нагоди його дня народження
ZN UA
2024-11-14T22:13:11Z
В Україні чоловіки частіше стають жертвами сексуального насильства
Украина Криминальная
2024-11-14T22:09:23Z
Новий скандал на Хмельниччині: лікарка МСЕК за мільйони скуповувала майно у Хорватії
TSN
2024-11-14T22:06:55Z
15 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:06:02Z
Пентагон обіцяє виділяти Україні допомогу в міру поповнення власних запасів
УкраинФорм
2024-11-14T21:27:25Z
Росіяни грозяться не допускати експертів МАГАТЕ на окуповану ЗАЕС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:36:34Z
Пенсіонерам в Україні щомісяця доплачуватимуть 2361 грн: хто отримає виплату
GlavRed
2024-11-14T22:27:43Z
"Банки можуть померти": економіст зробив невтішний прогноз через зростання Bitcoin
Фокус
2024-11-14T21:57:42Z
Мінімальний продуктовий набір подорожчав на 40 грн: що далі
Знай
2024-11-14T21:12:56Z
ЄС наклав рекордний штраф на компанію Meta за порушення антимонопольного законодавства
24tv
2024-11-14T20:24:03Z
У США збудували джерело "зеленої" енергетики на звалищі відходів
InternetUA
2024-11-14T20:16:08Z
Ціни на газ у Європі досягли найвищого рівня за рік через загрози перебоїв із постачаннями з росії
iPress
2024-11-14T20:07:37Z
Китай купує нафту з Західної Африки, зменшуючи залежність від росії
iPress
2024-11-14T20:07:26Z
5 гектар українського бавовнику замало: для економічної доцільності треба сіяти 30 000
24tv
2024-11-14T20:06:30Z
День ангела 15 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-14T22:18:29Z
Що не можна готувати в аерогрилі: названо топ-5 продуктів
24tv
2024-11-14T22:12:34Z
Скільки варити опеньки: секрети досвідчених господинь, перевірені поколіннями
24tv
2024-11-14T21:57:54Z
Рецепт вівсяного печива з пластівцями та горішками: Клопотенко розкрив секрети класичного десерту
Политека
2024-11-14T21:45:08Z
Як полагодити блискавку на курточці: це займе всього кілька хвилин
24tv
2024-11-14T21:12:12Z
Особистісний тест: те, що ви побачите першим, покаже вашу головну слабкість
TSN
2024-11-14T21:06:39Z
Форма великого пальця вказує на те, який у людини характер: пройдіть тест
TSN
2024-11-14T20:57:41Z
Як почистити золото в домашніх умовах, щоб воно блищало: найкращий засіб
GlavRed
2024-11-14T20:27:21Z
Авокадо тижнями не темнішатиме: ідеальний спосіб його зберігати
24tv
2024-11-14T20:24:20Z
Ліга націй: перемога Норвегії та інші матчі туру
Football.ua
2024-11-14T22:12:13Z
Спорт чи реклама: Магучіх розсекретила, де більше заробляє грошей
24tv
2024-11-14T22:00:32Z
Вогняна Бех-Романчук оголила стрункі ніжки: запальні фото легкоатлетки
24tv
2024-11-14T21:51:18Z
Ліга націй. Франція не зуміла обіграти Ізраїль
Football.ua
2024-11-14T21:51:03Z
Італія мінімально обіграла Бельгію
Football.ua
2024-11-14T21:45:59Z
Англія взяла реванш у Греції та очолила групу B2
Football.ua
2024-11-14T21:42:03Z
Дзаппакоста пропустить до чотирьох тижнів через травму
Football.ua
2024-11-14T20:46:26Z
Скандальний російський тренер провалив Лігу націй: Казахстан покидає другий дивізіон турніру
24tv
2024-11-14T20:45:30Z
Боавішта може зникнути з футбольної мапи Португалії
Football.ua
2024-11-14T20:21:52Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-14T22:48:18Z
Окупанти в Севастополі зводять оборонні споруди в бухті, щоб повернути кораблі – АТЕШ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:39:38Z
Чим Україні загрожує втрата Курахового: експерт озвучив невтішний сценарій
GlavRed
2024-11-14T22:39:31Z
Намагаються оточити: які шанси в росіян зайти в Курахове
24tv
2024-11-14T22:18:32Z
На фронті 138 зіткнень, Курахівський та Покровський напрямки залишаються для ворога пріоритетними
УкраинФорм
2024-11-14T22:12:00Z
Атака по Одесі: ракетний удар зруйнував квартиру відомої політологині Ганни Шелест
TSN
2024-11-14T22:06:20Z
Карта бойових дій в Україні станом на 15 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:00:11Z
Це найбільше горе, – боєць розповів, що може викликати у нього сльози
24tv
2024-11-14T21:51:05Z
Сили безпілотних систем відбивають масований наступ росіян поблизу Рівнополя: потужне відео
24tv
2024-11-14T21:45:43Z
На Харківщині схопили чоловіка, який вкрав смартфон у своєї колеги
InternetUA
2024-11-14T21:46:20Z
В Одесі після атаки росіян є загибла та поранені – ОВА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T21:27:24Z
Росіяни вдарили по Одесі «Шахедами», загинула жінка
УкраинФорм
2024-11-14T21:25:01Z
Ракетний удар по Одесі: є влучення у житловий будинок
TSN
2024-11-14T21:18:16Z
Вбив людину ніжкою від стільця: у Вінниці затримано зловмисника
TSN
2024-11-14T21:06:34Z
На Хмельниччині працівницю банку підозрюють у привласненні коштів клієнтів
InternetUA
2024-11-14T20:21:07Z
В Одесі пролунав вибух
УкраинФорм
2024-11-14T20:03:19Z
Чоловік отримав 17 тисяч штрафу, бо прийшов оновити дані: справу розглянув суд
Политека
2024-11-14T20:00:58Z
«Відмивання» ₴16 млн. держкоштів: повідомлено про підозру поліцейському, який відмовився давати свідчення на допиті
Украина Криминальная
2024-11-14T19:54:27Z
Антарктида епохи динозаврів була покрита тропічними лісами: вчені знайшли крихітний доказ
TSN
2024-11-14T22:33:15Z
У Росії готуються до відключення від світового Інтернету
TSN
2024-11-14T22:07:00Z
Китайці створили робота, який гасає по пересіченій місцевості, виконуючи акробатичні трюки
InternetUA
2024-11-14T21:52:56Z
До сліз: у мережі набрав популярності тренд про Різдво, зиму та дитячі спогади
24tv
2024-11-14T21:12:26Z
Науковці винайшли унікальну GPS-систему, що може шпигувати за людьми
InternetUA
2024-11-14T20:14:36Z
Відомі медіа La Vanguardia та The Guardian припиняють публікації в X через проблеми з модерацією
iPress
2024-11-14T20:07:06Z
Найтонші смартфони Android у 2024 році: який з елегантних гаджетів обрати
Фокус
2024-11-14T20:03:34Z
Цифровий музей: GOG запускає програму збереження класичних ігор для майбутніх поколінь
24tv
2024-11-14T19:54:56Z
Провідні газети Британії та Іспанії відмовилися від соцмережі Х
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T19:48:54Z
Електромобіль замість генератора: lifecell тестує альтернативний спосіб живлення базових станцій в блекаути
ITC
2024-11-14T19:43:04Z
Більше не танцюйте зі скребком: як очистити лобове скло від морозу за лічені хвилини
24tv
2024-11-14T18:39:56Z
Фахівці розповіли, чи потрібно утеплювати двигун автомобіля на зиму
TSN
2024-11-14T16:54:02Z
Chery показала ефектний концепт Fulwin Hunting Wild
AutoCentre
2024-11-14T16:19:41Z
Mercedes-Benz представив один з найдорожчих у світі авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:38Z
HWA розповіла подробиці про рестомод Evo
AutoCentre
2024-11-14T15:04:53Z
Японія, зустрічай! Українці готуються до гоночного марафону «8 годин Фуджи»
AutoCentre
2024-11-14T15:04:13Z
Суперкар BYD Yangwang U9 підкорив легендарний Нюрбургрінг
AutoCentre
2024-11-14T13:04:32Z
Cadillac Vistiq 2025: розкішний електричний кросовер з автономністю 483 км, потужність 615 к.с. та ціною від $78,8 тис
ITC
2024-11-14T12:34:00Z