MY.UAНовини
Експерт із кримінального права: “Військові трофеї належать державі, а не окремим військовослужбовцям”
Експерт із кримінального права: “Військові трофеї належать державі, а не окремим військовослужбовцям”

Експерт із кримінального права: “Військові трофеї належать державі, а не окремим військовослужбовцям”

Військові трофеї належать державі, у громадян не може зберігатися незадекларована зброя і Закон “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” став швидкою реакцією влади на виклики внаслідок повномасштабного вторгнення Росії.

Таке роз’яснення надав Українському Радіо експерт із кримінального права Григорій Усатий, коментуючи уточнений урядом порядок застосування цивільними вогнепальної зброї під час їхньої участі у відсічі збройній зовнішній агресії. Основна мета закону – забезпечення права громадян на індивідуальну самооборону. І в уточненнях є деталізація, адже “ми єдина країна в Європі, яка не має окремого спеціального зброярського закону”, – зауважив експерт. Григорій Усатий також нагадав, що про будь-яку знайдену зброю слід одразу повідомити Нацполіцію.

По суті, Кабмін уточнив те, що було раніше схвалено законом

Уряд уточнив процедуру застосування цивільними вогнепальної зброї під час їхньої участі у відсічі збройній агресії проти України. Що саме передбачає ця постанова? 

Кабмін вніс зміни щодо права цивільних осіб на застосування вогнепальної зброї, але якоїсь глобальної революції не сталося. По суті Кабмін уточнив те, що було раніше схвалено Законом “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України”. Для юристів це ніби очевидні речі, коли ухвалюється закон, а потім уже підзаконні нормативно-правові акти, в даному випадку це постанова Кабміну, яка затвердила порядок застосування цивільними особами вогнепальної зброї.

Тобто, це просто закріпили урядовою постановою?

Абсолютно вірно. Згаданий закон був ухвалений ще 3 березня 2022 року. По суті цей закон став швидкою реакцією держави на ті виклики, які нами були отримані, маю на увазі повномасштабне воєнне вторгнення Російської Федерації. А вже пізніше до цього закону вносилися зміни, доповнення.

Я просто акцентую увагу на часові рамки. Тобто в 22-му році було ухвалено закон, потім цього ж року його було оновлено, а вже 8 листопада Кабмін вніс зміни до відповідного порядку застосування цивільними особами вогнепальної зброї. І ще хочу одну дату “підсвітити” і сказати, що ці зміни редакції закону “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” по суті набудуть чинності 25 листопада цього року.

Тобто, зовсім трошки залишилось. І по суті вони й будуть передбачати уже повноправну роль цивільних осіб, які зможуть брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії РФ або інших держав. В тому числі, впорядковано таку процедуру, як отримання вогнепальної зброї і боєприпасів до неї, відповідно до порядку та вимог встановлених МВС. Також визначено порядок поводження зі зброєю, яка знайдена і ще не задекларована. Тобто, ця зброя прирівнюється до отриманої вогнепальної зброї. Це такі процедурні питання.

Основна мета – дати цивільним право на індивідуальну самооборону

Для чого потрібно було це все унормувати? 

Як я сказав, тут йдеться про уточнення тих вимог, які були в законі, про деталізацію їх. Закон загалом має більше рамковий характер, він декларує лише основні напрямки, а порядок вже детально розписує ті варіанти поведінки людини, з якими вона може стикнутися у зв’язку з дотичністю до цієї зброї.

По суті, законодавець надає їй можливість бачити себе у захисті держави за допомогою вогнепальної зброї. Тобто, по суті цей порядок встановлює, що під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії в період дії воєнного стану, це теж важливо уточнити, цивільні особи мають право застосовувати вогнепальну зброю в таких випадках:

  • відбиття нападу або запобігання загрозі нападу на військові або цивільні об’єкти, що охороняються;
  • запобігання вчиненню або припиненню протиправних дій чи діяльності осіб, причетних до збройної агресії;
  • звільнення захоплених військових або цивільних об’єктів та запобігання такому захопленню;
  • застосовується зброя для знищення зброї, бойової техніки, транспортних або технічних засобів, які перебувають в користуванні осіб, причетних до збройної агресії;
  • для захисту цивільних осіб, військових або цивільних об’єктів від нападу;
  • для запобігання або припинення діяльності, затримання, роззброєння або знешкодження осіб, причетних до збройної агресії.

Там є ще ціла низка можливих варіантів застосування цієї зброї. Але основна мета – це те, що цивільні особи під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України, мають право самостійно приймати рішення про застосування вогнепальної зброї, у разі, якщо йдеться про індивідуальну самооборону. Тобто люди захищають своє життя та здоров’я, або життя та здоров’я рідних, близьких, будь-кого. Тобто для захисту себе або інших осіб.

Григорій Усатий. Фото: pdpu.edu.ua

“Ми єдина країна в Європі, яка не має окремого спеціального зброярського закону”

В яких випадках людину можуть покарати, якщо вона незаконно застосує зброю? 

Тут мова йде про деталізацію права цивільної особи на застосування вогнепальної зброї. І тут варто зазначити, чому ж законодавець і відповідно уряд робить такі кроки? Тому що ми єдина країна в Європі, яка не має окремого спеціального зброярського закону.

Мається на увазі закону про зброю. Відповідно ми хаотично намагаємося залатати ці діри, внесенням змін та доповнень до законодавства, до підзаконних актів, тощо. Але тут важливо розуміти, що держава з одного боку заохочує громадян боронити Україну за допомогою зброї, навіть, якщо це цивільна особа, а з іншого – держава ж не тільки дає право людині на збройний захист і давання відсічі ворогові, а й покладає на особу обов’язки цим законом і нормативно-правовими актами. І це теж важливо, бо це взаємопов’язані речі. Наприклад, згідно з законом “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” і порядку, який був нещодавно затверджений, цивільна особа, яка знайшла вогнепальну зброю, її основні частини або боєприпаси до неї, зобов’язана негайно повідомити Національну поліцію про такий факт.

Тобто повідомити на номер 102, що знайдена зброя, і впродовж 24 годин повинна передати цю зброю до органів Нацполіції, якщо вона в неї на зберіганні, для того, щоб в подальшому здати або задекларувати. Якщо вона не може здати цю зброю, то повинна вказати місцезнаходження для подальшого вилучення цієї зброї. Тобто законодавець говорить, що у громадян не може зберігатися незадекларована зброя. Таким чином, законодавець говорить, що ми маємо покласти край нелегальній зброї, мається на увазі, яка не облікована, не врахована.

“Військові трофеї належать державі, а не окремим військовослужбовцям”

І тут ще є одна проблема. Ви ж розумієте, що в нас багато територій, які в окупації, є деокуповані території і там просто маса зброї, як грибів тієї зброї там. Відповідно громадяни, які знаходять або здобувають зброю в бою, вважають, що якщо вони знайшли або здобули в бою цю зброю, то значить вона вже їхня. Проте тут ситуація не така проста, як видається на перший погляд.

Міжнародне гуманітарне право визначає військові трофеї як захоплене у противника озброєння, військову техніку, інше військове майно, яке може використовуватись стороною, що їх захопило. І визначено, що військові трофеї належать державі, а не окремим військовослужбовцям. Ці вимоги міжнародного гуманітарного права ми відтворили ще до повномасштабного вторгнення з боку Росії.

Це було ще в наказі Міністерства оборони про затвердження інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України. Але треба розуміти, що громадяни інколи хибно читають закон і думають, що якщо я знайшов зброю, то вона моя. Законодавець чітко говорить, що зброя має бути задекларована. Тобто, вона може зберігатися в особи, але якщо особа її зареєструвала. І в 90-денний термін після закінчення воєнного стану особа повинна здати цю зброю. Хоча може претендувати на те, щоб навіть після війни ця зброя залишиться у неї, умовно кажучи, на зберіганні.

Важливо також розуміти, що громадяни не можуть задекларувати будь-яку зброю. Я думаю, що в пресі неодноразово говорили про те, що у якогось фермера виявили ворожу БМП або танк знайшли тощо. Але це не означає, що громадянин може залишити їх собі. За законом, громадянин може зареєструвати, задекларувати будь-яку зброю, але крім… І законодавець перераховує, що не може бути задекларовано:

  • нарізна вогнепальна зброя калібру від 12,7 мм і більше, і боєприпаси до неї;
  • гладкоствольна вогнепальна зброя калібру більше 23 мм і боєприпаси до неї;
  • не може бути задекларовано кулемети, гранатомети, міномети, вогнемети, ПЗРК, ствольні артилерійські системи, гармати тощо.

Також не можна зареєструвати зброю, яка була або є засобом чи знаряддям вчиненого кримінального правопорушення. Тобто кримінальна зброя. Ви ж розумієте, що може бути спокуса поставити на облік зброю, яка раніше десь “говорила” у злочинах. Загалом, на мою думку, законодавець дає дуже великий зазор для декларування. І тут треба розуміти, що це крок законодавця назустріч людям. Крок держави, яка простягає руку і говорить, що ми перебуваємо у складних умовах, зараз війна, давайте разом боронити державу і закликає цивільних осіб декларувати цю зброю.

“Кримінальний кодекс ніхто не скасовував”

Які мають бути докази того, що йдеться саме про захист від агресії. Наприклад, на Сумщині можуть працювати диверсійні групи, а можуть просто злочинці пробувати вдертися до хати когось із місцевих. Як власнику зрозуміти, це російські окупанти чи місцеві якісь бандити? 

Ви говорите трохи іншими словами про те, що не всі цивільні особи, які отримали змогу мати зброю для того, щоб боронити країну, юристи. Вони не завжди можуть розібратися, встановити, хто це тощо. Тут не варто боятися того, що ми не можемо встановити, хто це – окупанти, диверсанти чи звичайні злочинці, розбійники, тому що Кримінальний кодекс ніхто не скасовував. І до повномасштабного вторгнення, і зараз у нас працює Кримінальний кодекс, який має 36-ту статтю.

Стаття 36 – це стаття про необхідну оборону, як обставину, яка виключає кримінальну протиправність діяння. Тобто, законодавець не карає за те, що особа, наприклад, захищає себе або інших осіб, застосовує зброю навіть або інші засоби захисту від нападу. І законодавець перераховує випадки, коли особа без наслідків для себе може використовувати і зброю, інші засоби. Це три випадки:

Перший – коли мова йде про напад на таку особу іншою озброєною особою;

Другий – коли є напад групи осіб;

Третій  – коли застосовується зброя, коли здійснюється насильницьке протиправне вторгнення в житло або інше приміщення. Причому незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає. Таким чином законодавець виключає кримінальну відповідальність у цих трьох випадках. Проте, якщо зброя не задекларована і не зареєстрована, то законодавець встановлює кримінальну відповідальність за незаконне поводження зі зброєю (носіння, зберігання, придбання, передача чи збут вогнепальної зброї або вибухових речовин) без передбаченого законом дозволу. І передбачає за це кримінальну відповідальність на строк до 7 років.

Авторка: Валентина Троян

Джерело: Українське радіо

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
РФ збільшила атаки Шахедами після перемоги Трампа: чого добивається Путін
GlavRed
2024-11-14T22:42:23Z
РФ готова до переговорів: посол Москви виступив із неочікуваною заявою
GlavRed
2024-11-14T22:27:09Z
Трамп визначився з кандидатурою на посаду міністра охорони здоров'я
УкраинФорм
2024-11-14T22:18:40Z
Як могла відбуватися дружня зустріч Трампа і Байдена: вірусне відео від ШІ
TSN
2024-11-14T22:18:33Z
Трамп запропонує Росії "батіг і пряник": аналітик пояснив, чого чекати Україні
Хвиля
2024-11-14T22:06:20Z
"Розкажіть мені про поступки Росії": одеситка показала свою зруйновану квартиру
24tv
2024-11-14T22:00:37Z
Британія в ОБСЄ: Мир в Україні має бути справедливим та на основі Статуту ООН
УкраинФорм
2024-11-14T21:57:46Z
Просимо закінчити цю прокляту війну, – біженці з села на Курщині пожалілися Путіну
24tv
2024-11-14T21:51:48Z
Чи є наявність ядерної зброї у Росії єдиною причиною, що стримує НАТО від радикальніших кроків
24tv
2024-11-14T21:42:34Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
5 продуктів, які краще їсти свіжими, а не консервованими
Фокус
2024-11-14T21:42:52Z
Як довго не кінчати під час сексу
24tv
2024-11-14T20:39:39Z
Який алкогольний напій найбільше шкодить: результати дослідження вас здивують
24tv
2024-11-14T20:06:20Z
О котрій годині лягати спати, щоб не бути зранку втомленим
24tv
2024-11-14T19:54:50Z
"Придатні усі": які розпорядження отримали лікарі ВЛК щодо "білобілетників", — нардеп
Фокус
2024-11-14T19:30:13Z
ВООЗ б'є на сполох: у світі понад 800 мільйонів людей хворіють на діабет
24tv
2024-11-14T17:33:49Z
Карамельно-яблучний тірамісу: ідеальний десерт на холодну пору
TSN
2024-11-14T16:54:35Z
Вчені назвали продукт, який може стати причиною інфаркту, особливо у жінок
TSN
2024-11-14T16:54:00Z
FM-TV із 15 жовтня знімає щорічний Різдвяно-Новорічний телепроєкт.
FM-TV
2024-11-14T22:18:34Z
Для релаксу й відпочинку: 3 легкі українські серіали, що допоможуть розслабитися після роботи
24tv
2024-11-14T21:36:22Z
В Алли Пугачової поставили пропагандистів на місце - що сталося
GlavRed
2024-11-14T21:27:36Z
Модний колір волосся 2024: головні тренди та тенденції у фарбуванні
TSN
2024-11-14T20:57:50Z
"Буде останнім": Христина Соловій оголосила про завершення концертної діяльності
GlavRed
2024-11-14T20:27:33Z
Зірка серіалу Пліткарка Шанель Бенкс зникла за загадкових обставин
360ua.news
2024-11-14T20:12:06Z
4 найкращі фільми з українкою Іванною Сахно, яка підкорила Голлівуд
24tv
2024-11-14T19:39:43Z
Відомий актор здивував подробицями особистого життя й чому живе з класною керівницею
TSN
2024-11-14T18:57:37Z
У Києві розпочався книжковий фестиваль «Фундамент: історії про культуру»
УкраинФорм
2024-11-14T18:36:04Z
Повітряні сили ЗСУ запускають офіційний канал у Viber
Детектор М
2024-11-14T22:39:12Z
Різдвяний піст 2024: дата за новим церковним календарем
24tv
2024-11-14T22:34:26Z
На сході Франції завершують підготовку бійці української бригади «Анна Київська»
УкраинФорм
2024-11-14T22:27:03Z
У Києві стартувала конференція Премії імені Георгія Ґонґадзе «Медіадні»-2024
Детектор М
2024-11-14T22:15:21Z
У Британії представили новий офіційний портрет короля Чарльза ІІІ з нагоди його дня народження
ZN UA
2024-11-14T22:13:11Z
В Україні чоловіки частіше стають жертвами сексуального насильства
Украина Криминальная
2024-11-14T22:09:23Z
Новий скандал на Хмельниччині: лікарка МСЕК за мільйони скуповувала майно у Хорватії
TSN
2024-11-14T22:06:55Z
15 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:06:02Z
Пентагон обіцяє виділяти Україні допомогу в міру поповнення власних запасів
УкраинФорм
2024-11-14T21:27:25Z
Росіяни грозяться не допускати експертів МАГАТЕ на окуповану ЗАЕС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:36:34Z
Пенсіонерам в Україні щомісяця доплачуватимуть 2361 грн: хто отримає виплату
GlavRed
2024-11-14T22:27:43Z
"Банки можуть померти": економіст зробив невтішний прогноз через зростання Bitcoin
Фокус
2024-11-14T21:57:42Z
Мінімальний продуктовий набір подорожчав на 40 грн: що далі
Знай
2024-11-14T21:12:56Z
ЄС наклав рекордний штраф на компанію Meta за порушення антимонопольного законодавства
24tv
2024-11-14T20:24:03Z
У США збудували джерело "зеленої" енергетики на звалищі відходів
InternetUA
2024-11-14T20:16:08Z
Ціни на газ у Європі досягли найвищого рівня за рік через загрози перебоїв із постачаннями з росії
iPress
2024-11-14T20:07:37Z
Китай купує нафту з Західної Африки, зменшуючи залежність від росії
iPress
2024-11-14T20:07:26Z
5 гектар українського бавовнику замало: для економічної доцільності треба сіяти 30 000
24tv
2024-11-14T20:06:30Z
День ангела 15 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-14T22:18:29Z
Що не можна готувати в аерогрилі: названо топ-5 продуктів
24tv
2024-11-14T22:12:34Z
Скільки варити опеньки: секрети досвідчених господинь, перевірені поколіннями
24tv
2024-11-14T21:57:54Z
Рецепт вівсяного печива з пластівцями та горішками: Клопотенко розкрив секрети класичного десерту
Политека
2024-11-14T21:45:08Z
Як полагодити блискавку на курточці: це займе всього кілька хвилин
24tv
2024-11-14T21:12:12Z
Особистісний тест: те, що ви побачите першим, покаже вашу головну слабкість
TSN
2024-11-14T21:06:39Z
Форма великого пальця вказує на те, який у людини характер: пройдіть тест
TSN
2024-11-14T20:57:41Z
Як почистити золото в домашніх умовах, щоб воно блищало: найкращий засіб
GlavRed
2024-11-14T20:27:21Z
Авокадо тижнями не темнішатиме: ідеальний спосіб його зберігати
24tv
2024-11-14T20:24:20Z
Ліга націй: перемога Норвегії та інші матчі туру
Football.ua
2024-11-14T22:12:13Z
Спорт чи реклама: Магучіх розсекретила, де більше заробляє грошей
24tv
2024-11-14T22:00:32Z
Вогняна Бех-Романчук оголила стрункі ніжки: запальні фото легкоатлетки
24tv
2024-11-14T21:51:18Z
Ліга націй. Франція не зуміла обіграти Ізраїль
Football.ua
2024-11-14T21:51:03Z
Італія мінімально обіграла Бельгію
Football.ua
2024-11-14T21:45:59Z
Англія взяла реванш у Греції та очолила групу B2
Football.ua
2024-11-14T21:42:03Z
Дзаппакоста пропустить до чотирьох тижнів через травму
Football.ua
2024-11-14T20:46:26Z
Скандальний російський тренер провалив Лігу націй: Казахстан покидає другий дивізіон турніру
24tv
2024-11-14T20:45:30Z
Боавішта може зникнути з футбольної мапи Португалії
Football.ua
2024-11-14T20:21:52Z
Окупанти в Севастополі зводять оборонні споруди в бухті, щоб повернути кораблі – АТЕШ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:39:38Z
Чим Україні загрожує втрата Курахового: експерт озвучив невтішний сценарій
GlavRed
2024-11-14T22:39:31Z
Намагаються оточити: які шанси в росіян зайти в Курахове
24tv
2024-11-14T22:18:32Z
На фронті 138 зіткнень, Курахівський та Покровський напрямки залишаються для ворога пріоритетними
УкраинФорм
2024-11-14T22:12:00Z
Атака по Одесі: ракетний удар зруйнував квартиру відомої політологині Ганни Шелест
TSN
2024-11-14T22:06:20Z
Карта бойових дій в Україні станом на 15 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:00:11Z
Це найбільше горе, – боєць розповів, що може викликати у нього сльози
24tv
2024-11-14T21:51:05Z
Сили безпілотних систем відбивають масований наступ росіян поблизу Рівнополя: потужне відео
24tv
2024-11-14T21:45:43Z
Військовий обурився поведінкою чоловіків у тилу: "Поки одні захищають..."
Знай
2024-11-14T21:30:56Z
На Харківщині схопили чоловіка, який вкрав смартфон у своєї колеги
InternetUA
2024-11-14T21:46:20Z
В Одесі після атаки росіян є загибла та поранені – ОВА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T21:27:24Z
Росіяни вдарили по Одесі «Шахедами», загинула жінка
УкраинФорм
2024-11-14T21:25:01Z
Ракетний удар по Одесі: є влучення у житловий будинок
TSN
2024-11-14T21:18:16Z
Вбив людину ніжкою від стільця: у Вінниці затримано зловмисника
TSN
2024-11-14T21:06:34Z
На Хмельниччині працівницю банку підозрюють у привласненні коштів клієнтів
InternetUA
2024-11-14T20:21:07Z
В Одесі пролунав вибух
УкраинФорм
2024-11-14T20:03:19Z
Чоловік отримав 17 тисяч штрафу, бо прийшов оновити дані: справу розглянув суд
Политека
2024-11-14T20:00:58Z
«Відмивання» ₴16 млн. держкоштів: повідомлено про підозру поліцейському, який відмовився давати свідчення на допиті
Украина Криминальная
2024-11-14T19:54:27Z
Антарктида епохи динозаврів була покрита тропічними лісами: вчені знайшли крихітний доказ
TSN
2024-11-14T22:33:15Z
У Росії готуються до відключення від світового Інтернету
TSN
2024-11-14T22:07:00Z
Китайці створили робота, який гасає по пересіченій місцевості, виконуючи акробатичні трюки
InternetUA
2024-11-14T21:52:56Z
До сліз: у мережі набрав популярності тренд про Різдво, зиму та дитячі спогади
24tv
2024-11-14T21:12:26Z
Науковці винайшли унікальну GPS-систему, що може шпигувати за людьми
InternetUA
2024-11-14T20:14:36Z
Відомі медіа La Vanguardia та The Guardian припиняють публікації в X через проблеми з модерацією
iPress
2024-11-14T20:07:06Z
Найтонші смартфони Android у 2024 році: який з елегантних гаджетів обрати
Фокус
2024-11-14T20:03:34Z
Цифровий музей: GOG запускає програму збереження класичних ігор для майбутніх поколінь
24tv
2024-11-14T19:54:56Z
Провідні газети Британії та Іспанії відмовилися від соцмережі Х
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T19:48:54Z
Електромобіль замість генератора: lifecell тестує альтернативний спосіб живлення базових станцій в блекаути
ITC
2024-11-14T19:43:04Z
Більше не танцюйте зі скребком: як очистити лобове скло від морозу за лічені хвилини
24tv
2024-11-14T18:39:56Z
Фахівці розповіли, чи потрібно утеплювати двигун автомобіля на зиму
TSN
2024-11-14T16:54:02Z
Chery показала ефектний концепт Fulwin Hunting Wild
AutoCentre
2024-11-14T16:19:41Z
Mercedes-Benz представив один з найдорожчих у світі авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:38Z
HWA розповіла подробиці про рестомод Evo
AutoCentre
2024-11-14T15:04:53Z
Японія, зустрічай! Українці готуються до гоночного марафону «8 годин Фуджи»
AutoCentre
2024-11-14T15:04:13Z
Суперкар BYD Yangwang U9 підкорив легендарний Нюрбургрінг
AutoCentre
2024-11-14T13:04:32Z
Cadillac Vistiq 2025: розкішний електричний кросовер з автономністю 483 км, потужність 615 к.с. та ціною від $78,8 тис
ITC
2024-11-14T12:34:00Z