MY.UAНовини
Переможе той, хто підкорить технології: що буде найважливішим у світі завтрашнього дня
Переможе той, хто підкорить технології: що буде найважливішим у світі завтрашнього дня

Переможе той, хто підкорить технології: що буде найважливішим у світі завтрашнього дня

Переможцями у світі майбутнього стануть ті країни й уряди, які вчасно зрозуміють суть нових технологій і зможуть скористатися їхніми перевагами, уникнувши загроз, що виходять від них. Про це пише британський генерал Нік Картер у колонці для Politico.

Часто стверджують, що поява друкарського верстата ознаменувала початок сучасної епохи, дозволивши поширитися ідеям наукової революції. Але чи дає це нам повну картину?

Письменник Юваль Ной Харарі, наприклад, вважає, що еволюція набагато складніша: він стверджує, що друкарський верстат за два століття породив теорії змови і фейкові новини, що призвело до таких гротескних явищ, як суди над відьмами. І коли через приблизно 200 років відбулася революція в науковій і філософській думці, це сталося тільки після того, як наші інститути змогли заслужити довіру населення.

Простіше кажучи, ми не вміємо швидко адаптуватися в мирний час — це урок, про який наші лідери та інституції мають пам'ятати сьогодні.

Технологічне руйнування інформації, яке ми зараз переживаємо у вигляді штучного інтелекту, також здатне підірвати наші демократії, перш ніж ШІ можна буде використати для їхнього зміцнення. А оскільки на горизонті видніється безліч нових потужних технологій, ми перебуваємо лише на самому початку прийдешніх потрясінь.

Технології, що з'являються, змінять глобальний баланс сил, і станеться все швидше, ніж ми думаємо.

Це технологічне цунамі приходить у той час, коли світ уже напрочуд нестабільний. Біполярна стабільність часів "холодної війни" пішла в минуле; історія, по суті, не закінчилася. Навпаки, світ став багатополярним, що характеризується жорсткою конкуренцією між великими державами і відкрито ворожою групою авторитарних країн, налаштованих на підрив ліберального міжнародного порядку.

Ми також дедалі частіше бачимо нові напористі країни — такі, як Індія, Бразилія, Саудівська Аравія та Індонезія, які володіють політичним та економічним впливом, щоб бути різноспрямованими, обираючи той табір, що найкраще відповідає їхнім національним інтересам. І, як показав нещодавній саміт БРІКС у Казані, Китай — за підтримки Росії — хоче мати більше прав на те, як влаштований світ.

На все це накладається складний набір недержавних чинників, що володіють значним впливом завдяки своїм технологічним або фінансовим можливостям. Наприклад, 10 років тому хто б міг подумати, що така людина, як Ілон Маск, може відігравати таку значну роль у геополітиці? Його вплив — доказ його багатства, а також розробки та контролю критично важливих технологій — свідчить про те, що ці технології несуть у собі величезну загрозу руйнування.

Технології дали змогу Маску долучитися до тих, хто керує світом
Фото: Bloomberg

Усе більші темпи технологічних змін із кожним днем роблять цю проблему дедалі динамічнішою. Тим часом генеративний ШІ почав зводити технологію в ранг "агента", яким можна керувати без участі людини. Однак основи приголомшливих можливостей генеративного ШІ залишаються хиткими — адже він навчається на наших колосальних глобальних запасах інформації, які характеризуються деякими достовірними фактами, що покояться на величезному ненадійному ядрі бітів і байтів.

Для деяких нових технологій позначка "ті, що розвиваються" вже здається застарілою, адже на Amazon можна просто замовити що-небудь із цього науково-фантастичного майбутнього. Лише за 129 доларів можна купити набір для редагування генів CRISPR, який у чужих руках може бути використаний для євгеніки. Біотероризм — очевидний ризик, що загрожує цивілізації, але лише один із багатьох.

Звичайно, як і у випадку з усіма новими потужними технологіями, переваги синтетичної біології також переконливі: бактерії, що поглинають вуглекислий газ, сільськогосподарські культури, які процвітають у пустелях, вирощене в лабораторії м'ясо, здатне нагодувати голодний світ... Переваги цих технологій роблять їх непереборними як для ринку, так і для нашого прагнення до здоровішого і заможнішого суспільства.

Їхня привабливість перетворила ці технології на "джаґґернаут", який практично неможливо контролювати. Вони також стали відігравати вирішальну роль у глобальному змаганні між вільним світом і нашими злісними авторитарними суперниками. І саме переможці в цьому змаганні зможуть визначити наше майбутнє.

Наочним прикладом цього — можливо, менш ніж за десятиліття — стануть квантові обчислення, які дадуть нам змогу розв'язувати неможливі математичні задачі. Однак вони також дадуть вирішальну перевагу тим, хто прагне підірвати цінності вільного світу. У "світі після шифрування" багато чого з того, що було таємницею, припинить бути такою.

Такі самі ризики безпеки оточують сферу геоінженерії, яка передбачає управління сонячною радіацією — відхилення сонячних променів від Землі. Хоча ця концепція звучить радикально, вона являє собою технологію, яка може стати найважливішим планом дій в умовах загострення кліматичної кризи. Однак вона приховує в собі безліч небезпек і, не в останню чергу — можливість односторонніх дій з боку зневіреної держави, яка перебуває у владі найекстремальніших наслідків зміни клімату.

Нарешті, якщо в штучних матках уже успішно вирощують овець, то скоро ми зможемо вирощувати людей — хоча дехто стверджує, що це станеться не раніш ніж за 10 років. Це, безсумнівно, змінить ситуацію для майбутніх батьків, які нині змушені вдаватися до послуг сурогатних матерів. Але як бути з нацією, що переживає демографічний колапс? Який моральний ландшафт керуватиме державами, які хочуть масово вирощувати дітей? Чи диктатори, які хочуть вирощувати гарматне м'ясо для своїх армій?

Ба більше, можливо, ми навіть не будемо вирощувати людей у тому вигляді, в якому ми їх знаємо. Інтеграція розуму і машини вже почалася, і інтерфейси "мозок-комп'ютер" більше не обмежуються науковою фантастикою. Найвідоміша компанія Neuralink Corp — одне з підприємств Маска — активно розробляє і тестує імплантовані пристрої, які можуть дати змогу людям безпосередньо керувати комп'ютерами або протезами за допомогою свого мозку. У разі успіху це означає, що серйозні ушкодження мозку можуть бути виліковні, але ми також можемо побачити людей із дистанційним спостереженням і контролем.

Чип від Neuralink
Фото: нейрочип

Якщо наше майбутнє на цій планеті схоже на науково-фантастичний фільм, то космос — тим більше. Космічна індустрія, що бурхливо розвивається, нині коштує понад 500 мільярдів доларів на рік і, за прогнозами, досягне 1,8 трильйона доларів до 2035 року. Але незважаючи на те, що "Угода Артеміди" від 2020 року покликана регулювати життя і бізнес у космосі, її досі не підписали ні Китай (друга за величиною космічна держава у світі), ні Росія, ні Індія. А як вписуються в усе це плани Маска й амбіції SpaceX зі створення стійкої колонії на Марсі — з власним управлінням?

Урядам необхідно розпочати підготовку та реформування. Встигати за розвитком усіх цих технологічних змін, не кажучи вже про те, щоб спрямовувати їх у потрібне річище, надзвичайно складно, особливо коли далеко не всі керівники державного сектору справді щось знають про ці найважливіші нові технології.

Нині такі обговорення в уряді зазвичай обмежуються кількома нішевими командами та закулісними експертами. Тобто, частина рішення полягає в талантах і можливостях. Дослідження Apolitical демонструє, що в усьому світі тільки 65% державних службовців отримали будь-які рекомендації щодо ШІ, а 85% не пройшли жодного навчання. Цю прогалину в знаннях про ШІ необхідно заповнити.

Урядам також необхідно відступити і подивитися на картину в цілому. Державному сектору та його установам необхідно підвищувати кваліфікацію не тільки в галузі ШІ, а й у всіх найважливіших технологіях майбутнього.

І, що дуже важливо, наші інститути також потребують реформи. Це вимагає реального лідерства, але це можливо. Ми переживаємо час кризи, а саме під час кризи можна домогтися реальних змін.

Нові технології в сукупності створюють нестабільний світ, у якому ми не можемо чітко зрозуміти, який вигляд має національна безпека. Реформа потребуватиме уяви та енергії, а також непопулярних рішень. Але перший обов'язок будь-якого уряду — захищати своє населення. І коли наші лідери зіткнуться з цими новими технологіями, а їм доведеться це зробити, стане зрозуміло, що вони лежать в основі національної безпеки, на краще чи гірше.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо У 100 разів розумніший, ніж GPT-4. Що несе людству новий штучний інтелект від OpenAI
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Порушення прав військових та їхніх родин: як подати скаргу
ZN UA
2025-04-04T22:25:15Z
Вас можуть мобілізувати, навіть якщо маєте судимість. Які є підстави
Telegraf
2025-04-04T22:24:53Z
У Таїланді помер російський репер Паша Технік
Фокус
2025-04-04T22:18:32Z
Французькі та британські війська будуть серед перших в Україні, - Зеленський
Antikor
2025-04-04T22:00:09Z
Вибіркові події та тригери: у мережі критикують новий підручник з історії України для 11 класу
Украина Криминальная
2025-04-04T21:57:47Z
Росія може перекинути північнокорейські війська в Україну
Antikor
2025-04-04T21:48:17Z
5 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T21:30:30Z
Інструктор назвав ключову причину провалу на іспиті з водіння
GlavRed
2025-04-04T21:27:16Z
Церковне свято 5 квітня: що заборонено робити сьогодні, щоб не втратити удачу та достаток
Telegraf
2025-04-04T21:21:22Z
У чотирьох місцях - пожежі: після ракетного удару Кривий Ріг атакували БПЛА
GlavRed
2025-04-04T22:09:22Z
​Кличко розширює повноваження: Київрада підтримала рішення, що обурило очільника КМВА Ткаченка
Antikor
2025-04-04T21:51:32Z
Комендантська година в Києві у 2025 році: коли починається та скільки триває
Факти ICTV
2025-04-04T21:42:26Z
116 бойових зіткнень з ворогом від початку доби - Генштаб про ситуацію на фронті
Gazeta UA
2025-04-04T21:39:54Z
На Одещині хочуть зробити ремонт харчоблоку за 22 мільйони з завищеними цінами на будматеріали
Antikor
2025-04-04T21:33:06Z
Російська ракета поцілила біля дитмайданчика: подробиці цинічного обстрілу Кривого Рогу
TSN
2025-04-04T21:15:52Z
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-04T21:09:05Z
Окупанти жорстоко обстріляли ракетою та дронами Кривий Ріг: показуємо місто на карті
24tv
2025-04-04T20:57:20Z
Лінія фронту станом на 4 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:27:52Z
Угоду про крисні копалини зі США супроводжуватиме юридична компанія – Зеленський
ZN UA
2025-04-04T22:27:36Z
Генштаб відреагував на заяву Міноборони РФ про «високоточний удар» по Кривому Рогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T22:27:09Z
Нові мита Трампа: які ніші може охопити Україна в ЄС замість США
Факти ICTV
2025-04-04T22:06:19Z
Війна, день 1136. росія вбила щонайменше 9 дітей касетним засобом ураження у Кривому Розі
Football.ua
2025-04-04T22:04:19Z
Скільки минулоріч в Україні відкрили справ по СЗЧ і дезертирству, - ЗМІ
Antikor
2025-04-04T22:01:08Z
Рубіо: США не допустять залежності Гренландії від Китаю
Antikor
2025-04-04T21:57:17Z
Гендиректор Укрпошти Смілянський пропонує арештувати нардепа Гончаренка
Antikor
2025-04-04T21:57:01Z
Мінцифри надали нові повноваження у сферах БПЛА, ШІ та робототехніки
Antikor
2025-04-04T21:39:58Z
"Не приречена": Генерал НАТО оцінив ситуацію на фронті в Україні
Хвиля
2025-04-04T21:36:00Z
Актор Дмитро Ярошенко пояснив втечу за кордон: Реалізовував «важливий проєкт»
Antikor
2025-04-04T21:45:54Z
Хто може посісти 34 місце на Eurovision, на думку букмекерів? Це може бути Латвія. Етно- та поп-музичний гурт Tautumeitas.
FM-TV
2025-04-04T21:42:06Z
5 знаменитих акторок, які були вагітними на зйомках: який вигляд мають їхні діти зараз
24tv
2025-04-04T21:03:32Z
Емінему народили онука: усі подробиці
GlavRed
2025-04-04T20:27:15Z
Напруга в кожному кадрі: 3 неймовірні серіали про апокаліпсис
24tv
2025-04-04T20:06:05Z
Червоний і жовтий – культовий дует: дизайнери розповіли, як поєднувати їх в інтер'єрі
24tv
2025-04-04T17:39:40Z
Віталій Козловський показав, як виріс його син Оскар: фото
Gazeta UA
2025-04-04T17:36:12Z
Пугачова і Галкін прийшли на виставу і здивували своєю поведінкою - деталі
GlavRed
2025-04-04T17:27:51Z
Пісня Квітки Цісик здобула "Оскар", але слава дісталася іншій: чому так сталось
24tv
2025-04-04T17:18:48Z
Баварія у більшості перевернула хід матчу проти Аугсбурга
Football.ua
2025-04-04T22:03:43Z
Мадрид схилився перед Барселоною: Еспаньйол у гостях познущався над Райо Вальєкано
Football.ua
2025-04-04T21:07:17Z
Дженоа після заміни Маліновського вирвала важку перемогу над Удінезе
Football.ua
2025-04-04T20:49:57Z
Україна перемогла Чехію в жіночій Лізі націй з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:21:19Z
Викликав суперечки у мережі: Ярмоленко відчитав фаната "Динамо"
Antikor
2025-04-04T20:18:07Z
Тренерка з фігурного катання назвала відсторонення російських спортсменів мерзотністю
Antikor
2025-04-04T20:15:19Z
Аль-Наср з дублем Роналду розбив Аль-Хіляль у чемпіонаті Саудівської Аравії
24tv
2025-04-04T20:12:10Z
Моурінью серед кандидатів на посаду головного тренера збірної Бразилії
Football.ua
2025-04-04T19:57:05Z
Шевченко пояснив провал на виборах в УЄФА: "Україну і мене особисто не хочуть бачити"
Antikor
2025-04-04T19:39:53Z
​Reuters: Угоду з TikTok призупинено через позицію Китаю щодо нових тарифів США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T21:30:06Z
NYT: ЄС має намір оштрафувати соцмережу Х на мільярд доларів
Antikor
2025-04-04T21:27:57Z
Не яйця: ціни на важливий продукт злетіли перед Великоднем
GlavRed
2025-04-04T21:27:24Z
Бессент: Опір бенефіціарів доходів від копалин – головна перешкода підписанню угоди
Факти ICTV
2025-04-04T21:22:40Z
Феноменального подарунка не буде: Китай здатен потужно відповісти Трампу на мита
24tv
2025-04-04T21:12:06Z
FT: ЄС готується до екстрених заходів через загрозу дешевих товарів з Китаю
Antikor
2025-04-04T20:54:40Z
Уряд виділив перші 2 мільярди гривень на підтримку 200 прифронтових і прикордонних громад — Зеленський
ZN UA
2025-04-04T20:49:53Z
"Енергоатом" уклав "конфіденційний" контракт на трансформатори із "Запоріжтрансформатором" на 2,57 мільярда гривень
Antikor
2025-04-04T20:30:33Z
Китай подав позов до СОТ через мита Трампа
Antikor
2025-04-04T20:09:41Z
Атака БпЛА по Кривому Рогу: в ДСНС показали фото наслідків
Antikor
2025-04-04T22:33:17Z
Кривий Ріг атаковано "шахедами" після удару балістикою: загинула жінка
Antikor
2025-04-04T22:15:35Z
Вибухи у Кривому Розі: 18 загиблих, понад 50 поранених внаслідок атаки балістикою
Факти ICTV
2025-04-04T21:19:43Z
"Були дуже страшні крики": очевидці розповіли про атаку на Кривий Ріг
24tv
2025-04-04T21:12:22Z
Чоловік вкрав ноутбук з авто – у воєнний час йому загрожує 8 років тюрми
InternetUA
2025-04-04T20:43:13Z
Щоб більше постраждало людей: Вілкул повідомив, що над Кривим Рогом вибухнула ракета з повітряним підривом
Antikor
2025-04-04T20:21:29Z
«Сонечко моє». Рідні прощались з сином, якого вбила Росія у Кривому Розі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:12:32Z
У Мальме посеред житлового району виявили підозрілі предмети
Европейская правда
2025-04-04T19:40:34Z
Столичне шосе стояло аж півтори години. Що викликало сильний затор
Telegraf
2025-04-04T19:21:23Z
Їсти вчорашній рис – не можна: гарнір є небезпечним
24tv
2025-04-04T21:33:58Z
Сік з неї так і капатиме: рецепт великодньої шинки, який ви збережете і на наступний рік
24tv
2025-04-04T21:00:50Z
Кімнатна рослина, яка не потребує грунту: ідеальний варіант, якщо забуваєте про полив
Gazeta UA
2025-04-04T20:54:59Z
Українців попередили про місце, де не можна зберігати покришки між сезонами
24tv
2025-04-04T20:12:24Z
Покладіть по жмені засобу в кожну лунку: картоплі буде вдвічі більше, ніж торік
24tv
2025-04-04T20:03:10Z
Усі господині від нього в захваті: заливний пиріг з капустою – ідеальна вечеря на всю сім'ю
24tv
2025-04-04T19:36:24Z
Найкращий засіб без хімії: як відлякати павуків і жуків у домашніх умовах
GlavRed
2025-04-04T19:27:00Z
Весняний декор своїми руками: як зробити стильну вазу у формі квітки
24tv
2025-04-04T18:57:02Z
Авантюрна трійця: які знаки зодіаку очолюють цей список
24tv
2025-04-04T18:27:36Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z
Нові правила лікарняних в Україні: що змінилося від 4 квітня
TSN
2025-04-04T19:15:38Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
Давні люди активно займалися торгівлею: археологи знайшли докази
Gazeta UA
2025-04-04T22:39:30Z
3 знаки зодіаку, у яких буде складний 2025 рік
GlavRed
2025-04-04T22:30:59Z
Вчені вважають, що знайшли рушійну силу її вулканів
Portaltele
2025-04-04T21:28:29Z
Наступне покоління iPad mini може отримати екран OLED
InternetUA
2025-04-04T21:07:42Z
Apple порадує фанатів iPhone mini новим пристроєм — деталі
InternetUA
2025-04-04T20:07:47Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T19:57:27Z
Українські науковці почали збір телескопа для дослідження метеоритів, астероїдів та космічного сміття
УкраинФорм
2025-04-04T18:43:19Z
Двоє українців втратили понад 105000 гривень внаслідок дій онлайн-аферистів
InternetUA
2025-04-04T18:34:28Z
Найвідомішому конкуренту Apple виповнюється 50 років
Portaltele
2025-04-04T18:25:36Z
Для цієї Dodge Challenger заплатили $450,000
Топ Жир
2025-04-04T22:30:00Z
Hyundai та Genesis не підніматимуть ціни до червня, а потім всі ставки скасовано
Топ Жир
2025-04-04T22:00:35Z
Tesla представила доступнішу модель Y Juniper від $48,990
Топ Жир
2025-04-04T21:15:01Z
Stellantis надає працівникам знижку через наростання страхів перед рецесією
Топ Жир
2025-04-04T20:45:34Z
Неабиякі можливості: купуй Nissan Z із 400 к.с. за меншу ціну, ніж Mazda MX-5 RF
Топ Жир
2025-04-04T20:15:56Z
Чи ви готові витратити $40K на BMW 740i ACS7 E38?
Топ Жир
2025-04-04T19:15:10Z
Ідея концепції Kia PV5 для повноцінного життя на колесах
Топ Жир
2025-04-04T18:45:32Z
На український ринок вийшов новий спортивний кросовер з Іспанії
Фокус
2025-04-04T18:12:24Z
Німеччина відмовляється від Tesla після жорсткого падіння продажів на 62% в першому кварталі
Топ Жир
2025-04-04T18:00:05Z