MY.UAНовини
Велика кінодепресія: як Україна може втратити свій ненароджений Голлівуд
Велика кінодепресія: як Україна може втратити свій ненароджений Голлівуд

Велика кінодепресія: як Україна може втратити свій ненароджений Голлівуд

Держкіно з профільною радою не змогли розподілити бюджетні кошти між виробниками фільмів, а бюджет у 2025 році планують скоротити на 70%. Чому так сталося?

Оригінал публікації на сайті «Економічної правди» за посиланням 

"Українська кіноіндустрія народилася у 2014 році". Дійсно, до того року вітчизняний кіноринок перебував під впливом росіян. Дехто питав: "Чи хочуть українці дивитися кіно власного виробництва?". За останні десять років вони отримали чітку відповідь: "Так, хочуть". Про це свідчать результати соціологічних опитувань.

Своїм розвитком українське кіно завдячує передусім державному фінансуванню. Планові видатки бюджету на фінансування Державного агентства з питань кіно з 2015 року по 2021 рік зросли в майже чотири рази – із 176 млн грн до 665 млн грн.

Однак після початку великої війни влада різко скоротила видатки на цей напрям. Відповідно до уточненого державного бюджету на 2022 рік витрати на кіно мали б становити 150 млн грн, однак вдалося використати лише 62 млн грн.

У 2024 році підтримка українського кіно мала повернутися до довоєнних показників і навіть перевершити показник 2021 року. Проте за два місяці до його завершення Держкіно змогло використати лише чверть від запланованого.

Конфлікт влади та учасників ринку

З 2022 року Держкіно критикують за неякісне управління. Після початку великої війни відомство відмовилося від практики пітчингу – прозорого способу розподілу бюджетних коштів між стрічками. Це рішення там пояснили "умовами воєнного стану".

Крім того, Рада з державної підтримки кінематографії (РПК) – орган при Держкіно, що визначає, які стрічки отримають фінансування, – відмовлялася проводити перевибори свого складу. Це має відбуватися кожні два роки і вчергове мало б статися в березні 2023-го. Причина та сама: війна.

Усе це обурило кінематографістів. Вони звинуватили Держкіно в непрозорості та нелегітимності. Ще в січні 2024 року Спілка кінематографістів та низка культурних діячів підписали лист із закликом змінити керівництво Держкіно та склад РПК, а виділені для підтримки кінематографа кошти спрямувати на ЗСУ.

"Основна проблема – це їхній тотальний страх працювати прозоро. Рада з підтримки кінематографії після повномасштабного вторгнення втратила звʼязок з реальністю. Усі рішення ухвалювали за зачиненими дверима, без трансляції та публічності, громадськість просто отримувала протоколи", – зазначає продюсер Андрій Котляр, один з підписантів того листа.

7 березня 2023 року Кабмін продовжив термін повноважень членів РПК на чолі з колишнім бізнес-партнером голови Офісу президента Андрія Єрмака Артемом Колюбаєвим. Після цього Держкіно вирішило відновити практику пітчингів. Однак після позову Національної спілки кінематографістів суд визнав склад РПК нелегітимним, тож розподілити закладені в бюджеті кошти на підтримку галузі не вдалося.

Лише влітку Держкіно переобрало членів РПК. Її новим очільником наприкінці жовтня став ексдиректор Одеської кіностудії Андрій Осіпов.

Що з державним фінансуванням

До вересня 2024 року річний план видатків Держкіно був виконаний лише на 25%: із закладених майже 666 млн грн використали 172 млн грн. Невикористані майже 500 млн грн новообрана РПК планує 19 листопада розподілити між 96 проєктами. Хоча в раді попереджають: гроші отримають не всі.

У майбутньому ситуація стане гіршою. Річ у тім, що у 2025 році фінансування Держкіно планують зменшити на 70% до 204 млн грн. За словами нового керівника РПК, таке падіння загрожує українському кіноринку застоєм. "Заявка на необхідний обсяг фінансування була озвучена і її істотне зменшення – це небезпечна ситуація, що призведе до затяжної кризи на роки", – попередив Осіпов.

Річ у тім, що наразі в прокаті представлені проєкти, які здебільшого починали реалізовувати у 2018-2021 роках. Успішні стрічки, які демонструвалися у 2022-2024 роках, до початку великої війни перебували на завершальному етапі виробництва. Це і дозволило заповнити ринок якісним продуктом "за інерцією".

Проте, за словами Осіпова, цей ефект закінчиться у 2026-2027 роках, якщо державне фінансування різко скоротиться. Така ситуація може також загрожувати втратою кадрів. "Український ринок тільки починає свій розвиток, а успішні українські режисери, сценаристи та продюсери за останні чотири роки тільки зняли свій перший фільм", – каже продюсер фільму "Люксембург, Люксембург" Володимир Яценко.

Якщо молоде покоління кіновиробників не знайде ресурси для самореалізації в Україні, то вони шукатимуть їх за кордоном. Однак тоді й стрічка перестане бути українською. Виробники радше оберуть розвиток проєкту під іншим прапором, ніж його відсутність.

"Як авторка я була б готова віддати свій проєкт іншій країні, якщо вона його профінансує. Тоді це буде фільм іншої країни з українською режисеркою", – наголошує продюсерка фільму "Ля Палісіада" Валерія Сочивець, який представлятиме Україну на премії "Оскар" у 2025 році.

У бюджетному комітеті Верховної Ради кажуть, що скорочення фінансування Держкіно відбувається через низький рівень використання коштів у 2024 році. Митці та Держкіно звинувачують у цьому одне одного.

Останні вважають, що фінансування могли урізати через дії підписантів згаданого листа. "Всередині нашої спільноти є люди, які кажуть, що виділення коштів Держкіно треба скасувати. Виглядає, що частина кінематографістів не може перемогти в конкурсі і у відповідь проявляє нетовариську конкуренцію. Така критика призвела до того, що парламентарі вирішили зменшити фінансування", – каже Осіпов.

Своєю чергою критики Держкіно вважають, що скорочення фінансування – це спроба влади покарати кіновиробників. "Таким чином влада показує своє ставлення: якщо ви не можете домовитися – будете без грошей", – каже Котляр.

Слова про конфлікт серед кінематографістів не безпідставні. Однак він виглядає не як суперечка між виробниками, а як їх обʼєднання проти Держкіно. Так, чимало гравців ринку відмовилися від участі в 19-му конкурсі з розподілу державних коштів на кінопроєкти. Опитані ЕП продюсери підтримали бойкот пітчингу.

"Що відбувається з конкурсом, який усі сильні гравці ігнорують? Які фільми будуть зняті? Для мене це очевидно. Глядач звик до якісного українського кіно, а його захлисне нова хвиля лайна", – каже Яценко.

Чи можливо зробити кіноіндустрію прибутковою

Знімати кіно в Україні – справа збиткова, адже вітчизняна стрічка з малою ймовірністю окупиться в прокаті. Навіть найбільш касові проєкти в кінотеатрах покривають тільки частину витрат на виробництво. Наприклад, "Мавка" з бюджетом понад 180 млн грн зібрала в кінотеатрах 156 млн грн. Один з найдорожчих фільмів в історії країни "Довбуш", на який витратили близько 120 млн грн, зібрав лише половину від цієї суми.

За словами голови РПК, це повʼязано з малим обʼємом ринку прокату.

"В Україні економічні умови для кінематографістів складені таким чином, що з вірогідністю 99% фільми не окупляться в прокаті. Щоб мати обʼєм ринку, який зможе генерувати кошти для окупності кінопродукту, потрібно мінімум дві тисячі екранів. До лютого 2022 року в нас було тільки 500 екранів", – зазначив Осіпов.

Вартість виробництва повнометражного фільму залежить від жанру, фінансових цілей та стратегії. Українські стрічки не можуть розраховувати на доларові багатомільйонні бюджети, однак саме це спонукає вітчизняні кіностудії до винахідливості.

Щоб заробити на кіно, потрібно займатися малобюджетними проєктами або обирати диверсифіковану структуру фінансування та стратегію отримання доходу, вважає Яценко. Наприклад, фільм може не окупитися в прокаті, але в його купівлі будуть зацікавлені стримінгова платформа чи телевізійний канал.

Де шукати гроші на фільми

Наразі кінострічки в Україні знімають "у мінус" навіть успішні кіностудії. Говорячи про свої успіхи, вони можуть констатувати лише зменшення збитковості великих проєктів. Іншими словами, виробництво серйозних фільмів в Україні можливе тільки в умовах субсидування з боку держави або інших джерел.

Наприклад, FilmUA може дозволити собі знімати дорогі фільми в збиток, фінансуючи це кількома малобюджетними стрічками (такими, як трилогія "Скажене весілля"). Компанія ForeFilm, яка зняла "Люксембург, Люксембург", "Я і Фелікс", "Ти – космос", для субсидування виробництва ігрових фільмів використовує рекламний бізнес.

Компанії та незалежні виробники фільмів без фінансової подушки можуть розраховувати на державні або західні фонди. Оптимальний варіант – співфінансування.

Наприклад, виробник документального фільму "Квіти України" Gogol Film зумів таким чином зібрати значний за українськими мірками бюджет – понад 13 млн грн. 20% з цієї суми профінансували приватні інвестори, 80% – фонди ЄС та України. При цьому фільм не отримував коштів від Держкіно. 

"Ми позбирали з усієї Європи все, що могли, бюджет становить 13 мільйонів. Це середній бюджет документального фільму країн ЄС. Навіть у США за такі гроші знімають незалежне кіно", – каже продюсер стрічки Гліб Лукʼянець.

При цьому західні фонди не готові безповоротно давати гроші на виробництво кіно в Україні. Вони також диктують умови, зокрема виставляють критерії до проєктів, які можуть підтримати.

"Одна справа – коли експертами є люди зі своєї країни, інша справа – коли вони різні. У кожного своя повістка. Зіштовхнувся з тим, що українське кіно після повномасштабного вторгнення стало стигматизованим тим, що війна – єдина тема", – зазначив Лукʼянець.

Що далі

Ключовими проблемами українського кінематографа є недофінансування та криза довіри до Держкіно з боку учасників ринку: навіть після переобрання РПК активісти продовжують вимагати скасування 19-го пітчингу. Підписанти листа також просять від держави чіткої стратегії розвитку кіноринку.

"Від держави потрібне розумне фінансування. Не просто дати гроші на патріотичне виховання, це не буде працювати. Нам потрібно створити стратегію розвитку індустрії: чи ми будуємо сервіс, чи розвиваємо сильний внутрішній ринок", – каже Яценко.

Недостатні кроки щодо співпраці з ЄС також є предметом критики. "Вони (Держкіно – ЕП) не артикулювали жодної проблеми, не завели жодної іноземної інвестиції. Комунікації з фондами, які намагалися прийти в Україну, провалили", – каже Котляр.

В РПК визнають факт кризи, однак причиною нерозподілу коштів між виробниками фільмів називають дії кінематографістів, які критикували 19-й пітчинг. Там зазначають: хоча той конкурс не можна назвати "юридично досконалим", дії критиків (судовий позов проти Держкіно) призвели до того, що пів року рада не мала можливості розподілити виділені кошти.

Таким чином, бюджет Держкіно на 2025 рік майже точно зменшиться. За словами Осіпова, уряд уже ухвалив рішення відмовити в збільшенні бюджету відомства. Імовірність перегляду такого рішення у Верховній Раді при голосуванні за кошторис країни мінімальна.

Колаж: Андрій Калістратенко

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Ядерная бомба Украины. Новый всплеск слухов
Корреспондент
2024-11-14T22:36:56Z
Трамп выдвинул Кеннеди-младшего на должность министра здравоохранения
Корреспондент
2024-11-14T22:36:18Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
"Люди в шоке": в Пентагоне встревожены из-за кандидата Трампа на должность главы минобороны
Известия Киев
2024-11-14T19:37:51Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
Начинается Рождественский пост: топ-5 вещей, которые нельзя делать
Comments UA
2024-11-14T15:07:30Z
МОЗ дозакупит лекарств и медтоваров почти на два миллиарда гривен
Апостроф
2024-11-14T14:21:31Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
Несмотря на аргументы ра противодействие ВРУ: Кабмин пытается взять под контроль деньги больниц
ZN UA
2024-11-12T14:07:55Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Врачи не давали сроков: легендарная украинская актриса оказалась в больнице
Comments UA
2024-11-14T20:15:39Z
Переделала себя до неузнаваемости: что произошло с экс-солисткой популярной молодежной группы
Comments UA
2024-11-14T21:51:46Z
Концерты почти бесплатные: холостячку Злату Огневич обокрали на 10 млн
Знай
2024-11-14T21:51:16Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
69-летняя Вупи Голдберг пожаловалась, что не может уйти на пенсию: в чем причина
Фокус
2024-11-14T09:45:42Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
15 ноября 2024 года: Гурия и Самона - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-11-14T22:30:18Z
РФ готовит большое наступление на Запорожье: что на это указывает
Comments UA
2024-11-14T22:18:02Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
В Амстердаме прошли массовые еврейские погромы
Корреспондент
2024-11-08T03:30:10Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
США проверяют российские счета в крупнейшем банке Швейцарии
Хвиля
2024-11-14T21:36:25Z
Отключение света в Украине: эксперт объяснил, как долго они продлятся
Политека
2024-11-14T21:00:04Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
ПриватБанк предупредил клиентов: все начнется 18 ноября
Хвиля
2024-11-14T20:42:25Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Одиночество в браке: психолог раскрыл самые болезненные причины отчуждения между партнерами
Знай
2024-11-14T20:51:37Z
Если не хотите испортить, не сыпьте на них соду: 6 вещей, которые никогда не следует чистить этим кухонным средством
Знай
2024-11-14T19:51:41Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Гороскоп на пятницу 15 ноября 2024 года
UAToday
2024-11-14T17:36:06Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Болельщики устроили драку на матче Франция – Израиль в Париже
ZN UA
2024-11-14T22:34:31Z
Легендарная спортсменка возобновила карьеру в 40 лет после пятилетнего перерыва
ZN UA
2024-11-14T18:07:28Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Грузия – Украина: где смотреть и ставки букмекеров на матч Лиги наций
Известия Киев
2024-11-14T18:04:15Z
Майк Тайсон удивил прогнозом на бой-реванш Усик – Фьюри
Хвиля
2024-11-14T17:24:32Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
"Лучше, чем "Моссад", - чем примечательна ликвидация топ-офицера в Крыму
Новости Украины
2024-11-14T22:00:55Z
Битва за Курахово: военный эксперт оценил ситуацию вокруг города
Новости Украины
2024-11-14T21:39:04Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
В Одессе в результате атаки горит жилой дом, повреждена котельная
Корреспондент
2024-11-14T21:27:15Z
В результате обстрела Запорожской области разрушен поселковый совет
Корреспондент
2024-11-14T15:55:46Z
Мошенники выдавали человека за медведя для обмана страховых компаний
Корреспондент
2024-11-14T14:56:22Z
Деньги в мусорных контейнерах: как киевский полицейский переправлял мужчин через границу
Comments UA
2024-11-14T14:55:01Z
Тайфун Усаги обрушился на Филиппины
Корреспондент
2024-11-14T13:52:38Z
Масштабные наводнения в Испании: в пострадавших районах отменили красный уровень опасности
Апостроф
2024-11-14T12:57:53Z
В Украине провели масштабные задержания чиновников, оформлявших "инвалидность"
Апостроф
2024-11-14T12:33:52Z
"И смех, и грех": Уполномоченный по антикоррупции в Одесской области задержан за взятку
Comments UA
2024-11-14T12:00:42Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
В России начали продавать PlayStation 5 Pro
GameMag
2024-11-14T21:52:39Z
Зима близко: Дебютный трейлер и геймплей Game of Thrones: Kingsroad на Unreal Engine 5
GameMag
2024-11-14T21:06:11Z
Присоединяйтесь к восстанию: Вышел ремейк Little Big Adventure
GameMag
2024-11-14T21:01:25Z
Это всё Xbox: Microsoft официально включила в свою игровую экосистему ноутбуки, телевизоры и смартфоны
GameMag
2024-11-14T20:54:53Z
"Паника и паранойя": издание The Onion выкупило сайт Infowars конспиролога Алекса Джонса
Фокус
2024-11-14T18:30:00Z
"AI SMM DAY": в Украине проведут крупнейшую онлайн-конференцию по использованию ИИ в СММ и маркетинге
Апостроф
2024-11-14T17:48:00Z
Xiaomi оголошує графік розгортання HyperOS 2 зі списком пристроїв
Portaltele
2024-11-14T17:37:11Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z
Можете потерять много денег: украинцев предупредили об опасности продажи авто по доверенности
Знай
2024-11-12T21:51:26Z
Mercedes-Benz 1923 выставили на продажу: за сколько продадут ретро-авто
Comments UA
2024-11-12T15:36:36Z
Неожиданный лидер: один из регионов обогнал Киев по количеству электрокаров
Comments UA
2024-11-12T14:33:28Z
Представлений мотоцикл Secoron RA600
Portaltele
2024-11-12T12:07:59Z
В чем отличие бензина 95 от 95 премиум и 92: важно знать каждому водителю
UAToday
2024-11-12T11:06:21Z