Україна може створити для Трампа ті ж політичні проблеми, що й Афганістан для Байдена. Вивести США з цієї війни не так просто — професор Дрезнер
Другий термін новообраного президента США Дональда Трампа розпочнеться на тлі більш напруженої ситуації у світі, ніж це було у 2016-му, що зумовлено насамперед війнами в Україні та на Близькому Сході. Заслужений професор міжнародної політики Деніел Дрезнер вважає, що республіканець посилить свою здатність керувати зовнішньополітичним механізмом. Та у матеріалі для Foreign Affairs експерт наголосив, що під питанням залишається його спроможності покращити позицію США у світі.
Автор нагадав, як Трамп критикував чинного американського лідера Джо Байдена за хаотичне виведення американського військового контингенту з Афганістану у 2021-му. Тоді республіканець заявив: "Приниження в Афганістані поклало початок краху американського авторитету та поваги в усьому світі". Та для нього самого аналогічні політичні проблеми може створити подібне рішення щодо російсько-української війни. Дрезнер вважає, що Трампові буде важче вивести Штати з неї, ніж вважалося під час передвиборчої кампанії.
До того ж з 2017-го змінилися глобальні правила гри: багато країн, включно зі структурами БРІКС+, ОПЕК+ і Шанхайською організацією співпраці, почали здобувати незалежність від США. Про союз Китаю, Північної Кореї та Ірану навколо Росії в контексті порушення світового порядку також не слід забувати.
"У 2024 році дії Трампа набагато легше передбачити", — додала професорка Колумбійського університету Елізабет Сондерс, пояснивши, що він став передбачуваним політиком попри те, що раніше любив демонструвати себе в образі "божевільного".
Нагадаємо, республіканець Дональд Трамп стане 47-м президентом США, зібравши понад 270 голосів Колегії виборників. Під час своєї переможної промови політик заявив про плани закінчити війну в Україні. Щоправда, попри неодноразові обіцянки, фактично він не вирішив ще жодного конфлікту.
Важко передбачити, якою буде політика республіканця в контексті війни та вступу України в НАТО. Деякі експерти вважають, що якщо Україна "гратиме в довгу" та вистоїть у найближчі кілька місяців, все може бути ще краще, ніж за часів адміністрації Джо Байдена. Інші ж припускають, що Трамп шукатиме компромісів не лише за рахунок нашої держави, і що стосунки між Києвом і Вашингтоном не стануть менш стратегічними.
Після виборів у США рівень тривожності в багатьох столицях світу просто зашкалює. Але є й такі, де перемогу Трампа розглядають як певний шанс у хаосі, що лише набирає обертів… "Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна", — аналізує експосол України в США Олег Шамшур.