MY.UAНовини
Наталія Войтович: Нам потрібно формувати культуру медіаспоживання від садочка
Наталія Войтович: Нам потрібно формувати культуру медіаспоживання від садочка

Наталія Войтович: Нам потрібно формувати культуру медіаспоживання від садочка

Викладачка Львівського національного університету — про те, чому медіаграмотність потрібна для студентів будь-яких спеціальностей, а також для дітей і людей старшого віку.

Студенти Львівського національного університету імені Івана Франка вивчають медіаграмотність як окремий курс із 2019 року. Про те, як із курсу для студентів журналістики він трансформувався у загальноуніверситетський, про інтеграцію медіаграмотності в освітні курси, посібники та креативні техніки в медіаосвіті MediaSapiens поспілкувався з медіафахівчинею, кандидаткою наук із соціальних комунікацій, докторкою соціальних наук у галузі соціальних комунікацій і медіадосліджень, доценткою кафедри теорії та практики журналістики ЛНУ Наталією Войтович.

— Розкажіть, будь ласка, як ви почали викладати курс медіаграмотності студентам.

— У 2019 році я перебувала на стажуванні в університеті Жешува, де мала читати предмет студентам журналістики. Ми зосередили увагу на тогочасних українських медіа. Потім я розповіла їм про моє навчання як тренерки з медіаграмотності в «Академії української преси» і запропонувала спробувати зробити це разом. Жешувські студенти були першими, хто пройшов курс, і їм це страшенно сподобалося.

Дискусії про те, як викладати медіаграмотність студентам журналістики, були тривалі. Позитивним поштовхом став проєкт IREX «Вивчай та розрізняй», співпраці, Вони запропонували додати елементи медіаграмотності у предмети, які ми викладаємо і сертифікувати ці дисципліни в рамках проєкту. Усі побачили, як це працює, і що це насправді можна викладати журналістам.

  • Читайте також: Ганна Красноступ: «Дослідження з медіаграмотності дають нам орієнтири для наступної роботи»

— Цього року вийшов ваш із колегою, журналісткою 24 каналу Лілією Імбіровською-Сиваківською, посібник «Медіаграмотність: технології та практичне застосування». Розкажіть, будь ласка, як ви працювали над ним.

— Посібник «Медіаграмотність: технології та практичне застосування» орієнтований на широку читацьку аудиторію, зокрема молодь. Він називається, як і предмет у Львівському університеті, який викладається уже доволі давно. За ці роки зібралося багато досвіду та прийшло усвідомлення, — потрібно зробити щось своє.

Ми з Лілією (Імбіровською-Сиваківською — ред.), яка є асистенткою у мене на цьому курсі, вирішили, що створимо невеличкий конспект з основною інформацією, з якою знайомитимуться студенти до занять, решту — отримуватимуть під час лекцій, обговорень і практичних занять.

Ключові теми, представлені у посібнику, ми апробували. Вони дійсно потрібні студентам. Упродовж років відстежували, які теми, формат, вправи зацікавлюють, на що краще реагують. Після завершення курсу студенти заповнюють анкету та повідомляють, що корисного вони отримали з курсу, що б додали, чи, можливо, змінили б.

На основі викладання курсу виокремили коло тем, з якими ми працюємо стало і які допомагають прищепити початки любові до медіаграмотності та розуміння сфери медіа, що пізніше можуть розвиватися самостійно.

Наталія Войтович зі студентами

— Курс із медіаграмотності у Львівському університеті можуть слухати студенти факультету журналістики чи також інших факультетів?

— Наш навчальний курс викладається як дисципліна вільного вибору для студентів третього курсу у Львівському національному університеті з 2020 року.

Проходячи його, студенти мають отримати основні теоретичні знання з медіаграмотності та навчитися застосовувати їх для конкретних суспільних потреб. Зокрема, йдеться про ознайомлення з інформаційною екосистемою, розуміння ролі медіа, про розвиток вміння розрізняти факти та судження, розпізнавати фейкову інформацію, критично оцінювати журналістські матеріали, усвідомлювати ризики пропаганди та дезінформації.

  • Читайте також: StopFake та «Детектор медіа» є найвідомішими серед українців фактчекерськими організаціями, — дослідження

У 2019 році декан факультету Михайло Присяжний дозволив ввести пробний курс із медіаграмотності на факультеті журналістики, студентам він сподобався. А пізніше в університеті підтримали пропозицію поширити предмет для студентів різних спеціальностей, зокрема істориків, соціологів, політологів, філософів, правників, психологів, педагогів, філологів, економістів, фахівців з міжнародних відносин, кібербезпеки тощо.

Коли відкриваю перелік, щоб сформувати журнал, зрозуміло, наскільки різні факультети приходять, наскільки різним дітям це цікаво і потрібно.

Я довго наполягала на тому, що можливість вибору такої дисципліни має бути в усіх студентів університету.

  • Читайте також: 47% громадян вважають дезінформацію актуальною проблемою, — дослідження USAID-Internews

— Медіаграмотність інтегрується в інші курси для студентів факультету журналістки?

— Так, на факультеті журналістики викладається багато курсів з елементами медіаграмотності.

У «Теорії та методиці журналістської творчості», яку студенти опановують три курси поспіль, у низці тем елементи медіаграмотності є обов’язково потрібними: коли ми говоримо про етичні норми журналістики, про інформаційні жанри, про аудиторію і медіа, про такі речі, як коло наближених інтересів.

Мої колеги Андрій і Галина Яценко інтегрували елементи медіаграмотності у курс історії української журналістики, а Тетяна Войтович інтегрує медіаграмотність у викладання економіки.

  • Читайте також: Медіаграмотність дає змогу підтримувати єдність та стійкість суспільства в умовах війни, — Ольга Кравченко

— Які формати дозволяють привертати й утримувати увагу молоді на тематиці медіаграмотності?

— У своїх відгуках після проходження курсу студенти щоразу зазначають, що їм подобається, що він не відбувається у форматі лекцій класичного викладу матеріалу. Вони у захоплені від того, що це проходить у вигляді тренінгів.

Креативні формати, які дають змогу студентам проявляти ініціативу, дуже важливі. Коли відбувається класична лекція, студенти зосереджуються двадцять хвилин, а потім «відключаються». Якщо їх не «вмикаєш», то втрачаєш їхню увагу. Виконуючи вправи, студенти дуже активізуються. Можна викласти теорію і закріпити вправою. Можна зробити й навпаки: спочатку запропонувати вправу, а пізніше на практичному виконанні пояснити теоретичні аспекти. Я використовую й одну методику, й іншу.

Наталія Войтович зі студентами

У роботі допомагає посібник під редакцією Олени Тараненко «Інфомедійна грамотність онлайн: посібник для тренера». Коли розпочався карантин, медіапедагоги підібрали до нього й адаптували вправи з медіаграмотності, щоб їх можна було виконувати в онлайн-режимі. Також користуємося посібником «Конструктор вправ», який дозволяє обирати інтерактивні завдання різного тематичного спрямування.

Студенти виконують проєкти. Приємним здивуванням стало те, коли студенти відгукнулися на завдання створити власну анімацію у нескладній програмі. Я думала, їх буде кілька, а у підсумку маю колекцією мультиків, понад сто.

  • Читайте також: Медіаграмотність як бронежилет. Про що говорили учасники конференції «Стійкі разом: розвиток медіаграмотності в Україні»

— Чи використовують студенти, з огляду на ваш досвід, навички медіаграмотності в житті поза межами університету?

— Інформаційна війна ведеться віддавна, зараз вона дуже загострилася. Ми більше говоримо про ці виклики та про медіаграмотність. З розвитком відповідних навичок більше помічаємо прояви дезінформації.

Будемо говорити відверто: і студенти, й не студенти масово користуються телеграмом. Зараз це, мабуть, один із найнебезпечніших месенджерів, де поширюють фейкову інформацію. І він є одним із тих, де найважче відстежити, хто заснував канал, достовірність інформації, яка в ньому поширюється.

Не можна сприймати соцмережі однобоко, потрібно розуміти їхню природу та усвідомлювати ризики. Нам у суспільстві загалом потрібно пропрацювати й усвідомити, що соціальні мережі не лише білі й пухнасті.

Наскільки медіаграмотними можуть стати студенти за короткотривалий час — а курс триває пів року — важко сказати. Проте можна сказати однозначно, що до інформації вони будуть ставитися більш уважно та прискіпливо. Я певна, коли вони побачать щось, що зароджує сумніви, вони не кидатимуться з головою у воду, а ставитимуть собі великі знаки питання і будуть ставитися до цього обережно, критично. 

Знову ж у відгуках приємно читати, коли студенти пишуть, що «ми подивилися на певні речі іншими очима». Та найбільша похвала для мене, коли читаю в їхніх відгуках: «Я і мої батьки вдячні», тому що я передала медіаграмотність і студентам, і батькам.

Після отримання таких відгуків я розповіла про них студентам, заохочую їх бути агентами медіаграмотності та ділитися цими знаннями.

Я вважаю, що нам потрібно формувати культуру медіаспоживання, навчаючи медіаграмотних практик від садочка. Разом із тим маємо приділити велику увагу старшому поколінню. Часто у нашому суспільстві дітки проводять час із дідусями й бабусями та навчаються з ними. Якщо медіаграмотними не будуть старші, то як ними зможуть стати молодші? Це варто об’єднати у спільний проєкт.

Окрім викладання в університеті, я веду гурток журналістики у Малій академії наук для підлітків, і ми говоримо про медіаграмотність. Коли займаємося з дітьми, намагаюся показати журналістику різною.

Наталія Войтович з вчителями

Проводили тренінгове навчання з медіаграмотності для вчителів ОТГ, громадська організація «Ти-Медіа», співзасновницею якою я є, реалізує грантовий проєкт від IREX.

Я вірю в те, що це не буде аж надто довготривалий процес, і ми усі разом (медіатренери, вчителі, викладачі) навчимо громадськість, якщо не на сто відсотків, то на достатній рівень, бути медіаграмотними та критичними у сприйнятті інформації.

Титульне фото з інстаграму Наталії Войтович

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Напередодні президентських виборів у Румунії лідирує проукраїнський кандидат - опитування
ZN UA
2024-11-15T00:58:02Z
Вища рада правосуддя упродовж десяти місяців звільнила 241 суддю
УкраинФорм
2024-11-15T00:48:03Z
Євросоюз закликав до виведення військ КНДР з території Росії
УкраинФорм
2024-11-15T00:36:26Z
Україні вже передано все необхідне для впровадження ізраїльської системи раннього оповіщення
ZN UA
2024-11-15T00:28:45Z
Держдеп змінив рекомендації для американців щодо подорожей в Україну
УкраинФорм
2024-11-15T00:15:26Z
РФ збільшила атаки Шахедами після перемоги Трампа: чого добивається Путін
GlavRed
2024-11-14T23:27:55Z
Цьогоріч США виділили вже €825 мільйонів на відновлення енергетичної системи України
УкраинФорм
2024-11-14T23:27:51Z
Політика США щодо далекобійних ударів вглиб Росії поки не змінилася - Держдеп
УкраинФорм
2024-11-14T23:12:33Z
У Держдепі оцінили перспективи використання Росією солдатів КНДР у війні проти України
Хвиля
2024-11-14T23:09:22Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Як зробити домашній пом'якшувач для білизни: після нього забудете про магазинний засіб
24tv
2024-11-14T23:57:12Z
5 продуктів, які краще їсти свіжими, а не консервованими
Фокус
2024-11-14T21:42:52Z
Як довго не кінчати під час сексу
24tv
2024-11-14T20:39:39Z
Який алкогольний напій найбільше шкодить: результати дослідження вас здивують
24tv
2024-11-14T20:06:20Z
О котрій годині лягати спати, щоб не бути зранку втомленим
24tv
2024-11-14T19:54:50Z
"Придатні усі": які розпорядження отримали лікарі ВЛК щодо "білобілетників", — нардеп
Фокус
2024-11-14T19:30:13Z
ВООЗ б'є на сполох: у світі понад 800 мільйонів людей хворіють на діабет
24tv
2024-11-14T17:33:49Z
Карамельно-яблучний тірамісу: ідеальний десерт на холодну пору
TSN
2024-11-14T16:54:35Z
На головний саундтрек до байопіку «Малевич» зняли кліп
УкраинФорм
2024-11-15T01:06:39Z
Наукову бібліотеку Одеси поповнили понад сто книжок французькою мовою
УкраинФорм
2024-11-14T22:45:48Z
FM-TV із 15 жовтня знімає щорічний Різдвяно-Новорічний телепроєкт.
FM-TV
2024-11-14T22:18:34Z
Для релаксу й відпочинку: 3 легкі українські серіали, що допоможуть розслабитися після роботи
24tv
2024-11-14T21:36:22Z
В Алли Пугачової поставили пропагандистів на місце - що сталося
GlavRed
2024-11-14T21:27:36Z
Модний колір волосся 2024: головні тренди та тенденції у фарбуванні
TSN
2024-11-14T20:57:50Z
"Буде останнім": Христина Соловій оголосила про завершення концертної діяльності
GlavRed
2024-11-14T20:27:33Z
Зірка серіалу Пліткарка Шанель Бенкс зникла за загадкових обставин
360ua.news
2024-11-14T20:12:06Z
4 найкращі фільми з українкою Іванною Сахно, яка підкорила Голлівуд
24tv
2024-11-14T19:39:43Z
"Тримають зону комфорту": аналітик пояснив, чи зможуть ЗСУ втримати Курщину до Нового року
TSN
2024-11-15T01:03:59Z
"Війну не виграти на добровольцях": Жорін розкрив секрети успішної мобілізації
GlavRed
2024-11-15T00:27:19Z
Міноборони аналізуватиме досвід роботизованих операцій на полі бою
УкраинФорм
2024-11-14T23:48:17Z
На сході Франції завершують підготовку бійці української бригади «Анна Київська»
УкраинФорм
2024-11-14T23:42:07Z
США виводять із Певденної Кореї легендарні штурмовики A-10: яка їхня подальша доля
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T23:21:31Z
Розвідники за допомогою fpv-дронів знищили обладнання росіян для зв’язку і спостереження
УкраинФорм
2024-11-14T23:12:30Z
Новий скандал на Хмельниччині: лікарка МСЕК за мільйони скуповувала майно у Хорватії
TSN
2024-11-14T23:00:30Z
Повітряні сили ЗСУ запускають офіційний канал у Viber
Детектор М
2024-11-14T22:39:12Z
Різдвяний піст 2024: дата за новим церковним календарем
24tv
2024-11-14T22:34:26Z
Росіяни грозяться не допускати експертів МАГАТЕ на окуповану ЗАЕС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:36:34Z
Пенсіонерам в Україні щомісяця доплачуватимуть 2361 грн: хто отримає виплату
GlavRed
2024-11-14T22:27:43Z
"Банки можуть померти": економіст зробив невтішний прогноз через зростання Bitcoin
Фокус
2024-11-14T21:57:42Z
Мінімальний продуктовий набір подорожчав на 40 грн: що далі
Знай
2024-11-14T21:12:56Z
ЄС наклав рекордний штраф на компанію Meta за порушення антимонопольного законодавства
24tv
2024-11-14T20:24:03Z
У США збудували джерело "зеленої" енергетики на звалищі відходів
InternetUA
2024-11-14T20:16:08Z
Ціни на газ у Європі досягли найвищого рівня за рік через загрози перебоїв із постачаннями з росії
iPress
2024-11-14T20:07:37Z
Китай купує нафту з Західної Африки, зменшуючи залежність від росії
iPress
2024-11-14T20:07:26Z
5 гектар українського бавовнику замало: для економічної доцільності треба сіяти 30 000
24tv
2024-11-14T20:06:30Z
Вирішує одразу кілька проблем: для чого французи викидають кавову гущу на вікно
GlavRed
2024-11-15T00:27:45Z
Машина часу поламалася: на картинці треба знайти людину з майбутнього
GlavRed
2024-11-14T23:27:56Z
День ангела 15 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-14T23:00:30Z
Особистісний тест: те, що ви побачите першим, покаже вашу головну слабкість
TSN
2024-11-14T23:00:06Z
Що не можна готувати в аерогрилі: названо топ-5 продуктів
24tv
2024-11-14T22:12:34Z
Скільки варити опеньки: секрети досвідчених господинь, перевірені поколіннями
24tv
2024-11-14T21:57:54Z
Рецепт вівсяного печива з пластівцями та горішками: Клопотенко розкрив секрети класичного десерту
Политека
2024-11-14T21:45:08Z
Як полагодити блискавку на курточці: це займе всього кілька хвилин
24tv
2024-11-14T21:12:12Z
Форма великого пальця вказує на те, який у людини характер: пройдіть тест
TSN
2024-11-14T20:57:41Z
Ліга націй: перемога Норвегії та інші матчі туру
Football.ua
2024-11-14T22:12:13Z
Спорт чи реклама: Магучіх розсекретила, де більше заробляє грошей
24tv
2024-11-14T22:00:32Z
Вогняна Бех-Романчук оголила стрункі ніжки: запальні фото легкоатлетки
24tv
2024-11-14T21:51:18Z
Ліга націй. Франція не зуміла обіграти Ізраїль
Football.ua
2024-11-14T21:51:03Z
Італія мінімально обіграла Бельгію
Football.ua
2024-11-14T21:45:59Z
Англія взяла реванш у Греції та очолила групу B2
Football.ua
2024-11-14T21:42:03Z
Дзаппакоста пропустить до чотирьох тижнів через травму
Football.ua
2024-11-14T20:46:26Z
Скандальний російський тренер провалив Лігу націй: Казахстан покидає другий дивізіон турніру
24tv
2024-11-14T20:45:30Z
Боавішта може зникнути з футбольної мапи Португалії
Football.ua
2024-11-14T20:21:52Z
Курахівський та Покровський напрямки залишаються найскладнішими на фронті - DeepState
TSN
2024-11-15T01:03:58Z
Труханов розповів про наслідки удару по Одесі
TSN
2024-11-15T01:03:52Z
"Після окупації Іллінки": ЗС РФ захопили Рівнопіль та штурмують села поблизу, — DeepState
Фокус
2024-11-15T00:51:51Z
Росіяни окупували Рівнопіль та просунулись на кількох напрямках – Deep State
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T00:48:32Z
Ворог окупував Іллінку та веде штурмові дії на сусідні села – Deep State
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T00:03:01Z
РФ зруйнувала багатоквартирний будинок в Одесі: без тепла залишились школи та пологовий
Фокус
2024-11-14T23:51:42Z
Росіяни масовано вдарили дронами по Одесі - місцева влада розповіла про загиблих та постраждалих, 40 тисяч одеситів залишилися без тепла
ZN UA
2024-11-14T23:36:26Z
Чим Україні загрожує втрата Курахового: експерт озвучив невтішний сценарій
GlavRed
2024-11-14T23:27:14Z
Війна, день 995. Внутрішній план перемоги представлять уже наступного тижня
Football.ua
2024-11-14T23:01:24Z
Росія вдарила по Одесі "Шахедами", є жертви та руйнування: все, що відомо про атаку
24tv
2024-11-15T00:48:37Z
Суддю звільняють за матюки до обвинуваченого, який мав підроблене водійське посвідчення і попадався пʼяним за кермом
Украина Криминальная
2024-11-15T00:33:42Z
Вісім постраждалих, загибла та значні руйнування: наслідки нічної атаки на Одесу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T00:30:08Z
Столичного правоохоронця викрили на незаконному переправленні призовників до Угорщини
УкраинФорм
2024-11-15T00:15:46Z
Затримано буковинця, який, застосувавши фізичне насильство, пограбував подружжя
Украина Криминальная
2024-11-14T23:45:35Z
Вкрали майже 120 000 гривень: аферисти ошукали буковинців
InternetUA
2024-11-14T23:27:55Z
Вбив людину ніжкою від стільця: у Вінниці затримано зловмисника
TSN
2024-11-14T23:00:55Z
Кількість постраждалих від атаки росіянами Одеси зросла до восьми людей
УкраинФорм
2024-11-14T23:00:23Z
У ДТП на Вінниччині загинув пасажир авто
Украина Криминальная
2024-11-14T22:57:01Z
Зможе керувати комп’ютером та самостійно виконувати завдання: коли OpenAI випустить ШІ-агента
InternetUA
2024-11-15T01:01:45Z
На YouTube Premium раптово з’явилася реклама
InternetUA
2024-11-15T00:04:03Z
Антарктида епохи динозаврів була покрита тропічними лісами: вчені знайшли крихітний доказ
TSN
2024-11-14T23:00:43Z
У Росії готуються до відключення від світового Інтернету
TSN
2024-11-14T22:07:00Z
Китайці створили робота, який гасає по пересіченій місцевості, виконуючи акробатичні трюки
InternetUA
2024-11-14T21:52:56Z
До сліз: у мережі набрав популярності тренд про Різдво, зиму та дитячі спогади
24tv
2024-11-14T21:12:26Z
Науковці винайшли унікальну GPS-систему, що може шпигувати за людьми
InternetUA
2024-11-14T20:14:36Z
Відомі медіа La Vanguardia та The Guardian припиняють публікації в X через проблеми з модерацією
iPress
2024-11-14T20:07:06Z
Найтонші смартфони Android у 2024 році: який з елегантних гаджетів обрати
Фокус
2024-11-14T20:03:34Z
Електромобіль замість генератора: lifecell тестує альтернативний спосіб живлення базових станцій в блекаути
ITC
2024-11-14T19:43:04Z
Більше не танцюйте зі скребком: як очистити лобове скло від морозу за лічені хвилини
24tv
2024-11-14T18:39:56Z
Фахівці розповіли, чи потрібно утеплювати двигун автомобіля на зиму
TSN
2024-11-14T16:54:02Z
Chery показала ефектний концепт Fulwin Hunting Wild
AutoCentre
2024-11-14T16:19:41Z
Mercedes-Benz представив один з найдорожчих у світі авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:38Z
HWA розповіла подробиці про рестомод Evo
AutoCentre
2024-11-14T15:04:53Z
Японія, зустрічай! Українці готуються до гоночного марафону «8 годин Фуджи»
AutoCentre
2024-11-14T15:04:13Z
Суперкар BYD Yangwang U9 підкорив легендарний Нюрбургрінг
AutoCentre
2024-11-14T13:04:32Z
Cadillac Vistiq 2025: розкішний електричний кросовер з автономністю 483 км, потужність 615 к.с. та ціною від $78,8 тис
ITC
2024-11-14T12:34:00Z