Байден і Сі Цзіньпін зустрінуться цього тижня в Перу: про що говоритимуть
Президент США Джо Байден зустрінеться з китайським лідером Сі Цзіньпіном у суботу, 16 листопада, в кулуарах форуму Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС). Для Байдена це буде остання зустріч із Сі на посаді американського президента: Пекін готується до потенційно більш конфронтаційного періоду відносин із Вашингтоном під керівництвом новообраного лідера США республіканця Дональда Трампа, повідомляє Reuters.
Очікується, що Байден та Сі проведуть переговори, які охоплять низку глобальних проблем, включаючи посилення напруженості між Вашингтоном і Пекіном, розповів журналістам радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван. Дату зустрічі він не підтвердив.
Це буде перша зустріч Байдена і Сі після телефонної розмови у квітні.
Обидва лідери намагаються стримувати напруженість у відносинах між своїми країнами з різних питань — від Тайваню до Південно-Китайського моря і Росії.
За словами Саллівана, Байден висловить занепокоєння щодо пов'язаної з Китаєм групи, яка нещодавно здійснила кібератаку на приватні телекомунікаційні засоби відомих американських чиновників.
Очікується, що Байден також порушить питання підтримки Китаєм війни Росії проти України та присутності понад десяти тисяч північнокорейських солдатів у РФ.
“Перехідні періоди - це унікальні моменти в геополітиці; це час, коли конкуренти й супротивники можуть побачити нові можливості, тому що у вас відбувається зміна уряду. Частково президент Байден буде говорити про те, що нам потрібно підтримувати стабільність, ясність, передбачуваність”, - сказав Салліван.
США та Китай відновили переговори на рівні лідерів у листопаді минулого року, але це принесло мало зрушень у важливих питаннях, таких як потенційний конфлікт навколо Тайваню — острова, який Пекін вважає своєю територією. Минулого місяця адміністрація Байдена завершила роботу над правилами, що обмежують американські інвестиції в штучний інтелект, квантові обчислення і напівпровідники в Китаї. Байден також підвищив тарифи на більшу кількість товарів із Китаю.Обидва ці кроки Пекін розкритикував як контрпродуктивні.
Республіканець Дональд Трамп, який повертається до Білого дому, обіцяв запровадити 60% тарифи на імпорт китайських товарів до США у межах низки торговельних заходів своєї програми “Америка понад усе”. А серед перших кадрових призначень Трампа є кілька жорстких щодо Китаю претендентів на керівні посади, наприклад, республіканський законодавець Майк Волтц, який стане радником з національної безпеки. ЗМІ писали, що Сі зателефонував Трампу минулого тижня, аби привітати того з перемогою на виборах 5 листопада. Трамп вступає на посаду 20 січня.
Китай навряд чи щасливий від повернення Трампа, який протягом усієї передвиборчої кампанії сипав погрозами в бік Пекіна. Та чи такий страшний Трамп, як його малюють?
Хоча за першої президентської каденції сам Трамп інтуїтивно відчував наростання небезпеки з боку КНР, прокитайське бізнес-лобі мало незрівнянно більший вплив на формування його поточної позиції, ніж яструби. Чи вплинуть і цього разу на китайську політику Трампа його приятелі-мільярдери? Про це — в статті “Китайські граблі Трампа. Це корисно знати й Україні” доцента кафедри міжнародних відносин Національного університету “Києво-Могилянська академія”, експерта Української асоціації китаєзнавців Дмитра Єфремова.